DRUM Autobotsing: 3 doden en 6 gewonden tabakszak! De excellente half-zware shag van Douwe Egberts Alpinisten willen klauteren bij Amsterdam Belangrijk kernonderzoek in kasteel Rijnhuizen te Jutphaas Beroepsmilitairen met dertig dienstjaren én 48 jaar oud, met pensinen visie op televisie MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 Bij een hevige botsing tussen twee personenauto's zijn gisteravond om halfzes op rijksweg 1 in de gemeen te Muiden de 31-jarige aannemer Hol lering uit Deventer, zijn 29-jarige echtgenote en een kind van twee Jaar om het leven gekomen. Zes per- j sonen werden bij dit verschrikkelijke ongeluk gewond. De heer Hollering was op weg naar Amsterdam, toen zijn wagen in een flauwe bocht bij de splitsing rijkswegOude Amsterdamsestraat weg aan de rechter 'zijkant werd ge grepen door een personenwagen uit de richting Muiden. De zijkant van de auto werd volkomen in elkaar gedrukt; de drie inzittenden werden op slag gedood. De zes inzittenden van de andere auto, die allen verwondingen oplie pen, zijn naar Amsterdamse zieken huizen gebracht. Gisteravond laat waren zij nog niet gehoord. Drie van hen, de 64-jarige heer A. G., de 14-jarige jongeman F. van 0. en de 50-jarige H. K., allen uit Amsterdam zijn in het OLV-gasthuis opgenomen. Hun toestand is ernstig. WONING TE UTRECHT UITGEBRAND In Utrecht is gisteravond de wo ning van de kolenhandelaar D. Wes ter aan de Liesbosweg geheel uit- gebrand. De bewoners van het huis waren in de schouwburg toen buren rookontwikkeling waarnamen en de brandweer waarschuwden. Deze pakte het vuur met acht stralen aan, maar de woning brandde uit en van de in. boedel kon slechts een klein gedeelte worden behouden. De voorraad kolen achter het huis ging niet verloren, doordat de kolenbergenwerden nat gehouden. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door *.en lek in een rook kanaal. Verzekering dekt de schade. in handige plastic (Advertentie). De sectie Holland van de Oosten rijkse Alpinisten-vereniging heeft de Amsterdamse sportraad gevraagd bij de gemeente te bepleiten de bouw van een oefenrots voor de z.g. „Klet ter" sport in een der recreatiecentra aan de rand van Amsterdam. Zulk 'n rots, die circa 30 meter hoog didht te zijn en naar mening van de adres santen gemakkelijk gemaakt kan worden van puin, natuursteen en „gesnelde" koppen van heipalen, zou in niet geringe mate kunnen bijdra gen tot de opvoering van de prestaties der Nederlandse bergbeklimmers in het buitenland. Het Utrechtse provinciedorpje Jut phaas zal, als de plannen van de Stichting Fundamenteel Onderzoek Materie doorgaan, spoedig be langrijk worden voor de Nederlandse kernwetenschappen. Naar wij verne men is de F.O.M. in onderhandeling over de aankoop van het oud-Fran- krische kasteel Rijnhuizen en de bij behorende gronden, ten einde er een groot laboratorium voor thermo-nu- cleair onderzoek te stichten. De bedoeling is het kasteel zelf in te richten als representatieve zetel, congres- en administratiegebouw en als bibliotheek. Op de tot het kasteel behorende gronden zou dan het eigen lijke laboratorium worden gebouwd. Het thermo-nuclaire onderzoek houdt het samenvoegen van lichte atoomkernen in, dus het zodanig sa- VERDACHT VAN FRAUDE De secretaris-penningmeester van het waterschap Niervaert te Klundert Is door de recherche van de rijks politie in het district Breda gearres teerd op verdenking van fraude. Con trole van de boeken van het water schap heeft namelijk een tekort aan getoond van rond ƒ20.000. De penningmeester is opgesloten en zou heden naar Breda worden ge bracht om te worden voorgeleid voor de officier van Justitie. De gearres teerde was reeds voor de oorlog bij het waterschap in dienst en sinds enige tijd vervulde hij er de functie van secretaris-penningmeester. Voor zover men thans heeft kunnen nagaan moet hij in 1956 met de ver duistering zijn begonnen. Men had hiervan geen enkel vermoeden, tot in de afgelopen dagen een accoun tants-onderzoek werd ingesteld. Daar. bij