S)e £cid6e(Botvfca/nt Soekarno zal vervroegd huiswaarts keren Candidafenlijst van de K.V.P. voor Prov. Staten-verkiezing TOESTAND BEGINT AL TE ZEER TE SPANNEN Prinses Beatrix maakte een rondrit Directeur: C M v. HAMERS VEI D. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14328 BUREAUX: PAPENORACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., 17.50 p kwart. Franco p.p. 8.— Advert.: 17 ct p. man. Telefoontjes f 1.50 8ENELVX- ECONOMIE MAANDAG jl. is in de Ridderzaal te Den Haag het verdrag onder tekend, dat de Economische Unie tus sen Nederland, België en Luxemburg tot stand heeft gebracht De eerste steen hiertoe was gelegd in het laatste jaar van wereldoorlog nummer twee, toen de bevrijding zich reeds aankondigde. Men begon toen met een douane overeenkomst, welke gewijzigd vier jaar later in werking trad. De gedachte was en is nog voor- treffelijk. Men zag in, dat tegenover de sterke blokken en landen een een heid zou moeten staan en dat onder linge concurrentie der kleine landen de positie dier landen nog meer zou verzwakken. Een vóórunie werd in 1949 geslo ten, die langzaamaan werd uitge bouwd door protocollen. Er kwam een coördinatie van de economische en sociale politieke en een gemeen schappelijke handelspolitiek. Het was de landbouwpolitiek, welke de groot ste moeilijkheden opleverde, maar ook deze werd tenslotte op elkaar afgestemd en nu hebben de drie lan den zich nóg nauwer aaneengesloten in een economische Unie. Deze ontwikkeling, hoe moeizaam ook bereikt, is zó belangrijk, dat men de betekenis ervan niet spoedig te hoog zal kunnen aanslaan. De ont wikkeling van het handelsverkeer der drie landen is nu al zo, dat niet alleen het onderlinge handelsverkeer sterk is toegenomen, maar dat ook gezamenlijke handelsmissies al bezig zijn om handelsverdragen af te slui ten. Deze Economische Unie bewijst, dat een onderlinge samenwerking als deze allerminst behoef1 te leiden tot afsluiting van andere landen. In de Euromarkt, die nu bezig is op gang te komen, zal men van de ervaring der drie Beneluxlanden kunnen pro fiteren. Nu het na dertien jaar zover gekomen is, is er dus alle reden om zich .hierover te verheugen. r\AT WIL ECHTER NIET ZEGGEN, dat men democratisch gesproken de zaak nu uit handen kan geven en de regeringen maar zou kunnen laten betijen. De eenheid, welke nu tot stand is gebracht, is nu eenmaal geen politie ke eenheid en de democratische en politieke rechten der drie landen moeten dus worden geëerbiedigd. Men moet echter oppassen, dat de economische samenwerking geen al te erge hinderpalen in de weg zullen worden gelegd door het optreden van de parlementen apart. Nu is het van de ene kant geluk kig zo, dat er een overeenkomst wordt gemaakt door de regeringen onderling en dat deze daarna door de regering aan het parlement ter goed keuring wordt voorgelegd. Het parle ment kan er dus alleen ja of neen te gen zeggen, eraan veranderen kan het niets. Indien dit wel zo ware, zou men moeten vrezen, dat de onderlinge strubbelingen en ruzies, welke nu ruim twaalf jaar nebben ged» urd en die tenslotte gelukkig overwonnen zijn, zich tot in lengte van dagen zouden voortzetten zonder dat er iets tot stand zou komen. Parlementaire democratie is een goed ding, maar men moet oppassen, dat het geen be letsel wordt voor een samenwerking, die door de ontwikkeling der dingen niet alleen noodzakelijk, maar zelfs een zaak van zijn of niet-zijn wordt. Daarom is men 'an de andere kant zo verstandig geweest de parlemen taire democratie in zoverre te waar borgen, dat men een Beneluxraad heeft ingesteld, samengesteld uit de drie parlementen. M~ar een afdoende waarborg is dat nog niet geworden. Na de instelling van deze Raad is zij tweemaal bijeen geweest en de toon, die er toen heerste was er een van bezorgdheid over de democrati sche ontwikkeling. In feite is het zo, dat deze Raad over ontwerp-verdra- gen en alleen maar adviezen kan uit