S>e&jicbe(2oti/fcci/rit Minister Algera ruimde laatste obstakels uit de weg Marianne Rijksweg 4a Ypenburg-Burgerveen geopend Samenwerking overspande vele hindernissen Het blijft zacht Directeur: C M. v. HAMERS VEL D. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. G J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACB1 32 DINSDAG II FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG I sneed zich in de vingers Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., I 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 et p. mm. Telefoontjes f 1.50 Vele miljoenen voor kortere verbindingen Met een bulldozer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat mr J. Al gera, bij het verkeersplein te Voor burg een aarden wal doorbroken en op dit moment was een belangrijk gedeelte van de Rijksweg 4a, de Rijksweg, die het verkeer Rotterdam - Amsterdam, voortaan ten oosten van Leiden zal voeren, geopend. Dit is belangrijk; Rijksweg 4 tus sen Den Haag en Amsterdam wordt op deze wijze aanzienlijk ontlast. Burgemeesters van plaatsen die aan de nieuwe weg gelegen zijn, de com missarissen van de koningin in Zuid en Noord-Holland, autoriteiten op het gebied van de wegenbouw, waren bij deze plechtigheid aanwezig. Ook in Zoeterwoude en Leiderdorp ging de opening van de weg niet zonder belangstelling voorbij, op de viaducten, die de wegen van deze ge meenten over de rijksweg leiden, stonden tientallen klaar om het pas seren van de stoet, die de genodig den van Den Haag naar Schiphol brachten, gade te slaan. Vlaggen ver sierden deze viaducten. „Welk een vreugde moet het zijn voor zulke werken belasting te beta len, zei minister Algera in een toe'- spraak, die hij hield in restaurant Hoornwijk. Hij zei dit, nadat hij een opsomming had gegeven van de kos ten van de weg, die zeker niet mals zijn. 60 Miljoen voor de hele weg, ONTACTISCH 9 |"\e rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh, heeft ter herdenking van de 383ste verjaardag van deze hogeschool een rede gehouden over de ontwikkeling der farmacotherapie. In deze rede kwam een passage voor, waarin de rector zeide geen ontkomen te zien aan een anti-cli max, een omslag, ten gevolge van een tekort aan grondstoffen voor de in dustrie, waaraan ook het bouwwerk der therapeutische geneeskunde uit eindelijk ten offer zal vallen. De rec tor vervolgde: De grotere therapeutische mo gelijkheden zullen in toenemende mate bijdragen tot het ontstaan van een overbevolking, waardoor genoemde omslag aanmerkelijk zal worden vervroegd. Zal de toekom stige mensheid ook hierin moeten berusten? Wij houden rekening met de mogelijkheid, dat zich on der de drang der omstandigheden zodanige verschuivingen in de le vensopvattingen zullen voltrekken, dat wereldbeschouwelijke bezwaren tegen voorkómen van ongewenste zwangerschappen in kracht zullen afnemen. De arts, die sinds lang het werk ten bate van de mede mens niet pas laat beginnen bij de geboorte, doch reeds kort na de be vruchting, kan zonder twijfel de nog ongeborene als een heilig goed blijven beschouwen en desondanks actief en openlijk het aantal be vruchtingen helpen beperken. Het kwaad der overbevolking is onge twijfeld voor een belangrijk deel een uitvloeisel van, in andere op zichten heilzame, geneeskundige bemoeiingen. Hier ligt dan ook voor de hand de medische wetenschap bij het bestrijden ervan in te scha kelen. Zolang dat geschiedt op een wijze die niet tot vernietiging van bestaande levens leidt (zoals voor euthanasie en abortus provocatus geldt, behoeft zulks m.i. niet in conflict te komen met de algemene grondslagen der medische gedrags leer. De rector magnificus heeft dit be toog gehouden op de kansel van de Pieterskerk ten aanhoren van een Sroot aantal genodigden, onder wie vele katholieken en protestanten, die daarover ontstemd waren. De levensbeschouwelijke bezwaren, welke met name de Katholieke Kerk tegen kunstmatige geboorte-beperking beeft, kunnen niet in kracht afne men, omdat zij voortkomen uit de na tuurwet, waarvoor alleen God als Wetgever dispensatie zou kunnen ver lenen. Wordt deze goddelijke wetgeving door het menselijk geslacht niet meer integer gehandhaafd, en de toepas sing ervan overgelaten aan overwe gingen van doelmatigheid en econo mie, dan is de weg vrij voor moge lijkheden, welke de rector magnificus, zich vasthoudende aan de medische gedragsleer, eveneens ontoelaatbaar acht. Principieel is er, van christelijk standpunt bezien, slechts een gra dueel verschil tussen „actief en open lijk helpen beperken" en de door de rector gewraakte conflicten met de algemene grondslagen der medische Geholpen door een bulldozer-spe cialist verrichtte de minister de ope ning van de nieuwe weg door een aarden wal weg te duwen. Twee ba nen lagen toen open om het verkeer heen en terug door te laten. Al spoe dig volgden vele automobilisten, die de aanwijzingen van de A.N.WJ.