,De stemmenrovepV Ned. Kath. problemen Sportbond beziet de van de huidige tijd Er dreigt gevaar, want Tunavallen is meer water dan ijs -po DONDERDAG 30 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Rector Boymans over: Vijfdaagse werkweek en vrijetijdsbesteding DAT DE NEDERLANDSE KATHOLIEKE SPORTBOND in de veelomvattende taak, welke hij zich ten doel heeft gesteld, open oog heeft voor de dringend actuele vraagstukken van deze tijd, bleek wel op een gistermiddag in Utrecht gehouden conferentie, waartoe de Ned. Katholieke Sportpers was uitgenodigd. Daar werden de meest brandende vraagstukken van het ogenblik onder de loupe genomen. Rector P. Boymans, nationaal sportadviseur, sprak over het onderwerp „Sport en vrijetijdsprobleem"; de heer J. M. Peters, lid der Tweede Kamer, over „Sociale en culturele taak van de sport", en de heer H. J. L. Thien, voorzitter van de N.K.S., over „Subsidie en N.K.S." In ons artikel van heden laten we rec tor Boymans aan het woord, de natio nale sportadviseur, die door zijn verblijf in Limburg meer dan de westerling een goede kijk heeft op de internationale verhoudingen, vooral met Duitsland en België en die nauwkeurig gadeslaat hoe er zich daar een ommekeer in die ver houdingen aan het voltrekken is. Rector Boymans wees erop, dat de vijfdaagse werkweek meer en meer in zwang komt, hetgeen tot gevolg heeft, dat zich grote problemen zullen gaan voordoen, want zeker is, dat bij ver ruiming van de vrije tijd men zich steeds moet afvragen, of de mogelijkheid aan wezig is, dat dje vrije tijd goed, d.w.z. positief beleefd wordt. Het is juist om deze vraag, dat de N.K.S. zich bezorgd maakt in verband met het beleven van die vrije tijd in de komende twee vrije dagen. Op de vraag, of het nu werkelijk zo'n vaart loopt met de vijf-dagen-werkweek, antwoordde rector Boymans. dat in Beieren nu reeds 60 pet. der bedrijven vijf dagen werken, in het Rijnland tegen de 30 pet. en enkele maanden geleden vroegen 800 bedrijven in de staten Nord-Rhein-Westfalen en Sleeswijk- Holstein om de glijdende werkweek. In 1956 dreigden 800.000 arbeiders in Bel gië met een sit-down-staking om de vijfdaagse werkweek te verkrijgen. Lei dende instanties in Duitsland verwach ten, naar spr. mededeelde, binnen 3 5 jaar zeker een vijfdagen-werkweek en in een onlangs verschenen brochure van de directeur van het Internationaal Arbeidsbureau zegt deze, dat men in Amerika binnen 20 jaren de 24-uren- werkweek verwacht. Als wij bij het vernemen van deze feiten en verwachtingen, die wereldwijd zijn, doch die zich rondom deze grenzen scherp manifesteren, reëel willen zijn, dan moeten wij rekening houden met de feitelijke ontwikkeling, die thans plaats heeft, d.w.z. ons voorbereiden op de ontzettende moeilijkheden, waarin wij weldra geplaatst gaan worden. Die vrije tijd zal een lawine en ramp gaan worden, als we ons niet zeer spoe dig erop voorbereiden de mensen t( helpen bij het vullen van hun vrije tijd. Alle symptomen wijzen er daarbij op, dat die vrije tijd voor het grootste ge deelte gevuld zal gaan worden door lichamelijke ontspanning en sport. Hoe de cijfers op het ogenblik lig gen? Volgens het C.B.S. traden in 1956 1957 niet minder dan 83.000 jongens en meisjes toe tot bonafide