PARADIJS-PARADE Beraad over voortbestaan Stichting van de Arbeid De benzine één cent goedkoper viste op televisie De kantharos van Stevensweert stond op de groene tafel OVERPEINZING Aantal bedrijven met verkorting van de werktijd stijgt sterk DE KLEINE ,0e Molen in ons Volksleven" Een interessant boek door A. Bicker Caarien De laatste prijs van de prijzenpot 2000 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT Naar „Trouw" verneemt zal de Stichting van de Arbeid zich vrijdag 14 februari beraden over de wijze, waarop zij haar werkzaamheden het beste kan voortzetten. De laatste tijd gaan er steeds meer stemmen op, die het opheffen van de stichting beplei ten en die ter stimulering van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie het overleg, dat in het kader van de Stichting van de Arbeid wordt ge voerd over de arbeidsvoorwaarden en de loonpolitiek, willen overhevelen naar de looncommissie van de So ciaal-Economische Raad. De voorstanders van de PRO me nen, dat zolang nog niet voor alle be drijfstakken bedrijfsorganen zijn in- Tengevolge van de verminderde in vloeden van het Suezconilict op de prijzen van vloeibare brandstoffen, gaan de olieprijzen voorzichtig dalen. Met ingang van maandag zullen al le oliemaatschappijen de prijzen van benzine en huisbrandolie verlagen. Benzine wordt per 100 liter 1.10 goedkoper en de prijs van huisbrand olie daalt ƒ0.50 per 100 liter. gesteld, de looncommissie van de SER het aangewezen instituut is om de ar beidsvoorwaarden en de lonen te be spreken. Zowel in de Stichting van de Arbeid als in de SER zijn de werk gevers en de werknemers vertegen woordigd. De vakcentralen hebben zich reeds tot de Stichting van de Ar beid gewend om deze zaak in discus sie te brengen. Het overleg hierover is algeruime tijd aan de gang en zal nu, naar wij uit gewoonlijk betrouw bare kringen vernemen, op 14 febr. in de vergadering van de Stichting worden voortgezet. huid? JSÏUIUiO. Babyderm.zeep GROENTEVEILING PIJNACKER Uit het jaarverslag over 1057 van de Coöp, Groentenveilingvereniging „Pijnacker en omstreken" blijkt, dat het afgelopen jaar voor de tuinbouw niet ougunstig is geweest. De totale omzet is gestegen van 9.069.223,92 in 1956 tot 9.642.364^3 in 1957, het geen een stading van 6.3% betekent. De doordraai is gering geweest Reiziger maakte sprong in de ruimte Zeer positief in hun verklaringen zijn een aantal reizigers, die gezien hebben hoe een ongeveer 25-ja- rige jongeman tussen Venray en Oirschot uit de rijdende trein „stapte". Spoorwegpersoneel en politie heb ben op hun aanwijzingen een avond- lang vergeefs naar de man gezocht. De mist bemoeilijkte hun pogingen in hevige mate en zelfs een speurhond slaagde er niet in, iets te vinden. (Van onze t.v.-medewerker) Verscheidenheid bij de KRO. In deze week is de KRO twee maal voor de camera's geweest. De studentenstad Leiden zal het in teresseren te vernemen, dat de vie ring van het twaalfde lustrum van de R.K. studentenvereniging „Sint Virgilius" te Delft een uitloper vond in de studio van Bussum. Men kwam met een kort programma onder de ti tel „Buiswater", dat enkele num mers muziek bracht, een stukje illu sie en een electronisch aardig heidje en een weinig betekenend vraaggesprekje van Diti Oorthuis. In het bijzonder de dames zal Televi- trine van Maria van der Eist met een aanschouwelijk gemaakt praatje over breien hebben geboeid. Hetzelfde met betrekking tot de heren kan wor den gezegd van het interessante reis verhaal van mr. A. L. Hustinx over Ceylon. Daags tevoren was er voor de jeugd iets nieuws ingevoerd, namelijk een