S>e CcicbeSou^cmt Djakarta ontslaat rebelse kolonels Tunis brengt Frans bombardement voor de Veiligheidsraad leOmnolS Frans parlement spreekt vertrouwen uit BOM BARSTTE VERKEERD De plechtigheden op het eeuwfeest te Lourdes Als de sneeuw smelt Minder zacht Directeur: C M. v. HAMERSVE1J3. Hoofdredacteur L C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG No. lelefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. 8.Advert: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Franse vloot toegang tot Bizerta ontzegd Terwijl de Franse Nationale Vergadering dinsdag op verzoek van de re gering het bombardement op Sakiet Sidi Joessef besprak, heeft de Tune sische regering haar vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties opdracht gegeven de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen. De Franse Nationale Vergadering heeft met 335 tegen 179 stemmen haar vertrouwen in de regering uitgesproken en betreurt dat er bij de vergel dingsactie burgers om het leven zijn gekomen. Premier Gaillard verklaarde in de Nationale Vergadering, nadat ver scheidene afgevaardigden het woord hadden gevoerd, dat bij de Franse vergeldingsaanval voornamelijk Algerijnse opstandelingen zijn gesneuveld. Men kan niet verwachten, zei hij, dat de Franse strijdkrachten in Algerië voortdurend aangevallen kunnen worden zonder dat zij gebruik maken van hun zelfverdedigingsrecht. TUNESIë IN DE OORLOG BETROKKEN Volgens Gaillard is Tunesië, of de regering in Tunis dat wenst of niet, in een soort staat van oorlog betrok ken. De Franse regering heeft niets kunnen ontdekken wat er op wijst, dat de Tunesische regering er naar streeft uit deze toestand te komen. De Tunesische regering heeft haar vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Mongi Slim, opgedragen de Franse aanval op Sakiet Sidi Joessef voor de Veiligheidsraad te brengen, omdat de „herhaaldelijke Franse aanvallen" op Tunesisch gebied vol gens haar een gevacr voor de inter nationale vrede zijn. FRANKRIJK HEEFT ZICH met het bombardement van het Tunesi sche grensdorp Sakiet Sidi Joessef lelijk in de vingers gesneden. De re actie van de Franse militairen in Al gerië is op zichzelf wel begrijpelijk, want als zij zeggen, dat dit dorp d.w.z. een fortencomplex met huisjes in Oosterse wanorde er door heen een hulppost van de Algerijnse op standelingen was en dat er telkens van over de grens geschoten werd op Franse patrouille-vlieguigen, zul len ze heus wel gelijk hebben. De Fransen zijn geprikkeld door dat zij voortdurend hun Westers fat- soen moeten houden en de i 0 grens moeten eerbiedigen, terwijl zowel Algerijnen als TPNESIC De Tunesische regering heeft dins dag voorts de haven van Bizerta, waar een Franse vlootbasis gevestigd is, voor Franse schepen gesloten. De Franse oorlogsbodems, die er liggen, kunnen wel vetrekken, doch niet te rugkeren. Als zjj proberen de toe gang te forceren, zullen zij bescho ten worden en zal Tunesië de toe gang van de haven blokkeren met veerponten. De interpellanten in de National'; Vergadering in Parijs hebben g» vraagd om nadere bijzonderhedei over de Franse aanval. De commu* nist Duclos eiste, dat zou worden vastgesteld wie verantwoordelijk voor de aanval was. Een aanhanger van Mendès-France, Hovnanian, ver wonderde zich erover, dat de bevol king van de plaats niet tevoren was gewaarschuwd. De rechtse voorzitter van de de fensiecommissie van de Nationale Vergadering sprak er echter zij ji verwondering over uit, dat men na wel hoort spreken van schending van het volkenrecht door Frankrijlt doch dat er indertijd maar weinigen geprotesteerd hebben tegen de Tu nesische hulp aan de Algerijnse o# standelingen. Amerika betreurt De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, ver klaarde dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie, dat hij de Franse aanval op Sakiet Sidi Joessef be treurt. De Verenigde Staten zullen alles doen wat in hun vermogen