brengen en dan nog als de regerin gen daarom vragen en aanvankelijk wilde men dit, wat de Economische Unie betreft, dan nog doen met geslo ten deuren. Dat laatste is gelukkig niet doorgegaan, maar vij zeggen het nog eens, men dient zich wel te reali seren, dat de democratische gedachte 1 geen hinderpaal mag worden op de weg naar de eenheid. Van de andere kant is de invloed van de Interparlementaire Benelux raad, zoals deze nu is, van te weinig importantie. En toch moet in deze Raad de op lossing van de moeilijkheid worden gezocht. De parlementen kunnen niet anders doen dan ja of neen zeggen tegen de overeenkomsten, maar de Benelux raad zou een grotere invloed kunnen krijgen, omdat deze overeenkomsten in wezen niets anders zijn dan wet ten, die de burgers der drie landen binden. De gewenste parlementaire invloed zou men daarom het best kunnen waarborgen, indien deze overeenkom sten zouden tot stand komen in over leg tussen de gezamenlijke regerin gen mét de Interparlementaire Be neluxraad, zoals het Belgische Ka merlid Pierson ook heeft aanbevolen Zo zal de parlementaire democratie haar invloed behouden en aan de ge dachte van de Europese samenwer king geen hinderpalen in de weg worden gelegd. j Of is het de baby? President Soekarno heeft besloten eerder dan in zijn voornemen lag naar Djakarta terug te keren. „Om dat mijn vrouw een baby verwacht", legde hij gisteren in Osaka uit; een toelichting die de rebel van Oost- Indonesië, kolonel Ventje Soemoeal in zijn hotel in Tokio een luide lach ontlokte. Hoe het zij, in Djakarta zijn de laatste dagen steeds meer stem men opgegaan, die een onverwijlde terugkeer van Soekarno naar de In donesische hoofdstad vragen. De president hoort in dit kritieke sta dium in zijn land te zijn, wordt ge zegd. Het enige teken dat gisteren in Djakarta op een kritieke toestand wees, was dat zwaar gewapende mi litairen de wacht betrokken bij de hoofdkwartieren van leger en lucht macht. In kringen van de regering- Djoeanda wist men nog niet beter te doen dan over de beweging in de buitengewesten de schouders op te halen. Een woordvoerder van de regering zei gisteren laatdunkend over de opstandige leiders: „Ik geloof, dat zij wel in staat zullen zijn om met veel fanfare en publiciteit een pro clamatie te doen, maar wat kunnen zij verder doen?" Hij meende dat de opstandige leiders alleen steun hebben in het westen van Midden- Sumatra. Premier Djoeanda, verze kerde hij, zal zich niet laten beïn- voldoen door hun politieke druk. „Routine-conferentie" Intussen zyn verschillende terri toriale en regimentscommandanten van Sumatra in Djakarta aangeko men voor een „routine-conferentie" met de chef-staf, generaal-majoor Nasoetion. Na Pia meldde, wilde de woord voerder van het leger geen bevesti ging geven van berichten, dat de militaire commandanten van Suma tra waren ontboden voor bijwoning van een bijeenkomst in Bandoeng ter bespreking van de jongste ge beurtenissen in Indonesië. De woord voerder van het leger, majoor Har- sono heeft tot de bevolking een waarschuwing gericht, niet lichtvaar dig geloof te hechten aan berichten uit het buitenland over de inwendige toestand in Indonesië. Hij deelde voorts mede, dat „aan de buiten landse correspondenten van te Dja karta gevestigde nieuwsagentschap pen een waarschuwing is gegeven, zich te onthouden van provocerende berichten over de inwendige ontwik- kelingen in Indonesië en om over de toestand in Indonesië zo objec tief mogelijk te schrijven." NIEUWE AMERIKAANSE AMBASSADEUR Het Witte Huis te Washington heeft woensdag de benoeming be kendgemaakt van M. P. Jones, thans onderminister van buitenland se zaken, belast met kwesties be treffende het Verre Oosten, tot am bassadeur in Indonesië. Jones volgt Allison op, die naar Washington is teruggeroepen. Feest aan het Spaanse Water (in de kieskringen Delft,Dordrecht» Gouda en Leiden) In de samengestelde kieskringen Delft, Dordrecht-Ridderkerk, Gouda en Leiden is de uitslag van de groslijststemming voor de candidafenlijst van de K.V.P. voor de Prov. Staten als volgt: Totaal 41500 leden. Geldige stemmen: 16159. 