3)e ftzidóeSou/fco/nt Nederlands antwoord aan maarschalk Boelganin Sumatra wil geen afscheiding, slechts bekwame regering Aanspraken op N. Guinea blijven gehandhaafd De Stromboli Stille Omgang 1958 Waarom de Navo-landen zich bedreigd voelen Groot medeleven bij de begrafenis van Johan Buziau weer directeur: C M v. HA MEES VEI JD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN loofdredacteur L C. ROOZF.N BUREAUX: PAPENGRACH1 32 lelefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. 1 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., 17.50 p kwart. Franco p.p. 8^ ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14330 J[| dreigt, 1 <"°9> Él5 Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 „Wij zijn tegen president Soekarno, premier Djoeanda en stafchef Na- soetion, wier onbekwaamheid en incompetentie niet meer kunnen worden betwist". Dit heeft de Indonesische oud-minister van Financiën, Soemitro, verklaard tegenover het Zwitserse blad Tribune de Genève. Hij bevestigde, dat officieel een ultimatum aan premier Djoeanda is ge richt. Indien de regering weigert af te treden, zal een Indonesische tegen regering op Sumatra worden gevormd onder leiding van Sjafroeddin. Deze regering zal Djoeanda een nieuwe kans geven, zich eervol terug te trekken. Als hij opnieuw weigert, zal de regering-Sjafroeddin zich uitroepen als wettige regering van Indonesië en vragen om internationale erkenning. lijk bestuur, dat Indonesië stabiliteit kan geven. Hij was van mening, dat zijn beweging al de steun heeft van de meeste eilanden en zelfs op Java een krachtige aanhang heeft. Over de betrekkingen met Neder land, verklaarde Soemitro, de aan spraken op Nieuw-Guinea niet zullen worden prijsgegeven. De Nederlandse ondernemingen zal geen bevoorrechte positie worden gegeven. Zij zullen in Indonesië kunnen blijven werken in de mate waarin zijn nodig zullen zijn voor de Indonesische economie. Premier Djoeanda heeft gisteren ge waarschuwd dat zijn regering krach tige maatregelen zal nemen tegen elk GEEN AFSCHEIDING Soemitro legde er de nadruk op, dat de opstandigen geen gebiedsafschei- ding wensen, maar slechts een dege- W erkgelegenheids- oraagstuk Het debat in de Eerste Kamer over de tijdelijke belastingverhoging is voor een goed deel beheerst door de stijgende werkloosheid en de vrees, dat deze nog verder zal toenemen. Prof. Romme heeft er kortelings in Hengelo al het zijne pver gezegd, toen hij opmerkte, dat men moest letten op de psychologische kant van de zwaardere lasten op het bedrijfsle ven, die in tijden van een slechtere internationale conjunctuur een meer afremmende werking kan hebben dan wenselijk is. Hij noemde toen het bedrijfsleven de oerbron van de werkgelegenheid. Zo is het. Het bedrijfsleven is onze allervoornaamste welvaartsbron, wil len wij meer produceren en expor teren. Wie hier belemmeringen gaat aanleggen, begint de kip met de gou den eieren te slachten. Reeds in de Tweede Kamer is bij de behandeling van deze wetsontwer pen de groeiende onrust over de werkloosheid tot uiting gekomen en sindsdien is de werkloosheid onple zierig gestegen. Men leest van ontsla gen hier en ontslagen daar. Minister Suurhoff heeft getracht ons gerust te stellen met de bewering, dat de werkloosheid nog niet groot is, dat het „normale" percentage zelfs nog niet is bereikt en dat we alleen maar terugkeren tot een „gezonde" toe stand op de arbeidsmarkt waar weer wat spanning komt tussen vraag en aanbod. Wij kunnen het ons inden ken, dat de heer Middelhuis, voorzit ter van de K.A.B., opkomt tegen deze terminologie tegen de achtergrond van de menselijke tragiek, die aan de werkloosheid vast zit. I» Na de Tweede Kamer heeft nu ook de K.V.P. in de Eerste Kamer een poging gedaan om de regering af te houden van maatregelen die de werkgelegenheid ongunstig zouden kunnen beïnvloeden. Het