ligt om de gevolgen van dit incident tot een minimum te beperken, zei hij. In Washington verschenen giste ren berichten in de pers dat de Amerikaanse regering overweegt voor te stellen waarnemers van de Verenigde Naties langs de Tune sisch-Algerijnse grens te statione ren. Geen straffen Een woordvoerder van generaal Raoul Salan, opperbevelhebber der Franse strüdkrachten in Algerië, heeft dinsdaf&vond met klem tegen gesproken, dat er disciplinaire maat regelen zijn genomen tegen een hoge officier van de luchtmacht, naar aan leiding van het bombardement op Sakiet Sidi Joessef. De woordvoerder zei, dat niemand in verband met het bombardement is gestraft. Vurig gebed ondanks stromende regen Zols men weet, zijn gistermorgen te Lourdes de plechtigheden begon, nen ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest der Verschijningen van Maria in de Grot van Massabielle. De belangstelling van de publiciteit was zeer groot. Op de Esplanade zag men in lange rijen naast elkaar de radio en televisie-wagens uit binnen- en buitenland, o.a. ook van de K.R.O. uit ons land; 306 journalisten zijn dezer dagen te Lourdes. Reeds in de vroege uren waren de straten vol mensen, waarvan verre weg het grootste deel afkomstig is uit de directe omgeving van Lourdes, ilit de provincie Bigorre en uit de Pyreneeën. Er viel een stromend*, regen, zoals die in de dorpen aan de voet van het gebergte vaak valt. Om 10 uur vormde zich een grote processie van uit de parochiekerk, de midden in Lourdes ligt, bestaande teiwjji iowei AigtMjjncii ais i m,, Tunesiërs in Oosterse sluwheid daar UltlfriHtUITI VCTWOrpCn misbruik van maken. gevaar ligheid van de staat brengt." i i De vier ontslagen officieren bevin- Maar hoe begrijpelijk ook, in de i jje Indonesische regering heeft gis-den zich allen in Midden-Sumatra. bardemenT'em m" tera™nd ..«««rvol ontslag1' verleend j Als ze nict Daraement een grote aomneia ge- jl opstandige kolonels die in een weest. De militaire autoriteiten in ultimatum het aftreden van het ka-1 De minister van Voorlichting, Soe- Algerije hadden moeten bedenken, binet-Djoeanda binnen vijf dagen dibjo, heeft geweigerd commentaar dat dit ingrijpen z'n terugslag zou I hadden geeist 1 te ê€ven op een vraag van verslag- vinden op diplomatiek en politiek Het kabinet heeft voorts beslotengevers welke actie de centrale rege- terrein en dat het bovendien onmo- 1 ultimatum te verwerpen, zo is in rinS zou nemen, indien de opstandi- geüjk zou zijn om militaire objecten jeen COmmuniqué na-een bijeenkomst ge militaire leiders in Midden-Suma- tf» sfhPtHcn van mot-militair* at I tra het „oneervol ontslag" zouden ne- te scheiden van niet-militaire, zodat i van het kabinet bekendgemaakt, ook vele onschuldige mensenlevens verloren zouden gaan. De ontslagen officieren zijn: Luite- De reactie was dan ook buitenge-1 nant-kolonel Achmad Hoessein, com- woon ongunstig voor Frankrijk. Van- mandant van Midden-Sumatra, kolo- zelfsprekend heeft de Tunesische president Bourguiba er onmiddellijk gebruik van gemaakt om de aftocht van alle nog in Tunesië gestationeer de Franse troepen en de ontruiming van de Franse bases te eisen. Waar door Tunesië niet alleen theoretisch, maar ook practisch weer wat meer onafhankelijk van Frankrijk wordt. Maar bovendien is bereikt, dat de hele wereld zich weer eens gaat be moeien met de zeurende Algerijnse oorlog. De Fransen houden nog altijd stijf en strak vast aan de fictie; dat Al gerië een deel van Frankrijk is, zo dat de Algerijnse oorlog een binnen landse aangelegenheid is. Maar het is duidelijk, dat de Algerijnse kwestie nu niet langer meer uitsluitend de Fransen en de Algerijnen aangaat; deze zaak gaat geheel Noord-Afrika en zelfs Europa aan. Noord-Afrika wordt hoe langer hoe meer een een heid en het is van groot belang, dat deze eenheid niet in het rode kamp terecht komt. Voorts is Afrika in zo verre voor Europa van extra beteke nis, omdat er