Kopclubs in de Ere divisie hebben weer zwaar programma Altior kan kans behouden, KRV verbeteren De strijd om de Europese schaatstitels te Eskiltuna Heftige strijd om de leiding bij biljartkampioenschappen ngwf^ maisi ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Harde strijd in 3B te verwachten NU KONING WINTER weer wat stoom afgeblazen heeft, is er kans, dat er zondag weer gevoetbald gaat worden, al wil het er bij ons niet in, dat er hier en daar geen terreinafkeu ringen zullen vallen. De velden" immers zijn nog ontzettend slecht en er be hoeft niet veel te gebeuren of het is zondag weer mis. Het programma voor de Ere-divisie vermeldt voor morgen als voornaamste wedstrijd VWEnschede. Indien de Twentenaren deze wedstrijd kunnen winnen, zijn ze weer een lastige con current kwijt, ook al staan de Venlo- naren dan zelf zeven punten bij de leiders achter. Ajax—Rapid, Feyenoord —ADO. om er maar enkele te noemen, zijn al even interessant en belangrijk en fceheel de Nederlandse voetbalwereld zal met belangstelling naar de komende voetbalresultaten uitzien. In de Tweede Divisie A gaat UVS naar Dosko. Beide clubs schelen slechts één punt op de ranglijst, zodat we de Leidenaars niet kansloos achten. Lukt dit, dan komen ze weer een plaatsje naar boven. BIJ DE AMATEURS ontvangt LFC de club uit Krimpen, nog altijd een lastige tegenstander, zodat de Kanaries, die geen punt meer mogen verliezen, alles moeten doen om hieruit winst te halen. Lugdunum ontvangt HBS, Was senaar krijgt bezoek van Vrienden schaar, voor beide thuisclubs lastige op gaven en voor eenzelfde moeilijkheid staat RKAW op bezoek bij leider Laakkwartier. In de 3e klasse B zijn Ripperda Celeritas en RoodenburgTYBB van het hoogste belang voor de leiderspo sitie. Naast de uitslagen hiervan zijn we wel zeer benieuwd. ConcordiaWajr«»-v kan voor de LEIDSE VOETBALBOND Het ziet er NIET NAAR UIT, dat het gehele programma van de Leid se afdeling morgen gespeeld wordt, doch we hopen toch. dat er tenminste enkele wedstrijden zullenn doorgaan. Hierbij kunnen dan in de eerste plaats enkele clubs betrokken zijn, die nog kans ma ken op de laatste plaats. VTL speelt niet, maar Stompwijkse Boys, Alphense Boys en St. Bernardus wel. Slagen zij erin een of twee puntjes te bemach tigen, dan komt VTL nog geïsoleerder te staan. Voor-de Stompwijkse Boys, die in de eerste wedstrijd tegen Altior met 7—1 verloren, zal het zeker niet mee vallen, temeer daar van deze wedstrijd voor de Langeraarse club ook de eerste plaats, waarop nog steeds 'n theoretische kans 'bestaat, dn het geding is. Oranje Groen en Rouwkoop tenslotte spelen een strijd om de bezetting van de 3e plaats. In Afdeling II heeft KRV weer een kans haar leiderspositie te verbeteren. De Rijnvogels krijgen bezoek van de Leidse Boys, waartegen in de eerste wedstrijd werd gelijk gespeeld. Nu is er voor KRV dus kans op beide punten. SJZ heeft eveneens nog een kans op het kampioenschap, maar dan zullen de Zoeterwoudenaars morgen van VNL moeten winnen, wat geen gemakkelijke opgave zal blijken te zijn. ZLC heeft het o.i. gemakkelijker, maar deze Leidse club is reeds negen punten kwijt, zodat zij practisch geen kans meer heeft op het kampioenschap. UDO kan zich in de kopgroep handhaven door een zege op VVOA, waarmede nog een appeltje te schillen valt. Of de Oud-Adese club zich hiertoe zal lenen? De uitslagen van de voortgezette com petitiewedstrijden van de Biljartbond Bloembollenstreek zijn: Eerste klasse ViosGroene Laken 26. Piet GijsConcordia 44, Vios 2—Flora 44, ExcelsiorOude Post 62. Tweede klasse: Piet Gijs 2Luto 44, Groene LakenPassage 08. De Beurs Amicitia 44. Derde klasse: Flora 2De Engel 44, Concordia 2Vios 3 80, Flora 2 Vios 3 6—2. Vierde klasse: Groene Laken 3De Engel 2 6—2, Soldaatje 2—Amicitia 3 3—5, Oude Post 2—Vios 4 2—6. Vijfde klasse: Noordwijkerhout 2De Engel 3 62, Piet Gijzenbrug 3Vios 5 44. Zesde klasse: Vios 6Passage 3 62. Het verdere programma luidt: 3 febr.: Groene Laken 2Piet Gijzenbrug 2, Flora 2Amicitia 2, Vios 4De Engel 2. 