S)e CcicbeSoii^cmt Prinses Beatrix tussen de jeugd van Curasao BOELGANIN OVER DE TOPCONFERENTIE Is één twee? Margareta Manuela brengt prinses bloemenhulde Prins Bernhard in Afrika H. Vader bidt Ange !us voor Concurrentie in de kunstmanenbranche Bergen onder ijs het Directeur: C M v. HAMERS VEI D. Hoofdredacteur L. C. J RÜÜZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG Hoogconjunctuur kunstmanenbranche Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 NIEUWE UNIE 17 R ZIJN VERZAMELAARS in al lerlei soorten en variëteiten; de één verzamelt postzegels, de ander .ucifersdoosjes. Het nieuwste is ech ter wat Nasser als hobby schijnt te gaan beoefenen; hij verzamelt pre sidentschappen. Van Egypte was hy al president, maar sinds zaterdag jl. is hij ook president van Syrië of juister gezegd van de nieuwe Egyptisch-Syrische staat (u weet wel: één grondwet, één president, één leger, één vlag, één misère enz.). En binnenkort zal er misschien Jemen ook nog bij komen, waarvan Nasser dan natuur lijk eveneens president wordt. Er is dan in het Midden-Oosten een 0 nieuwe Arabische staat ver rezen, die het ongerief heeft, dat hij in drie territoriaal geheel ge scheiden delen uiteenvalt, wat niet bevorderlijk is voor de homogeniteit. Men vraagt zich af, wat de bedoe ling is van deze Verenigde Arabische Republiek. In de praktijk zal het wel hierop neerkomen, dat de genoemde drie landen zich hechter aaneenslui ten in 'n gezamenlijke anti-Westerse politiek. En één van de eerste doel einden zal wel zijn: groter invloed op de andere Arabische staten. Men verwacht zelfs, dat de nieuwe repu bliek alles in het werk zal stellen om een paar andere Arabische staten op te slokken. Te beginnen met Jor danië. Naar verluidt hebben de heersers van Jordanië, Irak en Saoedi-Arabië, het gevaar reeds aan zien komen en zullen zij binnenkort de hoofden bij eensteken om afweermaatregelen te beramen. Mogelijk gaan zij eveneens een unie aan. Maar zij moeten wel heel erg in de rats zitten, willen zij hun eigen troonzeteltje opgeven. Het ge vaarlijkste is de situatie voor Jor danië, waarvan koning Hoessein nog pas kort geleden een staatsgreep het hoofd heeft moeten bieden. Als de nieuwe eenheidsstaat behoorlijk functioneert, zal het wel niet lang duren of er zullen nieuwe onlusten uitbreken rondom koning Hoesseins paleis. Israel, dat ook tussen de twee staatsdelen ingeklemd zit als een noot tussen een notenkraker, voelt zich niet zozeer bedreigd, omdat het militair zoveel sterker is. Deze fusie tussen twee zo geheel verschillende staten is en blijft een vreemd geval; wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat het maar een gelegenheidsunie is, welke niet lang stand zal houden. Als men ziet, hoe lang het geduurd heeft, voordat er een economische unie tot stand gebracht kon worden tussen drie zozeer op elkaar aangewezen landen als de Benelux-landen dan begrijpt men niet, hoe een algehele unie tussen zozeer verschillende lan den opeens uit de grond gestampt kan worden. Extra dag vrijaf Prinses Beatrix betrad gisteroch tend het bordes van het fort Am sterdam te Willemsctad. Op slag ver stomde het geroezemoes van de vijf duizend kinderen op het plein. Frater Fidelius, volgens traditie di rigent van de kinderaubades, hief zijn dirigeerstok en de jeugd van Cu rasao zong haar prinses met klare stem in het papiamento toe. De Prinses, gekleed in een ge bloemde zijden japon, hoorde lachend toe, terwijl ze zo nu en dan een blik wierp op het fraai veriserde tekst boekje van de liedjes, dat aan de voorzijde een portret van de prinses droeg en aan de achterzijde lachen de kopjes van twee Curagaose kin deren met een vlag en hartelijk wel kom roepend. Een luid gejuich steeg op toen de Prinses de zangertjes hartelijk dank-1 noemen. te en hun zei dat ze niet alleen maan dag maar ook vandaag een vrije dag zouden hebben. Door de stad. 