kwam het tekort aan het licht. De accountant stelde het bestuur van de vermoedelijke fraude in kennis en onmiddellijk werd een speciale be. stuurs vergadering belegd. Na afloop daarvan heeft de voorzitter zich in verbinding gesteld met de justitie, die B. heeft laten arresteren. menvoegen van eerst geplitste delen van bepaaldë atomen, dat een nieuwe stof ontstaat. Zwaar-radioactieve stof fen kómen daaraan niet te pas, zodat het onderzoek geen gevaar voor de omgeving zal opleveren. Jutphaas zal nu de derde plaats worden waar de F.O.M. experimen teert. In Amsterdam was de stichting reeds lang met onderzoekingen bezig en voorts werd gewerkt op de terrei nen van de K.E.M.A. te Arnhem, het lichaam, dat voor de gezamenlijke Nederlandse elektriciteitsbedrijven onderzoekt in hoeverre energiewin ning door kernsplitsing in Nederland kan worden toegepast. Met diverse instanties is de F.O.M. over de vestiging in Jutphaas nog in onderhandeling. Definitief is de aan koop van het landgoed nog niet. Wel heeft de gemeente in principe haar instemming betuigd. Centrale Raad van Beroep: Gisteren reeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht een beslissing genomen, die vooral van belang is voor Beroeps-militairen, die behoord hebben tot het voormalige K.N.I.L., alsook voor marinepersoneel. Raad deed de uitspraak, dat beroeps militairen het recht hebben de dienst te verlaten met het recht van direct pensioen na een diensttijd van dertig jaren en het bereiken van de 48. jarige leeftijd. De tijd, die de beroepsmilitairen in Indië en Korea hebben doorgebracht kwamen voor dubbele telling in aan merking, zodat velen vrij snel aan het aantal dienstjaren kwamen voordat ze de leeftijd van 48 jaar hadden be. reikt Daar het hier honderden gevallen betrof werd het voor het Rijk 'n dure kwestie, die de minister van oorlog reden gaf, mede te delen, dat ge noemd recht ingaande 1 juli 1957 in algemene zin (met mogelijke afwij kingen van de leeftijdsgrens) niet meer gehonoreerd zou worden. Toen de heer C. Holtrop uit Zeist die weliswaar dertig dienstjaren had volgemaakt, maar de leeftijd var jaar nog niet had bereikt, ontslag vroeg met het recht van direct in gaand pensioen, werd hem dit door de minister geweigerd. Deze beslissing werd door het ambtenaren-gerecht te Den Haag juist geacht. In het geding, dat volgde stelde de pleiter van de heer Hol trop, dat de mededeling van de mi- bez0ert de grote meubelshow in 0e ah0y-hal te rotterdam Zowel in het moderne als in het meer klassieke gen re presenteert ELTINK U een keurcollectie zit-, eet- en slaapkamers. Als speciale attractie wordt de kleurenfilm „Uw Kamer-raad" door lopend vertoond. Maar de grootste attrac tie blijft toch dat U door rechtstreeks van de fabriek te kopen 300 TOT 500 GULOEN BESPAREN kunt op ieder ameublement. Van 8 t/m 16 febr. dagelijks geopend van 10 tot 22 uur zondag 13-22 uur. nister niet algemeen bindend is en dat er een recht door werd aangetast. De Centrale Raad van Beroep stel de zich echter achter het ministe riële besluit en verklaarde het ver zoek van de heer Holtrop niet ont vankelijk. N A.M. HUURT GROND IN HAAGS WATERWINGEBIED De N. V. Nederl. Aardolie Maat schappij heeft de gemeente 's-Gra- venhage verzocht, ter opsporing en zo mogelijk ter exploitatie van bitu- mina een 4500 m* groot perceel ge meentegrond, gelegen in Meijendel en deel uitmakend van het bij de Duinwaterleiding in beheer zijnde waterwingebied, te mogen huren. Hoewel de bezwaren van B. en W. tegen opneming van het waterwinge bied in het concessieveld niet zijn opgeheven menen zij dat, nu het hele grondgebied der provincie Zuid-Hol land tot dit concessieveld behoort, aan het verzoek moet worden voldaan. Zij stellen daarom de raad voor, de grond voor twintig jaar en tegerf een huurprijs van ƒ2250 per jaar te ver huren. Zij vestigen er de aandacht op dat op de inrichting en werkwijze der op te richten mijnwerken een aantal bij K. B. vastgestelde bepalingen van toepassing zal zijn, beogende een in het bijzonder voor de waterwinning schadelijke infiltratie van de bodem en beschadiging of vernieling van waterwinningsmiddelen zo veel mo gelijk te voorkomen. (Van onze t.v.