Prinses Beatrix te gast op Saba Soepelere en ruimere subsidie voor de particuliere bouw Mobiele juweeltjes in de R.AA.-vitrine Vragen over jachtopziener asSïsSïtrJ: s Geen werkgelegenheid: toch tekort landarbeiders Karei Doorman blijft varen Toeristenkaart opent de grenzen van zes landen „Meintje" 3Unfi(laf-~!Dxwid& frefiaatde zemen duiiójeö VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De auto waarover U denkt staat op de RAI van 13-23 Februari AMSTERDAM Een droge landing H.K.H. prinses Beatrix heeft giste ren een bezoek gebracht an het eiland Saba, het kleine vulkaan eiland (met nog geen duizend inwo ners), dat wel eens het mooiste van de zes Nederlandse Antillen is ge noemd. Om ongeveer acht uur (pl. tijd) scheepte de prinses zich met gevolg in op Hr. Ms. Van Drie leden van de Tweede Kamer hebben de minister van justitie haar De heren Berkhouwer (lib.), Vro- De afstand tussen de rede van St. lijk (soc.) en van Rijckevorsel (kath. Maarten en de rede van Saba is niet. v.) vragen of het juist is dat de groot. In goed twee uur had het fre- jachtopziener geen ambtelijke func- gat de tocht gemaakt. tie vervulde, maar was aangesteld door een of meer particuliere ja gers? Volgens welke instructies oefen de de jachtopziener zijn taak uit? Welke regelen er in het algemeen gelden met betrekking tot het ge bruik van vuurwapens door mensen, in een positie als die van deze jacht opziener? Zij vragen voorts de juiste toe dracht van het ongeluk te laten on derzoeken. Te overwegen welke maatregelen getroffen dienen te worden waar door herhaling van dergelijke onge lukken wordt voorkomen. Een overzicht van het R.A.Ï.-gebouw te Amsterdam, waar de Nederlandse minister van verkeer en water staat, z.e. mr J. Algera, donderdagochtend de 39ste ten toonstelling van personenauto's heeft geopend. Toch nog 70.000 woningen in 1958? bedrijf on\.tot deze prestaties te ko men. Ondernemers voldaan. Van de zijde van de Nederlandse bond van bouwondernemers sprak de klaring die een half jaar geleden algemeen secretaris de heer W. J. werd afgelegd, zou het aantal wonin Valkenburg, zijn voldoening uit over gen van de particuliere bouw dit jaar de wijziging van de prenüeregeling. de 40.000 moeten halen. Dit getal Onze bond heeft als eerste ernstige zou men echter nooit kunnen berei- kritiek laten horen op de regeling ken, omdat de subsidie-regeling niet toereikend is. In een persconferentie heeft de minister meegedeeld, dat hij de tot nu toe geldende regeUng voor de woningbouw zal versoepelen. Bij dit beleid hoopt de minister, dat het getal woningen dat in 1958 wordt gebouwd tenminste 70.000 zal bedra gen. Hij beoogt tevens een verminde ring van de werklooheid onder de bouwvakarbeiders. Er zal meer be langstelling komen van particuliere bouwers om te gaan bouwen. In de kapitaalsmarkt valt een kentering waar te nemen, die eveneens gunstig op de bouw zal werken. Onder meer kondigde de minister (met ingang van 15 februari) de vol gende veranderingen aan: 1. De stichtingskosten voor een van 17 september 1957, zo zei hij. Het'particuliere bedrijf heeft zeker de capaciteit die 40.000 woningen te bouwen, aldus stelde de bond, maar het kan die capaciteit niet uitbui ten. Thans blijkt, dat de voorspel ling juist was. Het is dan ook zeer verheugend, al dus de heer Valkenburg, dat de over heid tijdig de bakens verzet. De meeste van onze verlangens ten aan zien van de premieregeling zijn thans ingewilligd. Conclusie tweede rapport L.E.I.: Sociale positie moet verbeteren Met 72 tegen 43 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de mo Het landen op de kust van Saba is niet eenvoudig; door de onstuimige