aardig gebracht vraag- en ant woordspel onder leiding van Adrie van Oorschot. Drukke dagen. Na het nationaal programma van vrijdag, dat de kijkers slechts een en kel uur heeft bezig gehouden, is het belangrijkste deel van de zaterdag avond gereserveerd voor de VARA, die het vijfde deel van „Pension Hom meles" zal uitzenden en ook het vraag- en antwoordspel „Weet wel wat je waagt" van Theo Eerdmans. Het programma sluit af met een rechtsreekse reportage in Eurovisie- verband van het Italiaanse song-fes tival te San Remo. Ook zondag is er Eurovisie en wel een reportage uit Bratislawa van de Europese kam pioenschappen kunstrijden op de schaats. De derde rechtstreekse re portage volgt op maandagmiddag uit de Ridderzaal te Den Haag van de plechtige ondertekening van de Be- nelux-accoorden. 's Avonds is de NC RV aan de beurt (zie hier onder). U mag vooral niet vergeten te kijken en te luisteren naar ie Telediscopara- de van Dick van Bommel. Na de jongste Zuidpool-expeditie van Hil lary zal het interessant zijn a.s. dins dag te zien naar de film „Met Scott naar de Zuidpool". Het Vademecum van de KRO op a.s. woensdag heb ben we eerder aangekondigd. Deze rubriek zal worden gevolgd door het t.v.-spel „Prettige feestdagen" onder regie van Wim Bary. Carnaval. De Hilversumse afdeling van „Os Limburg" heeft contact opgenomen met de NTS voor de uitzending van een carnavalsviering in het jour naal. Men koestert de hoop, dat men de intocht van Prins Bear I op het scherm zal kunnen brengen, inbegre pen de begeleidiig door enkele praal wagens en het optreden van een La> rense gymnastiekvereniging. Ook van andere zijde wordt gepoogd, de aan dacht van Bussum te vestigen op de komende Carnavalsviering in het land. Toneel met minimaal décor. De NCRV zendt a.s. maandag een één-acter uit van de moderne Ame rikaanse toneelschrijver Thorton Wil der, die reeds enkele spelen met een experimenteel karakter heeft gepro duceerd. Het stuk heet „In de auto naar Trenton en Cambden". De eenvoudige opzet schrijft voor, dat décor en rekwisieten beperkt blij ven tot de hoogst nodige aanduidin gen. Het décor stelt dan ook voor een leeg toneel. Hoogstens een „spot je", een brandblusapparaat en een bordje „Verboden te roken". Men zal de spelregisseur Ton Lutz zelf ook enige malen in beeld zien, eenvoudig omdat hij in deze éénacter de rol speelt vanregisseur. Nadat een gedeelte van de repetitie op het scherm is getoond, wordt de éénacter in zijn geheel gespeeld. f 125— voor kostbaar antiek voorwerp e „onschatbare" kantharos van Stevensweert, de zilveren offerbeker van Grieks-Romeinse oorsprong die in 1942 bij baggerwerkzaamheden uit de Maas bij Stevensweert te voor schijn kwam, heeft gistermiddag op de groene tafel van het gerechtshof te Amsterdam geprijkt. In eerste aanleg had de rechtbank in Utrecht beslist dat de Utrechtse edelsmid L. H. M. Brom dit kostbare kleinood zou moe ten teruggeven aan de familie Van der Linden uit Roermond, van wie hij het in 1950 voor de veel te lage prijs van 125 gekocht had, maar de heer Brom tekende hoger beroep aan en het Hof kan niet zo snel tot een be slissing komen. Op 23 november werden in deze ci viele procedure de pleidooien gehou den en enkele weken geleden zou de uitspraak volgen, maar het werd een interlocutoir vonnis, waarbij het Hof beval dat alsnog partijen en getuigen gehoord moesten worden en dat de offerbeker door de heer Brom ter zit ting moest worden getoond. Dat geschiedde gistermiddag met gesloten deuren in de raadkamer. Er waren urenlange verhoren van de beide partijen alsmede van twee getuigen: de