Parijs niet ingenomen met bombardement in Tunesië Binnen vijf dagen aftreden nf anders ,De stent men rover t' WEET Waarom willen de randgemeenten niet naar een causerie-avond van Leiden? Tunesië wijst Franse boeren het land uit Mijnongeluk in België Zware sneeuw val in Amerika Irak en Jordanië WEET U HET OOK NIET Vraag in de Leidse gemeenteraad: Het is goed zich samen te kunnen oriënteren nlNSDAG II FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Diplomatiek contact Tunis-Parijs verbroken Het bombardement van het Tunesische grensdorp Sakiet Sidi Joesset ligt de Fransen zwaar op de maag. Premier Gaillard van Frankrijk heeft maandagavond zijn voornaamste ministers in spoedvergadering bijeengeroepen om te spreken over de Tu nesische kwestie. De vergadering, die begon, nadat Gaillard een onderhoud met president Coty en met de Amerikaanse ambassadeur had gehad, werd ook bijgewoond door de Franse stafchef, generaal Ely. Enige uren tevoren was bekendgemaakt, dat de Tunesische regering had besloten onmiddellijk 15 Franse boerengezinnen uit te wijzen uit het gebied /an Sbeitla, circa 100 km van het dorp Sakiet Sidi Joessef. De meeste parlementsleden die gisteren in de wandelgangen van de re geringsgebouwen hun standpunt lieten horen, keurden het bombardement ROTs evB'O GROTENDEELS VERWOEST. Tunesische functionarissen hebben maandag verklaard, dat het grootste deel van het dorp verwoest is en dat "5 mensen om het leven zijn gekomen en meer dan 80 gewond. De Fransen verklaren, dat de aan val alleen tegen militaire doelen was gericht en dat uit luchtfoto's is ge bleken, dat het dorp nog voor negen- bende onbeschadigd is. Frankrijk had er in de afgelopen maanden her haaldelijk over geklaagd, dat Alge rijnse opstandelingen vanuit Tunesië overvallen op Algerijns gebied ple gen. Tunesië heeft bij de Verenigde Na ties geprotesteerd tegen de „flagrante schending van de geest van het V.N. Handvest" door Frankrijk en ver klaard, dat Franse troepen in de afge lopen paar maanden circa vijftig maal de Tunesische grens hebben ge schonden. Tunesië heeft voorts het gebruik van Tunesische vliegvelden door In een kolenmijn te Zwartberg in België heeft zich maandag op 840 m. diepte een instorting voorgedaan, die aan drie mijnwerkers (twee Grieken en een Italiaan) het leven heeft ge kost. Door de instorting werden vier mannen getroffen, doch één ervan, een 25-jarige Griek, zag kans zich te bevrijden en hulp te halen. Men heeft later de lijken van de andere drie mijnwerkers kunnen bergen. LIFTKOOI NEERGESTORT. In een mijn te Mericourt bij Lens (Noord-Frankrijk) is dinsdagoch tend een liftkooi neergestort. De elf mijnwerkers, die zich er in bevonden, maakten een val van 65 meter en wa ren op slag dood. Tengevolge van een sneeuwstorm, die het noorden van de staat New York heeft getroffen, zijn minstens 15 personen om het leven gekomen. De sneeuw ligt op sommige plaatsen vijf meter hoog. Ook in Canada is veel sneeuw ge vallen in delen van Ontario, Quebec en de kustprovincies. Dit heeft geleid tot de dood van zeker zestien men- Overtromingcn in Frankrijk. Frankrijk heeft ernstig te lijden van overstromingen tengevolge van net smelten van sneeuw door het Plotseling ingevallen zachte weer. vier mensen zijn tengevolge van deze overstromingen om het leven geko men. .Maandag werd gemeld dat in vele frvieren het water vallend was, maar ln het oosten van het land en in Nor- mandië stonden nog dorpen blank. Franse militaire vliegtuigen verbo den. De telefoonverbindingen tussen Franse bases in Tunesië waren zon dag al verbroken. Buitenlandse diplomaten, o.w. Amerikanen, zullen een bezoek aan Sakiet Sidi Joessef brengen. In de Amerikaanse pers wordt de Franse vergeldingsaanval op het dorp veroordeeld als „barbaarsheid" en .dwaasheid". Het diplomatieke contact tussen Frankrijk en Tunesië is in feite ge heel afgebroken. De Tunesische am bassadeur in Parijs, Masmoedi, is zon dag naar Tunis vertrokken. Vóór zijn vertrek bezocht hij generaal