U.V.S. - DE VALK Na de vliegtuigramp van Manchester United OVERPEINZING 12.000 vrijwilligers protesteren tegen opheffing nationale reserve ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 DF LEIDSE COURANT PAGINA Nog drie gewonden in levensgevaar JCen aantal familieleden van gewon den is gistermiddag met een speciaal vliegtuig uit Manchester naar München vertrokken. Onder hen bevindt zich mevr. Busby, de echtgenote van de zwaar gewonde manager. Daar konden ze door de sneeuw niet landen. Hun vliegtuig werd naar Frank fort verwezen, vanwaar ze met grote vertraging per trein naar München gin gen. De mogelijkheid dat er sabotage ln het spel zou zijn wordt door de deskun digen niet waarschijnlijk geacht. Gezagvoerder James Thain, een van de twee BEA-gezagvoerders aan boord van het bij München verongelukte vlieg tuig, heeft op «en persconferentie me degedeeld, dat hij kort voordat het toe steil tot stilstand kwam een gele gloed aan bakboord heeft gezien. Vlammen waren er niet te zien doordat de ruiten bedekt waren met sneeuw van de grond. Hij had het vliegtuig door een nooduit gang verlaten. Het toestel werd gevlo gen door gezagvoerder Raymont. Verder vertelde hij, dat hij via een nooduitgang uit het toestel was gekro pen en dat hij de marconist cn beide stewardessen opdracht had gegeven om zich van de onheilsplek te verwijderen, omdat hij brand vreesde. „Later keer den wij terug om het vuur te doven en de Inzittenden te helpen" aldus Thain. Er werd hem gevraagd of hij alvo rens definitief te starten twee keer was teruggekeerd wegens een eigenaar dig geluid van een der motoren. „Er was nieta bijzonders", antwoordde hij „de motor werkte op volle kracht, alleen het geluid varieerde. Ik was niet voldaan en keerde daarom terug om de motor door een technicus te laten onderzoe kt11"* Een officiaal van de BEA voegde er aan toe, dat Thain wel geheel gerustge steld was toen hij tenslotte vertrok. Crltlek op League-besluit Het besluit van het League-bestuur om de competitie deze middag doorgang te laten vinden, is door enkele club-offi cials ernstig becritiseerd. De voorzitter van Bristol Rovers. Bert Tann. verklaarde: „Er behoorde aan \oortzetting van het programma niet eens gedacht te worden. Het getuigt van een absoluut gebrek aan eerbied ten opzichte van hen die treuren". Het League-bestuur maakte het be sluit per brief bekend aan de clubs. Er is nog geen beslissing genomen ten aan zien van de bekerwedstrijd, die Man chester United volgende week moet spe len, evenmin ten aanzien van hulp aan dfe vereniging door verruiming van de transferbepalingen. Manchester United gaat voort De voorzitter van Manchester United, Kardman, zei dat zijn club hoewel ern stig gehandicapt, het gehele verdere programma voor de League, het En gelse bekertoernooi en het toernooi om de Europese voetbalbeker zal afwer ken „zodra dit menselijkerwijze moge lijk is". Hij voegde er aan toe: „wij hebben een plicht ten opzichte van het publiek en een plicht ten opzichte van de voetbalsport. Wij zullen doorgaan, by, die ernstige inwendige bloedingen in de borstholte had opgelopen, was overleden. Later echter is door een van de artsen van het Xs&r-ziekcnhuis in München bekend gemaakt, dat het acute levensgevaar was geweken, hoewel de toestand zeer zorgelijk bleef. Busby ligt in een zuurstoftent en wordt kunstmatig in slaap gehouden om het organisme zo veel mogelijk