's Middags reed de Prinses uit voor een tocht door Willemstad. In een open auto gezeten, de ogen schermd voor de zon door een don kere bril, reed zij langer dan twee uur rond, toegejuicht en toegezwaaid door de enthousiaste bevolking. Al lerwegen klonk het „esta bonita", wat is zij mooi. In de avond dineerde de prinses in kleine kring en kreeg zij gele genheid een van de meest typische en misschien ook merkwaardige mu ziekinstrumenten van Curasao te be luisteren, namelijk een caladit orgel (een orgelkistje), een klein orgeltje op een lange stok, dat eigenlijk het beste te typeren is door het een speeldoos van forse afmetingen te Voorbereiding langs diplomatieke wegen In het nieuwe schrijven van de Rus sische premier Boelganin aan presi dent Eisenhower wordt het denkbeeld van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken ter voorberei ding van een topconferentie verwor- Koningin Elisabeth van België weer thuis Zondagochtend is koningin Elizabeth van België, na een bezoek aan de Belgische Kongo, teruggekeerd op de Belgische luchthaven Meisbroek bij Brussel. De foto Iaat zien hoe zij bij het verlaten van het vliegtuig harte- 'yk werd verwelkomd door koning Leopold. pen en wordt voorgesteld dat agenda en aanverwante vraagstukken langs diplomatieke weg geregeld worden. De nota stelt een conferentiepro gramma van negen punten voor, die practisch in vroegere Russische nota's te vinden zijn. Een gesprek over de Duitse resp. Oosteuropese kwestie wordt afgewezen daar dit probleem slechts door rechtstreekse onderhan delingen tussen Oost- en West-Duits- land te regelen is. resp daar de posi tie van Rusland inzake Oost-Europa geen verduidelijking behoeft. De nota verweerpt Eisenhowers voorstel, de ruimtevaart te beperken tot vreedzame doelstellingen. Dit kan slechts in groter verband met een verbod van nucleaire wapenen en ra ketten behandeld worden. Het door Rusland voorgestelde pro gramma voor een topconferentie houdt in: 1. Beëindiging van atoom- en H- proeven. 2. De V.S., Engeland en de Sow- j et-Unie zien af 'an het gebruik van nucleaire wapenen. 3. De vorming van een A-vrij zone in Midden-Europa. 4. Een nonagressiepact tussen Na- vo en Warschaupact-landen. 5. Vermindering van de /reemde troepen in Duitsland en andere Euro pese landen. 6. Bespreking van vraagstukken, verband houdend met het voorkomen van verrassingsaanvallen. 7. Uitbreiding van de internatio nale handel. 8. Verbod van .oorlogspropagan da". 9. Maatregelen tot vermindering van de spanning in het Nabije en Midden-Oosten. In kringen van de V.N. wordt de kwestie van de vertegenwoordiging van Syrië en Egypte in de V.N. op het ogenblik uitvoerig besproken. Men is ven mening, dat de Alge mene Vergadering van de V.N. het besluit kan nemen, dat beide landen, na de totstandgekomen fusie, slechts recht hebben op één zetel. De Arabische landen zouden echter ook een voorstel kunnen indienen om het Handvest van de V.N. zodanig te wijzigen, dat beide landen elk op een zetel aanspraak kunnen maken. Men acht een oplossing in laatstge noemde zin waarschijnlijk, vooral om dat Jordanië en Irak eveneens een fusie zouden overwegen. Zoals be- kend-wil Jemen zich aansluiten bij de Verenigde Arabische