We toot it /Slwugat de leidse bioscopen Rust biedt perspectieven Scherp ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COTIRAK 7 PAGINA 2 M KLOP MAAR OP 'N DEUR. Gisteren tussen half twee en mid dernacht is een poging gedaan tot in braak in een woning aan de Van Lee- denberchstraat Zoals de laatste we ken meermalen is voorgekomen in deze wijk, hebben de inbrekers ge tracht, door forcering van het ruitje in de voordeur 't slot open te draaien. Hun opzet is niet gelukt, daar de be woners bij hun vertrek de deur op slot hadden gedraaid. Nog meer dieven. Ook openbare lagere school aan de Zuidsingel is het onderwerp ge worden van insluipersaandacht. Gis teravond of vannacht zijn onbeken den in de school binnengedrongen door een tuimelraam, dat niet ge sloten was. Ze hebben verschillen de lokalen doorzocht en verdwenen met een geldbedrag van 25 k 35 gul den. H. Mis op het kerkhof. Men bericht ons, dat de maande lijkse Requiem-mis op het kerkhof aan de Zijlpoort met ingang van dins dag a.s. niet op maandag maar op dinsdag gelezen zal worden. Aan vang 9 uur v.m. KVP werft nieuwe leden. De propagandisten van de KVP gaan nog steeds leden-wervend door Leiden. Wij vernemen, dat de resul taten de verwachtingen overtreffen Ook u kunt het succes van deze actie verzekeren door u als lid van de KVP op te geven. U wilt toch ook van de partij zijn? Peerke Donders. Zondag a.s. zullen aan de EHBO Rayon wedstrijden in het r.-k. Ver enigingsgebouw te Voorhout 2 senio ren ploegen en 1 junioren ploeg van RECHTSZAKEN Praktizijnskantoor van TH. J. VAN DER HEIJDEN Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 i Advertentie; aan Den iaag „Rust uit in Den Haag, want daar gebeurt niets" Vele leden van de Haagse gemeen teraad maken zich, blijkens hun op merkingen in het verslag oVer de Haagse begroting voor 1958 ongerust over de gemeentelijke activiteiten ten aanzien van het vreemdelingen verkeer. Zo wordt de bloemweek in discus sie gesteld en vraagt men zich af of men een soortgelijk evenement niet beter kan overslaan dan haar op ar metierige wijze te houden. Met het oog op de aanstaande „Expo '58" te Brussel echter, zijn zeer vele leden er van overtuigd dat men iets moet uitrichten om de bezoekers van Brus sel een stimulans te geven Den Haag „te doen". Mocht er te weinig geld zijn, geen nood, aldus enkele leden, dan heb ben we altijd nog de propagandaleu- ze: „Zijt ge vermoeid, rust dan uit in Den Haag, want daar gebeurt niets". „Gouden" inbreker gearresteerd Ontsnapte psychopaat De Rijkspolitie te Amsterdam is er in geslaagd, de hand te leggen op de beruchte inbreker C. B., die het vorig jaar augustus ontsnapte uit de Psychiatrische inrichting Avereest. Sinds de dag van zijn ontvluchting heeft de man minstens vijftig inbra ken gepleegd in alle delen van het land. Van de buit, die in de duizenden loopt heeft de politie bij zijn aan houding slechts een klein deel kun nen opsporen. Niet minder dan ze ven keer zocht de ontsnapte zijn slachtoffer in de plaats Laren. Men ontdekte, dat B. zijn intrek genomen had in een pension te Bussum. Men heeft hem daar kunnen arresteren. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat verdachte in vele plaatsen door het hele land had geopereerd. Bij zijn acties werd hij vergezeld door de 35-jarige mejuffrouw A. J. B., die op de uitkijk" bleef staan als de inbreker zijn buit bijeenzocht. Op zijn aanwijzingen, werd ook de vrouw aangehouden. Het „paar" reisde per trein naar een willekeu rige plaats en zocht daar een villa uit, waarvan de bewoners kennelijk afwezig waren. „Peerke Donders" te Leiden deelne men. Aanvang 13.30 uiur. Vertrek 13 uur per autobus vanaf het station. De winnaars van beide groepen ko men vrijdag 21 felbruari uit op de district-wedstrijden om het kampi oenschap van Zuid-Holland, welke te Gouda worden gehouden. Groslijststemming Prov. Staten. De KVP afdeling Leiden roept al le leden op deel te nemen aan de groslijststemming, die zondag a.s. ook te Leiden plaats vindt. Het bestuur hoopt, dat elk lid van' zijn stemrecht gebruik zal maken. 1 Men kan terecht in St. Lidwina- huis, Zoeterw.singel 34 (hoofdstem bureau) lOtot 15 uur; R.K. Meisjes school, Lusthoflaan 2, 10 tot 13 uur; Parochiehuis, Haagweg 14 (boven zaal) 10 tot 13 uur; Romanuszaal (achiter Hartebrugkerk) 10 tot 13 uur; „De Hoeksteen", Levendaal 1 (hoek Garenmarkt) 10 tot 13 uur. AFSCHEID AAN DE LICHT FABRIEKEN VAN DE HEER WOLTERS. Na een bijna 40-jarige diensttijd nam gisteren de heer W. Wolters af scheid van directie, chef en collega's van de Lichtfabrieken wegens het be reiken van de pensioenleeftijd. In de directiekamer sprak aller eerst de directeur der fabrieken, de heer Ir. Y. Ykema, de scheidende ambtenaar op waarderende wijze toe. De directeur wees er op dat de heer Wolters in verschillende takken van de administratie had gewerkt en steeds was dit tot volle tevredenheid van zijn superieuren. Hij dankte hem, mede namens het gemeentebestuur, voor zijn langdurige en met accura tesse verrichte arbeid en sprak de beste wensen uit voor een goede le vensavond van de heer Wolters. In gelijke geest spraken ook de an dere bij dit afscheid aanwezige he ren. Namens het bestuur van de Per soneelsvereniging werd een attentie aangeboden als herinnering aan de diensttijd, doorgebracht aan de Licht fabrieken. In het kantoor van het magazijn, de afdeling, waar de heer Wolters in de laatste jaren werkzaam was, hadden zich de personeelsleden van deze dienst verzameld om afscheid te ne men. Hier was het de magazijnmees ter, de heer G. Veeman, die zich tot tolk maakte van de gevoelens van het magazijnpersoneel. Hij wees op de aangename omgang met de heer Wol ters en op de serieuze wijze van plichtsvervulling, waarvoor de heer Veerman zijn erkentelijkheid uit sprak. Aan deze sympathieke woor den werd een geschenk van het ma gazijnpersoneel toegevoegd. De heer Wolters dankte allen voor de prettige wijze van samenwerken en voor de aangeboden attenties. Daarna kwamen zeer velen afscheid van de heer Wolters nemen. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 522. Horizontaal: 1. log, 4. aak. 6. aleer, 7. eg, 9. ba, 10. Pepinster, 15. moe, 16. are, 17. pasto rale, 20. ik, 21. dn, 22. edele, 24. rok, 25. nog. Verticaal: 1. leep, 2. ga, 3. teen, 4. ar, 5. kaar, 8. gemak, 9. beeld, 11. pos, 12. iet, 13. sar, 14. tra, 17. pier, 18. open, 19. enig, 22. E.K., 23. en. De minister antwoordt De ontsnapping te Amsterdam In antwoord op schriftelijke vra gen van het lid van de Tweede Ka mer, de heer Berkhouwer, heeft de minister van Justitie over de