STAD VAN MARIA MAAKT ZICH OP Ambtenaren salarissen Boodschap van dc H. Vader Schip in brand Eindelijk van die hoest Dienstplicht voor B*B* in grote steden? Van H. verduisterde niet alleen, maar pleegde ook vervalsing Straaljager op Bussumse kazerne Was heteluchtleiding onjuist gemonteerd Ontvangst repatrianten np paleis Het Loo Prinses Beatrix öp Aruba Prinses Beatrix bezocht Curaqaose dorp Montague DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 DP I.F.IDSE COURANT PAGINA R Vervolg van pag. 7. Intussen is de stroom naar Lourdes reeds begonnen. Het zijn vooral Franse pelgrims die in de eerste dagen van februari naar het heilig dom trekken. Met hun zuidelijk ent housiasme en hun totale overgave stichten zij de vreemdelingen. Men moet de Fransen in Lourdes gezien hebben om eerst goed te weten wat bidden is. Zij doen het met hun hele ziel en lichaam tegelijk, knielen neer op de grond, strekken hun armen uit en richten hun blik op het beeld in de grot, terwijl de kralen van de rozenkrans door hun vingers glijden. Zij vergeten hun omgeving en bidden hardop, smekend bijna. Voordat zij vertrekken, verrichten zij het gebruikelijke ritueel. Zij kus. sen de grot, strijken er zelfs met hun wang langs en strijken hun rozen krans en gekochte medaille aan. Dan offeren zij hun kaars in de reusach tige standaards, waarin dag en nacht duizenden kaarsen branden, die de hele rotswand zwart blakeren. Ten slotte gaan zij naar de kraantjes en drinken van net water uit de bron, betten er hun gezicht mee en vullen de kruiken voor thuis. Dit alles moge de nuchtere Neder lander wat overdreven en gepassio neerd schijnen, maar ook hij ont komt niet aan de ontroering, die een bezoek aan de grot oproept. En ook hij zal zich mengen onder de miljoe nen, die dit jaar Maria ieder naar 's lands wijs hun hulde zullen be tuigen. Voorstellen bij regering De samenwerkende ambtenaren- vakorganisaties hebben hun salaris- voorstellen voor de lagere en middel bare ambtenaren ingediend bij de mi nister van Binnenlandse Zaken mr. A. A. M. Struycken, aldus de „Tel". De maatregelen, die door die vak organisaties in het georganiseerd overleg ter tafel zijn gebracht en dit maal niet zonder meer van de hand zijn gewezen, houden het volgende in: Lagere ambtenaren: Een tijdelijke 3 salarisverhoging voor alle weekloners, zolang zij nog niet kunnen worden ingedeeld en be zoldigd volgens het systeem van pre statiebeloning en werkclassificatie. Middelbare ambtenaren: Verhoging van de maximum maandwedden door één periodieke verhoging op het thans geldende maximum van de middelbare ambte naren te plaatsen. Periodieken. Bovendien zouden de salarisscha len van de schrijver, schijver A en hoofdschrijver worclen ingekort, ter wijl de verhoging voor middelbare ambtenaren zou gelden tot en met de rang van hoofdcommies. Alleen de hoofdcommies A zou twee periodie ken op zijn maximum geplaatst zien, ten einde het verschil in het huidige maximum van de hoogste middelba re ambtenaar en de laagst bezoldigde topfunctionaris enigszins in te korten. Middelbare ambtenaren, die nog niet op hun maximum staan, zouden een extra periodieke salarisverhoging ontvangen. Alhoewel de samenwerkende orga nisaties de regering hebben gevraagd deze salarismaatregelen te doen in gaan met terugwerkende kracht tot 1 september 1956, omdat ook de sala rissen van de topfunctionarissen met ingang van die datum zijn verhoogd met 10 tot 16 verwacht men in vakbondskringen, dat hieraan niet zal worden voldaan en een eventuele in gangsdatum hoogstens zal kunnen liggen tussen 1 juli 1957 en 1 januari 1958. RADIOACTIEVE DELEN IN ZEE GESTORT De met beton omgeven vaten met de radio-actieve as en de kachel uit het huis van de familie Haanschoten te Putten zijn gistermiddag in zee gestort aan boord van hr. mr. kruiser de Zeven Provinciën die met een smaldeel van Den Helder uit op oefe ning was gegaan. De vaten zijn des morgens vroeg van het terrein van de Kema te Arnhem, naar Den Hel der vervoerd. Gezicht op Lourdes. Geheel rechts de basiliek boven de grot van Massabielle. Bij de plechtige opening van het eeuwfeest