Republiek, waar van tot nu toe Egypte en Syrië deel uitmaken. Men verwacht niet, dat de Sowjet- Unie zal sympathiseren met een eventueel voorstel om Egypte en Sy rië voortaan slechts één zetel toe te kennen in de algemene vergadering. Zondagmiddag is H.K.H. Prinses Beatrix met een K.LJVL-superconstelIation op de dr Albert Plesman-Iucht- haven te Willemstad op Curasao aangekomen. Zij werd verwelkomd door gouverneur A. B. Steekenbrink, eer ste minister E. Jonckheer, gezaghebber van Curasao M. P. Gorsira en de commandant zeemacht in de Neder landse Antillen, commandeur H. A. W. Goossens. Op deze telefoto uit Montreal in Canada ziet men H.K.H. Prin ses Beatrix, die na de inspectie van de erewacht een bouquetje bloemen kreeg aangeboden van het 10-jarige ne germeisje Margareta Manuela. Prins Bernhard heeft maandag een bezoek van vijf dagen aan de natio nale parken van Oeganda, waar hij het leven van de wilde dieren bestu deerde, besloten en is vervolgend met de regeringsdakota naar Aroesja in Tanganjika gevlogen waar hij een boerderij heeft. Op 11 februari, de dag waarop de Onbevlekte Ontvangenis voor het eerst honderd jaar geleden aan Ber- nadette verscheen, zal de H. Vader 's middags voor de radio het Angelus bidden. Dit gebed wordt uitgezonden door Radio Vaticana en de Italiaanse radio. Derexena was en uieniengevuige xun- den de controleposten ook eerst later Wnrflt dan aangenomen werd constateren, I 'e satelliet in zijn baan wentel- 11 De deskundigen hadden bere- Q0L kend dat het verste punt van Explo- rer 2700 k.m. van de aarde zou lig- 1 gen. Later bleek dat 2880 km. te WCCt zijn. De tijd van de eerste omwente ling om de aarde moest toen gewij zigd worden van de geschatte 100 mi-1 nuten in 115.1 minuut. Intussen blijft de satelliet „voorbeeldig" zijn banen I trekken en constant gegevens seinen, j Kinderliedje als herkenningsmelodie Veertien jaar geleden zag een Joods echtpaar hoe nazi-schildwachten hun vierjarig dochtertje in een vracht auto wierpen, die met onbekende be-1 dat de^ satelliet in zijn baan wentel stemming van het Poolse concentra tiekamp Vilno wegreed. Het echtpaar Galperin gaf evenwel nimmer de hoop op hun dochter eens terug te zien en zowaar werd het gezin zon dag jl. herenigd. Hun dochter Bar bara was inmiddels een achttienjarig meisje geworden. Na de scheiding van haar ouders door de nazi's had een Pools gezin zich over het lot van het meisje ont fermd. Zij was zich steeds haar af komst niet bewust geweest, totdat korte tijd geleden haar pleegouders haar tijdens een ruzietje hadden toe gevoegd, dat zij „Joods bloed in de aderen had". Op haar aandringen werd Barbara het weinige bekende omtrent haar ge schiedenis onthuld. Een Joods wees huis te Krakau nam haar daarna op en later stuurde een Joodse organisa tie haar naar Israël. M Zo las op zekere dag het echtpaar Galperin een advertentie waarin om i opsporing van Barbara's familie werd verzocht. Hoopvol gestemd vertelde Galperin aan de autoriteiten, dat zijn I dochter een moedervlek op een der benen moest hebben. Dit bleek bij Barbara het geval te zijn, maar men vond dit niet overtuigend genoeg. Het drietal werd ten slotte met el-1 kaar geconfronteerd en toen kreeg j moeder Galperin de ingeving een Joods kinderliedje te zingen. En Bar bara, die deze taal tot dit ogenblik niet bewust had gekend, herinnerde zich plotseling de woorden en zong het liedje mee, dat ze veertien jaar geleden op haar moeders schoot had geleerd. De Explorer doet het braaf Op de Amerikaanse raketbasis Ca pe Canaveral vanwaar vrijdagavond