gaat hier vooral om de investeringsaftrek, een belastingverlichting voor het bedrijfs leven, welke verleden jaar reeds bui ten werking is gesteld. Men heeft nu in de Eerste Kamer opnieuw gepro beerd de verlenging van deze buiten- werkingstelling met nóg een jaar on gedaan te maken. De katholieke heer Van Campen begon met te verklaren, dat bij ver dere schorsing van de investerings aftrek grotere lasten op het bedrijfs leven worden gelegd en dat het ont breken van belastingverlichting bij nieuwe investeringen in feite een be lastingverzwaring betekent. Bij de huidige omvang van de werkloosheid achtte de K.V.P. dit niet verantwoord. Want in feite is de arbeider daar van de dupe. De heer Van Campen becijferde in de Eerste Kamer, dat met schorsing van de investerings aftrek de werkgelegenheid van 20.000 mensen gemoeid kan zijn. Indien immers de werkgevers investeren, wordt het geld in ieder geval goed gebruikt, namelijk om in het buiten land konkurrenzfahig aan de markt te kunnen komen. Investeren zij een deel van hun winst niet, dan profi teert de arbeider daar zeker niet van en het resultaat is alleen, dat minis ter Suurhoff de aldtts door minister Hofstra „gevonden" miljoenen kan gaan gebruiken voor „aanvullend" werk ter bestrijding van de toe nemende werkloosheid. Men noemde dat vroeger werkverschaffing tegen een lager loon. I^e K.V.P. heeft in de Eerste Kamer bakzeil moeten halen, omdat mi nister Hofstra het onaanvaardbaar liet horen. Het is begrijpelijk, dat in de huidige situatie, vooral Indonesië woog zwaar, men niet de verant woordelijkheid voor een kabinets crisis op zich kon nemen. De K.V.P.- fractie wist dit van te voren, maar ook dan, als zij de uitkomst kon ver moeden, is het toch goed, dat het de regeling nog veer eens duidelijk is gezegd. Men kan hierop niet genoeg hameren. Van de andere bant be tekent dit niet, dat men de zaak nu maar zo moet laten en afwachten. Er is immers het risico van de stij gende werkloosheid, tegen welk ge- gebiedsdeel, dat zich schuldig maakt aan overtreding van de bestaande rechtsprocedure en de staatswetten. Hy herhaalde dat zijn regering niet zal terugkomen van het verbod op de illegale ruilhandel tussen de bui tengewesten en het buitenland Hij zei over berichten te beschikken dat die handel nog steeds voortduurt. LOOPT HET ZON VAART NIET Dat de instelling van een tegen regering voor Indonesië door de te gen de huidige regering gekant zijn de groepering op Sumatra spoedig haar beslag zou krijgen, werd gis teren te Djakarta door bevoegde In donesische waarnemers als „hoogst onwaarschijnlijk" bestempeld. Zij zeiden niet te geloven in een spoe dige bekendmalting van de stichting van zulk een regering, zoals dit te Tokio bij herhaling is verklaard door overste Soemoeal en de leden van zijn afvaardiging aldaar. Deze waarnemers zeiden, dat aan de hand van hun kijk op de huidige gecompliceerde en verwarde politie ke toestand in Indonesië, zij van me ning zijn, dat als het ooit tot een botsing komt tussen de centrale re gering en de krachten in Midden- Sumatra, die haar bestrijden, dit op zijn vroegst zal geschieden in maart en wellicht zelfs nog later. MASSA-BIJEENKOMST IN MIDDEN-SUMATRA Radio-Padang (Midden-Sumatra) berichtte vrijdagavond, dat de win kels en scholen vandaag gesloten zul len zijn met het oog op een massa bijeenkomst, die georganiseerd is om de eisen van het volk inzake aftre den van het kabinet-Djoeanda kracht bij te zetten. De bijeenkomst zal door verschei dene politieke en militaire leiders, onder wie de voorzitter van de Ma- sjoemi, Moh. Natsir, worden toege sproken. De 1.200 bewoners van het vulkaan eiland Stromboli hebben vrijdag hun boten in gereedheid gebracht om het eiland zo nodig te kunnen verlaten. In de loop van vrijdag zijn de uit barstingen heviger geworden. In de nacht van 89 maart. Jaarlijkse bedevaart naar de H. Stede te Amsterdam voor de r.