4 februari: Groene Laken 3Oude Post 2; de Beurs 2Amicitia 3; Passage 2 Vios 3; NoordwijkerhoutDe Engel; LutoPassage. leiding in 4A van zeer groot belang zijn, indien de Warmonders erin slagen enig succes in Hillegom te behalen. Fore- holte, dat zelf competitierust heeft, zal met belangstelling hiernaar uitkijken. ASC—SVLV is in de eerste plaats van belang voor de bezetting van dé laatste plaats. Slechts indien de Voorschotena ren deze wedstrijd weten te winnen, is er kans, dat zij zich voor degradatie vrijwaren. Docos gaat naar THB. Sla gen de Leidenaars erin ook maar gelijk te spelen, dan stellen zij zich veilig voor de laatste plaats. ZWEMMEN De Australische zwemster Dawn Fra- ser heeft tijdens de zwemkampioen- schappen van de staat Zuid-Australlë, in Adelaide, het wereldrecord op de 110 yards vrije slag op haar naam gebracht door een tijd te maken van 1» min. 2,4 sec., hetgeen de limiet is die de Fina op 1 mei 1957 voor deze afstand heeft gesteld. DAMMEN Te Utrecht zijn gisteravond 2 partijen uit de zesde rond van het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland gespeeld. De resultaten wa ren: Van der SluisRozenburg 11, EdinkVan Dijk 11. ATLETIEK NATIONALE BOSLOOP 1958 Traditiegetrouw organiseren de Bata ven morgen de Nationale Bosloop, waar mede tevens het nieuwe atletiekseizoen wordt ingeluid, als zijnde de eerste wed strijd in 1958. Ditmaal trekt dit evene ment 102 deelnemers, waarvan 12 in de A-klasse. Hierbij zijn prominente figu ren als M. Blankenstein van Trekvogels, J. Vergeer van A.V. '47 en J. Smits van A.A.V. '36, die hier wel favoriet zijn. In de B-klasse zullen o.a. aan de start verschijnen E. Westerhout van het Leidse Holland, alsmede A. v. d. Brink en B. Kraan van de organiserende ver eniging. Een 50-tal atleten uit 22 ver enigingen zullen in de C en D-klasse om de erepalm strijden, terwijl 32 jeug dige deelnemers dit in de categorieën A en B-junioren zullen doen. De wed strijden zullen precies om 12 uur aan vangen met de start van de B-jongens in het Leidse Hout. Nederlanders hebben weinig kans Het verhaal' over de weersomstandig heden in Eskilstuna dreigt eentonig te worden, het is nog steeds onzeker wat het kwik gaat doen vandaag en morgen. Men kan het in de meest letterlijke vorm stellen: het kan vriezen, het kan dooien bij het afwegen der kansen houdt men echter rekening met de normale omstandigheden, dat wil zeggen het re delijk berijdbaar, niet te hard ijs, waar bij de uitslag van de loting geen al te grote rol zal kunnen spelen. En h^t ziet er wel naar uit, dat onder die voor waarden de strijd zal gaan tussen de titelhouder Oleg Gontsjarenko, de kleine donkere Rus, en de lange blonde Noorse timmerman Knut Johannesen, de hui dige wereldkampioen. Van de prestaties van de 27-jarige Gontsjarenko in dit seizoen geleverd, is maar weinig be kend. De Russen zijn nog slechts op enkele wedstrijden uitgekomen en ver der plegen zij hun voorbereidingen in alle rust en stilte te treffen. De keren, dat zij zijn uitgekomen hebben echter aangetoond; dat vooral de conditie