Stichting „katholiek cultureel centrum" te Leiden niet gewenst Brug op de Maresingel ligt gevaarlijk Waarschuwende woorden tot r.k. metaal bewerkers op jaarvergadering „St. Eloy" Kath. Vrouwengilde Leiden zette de bloemetjes buiten Met toneelgroep „Euripides4, terug naar de vorige eeuw VRIJDAG H FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT Rapport over een rapport Méédoen leidt tot medezeggenschap In juli 1957 heeft een commis sie een rapport opgesteld, waarin werd gesproken over de mogelijk heid tot oprichting van een katho verreikende consequenties kunnen hebben. Kan hier wel gesproken wor den van een conclusie, waartoe aller meningen gehoord zijn? Hoe is deze conclusie te rijmen met de overweging van de commis- sie-57, dat reeds een stichting K. en O. bestaat, die volgens haar in haar algemeenheid ook voor katholieken liek cultureel centrum te Leiden, aanvaardbaar is? De conclusie was: de instelling van De rapporteurs vragen zich daarna een katholiek cultureel centrum isaf wat er van de kerstening van de welhaast onmisbaar. De commissie maatschappij terecht kan komen, adviseerde géén nieuw orgaan tewanneer de katholieken van Leiden scheppen, maar het aan de Raad1 zich in hun eigen kring terugtrek- van Maatschappelijk en Cultureel ken. „Als ons het brood van de Overleg over te laten een cultu- j maatschappij ontnomen wordt, wat rele sector te stichten. In 1953 I valt er voor de katholieken dan nog echter heeft een andere commissie j te gisten?" De tegenstelling isole- reeds in opdracht van de Raad Overleg een rapport opgesteld over de vraag in hoeverre Leidse ka tholieken deelnemen aan het cul turele leven. Deze commissie be vreemdt het thans, dat deze mate rie weer aan de orde werd gesteld zonder dat zij op de hoogte is ge bracht. Zij heeft het nieuwe rap port bestudeerd en dezer dagen een tweede rapport het licht doen zien, waarin zij tegen het rapport- 1957 een reeks bezwaren ontwik kelt. Een aantal conclusies van dit rap port kunnen de commissieleden on derschrijven, ook de conclusie, dat geen nieuw orgaan moet worden ge creëerd. Dat de Raad van Maatschap pelijk en Cultureel Overleg moet overgaan tot instelling van een cul turele sector kunnen zij aanvaarden. Zij treffen echter ook conclusies aan, waartoe men volgens hen niet zonder meer op grond van het voorafgaande mag besluiten en waar voor stellig geen algemene overeen stemming onder de Leidse katholie ke belanghebbenden mag worden aangenomen. Zij denken hierbij met name aan de conclusie, dat de instel ling van een Katholiek Cultureel Centrum welhaast onmisbaar is. De commissie-'53 constateert te genspraak tussen deze conclusie en de andere, die hierboven genoemd werd. Een culturele sector in de Raad van Overleg, die stimuleert en coördineert is heel wat anders dan de oprichting van een Katholiek Cul tureel Centrum, dat zelfs voor ge meentelijke subsidie in aanmerking zou komen. Dit zijn conclusies, die ment of apostolaat wordt op deze wijze toch wel erg op de spits gedre ven, zo stelt men. De rapporteurs betogen tenslotte, dat juist op cultureel gebied een levensvatbare en duurzame samen werking tussen katholieken en an dersdenkenden nagestreefd moet worden. Meedoen leidt tot medezeg genschap. Wanneer men de bevol kingssamenstelling van Leiden uit levensbeschouwelijke gezichtspunt beziet, is de conclusie gewettigd, dat bij evenredige deelname van katho lieken aan organisaties als bijv. K. O. een voldoende medezeggenschap in slaagde zuster M. Th. F. Van Hoorn het beleid gegarandeerd is. Ivoor de aantekening wijkverpleging. Jeugdparlement. De jeugdige parlementariërs van Leiden worden herinnerd aan de zit ting die hedenavond te half acht in de trouwzaal van het Stadhuis zal plaats vinden en waar wethouder D. v. d. Kwaak over de financiën van de gemeente Leiden zal spreken. O.K.O.