de eerste Amerikaanse kunstmaan is gestart, staan weer twee raketten opgesteld, kennelijk bestemd voor ruimtevluchten. Een er van is de Vanguardraket van de marine. De Vanguard stond twee weken ge leden reeds klaar maar werd weer gedeeltelijk gedemonteerd omdat bij de eindcontrole storingen werden ont dekt. Het leger kreeg toen toestem ming met zijn Jupiter-raket de po ging te doen die geslaagd is. Naar eerst thans bekend is gewor- Dj, Bummer be,taal uit 8 pagina', den heeft Explorer de geleerden en v 6 generaals na de start nog uiterst spannende ogenblikken bezorgd. De |-|||U kunstmaan bleek verder te gaan dan R XV-JUrf berekend was en dientengevolge kon- BINNENKORT SPOETNIK Hl? Volgens de Moskouse correspondent van het Hongaarse persbureau M.TJ. zullen de Russen binnenkort een kunstmaan lanceren, die een gewicht heeft van 11/2 ton (1500 kg.). De voorbereidingen hiertoe zijn al in een gevorderd stadium, aldus de correspondent. Het Amerikaanse leger heeft maan dag bekend gemaakt, dit jaar nog drie „Explorers" te willen lanceren. De eerstvolgende zal in de periode tot april afgeschoten worden; het ge wicht van deze satelliet is ongeveer 15 kilo. De derde „Explorer", die 150 kilo zwaar is, zal uitgerust zijn met een televisiecamera. De vierde satelliet zal 350 kilo wegen. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). REGEN EN WIND. Veel bewolking met tijdelijk regen. Later van het noorden uit enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde of stormachtige wind tus sen zuidwest en noordwest. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. De Britse Zuidpool-expeditie heeft aan beide zijden van de zuidpool, on der een laag ijs van 500 tot 700 me ter, bergen ontdekt. De Zuidpool zelf is bedekt me een laag ijs'van circa 2300 meter dik. Toenemende wind In de nacht van maandag op dins dag verplaatste zich een krachtig hogedrukgebied in een snel tempo over Zuid-Engeland naar Noordwest- Frankrijk. Tegelijkertijd nam het in omvang af onder invloed van druk- dalingen, die met de ontwikkeling van 'n depressie bij Schotland samen hangen In ons land beletten de aan wezige wolkenvelden een aanzien lijke temperatuurdaling, waardoor slechts hier en daar lichte vorst op trad. De wind draaide naar zuidwes telijke richtingen en nam in de och. tend iets in kracht toe. De depressie bij Schotland zal waarschijnlijk nog sterk in diepte toenemen en langzaam over het noordelijke deel van de Dit is meegedeeld door de leider Noordzee naar Zuid-Scandinavië van de expeditie, dr. Vivian Fuchs, die voorts nog berichtte dat het lid van zijn expeditie Geoffrey Pratt hersteld is. Zoals bekend leed Pratt aan ver giftiging door koolmonoxyde. koersen. Dit betekent een verdere toeneming van de wind, vooral aan de kust. Het koufront van de depres sie, waarachter uit de Poolstreken af komstige lucht wordt aangevoerd, zal met enige regens ons land passeren. 5 Febr. zon op 08.15; onder 17.34; maan op 19.41; onder 08.18. Hoogwaterstanden 5 Febr. v.m. 4.10; n.m. 4.20. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG BORDEAUX PARUS GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS driftsneeuw 12 C. onbew. 3 licht bew. 1 geh. bew. 1 regen 4 egen 0 zwaar bew. 2 half bew. 1 mist 5 mist 2 geheel bew. 0 onbew. 6 licht bew. 4 geheel bew. 2 mist 3 mist 5 geh. bew. 2 geh. bew. 1 onbew. 2 onbew. 3 zwaar bew. 3 mist 1 niet ontv. onbew. 1 onbew. 3 onbew. 5 Korreltje Wie niemand beledigt en toch vijanden heeft, moet geen alledaags mens zijn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1