Een sta-in-de-weg aan het Stationsplein verdween Wijziging zuivelverordening 1946 Herstel van samenwerking overheids personeel in de vakcentrales verwacht - 1 j Maar grond zal nog wel geruime tijd braak liggen Géén geld Geen trapklimmen meer voor melkslijters iDit awcdt Untie &%ank neut de (iitn De Wintermanoeuvres" van Kalh. Thuisfront Engeland doet ook mee aan EXPO '58 Postbode van Hammerfest heeft geen zonnige baan DONDERDAG 30 JANUARI 1958 DP T.F.IDSE COURANT De toren van de L.D.M. aan het Stationsplein te Leiden is nu bijna opgeruimd. Maar het enige wat men er voorlopig mee bereikt, is dat het verkeer een sta-in-de-weg kwijtraakt. De grond aan het Stationsplein zal echter nog wel geruime tijd braak liggen. Het Rotterdams Bouw Con sortium heeft deze g-rond gekocht om daar winkels, plus flats in 5 woon lagen, een bioscoop en vele andere grootsteedse zaken te bouwen, maar men heeft de tijd niet mee. Het Consor .t< um kan thans uiterst moeilijk het geld krijgen voor de bouw van dit kostbare project; „goedkoop" geld, dat het mogelijk maakt tegen redelijke prijs te bou wen en straks redelijke huurprijzen van de welstands-woningen te garan deren. Het is dus de vraag of de oor spronkelijke plannen, die wij bijna een jaar geleden uitvoerig in dit blad besproken hebben, wel in hun luxe gehandhaafd kunnen blijven. De bouwonderneming Wabo, die aan de andere zijde van het stations plein zal bouwen, is met de voorbe reiding verder gevorderd en men kan verwachten, dat zij binnenkort zal beginnen met de bouw van 'n zeven, verdiepingenflat, waaronder zich winkels en show-rooms zullen bevin den. „Melkslijters, alsmede bedrijven die zich bezig houden met de bezor ging van consumptiemelk, zijn ver plicht deze dagelijks aan huis te ver richten, met dien verstande dat deze verplichting niet verder strekt dan tot bezorging, bij de ingang op de be gane grond". Aldus heet het in een gistermorgen door het bestuur van het produktschap voor zuivel aange nomen verordening tot wijziging der zuivelverordening 1946. Naar in de bestuursvergadering tot uitdrukking werd gebracht, wil de verordening slechts een minimum verplichting opleggen en blijkt het gewenst aan het overleg tussen con sument en bezorger over te laten of de melk wel of niet aan de huisdeur in flatgebouwen zal worden afgege ven. Niettemin zal het bedrijfschap detailhandel in fhelk worden verzocht te overwegen of het noodzakelijk en mogelijk is nadere richtlijnen te ver strekken. Deze verordening is op- 1 naar aanleiding van een rap- melkslijtérs worden opgesomd ver. bonden aan de bezorging van con sumptiemelk in hoge flatgebouwen. Gezondheid en rendement. In het bijzonder werd in dit rap port verklaard dat 'de meeste melk slijters het afleveren van melk aan ieder huis afzonderlijk in dergelijke hoge flats uit gezondheidsoverwegin gen niet kunnen volhouden. Het bleek hier ook een kwestie van ren dement te betreffen daar het aantal personen dat per uur in dergelijke flats bediend kan worden geringer is dan in normale 'huizen. Tijdens deze vergadering werd eveneens besloten op 7 februari aa. om 15 uur opnieuw in het hotel Smits te Utrecht bijeen te komen teneinde van gedachten te wisselen over ds inleveringsregelen voor boter, kaas en mager melkpoeder waaromtrent het ministerie van landbouw een snelle conclusie van het produktschap port waarin de bezwaren van de wenst te ontvangen. Het „geual Putten" Behandelende artsen treft geen verwijt Tegen de behandelende genees heren van het Puttense meisje Joke Haanschoten dat het slachtoffer werd van een radio actieve besmet ting worden geen disciplinaire maat regelen genomen omdat is gebleken, dat zij geen fouten hebben gemaakt toen het meisje op woensdag 15 jan. j.l. door hen met een radium-naald is behandeld. Dit is de conclusie van een com missie, die op verzoek van het col lege van curatoren der rijks-univer siteit te Utrecht een onderzoek naar het ongeval in de kliniek voor oor- neus- en keelziekten te Utrecht heeft ingesteld. Volgens deze commissie moet van een toevallige samenloop van om