van Gontsjarenko uitstekend is. In het bij zonder op de korte afstand is hij sterk vooruit gegaan en typerend hiervoor was de uitspraak van een der Russische officials in een gesprek met Klaas Schenk: „Toen Gontsjarenko verleden jaar het zwaartepunt van zijn training op de sprint legde, gingen zijn lange- afstandprestaties vooruit. En nu hij het andersom heeft gedaan, is zijn 500 m. beter geworden". Knut Johannesen is in blakende vorm. „Kuppern" gaat winnen, zeggen zijn ploeggenoten. En zo erg boud gesproken is dit niet. Hij heeft de beste wereld tijd van dit seizoen op de 10.000 meter op zijn naam staan met 16 min. 47.7 sec. en wat heel belangrijk is voor deze lange afstandspecialist over de 500 meter heeft hij nooit sneller ge reden dan de 44.2 sec. van dit jaar. Bo ris Shilkov, Torstein Seiersten (Noor wegen) en Olie Dahlberg (Zweden) zijn de outsiders na het tweetal favorieten. Nederlanders niet kansloos En de Nederlanders? Ach, ook schaat senrijden is sport en een van de aan trekkelijke dingen in de sport is nu een maal, dat zovele verrassingen mogelijk zijn. Maar nuchter bekeken bezit ons land dit jaar geen rijders van werkelijk grote internationale klasse. Het is weer het oude liedje: de sprinter ontbreekt nog altijd zo, dat een rijder al zeer sterk op de overige drie afstanden uit de bus moet komen om zich een 500- metertijd van ruim boven de 44.— sec. te kunnen veroorloven. En zo is het met onze vertegenwoordigers gesteld. Kees Broekman heeft zijn oude vorm niet teruggekregen en hij zal, evenals Jeen van den Berg, hard moeten vechten om een plaats bij de 16 toegelaten rijders voor de 10.000 meter te veroveren. Wim de Graaff is ook nog niet toegekomen aan zijn prestaties van vorige seizoenen, die hem onder de sterksten rangschikte met o.a. 2.13.1 voor de 1500 meter en 8.00.2 op de 5000 meter. Jan Pesman, de 26-jarige Groninger, is de man. die het wel het verst zal brengen. Hij is langzaam maar zeker in vorm gekomen en wanneer hij de 500 meter een beetje gelukkig doorkomt, is er voor Pesman een kans, dat hij zich bij de eerste tien plaatst. Het zal in teressant zijn de verrichtingen van de kleine debutant Cees Jan Kroon te vol gen. Natuurlijk is deze geboren schaat senrijder nog kansloos, maar wie weet tot welke verrassende verrichtingen hij met zijn soepele Gonttflarenko-stijl komt. DE KAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN Joan Haanappel en Sjonkje Dijkstra in De belangstelling voor de Europese kampioenschappen kunstrijden in Bra tislava is zo groot, dat de organisatoren op vele kunstrijders en kunstrijdsters, bij wie ook de Nederlandse meisjes Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel een beroep hebben gedaan om na het tour nooi op maandag demonstraties te ge ven. Maar niet alleen in Bratislava stelt men belang in deze tak van sport, want ook uit Praag kwam eenzelfde verzoek. Dat men in Tsjechoslowakije deskun dig is, werd bij het rijden van de ver plichte figuren bewezen. Bij een goede prestatie, werden de deelneemsters door de 12.000 toeschouwers, die elke och tend, middag en avond het stadion tot de nok bezetten, toegejuicht. En niet alleen bij de wedstrijden is zoveel pu bliek. Bij de training op de buitenbaan zijn altijd minstens 5000 toeschouwers aanwezig. Iets, dat men in Nederland niet gewend is. Op Jeanine Ferir heeft dit een grote indruk gemaakt. Bij het en het is bij het huidige puntensysteem rijden van de verplichte figuren hadden De biljarters in Amersfoort zijn er gistermiddag aan herinnerd, dat zij be zig zijn het kampioenschap van Neder land te betwisten (met daaraan verbon den een reisje naar het Europese kam pioenschap in Cannes) en dat zij zich in het geheel niets' behoeven aan te trekken van de groep, die in Eindhoven speelt. Want uiteraard is in Amersfoort, even als waarschijnlijk in Eindhoven, veel gesproken over „het conflict". De K.N.B.B.