-debatingavond. De debating-avond, waarop een leek pastoor J. A. G. van Schalen zal aanvallen over het „Humanisme", is abusievelijk in de agenda van ons blad aangekondigd als zijnde op vrij dag 14 februari, is eerst over een maand, op vrijdag, 14 maart. Geslaagd. Aan de r.-k. school voor maat schappelijk werk te Amsterdam, Vastenavond in stijl VASTENAVONDFEEST KAARTCLUB „HARTEBRUG". Gisteravond hield de kaartclub van de „Hartebrug" zijn vastenavond feest. Na een kort woord van wel kom traden de Mondorico's voor het voetlicht. Het applaus, dat dit gezel schap van de toehoorders in ont vangst mocht nemen, bewees, dat hun optreden aller tevredenheid had gè- wekt. Hierna traden de South Sea Serenaders op. Zy voerden het gezel schap in de hun toegewezen tijd op de vleugelen van hun Hawai-liederen naar de Pacific, klaarblijkelijk zeer tot genoegen van de clubleden en hun introducé's. De kunstfluiter, de heer J. Drost, werd na zijn optreden verscheiden malen teruggeroepen door het dank bare publiek. In de pauze reikte de voorzitter, de heer A. Bruines, 't vaantje uit aan de heer J. Verplancke, die in het af gelopen seizoen de meeste pitten heeft behaald. De heer J. C. Buil ontving de beker voor het hoogst aantal be haalde punten. Nogmaals was er een optreden van elk der artisten, die ook vóór de pauze het publiek hadden vermaakt, waarna dit vastenavondfeest.werd be sloten met een dansje. De heer A. Bruines dankte tot slot van het feest het gezelschap voor wat het bestuur, leden en genodigden tot volle tevredenheid had gebo den. In deze tijd van carnavalsvieringen heeft 't Katholiek Vrouwengilde afd. Leiden niet willen achterblijven. Zo was dan ook een zaal in het café-res taurant „In den Vergulden Turk" voor het Gilde gereserveerd. Vele dames waren gisteravond op- •gekomen om met elkaar de vasten avond te vieren met een non-stop programma van de meest uiteenlo pende punten. De avond werd ge opend met een korte jaarvergadering, welke vlot en prettig verliep, zodat de feeststemming geenszins verstoord werd. De presidente, mevr. Lindenhoff, gaf het woord aan de secretaresse, mevr. Van Neer-Braam, die in haar kundig samengestelde jaarverslag een overzicht gaf van de vele activi teiten van het afgelopen jaar, zoals lezingen en excursies, waarvan wij met name willen noemen de trip naar de Hoge Veluwe op 4 juni j.l. Andere hoogtepunten in het Gildeleven wa ren op 25 sept. de bezinningsmorgen met als spreker rector Kraakman en de buitengewone causerie van dr M. J. de Jong op 18 okt. j.l. De Kerstvie ring op 19 dec. zal nog lai.g in het ge heugen blijven. Nog maar kort achter de rug ligt de huishoudelijke voor lichtingsavond op 24 jan. j.l. Ook het overlijden van mevr. E. Pley-Lange- zaal werd gememoreerd. Vraagt uw stem U vraagt: WAAROM? Leest de advertentie van morgenavond. Kiest A. v. Dijk No. I Groslijst-stemming gemeenteraad. Gaslicht in het St. Anthoniusclubhuis Mrs. Manningham klasse apart Het gebeurt nog maar zelden, dat een toneelvereniging het waagt in haar repertoire een stuk op te ne men, dat in de vorige eeuw speelt en dat in de laatste 50 jaar door duizen den opvoeringen „leeggespeeld" is. Voor de acteurs is het een zware op gave zich in de sfeer van die tijd te verplaatsen en bovendien het publiek in die stemming mee te slepen. Een veelvoud van deze moeilijk heden biedt de bekende thriller „Gas licht" van Patrick Hamilton. Het moet daarom voor de toneelgroep „Euripides" een voldoening beteke nen, aat zij dit spel