rust te geven. Terwijl re porters in de gangen van het ziekenhuis wachtten, werd Matt Busby bezocht door z,ch horen."Ook het bestuur van zijn vrouw, zoon, dochter cn schoon- vvv niet* uit SDanie vernomen. WILKES GING NIET OP AANBOD VAN SEVILLA IN De kans, dat Faas Wilkes naar Spanje gaat om bij Sevilla te spelen, is op het ogenblik niet groot. De Spaanse voet balclub. die deze week telefonisch con tact had met de Nederlandse interna tional, bood hem een contract aan voor drie Jaar tegen 1.200.000 peseta's per jaar, wat neerkomt op ongeveer 90.000 narde Nederlandse guldens. Wilkes ver wees het bestuur van Sevilla echter naar zijn werkgevers, het bestuur van VVV. aldus lezen we in- het „Alg. Dagblad". Op een vraag van de Spanjaarden onder welke voorwaarden hij bereid zou zijn de kleuren van Sevilla te komen ver dedigen. heeft Wilkes een dusdanig hoog bedrag genoemd, dat het de Spanjaarden blijkbaar heeft afgeschrikt. Ze hebben tenminste tot nog toe niets meer van zoon. Ook werd hij bezocht door een priester. Nog erger dan de manager schijnt bc speler Berry er aan toe te zijn. Hij heeft een ernstige schedelbreuk. Do fa milieleden van de zwaargewonden wei gerden de verslaggevers te woord te staan. De fotografen werd verzocht geen foto's te maken van de echtgenoten van Busby en Berry, die beiden nauwelijks in staat waren zich op de been te hou den toen zij na het bezoek naar hun ho tels terugkeerden. Wel kregen de foto grafen en de filmoperateurs enkele mi nuten gelegenheid vauit do corridor door de geopende kamerdeur opnamen te maken van Matt Busby, terwijl deze zwaar ademend in de zuurstoftent lag. De toestand van de 23 gewonden was vrijdagavond, blijkens een mededeling van de directie van een dezer zieken huizen als volgt: drie der gewonden ver keren nog in levensgevaar van vier hun ner is de toestand zeer ernstig, acht zijn buiten gevaar en nog eens acht hebben het ziekenhuis kunnen verlaten. De Britse pers de ramp De Britse pers besteedt uiteraard zeer grote aandacht aan het ongeluk. Enkele bladen verschenen donderdagavond met extra edities. De „Manchester Guardian" schreef vrijdag: „het ongeluk bij München is een slag voor de stad Manchester, voor onze inwoners en voor alle voetballiefhebbers ter wereld. Het is ook een slag voor ons Had. want onder diegenen, die gedood werden, bevond zich ook onze verslag gever Davies". „Toen het toestel bij München ver ongelukte". aldus de „Daily Express", „had de sterkste ploeg aan boord, die het Engelse voetbal na de oorlog bezat. Men kan wellicht supporter van een ander elftal, groot of klein, zijn, maar men zal moéten toegeven dat United de grootste club was. Niet alleen omdat Manchester United tot de topploegen behoorde en de cup won, maar vooral omdat de ploeg het na-oorlogse voetbal op een hoger niveau bracht en zorgde voor een vreugdevolle ontspanning voor duizenden. De naam Manchester United had niet alleen in Groot-Brittannië een betoverende klank. Ook ln vele Euro pese landen, waarin men geen Engels spreekt, verhelderden de gezichten als men de woorden „Winston Churchill" of „Manchester United" uitsprak Vele bladen herinneren aan het on geluk, waarbij in 1949 het gehele elftal van Torino omkwam. Een Brits blad schreef destijds: „De smart van de Ita lianen beseft men het duidelijkst, wan neer men zich voorstelt dat Arsenal o' Manchester United zijn ploeg zou ver liezen...." In