TUSSEN BALIE£N TRALI£ ,De §temmeni*ovei* Ambtelijke mo!en maalde Nieuwediep droog Haarlemse bloemenkeuring Dr W* I* I. Dijsselbloem: Samenwer king met behoud van eigen karakter KAB voelt sfeer van overheidspersoneel niet aan U kunt in een atoom gaan wandelen f DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA fi Matrozen-petitie maant tot snelheid In een land als het onze, waar alles aan de zee herinnert, kan men zich met minder fantasie een matroos voorstellen zonder zeewater, dan een matroos zonder bier. Daarom is er in de Marinestad-bij-uitstek, Den Hel. der, groot la wijt ontstaan toen de vergunningen tot het schenken van bier in het r.k. militair tehuis aan de Koningsstraat aldaar werd inge trokken. De honderden varensgezellen, die daar dagelijks „per man, driekwart kan" kwamen hijsen, hebben nadat het tehuis enkele huizen verder in de straat was gevestigd, met grote schrik en spijt vernomen, dat de tapkraan voorlopig gesloten moest blijven. Na tuurlijk loopt het bezoek aan 't mili tair tehuis met sprongen terug. Op 23 december werd het nieuwe mili taire tehuis in Nieuwediep officieel geopend. Reeds in november was een aanvraag ingediend om de benodigde vergunningen te doen overschrijven naar het nieuwe adres. Maar eerst op donderdag 30 januari verscheen er een inspecteur van de drankwet om te kijken of de lokaliteiten aan de gestelde voorwaarden voldeden. De inspecteur verdween, de verzekering achterlatend, dat het tehuis was goedgekeurd. Enkele uren later verschenen er een paar agenten in burger, die de mededeling kwamen doen, dat de tap voorlopig dicht moest blijven omdat het tehuis niet over een verlof-A be schikte. Voor het schenken van kof. fie en limonade is een vergunning-B vereist en ook deze heeft men niet. Voor de verkoop van deze dranken die matrozen toch heus niet boven bier prefereren wordt een oogje dichtgeknepen. Maar voor het bier werd de door burgemeester C. J. van Velsen mondeling gegeven toestem ming zonder pardon ingetrokken. Meer dan vijfhonderd matrozen, die in afwachting van succes naar ander bier zijn gaan zoeken, hebben hun handtekeningen gezet onder een petitie, waarin zij met het bestuur van het tehuis de gemeentelijke over heid verzoeken, de snelheid van de ambtelijke molen wat op te voeren. Ten dienste van de B.P.M. Luchtverbinding Den Haag R.dam v.v.l Morgenochtend zal van het Malie veld te Den Haag een helicopter op stijgen voor een proefvlucht naar de geprojecteerde helihaven bij de raf finaderij van de B.P.M. in Pernis te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling van de Maatschappij die deze vluch ten onderneemt, de N.V. Aero Con tractors, in de toekomst een geregel de dienst tussen deze twee Zuidhol landse steden te onderhouden. Voor lopig is echter alleen nog maar toe stemming verleend voor deze experi mentele vlucht. Als de proef slaagt, wil de maat schappij, die ook voor oliebelangen aan de Perzische Golf vliegt, een con cessie voor de duur van een jaar aan vragen bij de Rijksluchtvaartdienst. Men wil het traject Den HaagRot terdam v.v. in de toekomst viermaal per dag af te leggen. Van de zijde van de B.P.M. bestaat grote belangstel ling voor deze onderneming. Men ziet hierin een mogelijkheid om de zo lang gekoesterde wens: „een snellere verbinding tussen het Haagse hoofd kantoor en het bedrijf te Pernis" in vervulling te doen gaan. Het type helicopter, welke op deze vluchten gebruikt zal woeden is de Bell—47J. Groslijststemming K.V.P. statenkring Leiden Voor de groslijststemming der K.V.P. voor de Provinciale Staten van de Statenkring Leiden werden uitgebracht 4818 geldige stemmen. Daarvan werd