.Overtreding processie verbod? Kamer bezorgd over hoogte van de defensie-lasten ,De stemmeni*ovei*V Studie van verkorting diensttijd Naar twee miljard gulden? Nationale Reserve wordt gereorganiseerd Uitbreiding groetplicht Regering hoopt op vrijwillige totstandkoming van bedrijfslichamen Niet-katholieke zetel in M.I.R. Minister wijst verdachtmaking in de zaak majoor-K. van de hand DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 overwegen om het defensiepJafond op de huidige hoogte kan worden gehandhaafd. „Karei Doorman" onmisbaar. In het verder verloop van zijn rede Minister Staf heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een uitvoerig ant- heeft minister Staf onder meer ge- woord gegeven op de vragen van de zegd, dat de Karei Doorman onmis- Kamerleden naar aanleiding van de baar is. Het binnenkort geheel ge- behandeling van de begroting van moderniseerde schip heeft voor de defensie. I NAVO grote betekenis. Hij pleitte voor de reorganisatie De minister voelde geen behoefte van het leger, die thans in overleg! (dit tot de heer Vermeer) aan een met de NAVO-opperbevelhebber in gesprek met de bondgenoten over dit volle gang is. Zij ligt in de lijn van schip, omdat hij tevoren het ant- het verlangen van generaal Norstadt woord al weet. altijd parate krachten op de been te 1 heer Vermeer voelde niets voor - het overbrengen van dit schip naar Nieuw Guinea. „Het kan daar niet hebben en is bovendien in overeen stemming met de financiële mogelijk heden van ons land. Bij het parate deel van de strijd krachten is geen vermindering van mankracht te verwachten, wel bij het mobilitabele deel ervan. De reor ganisatie brengt vermindering van de kwetsbaarheid van de troepen. De exploitatiekosten bedragen 1350 mil joen gulden per jaar en dat blijft ook zo in 1960. De investering en vervangingskos- ten zijn voor 1958 begroot op 300 mil joen gulden en de kasuitgaven zullen dit jaar 1745 miljoen gulden bedra gen. Deze bedragen wekten de nodige onrust in de Kamer, vooral toen bleek, dat alleen al voor het in stand houden van de strijdmacht 1350 mil- eens altijd varen, omdat het een wind kracht 5 nodig heeft." „Wij koesteren niet de illusie dat wij op eigen houtje een oorlog in In donesië kunnen beginnen. Wij wen sen geen militaire avonturen." Motie. Hij diende daarna een motie in, waarin hij de minister uitnodigde tol een gesprek met de bondgenoten over de vraag hoe dit schip in NAVO-ver band een doelmatiger bestemming kan krijgen. De minister ontraadde de Kamer deze motie ten zeerste. De mi litaire paraatheid wordt er aanzien lijk door geschaadt, als de Karei Doorman uit de vaart wordt geno» Vandaag wordt over het lot van dit schip gestemd. Het is niet te ver wachten dat de motie-Vermeer wordt aangenomen. Voor het overige werd de begroting van defensie zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd De communisten waren tegen. Alleen de geoetende vrijwilligers blijven Binnenkort zal minister Staf plan- 11 nen laten uitwerken tot reorganisatie joen per jaar nodig zal zijn. Kolo-van de Nationale Reserve. Bij deze nel Visch (KVP) meende, dat met, plannen gaat men uit van: twee parate en een mobilisabele di-1 visie kan worden volstaan. De heer i. Handhaving van de geoefende Vermeer (P. v. d. A.) voorspelde, dat I vrijwilligers, die binnenkort zullen de jaarlijkse uitgave na 1960 twee worden uitgenodigd een nieuwe ver- miljard zal zijn. „Dit gaat onze draag- bintenis aan te gaan. kracht verre te boven." 2. Deze vrijwilligers zullen worden „Minister Staf zei, dat liij zichaangevuld met dienstplichtigen zon door een speciale commissie za! la ten adviseren over de mogelijkheid de diensttijd te verkorten. Geen consequenties. 