- borden volgden. De opening ge schiedde dicht bij kruispunt met de rijksweg Den HaagUtrecht. De omstandigheden, waaronder de rede werd uitgesproken voor een officieel gehoor bij een officiële plechtigheid en op de preekstoel van een kerk bestempelen de uitlating van de rector magnificus als ontac tisch. Zij was voor een gedeelte van zijn gehoor onaanvaardbaar en ver werpelijk. waarvan er tot nu toe al zo'n slor dige 25 miljoen van gebruikt en die in 1958 nog eens 12 miljoen zullen vragen. Maar de minister richt met al die wegen, havens en waterwegen ook een monument voor zich zelf op. zo zei later de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, mr J. Klaa- sesz, een monument waar straks nog eens de leus ,Per Algera ad astra" in gegrifd zal worden (door Algera tot de sterren). Mr Klaasesz hield een geestige speech, waarin hij o.m. hoop te, dat alle bijdragen van de provin cie aan deze weg zouden leiden tot een grotere rijksbijdrage aan de pro vincie. Hij vindt, dat de namen van Neerlands wegen maar prozaïsche namen dragen. Wat is nu 4a? Ge lukkig, dat de waterwegen laten zien, dat ons land toch meer ver bonden is aan het water dan aan het land. Zij immers hebben wel romantische namen en hoe zou het zijn, indien straks de jongen tot zijn meisje zou zeggen; „Schat ga je mee zeilen in Rijkspias 4a?" Zoeterwoude heeft het beter ge zien. zo zei de commissaris, daar Op het viaduct bij Zoeterwoude bestond belangstelling voor het pas seren van de stoet, die over de nieu we rijksweg langs Leiden op weg was naar Schiphol. Het viaduct was ver sierd. Zoals bekend reikt de rijksweg thans tot het viaduct onder de pro vinciale weg bij Hoogmade, waarna men de weg over dï provinciale weg voortzet. Ook hier bestond belang stelling voor deze opening. NIEUWE WEG AMSTERDAM-ROTTERDAM Voltooid gedeeltevan rijkswegge niHptii»' Nog in uilvoering (rijksweg 4e) Tijdelijke aansluiting ==3 Bestaande rijksweg heeft men een verbindingsweg met sjkl. Rijksweg, Europa-weg genoemd. Zo is men in Zoeterwoude, men houdt van klinkende namen. Hij hoopte, dat de weggebruikers als zij straks Den Haag terecht links laten liggen, Amsterdam en Rotterdam dichter bij elkaar zul len brengen. Dat een verstandhouding moge groeien als er bestaat tussen de uni versiteiten van Leiden en Utrecht Laat de steden elkaar maar studentikoze, op vriendelijke wijze de .waarheid zeggen. Dat kan alle maal veel gemakkelijker nu Schiphol en Zestienhoven (de twee vliegvel den) zo ongeveer aan elkaar gren zen. Mr Klaasesz dankte hierna namens de provincie voor de prettige samen werking met de Rijkswaterstaat. Reeds in 1927 Minister Algera zei onder meer: Reeds in 1927 werd bij de vast stelling van het rijkswegenplan be hoefte gevoeld aan een verbinding Den HaagAmsterdam oostelijk van Leiden, inplaats van de verbin ding via Sassenheim. Deze nieuwe weg zou in de richting Rotterdam het doorsnijden vön Den Haag en Rijswijk moeten vermijden, terwijl tevens de intensief bereden delen van de Leidseweg tussen Den Haag en Haagse Schouw zouden moeten worden ontlast. Door het verschui ven van de analeg van rijksweg 3 Amsterdam— Bodegraven— Rotter dam werd de aanleg van 4a nog urgenter. Nog in 1938 werd opdracht tot de bouw gegeven, doch de oorlog ver ijdelde verder werken. Hoewel nd de oorlog enkele werken werden uitge voerd, kon toch eerst na 1954, toen de Rijksweg no 2 Amsterdam-Utrecht gereed kwam, goed worden begon nen. Reeds werd voor ruim 25 mil joen gulden aan deze weg besteed. Dit jaar bedragen de kosten 12 mil joen gulden. In 1960 zal Rijksweg 4a in de Haarlemmermeer op rijks weg 4 worden aangesloten. Het thans gereed gekomen tracé verkort de rijtijd Rotterdam-Schip hol reeds aanzienlijk. Deze tijd zal in 1960 nog slechts 40 minuten be dragen. Rijksweg 4a, aldus de minister, brengt de twee steunpilaren van de Nederlandse welvaart dichter bij el kaar. Bij totale kosten van 60 mil joen gulden en een onderhoud vran 7 ton per jaar wordt een voordeel van deze verbinding becijferd van 8,3 miljoen gulden of 14 percent 's jaars. Groter nog zal dit voordeel worden door de toenemende samen werking tussen bedrijven en toeleve ringsbedrijven. De nieuwe technische ontwikkelingen