zee die rond het eiland spoelt, moet men in etappes aan land gaan. Eerst gaat men van het zeeschip aan boord van een roeiboot en vlak onder de kust staan sterke Sabanen, die de boot zo hoogmogelijk op de wal trek ken. Het is altijd min of meer een gelukje als het een „droge" landing is. Voor de prinses en haar gevolg waren echter uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Fam. Haanschoten zonder Joke naar huis De familie Haanschoten uit Putten zal na een wekenlang verblijf in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht eindelijk naar huis kunnen terugkeren. Eerst nog zal vader Haan schoten getuige zijn van een onder zoek van het huis te Putten met gei- iweene gertellers om na te gaan of er nog ra- tie-Vei meer over het Uit de vaart j;-,_ u«t hnic 1 c Daarna Hoewel de werkgelegenheid de S^StlT^n borden aan- landbouw zal afnemen, zal er waar- Eebracht Dit behoort met tot de taak -- -- i eeD land- van een 01uIrr70ekini,'Mnstitiiut. Over- huis voor eigen bewoning, die met n beider-: ontslaan, zo luidt de «n- heid en bedrij(sleVen dienen zich te meer dan 30.000 gulden mochten clusie van het tweede rapport van beramen over de aar(j van de even- bedragen om voor de premie in aan- merking te komen, worden verhoogd. aan deze oplossing verbonden kosten verhoging mogelijk maken. Het rapport geeft vanzelfsprekend veranuvoordelijkheid "van de K.A.J., geen concrete r.chtlynen over de samenwerking met het K.A.R.O.S.I. wnze waarop verbeteringen in de be- nemen van de Karei Doorman ver worpen. Alleen de socialisten waren er voor. De heer Visch (KVP) zei, dat de heer Vermeer wel wat laat komt met zijn conclusie. In het hui dige politieke wereldbeeld acht hij het niet verantwoord dit vliegkamp schip terug te nemen. Mr. Roos jen (AR) zag er het begin van een afbraak van de marine in. NIEUWE PLOEG KAJOTTERS NAAR TANGANYIKA. Begin mei komt de eerste ploeg Kajotters, bestaande uit 6 man die be gin 1956 naar Tanganyika vertrokken is, terug naar Nederland, hoewel het projekt, waaraan deze Kajotters ge durende twee jaar hebben gewerkt, nog niet gereed is. In verband hiermee heeft de natio nale K.A.J. in Nederland besloten, een nieuwe ploeg van drie Kajotters uit te zenden, die dit projekt afbou wen. Het zijn Arie Danenberg en Piet Schotte uit Bergen en Nico Oost veen uif Woerden. Zij vertrekken met een RAP.T.I.M.-vliegtuig op 25 februari, van Schiphol (Amsterdam). Deze ploeg wordt uitgezonden onder Zij gaan 33.000 gulden, 30.000 of 27.000 gulden bedragen, afhankelijk van de gemeentegroep. Indien het zesvoud (vroeger vijfvoud) van de premie hoger is dan deze grenzen, geldt het zesvoud als grens. 2. Overschrijding van de grenzen hierboven bepaald, zal niet meer het landbouw-economisch instituut meeTtet^ffinm^trerel^enó^r »ver de werknemers m de land- d wijze van uitvoering daarvan, al- bouw. In dit tweede rapport wordt dus £t rapport van het L.E.L gesproken over de landarbeiders op de zandgronden en in de rivierklei gebieden. Het eerste rapport dat in 1954 verscheen gaat over de zeeklei en weidegebieden. Aangenomen wordt, dat in de ko- AUTO IN BOCHT GESLIPT: EEN DODE. Donderdagavond omstreeks acht dio-activiteit in het huis is. Daarna komt de hele familie terug met uit zondering van Joke, die in observa tie blijft. Zoals bekend heeft zij geruime tijd aan radio-actieve straling bloot ge staan, door de punt van een naald gevuld met radium, die in haar neus bleef steken. De kosten van vernieu wing aan het huis dat vooral veel waterschade heeft opgelopen, zijn voor rekening van het Utrechts zie kenhuis. PROVINCIAAL EN GENERAAL KAPITTEL MONTFORTANEN. Op vrijdag 14 februari