op bevredigende zij het niet steeds briljante wijze hebben kunnen opvoeren. Door allerlei intriges tracht Mr Manningham zijn vrouw krankzinnig te maken zodat hij, nadat zij zou zijn opgesloten, zich vrij aan zijn uitspat tingen zou kunnen wijden en boven dien op zijn gemak zou kunnen zoe ken naar het stel kostbare robijnen waarvoor hij indertijd een moord ge pleegd heeft. Ondanks dat „Gaslicht" voor mo derne begrippen te weinig spanning biedt, schenkt het de spelers ruimte hun rol volkomen in te leven en ge stalte te geven. Dat is de grote waar de van dit „karakterstuk". Prachtige hoofdrol Mej. Willy v. d. Wijngaard speelde de geesteszieke Mrs Manningham zo als slechts weinigen haar zouden kunnen nadoen. De steeds wisselende stemmingen waarin zij door de door trapte geniepigheden van haar man gebracht werd, deed de rillingen over de ruggen lopen van de aandachtig toeluisterende toneelliefhebbers in het St. Antonius clubhuis. Haar slot scène was ronduit meesterlijk. Het spel van haar echtgenoot, ver persoonlijkt in Jan de Jongh en dat van inspecteur Rough (Tom Huis) moest hierdoor wel in de schaduw vallen. Zij konden beiden niet de na tuurlijke houding opbrengen, welke hun zware rollen eisten. Hun mimiek en intonatie was lang niet slecht, maar zij schenen zich wat houterig over de planken te bewegen. Deze indruk werd waarschijnlijk gestimu leerd door niet geheel passende cos- luums (te korte mouw). De twee dienstmeisjes werden-vlot en gevoelig gespeeld, waarby echter „Nanny" ondanks haar frivoliteit enigszins by ..Elizabeth" achterbleef. Grime en decors waren in goede handen. Met een spontaan applaus aan het slot van de zeer geslaagde opvoering, bedankte het tevreden publiek re gisseur en spelers voor deze terug blik in de tijd van het „Gaslicht". De presidente bracht haar secreta resse lof voor de wijze waarop zij het jaarverslag op de van haar bekende wijze had verzorgd. Wij kregen hierbij ook te horen, dat mevr. Van Neer over onbepaalde tijd Leiden zal verlaten. Mevr. Linden hoff hoopte echter, uitsluitend in het belang van het Gilde dat het vertrek nog enige tijd zal worden uitgesteld. Na het geven van het fi nancieel verslag in optimistische ter men door de penningmeesteresse werd de bestuursverkiezing gehouden welke geen moeilijkheden opleverde omdat geen tegen-candidaten waren gesteld. Mevr. Barendse-Bik en mevr. Eerdmans-Clignett bleven in het col lege zitten en in de plaats van mevr. Van den Berg-Hartman werd mej. A. v. d. Klugt gekozen die zich, al is, zij de jongste in het bestuur, wel zal gaan thuisvoelen tussen de „oudjes". Nu kon het feest beginnen en dat geschiedde meteen al op echt vrou welijke manier door mevr. Van Neer, die in een zelf-gemaakt brok poëzie haar visie gaf op de ideale man, met zulke kwaliteiten, dat je het er be nauwd van zou krijgen. Enfin, het bleek wel duidelijk, dat tenslotte de meeste waardering uitging naar een man, die zo nu en dan eens zijn buien heeft en niet doorlopend de baby ver schoont. Nadat bij gezellig geroeze moes onder genot van een kop geuri ge koffie een exquis gebakje was ge savoureerd vertoonde mevr. Van Don gen een aantal kleurenfilms van va- cantietochten in den vreemde, het geen zeer bij de dames in de smiak viel. Men genoot van de prachtige kleuren, óók toen bij een stierenge vecht de kleur rood meer opviel dan anders. Mevr. Scholte droeg „Takelen" van Simon Carmiggelt en Des zangers min een minnedicht van Piet Paaltj ens voor, hiermede het litte raire element in de feestvreugde be trekkend. Tijdens ^e pauze vielen gratis twee taarten in handen van da mes, die een gelukkig lot bleken te hebben. Het viel ons op, dat er ver