's Avonds zei de minister, dat de regering en de Kamer in 1969 vrijelijk kunnen beschikken hoe hoog hot defensieplafond moet worden. De huidige plannen bezit ten geen consequenties, waaraan we straks gebonden moeten zijn. Kolonel Visch verkaarde later, dat zijn fractie ernstig zal moeten Binnenkort legerorder De minister van Defensie, ir. Staf, heeft gistermiddag in de Tweede Ka mer meegedeeld dat er binnenkort een legerorder zal verschijnen, waar bij de algemene groetplicht over alle onderdelen van krijgsmacht wordt ingevoerd vanaf de rang van sergeant, zowel mannelijk als vrouwelijk. Naar wij vernemen zal deze legerorder van 1 maart af van kracht worden. Vakcentrales verwerpen verhoging van melkprijs der mobilisatiebestemming, die zich eveneens vrijwillig kunnen aanslui ten. 3. Er zal een nieuwe indeling wor den gemaaktT 4. De" Nationale Reserve zal ter be schikking komen van de territoriale commandanten voor taken, die door dezq commandanten worden bepaald en die overeenkomen met de ge oefendheid van de pelotons. 5. Het aantal oefenuren zal worden verminderd. Minister Staf had er geen behoef te aan om over het verleden te pra ten. Er zijn inderdaad fouten ge maakt, doch de manier waarop de Nationale Reserve oppositie voert is eveneens te laken. In 1954 is al mee gedeeld, dat de taak van de Nat. Re serve in 1960 zou eindigen. Het is mogelijk bij de reorganisatie de ter ritoriale commandanten in de gele genheid te stellen gebruik te maken van een vrijwilligers-organisatie, waarop hij in bijzondere omstandig heden kan terugvallen. In tweede instantie zei de minister nog, dat de regering een. nieuwe mi- liataire taak wil scheppen voor de Nat. Reserve. Hij beoogt geen liqui datie, en wil alleen als vrijwilligers accepteren de vrijwilligers, die hun eerste oefening volbracht hebben. Anders zouden wij voor de nieuwe- t lingen weer met elementaire oefenin- j gen moeten beginnen. De zwakte van de Nat. Reserve is juist, dat de oefe ning onvoldoende is. De minister zei, dat het tot zijn bevoegdheid behoort het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag op te heffen. Nu er een wer kelijke militaire organisatie van de Nationale Reserve gemaakt kan wor den is het beter de band met Steun Wettig Gezag te verbreken. Ver schillende Kamerleden protesteerden tegen de langzame liquidatie van de Nat. Reserve. Er kunnen immers geen nieuwe krachten bij komen. 12-jarige bromfietser reed dood tegemoet Bij een verkeersongeval te Har- dinxveld is gisteravond omstreeks vijf uur een twaalfjarig jongetje, die een bromfiets bereed, om het leven gekomen. Een elfjarig vriendje, dat achterop zat, moest met een ernstige hoofdwond naar een ziekenhuis te Gorcum worden gebracht. De twaalfjarige Arie van Houwe- -en ttrfentufeeh fit! Ne» voor deze belongri|lce bespreking'n pracht van een opkomende verkoudheid. Ik nam »wee ASPRO's enwèg verkoudhefd, wèg hoofdpijn! 'ASPRO' help» direct, is onschadelijk en irriteert de maag niet! /g. i Min. Struycken in memorie van antwoord De regering is van mening, dat, hoe wel de ontwikkeling van de P.B.O. voorts mee, dat de aangelegenheid van de openbare behandeling van S.E.R.-adviezen, die door de rege- ding zijn gevraagd, opnieuw in over weging is genomen. De ministerraad zal ter zake de eindbeslissing nemen. Het i* de minister gebleken, dat het in het algemeen niet meer voor de laatste tijd aanzienlijk vertraagd komt, dat de Stichting van den Ar- is, gehoopt en vertrouwd mag wor den, dat de totstandkoming der be drijfslichamen geheel in de sfeer van vrijwilligheid zal kunnen geschieden, aldus minister Struycken in de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1958 van zijn departement, voorzover het de bezitsvorming en de P.B.O. betreft. Ter toelichting op een eerder plei dooi tot instelling van bedrijfslicha men met desnoods weinig verorde nende bevoegdheden merkt de minis ter nog op, dat men hierdoor in ieder geval een permanent overleg bereikt, zodat geen vacuum ontstaat, door dat men elkaar wel in de S.E.R., maar niet bedrijfstaksgewijs ontmoet. Bij overweging van de vraag of dwang moet worden gebruikt bij de