broer van mevr. van der Linden, t.w. de heer W. J. Schoonenberg uit Roermond en de conservator van het Utrechtse goud- en zil vermuseum, de heer B. J. van Baaren, aan wie de heer Schoo nenberg in 1949 de beker had af gegeven ter taxatie van de waar de. De heer van Baaren deelde in die tijd de heer Schoonenberg mede, dat de beker van zilver was en dat hij er 35 voor wilde geven, waarop de heer Schoonenberg niet inging. Maar intussen zag de edelsmid Brom, die toen voorzitter van het bestuur van het museum was, de offerbeker staan en nam deze mee naar zijn eigen zaak. In februari 1950 nam de heer Brom in zijn auto de heer Van Baaren mee naar Roermond en bezocht daar de heer Schoonenberg. De edelsmid be taalde toen 125 en de offerbeker werd zyn eigendom. „Dwaling" zegt thans de raadsman van mevr. van der Linden, „daarvan is mijn cliënte de dupe geworden. De heer Brom wist best, dat de offerbe ker van onschatbare waarde was." „Dat heb ik pas later ontdekt", houdt de heer Brom vol en bij het in terlocutoire vonnis aan het begin van deze maand sprak het Hof de hoop uit, dat partijen tot een vergelijk zou den kunnen komen. Tocht langs musea. Dat is echter niet geschied. Gister middag stonden partijen nog lijnrecht tegenover elkaar. Pas om half zeven werd de zitting gesloten, nadat het Hof als nieuwe datum voor het ver volg van deze bekerstrijd de 17e april had vastgesteld. In de tussentijd heb ben de partijen de opdrach4 bij zo veel mogelijk musea of andere instel lingen, waaraan experts zijn verbon den, na te gaan wat de werkelijke waarde in geld van de antieke offer beker is of welk bedrag een bepaald museum er wel voor zou willen geven. Mochten partijen het hierover eens worden en mochten zij er onderling in slagen alsnog tot een vergelijk te komen, waarbij dus zowel de familie van der Linden als de edelsmid van de opbrengst een deel zouden krijgen, dan behoeft het hele proces niet meer te worden voortgezet. Of het voor 17 april zover zal komen wordt echter door de raadslieden ernstig betwij feld. WONINGCOMMISSIE NEEMT ONTSLAG In de raadszitting van vrijdagavond heeft de burgemeester van Pijnacker, de heer J. Vader meegedeeld, dat een schrijven was binnengekomen van dt woningcommissie waarin deze ver klaart zich niet te kunnen verenigen met de toewijzing van woningen door b. en w. In afwijking van haar advies en derhalve als geheel het mandaat neerlegt. In het 10-jarig bestaan van deze adviescommissie volgens het woning wetbesluit is dit de derde maal dat deze commissie haar mandaat neer legt en daarmede haar misnoegen toont over de woningtoewijzing-poli tiek van b. en w. Ambtenaren kunnen „sparen" Om „op eenvoudge wijze in het bezit te komen van een of meer ren- tespaarbrieven 1957" za het Rijk al zijn ambtenaren een voorschot geven, dat in vijf tof tien maanden moet worden terugbetaald. Over het voorschot zal een rente berekend worden van 6 pet. 'sjaars. Dit heeft staatssecretaris Schmelzer in een circulaire medegedeeld aan al le ambtenaren. De rentespaarbrrieven, „een zeer begerenswaardige geldbelegging op langere termijn", hebben een aan koopsom van 503,13, 100.63 en 25.16 gulden. Gezien de tegenwoordige rentestand hebben ze een hoog ren dement. Door de dalende rentestand is het niet te verwachten, dat de uit gifte van de spaarbrieven nog lang zal worden vortgezet. Daarom ver zoekt de staatssecretaris „de aanvra ge per omgaande in te zenden". GEVAL VAN KOEPOKKEN. In Friesland is een geval van koe pokken geconstateerd. Het geval is waargenomen bij de 18-jarige boeren knecht J. Westra te Hardegarijp. De patiënt is