uitgebracht op: A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven 4421 O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, Hillegom 4488 M. P. A. Meissen, Wateringen 4411 S. Menken, Leiden 4533 F. J. Spieksma, Rijswijk4124 Th. W. Verhoef, Alphen a. d. Rijn L. Jacobs, Oude Tonge C. P. Vergouwen, Voorhout A. C. van Moorsel, Warmond Mevr. M. A. C. Taverne v. Campen, Schiedam 243 Th. J. Arts, Gouda 172 J. F. Pennings, Gorinchem162 A. N. J. Veenhuizen, Dordrecht J. A. M. v. Zonneveld, Leiden L. A Weeber, Delft L. P. Duij venstijn, Loosduinen W. J. C. Versteege, Alkemade A. P. J. v. d. Weijden, Zevenhoven H. J. v. Doorenmalen, Dordrecht 89 F. C. de Hosson, Leiden384 L. M. E. von Fisenne, Warmond 1076 Er waren dit keer veel tulpen in de keuringszaal van het Krelagehuis, maar het overgrote deel betrof be kende gezichten. Narcissen waren er niet veel en hyacinten weinig. Bij de narcissen zagen we wel en kele opmerkelijke variëteiten. Zo etaleerde de fa G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim, twee grootkronigen, die elkaar niet zo heel veel ontlie pen in kleur. We noteerden Prof. Einstein en Mary Hously. Beiden met goed gevormd sneeuwwit dekblad en helder oranje kroon. De cup ligt bij eerstgenoemde vrijwel geheel plat op het bloemdek, terwijl hij bij Mary Hously iets meer bekervormig is. Het kruid van Mary Hously is echter veel krachtiger. De gele trompet City of Haarlem van Gebrs van Graven, De Zilk, maakte ook een prima indruk, evenals de bicolor Van der Wereld Favorite van L. v. Staalduinen ir, 's-Gravenzande. Beste Yellow Sun zagen we van J. Biemond Zn, De Kaag, die tevens goede Joseph Mae Leod naar voren bracht. Bij de hyacinten waren het weer de blauwe Perfection en de rose Sig- nor en Eros van M. Veldhuizen van Zanten N.V. te Lisse, die sterk de 4200 3917 3667 1015 OVERZICHT BLOEMENHANDEL (RIJNSBURG) De „hausse" duurt voort! Nadat de broeiers in Rijnsburg en verre om geving het vele weken aan één stuk hadden moeten doen met prijzen, die nu niet bepaald aan de vriendelijke kant waren, is verleden week een prijsstijging ingezet. Dat had de ex port natuurlijk op zijn geweten. Zon der uitvoer is de broeierij in het bin nenland ten dode opgeschieven Nu :s het de afgelopen dagen wel eens zo geweest, dat zeker de helit van de totale aanvoer voor export werd ge kocht. De meeste partijen die de grens overgaan zijn bestemd voor België en Zwitserland. Zelfs een al ledaagse tulp als Krelage's Triumph bracht bijv. in het eind van de vo rige en in het begin van deze week de alleraardigste prijs op van j 0.80 tot 1.per bos. Voor Roland be taalde men van f 1.tot f 1.20, voor Lustige Witwe van f 0.95 tot 1.10, voor Prinses Beatrix 1.20 en 1.40 en voor Wintergold f 0.J0 en 0.90 per bos. Demeger was i.v m. het mengen der tulpen bijzonder ge wild en kwam tot f 1.30 per bos. Queen of The Night werd zelfs nog afgedrukt op 1.65 per bos.^ Hoge prijzen werden ook betaald voor Prunus, die tot 1.65 liep en voor Cordell Hull, die 1.40 of daarom trent noteerde. Van der Eerden ging van de hand voor 0.90 tot f 1. Copland voor 1.10 tot 1.30, Olga voor 0.90 tot 1.—, Topscore voor 1.10 en 1.20 en Titian voor f 1.