-ers waren op de eerste dag overigens maar wat in hun nopjes met de uitstekende uitslagen in Amersfoort. Aan de ongewenste concurrentienijd is vrijdagmiddag in Amersfoort, dank zij de vechtlust van de laagstgeplaatsten, een einde gekomen. De K.N.B.B.-ers denken nu alleen nog maar aan hun eigen kampioenschap, want na de over winningen van Van Braam op Teege- laar en van Sweering op Broekhuizen en de remise tussen Van Bommel en Van Gils is de strijd om de titel zeer fel geworden. Er is nu immers een kopgroep ont staan van vier kanshebbers, waarvan Van Bommel (5 punten) het gunstigst is geplaatst. Onmiddellijk na hem ko men Stikkelman, Teegelaar en Swee ring. elk met vier punten. Van Braam had heel veel geluk in zijn partij tegen Teegelaar. De oud- Leidenaar ging k.o. toen Van Braam in zijn 41ste beurt met een serie van acht caramboles de leiding nam (3328). Van Braam putte uit dit succesje zo veel kracht, dat hij in de 64ste beurt de partij uit kon maken Teegelaar kwam slechts tot 40 caramboles. De stand na twee dagen luidt: alg. m.p. h.s. gem. 1. Van Bommel 7 5 0.732 2. Teegelaar 6 6 0.785 3. Sweering 8 0.711 4. Stikkelman 6 0.784 5. Van Braam 4 8 0.643 6. Broekhuizen 2 8 0.691 7. Kruythof 6 0.587 8. Van Gils 8 0.575 Bij de wedstrijden om het kampioen- schap N.N.B.B. te Eindhoven is de stand nu: alg. m.p. gem. 1. Popeyus 8 0.884 7 0.811 7 0.680 4. Van Oosterhout 6 0.689 5. Scholte 2 0.592 6. C. de Ruyter 2 0.577 0 0.566 0 0.425 de zenuwen de overhand, waardoor haar prestaties werden beïnvloed. Na de twee verplichte figuren bezet zij de 23ste plaats. Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra hebben de eerste verplichte figuren zeer goed gereden. Zo goed zelfs, dat Ingrid Wendl. de Oostenrijkse die na twee ver plichte figuren de ranglijst aanvoert met bijna 20 punten voorsprong op Joan Haanappel, verklaarde, dat zij haar te genstanders vast niet zal onderschatten. „Ik ben er nog lang niet zeker van, dat ik zal winnen. Hanna Walter en Joan Haanappel reden gisteren zeer goed en de strijd kan nog fel worden", zei zij tegen de omstanders, die haar ge lukwensten. Maar ook in het Nederlandse kamp heerste vreugde. Hoewel de verwachtin gen hoog gespannen waren, had men deze bijzondere goede prestaties van Joan en Sjoukje toch niet verwacht. Vooral Joan werd door het geestdriftige publiek na beide figuren hartelijk toe gejuicht. „Hiervoor heb ik nu jaren moeten trainen onder leiding van Ar nold Gerschwiller, mijn coach. Ik voel dat ik in vorm ben en het schaatsen gaat me gemakkelijk af. Ik geloof niet, dat ik mijn verplichte figuren ooit zo goed ben begonnen als ditmaal". Na de tweede verplichte figuur luid de de stand: 1. Ingrid Wendl (Oostenr.) 215.4 pnt.; 2. Walter (idem) 207.4 pnt.; 3. Joan Haanappel (Ned.) 197.6 pnt.; 4. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 195.6 pnt.; 5. Peach (Gr.-Br.) 193.9 pnt.; 6. Krampe- rova (Tsj.