Prinses Beatrix op St. Maarten Maximum 50 ook in Leiden Maak woningwetwoningen niet te duur! Overmoedige overvaller IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje Van Noord lot Zuid Nieuwe boerenleenbank De Kwakel PONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het voorjaar slaat het sneeuwdek terug DE OPENBARE LAGERE SCHOOL TE NOOTDORP De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, heeft, mede namens zijn ambtgenoot van finan ciën, meegedeeld waarom zij de stich ting van een openbare lagere school te Nootdorp urgent achtten. Hij deelt, zulks in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Eerste Kamer de heer Algera, mee, dat volgens van de burgemeester van Nootdorp verkregen inlichtingen thans 13 kinderen uit Nootdorp een openbare lagere school in Delft be zoeken. Uit een in 1955 ingesteld on derzoek bleek, dat toen 21 kinderen een openbare lagere school te Delft bezochten. De door de kinderen af te 'leggen afstand Noordorp-Delft be draagt 3 tot 5,5 km. Laatstelijk is in juni 1957 een on derzoek ingesteld naar het aantal leerlingen, dat de te stichten open bare lagere school in Nootdorp, in dien zij per 1 september 1957 ware geopend, bezocht zijn door tenminste 31 leerlingen. Voor de bouw van de openbare lagere school te Nootdorp zijn de nodige gelden beschikbaar gesteld, omdat ter plaatse nog geen openbare school is, terwijl de gemeenteraad van Nootdorp na een grondig onder. zoek naar de behoefte van openbaar I onderWijs aldaar reeds op 15 septem- I ber 1952 besloot tot stichting van een openbare school en Ged. St. van I Zuid-Holland, nadat de raad van Nootdorp zijn vorenbedoeld besluit I op 30 augustus 1955 had ingetrokken, besluit van 8 mei 1956, tegen welk Amper Is de sneeuwdeken over de Betuwe door de voorposten van de lentefee opgerold, of de eerste ver-besluit geen beroep is aangetekend, rassingen van de lente komen, in de vorm van sneeuwklokjes en winteraconieten van onder het bladertapijt de stichting van een openbare lagere van de afgelopen herfst te voorschijn. En het spreekt vanzelf, dat de jeugd zich, wat het plukken van deze sch00,1 te Nootdorp hebben bevolen, vroege bloempjes betreft, niet onbetuigd laat NEDERLANDER IN DUITSLAND Dc Bovenwindse Eilanden Prinses Beatrix is gistermorgen be gonnen aan het laatste deel van haar reis door de Nederlandse Antillen: het bezoek aan de Bovenwindse eilan den St. Maarten, Saba en St. Eusta- sius. In de vroege morgen verliet zij Aruba, uitgeleide gedaan door de be- stuursautoriteiten van het eiland en enige honderden inwoners van Oran jestad, San Nicolaas en de tussenlig gende dorpen. Op het vliegveld van St. Maarten vormden weer de padvinders een ere wacht. De rit van het vliegveld, dat op een landtong ligt, naar Philipsburg gaf de Prinses reeds een indruk van het totaal andere, namelijk veel groe nere, landschap van de Bovenwinden. In het gezaghebbershuis was de offi ciële ontvangst met 'n welkomst woord en een heildronk en daarna begaf de Prinses zich naar het balkon, waaronder de schooljeugd van Phi lipsburg zich inmiddels had verza meld om haar een zanghulde te bren gen. Na afloop hiervan begaf de Prinses zich met haar gevolg naar het Little Bay hotel, maar enkele uren later keerde zij weer terug in Philipsburg voor een bezoek aan de huishoud school en het St. Rosa hospitaal. Daarna wandelde zij te midden van de opgetogen bewoners van het stadje naar de Passangrahan, waar een offi- ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alcor" 20 febr.; Australië: s.s. „Oronsay" 24 febr.; Brazilië: s.s. „Libertad" 24 febr.; Ca nada: s.s. „Rijndam" 17 febr.; s.s. „Sommelsdijk" 19 febr.; m.s. „Bykle- fjell" 24 febr.; Chili: via New York 19 febr.; Ned. Antillen: m.s. Adonis" 17 febr.; m.s. „Isis" 24 febr.; Nieuw Zeeland: via Engeland 22 febr.; Su riname: m.s. „Charis" 19 febr.; Unie van Z.' Afrika en Z. W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" 22 febr.; Brits- Oost-Afrika: s.s. „Pierre Loti" 22 fe bruari. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. ciële ontvangst plaatsvond. Hoeveel mensen gistermiddag hun opwachting kwamen maken bij prinses Beatrix is moeilijk te schatten, maar het waren er velen, ook van het Franse deel van het eiland en zelfs enkelen die van de Britse eilanden in de omgeving wa ren overgekomen om de festiviteiten mee te vieren. Vandaag heeft prinses Beatrix zich ingescheept aan boord van Hr. Ms. van Speyk voor een bezoek aan Saba, welke tocht ruim twee uur zou duren. Uw Rhenmatische Pijnen wijken voor een bloedzuiverende kuur. Met Krnschen Salts Iedere dag die kleine dosis. Waarom er niet morgen reeds mee be gonnen? Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hie die pijnen Uw hele ge stel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloed zuiverende organen die nieuwe stimu lans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit Advertentie Minister Witte tot gemeenten: huur kunnen betalen De financiële steun van het rijk voor de woningwetbouw is in begin sel bestemd voor arbeiderswoningen. Bij de bouw van woningwetwonin gen, die wat royaler van opzet en af werking zijn dan de gemiddelde ar beiderswoningen, zal daarmede steeds rekening moeten worden gehouden. Het grotere woongerief van zulke woningen moet niet leiden tot huren die voor de arbeiders te hoog zijn. Het rijk zal aan de bouw van der gelijke „duurdere" woningwetwonin gen alleen financiële medewerking geven indien de gemeentebesturen garandieren, dat tenminste 80 daar van verhuurd worden aan arbeiders gezinnen of daarmede naar inkomen gelijk te stellen gezinnen. Dit heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gisteren aan de ge meenten medegedeeld. De minister heeft de indruk, dat de doelstelling van de woningwetbouw hier en daar wel eens uit het oog wordt verloren. Deze doelstelling is de zorg voor de huisvesting van de minder draagkrachtige bevolkings groepen. De huurprijs is niet alleen afhan kelijk van rentevoet en bouwkosten- peil. Hij wordt mede beïnvloed door de opzet, de grootte, de uitrusting en de afwerking van de woningen. Alle uitbreidingen werken ten volle door in de huurprijs. Opdracht- Jgevers en architecten van woning- Aroeiders moeten de wetwoningen zo meent de minister, zullen zich daarvan bij voortduring bewust moeten zijn- Het licht niet in de bedoeling van de minister de bestaande mogelijk, heid tot overschrijding van het ge middelde niveau van woningwet woningen ongedaan te maken. Tegen een voorzichtige uitbreiding van het wooncomfort heeft hij geen bezwaar, indien de toekomstige arbeiders bewoners de kosten daarvan kunnen en wensen te betalen. Hij acht het echter niet aanvaard baar dat huurders, door de woning- De 27-jarige schipper H. Alrich uit Rotterdam is gistermorgen te Bonn in de Rijn verdronken. Hij was bezig zijn schip vast te meren en was, om dat dit werk door de sterke stroom en doordat de rivieroever onder wa ter stond erg moeilijk was, daarvoor in een roeibootje