sportbonden en verlieten er 20.000 de jeugdbeweging. Men moet de ogen open houden voor de veranderingen, die hier staan te ge beuren. want het toenemen van he1 aantal sportbeoefenaren en de meerdere vrije tijd zullen ontzettend grote moei lijkheden opleveren. Pater Jacobs, lei der van Credo Pugno, beweert daarom, dat binnen twintig jaar het probleem der vrijetijdsbesteding groter zal zijn, dan het gehele sociale probleem ooit geweest is. Uitbreiding der sportbonden, stichting gewestelijke sportscholen Rector Boymans betoogde daarom, dat de bestaande sportbonden zich nog sterk moeten gaan uitbreiden, terwijl hij er voorts op wees, dat naast de be staande sportbonden een nieuwe groe- VOLLEYBAL Ondanks de goede wedstrijden, welke thans dikwijls op vrijdagavond in het Leids gymnasium op hoofd- en over gangsklasseniveau worden gespeeld, heeft de NeVoBo, afdeling Leiden toch ge meend de tot een traditie uitgroeiende stedenontmoeting LeidenDelft te moe ten handhaven. Het is deze keer de beurt voor de afdeling Leiden als gastheer voor de Delftse teams op te treden. Leiden heeft in organisatorisch opzicht reeds enkele unieke tournooien in onze stad doen plaatsvinden, zoals met het vijf jarig bestaan de vijf-stedenontmoeting ParijsAntwerpenBrusselDen Haag en Amsterdam, diverse andere steden- tournooien, in 1957 het districtstournooi voor dames, enz. enz., zodat een goed verloop van deze wedstrijden in de lijn der verwachtingen ligt. Aan deze ontmoeting nemen deel vier teams van iedere stad, t.w. een dames team, gevormd door hoofd- en (voorl.) overgangsklasse en afdelingsspeelsters, en drie herenteams. t.w. een A-team, gevormd door hoofd- en overgangsklas sespelers; een B-team, gevormd door spelers uit de Leidse afdeling, en een juniorenteam. Wanneer we een terugblik slaan op de vorig jaar in Delft gespeelde wed strijden. waar de punten broederlijk (en zusterlijk) werden gedeeld, dan zien we dit jaar het volgende. Het hoofdklasseteam. hoofdzakelijk samengesteld uit H.V.L.- en Prof.-Wijk- spelers, maakt een goede kans evenals verleden jaar winnaar te worden. Het is wel interessant om mede te delen, dat bij een oefenwedstrijd van het A- tegen het B-team de laatste het Leidse superteam een complete neder laag bezorgde. Een teken dat de le kl. der afdeling Leiden weer herstellende is van haar „bloedarmoede". Van de junioren valt nog niets te zeggen. Het betreft hier een zeer jong team in een geheel andere samenstel ling vergeleken met het vorige jaar. Onze dames komen over het algemeen niet een sterk team naar voren. Het vorige jaar hebben zij glansrijk gewon nen. Echter is ook de samenstelling van het damesteam over de gehele linie ge wijzigd, zodat wij ons over dit (ver jongde) team aan geen voorspelling wagen. Over de totaal-uitslag durven we geen uitspraak te geven, doch dat èr op hoog peil staande wedstrijden te bekijken zijn, daarvan zijn we zeker. pering gaat ontstaan in de vorm van „vrije amateurs". De terreinen, zalen etc. hiervoor zul len alleen maar tot stand komen, als de overheid hierin royaal zal medewer ken. Dit is de verantwoorde en gezonde ontwikkeling. Ook hierin schuilen even wel verschillende gevaren; als hoedanig spr. noemt: a. Een zekere zakenwereld, die haar produkten op