S)e C<2icbe(5oii4aitt Kde Nu 2e Deken voor DE HU PIS Bagdad-landen tegen Russische penetratie DOLLARS EN ROEBELS Sjafruddin krijgt ontslag De Syrisch-Egyptische eenheidsplannen £etttnaaC „thuiö" zat fuut het Cachett met uetyaan Zuiver wallen dekens en Moderne wollen dekens Station a yehaum of wnhaatt - tiiéune te V-ento? Treinongeluk te Londen „Djoeanda, luister naar de stem van het volk" weer: GELUKKIG VRIJDAG 31 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14323 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN jirecteur: C M. v. HAMERS VET ,D. loofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd^ 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50. BUREAUX:PAPENGRACH132 Conferentie van Ankara geëindigd De landen van het pact van Bag dad hebben donderdag aan het ein de van de te Ankara gehouden mi nistersconferentie de ondermijnende communistische activiteit in het Midden-Oosten veroordeeld en ver klaard, dat de communistische tac tiek en penetratie in dit belangrijke deel van de wereld valselijk worden voorgesteld als „vriendschappelijke coëxistentie". In het communiqué aan 't slot van hun vierdaagse conferentie werd ge zegd, dat Rusland hierbij de oorlogs vrees, de economische moeilijkheden en de regionale spanning uitbuit. De communistische pogingen om het gebied binnen te dringen door middel van indirecte agressie, zoals infiltratie en subversie blijven een dreiging en eisen constante waak- tie in het Midden-Oosten weer bar onoverzichtelijk. Maar één ding is toch wel duidelijk, nl. dat de Ameri kanen en de Russen er weer eens aan het touwtrekken zijn. Er zijn verscheidene leiten, welke daarop wijzen. Op de eerste plaats, is de Ameri- zaamheid en grotere solidariteit. Het communiqué wijst er verder op, „dat het communistische imperialistische streven in de vorm van pressie, drei gementen en valse beschuldigingen het laatste half jaar in het bijzonder gericht was tegen Turkije". Op de conferentie is besloten: 1. Een gecombineerd militair plan bureau op te richten, dat de kern zal zijn van een eventueel verenigd com mando. 2. Spoedig gecombineerde militai re stafoefeningen te houden. 3. De Turkse lt. generaal Akalin voor 1958 te benoemen als directeur van het planbureau met als plaats vervanger gen. majoor Daniel S. Campbell van de Amerikaanse lucht macht. 4. De wetenschappelijke samenwer king verder uit te breiden en de economische ontwikkeling van het gebied te bevorderen. Tot het pact van Bagdad behoren: Groot Brittannië, Turkije, Irak Iran en Pakistan. De Ver. Staten waren op de conferentie als waarnemers vertegenwoordigd door een delega tie onder leiding van de minister van Buitenlandse zaken John Foster Dul les. Het Indonesische kabinet heeft in zijn vergadering van donderdagavond besloten Sjafruddin Prawiranegara te ontslaan uit zijn functie van gouver neur van de Bank Indonesia, wegens het verlaten van zijn post en het niet gehoor geven aan de oproep der rege ring om naar Djakarta terug te ke ren. Sjafruddin, die op het ogenblik in Midden-Sumatra verblijft, heeft de vorige week in een „open brief' aan president Soekarno de vrees uitge sproken, dat Indonesië een Russische satelliet zal worden, en verklaard niet naar Djakarta terug te zullen keren, omdat hij niet instemt met de tegen woordige politieke, economische en financiële politiek der regering. Het kabinet besprak donderdag avond voorts de „huidige binnen landse prlitieke situatie", waaronder ook de toestand op Sumatra. Volgens een na afloop der bijeenkomst uitge geven communiqué, zal de regering op maandag aanstaande voor het par lement een verklaring afleggen over de stand van zaken op Sumatra. Overgangsmaatregelen Syrië en Egypte zijn het volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen eens geworden over een reeks van over- kaanse minister van buitenlandse za- j gangsmaatregelen om te komen tot ken, Foster Dulles, in hoogst eigen persoon naar Ankara getogen om daar de gisteren geëindigde 0 conferentie van de landen van 't Bagdadpact bij te wonen. Amerika is geen deelnemer aan 't pact en Dulles was daar „slechts" als waarnemer. Maar niemand twijfelt er aan, of hij was de voornaamste man op de conferentie. Hij heeft daar, ant woordend op een klacht, dat de Sov jet-Unie op ruime schaal goedkoop geld uitleent, verklaard, dat elk Ara bisch land, des gewenst dollar-steun, stemming de enige kandidaat zijn. kan krijgen en hij heeft de daad bij 't woord