De 39 ste RAI-tentoonstelling biedt genoeg keus: van f 4000 - f 83.000 Het nieuwe RAI-gebouw over 21 jaar tot stand gekomen? Mode-wagens en fiscus-wagens broederlijk naast elkaar Min* Algera opent de RAI Verschuiving van grote naar kleine auto; tempo van de wegenbouw Overval op leverde Loswerkman probeerde collega te vergiftigen tankstation f 578 op Driemaal zo huidige groot als het complex DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 HET IS NIET MOGELIJK hier in een beperkte ruimte alles te ver tellen over wat deze 39ste RAI-tentoon stelling de. bezoeker zo overvloedig te zien geeft: grote auto's, kleine auto's, hel-blinkende wagens, eenvoudige wa gensMaar opmerkelijk is wel van autotentoonstellingen, dat over het al gemeen de wagens, waarnaar groot en klein met dikwijls smachtende blikken staan te kijken, niet te koop zijn. Dat is bij deze RAI-tentoonstelling o.m. het geval met de bijna negen me ter lange „Railton Special", waarmee de Engelsman John Cobb in 1947 op de Bonneville zoutvlakte in de Verenigde Staten het absolute wereldsnelheidsre cord voor automobielen op 648 km/uur heeft gebracht. Elke man zal bij het aanschouwen van dit grijze snelheidsmonster er ongetwij feld van dromen eens heel even op de gaspedaal te mogen drukken. Uitgeslo ten, want deze „automobiel" is thans een museumstuk. Tegen de wand achter de geëxposeer de wagen wordt continu een filmpje vertoond van de grote race van dit snelheidsmonster, die men als een vlieg over de oogverblindende zoutvlakte ziet voortkruipen, inderdaad voortkruipen, want men houde er rekening mee, dat de film zich moest uitstrekken over een vlakte van honderden kilometers.... Een andere blikvanger is de „Golden Rocket", een experimentele automobiel van Oldsmobile. Deze sportcoupé voor twee personen heeft een „gouden" plas tic carrosserie en wordt voortbewogen door een 275 pk. motor. Bij het openen van het portier gaat automatisch de zit bank naar achteren en naar boven, wijkt het dakpaneel terug om de bestuurder gemakkelijker toegang te verlenen Geïmponeerd zal de bezoeker stilstaan bij de Rolls Royce „Silvercloud" Sa loon, die in zijn gedachten misschien eens aan een maharadja zal toebehoren. Maar zo hij mocht denken de duurste wagen van de expositie te zien, dan heeft hij het mis. Want dat is op de zelfde stand de Bentley Continental Drophead coupé, die door een speciale carrosserie na de laatste belastingver hoging f 83.000 moet opbrengen. „Als er daarvan een verkocht wordt, heeft de fiscus een goede dag", aldus de standhouder. Maar daarmee zijn de excentrieke dingen van deze RAI opgesomd en blijft onze aandacht getrokken voor de „dingen van alledag", de personen automobiel. die de een wat duurder dan de ander voor de „man in the street" te koop is. al zal het bezit van een auto voor velen toch altijd wel een illusie blijven. En dan is daar in de eerste plaats de wereldprimeur van de RAI zoals zij er tijdens haar bestaan nog weinig ge had heeft: de nieuwe Nederlandse auto. Wel te zien in een prachtig ver zorgde stand maar nog niet te koop is deze door vele toekomstige autobe zitters met vertederde blikken gadege slagen DAF 600, de eerste Nederlandse personenautomobiel sedert 1925. Deze kleine en goedkope wagen heeft in bin nen- en buitenland reeds zoveel aan dacht getrokken, dat de opgestelde pro- duktieplannen nu reeds voor wijziging vatbaar zijn. Wij hebben vorige week reeds een en ander over deze nieuwe auto gepubliceerd en mogen volstaan met te zeggen, dat de DAF op deze expositie uitstekend voor de dag komt en ongetwijfeld de bijzondere belang stelling op deze RAI zal trekken. Primeurs