1. S. Menken, Leiden 14897 2. O. van Nispen tot Pannerden, Hillegom 14859 3. A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven 14794 4. M. P. A. Meissen, Wateringen 14759 5. Th. Verhoef, Alphen aan den Rijn 14171 6. F. J. Spieksma, Rijswijk 14035 7. L. Jacobs, Oude Tonge 13243 8. C. P. Vergouwen, Voorhout 11931 9. A. P. J. van der Weyden, Zevenhoven2341 10 L. M. E. von Fisenne, Warmond2113 11 A. C. van Moorsel, Warmond 1943 12 J. F. Pennings, Gorinchem 1171 13. L. A. Weeber, Delft 904 14 L. P. Duyvenstijn, Loosduinen 858 15 J. A. M. van Zonneveld, Leiden855 16 F. C. de Hosson, Leiden811 17 Mevr. M. Tavernev. Campen, Schiedam 776 18 Th. J. Arts, Gouda 739 19 W. J. C. Versteege, Alkemade660 20 H. J. van Doorenmalen, Dordrecht Het politiek advies luidde: 1. Deerenberg, 2. Van Nispen, 3. Meissen, 4. Menken* 5. Spieksma, 6. Verhoef, 7. Jacobs, 8. Vergouwen, 9. v. Moorsel, 10. mevr. Taverne, 11. Arts, 12. Pennings, 13. Veenhuizen, 14. v. Zonneveld, 15 Weeber, 16. Duyvenstijn, 17. Versteege, 18. v. d. Weyden, 19. v. Dooren malen, 20. De Hosson, 21. Von Fisenne. De acht eerste plaatsen zijn het aantal zetels, dat de K.V.P. voor de ge noemde samengestelde kieskringen in de Prov. Staten van Z.-Holland tot nog toe inneemt. Op de groslijst kwamen 21 namen voor; de officiële candidatenlijst telt 20 namen, zodat de heer Veenhuizen uit Dordrecht, die 435 stemmen ver wierf bij de groslijst-stemming er niet op voor komt. De tweede „Kaputnik" in Vanguardproject Gistermorgen is prinses Beatrix reeds vroeg uitgereden voor een tocht, die haar zou voeren over het westelijke deel van het eiland Cura sao, Banda Abao, zoals dat in de volksmond wordt genoemd. De tocht begon met een bezoek aan het Caribisch marine biologisch in stituut, het domein van dr. Zaneveld, die er tezamen met jonge geleerden een studie maakt van de talrijke as pecten van de zee rond Curasao. Het volgende punt was het vissers plaatsje Boca St. Michiel, waar het al volop feest was voor de prinses arriveerde. Hier kreeg prinses Bea trix een oud gebruikje te zien, na melijk een zogenaamde linten dans, waarbij rood, wit, blauw en oranje kleurige linten al dansende om een paal gewonden worden en daarna weer ontwonden, een kunst die moeilijker is dan het lijkt. Een meis je van een jaar of acht bood de prin ses bloemen aan en er was ook een geschenk, namelijk en hoe kan het anders in het vissersdorp een aan tal diep opgedoken coralen. Via Jan Doret en Julianadorp werd de weg naar Westpunt ingeslagen, waarna via een binnenweg dwars door het woeste Curagaose land- j schap werd gereden naar het oude1 landhuis Knip, waar H.K.H. en haar gevolg een echte Curagaose maaltijd wachtte. Visballetjes, funchi, geite vlees en andere zaken, waarvan de kok van de koninklijke familie in Soestdijk geen weet heeft, behoor den tot het menu. In de namiddag ging de prinses naar een ander plekje van Curagao, dat een befaamd ontspanningsoord is, namelijk het zogenaamde Spaan se Water. Hier vindt men rond een grillig gevormde uitloper van de zee, 444 een binnenbaai met een zeer nauwe toegang, waarlangs de Boca het strand ligt, met tientallen vakantie huisjes, waar zaterdags en zondags de watersportliefhebbers hun barbe cue houden en er met de boot op uit trekken. Van het paviljoen uit was de prin ses getuige van een waterfeest, dat haar nog lang zal heugen en dat Curasao van zijn meest vrolijke kant heeft getoond. Woensdagochtend heeft de Amerikaanse Marine op de raketbasis Cape Canaveral in Florida eer poging ondernomen om een drietraps Vanguard- raket met een kunstmaan in de neus te lanceren. Nadat de raket ongeveer 10 seconden loodrecht omhoog was gegaan, begon zij te wankelen en brak in tweeën. Later heeft het Amerikaanse ministerie van