gebiedsdelen van Frankrijk in gelegen zijn, welke de len deelgenoten zijn van de Euro- markt. Zolang de Fransen op deze manier aan 't knoeien zijn in Algerië wordt Noord-Afrika een steeds groeiend ge vaar. De oorlog in Algerië duurt nu al drie jaar en er is nog geen enkele aanwijzing, dat het einde in-het zicht komt. Niemand verwacht, dat de Veilig heidsraad er nu een eind aan kan maken, maar ofschoon de Fransen de competentie van de Veiligheids raad in deze kwestie niet erkennen, is het misschien wel mogelijk, dat men in Frankrijk gaat inzien, dat het op deze manier niet verder kan gaan. Waarschijnlijk zal de vergadering van de Veiligheidsraad niet veel op leveren, maar achter de schermen wordt deze aangelegenheid ongetwij feld aangegrepen om druk op Frank ryk uit te oefenen. Indien het einde van de Algerijnse oorlog er door zou worden bespoedigd, is het drama aan de Tunesische grens tenminste niet nutteloos geweest. geren. Soedibjo heeft na de bijeenkomst van het kabinet verklaard, dat de po- sitie van luitenant-kolonel- Ventje nel Malóedin Simkolon, die reeds van Soemoeal, die thans in Tokio is als zijn commando over Noord-Sumatra was ontheven, kolonel Dahlan Djam- bed, de voormalige waarnemend chef staf van het leger en kolonel Zoekifli Loebis eveneens een voormalig waar nemend chef staf van het leger, die vertegenwoordiger van de opstandige „jonge kolonels", niet was besproken. De chef-staf van het leger, gene- raal-majoor Nasoetion, heeft het In- lonesische leger opgedragen in het gehele gebied van Indonesië waak* er tevens van beschuldigd was de zaam te zijn. voornaamste drijfveer te zyn achter j De Indonesische luchtmacht heeft de mislukte moordaanslag op presi-bekendgemaakt, dat boven de terri- dent Soekarno. toriale grenzen van Indonesië inten- Als reden voor de ontslagen noemt siever zal worden gepatrouilleerd. Er het kabinet dat de vier kolonels een werd gezegd, dat dit een onderdeel actie hebben ondernomen die „de was van de pogingen om het toegeno- discipline van het leger en de vei- men smokkelen te bestrijden. uit inwoners en personen uit die stre ken. Kardinaal Gerlier ging aan het hoofd daarvan door de straten, naast hem mgr. Théas en de hulpbisschop, mgr. Maury, en talrijke prelaten. De ene bui na de andere ontlaadde zich boven de processie, maar de menigte zong en bad met bovenaardse vurig, heid. Voor de Rozaire droeg mgr. Théas de H. Mis op, terwijl ae Esplanade zwart van het volk was. Tegelijker tijd was het bij de Grot al zo druk dat er geen bijkomen aan was. Bundels brandende kaarsen verlichtten de plaats, de gelovigen baden er op hun knieën en met uitgestrekte armen. Bij het Evangelie hield kardinaal Gerlier een toespraak: „Indien er ooit bijgeloof en leugen in de bood schap geweest was, zo zeide de kardi naal, dan zouden er geen menigten samengestroomd zijn zoals nu". Hij vroeg de gelovigen te voldoen aan de wens van Maria, te bidden en boetvaardigheid te doen. Tegqn het middaguur, als het caril lon van de basiliek het Avé Maria speelt, zijn alle prelaten bij de Grot. Als door een wonder houdt de regen op, de bewolking breekt en de zon straalt glorierijk over 't genade oord. Dit is het ogenblik waarop honderd jaar geleden Maria ver scheen. Er hangt een grote stilte, men wacht Men wacht op de stem van de Paus, die het Angelus voor de radio zal bidden. Maar tevergeefs, want de luidsprekers kondigen aan, dat er een storing is opgetreden. Slechts op het allerlaatste ogenblik hoort men de Paus Zijn zegen geven. De allerkleinste vier De kleinste vier Andorra, Liech tenstein, Monaco en San Marino zullen in de loop van dit jaar een „conferentie op het hoogste niveau" houden. Weliswaar komen slechts vertegen woordigers van de vier regeringen sa men, maar het is dan toch in zoverre een topconferentie, dat zij zal worden gehouden op een bergtop in San Ma rino. Een van de punten van de agenda vermeldt: „Opstelling van een multi lateraal