de markt wil brengen zonder op de mensen noch op de sport te letten; Daarom zal de ruggegraat van de lichamelijke ontspanning en sport in de vrije tijd gevormd moeten worden door de ruggegraat van de bonafide sport- beweging, die zich niet langer mag ba seren op succes en record, op techniek en tactiek, die niet langer de mens in dienst van de sport mag laten, maar de sport in dienst van de mens moet stellen. Daartoe kan men komen door uit dieping van de sportgedachte, door op leiding van bestuurderen en jeugdlei ders, door oprichting van gewestelijke sportscholen. Dit zal geld kosten, maar met het jaarlijks tekort van het C.I.O.S. kan telkens een sportschool ge bouwd worden, betoogde rector Boy mans. Een ander gevaar van de vijf-dagen werkweek, met dus twee vrije dagen, signaleerde spr. tenslotte door te vrezen voor de zgn. luie zondag. Dit gevaar is misschien nog niet aanstonds acuut, omdat er te weinig sportaccomodatie is, zodat de wedstrijden over de twee da gen verdeeld moeten worden, doch ook in de toekomst is het gevaar ""hiervan te voorkomen, als gezorgd wordt, dat zondagsmiddags topevenementen, die de massa trekken, op het programma zul len blijven. DE WEDSTRIJD AJAX—VASAS Er bestaat in ons land een grote be langstelling voor de wedstrijd Ajax— Vasas, die op woensdagavond 5 februari voor de kwartfinales van het tournooi om de Europese voetbalbeker in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. De Hongaren komen op 3 februari in ons land aan. Gisteren namen zij reeds hun intrek in Brussel. Zij zijn bijzonder geheimzinnig met hun voorbereidingen, want het Ajaxbestuur is er niet achter kunnen komen of Vasas vóór 5 februari nog een oefenwedstrijd speeld. Vasas heeft van het ministerie van justitie te Den Haag slechts toestem ming gekregen om één wedstrijd in Ne derland te spelen; die tegen Ajax. Aan biedingen van Feyenoord en uit Gro ningen moesten daarom afgeslagen wor den. Darlington heeft het toch gepres teerdGistermiddag bereikte de dap. pere derde divisieclub de 5de ronde van het tournooi om de F.A.-cup door de „replay" tegen Chelsea met 41 t< winnen. Een verlenging was noodzake lijk, want de officiële speeltijd werd afgesloten met een 11 stand. Zaterdag eindigde het duel tussen beide teams met een 33 score, nadat Darlington een 30 voorsprong had gehad. In de vijfde ronde speelt Darlington een uit wedstrijd tegen Wolverhampton Wan derers, de topploeg van de eerste di- visie. Er werden gistermiddag nog meer wedstrijden gespeeld. Fulham versloeg Charlton Athletic op eigen terrein met 20, West Bromwich Albion behaalde, eveneens in een uitwedstrijd, een 51 zege op Notts Forest en Bolton Wan derers schakelde York City uit. Ever- ton verloor van Blackburn (12) en Sheffield Wednesday klopte Hull City (4—3). CRICKET TESTMATCH Z.-AFRIKA—AUSTRALIË WERD „DRAW" De derde testmatch tussen Z.-Afrika en Australië, te Durban gespeeld, is in een ..draw" geëindigd. Toen gisteren de strijd werd gestaakt veertig minuten te vroeg in verband met de invallende duisternis had Australië in de tweede innings een score van 292 runs voor het verlies van zeven wickets bereikt. De eindstand werd daardoor: Z.