ont snapping van drie gedetineerden uit het Huis van Bewaring III te Am sterdam, die via een verblijflokaal plaats vond, meegedeeld, dat deze zaal, waar steeds een bewaarder voor toezicht aanwezig is, wanneer de ge detineerden daar verblijven, is ver bonden een afzonderlijke ruimte met toilet- en wasgelegenheden, die ech ter mede onder voormeld toezicht valt. Vanuit vorenbedoelde toiletruimte hebben de betrokken gedetineerden kans gezien door middel van het for ceren van een raamkozijn te komen in de daarnaast gelegen was- en toi letruimte van de slaapzaal, die over dag, wanneer geen gedetineerden daar aanwezig zijn, niet permanent bewaakt wordt. Na een tralie voor een raam te hebben doorgeveild en verbogen, hebben zij zich door middel van aan. eengeknoopte lakens langs de ach tergevel naar de begane grond laten zakken en zijn vandaar over de ter reinafscheiding, die 1,80 meter hoog is en waarop zich nog prikkeldraad tot een hoogte van 2,40 meter be vindt, geklommen en via het spoor- emplacement verdwenen. De vraag, of de bewaking op de betreffende verblijfzaal in haar taak te kort is geschoten, maakt nog voor werp van onderzoek uit. De resulta ten daarvan zullen aan de Kamer worden medegedeeld. Het Huis van Bewaring III, dat oorspronkelijk voor andere doelein den werd gebouwd, beantwoordt in derdaad niet aan dezelfde eisen als aa overige huizen van bewaring, die daartoe wel speciaal gebouwd zijn. Niettemin zyn ook daar de vereiste beveiligingsvoorzieningen getroffen, die een gebruik ervan als huis van bewaring rechtvaardigen. Voorts deelt de minister mee, dat dit huis van bewaring betrokken is geweest in het onderzoek van bewa king en geschiktheid en dat de twee andere huizen van bewaring reeds dermate bezet zijn, dat buiten ge- bruikstelling van het Huis van Be waring III niet mogelijk is. Gedurende de week van 20 t.e.m. 25 januari 1958 is de werkloosheid slechts weinig toegenomen nl. van 1220 tot 1225 mannen. Van het aan bod van 1225 werkloze mannen wa ren 59 personen werkzaam bij ob jecten voor aanvullende werkgele genheid. Bij het aanbod van bouw vakarbeiders en metaalbewerkers is een geringe stijging te constateren, het aanbod van minder geschoolden nam iets af. De vraag naar arbeidskrachten bleef onveranderd laag. Het aanbod van vrouwelijke inge schrevenen steeg van 130 tot 167. De vraag naar werkneemsters is in de afgelopen week eveneens gestegen nl. van 124 tot 156. Burgerlijke Stand Geboren: Louise Antoinette Jean- nette Maria d. v. W. M. Cornelisse en C. van de Bilt. Anne Elizabeth d. v. C. Hendriks en C. J. Hoogerbeets. Maria Catharina d. v. J. S. A. van Zeist en M. Spierenburg. Peter z. v. J. A. Dunki Jacobs en W. C. Laban. Caspar Balthazar Melchior z. v. C. J. Spendel en J. E. Osendarp. Francis- cus Maria z. v. M. J. C. Verweij en G. de Kroon. Emile Johannes Ma ria z. v. P. van Paridon en A. J. M. van der Top. Werner Johannes z. v. W. P. de Bruin en J. T. G. Ver meulen. Angelique Genoveva d. v. u. Verhoeven en G. Couwenbergh. Overleden: G. van Duijn 59 j. man. C. Delmeer 92 j. weduwe v. D. de Rek. G. Schaart 80 j. man. D. La ter- veer 55 j. man. G. E. Favier 57 j. echtgenote v. I. Siere. J. A. Moock 60 j. man. H. Koppert 62 j. echtge note van J. Looijenv. H. v. Doorn, 55 j. man. Ondertrouwd: A. Laterveer en C. Ruijtenbeek. N. G. Blonk en C. van Dijk. E. B. M. Silvertant en W. C. M. Bik. M. van den Berg en K. Flippo. A. P. R. Blok en E. M. Scha de. J. Dirkzwager en C. J. Schut te. P. J. Klein en L. F. Kokkedce. N. van den Hoed en W. Nap. F. J. M. Heslinga en G. R. van Hees. J. J. M. Soupart en M. T. A. Gilein. P. R. Wiessing en M. F. T. van Cleef. A. H. Beij en H. Stikkelorum. A. F. J. Huijzendveld en C. W. v. Kestteren P. Hartevelt en A. den Os. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Ge neeskunde II mej. J. M. Balek te Den Haag en de heren J. Moor te Delft, B. C. L. Touwen, R. Vink en H. P. Zwennes allen te Den Haag. Geslaagd voor het semi-artsex. de heren D. J. Happee te Leiden, A. Schouten te Den Haag en A. D. Si- talsing te Paramaribo. Geslaagd voor het artsex. de he ren D. J. Boerstra te Den Haag, A. J. R. Koumans te Lochem en J. Ver- meij te Rotterdam. Geslaagd voor het doet,ex. Klas sieke taal- en letterkunde de heer R. L. Pattiwael te Leiden; voor het cand.ex. Klassieke taal- en letterkun de mej. E. H. de Meijer te Dordrecht; voor het doct.ex. Romaanse taal- en letterkunde mevr. B. M. Th. Heer- kensv. d. Lugt te Voorburg; voor het cand.ex. Romaanse taal- en let terkunde mej. L. A. R. A. A. M. Al- lard te Rotterdam. Maandag 3 februari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mevr. mr A. D. BeekBruin, geboren te Gro ningen en thans wonende te Ensche de. aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor in de Rechtsge leerdheid. Bij de in de Leidse Overdekte ge houden examens zijn de navolgende personen geslaagd: Diploma meisjes A: M. A Muller, T. Huter, A. J. v. Noort, M. Enserink, A. Heymans, G. Heemskerk, T. E. Brand, J. Zandbergen, A. Ravens- bergen, A. Scholtes, J. Kralt, A. Ouwehand, H. J. Ouwerkerk, H. Schippers, R. Zandbergen, R. M. Smit, R. v. Difiiren, T. v. Duuren, L. Bin nendijk, A. Ladan, C. Hooidonk, M. Rotteveel, T. Kok, A. L. Questro, J. M. van de Wilk. Diploma jongens A: A. Zwaan, P. Stikvoort, J. Hollander, J. C. M. v. Eisen, H. Kok, J. Paauw, G. B. van Deggele, B. Galjaard, A. J. Binnen dijk, P. v. d. Heyden, J. Jasper, J. J. Meurs, H. v. d. Kraan, J. Ubink, P. Wilschut, H. v. Hooidonk, C. Snel- ders, H. Cohen. Diploma meisjes B: E. Homberg, J. Ladan, V. J. Kwist, E. Ladan, J. v. Dommele, A. A. van Leeuwen. Diploma jongens B: T. v. Staveren L. Hazenoot, A. Kymmell, Fr. Zand- voort, H. F. van de Horst, T. Heuzen, R. Ladan, J. v. Oosten. Wilt U iets weten? Vraag G. v. d. II. Hóe verwijdert men duizendpoten? Antwoord. Duizendpoten en der gelijk ongedierte kan men goed be strijden door het spuiten met een in- sectendodend middel of het strooien van DDT-poeder Speciaal goed aller lei naden en kieren bewerken. Een dergelijke behandeling eenmaal per week herhalen tot de plaag verdwe nen is. Zie ook de gebruiksaanwijzing die bij het bestrijdingsmiddel verpakt Vraag: Welke voorwaarden zijn er verbonden om mee te kunnen doen aan de voetbalpool? Antwoord: Het reglement op de voetbaltoto zegt wat de deelname be treft, dat zij openstaat uitsluitend voor senioren leden en senior onder steunende leden van de KNVB en dus van de bij deze bond aangesloten verenigingen. Vraag: 1. Als bij het pandoeren troefaas gevraagd wordt, en dit zit op de achterhand. mag dan ook een andere troef of een slagwinnende kaart, die geen troef is, genomen worden? 