de toestand van de gewonden is in de loop van vrijdagavond weinig ver andering gekomen. Aanvankelijk werd gemeld, dat Matt Busby, de manager van Manchester United, achteruit ging en zelfs ging even het gerucht dat Bus- VW heeft niets uit Spanje vernomen. Intussen heeft Faas Wilkes plannen om zich aan het einde van het seizoen uit zakelijke overwegingen in Rotter dam te vestigen. Hij heeft zich bereid verklaard om zijn contract, dat aan het einde van dit seizoen afloopt, met VVV te verlengen, als beide partijen tot een bevredigende financiële regeling kun nen komen ZONDAG 2.30 UUR (Advertentie) CRICKET VIERDE TESTMATCH ZUID-AFR1KA—AUSTRALIë In Johannesburg is de vierde testmatch tussen Zuid-Afrika en Australië begon nen. Aan het einde van de eerste dag bedroeg Australië's score 217 voor 4. Dit totaal kon worden opgebouwd voor namelijk dank zij de derde wicket-stand van 158 van Jim Burke (79 not out) en Rickie Benaud (100). Benaud begon zijn partnership met Burke, een van de openingsbatslieden, toen twee wickets voor 52 neer waren. Benaud produceerde in hoger tempo dan Eurke en weldra passeerde hij hem met zijn score. Benaud verzamelde 50 runs in 81 min. Burke had voor dit aantal runs vier uur nodig. Op 100 (met 9 vie ren en een zes) werd Benaud uitgevan- gen. Het totaal bedroeg toen 210 en lan Craig, de aanvoerder van Aussies kwam Burke bijstaan, maar na drie runs vlo gen hem de bails om de oren. SCHAATSENRIJDEN In het Zweedse stadje Kristinehamn, waar het kwik vrijdag 12 graden vorst sanwees, is de loting gehouden voor de eerste twee afstanden van het toernooi om het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor dames. De enige Nederlandse deelneemster, Rie Meyer, lootte zowel voor de 500 als voor de 1500 meter een Foolse tegen standster. Op de 500 meter rijdt zij in de 9e rit tegen Skreztuska, op de 1500 meter vormt zij met Pilejczyk het vier de paar. De titelhoudster, de 21-jarige Russische studente in de lichamelijke opvoeding Inga Artamonova, is ook voor dit jaar favoriete. Vandaag wordt de 500 meter en de 1500 meter gereden, morgen de 1000 meter en de 3000 meter. ECHTPAAR ODINK NAAR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN De kunstrij-commissie van de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond heeft besloten ook het Haagse echtpaar Toky en Koos Odlnk naar de wereld kampioenschappen kunstrijden, welke van 13 tot en met 15 februari te Parijs worden gehouden, af te vaardigen. Het echtpaar zal uitkomen in het ijsdansen. WIELRENNEN LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT Morgen wordt te Noordwjjkerhout de vierde rit van de cyclecross-competitie gereden. A- en B-klasse rijden 15 ron den, C- en D-klasse 10 ronden. Start 10.30 uur aan de Duinrand. De hometrainerwedstrijden van gis teravond gaven de volgende uitslagen: 2 maal 1 km: 1. A. v. Houwelingen 1.27,2 (A-kl.); 2. H. Grimbergen 1.36,6 (C-kl.)3. W. v. d. Berg 1.31,2 (C-kl.); 4. C. Vertegaal 1.31,8 (B-kl.); 5. A. v. d. Kaay 1.37,8 (B-kl.); 6. A. Prangers 1.43,2 (B-kl.) 2 maal 500 m C-klasse: 1. B. Zoet 45,4; 2. R. Riethoven 45,8; 3. F. Brittijn 53,8. Ook voor KNVB-wedstrijden een minuut stilte De K.N.V.B. heeft zich gevoegd in de rij van nationale voetbalbon den, die voor de competitiewed strijden van dit weekeinde een mi nuut stilte in acht zullen laten ne men ter nagedachtenis aan de En gelse voetbalmakker6, die