voor Nederland op deze ex positie zijn verder in de categorie der kleinere auto's de BWM 600. de DKW 600, de Fiat 500, de Goggomobil trans port, de Maico 500 (ook een sportmo- del), de Vespa 400 en de „Janus" van Zundapp. In de grotere klassen zijn in ons land nog niet getoond, maar nu te zien de Alfa Romeo 2000, de Auto Union 1000, de EMW Wartburg Sport, de Fiat 1200 „Gran Luce", de Ford Taunus 17m, Beaulieu en Chamborg, de Hillman Husky, de Humber Hawk, de Lancia Flaminia en Appia tweede serie, de Mercedes Benz 300, de Riley one point five, de Skoda 450, de Standard Pen nant en Ensign, de Sunbeam Rapier, de Triumph Tr 3. de Vauxhall Cresta en Velox, de Volvo Amazon en de Wol- seley 1500. Snelheidslimiet en verkeersveiligheid Drie maanden nadat de 50-kilome- ter snelheidslimiet werd ingevoerd, op 1 februari JJ., heeft Rotterdam de balans opgemaakt. Het bleek, dat in die periode het aantal aanrijdingen in de Maassad met 59 was gedaald in vergelijking tot de overeenkom stige periode van het vorig jaar. Het aantal dodelijke verkeersonge vallen bedroeg namelijk in de maan den november '56 tot februari '57 22In de afgelopen drie maanden waren er slechts negen dodelijke on gevallen te betreuren. Het aantal aanrijdingen met zwaar lichamelijk letsel verminderde eveneens en wel met 19 Men telde dit jaar 272 van deze gevallen tegen het vorig jaar 348, waarbij de verkeerspoliie aan tekent, dat de ongevallencijfers van het Rotterdamse verkeer zich vóór de invoering van de maximumsnel heid in stijgende lijn bewogen. Ook in Amsterdam heeft de ver keerspolitie de boeken eens verge leken. Ook daar kon men als alge mene lijn vaststellen, dat het aantal ernstige verkeersongelukken sedert de invoering van de snelheidslimiet aanzienlijk was afgenomen. In november 1957 gebeurden daar 257 verkeersongelukken minder dan in november van het voorafgaande jaar. de conclusie komen, dat er twee hoofd constructeurs zijn: de mode (in de Ver enigde Staten) en de fiscus (in Europa). In de Verenigde Staten zijn de meeste automerken aan het proces „still bigger, stronger and more powerful" onder hevig en spreekt de mode een woordje mee. Maar in Europa zijn deze „exces sen" door de fiscus in bedwang gehou den. Bewijzen daarvan zijn wel de di verse Ford-modellen tegen de nieuwste uitgave van de DAF De oorzaak van die verschillen? Onder meer de verhoging van de benzineprijs in de laatste jaren heeft in Europa zijn weerslag gevonden in een geringere verkoop van grotere automobielen. Het resultaat is geweest, dat, terwijl vele Europese auto's tegen over de Amerikaanse al „klein" ge uoenid werden, er nu een categorie motorvoertuigen met vier wieien is verschenen, die nog kleiner en lichter is geconstrueerd. Zowel de afmetingen, het gewicht als het motorvermogen moeten beperkt worden wil men een gering benzine verbruik alsmede een laag geprijsd pro- dukt krijgen, omdat de materiaalkosten in Europa hoog liggen. Nog een ander belangrijk aspect van deze tentoonstelling wordt uitgedrukt door het groot aantal inzendingen ca ravans. Naar schatting zijn in Nederland on geveer 4000 caravans voor toeristische doeleinden in gebruik. Op deze expo sitie kan men 18 merken in 41 uitvoe ringen bewonderen, van de eenvoudige Camping Car Mickey, die nog geen ƒ1200 kost tot de „droomcaravan" Car- light Cosmopolitan toe. die 15.000, kost. De laatste is uitgevoerd met in gebouwde koelkast, radio, butagas kachel en keuken. Wellicht zal het niet meer zo lang duren of ook jonggehuwde paren in ons land zullen onder de druk van de wo ningnood, evenals dat reeds in Enge land geschiedt, hun toevlucht nemen tot