standigheden worden gesproken. Voor het bepalen van de juiste be- handelingstijd, was er een wekkertje opgesteld, dat na acht minuten' zou aflopen. De arts, die dan het dichtst, bij het patientje zou zijn, moest vól gens de voorschriften de radiumnaald verwijderen. Een halve minuut nadat de wekker was afgelopen, kwam de behande lende arts bij Joke en zag dat zijn collega de naald reeds had verwij derd en in een loden koker met des infectans had geplaatst. Bij het onderzoek is vastgesteld, dat de arts, die de naald had uitge nomen, nog nooit een dergelijke radiumnaald had gezien. Hij heeft niet gecontroleerd of er iets aan de naald ontbrak omdat, volgens de commissie daarvoor geen aanleiding was. Nooit eerder is namelijk een radiumkop van de naald gebroken en ook in internationale wetenschappe lijke publikaties is hierover niets te vinden. De chef der kliniek, dr. De Wit, heeft de andere ochtend, zuiver uit toeval, de vermissing van de radium kop opgemerkt toen hij de radium- voorraad op de kliniek controleerde. Onder zijn leiding werd onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. De Put tense politie werd door hem gebeld met het verzoek Joke Haanschoten direct met een auto naar het zieken huis te sturen. Dit verzoek werd kort daarop nog eens herhaald. Het bleek toen dat het meisje reeds met de Het 18-jarige New Yorkse fotomodel Millie Perkins is uit 10.000 kandidaten gekozen om de hoofdrol te spelen in de filmversie van „Het dagboek van Anne Frank". De slanke, bruin-harige en donker-ogige Millie heeft geen toneelervaring. Rechts: mej. Perkins. Links: een van de filmautoriteiten is in gepeins verzonken voor de col lectie foto's aan de hand waarvan tot een besluit moest worden gekomen. KABO telt nu 34.300 leden De samenwerking tussen de drie organisaties van overheidspersoneel, de KABO, de NCBO (christelijk) en de ABVA (socialistisch) zal naar men verwacht, binnen enkele dagen wor den hersteld. Hiermede zal ook de Unie van Overheidspersoneel uit de vakcentrales weer in werking tre den, zoals dit het geval was vóór de breuk tussen KAB, CNV en NW in 1954. Deze verwachting werd dinsdag avond uitgesproken door de heer A. C. M. Weijters, voorzitter van de KABO, op een vergadering van de Haagse afdeling van deze bond. On derwerp van de vergadering was: „De eenheid van het r.k. overheids personeel". Aangezien de ARKA geen binding meer heeft met de KAB, zal de or ganisatie van katholieke ambtenaren geen deel meer kunnen hebben aan de herstelde samenwerking, volgens' de heer Weijters „een belangrijk na deel voor het katholiek Overheids personeel". Als een gevolg van he feit dat de banden met de KAB verbroken zijn, zal de ARKA nog dit jaar ook zijn plaats moeten prijsgeven in de in ternationale unie van christelijk overheidspersoneel, aldus spr. De heer Weijters wees voorts op het be lang van het „internationale" in ver band met de Euromarkt en de in vloed die deze heeft op de sociaal- economische wetgeving. „Het hoofdbestuur van de KABO betreurt dit alles omdat er invloeden zjjn prijsgegeven, die een sterke weerslag zullen hebben op de positie van het katholieke overheidsperso neel". trèin was vertrokken. Bij controle van de neusholte van het kind bleek de radiumkop niet meer aanwezig te zijn. Nasporingen op de kliniek bleken ook vruchteloos. Vrijdagmiddag hebben de artsen zich toen naar Putten begeven en daar de radioactieve kachel aangetroffen. In haar eindconclusie zegt de commissie dat het gebeurde het ge volg is van een samenloop van om standigheden. Geen der beide artsen is tekort geschoten en hen treft dan ook geen verwijt. Geen machtspositie De heer Weijters onderstreepte nogmaals de noodzaak, de achter stand ten opzichte van ABVA en NCBO in te halen. „Het gaat ons hierbij niet om een machtspositie te verwerven maar wel om de solidari teit van werkend katholiek Neder land". Mocht echter de ARKA besluiten, zijn actie rechtstreeks op de KABO te richten (met name in een leden wervingsactie) dan zal deze bond daarop een passend antwoord geven Bij de intensieve wervingsactie