— tot 1.10- En dan zag men heel wat partijtjes Brilliant Star, die nog weg gingen voor 0.50 en 0.60, terwijl men voor de beste Crown Imperial tot 1 0.90 per bos betaalde. Athleet bracht 1.25 tot 1.35 op, Edith Eddy van 0.90 tot 1-15, Golden Harvest van f 0.90 tot 1-10 en Yel low Gem. van f 1.10 tot f 1.20. Beste hyacinten lagen tussen 22.en 27.per 100 en wat Je narcissen aangaat: Carlton verwis selde van eigenaar voor 0.70 tot 0.90, King Alfred voor f 0.80 en 0.90, evenals Golden Harvest, He- aandacht trokken. G. Hommes, Hei- loo, bracht zijn donkerblauwe sport uit iris Wedgwood weer naar voren onder de naam Ideal. Inderdaad een ideale iris, waarvan men veel mag verwachten. Bij de tulpen bracht N. Zandbergen Wzn, Rijnsburg, een oranje zaailing naar voren, die we nog.wel eens te rug zullen zien. G. J. Meeldijk uit De Zilk, bracht de apart getinte Ma ry Hously naar voren en van Hette- ma Zn, Beetgum, de voortreffelijke randtulp Kees Nelis. L. van Berkel. Vogelenzang, bracht een dieprode sport uit Van der Eerden en de zo even genoemde Mary Housiv zagen we ook in prima conditie van Th van Haaster, De Zilk. De apari-rode Achilles werd naar voren gebracht door G. Enthoven, Nieuw Vennep en de fa Ant. Nijssen Zn, Santpoort waren er natuurlijk weer met een aantal zaailingen: de dubbele Stock holm, Crescendo. Monte Carlo en At lantic City. Een beste rode parkiet onder de naam Erna Lingren zagen we van Konijnenburg Mark, Noord- wijk. Prima van steel en vorm! B. de Mooy, Rijnsburg, liet de fraaie oran jerode Gal way zien. Een mooi gelijk en best ontwikkeld gewas. Deze tulp geurt heerlijk. C. P. Alkemade Zn, Noordwijk, lieten tenslotte weer ARKA-BIJEENKOMST TE LEIDEN Op de gisteravond, in restaurant In de KAB werd gezocht naar de Zomerzorg te Leiden belegde ver- ruimte om hierin deze eigen plaats gadering van het gewestelijke kader van de landelijke hoofdgroep van ge meente-ambtenaren, heeft de direc teur van het ARKA-bureau, dr. W. J. J. Dijsselbloem, een antwoord wil len geven op uitlatingen van de heer A. C. Weijters, verleden week ge daan op een vergadering van de Haagse afdeling van de KABO. De heer Loerakker sprak zijn grote vol doening uit over het feit, dat zovele kaderleden uit Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht van hun belangstel ling voor deze bijeenkomst hadden blijk gegeven. Dr. Dijsselbloem gaf een uitvoerig exposé van de zienswijze der ARK A betreffende de huidige situatie tus sen ARKA, KABO en KAB. Om een objectieve beoordeling te kunnen ge ven is het nodig, beide partijen te horen. Men is niet gediend met het horen verkondigen van de halve waarheid, want een dergelijke onvol komenheid is nog erger dan een leu gen, aldus dr. Dijsselbloem. In ant woord op het argument van de heer Weijters van de KABO aangaande het verbreken van de betrekkingen tussen beide bonden om de bijdrage van de verhoogde contributie aan de KAB, zei spr., dat hij wel de indruk had gekregen, dat de moeilijkheid louter lag bij de financiën. De ARKA wilde evenzeer de over eenkomst tussen haar en de KAB doen uitgroeien, maar dan met be houd van de eigen status aan de zien hoe best de dubbele gele Caliph ambtenaren eigen, als mediale wer- of Bagdad zich leent voor de kers, een eigen plaats bezettend tus- broeierij. sen de andere niet-mediale werkers. 204 lios voor 0.60 en 0.70 en in deze koers lagen ook Scarlet Elegance en "Innocence. Queen of the Bicolors werd verkocht voor 0.80 en 0.90. Blauwe crocussen ging van de hand voor 3.en f 4.per 100 gele voor 1.50 tot 2.— en blauwe druifjes brachten van f 0.40 tot 0.50 per bosje op. 644 uitzicht-en tentoonstel-, lingsruimten TOTAAL GEWlCHTea1200T0N-(DeEi(WKygiw'egtM6500ron) De 35 miljoen bezoekers die naar wordt verwacht, de wereldtentoon stelling te Brussel zullen bezoeken, krijgen reeds van kilometers afstand een indruk van het tijdsbeeld, waarin deze manifestatie der volkeren zich heeft geplaatst. Hoog boven de pavil joens verheft rich het Atomium, zin nebeeld van een van de belangrijkste factoren die ons leven van vandaag beheersen. De wereldtentoonstelling te Londen richtte destijds