totstand koming van een bedrijfslichaam moet mede in beschouwing worden genomen, dat _en publiekrechtelijk bedrijfslichaam onmisbaar zou kun nen zijn in verband met de E.E.G. De minister deelt in zijn antwoord Géén corruptie De minister van defensie heeft gis teren in de Tweede Kamer nadrukke lijk verklaard, dat er geen aanwij zingen zijn, dat er door de militaire departementen onregelmatigheden zijn gepleegd. De militaire en civie le medewerkers van de departemen ten zijn volkomen betrouwbaar. De minister zei dit naar aanleiding van vragen over de zaak van ma joor K. Majoor K. is in arrest gesteld, omdat hij van corruptie verdacht werd. Naar aanleiding van deze ge vangenneming is er door enige bla den in Nederland een scherpe actie ondernomen tegen deze in hechtenis neming. Men heeft mededelingen ge daan over de achtegronden en over corruptie van hoge militaire autori teiten, die met de aankoop van le- ger-materiaal zijn belast. De minister betreurde het, dat het in Nederland mogelijk is de goede naam aan te tasten van functiona rissen, zonder dat er een vervolging wegens smaad kan worden ingesteld. Het militaire en ambtelijk appa raat is niet corrupt. Er is evenmin sprake van enige beïnvloeding van de zijde van het departement op de ingestelde rechtsvervolging. De minister merkte op, dat hij op de verdachtmakingen die aan het adres van de generaals Bakker en Bosch in de pers worden geuit i Minister en staatssecretaris zijn' er van overtuigd, dat de commissie naar eer en geweten heeft geoordeeld, zo dat er thans geen moeilijkheden meer rijn. Er waart door de redactiebu- reau's van sommige kranten een v„dossierkruier" rond. die acht jaar .geleden zijn ambtelijke loopbaan beëindigde. Uit dit dossier wordt het publiek verkeerd ingelicht. De indruk wordt gevestigd, dat de opperofficieren oplichters en doof- potters zijn. Een bepaald ochtend blad laat wel dagen lang deze dossierkruier aan het woord, maar biedt daartoe de minister van de fensie geen gelegenheid. Zolang de zaak van majoor K. nog niet rond is kan de regering geen verdere uitlatingen doen. Het advies van het Produktschap voor Zuivel, om dé melkprijs met één cent per liter te verhogen, heeft de drie vakcentrales, K.A.B., C.N.V. en N.V.V. enige tijd diepgaand bezig gehouden. Ze kunnen er zich niet mee vereni- lingen was na schooltijd gaan rijden L chij gen en achten deze verhoging in strijd met de bromfiets van zijn vader en dJ hJ? ,°™jf" f a® d met de politiek van pr.jsstabilisatie j had zijn jongere vriendje Krijn dej^ de m Bovendien stellen' de drie vakcen- Ruiter achter op genomen. Toen een, commissie heeft een' speciaal hales, dat het moment, waarop hel autohus vanaf de Nieuwe Ryksweg'onderzoek ingesteld en gerappor. de Rivierdijk opreed en hun weg teerd dat van laakbare handelingen kruiste, slaagde de joegen er met m niets gebleken is. de bromfiets tot stilstand te bren- gen. Hij reed met een flinke vaart Produktschap met zijn voorstel kwam, zeer ongelukkig gekozen. Er zijn, naar de mening van de adressanten nog wel andere wegen Leef verstandig! MAAR.... dot is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD bij tand- of kiespijn beid de Sociaal-Economische Raad van advies dient, alvorens deze laat ste over sociale aangelegenheden be slist of advies uitbrengt. Dit hangt samen met de aanvaarding, in 1951, in onderling overleg tussen S.E.R. en Stichting, van voorlopige richtlijnen betreffende de verdeling van werk zaamheden tussen deze beide licha men. Naar aanleiding van de opmerking over het opnieuw niet toewijzen van een zetel in de M.I.R. aan de niet- Rooms-Katholieke beambten zegt de minister dat, zal het verantwoord zijn, zulk een zetel wel toe te ken nen, de Sociaal-Economische Raac, die over de zetelverdeling heeft te adviseren, als ook de regering, welke daarover heeft te beslissen, de over tuiging zullen moeten hebben ver kregen, dat bedoelde organisatie, ge