2. Als troefaas gevraagd is en de negen zit er achter, mag de negen dan het aas aftroeven? Antwoord: 1. Neen. 2. Neen. Vraag Th. V. S.: In welk tydvak van dit jaar hebben de metaalbewer kers vakantie? Antwoord: Dit is tot op dit ogen blik nog niet bekend. Vraag Mej. P. V. te S.: Ben ik ver plicht A.O.W. te betalen als ik 3 da gen per week werk en daarvoor 22,40 loon ontvang? Antwoord: Ja, u bent verplicht A.O.W. te betalen, d.w.z. uw werkge ver moet dit van uw loon inhouden en/of verantwoorden. Vraag A.: Hoeveel belasting moet er voor een hulp in de huishouding betaald worden als zij 30,per week verdient? Antwoord: Als zij inwonend is, is zij 2,76 voor premie A.O.W., 2,10 loonbelasting verschuldigd. Als zij uitwonend is, is zij 2,04 premie A.O.W. en 0,48 loonbelasting ver schuldigd. (Alle bedragen per week). Het maakt geen verschil of deze hef fingen op het loon worden ingehou den, of dat uw werkgever deze kos ten voor eigen rekening neemt. Vraag mej. R. H.: In mijn mer ligt een vaste beige vloerbedek king Jabo. Kunt u mij ook vertellen hoe ik die het beste schoon kan krij gen? Antwoord: Eerst heel goed stofvrij maken en dan behandelen met sop van alcalivrij wasmiddel. Niet op lo per voordat de vloerbedekking weer goed droog sop gebruil Vraag: Waar kan ik Hongaarse correspondentie laten vertalen? Antwoord: Wendt u zich tot mej Toth, p/a A. S. Stijnman, Sint Aag tenstraat la te Leiden. NIET BEZORGING Bij eventuele N1E1 BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uut (7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kannen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIE Agenda Leiden ZATERDAG 1 FEBRUARI „St. Bonifacius". R.K. Transport arbeiders. Feestavond bij 40-jarig be staan. St. Antonius clubhuis, 8 uur nam. (Bal na). „De Landbouw". Feestavond per soneelsvereniging. Den Burcht, 8 uur nam. ZONDAG 2 FEBRUARI R.K. Instuif Herensingel. Dans avond m.m.v. „The Rhythme Club" o.l.v. Th. Wisse. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Christen Studentenraad. Zuider- kerk Lammenschansweg, 12 uur nam. Studium Generale. Zuiderkerk, Lammenschansweg 15.30 uur. nam. Verbum Dei. H. Mis met uitleg, voor niet-katholieken. Kapel St. Li- duinahuis, Zoeterwoudsesingel. 9 u. v.m. R.K. Melkverkopersgilde „St. Pas- chalis v. BaylonSociale zondag morgen. Na H. Mis in kapel St. Eli- sabeth-ziekenhuis (te 10.00 uur v.m.) Ontbijt in „Den Burcht". Spr. pater J H. I. Nieuwenhuysen oJjn. R.K. Bouwvakarbeiders „St. Jo seph". Sociale zondagmorgen. Na H. Mis in kapel St. Elisabethziekenhuis (te 7.15 uur v.m.). Ontbijt zn huldi ging jubilarissen in Den Burcht. On derwerp „De mens en zijn milieu". MAANDAG 3 FEBRUARI K. O. Cabaret Wim Sonneveld „A la carte", Schouwburg, 8 uur n.m. „Club de Limetz", Weth. S. Menken (soc. zaken) leidt „reacties" in goe de banen. Royal, 8 uur nam. ARKA. Kaderbijeenkomst gemeen te-ambtenaren, „Zomerzorg", Sta tionsweg 35a, 7 uur nam. DINSDAG 4 FEBRUARI L.K.K. „Voor Allen". Concert door Johanna Matzy en Jean Antonietti, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O. Cabaret Wim Sonneveld „A la Carte", Schouwburg, 8 u. nam. VOLA (Oud-leerlingen Ambachts school) „Vloersystemen", spreker M. Scheffers, Foyer St. Antonius