onder ARKA-leden en katholieke le den van de ABVA neemt de KABO slechts één standpunt in: er moet zo spoedig mogelijk één katholieke or ganisatie van overheidspersoneel ko men. Die organisatie kan geen an dere zijn dan de KABO. „Het katholieke overheidspersoneel heeft dit klaarblijkelijk reeds be grepen" want sinds het verbreken van de band met de KAB door de ARKA is het ledental van de KABO gesteeen met 1100 tot een totaal van 34.300 leden. De heer Weijters verklaarde dat. waar de KABO met de ARKA nog kan samenwerken, dit ook zal ge beuren. Dit geldt met name dus de samenwerking in de r.k. centrale en ook in de medezeggenschapscommis sies. .Wij willen dan praten over de kern van het vraagstuk, en niet over alle mogelijke franjes". Nieuwe academische wijk in Utrecht Het rijk heeft zijn goedkeuring, ge hecht aan het plan om in het oosten van Utrecht een nieuwe universitaire wijk te stichten. Een inter-departe- mentale commissie, die door de mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen is ingesteld om de ruim telijke uitbreiding van de Utrechtse universiteit te bestuderen, heeft zich bezig gehouden met de vraag hoeveel terrein voor deze nieuwe universi taire wijk er zou moeten komen en daarover een rapport uitgebracht. De universitaire wijk zal 'n opper vlakte beslaan van 200 hectare. Het ligt niet in de bedoeling de universi teit en al haar gebouwen uit de bin nenstad van Utrecht te verplaatsen, maar men zal hier universiteits ge bouwen concentreren, die thans ofwel verouderd ofwel veel te klein zijn. Thans wordt nagegaan welke gebou wen voor verplaatsing in aanmerking komen. Het ligt in de bedoeling aller eerst op het terrein een nieuw ge bouw voor de natuurkunde te plaat sen, in verband met het stijgend aan tal studenten voor deze faculteit en de grote betekenis die aan de natuur kunde voor ons land moet worden toegekend. In geleidelijke termijnen zal ook een nieuw gebouw voor de diergeneeskundige faculteit worden gesticht. In het kader van de finan ciële toestand van ons land zal bjj de realisering van de bouwplannen de nodige matiging worden betracht Momenteel wordt gewerkt aan de programma's van eisen voor deze ge. bouwen. Het terrein dat nog wel rijp gemaakt moet worden, is verkregen door overleg met de gemeenten Utrecht, De Bilt, Zeist en Bunnik. Steeds duidelijker beginnen zich de 'posities af te tekenen bij de ..Winter- manoeuvres" van Nationaal Katho liek Thuisfront, de grote slag om het welslagen van de zo aantrekkelijke loterij. De plaatsing der loten ver loopt boven alle verwachting. Alom in het land zijn de ijverige propa gandisten bezig, de loten te verko pen. Zondag 2 februari zal een climax vormen in deze grootse actie: dan zal de grote nationale verkoopzondag worden gehouden, waarop aan alle kerken de loten nog eens extra zul len worden aangeboden. Geen ka tholiek kan deze actie negeren. Thuisfront heeft behalve de grote sommen voor het normale werk van de aalmoezeniers onder de r.k. dienst plichtigen immers niet minder dan direct 200.000 gulden extra nodig voor de bouw van 8 nieuwe militaire tehuizen! Daar moet heel r.k. Neder land aan meehelpen. Het is een ere- plicht Het voldoen aan deze ere- plicht wordt des te aantrekkelijker gemaakt door de schitterende prij zen, ter waarde van 30.000 gulden, w.o. auto's en televisietoestellen. Helpt allen mee om de dageliikse lo- tenverkoop steeds hoger op te voe ren, tot zondag 2 februari de klap op de vuurpijl komt. Koopt uw loten nu. De trekkmg is op 12 maart a.s. Priis per lot één kwartje, niet meer, niet minder! Een exterieuropname van het Britse paviljoen op de „Expo '58", dat nu 10 goed als voltooid ia Hammerfest In Noorwégen Is de noordelijkste stad ter wereld en ligt ver benoorden de Noordpoolcirkel De sneeuw, waaronder de stad bijna verdwijnt, blijft tot In de romer liggen en de gehele winter rien de circa 4000 inwoners de zon niet opkomen. De postbode heeft in de re tijd een moeilijke taak, want de huizen zijn vrijwel onbereikbaar en ingesneeuwd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7