FOTO-TOTO SPEUR- NEUZEN 't Hoorntje In de slaapwinkel ZATERDAG FEBRUARI 1958 DP I.F.1DSE COURANT PAGINA 10 Opvallende elegance in de Patijse schoenenmode L Rogier Vivier heeft voor „Del- mann-Dior" een aantal damesschoe nen ontworpen onder de naam „Pied de Biche", die opvallen door de uiterst spitse neus en de hoge hak. Boven rechts: een dansschoentje van satine turquoise met een garnering van kunstdiamantjes. Links: Even eens voor de avond is de dansschoen van lichtpaarse antilopehuid met een zilveren garnering. Onder links: een elegante schoen van blauw satijn met een uiterst hoge hak, die bezet is met kunstdiamantjes. Rechts: een Perzi sche schoen, die met gele en groene bladermotieven is bedrukt. HAARLEMSE BLOEMENMEISJES WEER OP PAD De Haarlemse bloemenmeisjes, die vorig jaar met veel succes in Lon den propaganda hebben gemaakt voor de stad Haarlem en voor de bloembollen, zullen ook dit jaar weer aan de actie van de stichting Haar lems Bloei hun medewerking verle nen. Op 22 april reizen zij naar Bel gië, waar zij een dag later op de we reldtentoonstelling in Brussel bloe men zullen uitreiken. Voorts bezoe ken de meisjes de steden Antwer pen en Gent waar ze officieel'zullen worden ontvangen. In juni gaan de bloemenmeisjes naar Scarborough in Engeland en in augustus naar Ham burg. Ook daar zullen zij, gestoken in hun nieuwe oranje-rood-witte ja ponnen, hun geurige geschenken ronddelen. In de stad Haarlem zelf zullen zij bij het begin van de lente op 21 maart voor het eerst naar buiten tre den. De actie van Haarlems Bloei om vat in de bollentijd o.m. nog het hou den van een internationale fototen toonstelling van 3 april tot 4 mei in de Vishal en een taptoe op de Grote Markt op 26 en 27 april, waaraan 700 musici deelnemen. OPPASSER PASTE NIET OP De kantonrechter te Assen heeft de heer A. v. d. B. destijds oppasser te Veenhuizen. thans te Enschede, tot honderd gulden boete, of een week hechtenis veroordeeld. De of ficier van justitie had een week ge vangenisstraf tegen hem en zijn col lega J. P. geëist, omdat zij hun plicht niet op de juiste wijze hadden ver vuld, waardoor twee gedetineerden konden ontsnappen. J. P. werd vrij gesproken, omdat aangenomen werd, dat hij de ontvluchting niet had kun nen voorkomen. EEN BOOM IS HET BOS NIET De kantonrechter te Assen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de houthandelaar J. B. N. uit Winters wijk, die een verbod kreeg opgelegd cm een door hem gekocht gedeelte van de bossen te Norg te kappen. Om een rechterlijke uitspraak uit te lokken, had de houthandelaar een boom gekapt. De officier van justitie had daarvoor een boete van 11, of vier dagen hechtenis gevraagd. Verdachte werd door de kantonrech ter vrijgesproken, omdat deze van oordeel was, dat het hier om nor maal exploitatiewerk ging. Waartoe dichte mist al niet kan voeren. Op de weg is het in elk geval helemaal mis, vooral wanneer de heren chauffeurs zich door de damp niet op de kop laten zitten en een snelheid aanhouden alsof de duvel hen op de hielen zat, mist en maxi mum-snelheid ten spijt En maar tegen elkaar oprijden en elkander lelijke woorden toevoegen. Het parti culiere ziekenvervoer lacht op zulke onoverzichtelijke dagen in het vuistje en houdt de moto- ren op gang. Want of het nu enkele ontvellingen zijn of een beenbreuk, om ji van erger maar niet te spreken, 'n tien tje gaat er al gauw in zo'n ritje naar een ziekenhuis zitten en dan kan het aardig oplopen. Gisteren onder Oegstgeest hebben wij in de ondoordringbare grijze sfe ren nog even moeten schudden van het lachen. Daar stond op een ge geven moment een botsing op stapel op een kruispunt, dat gewoon voor botsingen scheen gemaakt. Aanvan kelijk ging alles nog met een vaartje van zet-'m-op-jongens maar eenmaal bij het kruispunt