donder dagmiddag bij de vliegramp te München om het leven kwamen. Het bestuur van de K.N.V.B. ver zoekt de scheidsrechters van de wedstrijden, welke voor zondag in amateur- en betaald voetbal zijn vastgesteld, voor de aftrap één mi nuut stilte te doen betrachten. HOCKEY WEDSTRIJDEN AFGELAST De Koninklijke Nederlandse Hockey- bond heeft alle wedstrijden, die voor za terdag en zondag waren vastgesteld, in verband met de gesteldheid van de ter reinen afgelast. VOLLEYBAL V.V.S.'T ZAND 3—1 Gisteravond vond in het Gymnasium plaats de return wedstrijd VVS tegen 't Zand (Utrecht) voor de overgangs klasse West B. Evenals de eerste wed strijd eindigde ook deze wedstrijd in een overwinning voor de Leidcnaars. Doch allereerst moet gezegd worden dat deze wedstrijd van laag gehalte was. De eerst# game werd weliswaar ge wonnen door VVS met 15—10 door iets meer vechtlust. VVS dacht blijkbaar daarmee de wedstrijd gewonnen te heb ben, gezien het spelbeeld in de 2e game; eindstand 1215. De derde game was na herstel van krachten weer voor onze stadgenoten, na prima spol van A. Favier zodat deze game werd gewonnen met 159 alhoe wel het hier en daar rammelde. Buma werd er nu uitgehaald door de coach A. Sieval. Dat dit een misgreep bleek tc zijn kwam tot uiting toen Buma in de vierde game weer meedraaide, deze game werd gewonnen niet met een grool puntenverschil, maar wel door een be ter spelpeil. Al met al waren er een paar zwakke spelers in VVS, doch dit is een gebrek aan zelfvertrouwen, dat zéér spoedig zal moeten worden terugge wonnen. (VOOR DE ZONDAG ALS DE SNERT OP TAFEL STAAT. De dokters zeggen, dat wij, Nederlanders, veel te zwaar en v* te veel eten, en als dokters het zeggen, zal het wel waar zjjn, Erwtensoep met kluif, witte kool met spek, boerenkool met root worst, dat zijn zo de luchtige hapjes, waarmede we de winter trici, ten door te worstelen en waar we met graagte op aanvallen. Als het eten dampend op tafel staat eerst bidden, jongens! Du,, komt met een hongerige maag niet veel van terecht. Er wordt dil. wijls maar wat gebrabbeld zonder zin, zonder dat men weet, met „Onze Vader" rechtstreeks te richten tot de Allerhoogste. Ons is destijds de goede raad gegeven, vóór tafel weinig mai* aandachtig te bidden en nk tafel kort maar krachtig te danken (h het eten op is en de maag gevuld wordt er niet meer gebeden, mu1 gedankt). Die raad is ons zo goed bevallen, dat we hem doorgeven. Vóór U. fel het schietgebed (uit het Latijn): „Heer, zegen ons en deze ven, welke wij van Uw milddadigheid mogen ontvangen", volgd door een langzaam „Onze Vader". Na tafel het dankgebedje: „Wij danken U, Heer, voor al Uw w»; daden" gevolgd door een werkelijk groetend „Wees Gegroet", En dat weinige voorafgegaan en gevolgd door een weloverwojtj kruisteken d.i. de zegening van zichzelf onder aanroeping van Allerheiligste Drievuldigheid. Die raad is ons goed bevallen, wat niet wil zeggen, dat we nooit meer eens verstrooid zijn Te Utrecht is het toernooi voortgezet om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland met het spelen van twee partijen uit de achtste ronde. De uit slagen luiden: RoozenburgEdink 11; Van DIJK—Huisman 20. Ruim 12.000 vrijwilligers, alle leden van de Nationale Reserve protesteren tegen het voornemen van de minister om de Nationale Reserve op te hef fen. Zij hebben een actiecomité ge vormd, dat thans probeert de Natio nale Reserve