let zowel op de onderlinge verhou ding van de aantallen mijnwerkers en mijnbeambten als op die van de aantallen leden der onderscheidene factoren, voor de toekenning van zulk een zetel in aanmerking komt. ongelukkig echtpaar De 79-jarige invalide mèvrouw van Roemburg en haar 74-jarige echtge noot zijn woensdagmiddag gewond geraakt toen het wagentje, waarin de vrouw zat, bij het oversteken van de Van Limburg Stirumstraat te Am sterdam kantelde. Mevrouw Van Roemburg viel op straat en moest naar het Parkherstellingsoord wor den overgebracht. Haar man kwam onder'de,bijwagen van een juist na derend tramstel terecht en moest naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd worden. OUDE VROUW DOODGEREDEN Gistermiddag is de 85-jarige we duwe W. Bacxvan den Bear op de Broekhovenseweg te Tilburg om het leven gekomen, toen zij enkele me ters voor een rijdende vrachUun op korte afstand van haa. woning de weg overstak. Een aanrijding was niet meer te vermijden. Het slacht offer werd op slag gedood. rijwielpad langs de kust Het op Zuidhollands gebied gelegen gedeelte van de rijwielverbinding NoordwijkerhoutZandvoort zal nog dit jaar gereed komen, aldus hebben Gedeputeerde Staten van Zuid Hol. land de A.N.W.B. medegedeeld. Enige tyd geleden had de Bond zich tot dit college gewend met het verzoek* dit gedeelte met de grootste spoed te voltooien; het in de provin cie Noord Holland gelegen gedeelte is namelijk reeds gereed, zodat het wachten is op het stuk Noordwijker houtProvinciegrens. De rijwielverbinding Noordwyker- houtZandvoort is alwéér een scha kel in het aaneengesloten rijwielpad door de duinen langs de Nederlandse kust, een lang gekoesterde wens van de A.N.W.B. Deze wens komt nu dus wéér een stap dichter bij de wer kelijkheid. Mijnwerker maakte val van 200 meter Op de staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen is woensdagavond de 44-jarige mijnwerker Paffen uit Nyswiller door een 200 meter diepe val in de schacht orn net leven ge komen. Het ongeluk gebeurde om streeks negen uur. Er wordt naar de oorzaak van het onge'uk een uitge breid onderzoek «Ingesteld. Het slacht offer was vader van negen kinderen. Woensdagmiddag is in deze zelfde mijn een ongeluk gebeurd, waarbij een Italiaanse mijnwerker door val lend gesteente werd getroffen, waar door zijn arm werd verbrijzeld. MAN OMGEKOMEN IN LIFTKOKER De 45-jarige J. H. van Rooy, werk zaam bij Vroom en Dreesmar.r te Eindhoven, is bij het schoonmaken van de ene liftschacht, waarbij hg op het dak van de andere liftkooi stond, door het zware contragewicht var. een passerende lift getroffen en ge dood. De heer Van Rooij was ehuwd en had drie kinderen. VIERDUIZEND KUIKENS VERBRAND Gisternacht zijn bij een brand in een van de kippenhokken van de heer D. Verwoerd aan de Boveneind, seweg te Kesteren, vierduizend kui kens omgekomen. Als oorzaak van de brand neemt men aan een defect aan de olies'ook- kachel. Het vuur vrat zich, aange wakkerd door een felle wind, met grote snelheid door de houten kip penhokkon. De schade loopt :n de honderden guldens; ze wordt niet door verzekering gedekt. Behandeling voor rechtbank te Breda QlWHUUdlIH poeders, tabletten en cachets Ze helpen (oei eo «fdoeod. behouden tijd bun werking en veroorzaken vermoeidheid of versuffing. Zijn dia Drie katholieke priesters moesten .istermiddag voor de Bredase recht bank terecht staan omdat zij op 12 juni 1955 en 23 juli 1957 hadden deel genomen aan openbare processies in Geertruidenberg. I In 1948 diende de laatste processie verbodszaak in het arrondissement Breda en de officier van Justitie, mr. Moons, die een doorwrocht requisitoir van ruim een uur hield, noemde dil een verblijdend teken van toenemen - bewandelen 'dan de gevraagde I tegen de bus en is enkele ogenblik verhoging. Men suggereert o.m. ver- ken later overleden, hoging van de melkgarantieprijs. I Ook werd het leveren van twee soor ten melk