van de verschijningen te Lourdes heeft mgr. P. M. Theas van morgen na de Pontificale Hoogmis van kardinaal Gerlier in de basiliek te Lourdes, tijdens de feestelijke ge dachtenis-plechtigheid voor de grot een boodschap van de H. Vader voor. gelezen. De H. Vader had hem die kort geleden doen toekomen en hem verzocht deze voor te lezen aan de samengestroomde menigte. De Paus zegt daarin: „Niet zonder ontroering brengen wij u de gedenkwaardige 11 februari 1858 in herinnering, die door de litur gie der Kerk bezongen wordt met: „Heden is de roemrijke koningin des hemels op aarde verschenen. Van daag heeft zij haar volk woorden van heil en beloften van vrede gebracht". Wilt met ons daarom het loflied van onze dank doen opstijgen voor de troon van de goddelijke barmhartig heid om zoveel gunsten, die een eeuw lang over de aarde zijn uitgestrooid. Beantwoordt de oproep van Maria door werken van boetvaardigheid en liefde, door hervormingen van per sonen en groepen, zoals wij hebben aanbevolen. Moge eensgezinde vast beslotenheid onze harten verheffen en ze voeren tot de trouwe nakoming van de geboden van de heer. Moge van alle kanten een smeek bede tot de Heer opstijgen, voor de Kerk, voor haar vrijheid, overal waar zij vervolging lijdt, voor haar uit breiding onder alle volkeren, voor de vrede in de wereld. Laten de zieken het edelmoedige offer van hun lijden en laten de god. gewijde zielen de vrijwillige opoffe ring van hun aan God toebehorend leven voegen bij dit gebed. En als onderpand van de vele gena den, die wij in dit Maria-jubeljaar verwachten, schenken wij u van ganser harte onze vaderlijke aposto lische zegen". PARATYPHUS IN SCHIEDAMS ZIEKENHUIS In 't gemeenteziekenhuis te Schie dam waren enkele patiënten opge nomen die aan para-typhus leden. Dezer dagen echter hebben zich op verschillende afdelingen van het zie- EEN LOOPBAAN BIJ HET ONDERWIJS. Met het oog op de in de eerstko mende jaren te verwachten toene mende behoefte aan docenten bij ver scheidene takken van onderwijs zal de minister van onderwijs, kunsten brief richten tot de ouders en ver zorgers van de a.s. eindexamen-kan didaten, ten einde deze te verzoeken bij de keuze van een verdere studie richting voor hun kinderen aandacht te besteden aan de mogelijkheden, die er bestaan om opgeleid te worden voor functies bij het onderwijs. kenhuis gevallen van para-typhus en wetenschappen binnenkort een geopenbaard. In Schiedam zijn thans in totaal 7 op zichzelf staande geval len in verschillende leeftijdsgroepen bekend. Men zal uit voorzorgsoverwe gingen op deze afdelingen geen nieu we patiënten meer toelaten. Ook eni. ge verpleegsters, die op deze afdelin gen werkten, zijn geïsoleerd en bo vendien zal men aan het gewone rou- tineonderzoek naar de haard van de besmetting meer aandacht dan ge woonlijk schenken. Het blussen uan ongebluste balk Gistermiddag om kwart over een is brand uitgebroken in een met onge bluste kalk geladen schip, dat aan de Wilhelminakade te Maastricht in de Maas lag. Tengevolge van een aan varing was de „St. Antonius" uit Rot terdam, lek geraakt, waardoor de kalk begon op te lossen. De brandweer is een tijdlang bezig geweest het vuur te blussen. Met een grijper van de Koninklijke Neder landse Papierfabriek trachtte men zo veel kalk in een ander schip over te laden, dat het lek boven de water spiegel kwam. Door de grote rookontwikkeling werd de brandweer bij zijn taak be lemmerd. Met een koolzuurnevel konden de mannen de brand tenslotte meester worden. In de loop van de avond echter heeft, tengevolge van dv. ontbran- dingshitte van dc lading kalk, het in de roef opgeslagen hout ook nog vlam gevat, zodat de brandweer met één wagen en een klein motorspuitje weer in actie moest komen. Ik begon al te den ken, dat die hoest nu eenmaal bij mijn gestel hoorde. "Neem toch eens Abdijsiroop", zei een kennis, "die zuivert je luchtwegen en déSr gaat het om". En ja hoor, eerder dan ik dacht was 't afgelopen met die plaag! De 23 eenezende bestanddelen Naar „Trouw" verneemt heeft mi nister Struyken in principe besloten in de grote steden de burgerlijke