in stand te houden, zo nodig uit te breiden, wanneer de re gering daartoe de mogelijkheid schept. Het comité meent, dat de minister van oorlog onlangs de motie Roosjen, die door de gehele Kamer, op de CP. N. na, werd ondersteund, volkomen heeft genegeerd. Deze motie behelsde, dat de Natio nale Reserve moest worden gehand haafd, waarbij de minister de gele genheid werd gegeven, met het insti tuut Steun Wettig Gezag in contact te treden over de vorm, die de Natio nale Reserve zou krijgen. Minister Staf heeft daarop een ge sprek gehad met enkele hoofdbe stuursleden van steun wettig gezag, maar tot een concreet plan is het nimmer gekomen. Nu de minister in de memorie van toelichting op de a.s. dinsdag te be handelen begroting gesteld heeft nog steeds van mening zijn, dat de Na tionale Reserve moet verdwijnen, meent het comité, dat een krachtig protest op zijn plaats is. Na de mededeling van de minister over de opheffing van de nationale reserve in mei 1957 zijn de meer dan 12.000 vrijwilligers toch op hun post gebleven, ondanks het feit, aldus het comité, dat hun eenvoudig de gele genheid werd ontnomen om met een goede apenuitrusting te oefenen. Het moreel van de 12.000 vrijwilli gers, is, volgens het comité, bijzon der hoog, en men zou niets liever wil- Verklaring. „Waarom is de aar de van het vrouwelijk geslacht?" „Omdat niemand precies weet hoe oud ze is". Betrekkelijk. „Tabak", zei Wil lem, „brengt rust in een mens z'n leven „Nou, dat is maar betrekkelijk", zei Karei, „heb je thuis al eens as van je sigaar gemorst op het kleed?" Duidelijk! Onder vriendinnen zegt men elkaar de waarheid, dat is bekend. En toen Liesje dan ook aan haar vriendin Jansje vroeg: „Zouden ze het erg verwaand van me vinden, als ik ze vertelde, dat ik dit japonnetje zelf gemaakt heb?" antwoordde Jansje direct: Verwaand....? Welnee, maar ze zouden het overbodig vinden, dat je het zei. Het volle pond. Vrouw: „Je houdt niet meer van mij! De dokter heeft gezegd, dat ik een vermage ringskuur moet doen en jij staat dat niet toe. Je ben een bruut, een..." Echtgenoot: „Natuurlijk houd ik van je, lieveling. „Zelfs zoveel, dat ik geen pond van je zou willen mis sen." Misverstand. Andries Grypman moest voor het gerecht verschijnen. „Poging tot inbraak" werd hem ten laste gelegd. Maar Andries ontkende stellig. „Om twee uur in de morgen bent u door een deur aan de achterzijde het huis binnen gegaan. Wat had u daar te maken?" „Ik dacht, dat het mijn eigen huis was". „En waarom verstopte u zich dan, toen de bewoonster van het huis kwam kijken, wat ze voor een ver dacht gerucht hoorde." „Ik dacht, dat het mijn eigen vrouw was." J&ït 3% >r-~l nsN „Dat is de hond van Hendriks. Hij geeft het dier nooit meer geld mee." Flauw. De beroemde man wordt geïnterviewd. „Dus u bent ook klein begonnen?" „Zeker". „Zeer interessant. En mag ik vra gen als wat?" „Als zuigeling." In de klem. Meneer was „op jacht" geweest, en kwam met een ge vulde weitas terug. Hij gooide die nonchalant in de keuken op tafel, en ging binnen een glas bier drin ken, terwijl mevr. de buit nazag. „Hoeveel hazen, zei je ook weer, dat je vandaag geschoten had, Theo?"