naar voren gebracht. Zon der daarbij de lonen in het geding te brengen, zal de prijsverhoging met één cent per liter vermoedelijk wor den aanvaard, als geen enkele an dere oplossing mogelijk is gebleken. Weer wérk voor ontslagen arbeiders Dinsdag werden door het aanne mersbedrijf Rozestraten te Amster dam zestig bouwvakarbeiders ontsla gen omdat ze zonder toestemming van de werkgever tijdens de werk uren deel hadden genoitien aan een protestvergadering. De ontslagen werkkrachten rijn in middels alweer aan het werk ge gaan. Toen ze gistermorgen op de houw verschenen, deelde de heer Rozestraten mede, dat hij bereid was, de betrokken werknemers weer m dienst te nemen, op voorwaade, aat ze geen eisen zouden stellen met betrekking tot de loonderving over de verloren uren. De arbeiders besloten zich bij de beslissing van de aannemer, die rug gespraak had gehouden het de be stuurders van zijn organisaties, neer leggen, waarna zij door de heer «ozestraten weer in dienst warden gnomen. Kantoorbediende zette inbraak (105) in scene De 35-jarige kantoorbediende T. R. te Zwolle, werkzaam bij een brandwaarborgmaatschappij aldaar, heeft zich in de loop van het laatste jaar voortdurend kleine bedragen uit de postzegelkas, die hij onder zijn beheer had, toegeëigend, tot een to taalbedrag van ongeveer duizend gulden. Tenslotte werd zijn angst voor ontdekking zo groot dat hij besloot een inbraak in scène te zetten. Maandagavond belde hij opgewon den de politie op met de mededeling, dat er in het kantoor was ingebro ken. De politie trof de brandkast en ver scheidene bureauladen open aan. Uit de brandkast was het geldkistje met de postzegelkas verdwenen. De politie koesterde onmiddellijk verdenking er tenslotte viel R. door de mand. Hij bekende de inbiaak te hebben ce- fngeerd om uit ae narigheid te kj- èmen. R. hai het geldkistje in de V'.iiemsvaai-t gegcoid, waaruit het gisteren is opgevist. Onderzocht wordt thans of R. zich nog aan meer dan de zegelkas heeft vergrepen. de moedige verdraagzaamheid. Er is aldus mr Moons, 'n klimaat groeiende waarin eerlang een aan deze tijd aangepaste wettelijke regeling mo gelijk wordt. De zitting duurde vele uren en was eensdeels gewijd aan de feiten, anderdeels aan de juridilche debatten rond artikel 184 van de Grondwet de diverse opvattingen daaromtrent en de eventuele strijdigheid van dit artikel met het Verdrag van Rome van 1954 en het vriendschapsverdrag met Amerika, waarin aan iedereen vrijheid van godsdienst wordt ge garandeerd. Op de vraag of in 1848 in Geer- trtiidenberg al openbare godsdienst plechtigheden werden gehouden, in welk geval het nu ook geoorloofd is, gaf de officier een ontkennend ant woord. Bij archiefonderzoeken zijn in hoofdzaak negatieve aanwijzingen te voorschijn gekomen die er op zouden wijzen dat er geen openbare plechtig heden waren toegestaan. De officier achtte dus het bewijs geleverd en vroeg de rechtbank te verklaren dat de verdachten in strijd hebben gehandeld met de wet op de kerkgenootschappen. Straf is pas bij herhaling van de feiten mogelijk. De verdediger, mr Van Wij men kon de opvattingen van de officier niet delen. Mr J. van de Biezen, de tweede verdediger, hield een uitvoerig juri disch betoog waarin hij artikel 184 van de Grondwet strijdig achtte met het verdrag van Rome en het vriend schapsverdrag met Amerika. Hij be streed de opvattingen van de rege ring en de meerderheid van de Tweede Kamer en zei dat de rechter de Grondwet en nationale wetten aan deze internationale verdragen moet toetsen. Omdat iedere wettelijke basis ont breekt zal ontslag van rechtsvervol ging moeten volgen, meende deze pleiter. Tal van belangwekkende be togen tijdens deze zaak gehouden zullen in de kringen van deskundigen ongetwijfeld veel belangstelling gaan krijgen. Op 25 februari om twee uur zal de rechtbank uitspraak doen. („Volkskrant")

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5