scheidene behulpzame Gilde-leden waren, die messen bij zich schenen te hebben en daarmede de kloeke ban ketproducten tot een wat handzamer (en mondiger) formaat wilden snij den. Drie dames hadden de taak op zich genomen aan te tonen, dat in sommi ge gevallen zwijgen zilver is en spre ken goud. Zij deden dit ieder in een twee-minutenspeechje over: de vrouw op de uitverkoop, de verzorging van katten en de verdediging van de kor te rok. Het ging hen zo goed af, dat alle drie een prijs in de wacht sleep ten. Hierna werden tien dames onder het mes genomen in een aantrekke lijke hersengymnastiekwedstrijd; de deelneemsters beschikten over een ruime hoeveelheid parate kennis en de twee groepen leverden daarmee hevige strijd. Tot slot trokken de da mes zich „terug in de keuken", waar zij werden getest met vragen over huis-, tuin-, keuken- en andere ge rechten. Een buitengewoon gezellige en geslaagde vastenavondviering 1958 ligt weer in het verleden. WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND In de maand januari 1958 zijn ge vonden: Vulpen, dasspeld, jongens jasje, portemonnaie, motorbril, stop- zak, brillen, paraplu, handschoenen, trui, herenhoed, wandelstok, sleutels, badhanddoek, zwembroekje, dames- vest, benzinetankje, broche, zadel dek, zegelringetje, muntbiljetten, taalboekje, verpleegstersschort, da mesjumper, sjaal, damesmuts, hand schoenen wol, rijwieltas, motorkap, weekendtas, waterpas, sabel, pet, stofbril, polshorloge, wasgoed, mand je, doos levensmiddelen, boeken, blouse, stekkers schaatsen, snoei- schaar, rozenkrans, hoofddoek, steun zool, laselectroden, reservewiel met band van een vrachtauto medaille, gouden ring, etui met inhoud vulpen en vulpotlood. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort op woensdag- en zater dagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Gala-opvoering herdenkingsspel Gisteravond vond in de Leidse Schouwburg de galavoorstelling van het herdenkingsspel van de Lichtfa brieken „De Cronyck van het Licht" plaats. Vele notabelen van Leiden, onder wie de burgemeester en echt genote, de wethouders Van Schaik en Jongeleen, de gemeentesecretaris, hoofden van dienst en raadsleden wa ren bij deze opvoering tegenwoordig. Vóór het doek vaneen spleet sprak de voorzitter van de Personeelsver eniging SLF een woord van welkom, waarin hij de burgemeester in over weging gaf met de raad liederen uit dit spel in te studeren. De burge meester ontving daarop uit handen van een vrouwelijke employé van de Lichtfabrieken, de twee leidende lie deren uit dit herdenkingsspel. Aan het slot van de opvoering, die met vaart werd gebracht, sprak de burgemeester een dankwoord, waarin hij alle S.L.F.'ers bedankte voor dit zinvolle geschenk. De kroniek van het licht heeft ons zeker doen be seffen, aldus spr., welke nuttige functie het kunstlicht in de loop van de eeuwen heeft vervuld. In dit verband riep spr. nog even de vrijwel lichtloze periode in de oorlogswinter '44'45 in herinnering. Hij bracht hulde aan de heer David le Feber en zijn medewerkers voor het prachtige spel, dat zij voorbereid en gespeeld hebben. De stedemaagd' mevr. Crama, „Electra", mevr. Staats en Corrie de Wekker (Ohoreografie) ontvingen bloemen. Burgerlijke Stand Geboren: Marinus Leendert zn van T. van Leeuwen en P. Blansjaar; Jo- han zn van C. van der Reijden en J. C. Fasseur; Herrhanus Johannes zn van H. J. van Dyk en T. Samus; Björn Sigurdh zn van W. P. Mens en A. van der Voort; Caroline dr van H. T. E. Hoedt en C. L. Barentz; Allegonda Catharina dr van H. L. Kerkvliet en J C. Stijlaart Elisabeth Leonora dr van L .van der Geest en E Rietkerken Peter Cornelis zn van D. J. van