-Afrika 14 runs (all out), Australië 163 (all out) i 292 voor 7. In de testserie heeft Australië één overwinning behaald, Zuid-Afrika won nog geen match. Om de Europese schaatstitel Het was gisteravond in Eskilstuna nog lang niet zeker, dat de wedstrijden om de Europese kampioenschappen in het hardrijden op de schaats zaterdag en zondag zullen doorgaan. Het dooit al dagenlang. Boven het nijvere industrie stadje, een dikke 100 kilometer ten wes ten van Stockholm gelegen, hangt een breiige mist, die elk ogenblik in een motregen dreigt te zullen overgaan. De dennegroenversiering, in guirlandes over de hoofdstraten gespannen met de af fiches van het „Europa Masterskapet" in het midden, druipt dag en nacht van de nattigheid en het licht van de feest- lampjes dringt nauwelijks door de ne vel heen. Niemand van de halsreikend naar de grote strijd uitziende bewoners heeft oog voor het nu zo trieste feestgewaad van zijn stad. Bij elke thermometer, die ergens aan een muur hangt, staat men stil in de hoop dat het kwik zakt. Maar overal blijkt het zilveren streepje tot bijna drie graden boven nul te zijn ge komen, en hoofdschuddend loopt men dan weer verder. Kampioenschappen in gevaar? „De kampioenschappen zijn in gevaar", heette het op het hoofdkwartier van het organisatiecomité. En de timmer man, die hoog in de tribune van de Tunavallenbaan, de arena voor de titel- wedstrijden, bezig was een serie tele fooncellen voor het internationale pers- leger in elkaar te zetten, was het er roerend mee eens. Toen wij een kijkje kwamen nemen op „Tunavallen" en ons juist afvroegen of wij voor zwemwed strijden of voor schaatskampioenschap pen waren gekomen, hield hij midden zijn werk op, smeet de zaak neer en stond een minuut lang naar de water vlakte beneden zich te kijken. Toen stapte hij het radiohokje binnen en bel de zijn opdrachtgevers op. Hij moest zoiets gezegd hebben van: „Weten jul lie zeker, dat ik door moet gaan met die telefooncellen?" Het antwoord was kennelijke bevestigend, want even later ging de zaag weer door de planken. Erg overtuigd klonk het echter niet.... Wordt het kouder? Het „doorgaan" was overigens een logisch antwoord van de organisatoren, want het is drie dagen voor het begin de wedstrijden natuurlijk onmoge lijk een andere beslissing te nemen. Wanneer het weer omslaat en het weerbericht van gisteravond voorspelde al een graadje lagere temperatuur dan kan de piste van „Tunavallen" gauw in conditie zijn. Voorlopig ziet het er echter niet naar uit dat Oleg Gotsja- renko zaterdag in Eskilstuna zal starten voor de eerste van de vier ritten, waar in hij zijn Europese titel moet verde digen. Nu moet men niet denken, dat er geen ijs ligt op Tunavallen, er ligt zelfs een laag van 15 centimeter dik. Maar daar boven staat al vier dagen lang een cen timeter of drie water. Water van vier graden Celsius, dat het ijs zo zacht heeft gemaakt als borstplaat, dat scheuren heeft veroorzaakt en dat in samen werking met de wind ware kuilen heeft uitgeslepen. Het lijkt, of er de laatste jaren een vloek rust op de in ternationale schaatskampioenschappen, want het is niet de eerste keer dat de zaken er zo voor staan. En Eskilstuna is met zijn rol als gastheer wel bijzon der ongelukkig. Immers de wedstrijden om het wereldkampioenschap, die hier in 1950 werden gehouden, zijn