dit „huis op wielen". Een dagelijkse puzzle: wal eten we vandaag Voorzitter Eriksson over „Zware fiscale druk" Hedenmorgen te half elf heeft de minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera voor de vijfde maal in successie de RAI-tentoon stelling officieel geopend. Vooraf hield de voorzitter van de RAI, de heer E. F. Eriksson, een in leidende rede, waarin hij erop wees, dat 63 automobielen tentoongesteld worden en ruim 800 merken onderdelen, enz., welke ten duidelijkste de ontwikkeling van de personenauto in al haar gele dingen vertonen, terwijl de kampeer wagens ditmaal ook ruim vertegenwoor digd zijn met 18 merken. Evenwel, al dus de heer Eriksson, „indien wij slechts over voldoende ruimte zouden hebben kunnen beschikken, zouden wij, gezien de inschrijvingen een tentoon stelling hebben kunnen bieden, die ruim 50 procent groter zou zijn ge weest dan deze expositie". Door het vervallen dit jaar van de Salon in Brussel is deze 39ste RAI- tentoonstelling de eerste internationale pèrsonenautotentoonstelling in 1958. De belangstelling, die wij reeds vóór de opening uit het buitenland ondervon den, wettigt het vertrouwen, dat de in ternationale betekenis van deze tentoon stelling groeiende is. Zij biedt een ware staalkaart van de prestaties van de auto industrieën in heel de wereld. De toe komstige wijzigingen in de marktver houdingen in West-Europa als gevolg van de realisatie van de Europese economishce gemeenschap, zullen naar mijn mening de betekenis van de salons in Amsterdam en Brussel nog ver groten". Zware fiscale druk De heer Eriksson zei echter, dat de directe vooruitzichten voor de omzetten in deze branche minder rooskleurig zijn: „een reeks fiscale maatregelen heeft in het afgelopen jaar de personenauto ge troffen. Volgens onze berekeningen be tekent een en ander, dat. een berijder van een auto in de prijsklasse van 6000 gulden, die 25.000 km. per jaar aflegt, jaarlijks ruim 900 aan de fiscus moet afdragen. Het kan dan ook niet uit blijven, dat deze aanzienlijke verhoging van lasten op den duur in het prijs peil van talrijke artikelen tot uiting zal komen. Met alle begrip voor de noodzaak om tot maatregelen tot beperking van de bestedingen te komen, was het spreker onbegrijpelijk, waarom deze maatrege len 3 maal achtereen in nauwelijks één jaar tijd en met zodanige lasten één produkt, nï. de personenauto, moesten treffen. Het besef, dat het bezit van een auto niet langer als een luxe kan worden aangemerkt, is in de laatste jaren sterk toegenomen. Maar beseft men wel voldoende, dat datgene, wat geen luxe is. als men het maar zwaar genoeg belast, tot luxe kan worden. Dit, terwijl de personenauto in ruim 90 pet. van de gevallen primair voor zakelijke doeleinden wordt gebruikt. Het kan dan ook niet uitblijven, dat dese aanzienlijke verhoging van lasten op den duur in het prijspeil van tal rijke artikelen tot uiting zal komen. Dat na de oorlog ons autopark aan merkelijk is uitgebreid, is een van de factoren, die de groei van onze econo mie mogelijk maakten. Datgene, wat technisch vernuft binnen het bereik van velen brengt (spreker doelde daarbij op het toenemen van het aanbod in kleine auto's) wordt echter door fiscale maat regelen geblokkeerd. Dit treft des te meer nu tegelijkertijd tengevolge van dezelfde bestedingsbeperking de uitvoe ring van het wegenprogram wordt ver traagd. Spreker constateerde, dat in het in ternationaal gezelschap thans ook onze nationale industrie een plaats inneemt. „Het is met bijzondere voldoening, dat ik kan vermelden, dat voor het eerst sedert tientallen jaren weer een Ne derlandse industrie een