het Crystal Palace op, toendertijd een wonder van staalcon structie en glas. Daarvoor had ir Eiffel de wereld tijdens de Franse wereldtentoonstel- (97) JoorM.. timtmtm tmntSM buihMmmbimdtrmlm'.... r<f ling doen opzien naar zijn gewaagde hoogbouw. En nu het Atomium, 110 m. hoog, een 200 miljard maal ver groot elementair ijzer kristal. Negen atomen met een doorsnede van 18 meter worden onderling verbonden door stalen binten met een doorsnede van 3 m. Onze tekening geeft een duidelijk overzicht van de mogelijkheden die een wandeling door de bollen, of sfe ren, biedt. Het atomium is in zijn ge heel bedoeld als inzending van de Belgisch-Luxemburgse Staalindustrie en de Industrie der Non-ferro meta len. De bezoeker zal in het Atomium zijn kennis omtrent het atoom kun nen verrijken, want in de bollen zijn tentoonstellingsruimten bestemd voor een overzicht voor de vreedzame toe passing van de kernenergie. te kunnen innemen. Dat dit een zaak van lange adem is, blijkt wel hier uit, dat van de zijde van het Epis copaat terzake nog geen bepalend advies is gegeven. En toch weet de KABO al te zeggen, welke richting zij zal volgen. Eigen karakter Toen de KAB de eis stelde tot hogere afdracht, heeft de ARKA ge meend, hieraan niet te moeten vol doen, doch ook de band tussen haar en de KAB niet te moeten verbre ken; de ARKA-ambtenaren kunnen rustig 3 cent per week meer be talen, aldus dr. Dijsselbloem. De ARKA heeft zich op geen enkel ge bied willen isoleren en heeft het con tact met de andere groepen willen onderhouden met behoud van eigen karakter. Het beleid bleef gericht op continuëring van de samenwerking; de verantwoordelijkheid van het ver breken ligt geheel bij de KAB. De mentaliteit van de vakcentrale, die grotendeels partimliere werkers beslaat, wordt bepaald door de be grippen rentabiliteit, full employment en productiviteit. Deze begrippen gelden nu eenmaal niet voor het overheidspersoneel. De overheid moet blijven functioneren, of zij nu rendabel en productief is of niet. De loonvorming van de particuliere wer ker wordt vanuit deze gezichtshoek benaderd: rentabiliteit en producti viteit. Zo'n vakcentrale treedt niet binnen in de sfeer van het overheids personeel, van ambtenaren, die geen geld opbrengen, doch alleen maar geld kosten. Volgens de KABO zou de geza menlijke invloed van de ARKA en KABO aan het tanen zijn. De heer Dijsselbloem vroeg zich af, waarop deze invloed zou moeten worden uit geoefend. Dit zou primair moeten ge schieden binnen het terrein van de Rooms-Katholiek Centrale, welke met 108.500 leden de ARKA, KOV, St. Bernardus, St. Rafaël, St. Michaël en KABO omvat. Dit instituut be staat thans 40 jaar en vormt de basis voor het georganiseerd overleg met het Rijk en de bij dit overleg aan gesloten gemeenten. Deze invloed vermindert inderdaad wanneer men de invloed van de katholieke orga nisaties in dit instituut gaat uithol len De kracht van het katholiek overheidspersoneel is gelegen in de samenwerking binnen deze Centrale. Bij de KABO schijnt samenwerking met socialisten en christelijk over heidspersoneel te prevaleren boven het herstellen van de onderlinge so lidariteit dei katholieke organisaties. En toch, zo betoogde dr. Dijsselbloem met klem, gaat dit altijd nog boven samenwerking met de socialistische en christelijke broeders. Opportunis me is zeer gevaarlijk, dat is reeds vaak gebleken. Eenheid in verscheidenheid Dat de ARKA onder de duiven zou schieter van de KABO, gaat zeker niet op, volgens spreker. De propaganda wordt alleen gevoerd onder de zgn. verkeerd-georgani- seerden, hetgeen niet anders wil zeggen, dan de katholieken ge organiseerd