gekomen wij spreken hier van een Volkswagentje en een niet te definiëren motorvoer tuigremden de bestuurders eniger mate af, waarschijnlijk omdat ze eensklaps een vreemd gevoel kre gen. Maar stoppen, ho maar (ze hiel den niet ho). Heel langzaam zetten beide vehikkels hun tocht voort, tas tend. Wij zagen twee mannen over het stuur gebogen, ingespannen door de voorruit turend, met het puntje van de tong tussen de lippen het kunnen ook sigaretten zijn geweest, bij mist is iedereen wel een beetje kippig. Nóg niets in de gaten, die twee, en voetje voor voetje reden ze op elkaar in, heel voorzichtig, liefkozend bijna. Toen een linker spatbord zich on wrikbaar onder het linker van de an dere wagen gewrongen had, moeten de stuurlieden ieder voor zich heb ben gedacht: „hé, daar heb je een tegenligger, nou's effe uitkijken". Nadat er echter geen vaart meer in de auto's te krijgen was hadden ze het dóór, en goed ook. De portieren opensmijtend schakelden de twee over van uitkijken naar uitzingen. De berijder van het ondefinieerbare ge val op wielen hief in een ietwat on gebruikelijke toonaard een loflied op de ander aan en deze viel al spoedig enthousiast in. Alle mensen, wat is daar op dat koude kruispunt gisteren met ver warmende mimiek gezongen. Het refrein was steeds, als wij ons goed herinneren: „Dat moet je nu .nóg er 'ns proberen, als je het hart hebt", maar ze hadden het niet EEK. (Advertentie). Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een bezoek gebracht aan een firma in huishou delijke en luxe-artikelen, de N.V. A. J. aan de Binnenweg te Rotterdam. Zij hebben de brandkast opengebro ken en verdwenen met een bedrag van 9.000, De piloten in laagvliegende vlieg machines of helikopters die uit zuid-zuidoostelijke richting de Sleutelstad naderen, moeten wan neer ze niet alle aandacht nodig hebben bij het omzeilen van een lastig obstakel, een bepaald stukje van de buitenwijken zien, zoals wij het zagen op onze wekelijkse speur tocht. Vanuit ons standpunt leek de stad op een doosje kinderspeelgoed met blokjes en beestjes en een kleu rig en boeiend facet van dit beeld hèeft onze aandacht zo getrokken, dat we het u niet willen onthou den. Het is jammer, dat we u dit plaatje niet in kleuren voor kunnen houden. Kunt u ons vertellen wat het is: een zwembad, een speel terrein, een nog ongebruikt kerk hof? Wanneer u het weet, zal het geen moeite kosten om erbij te vermelden, welk hoekje het is en van waaruit we het bekeken heb ben. De vorige week U begrijpt natuurlijk wel, aai de zwaan, die wij de vorige week „betrapten" spelevarend en snoe pend door het water van een van de Leidse grachten, niet bepalend was voor de plaats, waar de foto genomen was: overal ziet men te genwoordig zwanen in de wate ren van de Sleutelstad zwemmen. Niettemin zijn er vele goede in zendingen binnengestroomd. Een van de inzenders die door lo ting de waardebon van vijf gulden verkreeg schreef ons: „De foto uit uw courant van j.l. zaterdag is de Oranjegracht, gezien vanuit de richting van de Nieuwe Rijn. Ik zie nog juist 't huis op de hoek van de Groenesteeg". Inzender van deze oplossing was A. J. de Ro- mijn, Langestraat 37 te Leiden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is Vergeet u vooral niet uw brief tn te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag as. in het bezit vaD de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot Klanten, die de hele nacht geen oog dicht doen. Amerika zou Amerika niet zijn, =- als handige zakenlieden niet zou- den profiteren van de radeloosheid der wakkerliggers. In New York Hl kan men in een „slaapwinkel" alle mogelijke spullen en spulletjes ko- pen, die het in slaap vallen heten |H te bevorderen. Hier volgen enkele van de daar aangeprezen artikelen: gramofoon- platen, die zacht uitgesproken sug- gestis om te gaan slapen te horen geven, alsmede een meesterlijk nummertje geeuwen. Voorts een machine om de matras te laten schommelen, voetwarmers, oog- kleppen en oorafsluiters. Hiermee is de sortering van de slaapwinkel nog lang niet uitgeput Wat zoudt u denken van een ver- sterker van de babygeluidjes uit de s kinderkamer? Men kan er u echter ook een elektrische vibrator voor spierontspanning demonstreren.