personenauto van eigen ontwerp (de nieuwe DAF) op' de RAI-tentoonstelling presenteert". Tenslotte vroeg de heer Eriksson aan dacht voor „het nieuwe RAI-gebouw". REDE MINISTER ALGERA Aan de openingsrede, welke minister J. Algera hierna heeft gehouden, ont lenen wij het volgende: De vooruitzichten, waaronder deze tentoonstelling wordt gehouden, zijn uit economische gemeenschap, zullen naar minder gunstig dan vroeger. „De nood zakelijk geworden bestedingsbeperking zat. wellicht in nog sterkere mate, zijn weerslag vinden op de verkoop en ook de met deze bestedingsbeperking samen hangende zwaardere lasten, in de vorm van een verhoogde omzetbelasting op motorrijtuigen en banden, zullen in dit opzicht een remmende invloed uit oefenen. Tempo van de wegenbouw Sprekende over het tempo van de wegenbouw, wilde de minister er „ter voorkoming van onnodig pessimisme op wijzen, dat de bestedingsbeperking op het voor 1958 beschikbare bedrag voor de aanleg van rijkswegerv die toch voor het doorgaande gemotoriseerde verkeer van het meeste belang zijn, wel enige in vloed heeft gehad, doch dat dit zeker wordt gecompenseerd door de daling van de kostprijzen in de wegenbouw sector. De wegen- en bruggenbouw heeft gestaag voortgang en zonder meer te noemen wil ik in dit ver band even memoreren de aanleg van Rijksweg 4a, waarvan het tweede ge deelte eergisteren werd opengesteld en die zo'n belangrijke verbetering brengt in de wegverbinding tussen de twee grootste steden van ons land". Terzake van de knipperbollen en de maximumsnelheid zei de bewindsman: „Uit recente persberichten is mij ge bleken, dat men in Amsterdam over de resultaten van deze maatregelen niet bijzonder optimistisch is gestemd, zulks in tegenstelling met andere grote steden. Het lijkt mij nog te vroeg om een definitief oordeel uit te spreken, maar wil toch tegen voortijdig pessimisme waarschuwen. Beide maatregelen hebben tijd nodig om in te burgeren. De maximum snelheid heeft reeds zeer veel gemoederen en pennen in be roering gebracht, vóór zij was inge voerd en ook daarna is de rust nog niet weergekeerd. Welke bezwaren men ook moge aanvoeren, na 1 november van het vorige jaar heeft het ongeval- lencijfer een opmerkelijke daling on dergaan en niemand zal durven vol houden, dat deze daling met de snel heidsbeperking binnen de bebouwde kom generlei verband houdt. Tot mijn spijt moet ik constateren, dat de automo bilisten, die kennelijk menen, dat de maximale snelheid niet voor hen geldt, in aantal toenemen. Ik doe een ernstig beroep op alle wel menende antomobilisten om er toe mede te werken, dat de maatregel inzake de maximum snelheid, die reeds nu be wezen heeft op de verkeersveiligheid een positief gunstige invloed te kunnen uitoefenen, zijn goede uitwerking niet mist". Wijziging wegenverkeersreglement Over het tentoongestelde zei minister Algera nog o.m.: „Opmerkelijk is de geleidelijke verschuiving van de grote automobielen naar de middelklasse. Ten aanzien van de driewielige autoscooter- groep, voor het besturen waarvan thans nog een rijbewijs A is vereist, wil ik nog opmerken, dat in het ontwerp tot wijziging van het wegenverkeersregle ment. een regeling is opgenomen, waar door zij mogen worden bestuurd zowel door houders van een rijbewijs B-E als door houders van een rijbewijs A. Daar door wordt bereikt, dat iemand, die een normale personenauto heeft bereden, ingeval hij wil overgaan tot aanschaf fing van een driewielige autoscooter, niet een rijbewijs. A behoeft te behalen, waarvoor hij examen zou moeten af leggen op een solo-motor, waarop hij niet voornemens is ooit te rijden en die een geheel andere