vriendschapsverdrag om de overige vermoeide wereld een voor beeld te geven". Verder zal er in hoofdzaak worden gesproken over toeristische vraag stukken, daar de vier kleine landen daarin hun hoofdbron van bestaan vinden. Prinses Astrid van Noorwesen 26 jaar Prinses Astrid van Noorwegen wordt 26 jaar. Deze foto werd kortgeleden gemaakt in „Skaugum", de residentie van de Noorse koninklijke familie, enige kilometers ten westen van Oslo. Grote massa's sneeuwsmeltwater storten zich op het ogenblik van de Alpen naar beneden. De rivieren wassen daardoor bijzonder snel. In de Westduitse hoofdstad Bonn was dat gisteren al duidelijk te merken; daar is de Rijn dinsdag buiten zijn oevers getreden. Laaggelegen straten in Bonn waren al spoedig overstroomd. Voor het ge bouw van het Westduitse parlement, dat in het laaggelegen deel van de stad staat, is een barricade van zand zakken opgeworpen, om binnendrin gen van het Rijnwater te voorkomen. Voor het scheepvaartverkeer bete kent de snelle was van de rivier een buitengewoon grote overlast. Ook in vele delen van Engeland komen overstromingen voor, vooral in het westen van het land. Tijdens het afgelopen weekeinde was er nog al wat sneeuw gevallen. Die is door de betrekkelijk hoge temperatuur van de laatste dagen snel gesmolten. Duizenden hectaren bouwland langs de rivier de Severn staan blanx Ook uit het noordelijker gelegen graaf schap Yorkshire zijn overstromingen gemeld. Denemarken en Zuid-Zweden on dervinden nog steeds veel last van zware sneeuwval. Het vliegveld van Kopenhagen was gisteren onbruik baar, doordat de landingsbanen niet sneeuwvrij te maken waren. Honder den auto's zijn op wegen in het zui den van Zweden in grote sneeuwho pen blijven steken. Het treinverkeer heeft vertraging van verscheidene in de nacht van 89 maart. Door de H. Eucharistie wil Christus het hart van de mens veroveren. Gaat U ook mee? Op haar reis door de West heeft H.K.H. Prinses Beatrix ook het eiland Bonaire bezocht. De foto laat zien hoe de prinses in het gezaghebbershuis op Bonaire werd begroet door een jong meisje. Tussen een gebied van hoge lucht druk boven de Middellandse Zee en een depressie ten zuiden van IJsland staat over West-Europa een zuidwes telijke luchtstroming, die in de afge lopen nacht ook in ons land tijdelijk toenam door het passeren van een randstoring over Engeland. De uit het zuidwesten aangevoerde lucht is in de hogere lagen kouder geworden, hetgeen tot gevolg had dat er gis teravond en vannacht plaatselijk flin ke buien vielen, die hier en daar met onweer en flinke windstoten gepaard gingen. Een van de Azoren afkom stige storing naderde vanmorgen Frankrijk. Een bijbehorend regenge- bied strekte zich van Zuidwest- Frankrijk in noordoostelijke richting tot Zuid-Limburg uit Het zal waar schijnlijk alleen het zuidoosten van het land beïnvloeden De wind zal belangrijk afnemen, waardoor de temperaturen vooral des nachts la ger worden. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WIND. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige, 1 tijdelijke zwakke zuidwestelijke wind. iéts lagere temperaturen. 13 Febr. zon op 08.01; onder 17.49; maan op 04.18; onder 13.00. Hoogwaterstanden 13 Febr. v.m. 10.50; n.m. 11.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden. HELSINKI sneeuw 10 gr. STOCKHOLM ij zei 0 OSLO sneeuw 6 KOPENHAGEN geh. bew. 3 ABERDEEN zwaar bew. 4 LONDEN onbewolkt 9 AMSTERDAM onbewolkt BRUSSEL zw. bewolkt LUXEMBURG regenbui i PARIJS geheel bewolkt BORDEAUX geh. bewolkt j GRENOBLE onbewolkt NICE onbewolkt BERLIJN half bewolkt MUNCHEN onbewolkt ZURICH mist ALGIERS licht bewolkt FRANKFURT zwaar bew. GENEVE onbewolkt LOCARNO onbewolkt WENEN licht bewolkt INNSBRUCK mist ROME half bewolkt AJACCIO licht bewolkt MADRID geheel bewolkt MALLORCA mist Korreltje God gaf ons geheugen, opdat we rozen in december zouden kunnen hebben.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1