naar het Sint Boniiacius- hospitaal te Leeuwarden overge bracht. Zijn werkgever, de veehou der De Hoop te Quatre Bras, die eveneens besmet is, wordt thuis ver pleegd. (VOOR OE ZONDAG GEWIJDE KAARSEN EN BLASIUS-ZEGEN Mem was gegaan, zou er vandaag geen kaarsen-wijding zijn! Het was een alledaagse gebeurtenis, dat een ouderpaar naar de Tempel kwam om de uiterst-precieze voorschriften van de Wet van Mozes te vervullen aangaande de „wettelijke reinheid" en de toewijding van een eerstgeboren jongetje. Er werd ook nauwelijks aandacht aan besteed, toen de onbemid delde Jozef en Maria (zij brachten, als arme lieden, twee duiven als wij-geschenk mee) het Tempel-plein opwandelden, Maria met de veertigdagen-oude Jezus in haar armen. Nog voor de wettelijke plechtigheid een aanvang nam, zie! daar komt ook de oude Simeon aanstrompelen. Hij moest en zou die dag naar de Tempel toe en toen hij het onopvallende ouderpaar op merkte, was zijn verlangen vervuld. Hij nam het kindje over uit Maria's armen en zei, dat nu zijn ogen het Heil hadden aanschouwd: „Een Licht tot verlichting der heidenen en tot luister van Israël". De gewijde kaarsen zijn het zinnebeeld van het Licht, dat de grijze Simeon verlichtte. De gebeden van de wijding wijzen daar telkens op, terwijl de Kerk van Christus tevens „de almachtige Va der" vraagt, deze kaarsen te willen zegenen en heiligen, „tot gebruik der mensen en tot heil naar lichaam en ziel dergenen, die op het land of op het water zich bevinden". Over gewijde kaarsen is dus door de Kerk een goddelijke zegen afgeroepen en het is een goed gebruik gewijde kaarsen, zinnebeeld van het Licht van de H. Geest, op te laten branden als een gebed in stoffelijke vorm. De dag daarop heeft de Blasius-zegen plaats. Blasius, een van de veertien „Noodhelpers" uit de middeleeuwse vroomheid, is om streeks het jaar 316 gemarteld. Hij wordt in 't bijzonder aangeroe pen om zijn voorspraak bij God te verkrijgen ter afwending of ge nezing van keelziekten. Ook dat is een vroom gebruik. Men moet de Blasius-zegen niet gaan „halen" uit angst, anders keelpijn te krij gen! De waarde ervan ligt in een nederig gemoed, dat de voor spraak van de martelaar Blasius niet versmaadt, een uiting van een voud. „En him behoort het Rijk der hemelen". (Berg-rede). Eind december toegenomen tot 554 Het aantal bedrijven in ons land, dat tot verkorting van werktijd moest overgaan, is in de laatste maanden van het afgelopen jaar aanzienlijk toegenomen. Terwijl in oktober nog maar in 91 bedrijven van een werktijdverkorting sprake was, was dit in november reeds 259 bedrijven het geval. Een aantal, dat in december j.l. nog een stijging onderging tot niet minder dah 554. In de eerste maand van 1957 vond tjes. Ook bevriezing in vochtige toestand is min der bevordelijk voor hun gezondheid, maar „droog" hebben ze in het Leidse io\ Een van de vele ze op normale tempera- M.L) expedities, die in tuur gebracht waren het geofisisch jaar weer begonnen te leven 1958 ijsvlakten en vaste- land van de Zuidpool Pater Gilbert Rahm Hnnrlrmi.en heeft bii het OSB had voor die tijd de Cryogeenlabaratonum nemen^vanhaar proeven aandacht gevestigd op de koude van-272 zonder na- een bijzondere ontdekking taaiheid van de beerdier- dehge gevolgen over zich eeSaan ontdekking (Milneslran Urdigra. heen laten gaan. Pater On ongeveer viiftie me- dum), bewoners van het Rahm deed zijn proeven ter onder het eeuwige ijs moskleed, wier levens- met raderdiertjes, die hij trof men bacteriën aan, die een ouderdom van ve le miljoenen jaren had den. De micro-organis men en dat is het