«vroeg mevrouw om de hoek van de deur. „Zes!" zei meneer, terwijl h|j zich nog eens inschonk. „Ja, dat meende ik ook, dat je zei", zei mevrouw, „maar die akelige poelier zet er zeven op de rekening, die ik vond!" Het proces-verbaal. De veld wachter heeft proces-verbaal ge maakt tegen de boerenknecht we gens het veroorzaken van brand. En dat proces-verbaal luidde als volgt; tegen de onderhavige J. J., van beroep boerenknecht, wegens het zich met een brandende pijp be vinden in de schuur van zijn mees ter, waardoor ik genoodzaakt werd maatregelen te nemen, en hem de pijp uit de mond sloeg, waardoor de vonken zich verspreidden, en knecht aldus de brand veroorzaakte, die de schuur vernielde...." Reactie. „Hebt u al kunnen merken, of het publiek op mijn werk heeft gereageerd?" vroeg de schrij ver aan -ijn uitgever. „Ja", antwoordde deze „iemand met dezelfde naam als u heeft ons gevraagd een noot in het boek aan te brengen, dat hy de schrijver niet Dressuur. „Die hond van u is een eigenaardig dier, mevrouw. Hij is steeds vriendelijk tegen vreemden en thuis bromt hij altijd." „Ja, dat heeft hij van mijn man." Wekker. Onderwijzer tot leer ling, die weer eens te laat komt: „Jongen, waarom ben je zo laat?" Leerling: „Ik heb me verslapen, mijnheer." Onderwijzer: „Hebben jullie dan geen wekker thuis?" Leerling: „Jawel mijnheer, maar ik sliep toen hij afliep." Natuur.... Filmspelers moeten voor geen gevaar terugdeinzen. Maar toen in een bepaalde rol werd ge vergd, dat de held zijn arm om een leeuw heen zou slaan, weigerde hij dit toch pertinent. „Kom", zei de leeuwentemmer, „weest u maar niet bang. Hij is met melk opgevoed." „Dat kan wel", zei de filmster, „maar ik ben óók met melk groot gebracht, en nu eet ik vlees". len, dan conform de doelstelling» van de nationale reserve zich in1 zetten voor de verdediging van hui en haard. Het comité meent, dat wanneer regering zorgt voor beter oefennuti rieel en de werving van vrijwillige van bovenaf goed regelt, men in N» derland kan beschikken over een N» tionale Reserve van een hoog mor* en een goede geoefendheid. Het comité betreurt het, dat de gering de werving heeft stopgezet, tt meer daar onlangs nog bij de onge.i geldheden in Hongarije talrijke X» derlanders zich spontaan voor de Ki tionale Reserve meldden. Het com.: is tenslotte van mening, dat wanne» de Nationale Reserve toch zal word» opgeheven dit ongetwijfeld ook weerslag zal hebben op de BJ waarvan de vrijwillige leden ook: een positie komen, die weinig hu vast geeft. WANNER KOMT B. B.-NOTA? Het Tweede Kamerlid de hei Beemink, heeft aan de minister binnenlandse zaken, bezitsvorm!», en publiekrechtelijke bedrijfsorgaci satie gevraagd: Kan de minister mededelen, ofhd in zijn bedoeling ligt een nota k treffende de Bescherming Bevolkin als bedoeld in de memorie van an woord inzake hoofdstuk V der rijk? begroting voor het dienstjaar 1951 welke nota de vaste commissie m binnenlandse zaken, bezitsvorming publiekrechtelijke bedrijfsorganisatl blijkens haar verslag van 13 noveit ber 1957 nog gaarne in het kalende» jaar 1957 had zien verschijnen, ie de Kamer toe te zenden? Kan de minister, indien vraag 1 b» vestigend wordt beantwoord, mei» delen, wanneer deze nota zal ver schijnen? Gemeentesecretaris verduisterde f llJ Een onvoorwaardelijke gevangeni straf van een jaar en drie maande met aftrek van voorarrest heeft i officier van justitie bij de rechtbul te Middelburg gisteren geëist ttp de 27-jarige A. H. Th. D., die ifls" functie als gemeente-secretaris van Zeeuwsch-Vlaamse gemeente Graifl en Langendam een bedrag heelt t duisterd van bijna 11.000, Ten nadele van de gemeente hrt hij een bedrag verduisterd van rot 900,en van het burgerlijk ai» bestuur een bedrag van 9800.