-medewerker) Carnaval in Italië In zuidelijke landen zit men reeds volop in de vie ring van Carnaval. De kijkers heb ben zondag kunnen meegenieten van een voorproefje in Viareggio, dat is een bevoorrecht Italiaans stadje aan de Middellandse zee. Ook al scheen de zon niet, er zat nochtans voorjaar in de lucht, getuige de reacties van het opeengepakte publiek dat zich* door de straten bewoog. Daardoor werd de carnavalsstoet wel wat op gehouden, hetgeen althans dit voor deel opleverde, dat men voor het toestel gezeten wat nader kon kennis maken met wat zoal aan praalwagens was besteed. We hebben er een zien voorbij trekken, die de kolossale breedte had van negen me ter, die 15 meter lang was en niet minder dan 17 meter hoog. Volgens de commentator was die wagen be mand met een compleet muziekcorps met tientallen technici, in totaal meer dan honderd mensen. Die tech nici waren nodig voor het doen voortbewegen van allerlei massale en groteske figuren. Er waren méér praalwagens die een lust voor het oog moesten zijn, vooral voor hen die er bij waren om dé kleuren te zien. Aan de voorbereiding van een en ander waren meer dan vier maan den besteed. Zowel de fantasie als de uitbundigheid van het Italiaanse volk is door die bonte stoet in Viareggio, waarin ook enorme caricaturen van bekende t.v.-sterren werden meege voerd, ook voor de t.v. duidelijk ge demonstreerd. Sport op zondag Terwijl zondag verschillende sportvelden verlaten lagen, heeft de t.v. enige schadeloos stelling geboden door een recht streekse reportage uit het Krelage huis te Haarlem van de internationa le badminton-kampioenschappen. Er werden spannende partijen te zien gegeven; jammer alleen, dat ook nu weer een pauze de aandacht kwam afzwakken. Interessant verder was een reportage uit Bad Gastein van de wereldkampioenschappen skiën, lag volop sneeuw en dat maakte het verloop van de wedstrijden temeer aantrekkelijk. Hier was de handicap een afbreking van de uitzending we gens tijdnood. Stijlvol ontspanningsprogramma De t.v.-secties worden wel eens en vaak terecht lastig gevallen met opmerkingen over de oppervlakkig heid van het zaterdagse ontspan ningsprogramma. Nu heeft de VPRO laten zien, dat het anders kan, als men maar de meewerkende krachten weet te kiezen. We noemen het stijl volle optreden van Chin Yu, een top star uit de musical „South Pacific", Joan Manning met oud-Ierse volks liedjes en bijvoorbeeld het Suri naamse damesorkest. Het was uit muntend. Aardig divertissement le verde ook het vraaggesprek, dat Si mon Carmiggelt had met Guus Oster, directeur van de Nederlandse Come- die. Oster maakte een kostelijke pa rafrase op de Gysbreght, waarbij hij optrad als geslaagd imitator van eni ge mensen uit de grote en de kleine I kunst. En dan was er Simon van Collum, die uit „de oude draaidoos" de stomme film van voor veertig jaar deed herleven. Hijzelf trad op als de toen onontbeerlijke explica teur; er werd gespeeld op zo'n ouder wetse Franse piano, zij het dan mid dels de vertolking van nummers, waarvan één zeker van later tijd stamde. Aan dit aardige rubriekje verbond Van Collum een vraaggesprek je met twee dames, die in de oude film ooit waren opgetreden: Christina van Meteren, die een interessante vertel ster bleek te zijn, en Beppie Nooy, wier moeder werd geprojecteerd in een filmfragment uit de Jordaan, v/aar feestneus en Jan Plezier tot de toen gevraagde attributen behoorde. Nationale finale Songfestival We vragen verontschuldiging voor de aaneenrijging van vreemde woorden in het opschrift; maar men zal heb ben begrepen waar het om gaat. De ze finale komt dinsdag in de plaats van de gebruikelijke film. Er zullen elf Nederlandse liedjes worden ge zongen en wel door bekend als An neke van der Graaf, Corry Brokken, Rita Reys, Greetje Kauffeld, Bruce Low en Willy Alberti. Zij worden begeleid door Dolf van der Linden en het Metropole orkest. Men zal uit die liedjes er één kunnen kiezen waarvan men meent dat het in aan merking komt voor de internationale finale op 12 maart te Hilversum. Al dus kan eenieder meedingen naar de grote Eurovisie-prijs voor het chan son. In verband met de opvoering op woensdag van „Cesare", het spel van Jan Fabricius (waarvan we ons veel voorstellen) moet nochtans de raad vooraf worden gegeven: stuur de kleinen tijdig naar bed! Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Orgel en zang. 11.30 Pia- novoordr. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianovoordr. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.30 Aangeboren hartgebre- ken bij kinderen, door dr C. L. C. van Nieuwenhuizen. Eerste lezing. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koorconc. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Pianovoordr. 22.35 Experimen tele muz. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.1624.00 Finale Nat. Euro visie Song Festival. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.46 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luis tert, caus. 12.00 Middagklok nood klok. 12.06 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. hws-. 13.20 Platennieuws. 13.25 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 V. d. plattelandsvrouwen. 14.40 Gevar. progr. 16.00 De zonnebloem. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Dr J. I. S. Zonneveld: Savamnegordel in Suriname. 18.00 Lichte muz. 18.20 Idem. 18.40 Gram. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Honderd jaar Lourdes, rep. 19.30 Pontificale avondmis. 21.00 Gram. 21.15 Cello en piano. 21.45 Bezoek Prinses Bea trix a. d. Nederlandse Antillen en Suriname. 22.00 Concertgebouwork. 22.35 De Radiodokter. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Naissance de Lourdes, klankb. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS 20.30 Journ. en weeroverz. '•50 - Nederl. Eurovisiefilm. 21.15 Eurovisie Song Festival 1958: Nat. Finale. Qe&to£en goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 35) „Goed" zei hy heel officieel, alsof hij een politierapport opdreunde en begon: „De betroldcene, Roger New- some geheten, werd op 21 maart jongstleden drieëndertig jaar. Lang één meter één en tachtig. Gewicht: honderdachtenvijftig pond. Maat 8J van schoenen, maat 7 yK van hoed. Goede eetlust. Geboren te Ypsilanti in de staat Michigan. Schooloplei ding: Williams College. Middelma tige leerling. Drie jaar in het school elftal gespeeld." „O is dat Roger Newsome." „Vader: Henry Newsome. Winke lier in manufacturen te Ypsilanti. Betrokkene werkte daar in zijn va kanties om het vak te leren. Blanco strafregister. Kreeg na het afleggen van het eindexamen een betrekking bij Prothero en is sindsdien opge klommen tot assistent inkoper. Is daarna in de modder blijven steken." „Radicaal, liberaal of conserva tief?" vroeg zij. „Ik druk de voetsporen van mijn vader, die op zijn beurt de voetspo ren van zijn vader en grootvader gedrukt heeft." „Dus conservatief' zei hij. „Maar niet op het leven af" ver klaarde hij. „Wat denk je van mijnheer Spee?" vroeg Sherry, van onderwerp veran derend. „Als Portman het hoort van Spee" zei Roger, „dan ZU1 je de poppen aan het dansen hebben. Hij zal dadelijk naar Wente stappen en Wente zal me. voor gek verklaren om zaken te doen met een heler, 't Ziet er mooi voor me uit." „Mijnheer Wente is een man, die niet over één nacht ijs gaat" zei Sherry. „Weet je waar ik be nieuwd naar ben? Hoe het komt, dat Spee precies op het critieke mo ment is opgedoken. Wie zou hem ver teld hebben dat wij met onze han den in het haar zaten? Iemand moet het gedaan hébben. Iemand die goed op de hoogte was." „Iemand van de afdeling" beaamde Roger. „En het moet heel zorgvuldig voorbereid zijn" vervolgde Sherry. „Mijnheer Spee kon niet toevallig weten wat wij hebben moesten, 't Moet zorgvuldig van te voren be raamd zijn." „Ik zou het zelf gedaan kunnen