rijtechniek ver eist. Tevens is in dat ontwerp in na volging van de Zwitserse regeling de bepaling opgenomen, dat, indien van de vierwielige autoscooters twee achter wielen zeer dicht bij elkaar staan, deze als één achterwiel zullen worden aan gemerkt". DAF-personenauto Voor de nieuwe DAF-personenauto, zei de minister „bij uitzondering" uiting te willen geven aan zijn „grote waar dering voor de energie en ondernemers zin, die dit mogelijk hebben gemaakt en de hoop uit te spreken, dat dit product van vaderlandse bodem een waardige plaats op de Nederlandse en op de buitenlandse wegen zal weten te verwerven en te behouden". Nieuw RAI-gebouw Minister Algera besloot zijn openings rede met er zijn „blijdschap over uit te spreken, dat zich thans gunstiger perspectieven lijken te openen voor de bouw van een nieuw tentoonstellings gebouw. Ik weet, dat. door het steeds stijgende aantal inzendingen het ruimte vraagstuk van Jaar tot jaar nijpender wordt en het zou mij dan ook bijzonder verheugen. Indien binnenkort de de finitieve beslissing sou kunnen worden genomen, dat met de bouw van een nieuw tentoonstellingsgebouw een aan vang kan worden gemaakt, waardoor in de toekomst In de behoefte van een grotere en beter geoutilleerde tentoon stellingsruimte zal worden voorzien". Ti, j lepels melk, zout, paprika poeder, 6o gr. kaas, jo gr boter. De eieren en melk loskloppeh, de ge raspte kaas eraan toevoegen, het deeg op smaak afmaken met zout en paprika en langzaam in de koekepan in de boter bakken. De omelet voor 't opdienen dubbel slaan. Doe nog meer met kaas i Advertentie) ROTTERDAMSE BANK KEERT 10 UIT In de jaarvergadering van de Rot- terdamsche Bank N.V. werden de jaarstukken zonder meer goedge keurd. Het dividend werd vastge steld op 10 pet. De aftredende com missarissen mr Y. J. H. van der Meu- len en B. E. Ruys werden bij accla matie herkozen. Twee jaar geëist De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft tegen twee Rotterdammers, de 24-jarige chauf- reur R. v. d. M. en de even onde taxi chauffeur J. den H., die bekenden samen de roofoverval op het benzine station aan de Haagse Weg bij de Sloterweg te Amsterdam op 4 sep tember j.l. te hebben gepleegd, twee jaar met aftrek geëist. Met een in Katendrecht gekocht j alarmpistool had v. d. M. de 23-ja rige pompbediende B. A. Brouwers, van wie de overvallers meenden, dat hij zat te slapen, bedreigd met de woorden „hup, je geld". De pompbe diende had zijn geldtas met f 578 af gegeven. De overvaller verdween in de door Den H. bestuurde wagen, een taxi, die ijlings in de riching van Den Haag wegreed. Op donderdagavond 28 november j 1. meldde v. d. M. zich bij de Rot terdamse politie en noemde tevens de naam van zijn mededader, die toen van zijn bed gelicht werd. ,De raadsman van de chauffeur verzocht een gecombineerde straf met een zo groot mogelijk deel voor waardelijk. Het feit, dat zijn cliënt zichzelf aangemeld had, pleitte z.i. voor de man. De advocaat van Den H., mr. A. de Bruin, achtte het mededader schap niet bewezen en vroeg daarom vrijspraak. Aan heling achtte hij zijn cliënt wel schuldig en voor dit feit vroeg hij een onvoorwaardelijke straf ge lijk aan de preventieve hechtenis. Zijn verzoek om onmiddellijke in vrijheidstelling van de taxichauf feur wees de rechtbank af. Hij luste gelukkig geen vis De rijkspolitie te Alkmaar heeft een 41-jarige loswerkman, in dienst van de gemeentelijke plantsoenen dienst te Schoorl en wonende te Schoorldam gearresteerd op verden king van herhaalde pogingen, een 53- jarige collega uit Warmenhuizen door vergiftiging om het leven te brengen. De arrestant verblijft