te boek gesteld als het kampioenschap van de dooi. Ook toen was het een waterballet. Met slechte tijden als logisch gevolg. Naar Falun? Wanneer de huidige temperatuur nog twee dagen aanhoudt, zal het onmoge lijk zijn om de wedstrijden te laten doorgaan en dan zal er uiterlijk morgen ochtend een beslissing moeten worden genomen. Een ongetwijfeld moeilijke be slissing, want van uitstel zou wel eens afstel kunnen komen en een verhuizing van deelnemers, officials en pers-, film-, radio- en televisiemensen, naar bijvoor beeld het veel noordelijker gelegen en dus ook veel koudere Falun, brengt zeker grote problemen met zich mee. Toch is die naam Falun al gevallen, maar in Eskilstuna wil men er niet van horen. „Er komt weer vorst, de meteorologen hebben het ons verze kerd", zei een der officials, Eric Eng- qvist, met de vuist op zijn bureau slaand, toen iemand in zijn kantoor de moge lijkheid van een verhuizing naar het noorden opperde. „Laten wij dan liever een dag wachten en de wedstrijd op zondag en maandag rijden, desnoods nog een dag er bij, maar wij blijven in Tunavallen". IJSHOCKEY HOKIJFüSSEN 3—6 De ijshockey wedstrijd tussen het Ho- kij-team en de Duitse club Füssen, welke voor de competitie om de Cun- ningham-beker is gespeeld, is door Füs sen met 63 gewonnen. De tussenstan den waren: 21 30 12. .-en Urfehttieeb fit! Vanmorgen dacht ik nog: „Dat wordt geen blokje om vandaag". Maar... twee 'ASPRO'5 en wèg was mijn reumatische pijn. 'ASPRO' werkt snel en irriteert de maag niet. (riet ideale huismiddel tegen velerlei kwalen. Koop't vandaag en houd't bij de l en de pijn verdwijntI Winterhanden en wintervoeten, een jaar- lijkse kwelling! Jeuk en pijn verdwijnen snel met j Kloosterbalsem "geen goud zo goed" (Advertentie) Tijdens de zwemkampioenschappen van de staat Victoria in Melbourne heeft onze landgenote Corrie Schimmel de 110 yards vlinderslag gewonnen in 1 min. 19 sec. Hiermede verbeterde zij het record van de staat Victoria, dat met 1.21.6 op naam stond van de Aus tralische Faith Leech. „Ik zal slapen slapen De 110 yards vrije slag leverde een overwinning op voor Cockie Gastelaars. De chronometers noteerden voor haar 1 min. 5.2 sec. Corrie Schimmel klas seerde zich tweede in 1.10.4. Na de wedstrijd verklaarde Cockie, dat ze niet tevreden was over haar tijd, ofschoon die beslist niet slecht is. „Voor dat ik naar Nederland terugkeer zal ik onder de 65 sec. zwemmen", zei ze. zal slapenslapenslapen... dan zal ik er in slagen", voegde de Schiedamse zwemster er aan toe. Dat Cockie tot nu toe niet onder deze door haar zelf gestelde limiet kwam schrijft ze toe aan het feit, dat ze tc weinig slaap krijgt. Interviews voor ra dio, televisie en kranten leggen veel be slag op de rusttijd van de beide Neder landse zwemsters. KRINGWEDSTRIJDEN TE GOUDA Leidse ploegen sterker dan Goudse De uitslagen van de gehouden kring- wedstrijden in Gouda waren: 50 meter schoolslag heren: 1. Tom Plezier (De Zijl) 37.— 2. J. Remkes (GZC) 38.6; 3. H. v. d. Moolen (De Zijl) 39.2. 100 meter schoolslag dames: 1. C. Martijn (De Zijl) 1.34.6; 2. B. de la Rie (LGB) 1.35.8; 3. M. Kramer (GZC) 1.37.—. 100 meter rugslag heren: 1. Joop de Haas (De Zijl) 1.11.2. G. Korteweg (LZC) 1.11.5; 3. S. Ouwerkerk (LZC) 1.20.