gevoegd en met een royaal ge baar enige miljoentjes beschikbaar gesteld voor de militaire uitbouw van de afweerorganisatie van het pact. Het wordt danook als het voor naamste resultaat van de vierdaagse conferentie van Ankara beschouwd, dat Amerika zich nauwer dan voor heen aan het pact van Bagdad ver bonden heeft, hetgeen in de praktijk betekent, dat men zich in de handen wrijft omdat de rijke oom Sam wat scheutiger is geworden met z'n dol lars. Aan de andere kant staat de ver rassende mare, dat Syrië en Egypte van plan zijn één staat te vormen met Nasser als gezamenlijke president. Syrië en Egypte zitten in het andere kamp, dat gesteund wordt met roe bels. Juist woensdag is tussen de Sov jet-Unie en Egypte een overeenkomst gesloten voor economische en tech nische samenwerking, waarbij de Russen aan Egypte een langlopend krediet hebben toegestaan tegen de wel zeer lage rente van 2% De grootte van de lening is niet bekend gemaakt maar eerder is reeds een be drag genoemd van 700 miljoen roebel. Nasser wil ons doen geloven, dat dit zeer edelmoedig van de Russen is, want zegt hij met nadruk er is geen enkele politieke voorwaarde aan verbonden. De Russen weten echter heus wel wat zij doen en phi- lantropie is hun volkomen vreemd. Zo wordt er dus tussen de twee blokken in het Midden-Oosten met dollars en roebels geschoten en win naar zal degene zijn, die het meeste afschuift. de installatie van hun eerste centrale eenheidsregering voor de beoogde Arabische eenheidsstaat onder presi dent Nasser van Egypte. Het plan is deze regering voor 20 februari te vor men. Tot de maatregelen behoren een volksstemming in beide landen over een tijdelijke constitutie voor de nieu we staat met gelijktijdige verkiezing van de eerste president der nieuwe mogendheid. Nasser zal in deze volks- De Syrische president Koewatly zal zich naar Cairo begeven voor een eindbespreking over de overgangs maatregelen en een datum voor de volksstemming vast te stellen die voor 20 februari zou plaats vinden. Nasser en Koewatly zullen in Cairo een gemeenschappelijke verklaring afleggen over de overeengekomen fu sie van de twee landen. De voorlopige grondwet van de nieuwe staat is door de beide regerin gen reeds goedgekeurd. Een gemeenschappelijk voorlopig parlement ?al gevormd worden uit elementen van de twee bestaande parlementen. Verder wordt vernomen dat de nieuwe staat niet automatisch de be staande economische, financiële en douanewetten en regelingen in Syrië zal afschaffen. Deze en andere bepa lingen zullen van kracht blijven tot Jimenez naar de V.S. De onlangs afgezette president van Venezuela, Perez Jimenez, is uit Ciu- dad Trujillo (de Dominicaanse repu bliek) naar Miami in de Verenigde Staten vertrokken, aldus heeft een woordvoerder van de Venezolaanse junta donderdagavond te Caracas meegedeeld. De Venezolaanse regering heeft de volksstemming van 15 december jongstleden, waarbij Perez Jimenez werd herkozen tot president donder dag ongeldig verklaard. de centrale regering geleidelijk de economische en financiële wetten van beide landen heeft gecoördineerd. Dit langzame tempo bij de toepassing van de economische en financiële eenheid heeft tendoel een teruggang te voorvoorkomen die van een dade lijke coördinering het gevolg zou kunnen zijn. Vriendelijk en gul lachend poseerden de drie uitgewezen Russen in de trein voor de fotograaf. Gedurende het grootste deel van de reis van Den Haag naar de grens, toonden zij zich vriendelijk en voorkomend. Maar dicht bij de grens gekomen, weerden zij bruusk iedereen af. Van links naar rechts: L. I. Tsernof, adjunct militair- en luchtmacht-attaché aan de Russische ambassade in Den Haag; V. S. Zenin, adjudant-marine-attaché en G. N. Soechatsjof, tolk. Deze drie, wegens spfpnage uitgewezen Russen, verlieten gisteren met de Scandinavië Ex press met hun echtgenoten en kinderen ons land. Bewaking of geleide hadden zij niet. Zij reisden als ieder an der en zij gaven zich het air, alsof zij vrolijke vacantie gangers waren. Onze normale wintercollectie Het Leidsche Wollendekenhuis LEIDEN Ultra-snelle camera Het optisch instituut van Lenin grad experimenteert op het ogenblik met een fototoestel, dat vijftig mil joen beeldjes per seconde kan opne men. Het toestel werkt met een reeks spie gels, die door een turbine worden be wogen en het beeld weer op een ge perforeerde plaat werpen, waarach ter de film ligt. Men kan met dit toe stel bijvoorbeeld een ontploffing