2)e CcidaeCBoti/ïa/iit De eerste Amerikaanse kunstmaan zit in de lucht 't Zit in de lucht Vannacht is de ,t1958 ALPHA" met de raket Jupiter C* gelanceerd De eerste omwenteling rond de aarde duurde 106 minuten Leger was de marine toch vóór De Engelse mist KROESTSJEF wil topconferentie wel uitstellen Bonn betaalt niet meer Romeinse studenten keren zich tegen dubbel werk KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACB1 32 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14324 Directeur: C M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Het Amerikaanse leger heeft vannacht te kaap Canaveral (Florida) de raket' Jupiter C gelanceerd met een kunstmaan van 14 kg in de neus. De grote raket verhief zich om 04.45 Nederlandse tijd van de lanceer- inrichting. President Eisenhower heeft vanmorgen meegedeeld, dat de eerste Ame rikaanse kunstmaan thans in zijn baan rondom de aarde wentelt. De „Radio Corporation of America" te Riverhead, Long Island, heeft ge meld, dat zij van 04.51 tot 05.56 uur Nederlandse tijd radioseinen van de raket Jupiter C. heeft opgevangen. ter, aldus is officieel meegedeeld. De „1958 Alpha" heeft voor haar eer ste omwenteling om de aarde 106 minuten nodig gehad. De snelheid is ongeveer 31.000 kilometer per uur. Produkt van Duitse geleerden. De raket is een gewijzigde Jupiter. C en voor een groot deel het produkt Nog geen twaalf uur na het onge val bij Dagenham heeft zich bij Grimsby (Oost-Engeland), eveneens tijdens' een dichte mist, een spoor wegongeluk voorgedaan, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Zeven mensen werden gewond. HET OORVERDOVEND LAWAAI De 21 meter lange Jupiter C. ver hief zich met oorverdovend lawaai en temidden van een zee van vuur van zijn startplaats. Dadelijk na de start nam de snelheid zeer toe. Voor de eerste maal hebben op het strand in de nabijheid van de basis verzamelde journalisten de raket ge zien, die tot dusver nog nooit aan het publiek was getoond. De rdket bleek wit te zijn. De kunstmaan, die verslaggevers ook hebben kunnen zien, is zilver kleurig met kastanjebruine strepen. De schildering zou zijn aangebracht om de gevolgen van grote tempera tuurwisseling tegen te gaan. De kunstmaan is cilindervormig en heeït een doorsnee van 15 centime ter. Zij is uitgerust met twee radio zenders. De instrumenten in de kunstmaan zullen de temperatuur aan de opper vlakte van de satelliet, de inwendige temperatuur, de erosie door kosmi sche stof en kosmische? stralen me ten. De gegevens zullen worden uit gezonden door de twee zenders van de kunstmaan. Deze zenders wegen elk nog geen kilogram. Eén ervan zendt uit op 109 03 megacycle, de an dere op 108.00. Eén van de zenders zal, naar men aanneemt, twee tot drie weken functioneren, de andere twee tot drie maanden. DE MAAN De nationale academie van weten schappen deelde later te Washington mee, dat de satelliet officieel „1958 Alpha" genoemd zal worden. Eerder had het ministerie van defensie er de naam „Explorer" aan gegeven. De officieuze naam „Juno" is aan de kunstmaan gegeven, omdat zij met de Jupiter" zou worden gelanceerd. - - - - (De godin Juno was volgens de oude zc££en door het kabinet wordt ge- Grieken de echtgenote van de god deeld. Jupiter). Von Brentano verwachtte niet, dat De nationale academie deelde mee, j Navo-secretaris Spaa*k die dezer da- dat de resultaten van het onderzoek gen op zijn verzoek naar Bonn komt door middel van de „1958 Alpha" aan i om het standpunt van de Bondsrege- van Duitse geleerden, die verant woordelijk waren voor de Duitse V-2 raketten, welke tijdens de oorlog naar Londen werden afgeschoten. Zij