in socialistisch en christelijk verband, dus geenszins anders. Wat de eenheid betreft ziet de KABO deze alleen als eenheid in uniformiteit, dat eenheid in ver scheidenheid moet kunnen bestaan wordt over het hoofd gezien. De differentiatie hoofdarbeider-hand arbeider schijnt de KABO niet te durven aanvaarden. Evenals de KABO hoopt ook de ARKA op koerswijiziging, doch zij wil dit doen naar eigen visie en wenst geen visie opgedrongen te krijgen. De KABO betreurt deze gang van zaken; de ARKA betreurt dit nog meer. Wij kunnen ons niet de luxe permitteren van onderling te zoeken bij de anderen. De KABO en ARKA moeten zoeken naar een koers die spreekt van respect voor beide opvattingen; gedifferentieerde belangen moeten in federatief ver band kunnen worden behartigd. De ARKA toont van alle kanten de be reidheid tot dit verband, met behoud van eigen karakter. Dr. Dijsselbloem hoopte van harte, dat dit spoedig verwezenlijkt zou mogen worden. Voordat men in de gelegenheid werd gesteld aangaande de uiteen zetting van dr. Dijsselbloem vragen op te werpen, waarvan gaarne ge bruik werd gemaakt, dankte de heer Loerakker spreker voor de serene wijze waarop hij, geheel in ARKA- stijl, zoals de voorzitter het uitdruk te, deze stof had behandeld. Hij riep de aanwezige kaderleden op, ver trouwen te hebben in het hoofdbe stuur en de deskundige staf, zodat men met een variant op J. P. Coens uitspraak zou kunnen zeggen: Bij de ARKA zal het waarachtig nog wel gaan Vervolgens ging men in beslo ten kring over tot het afhandelen van het huishoudelijk gedeelte van de vergadering. te krakelen als katholieken en steun vuld. ANWB wendt zich tot alle Nederlandse gemeenten Van het ogenblik af, waarop de invoering van de maximum snelheid van 50 km binnen de bebouwde kom werd aangekondigd heeft de ANWB erop gewezen, dat het plaatsnaam bord dat voor vrijwel iedereen slechts de betekenis van een toeris tische informatie heeft als aandui ding met betrekking tot deze maat regel onvoldoende moest worden ge acht. De bond had de minister van ver keer en waterstaat dan ook gevraagd het begin van de bebouwde kom ook nog aan te geven door het internati onale gebruikelijke bord „50 km" (wit veld met rode rand en zwart opschrift ,50 km"). De minister nam toen echter het standpunt in, dat de reeds bestaande bepalingen, die het begrip „bebouwde kom" tot grond slag hadden, nooit moeilijkheden hadden opgeleverd en wees het voor stel van de ANWB mede op wette lijke gronden, af. De praktijk heeft echter de ANWB aldus deelt zij mede, inmiddels over tuigend in het gelijk gesteld en on danks de zienswijze van de minister heeft een vrij groot aantal gemeen ten borden „50 km" aan het begin van de bebouwde kommen geplaatst. In zijn laatste memorie van antwoord heeft de minister thans medegedeeld, „dat het wegenverkeersreglement zich niet tegen plaatsing van derge lijke borden verzet en dat zulks, als een met name voor vreemdelingen duidelijke aanwijzing, ook aanbeve ling verdient." De ANWB heeft hierin aanleiding gezien een schrijven te doen uitgaan naar alle gemeenten in Nederland, waarin de bond erop wijst, dat er dus nu generlei bezwaren meer be staan tegen het aanbrengen van de maximum-snelheidsborden. De ANWB meent dat er de voor keur aan moet worden gegeven deze borden aan te brengen aan dezelfde paal, waaraan het plaatsnaambord is bevestigd. Op niet mis te verstane wijze zal de weggebruiker op deze wijze op de maximum snelheid geat tendeerd worden. Ten aanzien van het aanduiden van het einde van de bebouwde kom zijn de problemen nog niet opgelost. Thans geeft slechts de achterzijde van het plaatsnaambord dit