houden de Paters Montfortanen hun provinciaal kapittel in Schimmert. Er zullen daar aanwezig zijn, buiten de provinciaal met zijn raad, afgevaardigden uit de huizen van Nederland, België, Duits land, Oostenrijk en Portugal en uit de missies van Denemarken, IJsland, Nyasaland, Mozambique, Borneo en Belgisch Congo. Dit kapittel is een voorbereiding op het algemeen ka pittel der hele congregatie, dat te Rome zal gehouden worden in de loop van april. Op dat kapittel zal o.a. gekozen worden een nieuwe ge nerale overste, ter vervanging van pater A. Josselin, die op 1 oktober 1957 is overleden te Nantes na een verkeersongeluk. gevolg hebben,'dat de gehele mende 15 jaren het aantal benodigdeuur k ,een hotelier uit Boxtel, die i - i -ji iicr»7É»lir»har» van run fVMit.f»pnnrp r»e tot w premie vervalt, maar wel dat op de landarbeiders zal kunnen dalen van premie een bedrag wordt gekort, ge-1 107.000 tot omstreeks 85.000. Dit cij- lijk aan de overschrijding. I fer variëert uteraard sterk voor de 3. De maximum huurprijzen per .'verschillende landbouwgebieden. Voor maand van woningen, die een pre- de zandgronden wordt verwacht,, mie van 125 procent krijgen, wordendat het aantal benodigde landar- in de drie grote steden verhoogd van beiders zich ongeveer op het huidige 120 tot 140 gulden. De maxima liggen peil zal handhaven. Voor de overige in de eerste tot en met vijfde ge meenteklasse op 130, 120, 115, 110 en 105 gulden, dat is vijftien gulden per maand hoger dan in de oude regeling. Indien de huurgrenzen met niet meer dan tien procent worden overschre- landbouwgebieden in Nederland ligt een daling van de werkgelegenheid voor landarbeiders van 1525 pet. in de lijn van de verwachting. Inzake de sociale positie van de landarbeiders blijkt er een sterke i den, wordt de premie met een kwartmate van overeenkomst tussen de ge- gekort. In de oude regeling verviel in I bieden van het eerste onderzoek en 1 zulk een geval de gehele premie. het tweede onderzoek te bestaan. Het 4. Voor een premie van vijftig pro-1 landarbeidersberoep wordt in alle ge- cent komen in aanmerking die wonin- I bieden in de rangorde van beroepen gen, waarvan de maandhuur maxi-1 laag geclassificeerd. Voor deze maal 185 gulden in de drie grote ste- plaats op de onderste sporten van de den en in resp. de eerste tot en met i beroepsladder zijn vele factoren be- vijfde klasse gemeenten 175, 165, 155,palend, zoals de werktijden, loon- 150 en 145 gulden bedraagt. Dat is j hoogte, promotiekansen, werkom- in de drie grote steden vijftien gul-1 standigheden, de toekomstmogelijk- den per maand hoger dan bij de oude heden in andere beroepen, het geringe regeling; voor de andere gemeente- aanzien van het landwerk, e.d. als groepen vijf gulden per maand. I gevolg van deze relatief lage waar-1 5. De volle premie wordt toege-1 dering blijkt afvloeiing uit de land- kend ook in gevallen, waarbij voorbouw ook op de zand- en rivierklei- de eigen woning geen „bemiddelend" j gronden groot te zijn, zowel onder orgaan wordt ingeschakeld. Zij geldt de landarbeiders zelf, als bij de ook voor aanvragers van 65 jaar en zoons van landarbeiders. De vei- ouder. I grote afvloeiing in de na-oorlogse ja- 6. De premie zal worden toege- ren houdt ten nauwste verband met kend aan de aanvrager, die in de de economische sociale en culturele meeste gevallen de bouwondernemer J ontsluiting van het platteland. In het zal zijn. In de oude regeling werd debijzonder op de zandgronden, waar premie betaald aan de eigenaar-eer- J~ 4 ste bewoner van het huis. In een toelichting op de wijzigin gen zei minister Witte gisteren, dat de kapitaalschaarste en de hoge ren