—. 50 meter rugslag dames: 1. G. Jonker (LWV) 39.9; 2. G. Heemskerk (LGB) 40.3; 3. G. Heemskerk (De Zijl) 40.8. 50 meter vlinderslag heren: 1. C. Col- pa (LZC) 34.7; 2. J. de Haas (De Zijl) 36.2; 3. K. Pley (LGB) 36.5. 100 meter vlinderslag dames: 1. M. Tetteroo (LGB) 1.32.6; 2. J. de Groot (LGB) 1.35.9; 3. G. Heemskerk (De Zijl) 1.52.8. 100 meter vrije slag heren: «1. G. Kor teweg (LZC) 1.02.9; 2. W. Blok (GZC) 1.03.5; 3. D. Timmermans (LZC) 1.04.4. 50 meter vrije slag dames: 1. A. Eps- kamp (LGB) 32.4; 2. J. Heemskerk (LGB) 34.7; 3. W. Teyn (De Zijl) 34.8. 4x50 meter persoonlijke wisselslag heren: 1. Joop de Haas (De Zijl) 2.47.5; 2. G. Korteweg (LZC) 2.48.2; 3. D. Tim mermans (LZC) 2.54.6. 4x50 meter persoonlijke wisselslag dames: 1. J. de Groot (LGB) 3.25.1; 2. W. Teyn (De Zijl) 3.41.1. 10x50 meter vrije slag gemengd: G.Z.C. 5.42.9; 2. De Zijl 6.28.—; L.G.B. 6.36.—. WATERPOLO L.Z.C.-JEUGD—R'DAMSE JEUGD 7—8 Gisteravond werd in de Overdekte in de Haarlemmerstraat de polowed strijd LZC-jeugdRotterdam-jeugd ge speeld. De ploeg van Rotterdam heeft gewonnen met 87. Het was een aar dige wedstrijd, maar er werden veel fouten gemaakt. D. Timmermans van de LZC-jeugd heeft alle doelpunten voor zijn rekening genomen. Hij was ook de best espeier uit het veld. In de tweede helft hinderde D. Timmermans van LZC een speler van het Rotterdams jeugdteam en werd door de scheids rechter uit het water gestuurd. KLAVERJASSEN LEIDSE BEDRIJVENCOMPETITIE De uitslagen zijn: Afdeling 1: KrantzGroenoord 175'/S —173/, APP—SLF 159'/7171 KNG LBF 167—165. T en DMDS 1611^— 174i/, Zaalberg—DSB 167—159. Afdeling 2: Krantz 2Groenoord 2 169/—166 Yj, MDS 2—T en D 2 146- 175, MDH—Oosthoek 2 158—165, KNG 2AWS 147—183. Centrum—DSB 2 156 —172. Afdeling 3: T en D 3—PeVeWe 169 123, LBF 2—Oosthoek 3 167/—165/, Groenoord 3Overrijn 172J^160'/>. Afdeling 4: T en D 4—PeVeWe 2 168160Centrum 2—GKL 172—165, Groenoord 4SLF 3 15'173, P v H 3—DSB 4 165 166 L.S.B.-KAMPIOENSCHAP Om het kampioenschap le en 2e kl. van de Leidse Schaakbond begonnen gisteravond de wedstrijden voor die schakers, die zich uit de voorronden hadden opgewerkt tot de finale, terwijl de kampioen van vorig jaar, de heer Jerry Beij, van de partij was. Vooraf sprak de wedstrijdleider, de heer Jac. Galjaard, een woord van wel kom en wenste allen genoegelijke wed strijden toe. De uitslagen zijn voor de le klasse: Mr. ir. J. Westra vrij, W. G. Dem- mendalM. D. Etmans 10. W. F. SchussJerry Beij 01, W. Donker R. D. Westra 0—1. 2e klasse: J. J. BraggaarG. J. Piket afgebr.. E. J. KerkhovenJ. Buis 10, dit was de kortste partij van de avond, na 5 zetten stond Kerkhoven reeds 2 stukken voor, M. G. SegaarC. C. Berg 1—0. L.S.B.-COMPETITIE Voor de Leidse Schaakbond-competi tie werden de volgende partijen gear- bitreerd: 2e klasse A: Alphen 2Caissa 4/ 5/ (J. C. Kardol—G. W. Horree 1—0, W. de RuiterM. Gort 0—1. N. Plant- feberS. de Groot 01)Bodegraven 2Hazerswoude 5/4/ (Th. de Vries Nic. v. d. Bosch \Ay>, D. de Jong J. van Dorp 0—1). 2e klasse B: Sassenheim 1Katwijk 1 5'/<41(A. KosterA Vermeer 10). 3e klasse A: Boskoop 2Leiderdorp 2 5^ - - - J 1—0) le klasse: Alphen 1Bodegraven 4/ 5/ (C. BruntJ. G. Breekveldt 01, A. H. HooijerJ. van Sterkenburg 01, P. de JongA. Scheer 01). 