won. zoekingen naar hun uit- gewone diertjes. derlijke van de vondst houdingsvermogen vast- waren niettegenstaande gesteld, dat hun weer- hun lange slaap nog steeds stand nauw verband houdt Van 190 onder nul. waar in leven. Wie weet, waren Aa ,or" l"1~ het wel ongevaarlijke we zentjes, maar daar men ze niet als bekenden van de wetenschap kon thuis brengen heeft men met hun woonplaats, het Vervolgens gingen ze 26 mos. Wanneer het mos uur jang jn vloeibare wa- weer groen wordt door terstof van -253 gr. Nog vocht, ontwaken ze uit waren er levenstekenen. „met het meeste respect bun droogteslaap. Twaalf Toen kwam als ploef op j langer kan die de som een onderdompe- ling in vloeibare helium van -272 gr, die na 7 uur druk van 1/7600 van de verdampt was. Nadat het, behandeld". —5.--. I11 1938 publiceerde het slaap duren. Ook zijn Sowjet-nieuwsagentschap bestand tegen een lucht. U11UC4 Itcl, ,,„s„ zt.txiv* barometerstand mcs weer was vochtig ge. worden" van bevroren en zelfs de desinfecteren- maakt, bewogen zich de de damp van alcohol over- meeste proefkonijntjes leven zij, althans wanneer weer! Dat enkele van hen hun droogteslaap het leven hadden gelaten wezens, die duizenden ja ren in het bodem-ijs van de Siberische vlakten wa ren opgesloten geweest. In een monster bodemijs op 5 tot 6 meter bevon- verdragen de rader- en zijn. In hun „droge" toestand hunnen we hen niet kwa lijk Dit wetend, kunnen we beerdiertjes een hitte van de geleerden, die de „be den zich „moeraskreef ten, algen en andere in secten" (merkwaardige rangschikking!), alle ho- 44. Daarom misschien zijn beid met de onbekende niet kwalijk ne- bij 26 bedrijven een werktijdverkor ting plaats. In juli was dit aantal te ruggelopen tot slechts 16. De 554 (v.m. 259) bedrijven, waar in december een werktijdverkorting plaats vond, hadden een personeels bezetting van 31.990 (14.191) mannen en 14.293 (5.751) vrouwen. Het aantal werknemers, ten aanzien van wie van de ontheffing, ex. artikel 8 B.B.A., ge bruik werd gemaakt, bedroeg in deze bedrijven 13.431 (6.751) mannen en 8.723 (3.464) vrouwen. Het totaal aan tal uren, dat korter werd gewerkt, beliep, blijkens het C.B.S. in decem ber 896.678 (419.687). Een 31-jarige bromfietser uit Bol nes is vanaoht omstreeks half een op de Kievitsweg te Bolnes met zijn bromfiets tegen een tegemoetkomen de tankauto, uit Ridderkerk gereden en door de botsnig in de sloot naast de Kievitsweg terecht gekomen. De bestuurder van de tankauto heeft hem met behulp van de bewaker van een van de boorputten van de Ned. Aardolie Maatschappij uit de sloot kunnen halen. Een inmiddels te hulp gekomen dokter constateerde echter, dat de aamgeredene reeds was over leden. Het slachtoffer was gehuwd en had 7 kinderen. HET WAS GEEN HONDSDOLHEID De speurtocht naar de hond, die tij dens een bivak-oefening in Garde- ren in het begin van deze week, een dienstplichtig marechaussee in het been beet, is met succes bekroond. Nadat de marechaussee was overge bracht naar de ziekenzaal van de legerplaats Nunspeet, achtten de dok toren het noodzakelijk dat de jongen naar het militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht werd verwezen. Een arts van dit hospitaal kon dinsdag avond nog geen diagnose stellen en hij verzocht de hond, wanneer men die zou kunnen vangen, direct naar Utrecht te brengen. In samenwerking met marechaus see en Rijkspolitie is men daarop een speurtocht naar de hond begonnen. Het dier werd stervend aangetrof fen in de bossen van Garderen. Over gebracht naar Utrecht is gebleken, dat het dier niet aan hondsdolheid heeft geleden maar aan een andere ziekte. Het wondje, dat de marechaus see opliep, was hoewel op zichzelf onbetekenend net voldoende om ook hem te infecteren. Zijn ziekte is evenwel niet ernstig* en naar> alle waarschijnlijkheid is hij over eëi\'of twee dagen weer hersteld. Groslijststemming K.V.P. De correspondenten wordt ver zocht de uitslag van de groslijststem ming voor K.V.P.