Club huis, 7.30 uur nam. Curtiss Wright Corporation. Offi ciële opening nieuwe vestiging. Mid delstegracht 77, 3 uur nam. WOENSDAG 5 FEBRUARI Leids Studententoneel. Galavoor stelling „Des Teufels General", Leid se Schouwburg, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Oosters Genootschap. Lezing met kleurenfilm over de Kashkai-noma- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 1 February 1858. Leyden. Hedenmorgen om streeks elf ure, op het oogen- blik dat de spoortrein de War- mondse Leede passeerde, bevond zich juist onder de brug eene schuit met stroo beladen. Toe vallig moeten eenige vonken van de locomotief afgewaaid en in het stroo gevallen zijn, het stroo vatte vuur en de géheele lading werd vernield. De landbouwer J. van den Broeke, nabij Middelburg woon achtig, heeft van Z.M. den Ko ning een zeer vleyend schrijven ontvangen, houdende dank betui ging voor door hem in de vo rige week aan Z.M. aangeboden 2% Ned. pond boter, afkomstig van zijne nog in deze maand voortdurend in het weiland gra zende koeijen. den in Zuid-Perzië, Academiegebouw Rapenburg, 8.15 uur nam. K.A.V. Oegstgeest. „Brand in af deling HI", tone lspel. Na afloop dansmuziek, St. WillibrorduszaaJ, 8 uur nam. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN TE LEIDEN A.s. weekend zal de dienst worden waargenomen door; dr Meel, Stoffers, RoodenburgVermaat, Hartman. DOKTERSDIENST OEGSTGEEST F. W. N. en J. B. Hugenholtz. Dienst der apotheken. Leiden: Geopend apotheek Zuider, Lammen schansweg 4, tel. 23553, bovendien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur apotheek van Driesum, Mare 10, tel. 20406. Oegstgeest: Geopend apotheek Oegstgeest,Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie (vj d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Volk van Suriname" (toi 1. maart 1958). Lakenhal: Eretentoonstelling Coba Ritsema, Werkd. 104 uur; donder dag bovendien 7.309.30 uur; zondag 15 uur (tot 27 januari). Wat lezers schrijven Zoeterwoude, 29 jan. '58 EEN VIERDE TAAK VOOR ZOETERWOUDE U bijvoorbaat dankend voor de plaatsruimte in uw veel gelezen blad, wil ik toch nog even terug komen op de drie taken voor een nieuw ge slacht in Zoeterwoude, welke in uw blad van 28 jan. zo uitvoerig werd beschreven. Ik ben het met de schrijver van dit artikel eens, en met mij nog vele an. deren, dat er in Zoeterwoude toch wel wat gedaan is in de jaren na de oorlog. Ook ben ik het met de schrijver eens, dat iemand die een voorlopig comité of bestuur wil vormen, ge vaar loopt definitief in dat comité of bestuur gekozen te worden. Maar of anderen, ondanks dat zij over meer tijd beschikken, het beter kunnen; daaraan zou ik haast gaan twijfelen. Immers, de niet nader genoemde per. sonen hebbpn toch wel blijk gegeven van enige kennis omtrent de door hen besproken plannen. Mensen, die geen verstand hebben van wat schrij ver bedoeld in plan 1, 2 en 3, zijn daar vlug over uitgesproken. Zij be ginnen zelfs niet aan zo'n gesprek om de eenvoudige reden, dat zij het niet begrijpen. Toch zou het voor Zoeterwoude wel een vooruitgang zijn als plan 1, 2 en 3 wat meer onder de aandacht van de bevolking werd gebracht. Maar in plan I heb ik iets gelezen wat ik (misschien ook om dat ik er zo weinig verstand van heb) niet begrijp. Ik lees