-Sl.) 192.7 pnt.; 23. Jeanine Ferir (Ned.) 133.7 pnt. Over de verrichtingen van het echt paar Odink is men in het Nederlandse kamp tevreden. Het Franse paar Annik de Trintinion-Jacques Mer, dat 1 plaats boven de Odinks in het klassement staat, heeft slechts een halve punt voorsprong en men meent, dat onze landgenoten bij de vrije dansen dit verschil kunnen in lopen. Karol Divin Europees kampioen Bij de heren is de titel gewonnen door de Tsjech Karol Divin. Hij verscheen als derde op de baan na de Duitser Schnelldorfer en onze landgenoot Wou ter Toledo. Zijn start was slecht," want na een hoge dubbele Ritterberger kwam hij ten val. De Tsjech herstelde zich evenwel onmiddellijk en in zijn Kuer volgden de Axel-Paulsens en de dub bele Lutzen elkaar snel op. Een langdurig applaus weerklonk toen Divin een dubbele Exel-Paulsen op su blieme wijze had uitgevoerd. De jury leden kenden hem cijfers toe. die om en bij de 5.6 punt lagen. Hij bereikte een totaal van 78.4 punten. Divin was na afloop van zijn Kuer niet tevreden. Hij zei „Het was niét mijn beste pres tatie. Ik heb het vaak beter gedaan. Al leen de dubbele Axel-Paulsen gelukte vanavond bijzonder goed". TAFELTENNIS AFDELINGSKAMPIOENSCHAPPEN '58 De afdelingskampioenschappen 1958 van de N.T.T.B. zullen gehouden wor den op 9 maart in de Stadsgehoorzaal te Leiden (aan de Breestraat, niet aan de Haarlemmerstraat, zoals in de Bij lage van „Tafeltenniswereld" staat; 1 degenen, die met de „Gele Tram" uit Den Haag komen is de halte aan de Haarlemmerstraat het meest geschikt). Er zal op deze wedstrijden aan 32 tafels worden gespeeld, zodat men slechts één gebouw nodig heeft. GEWICHTHEFFEN De L.A.C. „De Spartaan" heeft haar clubkampioenschappen gehouden in de afdeling Body Building voor nieuwelin gen met zes oefeningen. Er werden deze avond bijzondere prestaties geleverd. De uitslagen zijn: Extra vedergewicht: 1. K. v. Putten met een totaal van 352,5 kg.; 2. H. v. d. Hijden 342,5 kg.; 3. J. Put 285 kg. Vedergewicht: 1. A. van Steijn 500 kg.; 2. P. Segaar 450 kg. Lichtgewicht: 1. F. Pieters 465 kg.; 2. W. Colpa 417,5 kg. Middengewicht: 1. I. Holswilder 547,7 kilogram. Halfzwaargewicht: 1. G. Polanen 560 kg.; 2. G. Mieremet 512,5 kg. En als bijpartij waren: Vedergewicht: 1. J. Teegelaar 505 kg.; middengewicht: J. v. d. Wetering 725 kg. De prijs voor de beste prestatie kreeg A. van Steijn. Geruststellend. Rector van een school (van verlof terugkerend) tot zijn plaatsvervanger: „Wel, Lammer s, hoe is het gegaan toen ik weg was?" „O, mijnheer, beter dan ooit." Vraag en antwoord. Leo Toistoi, de Russische schrijver, had e^r bij zondere opinie omtrent het strafrecht. Op zekere dag zag hij een boef arres teren. Hij ging op de politie-agent af en vroeg hem: „Kunt u lezen?" „Zeker, mijnheer." „Hebt u de bijbel wel eens gele zen?" „Jawel, mijnheer." „Dan hebt u bepaald vergeten, dat deze ons gebiedt onze naaste lief te hebben gelijk onszei ven." De agent keek hem een ogenblik verwonderd aan, dacht even na en antwoordde toen: „Kunt u ook lezen?" „Ja" „Heeft u de politieverordening wel eens gelezen?" „Neen." „Weest u dan zo goed en doe het eens!" Waterdicht. Huisbaas: „Is uw kelder nu waterdicht?" Huurder „Ja, ik geloof het wel. Sedert ik het bewoon, staat er twee voet water in, en daarvan is nog geen druppel weggelopen." f -tin „Je had niet moeten proberen grappig te zijn met die medicijn man." VOLLEYBAL H.V.L. EN S.O.S. DELEN DE WINST Het sterke Utrechtse S.O.S., momen teel nummer vier op de ranglijst in de hoofdklassecompetitie volleybal is er gisteravond in het Leidse gymnasium niet in geslaagd het Leidse H.V.L. een nederlaag toe te brengen. Integendeel, het mocht uiteindelijk dik tevreden zijn met een gelijk spel naar de Domstad terug te kunnen keren. H.V.L. startte de eerste set zeer over tuigend en onder de