tevoet de particuliere bouw in moei lijkheden hebben gebracht. Die bouw kon niet meer voldoen aan de eisen, die in de oude regeling zijn gesteld, zodat de laatste maanden bleek, dat de particuliere woningbouw ernstig achterop dreigde te raken. In het bouwplan voor 1958 heeft gezelschap van zijn echtgenote per auto over de Helvoirtseweg ter hoog te van „Sparrendaal" in Vught reed, in een bocht geslipt en tegen een boom gereden. De 40-jarige echtge note overleed onmiddellijk. De be stuurder kreeg een hersenschudding - en een shock. Hü is in het ziekenhuis P>g geldig, doch worden na 1 maart te Boxtel opgenomen. I nlet meCT verstrekt, collectieve pas- Naast het paspoort zal na 1 maart nog slechts een toeristenkaart met vier maanden geldigheidsduur wor den afgegeven. Deze kaart, waarop alleen gemeentelijke leges zullen worden geheven, is bestemd voor hen, die hoogst zelden de grens overschrij - den en voor wie het aanschaffen van een paspoort van 5 te bezwaarlijk of te kostbaar is. De kaart zal geldig zijn voor Bel gië, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk en Zwitserland. Bewijzen van Nederlanderschap blijven voorlo- poorten ook niet, met uitzondering van de collectieve paspoorten voor schoolreisjes naar België en Luxem burg. De toeristenkaart, waarop mee-rei- zende kinderen beneden de 16 jaar kunnen worden genoteerd, zal door de burgemeester van de woonplaats der aanvragers kunnen worden ver strekt. Het systeem van reizen op een nog niet vijf jaar verlopen paspoort in België, Luxemburg en Frankrijk komt te vervallen. In de naaste toe komst zal men alleen op geldig pas poort of met een geldige toeristen kaart deze landen kunnen bereizen, i de industrialisatie in de jaren na 1945 gestage voortgang heeft gemaakt, i is dit het geval. Vergelijkt men de ontwikkelings-1 tendenties van werkgelegenheid en arbeidsaanbod, dan zal er naar alle waarschijnlijkheid in de landbouw een tekort aan arbeidskrachten op treden. De hieruit resulterende span ningen kunnen in de praktijk het best worden opgevangen door vergroting van de arbeidsvoorwaarden en van de levens- en werkomstandigheden de regering gerekend op de bouw(sociale positie). Het rapport noemt van 40.000 woningen door de parti- het vanzelfsprekend dat deze oplos- culiere bouwers. In de thans aange- sing voor de werkgevers alleen aan kondigde maatregelen ziet minister I vaardbaar zal zijn, indien de be- Witte de stimulans voor het bouw-1 drijfsuitkomsten de onvermijdelijk1 In het Amsterdamse Carre is mevrouw Henriëtte PinkhofDavids, „Heintje", donderdagmiddag gehuldigd in verband met haar zeventigste verjaardag. We zien haar hier met een van de velen, die haar kwamen compli menteren: mevrouw Rika Hopper, De steile weg van de Fortbaai, op zeeniveau, naar The Bottom, de hoofdplaats, werd gemaakt per jeep. In het kleine dorp volgde een harte lijke ontvangst. Alle notabelen van het eiland, met naar schatting de helft van de ove rige bewoners, waren daarbij aanwe zig. Schoolkinderen brachten hun prin ses een zanghulde. Daarna begon een rondrit over het eiland. Later keerde de prinses weer terug in The Bottom voor een défilé van de bevolking. Het afscheid van de Sabanen aan de Fortbaai (een goed uur later) was zeer hartelijk. Vandaag gaat de prinses op bezoek op St Eustatius. Stemmen bij volmacht Kiezers, die vermoedelijk niet in staat zijn om persoonlijk deel te ne men aan de Statenverkiezingen op 26 maart a.s. kunnen toestemming krij gen een ander te machtigen in hun naam te stemmen. Daartoe moet uiterlijk op 12 maart a.s. een verzoek ingediend worden op een gemeente secretarie. Degenen, die op 26 maart a.s. bij de