- j= Meer sherry met melk. Hebt u ooit gehoord van een toe- stel, dat aangename geuren ver- spreidt en dat tegelijk sussende ge- luiden maakt? Ooit nagedacht over |H niet-kruimelende biscuits en een „slaapmutsje" van sherry met H§ melk? Al deze dingen worden te- gen slapenloosheid in de handel gebracht. Dit alles is dan nog maar een vrij willekeurige greep uit de in- ventaris van de slaapwinkel. Wie Hl ondanks deze aardigheden de slaap nog niet mocht kunnen vatten, vindt Hf in deze zaak nog een keur van lees- boeken en geschriften, die er deels toe dienen om de slaap te bevor- deren en die deels de slapenloosheid als wetenschappelijk probleem be- handelen. Dat de slapenloosheid voor velen werkelijk een probleem is, zal nie- mand betwijfelen. Overigens moet men de verhalen van mensen die de halve nacht geen oog dicht doen meestal wel met een korreltje zout nemen. Mensen die aan slapenloos- heid lijden, slapen vaak toch nog meer dan ze zelf wel weten. Het wakende wonder. Een heel enkele maal komt het r= werkelijk voor dat er iemand he- §Üj lemaal niet slaapt. In dit verband noemen we de naam van Eustace Burnett uit het Engelse dorpje Ho- =s= se, een oude man die bijna vijftig jaar niet geslapen heeft en die door H! zijn huisdokter „het wakende won- der" wordt genoemd. Opa Burnett stemde erin toe dat hij een weekje voor observatie in het ziekenhuis zou worden opgeno- men om zijn beweringen over de Is slapeloosheid aan de werkelijkheid H! te toetsen. Hij blijkt daar werke- lijk de gehele week wakker te zijn Hl gebleven, zelfs na toediening van een slaapmiddel. |H Deze man heeft waarschijnlijk omstreeks zijn dertigste jaar een ziekteproces doorgemaakt, waarbij Is de centrale regulatie van het slaap- mechanisme zetelend in bepaal de hersengedeelten getroffen is. Het betreft hier eenman met een krachtig gestel, die er blijkbaar gezond bij kan blijven, indien zijn nachtrust uitsluitend bestaat uit enkele uren kalm liggen. De meest vreemde dingen. Voor de meesten van ons zou dit beslist niet toereikend zijn en ge lukkig neemt de slapenloosheid nooit zulke excessieve vormen aan. Ze heeft gewoonlijk ook heel ande re oorzaken. De meeste slapenlo- zen lijden, in tegenstelling tot deze oude Engelse boer, hevig onder hun kwaal. Ze verzinnen dan de meest vreemde dingen om ervan af te komen. Het behoeft geen verwondering te wekken dat de slaapwinkel (in de Ver. Staten) in een behoefte voorziet O ja, er is daar ook nog een kinband te koop, maar die dient er natuurlijk weer meer toe om de al te diep slapende wederhelft de mond te dr. H. W. Scalongne. Met het oog gericht op de ko- l=g mende lente en zomer, kan de g enthoaslaste breister de lange win- fg teravonden doorkomen met het |g maken van dit charmante ensemble. gj= Zowel de eenvoudige, strakke jurk als het mouwloze capeje zijn vervaardigd van nylon en een H| nieuw synthetisch garen; dat bete- kent: niet krimpen, niet kreukelen §g en niet strijken! Uit de keuken geklapt |j Wanneer men 's winters toch aan de nodige vitamines en voedings- zouten in het dagelijks eten wil komen, is het helemaal niet nodig |p z'n toevlucht te nemen tot de fijne s groente- en fruitsoorten. Ook de g§ heel gewone, goedkope wintergroen- ten, als b.v. de verschillende kool- soorten en vooral zuurkool g| zijn, mits maar goed toebereid, js rijk aan de nodige