werd gelanceerd door dr. Ernest Stuhlin- ger, hoofd van de afdeling weten schappelijk onderzoek te Cape Cana veral, die op de lanceerknop drukte. De kunstmaan draait niet om haar eigen as, zoals de Russische Spoet nik, en beweegt zich zijdelings voort. De baan maakt een hoek van onge veer 36 graden met de evenaar. Het is niet de bedoeling dat men de sa telliet terug krijgt. De luchtmacht deelde mee, dat het de bedoeling is, dat het laatste raket gedeelte en de satelliet bij elkaar blijven en als een eenheid rond de aarde cirkelen. Het leger deelde mee, dat de satelliet met het blote oog nau welijks te zien zal zijn. ER KOMEN NOG MEER MANEN Dr. Werner von Braun, directeur voor operaties van de afdeling ra ketten van het leger, gaf te verstaan, dat het leger nog ten minste één nieuwe satelliet op een nog niet vast gestelde datum zal lanceren. Hij zei op een persconferentie, dat de kunstmaan in 113 minuten een wenteling om de aarde voltooit. Zij zal een levensduur van verscheidene maanden hebben. Er bevindt zich niets levends aan boord van de kunstmaan. Eén der beide zenders zal geduren de twee weken een continu op mu ziek gelijkend signaal uitzenden. De andere zal twee maanden werken. De snelheid van de satelliet, al dus von Braun, is 28.900 km. Er is „nogal exotische brandstof' in de ra ket gebruikt. De geleerde gaf geen bijzonderheden. Geleerden van de academie van Washington verklaarden, dat het miu- ziekachtig signaal van de ene zender gelijkt op het dissonante geluid, dat ontstaat door het gelijktijdig aanslaan van verscheidene pianotoetsen. Het gelijkt in het geheel niet op het „biep-biep" geluid van de Russische Spoetnik. Vertrouwen groeit slechts langzaam De eerste secretaris van de com munistische partij van de Sovjet- Unie, Kroestsjef, heeft een speciale Twee elektrische treinen reden op correspondent van het Britse blad elkaar in. waardoor de bestuurder van de ene trein werd gedood. Het reddingswerk werd door ijzel be moeilijkt. Voorts zijn te Bradford in het graafschap Yorkshire twee autobus sen in de mist met elkaar in botsing gekomen. Elf inzittenden liepen ver wondingen op. „De regering weigert om legerings- kosten voor Britse of andere vreem de troepen te -betalen", aldus heeft 6c Westduitse minister van defensie, von Brentano, vrijdag op een pers conferentie de mening van Etzel, de Westduitse minister van financiën, weergegeven, welke mening naar zijn landen, die deelnemen aan de werk zaamheden in het kader van het in ternationale geofysische jaar, zullen worden meegedeeld, Hieronder valt ook de Sow jet-Unie. Uit de eerste gegevens van de kunstmaan blijkt, dat de grootste af stand, die zij van de aarde verwij derd is geweest, ongeveer 1.700 ki lometer was. In haar baan nadert zij de aarde tot op ongeveer 320 kilome- ring in deze aan te horen, met be middelingsvoorstellen zal komen. Adenauer met vakantie. De kanselier van de Duitse Bondsrepubliek, dr Adenauer, is vrij „The Times" in een vraaggesprek ge zegd, dat de Sovjet-Unie bereid is de bijeenroeping van een topconfe rentie uit te stellen, indien de wes telijke mogendheden van oordeel zijn. dat de door de Sovjets voorge stelde tijd, namelijk binnen twee of drie maandag, te vroeg is. Over het plan-Rapacki tot instel ling van een atoomwapenvrije zone in Europa zei Kroestsjef, dat de Sov jet-Unie de mogelijkheid, dat uitvoe ring van dit plan gepaard zal gaan met een akkoord over conventionele troepen, niet uitsluit. Over een conferentie van rege ringschefs zei Kroestsjef nog, dat de Sovjet-Unie tegen een inleidende bij eenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken is. Een topconferen tie moet het breken van het ijs als doel hebben en een stoot geven in de richting van een akkoord. Achter deze stoot staat de openbare mening, aldus de Russische, leider, want de mensen hebben genoeg van de koude oorlog. De Russen wensen een algemene ontwapening en hoe meer voortgang er op de weg naar ontwapening wordt gemaakt des te gemakkelijker zal het hun vallen dit einddoel te bereiken. dag per trein uit Bonn naar Vence, „Indien een zieke in lange tijd niet aan de Franse Riviera, waar hij eenheeft gegeten, geeft de dokter hem vakantie van vier weken denkt door. geen overvloedige maaltijd. Het zou te brengen vertrokken. I zijn 'dood kunnen zijn. En zo is het De studenten van de universiteit van Rome zijn in staking gegaan als protest tegen de nieuwe examen wetten, die bepalen dat afgestudeerden nog een staatsexamen moeten afleggen. Dit betekent in feite dat de eindexa mens tweemaal afgelegd moeten worden. Op het Piazza Novana demonstreerden de studenten met borden: „Meer schoolruimte weg met de staatsexamens". „Allen verenigd tegen de ontoereikendheid van de huidige Instellingen!" nu ook met de ontwapening. Het is duidelijk, dat onze partners (de wes telijke mogendheden) op dit ogenblik nog geen algehele ontwapening wen sen. Dus moeten wij dat in fasen be reiken. Aan weerszijden heerst nog altijd wantrouwen. Dat moeten wij overwinnen. Er moet langzaam een geest van vertrouwen worden ge schapen", aldus Kroestsjef. De Sovjet-Unie heef nu een sterk leger nodig, zo zei de Russische lei der, om het hoofd te bieden aan alle gevaren. Het is niet juist te zeggen, zoals de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, doet. dat de Sovjet-Unie een sterk leger nodig beeft om haar wil aan andere landen op te leggen of om de overwinning j van het communisme in de wereld te verzekeren. Voor de verspreiding van ideeën zijn geen wapens nodig. Atoombommen of waterstofbommen, hel Atlantisch bondgenootschap of dat van Bagdad, geen van deze zijn bestand tegen de stootkracht van de ideeën, aldus Kroestsjef. Soevereiniteit over de ruimte Sir Leslie Munro, voorzitter van de algemene vergadering van de V.N. heeft voorgesteld, dat er binnen en kele maanden een V.N.-conferentie wordt belegd om over de soevereini teit over de ruimte te spreken. Hij wil een conferentie van diplomaten en geleerden. Munro verklaarde dit in een vraag gesprek voor de radio. Amerikaanse, Riussisdhe en Britse politici en diplo. maten zouden deze conferentie moe. ten voorbereiden. Kaderwet voor Algerië aanvaard De Franse Nationale Vergadering heeft de z.g. „kaderwet", die voorziet in een beperkte mate van zelfbestuur voor Algerië, in derde lezing met 296 tegen 244 stemmen aanvaard. Hier aan is een heftig debat voorafgegaan. De raad der republiek (senaat) had een kleine wijziging in de ontwerp tekst aangebracht. Deze is door de Nationale Vergadering overgenomen, zodat terugzending van het ontwerp naar de raad niet nodig was. De kaderwet voorziet in de instel ling van vermoedelijk vijf Al gerijnse gebieden, waarvan de inwo ners vertegenwoordigingen zullen kiezen. Alle personen boven een ze kere leeftijd zullen, ongeacht hun ras, sekse of godsdienst, stemrecht hebben. De leden der vyf plaatselijke ver tegenwoordigingen zullen weer de afgevaardigden naar een federaal parlement voor geheel Algerië aan wijzen. De minister voor Algerië, Robert Lacoste, verklaarde vrijdag tegenover een medewerker van „Reuter" dat het de bedoeling is de regionale ver tegenwoordigingen zo spoedig moge lijk in werking te doen treden. Elk der vijf gebieden zal ook een eigen plaatselijk