daar n.l. zo tus sen al het andere door: zorgen voor betere gelegenheid voor samenkom sten. Nogmaals, ik begrijp het mis schien niet goéd maar wij hebben toch een mooi parochiehuis, met niet alleen een flinke zaal en een mooi toneel, maar ook nog met enkele klei nere kamers. Wij hebben toch een Don Boscohiuis wat na de heropening door iedereen gezien mag worden. Wy hebben een clubhuis aan de Mie- ning, een graalhuis in de Zuidbuurt en een Ohr. verenigings gebouw in het Dorp. Er zijn dus wel gelegenhe den voor grotere of kleinere bijeen komsten, althans zolang Zoeterwou de nog het Zoeterwoude is van nu. Toch zou ik aan deze drie plannen nog wel een plan toe willen voegen, een plan wat voor Zoeterwoude, en vooral voor het centrum van groot belang is. In de zomer van 1957 is door de gemeente een speelweide be schikbaar gesteld. Het is een terrein wat betrekkelijk mooi is gelegen n.l. naast het voetbal-terrein. Honderden kinderen wonen daar rondomheen, die daar binnen 5 minuten van huis uit op het speelterrein kunnen zijn. Ik schrijf hier kunnen zijn, want zij 'gaan er niet naar toe, om de een voudige reden, er is daar niets te doen. Deze kinderen hebben ondanks dat speelterrein heel de zomer 1957 hun vertier op de straat moeten zoe ken, en als dat zo doorgaat is dat in 1958 weer zo. Dan gaan misschien de hekken weer van de dam en enkele koeien zullen het grasveldje benut ten en proberen daar wat volle melk te schooieren. Zou deze speelweide niet plan 4 kunnen zijn? Tijd, geld noch moeite worden gespaard voor slechts een culturele avond, en laten wij hopen dat het voor Zoeterwoude een leerzame avond is geweest. Maar dat is slechts één avond, terwijl de kinderen heel de lieve zomer kuhnen genieten van hun speelterrein. Ook hier is geld voor nodig, ook hier is tijd voor nodig, en ook dit zal niet zonder moeite tot stand komen. Maar met aller hulp en met aller steun zal het toch wel kunnen. Er zijn wel eens plannen gemaakt en daar is wel eens over gesproken ook, maar laat het niet bij praten blijven. Aanpak ken en iets doen is beter. Het is voor de jeugd en de jeugd is de toekomst. Luxor. Spannende avonturen uit het land van de rijzende zon spe len zich deze week af op het cine mascope-scherm van het Luxor- theater. „Spionage-web Tokio" is een onderhoudende film, die het voordeel heeft dat de gebeurtenis sen zich afspelen tegen de spectacu laire Japanse achtergrond. Sluip moordenaars kruipen door perka menten Japanse huisjes en de cli max van het verhaal gaat naar een meer dan levensgroot soort Boeddha beeld toe, dat geheimzinnig naar de horizon zit te staren. Het gaat over de geheime dienst en dat is altijd een dankbaar onder werp. Een jongeman van de geheime dienst heeft de opdracht in Tokio een stapeltje tijdschriften te halen, die in code vermelden waar de haard van ondergrondse activiteit in Tokio te vinden is. Een stel sinistere man nen nl. heeft het begrepen op het leven van de ambassadeur, die ech ter van geen kwaad wil horen. Het lukt de jongeman een aanslag te voorkomen, maar niet om het hart van het liefste meisje in dit film verhaal te winnen. Hij blijft „secret- service-man" die aan het eind van het verhaal eenzaam van het doek afloopt. Leuk is het spel van een klein Ja- panees meisje, dat door de reclame de