beschermende stoffen. De groenten moeten dan wel zo kort mogelijk worden ge- kookt of nog liever met wat boter gaar gesmoord. Wanneer daarnaast ter afwisseling groente en fruit in m rauwe vorm gegeven wordt, behoeft er geen gevaar voor vitamine-tekor- ten te bestaan. ZONDAG: sla bohemiene, varkens fricandeau, brussels lof, aardap pelen, bessensappudding met slagroom. MAANDAG: knolraap, gebakken aardappelen, gehakt, warme broodpudding. DINSDAG, gestoofde uien in eier- saus, rijst, gort met rozijnen. WOENSDAG: Irish stew, rijstkoek jes, (bonen in de week zetten). DONDERDAG: snijbonen met witte bonen, rookworst, bruine boter, aardappelen. VRIJDAG: witte bonensoep, gebak ken vis, worteltjes, aardappel puree, botersaus. ZATERDAG: zuurkoolstampot met krabbetjes, fruit. Recept: Sla bohémienne 500 gr. gare aardappelen, 200 gr. metworst of salami, 200 gr. kaas, 2 grote augurken, 1 appel, mayon naise. De aardappelen, worst, kaas, augurken en appel in kleine stuk jes hakken en met mayonnaise tot een sla aanmengen. Deze sla op doen op een schotel met slablade ren, bedekken met wat mayonnaise en garneren met tomaat, hard ge kookt ei en augurkjes. Tot slot de sla nog bestrooien met wat fijn gebakken peterselie. U kunt niet alles weten Verse groenten, die in de winter maanden nog verkrijgbaar zijn, zijn niet alleen het voordeligste in deze tijd, dat de natuur ze levert, ze zijn ook uit voedingsoogpunt bezien, het beste. Maak b(j woningruil een contract op, waarin datum en tijd van rui ming zijn vastgelegd. Beide partijen moeten dit con tract je ondertekenen. U staat dan niet rechteloos, als één der partijen eventueel van de rui ling afziet. Als uw kippen „veren pikken", kan men dit euvel verhelpen, door het zoutgehalte van het voeder ge durende 2 of 3 dagen wat op te voeren. Maximaal 35 gram per kilo gram meelvoer. Het is een feit, dat de oudere vrouw aan haar garderobe andere eisen stelt dan de jonge vrouw, al thans moet stellen. Zij kan zich maar zo niet bezondigen aan leuke, vlotte kleding zonder het risico te lopen zich op een wijze te kleden, die niet geaccepteerd wordt. Voor haar gelden bepaalde normen van ontwerp, dessin en coupe. Iedere verstandige vrouw, die niet meer zo jong is, zal hier rekening mee houden en trachten uit de haar ter beschikking staande mogelijk heden een goede keuze te doen en kleding te kiezen die past bij haar leeftijd en persoonlijkheid, waar door zij een correcte en beschaafde indruk zal maken. Op elk gebied van de kleding, japonnen, blouses, rokken, pakjes, mantels, hoedjes, handschoenen en schoenen, is haar keus uiterst be langrijk. De couturiers houden hier mee rekening en zo vindt men over al een pracht collectie kleding, spe- siaal afgestemd op de oudere Vrouw. Onze illustratie toont een aardig model. Het pakje is zeer eenvoudig gehouden en vervaardigd van een stevige wollen stof, die lekker warm kleedt, van een mooie donkergroene tint. Het spreekwoord zegt niet voor niets: eenvoud is het ken merk van het ware. We zien het hier weer bevestigd. De rok is een gewone gladde rok zonder meer. Daarop kan een aardige blouse ge dragen worden naar eigen keuze. Het jasje is een weinig getailleerd zonder overdrijving, hetgeen van groot belang is en heeft twee klei ne zakjes met kleppen. Het kraagje dat hoog sluit, is van zwart fluweel en geeft iets gedistingeerd en maakt Keurig pakje voor de oudere vrouw van het geheel het correcte pakje voor de oudere dame. Dis is slechts een enkel voorbeeld uit de grote collectie die de cou turiers brengen en ongetwijfeld zal iedere vrouw iets kunnen vinden van haar gading en passend bij haar persoon, zowel in kleur als in ont werp. Smaak en juiste keuze zijn echter doorslaggevend. IHiiiiiiiiiiiiiiiiuüSI

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12