2e klasse A: VTL 1Boskoop 1 5/— 4/ (J. G. L. TervoorenC. van Veen 1—0). Uit gespeeld werd nog voor de 2e kl. A. de afgebroken partijen LSG 4VTL: P. de WekkerA. Spek 10, E. J. KerkhovenH. J. Dingjan 01. P. A. C. D. VerstraatenJ. van Dijk 01; eindstand LSG 4VTL 4/5/. Gisteravond werd verdér gespeeld: CaissaBodegraven II: J. VerduijnH. J. van Os 01, P. VlugtK. Krussee 10, G. KuipersTh. de Vries 0—1, D. MombergH. v. Dam afgebr., J. BrusseeN. Veerman 01. J. Zwaan M. Scheer 10. G. HorreeD. Boeff M. Gort—J. de Wolf afgebr., J. van Bielsen (res)B. Batelaan 01, J. de Groot—W. Koning Voorlo pige uitslag 35. BRIDGE NEDERLANDSE BRIDGE BOND Aanduiding van snelheidslimiet leidt tot moeilijkheden De verwarring omtrent de aandui dingen voor de maximumsnelheids- voorschriften is de laatste maanden opnieuw toegenomen, doordat zowel voor d 50 km- als de 70 km-limiet begin en einde op steeds meer ver schillende manieren worden aangege ven. De K.N.A.C. ziet in de nieuw toe gepaste manieren een streven naar duidelijker bebakening, maar die merkt op, dat deze manieren veelal een wettelijke basis missen en scha de doen aan een vóór alles noodzake lijke uniformiteit. De K.N.A.C. betreurt het ten zeer ste, dat de minister van Verkeer en Waterstaat dezer dagen in een brief aan de gemeentebesturen een aantal wensen voor betere aanduidingen naar voren heeft gebracht, inplaats van duidelijke wettelijke voorschrif ten te geven. De ernstige onvolko menheden in de maximumsnelheids- regeling blijven nu bestaan, doordat sommige gemeenten wèl en andere niét aan 's ministers wensen zullen voldoen. De minister heeft in de betreffende brief aanbevolen, om langs wegen met een 70 km-limiet het bord „Max. (Th. Radder ds J. F. Roth 70 km/uur toegestaan" te herhalen bij elke verharde zijweg. Tevens wees hij op de wenselijkheid om de over gang van 70 naar 50 km aan te geven door middel van een rond bord met rode rand en met op het witte veld het getal 50. De mogelijkheid om dit laatste bord ook in te voeren als de officiële aanduiding bij de bebouwde komgrenzen, zou de minister nog na der in studie nemen. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat ziet men het bord „Max. 70 km/uur toegestaan" als een aan wijzingsbord, waarmee dan in strijd is de rode rand er omheen, die uit sluitend .toegepast pleegt te worden bij verbodsborden, terwijl het boven dien voor ae hand liggend is te me nen dat het bord een verbod in houdt om harder dan 70 km te rijden. Door dit halfslachtige karakter van het bord, is het niet duidelijk, aldus de automobielclub, of het bij elke ver harde zijweg moet worden herhaald (zoals verbodsborden), of dat een be gin- en een eindbord voldoende zijn. Beide methoden worden in de prak tijk toegepast. Bij de laatste methode hanteert men dan een fantasie-bord voor het aangeven van het eind van de 70 km-limiet; de wet kent een der gelijk bord namelijk in het geheel niet. Een extra moeilijkheid is, dat dit einde zich kan bevinden bij een punt, waar de 50 km-limiet weer gaat gel den, maar ook bij de grens van de be bouwde kom. In het eerste geval dient, naar de mening van de K.N.A.C., plaatsing van het 50 km-bord verplicht tc wor den gesteld. Voor het tweede geval is de oplossing te vinden in