—. De officier zei in zijn requisite: dat men verdachte als gemeentt secretaris zijn vader heeft doen of volgen, hoewel men wist dat hij fcj telijk te jong was voor deze fundi en niet over voldoende capaciteitó beschikte. De officier was van mening, dat)!» meente en armbestuur de dupe iii geworden van een groot raffinemeo De verdediger drong aan op uitent clementie en verweet de gemeentes het armbestuur niet voldoende con trole te hebben uitgeoefend. Uitspraak 19 februari. Qe&taCen goed I Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaïf 34) 't Was in één woord af. En ik kan geen oog dichtdoen zolang ik niet weet waaro: i." „Waarom ik Spee voor schut gezet heb?" ,,'t Houdt verband met andere din gen", zei Sherry. „Kende je de man nen die by hem zaten?" „Ik heb alleen oog gehad voor Spee", zei de winkeldievegge grim mig. „Wou je iets over dat mieze rige misbaksel weten?" „Dolgraag" zei Sherry. „Nou" begon Kate op zakelijke toon „er komt bij mijn beroep zo nog al het een en ander kijken. Tenminste als je meer bent dan een amateurtje Neem bijvoorbeeld een zaak als Prothero. Daar geven ze je het niet cadeau, 't Is geen kunst om met een klein prutsartikeltje de benen te nemen. Maar met iets on gemerkt naar buiten te smokkelen ben je nog niet klaar. Tenminste als je werkelijk zaken wilt doen. Een zakdoekje of een armbandje reken ik niet. Maar je snapt wel: een dozijn handschoenen, of een lamp of een haardkleedje ik wil maar zeggen: aan zulke dingen heb je niets, als je ze niet voor contant geld kwijt kunt. Je moet voor alle dingen een gaatje weten." zei Lan ge Kate „en er is een tijd geweest dat Spee zo'n gaatje was." „Bedoel je een heler?" „Zo kun je 't noemen." Kate knik. te en vervolgde: „Aan Spee kon ik alles kwijt Voor goed geld. Hij on derhield connecties met een heleboel collega's van mij. En hij had zijn maniertjes bij zich, die kleine smeer- lap. Ik tippelde er in, zo klein als hy was. Verbeeld je! Je leert een man pas kennen wanneer je met nem getrouwd bent." ,,'t Lijkt me erg leerzaam" zei Sherry met een steelse blik op Ro ger Newsome. „Hij bedroog me in de zaken en hij bedroog me in m'n huwelijk en op een dag pakte ik hem in zijn nek vel en gooide hem er uit. Hij wreek te zich door me aan de politie te verraden en ik kreeg zes maanden. Die avond in het restaurant zag ik hem voor het eerst weer." „Ik ben blij dat je het ons verteld hebt", zei Sherry, „want we zullen er veel nut van hébben en ik weet zeker, dat mijnheer Newsome niet erg opgetogen is over mijnheer Spee's verleden.... Nietwaar Roger. „Ik ben niet bepaald verrukt" zei Roger somber. „Ik zit er mee." Lange Kate bleek een zeer spraak zame vrouw als ze eenmaal op dreef was en ze zag er niet tegenop, over haar beroep uit te weiden. Het scheen een zeer speciale vakkennis te ver eisen en was zelfs althans wat Kate betrof, aan een bepaalde erecode ge bonden. „Neem nou die mekanieke din gen", zei ze verontwaardigd. „Een kunstarm of een tas met een grij per in de bodem. Daar begin ik nooit aan. 