immers brengen nieuwe werkverdelingen mee. EERDER DAN BEDOELD De provinciale besturen van Noord en Zuid-Holland legden enige delen van de provinciale wegennetten eer der aan, dan de bedoeling was, waar- dQor provinciale weg 5bis (Burger veen) Leiden-Oude Wetering en van daar naar de bestaande rijksweg 4 reeds nu verbinding geven met het gereed zijnde deel van rijksweg 4a. Voor deze samenwerking sprak mi nister Algera zijn grote waardering en dank uit; eveneens voor de arbeid van het personeel van waterstaat en aannemers van hoog tot laag. Ook het personeel van de ANWB, dat de nieuwe aansluiting reeds bebakend en van wegwijzers voorzien heeft, werd door de minister dank gebracht. Nadat de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr J. Klaasesz, de rede van de minister beantwoord had vertrok het gezelschap naar de Rotonde te Voorburg. Daar beklom de minister een bulldozer waarmee hij een dwars over de weg gelegd aarden dammetje wegduwde, aldus de nieuwe weg officieel openend. Vervolgens reed men over het be- ton-cementen wegdek en over het deel, dat met platen van voorgespan nen beton geplaveid is, naar Burger veen en vandaar over de nieuwe pro vinciale wegen en via Rijksweg 4 naar Schiphol. Aan een eenvoudige lunch voerde daar de heer A. B. J. Prakken, plaats vervangend commissaris der koningin in Noord-Holland het woord. Deze gaf uiting aan grote bewondering voor de prestaties van de rijkswater, staat en wees op het belang van een „vlotte wisselstroom" lussen de po- in de nacht van 89 maart. R.K. man en jonge man, versterkt Uw geloof in de wezenlijke tegenwoordigheid van Christus in het H. Sacrament. Gaat U ook mee? Een groot depressiegebied, waar van het zwaartepunt ten westen van de Britse eilanden is gelegen, be- invloedt het weer in geheel West- Europa; het veroorzaakt een krach tige zuidelijke luchtstroming, waar mee zachte lucht wordt aangevoerd. Ook in ons land zijn de temperaturen hierdoor ver boven normaal. In Zuid- Limburg werd maandagmiddag een temperatuur van bijna 16 graden ge meten. Een storing, die vanmorgen passeerde, gaf aanleiding tot enkele flinke buien, waarbij hier en daar zelfs onweer voorkwam. De storing werd gevolgd door opklaringen. De zachte lucht heeft de vorst nu uit geheel Denemarken verdreven en dringt langzaam verder naar het noorden op, voorafgegaan door zwa re sneeuwval. In ons land zal het zachte weer voortduren. De regenkansen nemen weer toe vanwege het naderbijko- men van een storing, die vanmor gen de Azoren passeerde. Deze sto ring kan ook aanleiding geven tot veel wind. Een truck met oplegger van de uit voerder de firma Hillen en Roosen passeerde als eerste de brug over de Rijn bij Leiderdorp. Zij is nog niet gereed en het verkeer moet voorlo pig over een eenbaansweg passeren. len Amsterdam en Rotterdam, waar van beide provincies zullen mee-pro- fiteren. Het nog te bouwen deel van 4a zal met een tunnelbak (aquaduct) onder de Ringvaart van de Haarlem mermeerpolder doorlopen, waardoor weg- en scheepvaartverkeer elkaar niet zullen hinderen, en voorts door de uitbreiding van Schiphol. De heer Prakken wees op het belang van de kruising van water-, lucht- en land verbindingen. Nagegaan moet wor den, of een oplossing, als bij de Ring vaart verkregen, elders ondanks de hoge kosten financieel ook verant woord zal zijn. Behalve aan het Noordzeekaneel en het IJ dacht hij daarbij speciaal aan de Zaan, het Spaarna en de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder 'bij Schiphol op kruisingen met andere primaire wegen. (Ververvolg op pag. 3) (Advertentie). Dit nummer bestaat oit 10 pagina's (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). AANHOUDEND ZACHT. Aanvankelijk opklaringen, maar ook enkele verspreide bui en. Later toenemende bewolking en plaatselijk enige regen. Ma tige tot krachtige, tijdelijk wel- lioht harde wind tussen zuid en zuidwest, aanhoudend zacht1 weer. 12 Febr. zon op 08.03; onder 17.47; maan op 03.20; onder 12.08. Hoogwaterstanden 12 Febr. v.m. 9.30; n.m. 10.10. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANFORT GARMISCH P. ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJAOCIO MADRID MALLORCA ALGIERS poolsneeuw 18 C. zwaar bew. 6 sneeuw 9 regen 1 half bew. 6 half bew. 9 10 regen half bew. zwaar bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. half bew. geh. bew. regen regen mist licht bew. onbew. zwaar bew. regenbui onbew. weerlicht Korreltje Het menselijk hart is een kerkhof van begraven verwachtingen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1