aanmoedigingen van het talrijke Leidse publiek werden er diverse aanvallen uitstekend opge bouwd èn afgewerkt. Wel kon S.O.S. de stand tot 98 practisch in evenwicht houden, maar onze stadgenoten werden door fraaise smashes van De Wegert en Sieval zodanig geïnspireerd, dat het in één ruk door 159 voor HVL werd. In de tweede set tapten de Utrech tenaren uit een heel ander vaatje en ondanks fel verweer van de gehele Leidse ploeg, die overigens in de ver dediging nog al eens een steekje liet vallen, werd het toch 1513 voor de bezoekers. Geslagen waren onze stad genoten door het verliezen van deze set allerminst. S.O.S. dacht kennelijk, dat ze de punten al binnen had en H.V.L. maakte hiervan een zodanig gebruik, dat het in de kortst mogelijke tijd door middel van zeer sterk spel via 41 93 en 125 de stand op 159 bracht en daarmee alvast de halve winst in Leiden hield. Op dat moment zat de totale winst er beslist in, echter toen kwam toch wel aan het licht, dat Sieval en z'n man nen iets te veel van hun krachten had den gevergd. De set-up werd minder goed aangegeven, de smash was veel zwakker, en af en toe vielen er diepe gaten in de Leidse verdediging. Ook de S.O.S.-machine draaide in deze set be slist niet meer op volle toeren. Maar de tegenstand van H.V.L. was gebroken en de roodbaadjes hadden zich kenne lijk al verzoend met een, overigens zeer eervol, gelijk spel. Dit werd het dan ook, want met de regelmaat van een klok werden de punten opgevoerd en met ruim verschil finishte S.O.S. in de vierde en laatste set: 715. Hü deed het niet! De opzichter stond voor de nieuwe wijk, die pas gebouwd was, en zag een heer, die nauwkeurig de nieuwe huizen op nam. Hij schoot dadelijk op hem af. en begon hem de voordelen van de nieuwgebouwde wijk op te sommen. „Prachtig op het zuiden, meneer, en gezond, gezond! Weet u wel, dat er in al die nieuwe huizen, die we daar gebouwd hebben, in het laatste jaar geen enkele zieke is geweest „Nou, dan moet ik hier niet wo nen", zei de kijker beslist. De opzichter keek op zijn neus en wou wat vragen, maar de heer zei- de bij het heengaan: „Ik ben de nieuwe dokter, zie je!" „Er was een Mickey Mouse-film van middag De goochelkunst. Een goochelaar werkte met twee vrouwelijke assis tenten, waarvan de een er aardig uitzag, terwijl de andere veel op de bekende heks uit de talrijke kinder sprookjes leek. De lelijke was zijn echtgenote. De „Clou" van de voorstelling be stond in het doormidden zagen van een levende dame. Toen dit rummer van het programma aan de beurt was, leidde de goochelaar de knappe dame naar de „toverkast" om ze daarin op te sluiten. Plotseling klonk van de galerij een mannenstem: „Man, zaag toch die andere door!" Bewijs. Leraar: „Wel, Wim, waar door laat zich de draaiing der aarde het best bewijzen?" Wim, na even te hebben nage dacht: „Door de duizeligheid der men sen, meester." Pas op! Jonge vrouw tot haar even jonge echtgenoot: „Wanneer ik nu nog eens droom, dat je een an dere vrouw kust, verlaat ik je be slist." Duidelijk opschrift. „Wegens de verbouwing aan de voorkant, wor den de klanten aan de achterkant ge schoren!" is te lezen op een barbiers winkel in een grote stad. Scheepsberich ten KINDERDIJK 31 jan. v. Rotterdam n. Hamburg; ILOS 31 jan. te Amsterdam; HATHOR 30 jan. v. Amsterdam naar Algiers; BLITAR 31 jan. v. Singapore n. Tandjong Priok; CRADLE OF LI BERTY (t.) pass. 31 jan. Aden n. Mena al Ahmadi; JAVA 31 jan. te Belawan; KHASIELLA (t.) 31 jan. te Blackwater; LIEVEVROUWEKERK 31 Jan. te Port Said; LINDEKERK 31 jan. te