't Is niet sportief. Iedere leek kan zo'n tas ergens op zetten en er mee wegtippelen. Ze snoof. „Echte vakkennis, dat betekent hard wer ken." Ze pakte een van mevrouw Swains servetten op en nam het linnen tussen duim en wijsvinger. En ineens was het servet er niet meer. Het was gewoon in het niet verdwenen. „Dat bedoel ik" zei ze „Hoeveel van die nieuwslichters kun nen dat?" „O", riep Sherry verrukt, „kun je het ook met een kopje?" Lange Kate glimlachte welwillend en een theekopje onderging hetzelf de lot als het servet. „Lieve help" riep Sherry uit, „ik zou je wel eens echt aan het werk willen zien. Kun je me niet eens een keer waarschuwen als je in de win kel bent? Dan kom ik oip een afstand kijken." „Ho, ho, Sherry" zei Roger, „dat zou wel wat te ver gaan." „Nu, je kunt nooit weten" zei Sherry hoopvol. Het was haar aan te zien dat ze niet graag een gelegen heid zou missen om Lange Kate in actie te zien. Om half elf stuurde mevrouw Swain Sherry en Roger weg. „Morgen komt er weer een dag" zei ze. „Maak dat je wegkomt. Kate en ik wassen de vaat wel." „Ik heb in lange tyd niet zo'n heer. Hjk avondje gehad", verklaarde Sherry uit de grond van haar hart. Ze moesten een paar straten lopen eer ze een taxi vonden. Roger New some was in een terneergeslagen stemming. Sherry daarentegen gloei de van opwinding. „Ik begin de draad al aardig te pakken te krijgen" zei ze. „Begin jij het nu ook te zien?" „Ja" zei Roger, „ik zie, dat ik hoe langer hoe meer in de knel raak." „Poeh" zei Sherry, „vertrouw maar op mij, jongeman. Ik haal je eruit al zat je duizend keer in de knel. Tenzij je niet beter verdient." „Wat zeg je daar?" .Tenzij het je eigen schuld is. Wat natuurlijk nog niet bewezen is. Maar als het je eigen schuld is, dan ben ik niet bepaald in veilig ge zelschap." „Zoals jij je gedraagt" zei hij, „tart je alle begrippen van veilig heid. Als ik aan Elsie Whipple denk, slaat de schrik mij om het hart." „Mij ook een beetje" bekende zij. Doch hun schrik zou nog groter zijn geweest, als zij de man hadden gezien die tegenover mevrouw Swains huis in een portiek stond en zich bij hun naderen haastig naar een telefooncel begaf. HOOFDSTUK XIII De taxi reed in de richting van Madison Avenue. Sherry nestelde zich behaaglijk in haar hoekje en wierp steelse blikken op Roger New- some's gezicht iedere keer als ze een straatlantaarn passeerden. „Vind je ook niet" vroeg zij, „dat we wel dikwijls samen gesproken hebben maar nog nooit echt ge praat?" „Goed" zei hij, „begin jij maar." „Ik bedoel dit. Als twee mensen samen over iets spreken, dan krijgen ze enig inzicht in eikaars verstand. Maar om elkaar te leren kennen moet je gewoon praten. Je kut elkaar niet nader komen als je niet geeft zoals je bent." „Een soort demasqué dus.' ,Zo ongeveer." Ze knikte. „In geval ken jij mij beter dan ik j? want ik babbel bij alles wat ik i" Dat komt doordat ik openhartig goed van vertrouwen ben. Maar bent spaarzaam met je woord® „Ik ben zwijgzaam van aard" hij. Ze schudde haar hoofd. zaam niet" zei ze, „maar wel beetje in jezelf gekeerd. Je gee.'l? niet vrijwillig. Je moet ontdekt den." „Geef me dan een lijstje van dingen die je graag zou willen ik vrijwillig doe. .Dan zal ik er K5 over denken." „Dat is het 'em juist. Ik hou mensen die hun gedachten flappen." „Verklaar je nader" zei hij. „Neem my nu" zei ze. „Je het een en ander over mijn vtf» en moeder en de Jongerenbond ik lid van ben en dat ik op school ben geweest. En iedereen* schouwt het als een gril, dat i« Prothero wil werken. Maar van!* weet ik practisch niets. Als je P Newsome heette, zou je net zo F een Rus kunnen zyn."

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6