fo tograferen. Als men de film met de normale snelheid van 16 beeldjes per seconde Dit is het nieuwe stationsgebouw van Venlo, dat op 7 februari a a door dr ir F..Q. den Hollander officieel In gebruik zal worden gesteld. Het zou ook op de renbaan te Hilversum kunnen staan ofop het Stationsplein te Leiden. afdraait zijn de stadia van de explo sie duidelijk te volgen. Volgens Tass, dit dit bericht gaf, gebruikt men in Rusland vor weten schappelijke doeleinden ook reeds De dichte mist, welke over Londen hangt, heeft gisteravond weer een ernstig spoorwegongeluk veroor zaakt. Bij Dageham, een voorstad in Oost-Londen, reed de locomotief van een passagierstrein op het achterste gedeelte van een andere passagiers- trein. De locomotief en de achterste wagen van de aangereden trein kan telden en vele pasagiers raakten beklemd. Volgens de laatste berichten zou het aantal doden tien bedragen. Beide treinen zaten vol forensen, die naar huis gingen. Omwonenden hielpen de brand weerlieden en het ziekenhuis- en I treinpersoneel bij de pogingen de in de wrakstukken beklemde passagiers i te bevrijden. j Een tekort aan fakkels en zoeklich- 1 ten bemoeilijkte dit werk. Omdat de elektrische stroom afgesneden moest worden, kwamen zes treinen in dit gebied tot stilstand. Veertig gewonden zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Het stoffelijk overschot van de 19-jarige jongeman B. C. Marcelus is gisterochtend uit het water van de Zoutkeetsgraoht te Amsterdam op gehaald. Het slachtoffer is vermoe- et-V camera's met snelheden van 2.5 mil- i delijk tengevolge van de dichte mist joen beeldjes per seconde. te water geraakt. Hard tegen hard? de regering-Djoeanda deze eis zal verwerpen en een militaire actie zal ondernemen tegen Sumatra. Ver- De Indonesische Socialistische Par- j wacht wordt, dat tegen eind februari tij van Soetan Sjahrir heeft het af- deze militaire actie zal beginnen. treden geëist van de regering Djoe- anda. In een verklaring van het parle ment riep de voorzitter van de socia listische fractie, Soebadio Sastrosa- moto uit: „Kabinet Djoeanda: Luister naar de stem van het volk en leg het bewind neer." Volgens Soebadio bestond er onder het huidige kabinet veiligheid noch eenheid voor het land en kon ook westelijk Nieuw-Guinea niet wor den bevrijd. Voorts beschuldigde hij Djoeanda ervan in gebreke te zijn ge bleven bij het oplossen van de hui dige economische crisis. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Op vele plaatsen mist en slechts enkele verspreide opklaringen. Weinig wind en ongeveer dezelf de temperaturen. ik heb "raZtZOyA. dekens: Zoals men weet is op een bijeen komst te Padang (Midden-Sumatra) besloten een tegenregering te vor men als de Djakarta-regering niet voldoet aan de eis van aftreden. Men houdt er rekening mee, dat BOUWWERK INGESTORT. Waarschijnlijk zijn 22 mensen om het leven gekomen door het instorten van een huis in aanbouw te San Se bastian (Spanje). Tot nu toe heeft men vier lijken kunnen bergen. Er bevinden zich ver moedelijk nog 10 tot 15 mensen onder het puin. Het ingestorte gebouw telde negen verdiepingen. (Advertentie) Het blijft mistig Het weer in ons land staat geheel onder invloed van een hogedrukge- bied, dat zich van Engeland via onze omgeving tot in de Balkan uitstrekt. In dit gebied komt op uitgebreide schaal mist voor. Ook ons land was vanmorgen geheel met mist bedekt. Hierin was de temperatuur in het noordwesten van het land tot 3 of 4 graden beneden het vriespunt ge daald. Bij de Azoren ligt een gebied van lage luchtdruk, waaruit zich een af zonderlijke storing losmaakte, die vanmorgen langs IJsland naar het noordoosten koerste. De oceaansto ringen beïnvloeden het weer in onze omgeving echter niet zodat weinig verandering in de weerstoestand te verwachten is. Ook in de komende 24 uur zal op vele plaatsen mist voorkomen, ter wijl in de temperaturen niet veel verandering komt. 1 Febr. zon op 08.22; onder 17.27; maan op 14.34; onder 05.43. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. 2 C. STOCKHOLM onbew. 1 OSLO mist 4 KOPENHAGEN geh. bew. 2 ABERDEEN niet ontvangen LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist 1 mist 1 mist 4 onbew. 3 onbew. 1 onbew. 4 geh. bew. 3 onbew. 3 motregen 1 mist 3 mist 11 geh. bew. 6 geh. bew. 2 onbew. 5 zwaai* bew. 2 mist 15 licht bew. 1 licht bew. 1 geh. bew. 5 zwaar bew. 11 geh. bew. 10 Korreltje

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1