de Gaul le, die de wens uitsprak, dat de hui dige moeilijkheden de kansen op een toekomstig nauw samengaan van Frankrijk en Tunesië niet zouden be derven. Marokkaanse prins teruggeroepen. Koning Mohammed de vijfde van Marokko heeft kroonprins Moelay Hassen en de Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ahmed Ba- laf rej, die een particulier bezoek aan Parijs brachten, teruggeroepen. In regeringskringen in Rabat is ge zegd, dat de terugroeping een gevolg is van het Franse bombardement. In Amman is officieel meegedeeld dat koning Feisal van Irak dinsdag in Amman wordt verwacht voor bespre kingen met koning Hoessein van Jor danië over de mogelijkheid van een federale unie tussen beide landen. Koning Hoessein heeft het initiatief genomen tot deze stap, die beschouwd moet worden als een antwoord op de proclamatie van de Ver. Arabische Republiek, waarvan Syrië en Egypte deel uitmaken. Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal een vertegenwoordiger sturen, die de besprekingen als waarnemer zal bijwonen. Erkent Sumatra Djakarta niet meer Het -blijft ultimatums regenen in Indonesië. Het laatste ultimatum is gisteren door de opstandige militaire commandant van Midden-Sumatra overste Hoessein, ean president Soe- karno en premier Djoeanda gesteld. Geëist wordt dat het huidige kabinet te Djakarta binnen 5 dagen aftreedt. Als het kabinet niet heengaat, zal Sumatra het gezag van de centrale regering van Indonesië niet meer er kennen. Het ultimatum werd door radio-Pa- dang op Midden-Sumatra bekend ge maakt. Hoessein eiste het vormen van een nieuwe regering bestaande uit een aantal deskundigen onder leiding van de vroegere vice-president Mo hammed Hatta en Sultan Hameng- koe Boewono van Djokjakarta, die thans in de Ver. Staten vertoeft. De nieuwe regering zou gehand haafd moeten blijven tot de verkie zingen ih 1960. Indien niet aan de eis zou worden voldaan, „zullen wij ons ontheven achten van de verplich ting president Soekarno te gehoorza men", verklaarde Hoessein. De eerste taak van de nieuwe re gering zou zijn de eenheid van de re publiek te herstellen. De Indonesische rebellen in Tokio hebben gisteren te verstaan gegeven, dat een burgeroorlog spoedig kan uit breken. Op de vraag of lt.-kol. Ventje Soe- moeal in Tokio gekomen was om wa pens te kopen, zei J. M. J. Pantouw: „Dat is een sprookje". J. Walandouw, een ander lid van de delegatieSoemoeal, voegde eraan toe: „Wij hebben niet naar wapens gezocht. Waarom zouden wij dat doen, terwijl wij alles wat wij nodig hebben kunnen krijgen door Djakar ta binnen te vallen?" Hij zei, dat de delegatie geen moei te doet voor een onderhoud met Soe karno. „Wij hebben er genoeg van NOORDERLICHT VERSTOORT RADIO Het Noorderlicht, dat sedert maan- dagavond de radioverbindingen over de gehele wereld heeft verstoord, is vooral van invloed op de ontvangst uit het Verre Oosten, Noord- en Zuid- Amerika, Australië en Nieuw Zee. land. Sedert vanochtend 10 uur Ned. tijd is er een lichte verbetering ontstaan, maar het zal nog verscheidene uren duren, alvorens de storingen verdwe nen zullen zijn en de omstandigheden weer normaal worden. KORTE golf De Dieric Bouts-tentoonsielling in het Prinsenhof te Delft die gehou den wordt onder auspiciën van het NederlandsBelgisch cultureel ac- coord, zal in verband met de zeer gro te belangstelling, die deze expositie trekt, met twee weken verlengd wor den en wel tot en met zondag 2 maart. t Een voor een wagen gespannen paard is gistermiddag om twee uur in Baarle Nassau op hol geslagen. De 21-jarige voerman kwam onder de wagen. Met zware verwondingen werd hij naar het ziekenhuis te Bre da overgebracht, waar hy in de loop van de avond overleed. hem te vragen premier Djoeanda af te zetten en een anti-cammunistische regering te vormen. Indien er bloed gaat vloeien, dan zal het zijn schuld zijn." Djoeanda weigert. De Indonesische premier, ir. Djoean da, heeft maandag verklaart, dat zijn regering in het geheel geen rekening zou houden met de resolutie van de Massabijeenkomst te Padang. (103) Vraag G. B.: een drietal vragen over bepaalde belastingen, indien men een prijs trekt uit de belasting vrije S.U.S.