-k. man en jonge man. Gaat U ook mee? AARTSBISSCHOP NAAR PARUS. Vrijdag is de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, voorzitter der Nederlandse Pax Chris- ti-afdeling naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan de internatio nale raadsvergadering der Pax Christi. Top-conferentie moet eerst voorbereid zijn De minister-president dr W. Drees heeft de Russische premier, maar schalk Boelganin, geantwoord op diens brieven van 10 december en 8 ja nuari. „Het spreekt vanzelf, aldus dr Drees, dat middelen tot vermindering van de internationale spanningen slechts kunnen worden gevonden, indien men zich rekenschap geeft van de oorzaken, waaruit zij zijn ontstaan. Hierom trent bestaat ook blijkens uw brieven, een diepgaand meningsverschil". Volgens de Sow jet-visie is de Navo de oorzaak van de bewapenings wedloop, want de politiek van de Sovjet-Unie is vredelievend. Daartegenover stelt de Nederlandse premier enige redenen, waarom Ne derland en zijn bondgenoten wel degelijk reden hebben om zich bedreigd te voelen door de politiek van de Sowjet-Unie. WAAROM HET WESTEN ZICH AANEENSLOOT. vaar nog geen maatregelen worden genomen en voorkomen is nog altijd beter dan genezen. De consuls in casu de Volksvertegenwoordiging zullen dus moeten waken. Men zal van de regering moeten verlangen een geregeld inzicht in de stand der werkloosheidscijfers. Blijven deze stijgen, dan zal men van de regering een ombuiging van het beleid moeten afdwingen, zodat het zich niet alleen zal richten op de bestrijding van de bestaande werkloosheid, maar ook op maatregelen om verdere stijging van de werkloosheid te voorkomen. Misschien zal dat kunnen gebeuren bij het grote werkloosheidsdebat dat dezer dagen in de Tweede Kamer is aangekondigd. Als zodanig noemt dr. Drees de on derdrukking van de Oost-Europese landen, de staatsgreep in Tsjecho-Slo- wakije, de blokkade van Berlijn, de aanval op Zuid-Korea en de weige ring om zich te houden aan de de be lofte, gedaan ou de topconferentie te Genève in juli 1955, om vrije verkie zingen toe te staan in Oost-Duitsland. Daarom hebben de Navo-landen zich genoodzaakt gezien tot het op bouwen en handhaven van een ge meenschappelijk verdedigingsstelsel. Uiteraard is de Nederlandse rege ring zich volledig bewust van de ont stellende gevolgen, welke een even tuele atoomoorlog voor alle betrok ken landen zou hebben. Zij is er echter van overtuigd, dat de samen werking in de Navo de kans op het uitbreken van een oorlog vermindert. Teneinde de ongerustheid omtrent de bedoelingen, welke aan de bewa peningswedloop ten grondslag liggen uit de weg te ruimen, moet een ont wapeningsovereenkomst als het aan gewezen middel worden beschouwd. Een dergelijke overeenkomst zal ech ter om aan haar doel te kunnen be antwoorden, dienen te voldoen aan twee voorwaarden. In de eerste plaats zal de vermindering van bewapening en strijdkrachten zodanig dienen te worden geregeld, dat 't militair even wicht wordt gewaarborgd. In de tweede plaats moet een doelmatig systeem van controle op de uitvoering van de overeengekomen ontwape ningsmaatregelen noodzakelijk wor den geacht. Aan deze voorwaarden beantwoorden de ontwapeningsvoor stellen van de Westerse mogendhe den, welke in de laatste Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de steun van de overgrote meerder heid der leden hebben verworven, en die o.a. aandrongen op de onmid dellijk opschorting van proefexplo sies en de stopzetting van de produk- tie van kernwapens. Voorts lijdt het geen twijfel, dat de oplossing van de hangende politieke problemen, met name in Europa, van het grootste belang is te achten voor het herstel van het wederzijds ver trouwen. Wat betreft de te volgen procedure acht dr Drees het twijfelachtig of het houden van een top-conferentie op