-candidaten in de Prov. Staten maandagmorgen ter re dactie te doen bezorgen. Nederland te ontworstelen aan de zee, zou onze voorouders nooit gelukt zijn, wanneer ze niet de beschikking hadden gehad over molens. Evenmin zou ons land reeds zo vroeg een we reldvermaarde industriestaat en zee varende mogendheid geweest zijn zonder de molens. Gedurende veie eeuwen hebben de molens zich een niet weg te denken plaats in de sa menleving kunnen innemen. De molenaars, die hun ambt aan vankelijk slechts mochten uitoefenen wanneer de heer van het landschap waarin de molen stond hem een „windbrief' geschonken had, kwamen later vooral in de dorpen tot groot aanzien. Ze ontwikkelden zich is deze week toegevallen aan één gelukkige, die met slechts één enkele fout alle overige deelnemers overtroefde en als laatste winnaar uit de sportieve eindstrijd kwam. Deze prijzenpot boekte een netto uit te keren bedrag, dat zo dicht bij de tweeduizend gulden lag dat wjj het op dit cijfer hebben afgerond. Wij keren dus uit aan de beste inzender precies f 2.000. En de gelukkige is: W. BOORSMA BEITEKAMP 62c, EDE (GLD.) Onze hartelijke dank aan allen, die geregeld of ongeregeld hebben mee gestreden in de tienkamp en ons van hun waardering voor deze bijzondere vorm van de intelligentietest blijk gaven. Wij hebben vele enthousiaste brieven ontvangen en wij zullen volgend seizoen zeker een nieuwe serie prijsvragen brengen. Dat het succes groot was, bewijst het sprekende totaalbedrag der uit gekeerde prijzen. In zeven-en-twintig puzzels liep dat op tot ver over de VIJFTIG DUIZEND GULDEN Het verheugt ons, dat wij in eensgezinde samenwerking met andere bladen in ons land deze P. P.-prijsvragen hebben kunnen uitbrengen en wij hopen, dat de prijzenpot u vele aangename uurtjes heeft bezorgd. DE PUZZELREDACTIE OPLOSSING LAATSTE P.P. A. „Deze heeft minder waarde. Het is een miskleur", oordelen zowel de sigarenmaker (1) en de kunstschilder (2) als de fokker (3). Bij sigaren wordt er inderdaad gesproken van een miskleur, evenals bij het fokken van honden b.v. Wat (2) betreft, de kunstschilder kan in de sigarenwinkel of hondenwinkel ook een dergelijke term gebruiken B. Natuurlijk kan hier de term „sensatieblad" (1) gebruikt zijn. Hetzelfde geldt voor „boulevardblad" (2), waarmede een vergelijk zou worden getrokken met dergelijke bladen in het buitenland die zo genoemd worden. The yellow press (3) is een benaming voor een zeker deel van de Amerikaanse pers, dat zijn aantrekkingskracht zoekt in sensatie e.d. Ook deze term kan gebezigd worden, weer als vergelijking. C. De piramide van Cheops in Egypte is een godsdienstig gedenkteken (1) hoofdzakelijk in verband met de dodencultus der oude Egypte- naren. Bovendien maakt het deel uit van de zeven wereldwonderen (2) en het is eveneens een koningsgraf (3). De pharao Cheops liet dit graf tijdens zijn leven voor zich bouwen en is daar blijkens de onder zoekingen van egyptenaren ook bijgezet. D. Bij deze vraag zat de moeilijkheid in het woordje „onze". Hier kan slechts bedoeld zijn de heerlijke brandende haard (1) in tegenstelling tot andere haarden. Had vader het huis, waarin hij woonde, of de prettige sfeer in het gezin bedoeld, dan zou hij „onze" weggelaten