-loterij? Antwoord: In de rechtspraak is uit gemaakt, dat prijzen, welke zijn ge wonnen met prijsvragen waarvoor men arbeid moet verrichten, belast baar zijn als inkomen. Met de S.U.S.- loterij ligt dit anders. Met verricht hier geen arbeid; de prijs is daarom vrij van inkomstenbelasting. Personele belasting wordt geheven van wie een huis in gebruik heeft, wordt het huis dus gebruikt, dan moet de gebruiker personele belasting betalen; wordt het niet gebruikt, dan behoeft uiteraard niet betaald te wor den, er is dan geen gebruiker. Uiteraard vermeerdert het inkomen wanneer iemand zo'n huis wint. De vermogens-belasting wordt echter ge heven naar het vermogen dat iemand heeft op 1 januari van het betrokken jaar. Niet dus naar de vermeerdering die iemands vermogen ondergaat. Wanneer iemand zo'n gewonnen huis dus op 1 januari daarop volgende nog bezit dan telt het mee in zijn vermo gen. Bezit hij het niet meer, dan telt het niet mee, heeft hij er geld voor gekregen en heeft hij het nog, dan telt dat geld mee enz. Vraag: toneelschool te Leiden. Antwoord: 6 maart a.s. begint on der auspiciën onder meer van het W.K.A. in Leiden een toneelcursus. De heer Van Elburg, Dorpsstraat 29 te Warmond wil u gaarne inlichten. Vraag J. A.: Hoe moet men een tam konijn braden? Antwoord: U hebt hiervoor nodig 200 gr. (of meer of minder) boter, wat zout en desgewenst wat azijn. U gaat als volgt te werk. Was het gestroopte konijn en laat het des- verkiezend enige uren in water met een scheut azijn staan, waardoor de smaak van een tam konijn, die door Ook raadsleden hebben voorlichting nodig De Leidse Raad heert gistermid dag min of meer verontwaardigd ge reageerd op de antwoorden van de burgemeesters en wethouders van de gemeenteraden van de gemeenten die bij het structuurplan zijn be trokken, op de uitnodigingen van b. en w. van Leiden om samen eens te gaan luisteren naar een uiteenzet ting van deskundigen over de toe komst van de agglomeratie Leiden, die door b. en w. van Leiden werd omschreven als De Rijnmond. De Leidse Raad was verstoord. Zulk een samen luisteren naar algemene problemen immers aldus alls raadsleden kan slechts ver helderend werken. Er steekt toch niets kwaads achter zich eens samen te oriënteren, zonder dat dit ver plichtingen oplegt. De heer Meester (P. v. d. A.) vond het vooral kwalijk, dat de colleges van de randgemeenten van mening waren, dat in eerste instantie een taak is weggelegd voor de burge meesters en de colleges van burge meesters en wethouders om zich te oriënteren. Dus de raadsleden ko men er nog niet kan te pas. Zij wor den onder voogdij geplaatst. Het was het voorstelvan de heer Huurman (Pr. Chr.) tot het stichten van een intergemeentelijke advies commissie dat tot zulke uitspraken leidde Actueel. De heer Huurman heeft dit voor stel eigenlijk gedaan in een tijd toen er nog niet openlijk over het bestaan van een structuurplan was gespro ken. Inmiddels heeft het aanzienlijk aan actualiteit gewonnen. De bespre kingen bij het vooroverleg aangaande het structuurplan en de woorden, die na het publiceren van het alge meen plan en het Leids plan gespro ken zijn, bewijzen immers, dat er aan overleg en begrip grote behoefte bestaat. In het pre-advies, dat wij de vó rige week hebben gepubliceerd wijzen b. en w. van Leiden dit voorstel van de hand, omdat zij o.m. concluderen, dat in het hui dige gemeenterecht voor zulk een commissie geen plaats is inge ruimd. Hoe zou men zulk een commissie moeten vormen en wel ke bevoegdheid zou zij hebben? Dit waren de vragen die b. en w. opwierpen. En gisteren kwamen zij nog eens aan de orde. En om te illustreren, dat de gemeenten Katwijk, Leiderdorp, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegst- geest, Rijnsburg, Valkenburg, Voor hout, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude weinig weerklank geven las hij de brieven voor, waarmede de colleges lieten weten dat zij zelfs een samenkomst van de gemeente raden al te prematuur achten. Het zou de bedoeling geweest zijn, dat de raden zouden luisteren naar een uiteenzeting door prof. Lange en ir Klein. Contact. De heer Huurman (Pr. Chr.) zei in zijn antwoord op het pre-advies van b. en w. dat het nooit in zijn bedoe ling heeft gelegen een bestuurlijke commissie in het leven te roepen, maar het contact van de raden on derling te versterken. Men zou on derling problemen kunnen bespre ken. Het is goed dit buiten het be stuurlijk niveau te doen. Men zou op deze wijze misschien kinderachtig heden als het opdracht geven door Oegstgeest voor een uitbreidingsplan in het Morswegkwartier, kunnen voorkomen. Het is helemaal niet zyn bedoeling propaganda te maken voor een grenswijziging. Het laat hem eigenlijk koud, het gaat alleen om de ontwikkeling van de streek. Misverstand. De heer Stolp heeft evenals de heer Huurman in een raadsver- slag* gelegen, dat 'n raadslil in Oegst geest voelt voor ovzrleg. Is deze raad dan in deze zaak niet gekend? De voorzitter zei echter, dat hy niet bij het overleg tegenwoordig is ge weest. Later bleek uit het ant woord van de burgemeester van Leiden, dat het voorstel-Huurman onderwerp van een bespreking met de. buitengemeenten was geweest. De toen tegenwoordige gemeenten voel den echter weinig voor een derge lijke commissie, omdat men er geen bestuurlijke vorm aan kon geven. De burgemeester van Oegstgeest kon niet op deze vergadering aanwezig zyn, maar wel de wethouder dr. Simon Thomas. Oegstgeest verklaar de zich vóór overleg. Niet duidelijk. De heer Meester (P. v. d. A.) had gehoopt dat de heer Huurman met een duidelijker voorstel was geko men. Hij had bewondering voor dit streven van de heer Huurman, maar ook hij zag weinig mogelijkheden voor deze commissie. Een bijeen komst van de gemeenteraden echter ter oriëntering achtte hij van groot belang. Het blijkt, dat er ook in an dere gemeenteraden toch wel lieden zijn die er voor voelen. Hebben zij echter de bedoeling van Leiden wel begrepen? Zijn de raadsleden wel op de hoogte?, zo vroeg hij zich af. Ander niveau. De voorzitter legde er nog eens de nadruk op, dat de andere gemeen ten de problemen eerst op burgemees ters niveau zouden willen bezien. Hy deelt dit standput zeker niet en hij zou zijn eigen raad niet gaarne op een dergelijke manier onwetend willen laten. Hij ziet juist voordeel in de belangstelling der raadsleden, juist voor de grotere problemen. Prof. Klein en ir. Lange zullen nu een causerie houden alleen voor Leid se raadsleden, waarschijnlijk op 12 of 13 maart a.s. Hij voelt er weinig voor nog eens de colleges van andere gemeenten op te wekken met hun raden deze causerie by te wonen. Misschien is er nog een keus via de politieke organisaties, die de ge meenteraden zouden kunnen uitno digen. De voorzitter legde hierbij de nadruk op het begrip gemeentera den, het is dus niet de bedoeling, dat voor de vuist weg, wat raadsle den worden uitgenodigd. De heer De Bree (KVP) vond het een vreemd geval, dat de raadsleden niet eens van deze uitnodiging van Leiden op de hoogte blijken te zijn. Verbieden om naar deze bijeenkomst toe te gaan leek hem helemaal vreemd. Hij was van mening, dat er inderdaad een goede kans lag voor de politieke partijen, alsnog de be langstelling voor deze causerie te wekken. Verklaring. Na een korte koffiepauze nam de heer Woudstra nog even het woord om namens vier fracties in de raad te verklaren, dat de Leidse raad de gang van zaken betreurt en hij sprak namens alle fractie-voorzitters de hoop uit, dat de raad alsnog een weg weet te vinden om de raden van de betrokken gemeenten over te halen deze bijeenkomst by te wonen. sommigen minder gewaardeerd wordt, voor het grootste gedeelte wordt weg genomen. Laat vervolgens het konyn goed uitlekken, wrijf net van binnen en van buiten met zout in en braad het