dienstplicht voor de organisatie Be scherming Bevolking in te voeren. Men is er tot nog toe in de grote ste den niet in geslaagd voldoende vrij willigers voor de B.B. te werven. Het ligt in het voornemen van de minister om dit besluit in de eerst volgende vergadering van het be stuur van de stichting Bevordering Bescherming Bevolking aan dë orde te stellen. Verwacht wordt dat vele leden van het bestuur van deze Stich ting fel gekant zullen zijn tegen het loslaten van de vrijwilligheidsge- dachte door de regering. Men vreest nl. dat de invoering van de burgerlijke dienstplicht scha delijk zal zijn voor de geest onder de tienduizenden B.B.'ers, die zich in de rest van het land vrijwillig hebben opgegeven, en evenmin een oplossing zal bieden voor de moeilijkheden, die de B.B. thans in de grote steden on dervindt. Zodra men met dwang gaat werken kunnen de moeilijkheden al leen maar groter worden. In het Stichtingsbestuur heerst het standpunt dat een wijziging van een organisatorische aanpak in de grote Nicotine-vergiftiging De kampioen-verdulsteraar van na de oorlog, de ex-procuratiehouder K. Berger Co heeft plaats gevonden waardoor de fraude van Van H. aan het licht kwam. Tijdens de reorgani satie-controle ontdekte men, dat de procuratiehouder administratieve be- van H., blijkt de bijna twee miljoen j scheiden wijzigde en aanvulde, zo- gulden geput te hebben uit de trans acties met schatkistpapier waarin de firma Berger Co handelde. Dit heeft men kunnen opmaken uit de verklaringen, die van H. tegenover de officier van justitie heeft afgelegd, Het staat nu ook vast, dat Van H. be halve verduistering ook valsheid in geschrifte heeft gepleegd. Indien de door de procuratiehouder afgelegde bekentenissen juist blijken te zijn het onderzoek in deze zal weken in beslag nemen zullen er geen ver dere arrestaties meer volgen. Tussen de door de firma Berger Co gekochte schuldbekentenissen van het Rijk aan toonder, welk schatkist- papier in de kluizen van de Twentse Bank was gedeponeerd, en de door Van H. opgenomen gelden, is een zekere wanverhouding gegroeid, hetgeen er waarschijnlijk toe heeft geleid, dat er een reorganisatie bij Rotterdamse Lloyd ontslaat 97 man Door de moeilijkheden in Indonesië heeft de Kon. Rotterdamse Lloyd 97 personeelsleden moeten ontslaan. Meer dan de helft van deze arbeiders zijn de leeftijd van 60 jaar gepas seerd; de pensioengerechtigde leeftijd bij de Lloyd. De reden is, dat er op de zg. bui tenlijnen minder werkzaamheden zijn. Op de kaden waar anders de drageregeling enigszins te wijzigen, dat ze de indruk maakten, dat klopten. Zo werden er o.a. de saldo biljetten, welke de Twentse Bank aan de firma Berger zond, veranderd. Mr. Jeljer de Jong zal optreden als raadsman voor de ingesloten procu ratiehouder. Hij heeft reeds enkele malen contact met Van H. gehad, gisteren zelfs twee uur. Uit de verfio- ren van tientallen mensen door de Amsterdamse recherche is komen vast .te staan, dat Van H. verleden jaar toen hij in Italië verbleef met zelfmoordplannen rondliep. Boven dien rookte hij veel uit nervositeit, zodat hij al drie maal aan nicotine- vergiftiging heeft geleden. Particuliere bouw is achtergebleven De regering heeft geen plannen op directe wijze de woningbouw in de particuliere sector te steunen, zc blijkt uit het antwoord van de minis ter van volkshuisvesting en bouw nijverheid op schiftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Eibergen. De minister zegt in zijn antwoord, dat hij van oordeel is, dat de hoofd oorzaak van het achterblijven van de particuliere bouw is gelegen in de heersende kapitaalschaarste en de daaruit volgende hoge rentevoet. Het ligt in het voornemen van de minister de bestaande premie en by schepen meren van de Java-New Yorklijn, zijn niet zoveel mensen meer nodig, daar deze schepen Rot terdam niet meer aan doen. De kwes tie Indonesië heeft over het alge meen nog weinig invloed op de steeds steigende lijn van het scheepvaart verkeer in de Rotterdamse haven, maar een kleine verschuiving is er wel ontstaan. waardoor een aantal bepalingen, die een belemmering blijken te