Weizen en C. G. Segaar; Boudewijn zn van B. Schrijver en W. Laman. Getrouwd: M. van den Berg en K. Flippo; P. J. Klein en L. F. Kokke- dee; H. B. van Ginkel en E. Wasse naar; P. R. Wiessing en M. F. T. van Cleef. Overleden: L. Turenhout 72 jr man J. H. Hensing 76 jr man; W. Seeuwen 79 jr weduwe van J. Winsemius; M. van Stijn 7 maanden doohter; C. B. M. Duivenvoorden 30 jr man; H. L. van Tol 69 jr man. Dé films in de week van 1421 febr. zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Marguerite, het meisje van de nacht", 14 jaar. Lido: „De avonturen van Arsène Lupin", alle leeftijden. Luxor: „Monpti", volwassenen. Trianon: „De trots en de harts tocht", 14 jaar. Rex: „De gele tomahawk", 14 jaar. LEZERS SCHRIJVEN: Leiden, 14 febr. 1958 Naar aanleiding van het dodelijk verkeersongeval op donderdag 13 fe bruari j.l. op de Maresingel wil ik de overheid beleefd verzoeken aan dacht te willen schenken aan de ge vaarlijke ligging van de brug ter plaatse. Zou het geen aanbeveling verdie nen wanneer door demping van het haventje van het Openbaar Slacht huis, bedoelde brug kwam te verval len en door gedeeltelijke demping van de singelgracht deze gevaarlijke bocht tevens verdween. Volgens mijn bescheiden mening brengt dit geen nadelige gevolgen voor het Openbaar Slachthuis, daar voor afvoer van mest geen gebruik meer wordt ge maakt van schuiten, maar dat deze mest met vrachtauto's wordt afge voerd, dus volgens mij doen brug en haventje geen dienst meer. Veel chauffeurs, die, zoals ik, deze brug nogal eens passeren zullen het met mij eens zijn dat mijn verzoek om verbetering ter plaatse geen over bodige luxe zal zijn. Hopende dat dit stukje de aan dacht mag hebben van onze plaatse lijke overheid, verblijf ik, Hoogachtend, Uw abonné, S. H. KLEIN. Expediteur Javastraat 14 Leiden Agenda Leiden VRIJDAG, 14 FEBRUARI K. en O. Filmlezing over „India nen" Foyer Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. P.V. Lichtfabrieken. Herdenkings spel 50 jaar elèctriciteit. Schouwburg, 8 uur nam. Jeugdparlement. Weth. v. d. Kwaak over „financiën". 7.30 uur nam. Stad huis. Genootschap NederlandEngeland. Prof. J. Danby over: Shakespeare's „King Lear". De Doelen. 8 uur nam. K.A.V.-Herensingel. Voorlichting Handwerken. 105 uur nam. Leven, daal 1. Ned. Ver. tot Bescherming van die ren. Jaarvergadering. Den Burcht (Jacobazaal), 8 uur nam. ZATERDAG, 15 FEBRUARI P. V. Lichtfabrieken. Herdenkings spel: 50 jaar licht, 8 uur Schouwburg. Oud Leiden. Bezoek Restauratie, Hoogl. Kerk, 3 uur nam. Pulchri Studio: toneelstuk „Bus kruit", 8 uur nam. r kruit, 8 uur nam. St. Ant. Clubhuis. Toonkunst. Voordraoht leerlingen. Rapenburg 22. 3.30 uur nam. R.K. Atletiekver. „De Bataven". Carnavalsavond. Romanuszaal, 8 uur nam. ZONDAG, 16 FEBRUARI Nieuw Holland. Lustrumfeest) met volksdans en toneel. R.K. Instuif Herensingel. Carna valsavond, m.m.v. „Blue Moon Combo's". Maria Gijzensteeg. 8 uur nam. Nieuw Holland. Lustrumfeest met volksdans en toneel. Kwart voor acht. Romanuszaal. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie cn Minera logie Van der Werffpark 1. Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart). Academ. Historisch Museum. Ten toonstelling 75 jaa- studententoneel. Werkdagen 10 uur voorm. 