uiter aard op zeer onvoldoende wijze aan. De ANWB adviseert de gemeente besturen hiervoor het in de conventie van Genève vastgelegde doch niet in onze verkeerswetgeving overgeno men bord te gebruiken. Dit is een rond wit bord met van links onder naar rechts boven lopende zwarte balk. De ANWB verwacht dat onze ver keerswetgeving binnen afzienbare tijd met dit internationaal reeds aanvaarde bord zal worden aange OLIEMAN IN DE OLIE. Een olieman op de wilde vaart uit Boskoop stond voor de Haagse politie rechter, omdat hij op 7 juli jl. op de fiets in de Zuidstraat te Boskoop had gereden, terwijl hij onder drankin vloed verkeerde. De 20-jarige ver dachte erkende dit. „Het is maar een maal zondagavond", had hij tegen de politie gezegd. De rechter hoopte echter dat hij niet elke zondagavond aan de wal zo zou doorbrengen. De bewuste avond had verdachte twintig flesjes pils geleegd. De officier van justitie wilde reke ning houden met verdachtes blanco strafregister waar het misdrijven be trof en vorderde daarom 40, boete of acht dagen en een week voorwaar delijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Overeenkomstig deze eis werd de olieman veroordeeld. WEERZIEN MOEST GEVIERD WORDEN. Een 35-jarige opperman uit Sassen heim stond voor de Haagse politie rechter terecht wegens het vernielen van een flinke ruit van een café te Leiden op 16 juli. Hij erkende dit, maar hij zou eerst door de echtgenote van de caféhouder met een fles op het hoofd zijn geslagen. De verdachte vertelde dat hij een oude vriend uit militaire dienst nad ontmoet en deze ontmoeting moest gevierd worden met de nodige alcohol. Na sluitings tijd weigerde men hem te tappen. Hierover waren moeilijkheden ont staan en de caféhouder en een kelner vertelden dat verdachte beledigende opmerkingen had gemaakt en de zaak was uitgewerkt Kort daarna was de ruit ingetrapt en het was geen raadsel wie de dader was geweest, want bij dit trappen was verdachtes schoen uitgevlogen en in het café terecht ge komen. Verdachte vertelde met verlof uit Australië te zijn en binnenkort weer te zullen vertrekken. Hij werd over eenkomstig de eis veroordeeld tot 30,— boete of zes dagen en betaling van een civiele vordering van 159,91 voor de aangebrachte schade aan de caféhouder. VRIJGESPROKEN. Honderd gulden boete of tien da gen eiste de officier van justitie bij de Haagse politierechter tegen de di recteur-eigenaar van een handel in lompen en metalen te Leiden. Deze zou op 17 mei zijn neef hebben ge schopt en geslagen. De verdachte ont kende dit. Het slachtoffer vertelde bijj zijn oom in dienst te zijn geweest, een ongeval was hij uitgeschakeld en nu kwam hij de uitkering wekelijk; halen. Hierover waren steeds moei lijkheden geweest. De verdachte had hem de uitkering niet willen geven en volgens de getuige had de ver dachte zijn neef toen aangevallen. Twee getuigen a décharge ontkenden dit. De Haagse politierechter achtte het tenlastegelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak de verdachte vrij. DAT WERD BROMMEN. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse politierechter een niet verschenen schilder uit Lelden tot een week gevangenisstraf. De man had op 28 juni gebromfietst, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde Verdachte had al een strafblad me* diverse veroordelingen. Op 23 januari was hij voor een soortgelijk feit ver oordeeld. Diverse malen had hij open bare dronkenschap gepleegd. Toen de verbalisant op de bewuste dag na derde was verdachte gauw doodon schuldig naast een hengelaar gaa: ritten, maar dez elist baatte hem nieti

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6