hebben en het normale spreekwoord „Eigen haard is goud waard" hebben gebezigd. E. Hier kan slechts „heeft werkelijk geleefd" (1). Charles de Batz-Castel- more (zich noemende d'Artagnan) die leefde tussen 1610 en 1673, kapi tein van 's konings musketiers, is de held geweest, waarop Alexander Dumas zijn beroemde boek heeft geschreven. Hij leefde echter niet in dezelfde tijd als Dumas, zodat de tweede en derde gegeven mogelijkheid vervallen. F. Kluizenaars, eenzaam levende mensen, zal men aantreffen in eenzame bossen (1), maar ook in bepaalde kasten (3) en dan worden met kas ten geen leg- of hangkasten bedoeld, maar bepaalde streng afgesloten groepen of standen, zoals die met name onder de Hindoes voorkomen. Echter worden ook de heremietkrabben of snijders wel kluizenaars genoemd en die vindt men aan (stille) stranden (2). G. In Egypte (3) is meer dan een derde deel van de bevolking nog geen vijftien jaar oud, nL 38 In Nederland en west-Duitsland zijn deze percentages respectievelijk 29 en 24. H. Het warmste zeewater ter wereld vindt men in de Perzische Golf (2). Gemiddeld bedraagt de temperatuur hiervan 32 gr C. I. Boerengroentje is de naam van een vrucht (2), nl. een peer, die vooral in Noord-Holland verbouwd wordt. K. Al zou men het misschien niet verwachten, er zijn wel honderdduizend (3) houtsoorten op de wereld. tot een zelfstandige bevolkingsgroep met eigen gewoonten en gebruiken en genoten soms bepaalde voorrech ten. Zelfs bezigen de mulders een eigen vocabulaire en een geheim schrift, waarin ze de hoeveelheden te malen graan noteerden om ruzie met hun opdrachtgevers te voorko men. In al die eeuwen zijn molenaars veelvuldig het onderwerp van tallo ze gesprekken geweest, men heeft op hen geschimpt maar evenzeer werden zij bezongen en werd over hen ge dicht. Tal van kinderliedjes gaan over een molenaar. Het spreekt van zelf, dat er in de volkstaal vele woorden en uitdrukkingen werden overgeno men, die oorspronkelijk van de mul der kwamen Belangrijke uitvindin gen in de 19de en 20ste eeuw hebben de belangrijkheid van de molen een geduchte aderlating doen ondergaan en de molenaar in aanzien doen da len. Maar nog altijd zijn er molens in vol bedrijf. Ze slaan water uit de pol ders of malen het graan voor het da gelijks brood. Stilstaande molens zijn ten dode opgeschreven, doch nadat gebleken is, dat hun werk door de concurrentie van stoom, olie of elec- triciteit in vele gevallen niet heeft kunnen doorstaan, dragen de meeste molens nog steeds bij aan de ver fraaiing van het Nederlandse land schap. Met name de omgeving van Leiden is rijk aan molens. En ook hier wonen nog altijd molenaars, die de gewoonten en gebruiken, die van vader op zoon werden overgeleverd, trouw gebruiken en in ere houden. Het zal waarschijnlijk niet lang meer duren of de laatste Hollandse molen wordt op non-actief en zijn bedienaar op pensioen gesteld. Wel licht zouden de gebruiken uit het oude molenleven daarmee verloren gaan. Om de rijke folklore tijdig vast te leggen voor ze uitsterft en verge ten wordt, heeft de heer A. Bicker Caarten te Leiden een boek het licht doen zien, dat tot titel draagt: „De Molen in ons Volksleven". Het is een overvloedig geïllustreerd boek met pakkende, heldere en eenvoudige verzameling van feiten, gebruiken en gebeurtenissen met betrekking tot de Nederlandse molens, die op gezel lige wijze zijn gerangschikt. Een „boek voor het leven", dat we ieder een zouden willen aanraden te lezen. Het werk werd uitgegeven bij A. W. Sythoffs Uitgeversmaatschappij te Leiden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8