5 uur nam. (6 tot 14 februari). Goed verleden - onzekere toekomst Met een snelheid van handelen, die alleen een levende organisatie eigen kan zijn, hebben gisteren de katho lieke metaalbewcrKers, verenigd in de afdeling Leiden van „Sint Eloy", hun jaarvergadering gehouden in „De Harmonie". Na een kort woord van welkom door de voorzitter de heer J. J. de Groot ging men alras over tot het lezen van de jaarverslagen. In zijn overzicht over het jubileum jaar 1957 memoreerde secretaris N. v. d. Burg de drie districtsvergade ringen, waarvan er één te Leiden werd gehouden, alsook het beëindigen van de 2-jarige cursus Ondernemings raad. Een ondernemingsraad kwam tot stand bij de „Grorsmederij", de voorbereidingen voor het tot stand komen van zulk een lichaam werden getroffen bij de Constructiewerk plaatsen en de Electrolaschmaat schappij. Ook begon men met het houden van maandelijkse gespreks- avonden. Dank werd tot slot ge bracht aan de districtsbestuurder H. Bode, die het afgelopen jaar werd overgeplaatst naar Zwolle. Voorspoedig Ook voor de penningmeester, de heer J. A. Mensen, was het afgelopen jaar een zonnige periode geweest: Hij kon melding maken van een batig saldo en van een ledental dat met een totale toename van elf zielen ge groeid was tot 421. Onder dank van voorzitter en ver gadering werd de penningmeester gedéchargeerd. De kascontroleurs hadden alle middelen en bescheiden in orde bevonden. Voor de heer C. de Haas die zich had teruggetrokken uit het bestuur, waarin hij als tweede secretaris zit ting had, werd door de vergadering, op voorstel van het bestuur, bij ac clamatie gekozen de heer S. Hart man. Eveneens werden de drie pe riodiek aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen. De nieuwe districtsbestuurder, de heer P. Berbee uit Schiedam, gaf vervolgens zyn kijk op het jaar 1957. Hij sprak waarderende woorden over de echtgenoten van de leden de „financiële kurken, waarop de orga nisatie drijvend blijft" die in zo grote mate belangstelling voor de vergadering toonden. Dankbaar was spr. bij een terug blik over het afgelopen jaar, waar in het bestuursbeleid niet onver dienstelijk is geweest. Financieel- economisch is men erin geslaagd een groter stijging van de werkloosheid dan de bestedingsbeperking tot nu toe ten gevolge heeft gehad, te voor komen. Do moeilijkheden die zich door deze aangelegenheid hebben voorgedaan, zouden zich eerder en heviger hebben doen voelen, als niet de vakvereniging zich heviger dan anders had ingespannen op stoffe lijk gebied. De werking van wacht geld- en werkloosheidswet noemde spr. gunstig. Dreiging Hij signaleerde echter ook een minder prettig punt: Het schijnt, dat de goodwill van de metaalbewerkers bij de werkgevers niet zo groot is als dezen hadden gehoopt. Gebleken was dit o.a. uit de weigering van de werk gevers, de werkloosheidsgelden aan te vullen uit fondsen, die door hen zelf waren gevormd. „Wanneer blijkt dat wie boven ligt, nog steeds gewon nen heeft", zullen de organisaties hun standpunt tegenover de werkgevers moeten herzien. De gevolgen daarvan voor het nationale belang, zouden wel eens ernstiger kunnen zijn dan één van beide partijen op dit ogen blik kan voorzien, aldus spr. De vak verenigingen eisen hun eigen plaats: niet die van steigerwerk rondom het maatschappelijk bouwwerk maar als permanent deel van de fundering er van. De heer Berbee verzocht zijn ge hoor pal te blijven staan aohter het beleid van de organisatie, ook wan neer dat in de toekomst grote offers zou vragen. Hoe vroeg liefde en belangstelling voor de vakverenigingen om die of- fers te kunnen brengen en de orga nisatie uit te kunnen bouwen tot een verfraaiing van Christus' Rijk. In de rondvraag, die volgde leg den enkele leden hun persoonlijke „gevallen" aan het bestuur en de heer Berbee voor. Na de koffie ble ven de vergaderden nog enige tijd bijeen rond de kaarttafels en de sjoelbakken. Dienst der apotheken. Leiden: Apotheek Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST Geslaagd Voor het A-examen candidaats Wis- en Natuurkunde slaagde cum