Statenverkiezingen hun stem wil len uitbrengen Ln een andere gemeen, te dan waarin zij wonen moeten dit persoonlijk meedelen ter gemeente secretarie. Voor deze statenverkie zingen kan men alleen maar in een andere gemeente stemmen, wanneer deze tot dezelfde provincie behoort als de gemeente waar men woont. Men moet zich hiervoor ter gemeen tesecretarie vervoegen tussen 12 fe bruari en 12 maart. Voorwaarden. Kiezers, die vermoedelijk niet in staat zijn persoonlijk deel te nemen aan de Statenverkiezingen op 2)6 maart a.s. kunnen toestemming krij gen een ander te machtigen in hun naam te stemmen. Daartoe moet uiterlijk op 12 maart a.s. een verzoek ingediend worden op de gemeente secretarie. Hoe moet dat precies gebeuren? 1. Op de gemeentesecretarie moeten twee formulieren gehaald worden. Een voor degene, die zijn stem bij volmacht wil laten uitbrengen en een voor degene, die door hem gemach tigd wordt. Deze formulieren zijn gratis verkrijgbaar. Men kan deze formulieren ook schriftelijk ter ge meentesecretarie aanvragen. Dit moet wel tijdig gebeuren. 2. De aanvrager vult het formulier in, waarop het verzoek staat om bij volmacht te mogen laten stemmen. Degene, die hij machtigt om in zijn naam te stemmen vult het formulier in, waarop hij verklaart bereid te zijn dit te doen. Beide formulieren moe ten uiterlijk op 12 maart a.s. weer ter gemeentesecretarie worden inge leverd. 3. Als gemachtigde kunnen slechts aangewezen worden: de echtgenoot of echtgenote; een der bloed/ of aan verwanten in de eerste tot en met de derde graad; de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager; een van de huisgenoten, die blijkens het kiesregister hetzelfde adres heeft als de volmachtgever. 4. Verricht men zijn beroepswerk zaamheden overwegend buiten de gemeente, waarin men woont, dan kan ieder andere kiezer als gevol machtigde worden aangewezen. 5. Als gemachtigde kunnen uiter aard alleen kiesgerechtigden worden aangewezen. Een kiezer mag niet voor meer dan twee anderen zijn stem uitbrengen. 6. Wanneer men een ander heeft gevolmachtigd om te stemmen kan men die volmacht niet meer intrek ken en mag men ook niet persoonlijk gaan stemmen. Opmerkelijke helderziendheid Paragnost gaf plaats van ongeval aan De Utrechtse Paragnost Croiset heeft op verzoek van de redactie van 't Hamburger Abendblatt een maand geleden vanuit zijn woonhuis in Utrecht de plaats aangewezen, waar de 5-jarige Bernd Schelegel uit Buxtehude bij Hamburg al spelend te water geraakte. Er reden n.l. in Buxtehude geruchten de ronde, dat het kind ontvoerd zou zijn. Een journalist van deze Hamburg- se krant heeft zich toen in verbin ding geesteld met de heer Croiset, die een locale beschrijving gaf van het gebeuren, Volgens de heer Croi set was het kind niet ontvoerd doch verdronken. Hij gaf, zo deelt hij ons mede, nauwkeurig de plaats aan waar het kind te water was geraakta Deze situatiebeschrijving is vier we ken geleden door het blad gepubli ceerd, alsmede de mededeling van de heer Croiset, dat het kind na en kele weken in de omgeving van de plaats waar het verdronk drijven de zou worden gevonden. Woensdag middag is het kind inderdaad een km. van de plaats, die door de paragnost was aangegeven, drijvende gevon den. Prof. W. H. C. ten Haeff, bijzonder hoogleraar in de parapsychologie te Utrecht, heeft dit geval .opmerke lijk" genoemd, omdat hier niet sprake is van 'n prognose, die de paragnost zelf heeft opgesteld en mogelijk ach teraf als „bewijs" introduceert, maar omdat de voorspelling door een derde in dit geval door de journalist van het Hamburgse blad is vastgelegd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7