echter zonder 't met reepjes spek te bekleden. Gebruik het vet van het konijn gedeeltelijk in plaats van boter en gebruik minder boter naar gelang het konyn vetter is. Ontvet de jus in dien dit nodig is (Door het bij gieten van water wordt de jus niet minder vet, echter wel minder smakelijk) en maak haar af met een beetje aange mengde sago of aardappelmeel. Geef bij het konijn groente naar smaak: appelmoes, compote van appelschij ven met rode schil, met veenbessen, rode kool en gekookte aardappelen. Vraag W. B.: Op welke manier moet borax gebruikt worden om was goed te bleken? Antwoord: Borax is geen bleek middel, wel een weekmiddel. Bleek middelen zijn Zonlicht (het minst gevaarlijk), bleekwater, verhouding Yi tot 1 dl. op 10 liter water. Dit moet koud gebruikt worden. Vraag mevr. v. d. K.: Hoe is een behandeling van de gezinswas? Antwoord: De behandeling van de gezinswas is als volgt: Week het goed ten hoogste 3 uur van te voren in lauw water met soda (30 gr. per teil 1 handvol). Dek de teil af zodat de warmte zolang mogelijk behouden blijft. Spoel na het weken bij voor keur in lauw water en ga vervol gens te werk: Over het algemeen is uitkoken niet gewenst en komt men er van terug. Het voordeel van uit koken is: de witte was wordt ont smet, maar de zeep verliest boven de 80 gr. C. veel van haar waskracht. De aantasting van soda en dergelijke stoffen, die o.a. in zeeppoeders voor komen blijkt boven deze temperatuur veel groter te zijn dan beneden die temperatuur. Het is dus wenselijk om te verwarmen, maar net om te ko ken, tenzij men het voor desinfectie wenselijk oordeelt. Strijk vervolgens de vuile plekken na het weken en spoelen aan met wat huishoudzeep of gele zeep. Doe het goed in een pan of wasketel: overgiet het met sop van zeeppoeder zelfwerkend was middel of huishoudzeep en breng het langzaam aan de kook. Leg tegen aanbranden een schoteltje op de bo dem van de pan of leg in de was ketel een rooster. Draai, waneer het sop een temperatuur heeft van 80 gr. C., dat wil dus zeggen, zodra het flink dampt, het gas nog lager en houd het ongeveer een kwartier op deze temperatuur. Was na in dit sop, waaraan wat koud water is toege voegd. Het langzaam laten afkoelen van het sop is met het oog op afzetten van het vuil niet gewenst. Geef een tweede sop van huishoudzeep. Daarna spoelen, bleek zonodig met bleek water, tenzij men natuurbleek kan toepassen, en behandel na met anti- chloor. Spoel tot het water helder blijft. Vervolgens blauwen. Daarna sorteren in gewoon goed en stijfgoed. Wring voorzichtig, hang het goed zo glad mogelijk op. En nu hopen we maar, dat u niet een wasketel met een sproeier gebruikt, want dan wordt het verhaal nog langer en moet weer ten dele een andere behandeling worden toegepast. Vraag W. v. K.: over storing T. V.- ontvangst door garagebedrijf, scheer- apparaten enz. Antwoord: Wanneer uw t. v.-ont- vangst gestoord wordt door een gara- febedrijf, scheerapparaten e.d. en u unt zelf niet met uw buren hierover tot een overeenstemming komen, dan kunt u zich met een duidelijk om schreven klacht wenden tot de Cen trale Directie der PTT, afd. Radio- bedrijf, bureel RB III te Den Haag. Natuurlijk mag uw t. v.-ontvanger zelf geen gebreken vertonen en voor zien zijn van een deugdelijke anten ne. In het algemeen zijn de door u genoemde apparaten eenvoudig te ontstoren en is de eitenaar van een storend apparaat ook /erplicht maat regelen te nemen om storingen te voorkomen. Vraag: Als men bij het kaartspel met een hoger stuk slaat, mag deze speler dan verder gaan, of moet de tegenpartij uitkomen? Antwoord: Wie een slag binenhaalt, moet ook weer uitkomen. Vraag mevr. de K. te L.: Moet men voor een onbewoonbaar verklaarde woning nog huishuur betalen? Antwoord: Ja, maar zonder de na oorlogse huurverhogingen. Zodra 'n woning onbewoonbaar wordt ver klaard, moet de huurprijs automa tisch terug op de prijs welke gold per 31 december 1950.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5