laude aan de rijksuni- veriteit te Utrecht de heer R. P. Sprey, alhier. ALPHEN AAN DEN RUN KOELBLOEDIGE SMID VOORKWAM ONHEIL Doordat een smid, werkzaam in de constructiewerkplaats van de heer H. J. Grimbergen, de tegenwoordig heid van geest bezat om de kraan van een fles met acetyleengas on middellijk dicht te draaien, toen daaruit een steekvlam opschoot, heeft hij hoogstwaarschijnlijk ern stige gevolgen, waaraan een aantal medearbeiders zouden zijn blootge steld, voorkomen. Het was omstreeks tien uur gister morgen toen de heer J. Th. V. in de constructiewerkplaats bezig was met het krimpen van een ijzeren plaat. Dit geschiedde met een lasbrander, die via twee slangen was verbonden met een fles die gevuld was met zuurstof en een fles die acetyleen gas bevatte. Plotseling werd het per soneel van het bedrijf opgeschrikt door een geweldige knal en zag men een steekvlam uit de gas-fles omhoog schieten. Een van de personeelsleden die als smid in de constructiewerk plaats werkzaam is snelde toe. Hy had de tegenwoordigheid van geest om de kraan van de fles dicht te draaien. Hoewel de brandweer zeer snel ter plaatse was, was het perso neel reeds er in geslaagd om een be gin van brand te voorkomen, door middel van schuimblussers. De fles werd op last van ondercommandant W. v. Heemskerk, onder wiens lei ding de vrijwillige brandweer was uitgerukt, uit voorzorg in de Rijn ge deponeerd. Het vermoeden bestaat, dat een overspringende vonk van eon slijp machine, mogelijk de ontploffing en de brand heeft veroorzaakt. Marktberichten LEIDEN, 14 febr. Vee. Aange voerd: 2 stieren, 86 melkkoeien, 180 vette koeien, 97 varekoeien, 45 vette kalveren, 195 nuchtere kalveren, 25 vette schapen, 45 fokschapen, 1308 vette lammeren, 34 zeugen, 410 schrammen, 574 biggen 1 geit. To taal 3002. Notering; melkkoeien 8501050, vette koeien (sch. gew.) f 2,70—3,10, varekoeien 600825, nuchtere kal veren (sch. gew.) 3048, vette schapen f 70105, fokschapen ƒ100 —140, vette lammeren f 80—110, krachtige zeugen f 225—300. schram- men 60—95, biggen f 32—36, extra 38—45. Handel: melkkoeien stug, vette koeien matig, varekoeien rustig, vet te kalveren matig, nuchtere kalveren redelijk, vette schapen en vette lam meren goed fokschapen rustig, zeu gen, schrammen en biggen zeer ma tig. LEIDEN, 14 febr. Kaas. Aange- gevoerd: 9 partij Guudse. Notering: Goudse le kwal. f 2.172.26, Goudse 2e kwal. 2,102 16. Handel matig. LEIDEN, 14 febr. Groente. An dijvie 7697, Kroten 6, Kroten, ge kookt 25, Boerenkool 1428, Rode kool 911, Gele kool 7—9, Prei 31— 32, Rabarber 4562, Stoofsla 89—1.08, Spruiten A 2551, id. B 1851, Uien 3—18, Waspeen 9—32, Witlof 3665 per 100 kg. Knolselderij 6—17, Sla A 28—34, id. B. 18—30 per 100 stuks. Selderij 16 per 100 bos. GOUDA, 13 febr. Kees. Aange voerd 14 partijen kaas; le kwaliteit 2.14—2.27, 2e kwöl. 2.08—2.13. Handel kalm. LEIDSCHENDAM, 13 febr. Groen te. Sla C 14.20—14.60, stoofsla 9193, witlof 4546, waspeen 14 16, winterpeen 9—11. ROELOFARENDSVEEN. 13 febr. Bloemen. Blauwe druifjes 3266. Freesia's 61—86, Anemonen 59—87. Irissen 1.80—1.85, Narcissen Early Glorie 59—74, Frühling 66—72, King Alfred 6473, Werelds Favoriet 63 71, Carlton 60—72, l'Innocence 64 69, Tulpen: Copland 69—91, v. d. Eerden 7088, Golden Harvest 76— 98, Athleet 961.00, Piquante 83 1.01, Korneforis 7891, Weber 66 71, Zenober 61—69, Wintergold 70— 82, E. Eddy 78—94. Br. Star 51—65, White Seal 74—97, Krelage 56—68, Nansen 70—81, John Gay 80—87, Hillegarda 57—75, W. Pitt 7786, Parkiettulpen 1.20—1.31, Paris 97— 1.05, Lustige Witwe 84—96, Dubb. Tulpen 81—89. per bos; Am. Anjers 718 per stuk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3