Londen; ORANJEFONTEIN 30 jan. van Kaap stad te Port Elizabeth; PEOLAU LAUT 31 Jan. v. Tandjong Priok n. Cheribon; ROGGEVEEN 1 febr. t ePennang; STA- TENSINGEL pass. 31 jan. Startpolnt n. Rotterdam; TIOBODAS 1 febr. v. Yoko hama n. Hongkong; ALCOR 31 jan. v. Las Palmas n. Antwerpen; BENGKALIS 1 febr. te Aden; BILLITON 31 jan. v. Singapore n. Bombay; CASMANCE 31 jan. van Duinkerken n. Rouen; ESSO ROTTERDAM '1 jan. te Le Havre; GROOTE BEER 31 jan. v. Soerabnja n. Singapore; HECTOR 1 febr. te Alexan- drië; KELLIA (t.) pass. 31 jan. Malta n. Lane Lands End; LOUIS LATZ 31 jan. v. Las Palmas n Monrovia (scheeps naam Louis Lantz)OMMENKERK 1 febr. te Shanghai; PRINS WILLEM IV 31 jan. te Gandia; RADI 31 jan. van Khorramsbar n. Mena al Ahmadi; RID DERKERK 31 jan. v. Rangoon n. Cal cutta; WATERMAN pass. 31 jan. Oues- sant n. Rotterdam; WILLEM RUYS 31 jan. te Southampton. Qe&taCen goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 28) Stel je voor, dat Madame De Spain me te lijf gaat, dacht ze, met heime lijk plezier. Voordat ze zich verder kon vermeien in de gedachte aan een kloppartijtje met de eigenaresse van Maison Versailles, rinkelde de telefoon opnieuw. Deze keer was het mijnheer Port man. „Ik ben net gearriveerd", zei hij. „Ik lioop dat je nog geen af spraak hebt. Eigenlijk was ik van plan je te telegraferen, maar daar heb ik van afgezien. Zin om mee te gaan dineren, Sherry?" „Zei je Sherry?" vroeg zij. „Jazeker! Had ik dat niet mogen doen? Voor mij ben je Sherry. Ik be doel „Och, per slot van rekening heet ik zo", zei ze, „waarom ook niet? Zoveel mensen noemen me- bij mijn voornaam." „Mag ik je komen halen?" drong hij aan. „Een mens moet eten" zei Sherry, „en als een ander betaalt, betekent dat idem zoveel verdiend." Ze was er maar half met haar ge dachten bij. Ze vroeg zich af of er soms verband bestond tussen zijn te lefoontje en dat van madame De Spain. Het leek niet waarschijnlijk. Maar de situatie zou beslist komisch, zo al niet verhelderend zijn geweest, als mijnheer Portman tijdens mada me De Spain's aanwezigheid arri veerde. „Kun je over een minuut of twin tig hier zijn?" vroeg zij. „Natuurlijk" zei mijnheer Portman. „Ik prijs me gelukkig." Volgens haar had mijnheer Port man weinig reden om zich gelukkig te prijzen, maar dat was natuurlijk zijn zaak. Als de telefoon haar nu even met rust liet, kon ze zich ten minste wassen en een andere japon aantrekken. Ze was al klaar toen de zoemer ging en ze opende de deur voor ma dame De Spain, die een beetje puffe rig en hijgend boven arriveerde en zich in een stoel liet vallen terwijl ze onbetamelijk luid geeuwde. „Ik zal maar dadelijk terzake ko men" zei ze. „De hele dag hebben ze aan mijn hoofd gezeurd, 't Is een genot eens even jezelf te kunnen zijn." Ze zweeg een ogenblik en ver volgde toen: „Jij verstaat de kunst. Je advertenties bewijzen het. Onze reclame is ordinair. Ik pieker er al meer dan een jaar over. Kijk, wij zijn een klasse apart. Dat moet uit je reclame blijken. De mensen moe ten het gevoel krijgen dat het kopen van een doodgewone handdoek een blijk van grote deftigheid is. Snap je me?" „O, zeker" zei Sherry. „Snobs." „Dat is het soort dat tenminste geld uitgeeft" zei madame De Spain. Ze doen alles om elkaar de loef af te steken. Daarom moet je bij mij komen werken. Hoeveel verdien je bij Prothero?" Sherry noemde haar salaris. „Ik bied je het dubbele" zei ma dame. „Je bent voor mijn zaak ge knipt. Hoe vind je het?" „Ik vind het raar" zei Sherry zon der aarzelen. „Maar interessant. Want zo goed ben ik