hébben" zei Roger voorzichtig. „Het tegendeel is nog niet bewe zen." „Of Portman" zei hij aarzelend, „Als handlanger" antwoordde zij. „Niet als hoofdpersoon. Daarvoor is hij te vreesachtig van aard. Dege ne die aan de touwtjes trekt moet een sluw onbarmhartig en intelli gent monster zijn, dat niet voor moord terugschrikt." „Je verbeelding slaat op hol." „Twee moorden en een vrachtauto die met lading en al verdwynt noem jij dat kinderspel?" vroeg zij. „Mijn verbeelding slaat helemaal niet op hol. Integendeel, ze hinkt achter de feiten aan." „En het tafellinnen van Prosser" zei ze. „Doodgewoon fantastisch." „Helemaal niet fantastisch" zei ze. „Doodg -woon praktisch". - „Ik geloof dat je in gedachten een heel stil schurken aan het werk ziet." Zij schudde haar hoofd. „Ik houd me aan de nuchtere feiten. Het kan niet anders of er is hier een organi satie aan het werk. Een goochelaar, die op het toneel een levende oli fant laat verdwijnen, doet dat niet voor de vuist weg. Hij moet zijn truc met de uiterste zorg voorbereiden en weten waar hij zijn olifant weg moffelen zal zonder dat het pulbliek iets in de gaten krijgt." „Dat spreekt vanzelf." „Zou jij, vroeg zij. „het durven wagen een grote partij linnengoed te stelen als je niet van te voren wist, hoe je die van de hand moest doen?" „Natuurlijk riiet." „Die lui weten dus, waar ze er mee heen moeten" vervolgde Sher ry- „En ik denk ook, dat dit de moord bij Prothero verklaart. Ze wisten geen raad met dat tafellinnen van Prosser. Ik pieker daar al dagenlang over. Waarom heeft de moordenaar die valiezen niet meegenomen? Mis schien omdat hij nadrukkelijk order had gekregen dat niet te doen. Zóu je onder dieven ook artisten heb ben?" „Ik denk van wel." „Misschien was de dief dan een artist en wilde hij een meesterstuk uithalen. Het stelen van dat tafel linnen was een meesterstukje, waar mee hij de bewondering van alle an dere artisten van het vak zou af dwingen." „Mogelijk" gaf Roger toe. „IJdelheid dus" zei Sherry. Al zijn vrienden zouden paf staan. Maar nu komt het. Hy was ondergeschikt aan een organisatie, een bende, als je het zo ^noemen wilt. En daarom schrok hy van zijn eigen stoutmoe digheid, hij had iets gestolen zonder daartoe opdracht te hebben gekre gen. En de organisatie zat met de ge stolen goederen opgescheept. Klinkt dat niet aannemelijk?" „Er valt veel voor je theorie te zeggen." „En de dief verlangde van de or ganisatie, dat ze hem uit de knoei zou helpen door de goederen van de hand te doen. Maar de anderen voel den er niets voor onnodig risico te lopen en daarom kozen zij de mak kelijkste oplossing: ze vermoordden hem en deponeerden het tafellinnen by het lijk." „Dus jij denkt dat die zogenaamde organisatie ook in gestolen goederen handelt? Dat ze helers zijn?" „Natuurlijk" antwoordde zij. „Je kunt een beroemd kostbaar tafella ken niet in stukken snijden." „Wat heeft dat er mee te maken?" vroeg Roger. „Dat tafellinnen van Prosser was gemakkelijk te herkennen en daar door was het niet zonder meer ver koopbaar. En je kunt het evenmin in stukken snijden. Daar zaten ze dus. Met allerlei nare gevolgen in het vooruitzicht. Daarom werd Elsie Whipple's man vermoord en de orga nisatie was met ere van het tafel linnen af." Roger trok zijn voorhoofd in rim pels en staarde naar de taximeter. „Ik geef toe dat je kunt denken Sherry zei hij, „maar of je gedach. tengang logisch is, weet ik niet". „Er moet er een zijn die aan de touwtjes trekt", zei ze. „Het brein van de bende." Ze veranderde eensklaps van on derwerp. „Zou je het prettig vin !en als ik mijn betrekking bij Prothero opzei en ergens anders ging wer ken?" „Het zou voor veel dingen beter zyn' zei hy. „Dat is geen rechtstreeks ant woord." van Plan?" vroeg hy. „Ik heb een erg verleidelijk aan bod gekregen" vertelde zij. „ofschoon het mij niet bepaald aantrekt. Om bepaalde redenen." „Welke dan?" vroeg hij. „Ik geloof dat de hele opzet is, mii by Prothero weg te lokken." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5