gegaan. Dit bootje sloeg om. Zijn echtgenote was getuige van het ongeval. j Een 24-jarige jongeman, heeft gis teravond te zes uur een overval wil len plegen op het postagentschap in de Zwijsenstraat te Tilburg. Hij was gewapend metin zijn broekzak ken gebalde vuisten, die schiettuig moesten voorstellen. Voor zijn mond had hjj een shawl gebonden. De 51-jarige postkantoorhouder werd gelast zich om te draaien, „dan zou er niets gebeuren". „Dat zou je wil willen", dacht de man en hij zette het op een schreeuwen, een tegenactie die de jeugdige gangster dusdanig aan het schrikken maakte, dat hij genaast de benen nam. De postkantoorhouder ging hem achterna, roepende „Houdt de dief, houdt de dief", waarop de jongeman al spoedig door voorbij gangers werd gegrepen. Nog wist hij, door zich los te ruk ken te ontkomen, maar toen eenmaal nood gedwongen, een woning moeten i de radiowagen van de politie op het betrekken, waarvan de extra-lasten terrein van de strijd verscheen, werd voor hun omstandigheden niet tegen de jongen snel opgespoord en gear- het extra-comfort opwegen. Iresteerd. VERKLARING VAN W1NDKRACHT-CIJFERS De Vlaamse componist en zanger Emiel Hullebroek, hoopt 20 februari as. te Brussel 80 jaar te worden. De kracht van de wind wordt aan gegeven met de cijfers 1 tot 12. Wij willen u hierbij verklaren wat elk van deze windkraohtcij fert precies inhoudt Aan de hand van de schaal van Beaufort geven wij de verschillende windsnelheden die voor ieder cijfer gelden, alsmede de benamingen. Bovendien hebben wij aan „Meteo rologie, klimatologie en oceanogra fie" van dr S. W. Visser de volgende omschrijvingen ontleend die de ver schillend genummerde windkrachten kenmerken: 0: stil, rook stijgt recht omhoog of bijna recht. 1. flauw, windrichting goed her kenbaar aan rookpluimen. 2. flauwe koelte, wind merkbaar het gelaat bladeren ritselen, windvanen bewegen. 3. lichte koelte, bladeren en twij gen zijn voortdurend in beweging, wimpels worden gestrekt 4. matige koelte, stof en papier dwarrelen op, kleine takken bewe gen, visservaartuigen liggen aanmer kelijk over. 5. frisse bries, kleine bebladerde takken zwaaien, gekuifde golven op breed water, vissersvaartuigen ber gen zeil. 6. stijve bries, grote takken bewe gen, de wind fluit in de telegraaf draden, paraplu's worden lastig, vis- versvaartuigen varen dubbel gereefd. 7. harde wind. hele bomen bewe gen, de wind wordt hinderlijk, vis- versvaartuigen gaan bijliggen of va ren niet uit 8. stormachtig, twijgen breken af, het lopen wordt belemmerd. 9. storm, lichte schade aan gebou wen, schoorsteenkappen en dakpan nen worden afgerukt. 10. zware storm, ontwortelt bomen, aanzienlijke schade aan gebouwen. 11 en 12. zeer zware storm, or kaan, veroorzaakt uitgebreide schade. Nu er een maximum-snelheidsbe paling is gekomen heeft de waarde van de snelheidsmeter aanzienlijk gewonnen. Het is nu van belang niet achter te lopen, want dan loop je het risico met een bonnetje verrijkt, toch armer te worden. De ANWB heeft daar wat op gevonden. Hij heeft een wagen gemaakt met de snelheids meter op dak en de automobilisten, motor- en scooterberijders behoeven niet anders te doen dan hun meters te controleren. Gisteren reed deze nuttige wagen door Leiden en uit de auto van een man, die vooral het geld in zijn portefeuille wil houden hebben wij deze foto gemaakt. De auto moest even stoppen in de Bree- straat achter de tram. (Foto De Leidse Courant) Geen raketbases in West Duitsland? In de Duitse