Prinses op wandeling door Willemstad Een aardige opname van prinses Beatrix met links jkvr. Roëll en mej. mr Meurs tijdens een wandeling door Willemstad. Vrijdag is het stoffelijk overschot van Johannes Fran ciscus Buziau In het familiegraf op het Den Haag begraven. Onder de vele bekenden was ook de revue-artist Siem Nieuwenhuijzen, schepje aarde in de groeve wierp. r.k. kerkhof in die het eerste dit ogenblik reeds tot de gewenste re sultaten zou kunnen leiden. Het iijtet aanbevelenswaardig een hervatting van de onderhandelingen te doen voorbereiden langs diplomatieke weg en eventueel in een conferentie van de minsters van buitenlandse zaken. Elk reëel voorstel, om tot vermin dering der bestaande spanning te ko men, heeft de ernstige belangstelling van de Nederlandse regering. De ge schiedenis van Nederland staat er borg voor, dat respect voor het inter nationale recht, voor de menselijke waarden en voor een vredelievende regeling van alle tussen de staten be staande geschilpunten voorop staat in de gedachten van elke Nederlandse regering. Met betrekking tot het voorstel om de onderlinge handelsbetrekkingen te vergroten, zal de Nederlandse rege ring gaarne met de Russische rege ring nader overleg plegen om alle handel, welke niet van strategische aard is, te bevorderen. In het bizon der wordt hierbij gedacht aan het tot stand brengen van civiele luchtver- bindingen. Dit Qtusmer bestaat uit 12 pagina's [BREESTR. 173 rEL.23557l (Advertentie). Wisselvallig weer Een depressiegebied, dat vrijdag morgen ten westen van Ter'an^ 'a* nam verder in diepte en omvang toe. Zaterdagmorgen bevond de kern zich met een luchtdrukwaarde van 977 millibar boven de Ierse Zee. De uit breiding van het depressiegebied vond in hoofdzaak in noordoostelijke rirbfirif» nlaats, waardoor zachte en vochtige lucht, die aan de zuidzijde van ae Kern werd aangevoerd met vrij grote snelheid naar het noordoosten opdringt. Zaterdagmorgen liep de begrenzing van deze zachte lucht van Zuid-Duitsland naar het zuiden van ons land en vandaar naar Noord-En- geland. Langs deze frontale zone vielen in Engeland en in Zuid-Duits land grote hoeveelheden sneeuw, welke naarmate de zachte lucht dichterbij kwam in regen overging. In onze omgeving vielen echter slechts geringe hoeveelheden. Ver wacht mag worden, dat de depressie- kern zich over het centrale deel van de Noordzee naar het noordoosten zal verplaatsen, hetgeen tot gevolg heeft, dat de vorst over Duitsland verder naar het oosten wordt terug gedrongen. Over de golf van Biscaye nadert nog een randstoring, welke dicht langs of over Nederland zal trekken, zodat voor het weekeinde wisselval lig weer verwacht wordt met nu en dan regen en temperaturen in het al gemeen flink boven het vriespunt. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZUIDWESTELIJKE WEND. Zwaarbewolkt met nu en dan enige regen of motregen en aan vankelijk plaatselijk mist, maar later ook verspreide opklaringen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. In het noordoosten van het land nog verdere stijging van tempe ratuur, in het zuiden en zuid westen ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. 9 Febr. zon op 08.08; onder 17.42; maan op onder 10.11. 10 Febr. zon op 08.06; onder 17.43; maan op 01.02; onder 10.45. Hoogwaterstanden 9 Febr. v.m. 6.55; n.m. 7.15. 10 Febr. v.m. 7.40; n.m. 8. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN GARMISCH P. ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer half bew. onbew. onbew. licht bew. sneeuw geheel bew. sneeuw mist zei zwaar bew. regen regen half bew. zwaar bew. ij zei regen niet ontv. regen regen geheel bew. sneeuw ijzel zwaar bew. zwaar bew. motregen mist zwaar bew. temp. —17 C. Korreltje De neiging om in anderen het goe de te zien getuigt van een goed hart.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1