bestuur hebben. Het nog te verrichten voorberei dende werk omvat o.a. de afbakening dezer gebieden, de wijze, waarop in hun uitgaven zal worden voorzien en het treffen van vedkiezingsrege- llngen. „Indien de volksvertegenwoordi ging meewerkt, kan het werk binnen twee of drie maanden voltooid zijn", verklaarde hij. (BRIESTE 173 rEL.23357l Daar gaat-ie dan Links: de raket gaat de lucht ln; de neus verdwijnt reeds in de atmos feer. Rechts, vlak na de start. Duidelijk is de enorme vlam uit de ach'erzijde van de raket waar te nemen. (Advertentie). Dit nucmer bestaat uit 12 pagina's Goederentrein reed op „verloren wagens" Tussen Utrecht en Geldermalsen zijn vanmorgen twee goederentrei nen met elkaar in botsing gekomen en ten dele ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op deze lijn is een busdienst inge legd. De botsing geschiedde vanmorgen te 2.15 uur. Ter hoogte van de „Lu netten" bij Utrecht stond omstreeks twee uur een goederentrein uit de richting Utrecht voor een zgn „stop- tonend sein". Toen dit sein in de veiligstand werd geplaatst en de trein verder reed, brak een koppe ling ongeveer in het midden van de trein. De lokomotief reed met een aantal wagens door zonder dat de bestuurder iets merkte. Kort daarop naderde nog een goederentrein, eveneens uit Utreoht, die op de ach tergebleven wagons van de eerste goederentrein botste. Er ontspoorden drie wagons en door de botsing werd een „portaal" van de elektrische bovenleiding ver nield. Men verwacht dat het spoor wegverkeer tussen Utrecht en Gel dermalsen tot vanmiddag gestremd zal zyn. Wind verdrijft mist Het vasteland van West-Europa be vond zich vanmorgen onder een groot hogedrukgebied, waarin op uitge- j breide schaal mist voorkwam. Ook in ons land heerste op de meeste plaat-1 sen mist, terwijl de temperatuur i over het algemeen iets beneden het vriespunt was. Het hogedrukgebied werd boven de Britse eilanden aan getast door luchtdrukdalingen, die samenhangen met een front, dat be hoort bij een depressie tussen IJs- land en Noord-Noorwegen. Op het noorden van de Noordzee deed dit front de wind tot storm aanwakkeren. Het front komt lang zaam dichterbij en zal de wind ook in ons land doen toenemen uit rich tingen tussen zuid en zuidwest. Daar door zal morgen vrijwel nergens meer mist voorkomen, en zullen de tempe raturen vooral in de namiddag ho ger zijn dan vandaag. Het front kan later op de dag dichtbij het noord westen van ons land komen, maar het zal waarschijnlijk geen neerslag van betekenis veroorzaken. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). MINDER KOUD. Aanvankelijk nog plaatselijk mist, morgen overdag echter op de meeste plaatsen enkele op klaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen ziuid en zuidwest. Vooral overdag minder koud. 2 Febr. zon op 08.20; onder 17.28; maan op 15.43; onder 06.31. 3 Febr. zon op 08.18; onder 17.30; maan op 16.59; onder 07.11. Hoogwaterstanden 2 Febr. v.m. 1.45; n.m. 2.00. 3 Febr. v.m. 2.35; n.m. 2.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; weer temp. HELSINKI zwaar bew. IC. STOCKHOLM zwaar bew. OSLO mist KOPENHAGEN geheel bew. 0 ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN GARMISCH P. ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS half bew. mist 4 mist 1 onbewolkt 3 mist 2 mist 1 mist 2 mist 6 licht bewolkt 4 motregen 1 mist 1 mist 9 licht bew. 8 geheel bew. 5 geheel bew. 4 onbewolkt 4 mist 2 mist 13 licht bewolkt 1 licht bewolkt 1 licht bewolkt 3 onbewolkt 5 half bewolkt 9 Korreltje Wie het ogenblik beheerst, beheerst het leven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1