vormen voor de soepele werking dezer rege ling, zullen vervallen of gewijzigd zullen worden. Uit het aantal aanvragen om sub sidie voor particuliere bouw, die het departement bereiken, blijkt, dat dit aantal bij het vorig jaar achterblijft. steden betere resultaten zal opleve ren. Nieuwe stimulerende maatrege len zijn nodig, maar deze zullen geld kosten en de regering is tot dusver niet bereid gebleken meer financiën hiervoor beschikbaar te stellen. Minister Staf gaf verklaring De brand in de op 14 november j.l. op de Kolonel van der Palmkazerne te Bussum neergekomen „Super Sa- bre"-straaljager van het op Soester- berg gelegerde squadron van de Ame rikaanse luchtmacht, is naar met een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid is aan te nemen, het gevolg geweest van het op onjuiste wijze monteren van een heteluchtleiding. Aldus zegt minister Staf in zün na der antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Visch. Minister Staf legde een verslag van het gebeurde over, waaruit o.a. blijkt dat de eerste luitenant Rezk Moha- med op 14 november opdracht kreeg met twee volgvliegers een tactische oefenvlucht uit te voeren. Luitenant Mohamed hield voor de vlucht een uitgebreide voorbespreking over de oefening. Na een complete inspectie van de vliegtuigen en het invullen Z.W.O. SUBSIDIEERT SUPPLEMENT OP REPERTORIUM NEDERLANDSE WIJSBEGEERTE. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr J. J. Poortman te 's-Graven- hage van 1946 tot 1953 privaatdo cent in de metafysica aan de rijks universiteit te Leiden een subsidie verleend voor de uitgave van een eerste supplement op zyn „Reperto rium van de Nederlandse Wijsbegeer te". Dr Poortman heeft indertijd met prof. dr F. Sassen het initiatief geno men tot het oprichten van een Ne derlandse wijsgerige verzameling, teneinde gegevens die van belang zijn of kunnen worden voor de geschiede- f° ni* nis der Nederlandse wijsbegeerte, bij- oravekJ* een te brengen en ter beschikking te stellen van toekomstige onderzoekers. Deze verzameling is ondergebracht in de universiteitsbibliotheek te Amster dam. De bibliothecaris dezer boeke rij heeft zich belast met het beheer der collectie en dr Poortman heeft op zich genomen zorg te dragen voor de acquisitie van het te verzamelen ma teriaal. Voorts is dr Poortman medewer ker aan het „Filosofisch Lexicon", dat onder redactie staat van dr J. Groo- ten en dr G. J. Steenbergen en dat binnenkort van de pers zal komen. Telegram uit Grindelwald In dezelfde vleugel van het paleis Het Loo te Apeldoorn, waar in 1953 evacué's van de watersnoodramp on dergebracht waren, sloegen gisteren een groep repatrianten uit Indonesië hun tenten op. Onwennig en een eetje schuw soms, bekeken de „Nederlandse Vreemde lingen" de inrichting van hun nieu we verblijfplaats. De wapenkamer, die gereed was gemaakt voor ont vangkamer dwong aller bewondering af. Deze kamer zal als recreatiezaal dienst doen. De secretaresse van Prinses Wil- helmina, mej. Geldens, las een tele gram voor van Koningin Juliana, waarin deze de nieuwe gasten op Het Loo een welkom toeriep vanuit Grin delwald. Hare Majesteit zal, zodra ze weer in het land terug is een bezoek brengen aan de gasten van haar moe der, die momenteel in het paleis aan de Lange Voorhout te Den Haag ver blijft. De bejaarden zijn op de beneden verdieping en de gezinnen op de eer. ste etage ondergebracht. Ook is er een ziekenzaal ingericht met vier bedden. Wilde hond zette Hengelo op stelten Een wild geworden zwarte bouvier van 'n onbekende eigenaar heeft gis termiddag het zuidelijk deel van De motorrijder K. Elzinga uit Laren kwam gistermiddag op de To renlaan te Blarioum in botsing met 'n melkwagen. Hij verloor daarbij de macht over het stuur en vloog tegen een boom. De heer E. werd op slag gedood. gevecht met een blinde-geleidehond. De blinde sloeg met zijn stok om zich heen en raakte daarbü de bouvier, die zo kwaad werd, dat hij drie a vier mensen aanvloog en beet. Een arts moest de 61-jarige mevr. P. van R. en de 48-jarige heer H. H. verbinden. Laatstgenoemde moest zelfs drie hechtingen in de arm