sinds vorige week in het Huis van Bewaring te Alkmaar. Hij wordt niet geheel toe rekeningsvatbaar geacht. Hij heeft evenwel een volledige bekentenis af gelegd. De eerste poging tot vergiftiging van de 53-jarige W. de Klerk vond plaats toen beide mannen op 17 jan. j.L hun werk moesten verrichten in de buurtschap Aagtendorp. Onge merkt wist de moordenaar-in-spé in het bezit te komen van het brood van zijn slachtoffer. Hij besmeerde het met rattenkruit, dat ze bij hun werk meermalen gebruikten. Daar dit gif echter een vissmaak heeft, liep de eerste poging op niets uit want De K. nam een klein hapje en bromde ge- ergerd: „Mijn vrouw wéét toch dat ik niet van vis houd?" Het brood ver dween in de kolenbak. Negen dagen later zag de boosaardige tuinman nog maals zijn kans schoon. In een onbe waakt ogenblik bestrooide hij het brood met strichnine, waarmede de Plantsoendienst de mollen pleegt te bestrijden. Gelukkig werd De K. gewaar schuwd door de blauwe kleur van zijn lunch. Wantrouwig geworden, wierp hij deze keer het brood niet in de kolenbak, doch pakte het weer in en nam het mee naar huis, waar hij het de huisdokter liet onderzoeken. Deze verwees de tuinman naar de Keuringsdienst voor Waren te Alk maar. Dit was het begin van een diep gaand onderzoek. Vastgesteld werd, dat de boterhammen met een zeer zwaar vergift waren bestrooid, der halve werd de Rijkspolitie in de arm genomen. Deze vatte verdenking op tegen de collega van haar „werkge ver" en slaagde er later in, hem een bekentenis te doen afleggen. Verdachte v. d. M., die vroeger ook taxichauffeur is geweest, had Den H., toen deze bij het C.S. Rotterdam stond, opgezocht en had hem overge haald een benzinestation te overval len. De bewuste nacht waren zij in de door Den H. bestuurde taxi naar Scheveningen gereden, en via Moor drecht naar het verkeersplein Oude Rijn bij Utrecht. Volgens de officier van Justitie komt het er op neer, dat er verschillende benzinestations wa ren gepasseerd, die niet geschikt waren om er een overval op te ple gen. Het tweetal vervolgde zijn tocht naar Amsterdam en kwam tenslotte bij het bewuste tankstation. Merkwaardig was, dat nog geen half uur voor de overval een agent in burger met de pompbediende had zitten praten. Zijn voorgevoel dat er iets mis kon gaan, kwam uit. De officier zei dat het heel moei lijk is, een volkomen beveiliging voor de benzinestations te maken. Op grond van de omschrijving van het wapen was er naar zijn mening spra ke van bedreiging met geweld, waar op een maximumstraf van 12 jaar staat. De pomphouders moeten bevei ligd worden, zij kunnen niet zo be schermd worden, dat er een voortdu rend politietoezicht is. Daarom al dus de officier moet van deze straf een zekere afschrikwekkende wer king uitgaan. Overvallers van weduwe bekenden De twee mannen, die de politie te Ridderkerk het afgelopen weekeinde heeft aangehouden in verband met de roofoverval op de 75-jarige alleen wonende weduwe De Jong op zater dagavond j.l. aldaar, hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Aanvan kelijk hadden zij ontkend. Het tweetal, de 27-jarige lasser P. S. uit Zwijndrecht en de even oude stratenmaker W. C. van D. uit Dor drecht, heeft de 30 gulden uit de ge roofde beurs in café's te Rotterdam opgemaakt. Van D. had nog een bos je bloemen voor zijn moeder van het geroofde geld gekocht. Vandaag zouden de mannen voor de officier van justitie ta Rotterdam worden geleid. BEZITSVORMING TER SPRAKE BIJ JEUGDSPAARWET De minister van binnenlandse za ken, bezitsvorming en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie kan zich zeer wel verenigen met de suggestie