Japanse Sherley Temple wordt genoemd. De film is toegankelijk voor 14- jarigen en ouderen. Rex. „The Tommy Steele-story". De meestal jonge mensen, die zich wagen in het niemandsland tus sen Rock 'n Roll en Calypso, lopen gevaar door niemand begrepen, of althans niet serieus genomen te wor den. Niet alleen treft Tommy Steel overal edelmoedige lieden, boorde vol begrip voor wat in hem bruist, het zijn ook deze lieden, die in hem ontdekken, waarvan hij het bestaan zelf nog niet wist: de muziek. Het toeval, waardoor hij door een fou tieve judo-greep, in een ziekenhuis terecht komt, brengt hem in con tact met een schat van een verpleeg ster, die direct ziet, dat hij guitaar moet spelen, nadat hij één enkele maal zulk een instrument heeft aan geraakt. Eenmaal beter, wil hij op eigen benen staan. Om dit doel te bereiken, gaat hij naar zee. Hij is daar echter in twee opzichten niet vast ter been en na een enkele reis naar Calypsoland komt hij terug in Londen. Alweer mensen met méér begrip dan zijn ouders voor hem hebben: hij krijgt werk als guitarist in een koffiebar. De eigenaar vaart er wel by en natuurlijk bevindt zich onder de klanten een theater-agent. Nauwelijks twee dagen bij zijn nieu we baas, krygt hij al een uitnodiging om maar eens een proefopname te komen maken. Hij blykt de man, waarop de hele Rock 'n Roll-wereld gewacht heeft: reeds na enkele da gen stromen zijn grammofoonplaten de deur uit en het geld binnen. Dan durft hen weer bij zijn ouders aan te kloppen en is het begin van een gelukkig leven gelegd. Als dank speelt hij dan voor de Londense Soho-jeugd en dat is het zwaartepunt van de film: geen hoog tepunt overigens. Deze Roek-film heeft helemaal geen hoogtepunt en gaat zelfs als een nachtkaars uit. Er zijn niettemin zo nu en dan wel leuke staaltjes van filmwerk te zien en liefhebbers van Rock 'n Roll en Ca lypso kunnen hun hart eraan op halen. Toegang alle leeftijden. Casino beleeft zoveel plezier aan „Der weisse Flieder", dat het deze aardige film nog even wil laten „blühen". Toegang 18 jaar. Trianon. Programma door de K.F.C. afgekeurd. Lido. Programma door de KFC afgekeurd. J. G. TURK, Schenkelweg Zoeterwoude SPORT VOLLEYBAL - VVS n WINT FINALE WIMPEL TOURNOOI Gisteravond vond in het Leids Gymnasium de finale plaats van het tournooi om „de Leidse Wimpel", beschikbaar gesteld door de Afd. Leiden van de NeVoBo. De Leidse le klasser V.V.S. II en het Katwykse K.V.C. I, ook een le klasser waren beiden tot de finale doorgedrongen. Na een voorsprong van 60 voor V.V.S. ging deze ploeg trager draai en, waarvan K.V.C. een gretig ge bruik maakte. V.V.S. herstelde zich echter te laat om de inmiddels opge lopen achterstand .iog weg te wer ken, zodat de eerste game met 15—10 naar K.V.C. ging. In de 2e game kwam V.V.S. verwoed opzetten en met 1510 zegevierde zij. In de 3e game bracht het goede serveren van Brouwer van K.V.C. nog even verwarring in de V.V.S.-gelede- ren, maar met de goed opgegeven set-ups van Diergaarde als basis, ging V.V.S. weer tot hard aanvallen over. K.V.C. zette nog even op met smashes van Schonenberg, maar de zege kon V.V.S. niet meer ontgaan en met 1511 kwam deze game in Leids bezit, zodat de Leidse Wimpel dit jaar in bewaring komt by V.V.S.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2