een rond wit bord met een zwarte balk. Het laatste bord moet in het algeméén verplicht worden gesteld als aandui ding voor het eind van de bebouwde kom. Er kan de achterkant voor wor den gebruikt van het door de K.N.A. C. begeerde bord, dat met het getal 50 het begin van de bebouwde kom aanduidt. De uitslagen der viertallencompetitie zijn: Hoofdklasse: Groep A: team De Bruin gelijk met team v. d. Star; team dr. Reekers gelijk met team v. d. Voort; team dr. Reekers wint van team De Bruin met 33 pnt. Groep B: team Schalks gelijk met team Van Helvert; team Wagenaar ver liest van team Van Helvert met 17 pnt. Groep C: team Mekel wint van team v. d. Horst met 9 pnt. Eerste klasse: Groep A: team Nort wint van team Van Wijk met 45 pnt.; team Lincel wint van team Muskens met 26 pnt.; team Lincel gelijk met team Van Wijk. Groep B: team Van Beurden wint van team Hoebink met 25 pnt. Groep C: team Robbers wint van team Bronsgeest met 50 pnt.; team Weve win: van team Bronsgeest met 10 pnt. PAARDESPORT Tijdens internationale koersen op de banen van Sterrebeek in België heeft de merrie Syndicated Lady van stal Mid- denmeer uit een veld van 18 dravers in de Prix Gaston Desmedt de 3e prijs gewonnen. Het paard werd gereden door de Duitse pikeur Freundt. De koers ging over 2100 meter. Winnaar werd het Bel gische paard „Odalisque" met pikeur Gunst. De toto-uitkeringen waren 30, 12, 24, 16 en 23; groepskoppel 26; cov. 241. Heil!Hetrs.Jke mmxlwti'Mxk, kleiner!n Wxke dl klein moet. eventm mchkn...29leemdiep riemen') p_7 SPORTIEF ECHTPAAR WEEK VEILIG THUIS Het echtpaar Jan en Lenie Hof- Hoogland, dat anderhalf jaar geleden op huwelijksreis vanuit Zaandam vertrok voor een wereldreis-per - scooter, wordt zaterdag, 1 februari a.s., op het punt van uitgang ver wacht. Naar wij vernamen, zal het paar de grens passeren te Beek-Wil ier nabij Nijmegen, waarna het des middags tegen drie uur te Zaandam wordt verwacht. De sportieve echte lieden zullen dan in ..De Harmonie" aan de Stationsstraat worden toege sproken door de burgemeester en zo wel radio als televisie zullen belang stelling tonen voor hun veilige terug keer. Ook Air France over de Pool Na de Scandinavian Airlines gaat binnenkort ook de Air France een lijn over de Noordpool naar Tokio openen, evenals de S.A.S. met slechts één tussenlanding in Anchorage (Alaska). De Air France, die de nieuwe Poollijn op 1 april a.s. hoopt te ope nen, zal op deze route een aanzien lijke tijdwinst boeken in vergelijking met het traject via het Midden-Oos ten en Azië. Wat die tijdwinst aangaat, de Air France is zelfs van mening, dat zij haar passagiers nog sneller naar To kio zal vervoeren dan de Scandina vische maatschappij, want zij gaat op de poollijn de nieuwe Constellations, t.w. de Super Starliners, gebruiken (de S.A.S. vliegt naar Tokio met DC C7's). Hoewel de afstand van Pa rijs naar Tokio (over de Noordpool) uiteraard langer is dan die tussen Kopenhagen en de Japanse hoofd stad, heeft de Air Farnce aangekon digd, dat zij haar passagiers in iets minder dan 30 uur van Parijs naar Tokio of vice versa zal vliegen, ter wijl de S.A.S. gemiddeld een half uur meer nodig heeft om van Ko penhagen uit Tokio te bereiken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9