in het voorlopige verslag uit de Eer ste Kamer over de begroting voor 1958, de bezitsvorming tegelijk te be handelen met het ontwerp-jeugd- spaarwet. Aan deze mededeling, die de minister doet in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, voegt de bewindsman toe, dat hij de be handeling van de jeugdspaarwet een geschikte gelegenheid vindt in den brede in te gaan op het beleid ter zake van de bezitsvorming. t11 - i" K ip In de gistermiddag in het Amster damse RAI-gebouw gehouden perscon ferentie had de voorzitter, de heer E. F. Eriksson, een verrassende medede ling over de plannen voor het nieuwe RAI-gebouw, waarnaar al zoveel jaren wordt uitgezien. Hoewel de financiële onderhandelin gen tussen RAI en het gemeentebestuur nog niet ten einde zijn, uitte de heer Eriksson de hoop, dat, indien in de eerste helft van april a.s. de rijksgoed keuring voor de bouw afkomt, kort daarna een begin zal worden gemaakt met de bouw van het nieuwe complex, waarvan de voorgevel met de hoofd ingang om stedebouwkundige redenen ontworpen is aan de tot een voorplein verbrede Scheldestraat tussen Schelde- plein en Westerscheldeplein. In de voorgevel van het complex zal de kopwand van de grote centrale hal, die een breedte krijgt van 67,50 m. bij een lengte van 195 m. een dominerende functie hebben. Links sluit aan de grote hal het hoofdingangsgebouw aan met daarboven de kantoren van directie en RAI-secretariaat. Daarnaast wordt de zijwand van het complex voor een be langrijk deel ingenomen door het café restaurant. terwijl op de hoek tussen ingangsgebouw en restaurant een zaal voor bijzondere evenementen is ont worpen van circa 30x30 m. Naast de grote hal en omsloten door ingangsgebouw, hoekzaal en café-res taurant ligt een hal met een breedte van 90 m. De hoofd-entree en het café- restaurant zullen een enigszins verhoogd vloerpeil krijgen, zodat men van deze een ruim uitzicht zal krijgen over de hallen, waarvan de vloeren op straat niveau zijn ontworpen. Aan de andere lange zijde van de grote hal worden twee hallen gebouwd, eveneens met een breedte van 45 m. en een gezamenlijke lengte van 165 m. Omdat de beide ach terwanden van de grote hal en de hal len B en C in eikaars verlengde zijn ontworpen, blijft naast de voorgevel van de grote hal een terreinstrook van 30 meter diepte over, welke voorlopig als parkeer- en werkterrein kan worden gebruikt en later kan dienen voor het oprichten van een kantoor of dergelijke, dat als pendant van het hoofdingangs gebouw de voorgevel van de grote hal flankeert. Tussen de hallen zijn rijen kolommen met een hoogte van 8 meter en onder linge afstanden van 7.50 meter gepro jecteerd. Op 4 meter hoogte boven de halvloeren zijn balkons ontworpen, die door hun breedte (10 meter) niet al leen gebruikt kunnen worden voor het hebben van een ruim overzicht over alle hallen, maar ook voor het inrich ten van kleinere stands kunnen dienen. De ruimten tussen de kolommen kun nen eventueel door wandel-elementen gevuld worden, zodat het gebouw tege lijkertijd voor diverse evenementen ge bruikt kan worden. Men denkt bijvoor beeld de hal van 45 bij 90 meter te gebruiken voor tennis en andere zaal sporten. De grote hal wordt overdekt door stalen boogspanten. rustend op de be tonnen kolomryen, zodat de oppervlakte van deze hal, evenmin als die van de andere, door tussensteunpunten zal wor den gebroken. Het plan is ontworpen door architect A. Bodon; de uitwerking daarvan zal geschieden door het Ingenieurs- en Ar chitectenbureau ir. j. B. van Bruggen, G. Drexhage, ir. J. J. Sterkenburg en A. Bodon.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8