krijgen. Inmiddels had de gealarmeerde po litie versterkingen laten aanrukken. Een scherpschutter kreeg opdracht het dier neer te leggen, maar dit mis lukte. De hond werd aangeschoten en sprong een politiewagen binnen. De daarin zittende agent nam ijlings de benen. Doordat het hevig bloedende dier klem kwam te zitten tussen ver- ,1, 1411 1S ..VrgUli UAV.O t* V UI 1U W O snelling en dashboard kon men t niet een grote avondreceptie in het doodschieten, vanwege het risico van terugketsen van de kogel. Ten einde raad heeft men de politiewagen op sleeptouw genomen en naar het slaahthuis gebracht, waar de hond werd afgemaakt. der voorgeschreven formulieren wer- den de motoren aangeslagen. Tijdens een linkerbocht vlak na de start ondekte luitenant Mohamed in de stuurhut rook welke zo intens werd dat het zeer moeilijk was de in strumenten in de stuurhuut en het vliegveld te zien. De vlieger kreeg het advies het druksysteem, dat zorgt voor een con stante druk in de stuurhut bij een da lende druk van de buitenlucht, uit te schakelen omdat verwacht werd dat daardoor de rook in de stuurhut snel ler zou verminderen. Onmiddellijk na het uitschakelen van het systeem kwamen echter vlammen en ver meerderde de rookontwikkeling aan zienlek. De vlammen en rook van achter het linkerpaneel waren oor zaak, dat ook de tweede landingspo ging mislukte. De vlieger kreeg het advies uit het toestel te springen. Hij besloot hoogte te winnen om ruimte voor de para chutesprong te hebben. Door het af werpen van de kap van de stuurhut verergerde de intensiteit van 't vuur; de hitte en de rook noodzaakten de vlieger het toestel onmiddellijk te verlaten. GEEN VERLAAGDE INVOER RECHTEN VOOR CITRUSFRUIT. De regering heeft overwogen, zulks mede op verzoek van het produkt- schap voor groenten en fruit, het in voerrecht op citrusfruit tijdelijk bui ten werking te stellen, maar dit zou een dergelijke derving van inkomsten voor de schatkist betekenen, dat de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening het niet verant woord achtte opnieuw een verlaging bij zijn ambtgenoot van financiën te bepleiten. De minister van landbouw heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen, die hem waren gesteld door een lid van de Tweede Kamer. Gisteren hadden de schoolkinderen op Aruba een vrije dag en dat was ter ere van de zanghulde, die H. K. H. prinses Beatrix gebracht werd voor het bestuurskantoor aan de Lloyd Smithkade te Willemstad. Reeds om even over acht werd de prinses en haar gevolg hier ontvan gen door het voltallige bestuurscolle ge van Aruba en leden van de eilandsraad, waarna zij zich na een korte rondgang door het moderne raadhuis naar de kamer van de ge zaghebber begaf om plaats te nemen op het balkon. De kennismaking met het eiland begon na de zanghulde met een kor te rit door Oranjestad, langs veel vlaggen, versieringen en vrolijk groe tende mensen. Daarna ging het in de richting van Balashi, de plaats waar het nieuwe Arubaanse water- en elektriciteitsprojekt zal verrijzen. Ruim drie kwartier bleef de prinses te Balashi. Daarna ging de tocht ver der naar een ander nieuw „project", namelijk naar Santa Cruz een dorp in het buitendistrict tussen Oranje stad en San Nicolaas waar de prin ses de nieuwe huishoudschool open de. Via een van de meest woeste ge deelten van Aruba, waarbij de prin ses de bodemstructuur van het eiland werd getoond en zij onder meer de befaamde Arubaanse zwerfstenen kon zien, ging de tocht verder naar Paradera. Ook hier was de school jeugd bijeen voor een huldigings manifestatie. Gedurende de middaguren genoot de prinses wederom met volle teugen van het strand en de zee. Om half negen des avond was er bouw en op de tennisbanen van de club caribe aan de weg tussen Oran jestad en San Nicolaas. Een receptie dus in de open lucht, wat nu eenmaal op de Antillen, zelfs in februari, de beste manier is. De aankomst van H.K.H. Prinses Beatrix te Montagne, waar zy aan de grens van dit Cura?aos dorpje welkom wordt geheten door een jonge inwoner. Rechts staat ge zaghebber Gorsira.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8