niet en als ik zou willen veranderen, dan zou ik met minder ook genoegen nemen." „Als ik iemand kan gebruiken, dan kom ik daar rond voor uit" zei mada me. „En ik weet wat je mij waard bent Kun je bij Prothero ontslag krijgen en Maandag over een week beginnen?" „Ja", zei Sherry, „als „Wat als?" „Als het me aanlokte." „Wat wil je dan?" vroeg madame kribbig „een compagnonschap soms?" Ik geloof niet, dat ik daar iets voor zou voelen", zei Sherry. De zoe mer kon elk ogenblik gaan en ze hoopte dat mijnheer Portman zijn opwachting zou maken voordat ma dame De Spain vertrok en liever nog voordat zij gedwongen was, een definitief antwoord te geven. Portman liet haar niet in de steek. De zoemer ging over. Madame wilde opstaan, maar Sherry verzekerde haar dat ze geen haast behoefde te maken. Ze opende de deur en be groette mijnheer Portman, waarna ze een eindje achteruit ging, zodat ze zowel zijn gezicht als dat van ma dame kon gadeslaan. Het resultaat was verrassend. Portman stond als aan de grond genageld. Het leek als of iemand hem een klap in het ge zicht had gegeven. Madame beheerste zich beter, maar 2fe schrok wel. „Ik geloof dat u elkaar al kent", zei Sherry liefjes. „Eh ja, jazeker" zei Portman „Ik wist niet dat madame en jij be vriend waren." „En of' zei madame. „Ik dacht dat je uit de stad was." Sherry vroeg zich af hoe madame zo goed van Portmans doen en laten op de hoogte kon zijn, maar ze hield die gedachten voor zich. „Ik kom net van de trein" zei Port man. „Foei, wat een reis." Hij lachte geforceerd. „O" zei Sherry, „wij hebben ook een erg opwindende tijd gehad. Handdoeken en tafellinnen en zo. Een speciale aanbieding." „Wat is er gebeurd?" vroeg Port man. „Is het goed niet gekomen?" „Gewoon in rook opgegaan" zei Sherry. „Gelukkig dat er nog goede feeën bestaan. Ik houd van een hap py end". U ook? Al heb ik nóg nooit van een fee gehoord die naar de naam Spee luistert Hebt u wel eens zo'n rare naam gehoord, madame De Spain?" Doch madame glimlachte niet. Haar uitpuilende ogen waren met een onheilspellende blik op Portman gericht. „Zo" zei ze, zonder haar blik van Portman af te wenden. „Ik ga maar eens." Ze keek Sherry niet aan, maar haar woorden waren tot haar ge richt. „Bel me morgen op" zei ze. „O ja. Morgen. Ik zal er een nacht je over slapen en dan bel ik morgen. Moet u heus al weg? Ik weet zeker, dat mijnheer Portman vereerd zou zijn als u met ons ging dineren." „En ik ben overtuigd van het te gendeel", zei madame. Ze liep met grote stappen naar de deur en rukte die open. „Morgen" zei ze tegen Sherry en toen ironisch tegen Port man: „Leuk, je gezien te hebben." Ze sloot de deur achter zich. Portman stond er bij alsof hij met zichzelf geen raad wist. Hij deed zijn best om zich zo ongedwongen moge lijk voor te doen, doch het ging hem kwalijk af. Hij was boos en ontdaan en van zijn stuk gebracht. Sherry ging doodbedaard zitten en liet hem rustig uitsudderen. ,Wat kwam madame De Spain doen" vroeg hij na een korte stilte. „Mij opzoeken", zei Sherry. „Met welk doel?" „Misschien om nader kennis te maken. Wie weet ben ik die avond zo bij haar in de smaak gevallen, dat ze de vriendschapsbanden nau wer wil aanhalen." „Je zoekt uitvluchten" zei hij scherp. „En jij probeert me uit te horen." „Het gaat me natuurlijk niet aan." ,Dat is ook mijn mening." „Neem me niet kwalijk" zei Port man. „Maar nu ja, ik ben bezorgd voor jou. Een alleenstaand meisje moet zorgen, dat ze niet met ver keerde mensen in aanraking komt." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9