Bondsrepubliek zullen, naar dinsdag te Bonn verluidde, geen afschietbanen voor raketten met mid delgrote reikwijdte worden aange legd. Dit zou zijn vastgelegd in eerr advies van de Navo, dat echter tot dusver nog niet officieel bij het mi nisterie van buitenlandse zaken en dat van defensie te Bonn is ingediend. Volgens dit advies zullen afschiet banen in het betrekkelijk vlakke West-Duitsland teveel gevaar lopen voor acties van een vijand. Dit advies is in overeenstemming met het standpunt van de Westduitse minister van defensie, Strauss. In het advies zou worden voorgesteld af schietbanen te bouwen in de Franse Italiaanse Alpen en in Turkije. Negen Franse militairen en drie monteurs van de Franse Renaultfa- brieken zijn er in geslaagd met drie auto's in zestien dagen van de Noord- kaap naar Kaap de Goede Hoop te reizen. De tocht, 16.000 km, die van Kara- sjok in het uiterste noorden van Noorwegen via Haparanda (Finland), Stockholm, Helsingborg, Celle, Straatsburg, Algerië, Tamarasset, Ka no (Nigeria), Auberville (Belgisch Kongo) en Johannesburg naar Kaap stad liep, werd gemaakt met een ge middelde snelheid van Zestig kilome ter per uur. In Centraal Afrika had het konvooi een oponthoud van twee' febr?"te" TakubarJOHANVAN~OL- dagen doordat een brug door het wa- ter was meegesleurd. De drie auto's waren op 25 januari uit Karasjok vertrokken; zij arriveer den dinsdag 11 februari in Kaapstad. Op hun reis zijn de auto's en de in zittenden in iets meer dan twee we ken tyds blootgesteld aan klimaten variërend van poolwinter tot tropi sche zomer. Kandidaat voor Europese hoofdstad De Noord-Italiaanse stad Bolzano, heeft zich na Milaan en Turijn, als derde Italiaanse stad kandidaat ge steld als zetel voor de Europese in stellingen. In de motie, die alleen met een communistische stem tegen door het gemeentebestuur is aangenomen wordt Bolzano aangeprezen wegens haar gunstige ligging, goed klimaat en haar handelstradities. Ook wordt gezegd, dat de stad voldoende ver- blijfsmogelijkheid heeft voor de Europese organen en hun ambte naren. Zoals bekend zijn ook Brussel, Luxemburg, Straatsburg en Chantilly bij Parys kandidaat voor de titel van Europese hoofdstad. Scheepsberichten ALWAKI 12 febr. v. Cebu n. Singa pore. ARENDSKERK 13 febr. te Mel bourne, AVERDIJK pass. 12 febr. Key West n. Houston, BANGGAI 13 febr. te Penang, BENGKALIS 13 febr. te Singa pore, BENINKUST pass. 12 febr. Kaap Finistere n. Freetown; BILLITON 13 febr. te Tuticorin; BINTANG 12 febr. n.m. v. Singapore n. Tandjonk Priok; BUSSUM (t.) pass. 12 febr. Ras Fartak n. Amsterdam; CALTEX PERNIS (t.) 12 febr. te Sidon; COTTICA 11 febr. v. Ciudad Trujillo n. La Guaira; DELF LAND pass. 12 febr. Palma Kanarische Eilanden n. Amsterdam; GABONKUST 13 febr. te Lagos; GHANAKUST 12 fe- brutari v. Le Havre n. Amsterdam; GIESSENKERK 12 febr. te Port Said; GOOILAND 12 febr. v. Hamburg naar Amsterdam; GORDIAS 13 febr. te Ham burg; GROOTE BEER pass. 12 februari Krakatou n. Aden; HEEMSKERK DENBARNEVELT 12 febr. v. Melbourne n. Sydney; KINDERDIJK pass. 12 febr. Lizard n. New York; LAAGKERK 13 febr. te Mtwara; LETO 11 febr. van Freetown n. IJmuiden; LINDEKERK pass. 12 febr. Lissabon n. Port Said; MAASDAM 12 febr. te Port of Spain; MERWELLOYD 11 febr. v. Philadelphia n. Beyrouth; MODJOKERTO 12 febr. v. Genua n. Bilbao; ORANJE 12 febr. v. Suez n. Port Said; Te De Kwakel Is vandaag het nieuwe jebouw van de Coöp. Boerenleenbank geopend.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7