defensie bekend ge maakt, dat de raket na uit haar baan te zijn geraakt door een veilig heidsofficier van de grond af tot explosie is gebracht. De foto geeft een beeld van de stijgende Vanguardraket. Koningin Elizabeth's slanke lijn Volgens een Londens modehuis zal koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië bij haar bezoek aan Nederland japonnen dragen die tot ongeveer 43 cm. van de grond komen. Zij zou zich hebben uitgesproken voor een „lange en slanke" lijn. Om het effect van deze lijn nog te verhogen, zou zij van plan zijn over dag donkere zijden kousen te dragen en 's avonds zwarte, aldus het mode huis. Boelganins schrijverij President Eisenhower is van oor- j deel dat de brieven van maarschalk Boelganin de kansen op een topcon ferentie niet hebben verbeterd. Zolang men het niet eens is gewor den over een agenda, zei hij gisteren in zijn wekelijkse persconferentie, kan er van een dergelijke conferentie niets komen. Boelganins brieven hebben in zijn ogen evenmin de kansen op 'n betere verstandhouding tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie vergroot. Indien tijdens een topconferentie een voorstel aan de orde zou komen over instelling van een kernwapen- vrije of een gedemilitariseerde zone in Midden-Europa, dan zou, zo zei hij Amerika geen afspraken maken met de Sowjetunie alvorens overeen stemming te hebben bereikt op dat punt met de bondgenoten. Hij noemde met name West-Duitsland, de Bene luxlanden en Italië. Te Borger in Drente is woensdag tengevolge van een harde rukwind het huis van de alleenwonende 70-jari- ge heer L. de Weerd ingestort De heer De Weerd, die te bed lag, liep geen verwondingen op. Later op de dag nam de heer De Weerd de ruïne in ogenschouw. Lichte nachtvorst Onder invloed van een randstoring van een depressie, die woensdag naar de Baltische staten wegtrok, wakkerde de wind woensdagavond voornamelijk aan de kust tot storm toe, waarbij in district noord korte tijd 10 beaufort werd bereikt. Daar na nam de windkracht snel af. De tamelijk zachte lucht werd met naar noordwestelijke richtingen draaien de wind verdreven, waarna koude polaire lucht binnenstroomde. Deze lucht is onstabiel van opbouw, zodat van zee uit enkele sneeuw en hagel buien binnendreven. Ten westen van Ierland bevindt zich een kleine storing, die in oostzuidoostelijke richting naar Noord-Frankrijk zal trekken. De frontale bewolking hiervan zal misschien tot over de zuidelijke provincies reiken, waar door enige sneeuwval mogelijk is; elders komen opklaringen voor, die afgewisseld worden door enkele buien. In de koude lucht zal de ko mende nacht op de meeste plaatsen lichte vorst optreden. Overdag loopt het kwik tot even boven het vries-J punt op. (Geldig van donderdagavond tot j vrijdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). VANNACHT LICHTE VORST. Opklaringen afgewisseld door enkele sneeuw- of hagelbuien, i, Vannacht in het binnenland i lichte vorst, morgen ongeveer de- 1 zelfde temperaturen als van- daag. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. 7 Febr. zon op 08.12; onder 17.38; maan op 22.25; onder 09.13. Hoogwaterstanden 7 Febr. v.m. 5.30; n.m. 5.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL I LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GiRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNOHEN GARMiSCH P. ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID geen MALLORCA ALGIERS geh. bew. 14 C. sneeuw 8 geh. bew. —12 geh. bew. 7 onbew. - - 3 zwaar bew. 1 .9 hagelbui 2 half bew. 1 zw. bew. 0 regen 5 geh. bew. 7 zwaar bew. 1 onbew. 4 9. geh. bew. o geh. bew 1 .9 regen 2 geh. bew. 7 regen 3 regen 2 zwaar bew. 1 .9 zwaar bew. 6 geh. bew. 1 99 zwaar bew. 10 zwaar bew. 6 9, opgave mist 2 zv/aar bew. 8 Korreltje De democratie is die regeringsvorm, waaronder je zegt wat je wilt en doet wat je gezegd wordt Gerald Barry

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1