GOLD STAD leen basis voor een esprek met Indonesië nu ook in normaal formaat 80 ct. I Voorlopig 3000 werkers tegen radio-actieve straling beschermd Gierpont op drift PERPAG 30 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 BISTER DREES TOT PARTIJGENOOT: jijn allerlei onderhandse contacten over de kwestie Indonesië ge- Dit zei de minister-president dr Drees gisteren in de Eerste Kamer aanleiding van de critiek die het p.v.a.d.-lid mr In 't Veld aan het van de regering richtte over „het gebrek aan contacten met Indone- regering is in beginsel bereid tot zulk een gesprek. De Indonesische jg heeft zélf gezegd, dat er wat haar betreft geen terugkeer mogelijk gesprek van hun kant wordt slechts geaccepteerd, indien Nederland is de soevereiniteit van Nieuw Guinea over te dragen. >Iang het onrecht, dat aan Nederland is gedaan, niet is hersteld valt ok niets te bemiddelen. „Waar zouden we met Indonesië over moeten teilijkheden en jekerhouden ook na bestedingsbeperking j verklaarde, dat er wel pogingen xlaan om contact te leggen met Sgde Indonesiërs. Met zo iets men echter uiterst voorzichtig jjn. Als Nederland contact legt e oppositie ligt het verwijt voor and, dat Nederland de verdeeld- n Indonesië wil bevorderen, ministerpresident behandelde lerig de verhouding van Neder- met Indonesië en schetste de Hekeling van de betrekkingen n de beide landen na de soeve- eits-overdracht in 1949. e periode heeft zich gekenmerkt een geleidelijk eenzijdig verbre- van de overeenkomsten van de etafel-overeenkomsten door In- sië. nister In 't Veld kwam ook nog iliek aan het woord. Hij was het met de ministerpresident eens. is goed dat men zich nog eens nt over het standpunt van Indo- zei hij. Het zou al een belang- stap vooruit zijn, indien men >ereiken, dat Indonesië niet op oegepast, een grotere mate van tt waarde van til huurcontract iet is tamelijk ingewikkeld maar vermelden van de zaak is toch de ingeslagen weg voortgaat. Hij pleitte voor een krachtiger beroep op de Verenigde Naties en „Het enkele feit, dat de Grondwet Nieuw Guinea een deel van het Koninkrijk noemt, mag geen beletsel zijn om tot een op lossing te komen". Moeilijkheden blijven. De minister-president sprak in de ze zitting ook over de bestedingsbe perking en de werkloosheid. Een groot deel van de werkloosheid dien thans wordt aangetroffen, wordt ver oorzaakt door de schaarste aan kapi taal bij de gemeente. Het beschikbaar stellen van gelden aan de gemeenten zal dus een belangrijke bijdrage leve- goedkeuring zal aan de particuliere bouw worden toegekend en voorts zullen overheidswerken worden uit gevoerd. De ontspanning van de arbeids markt zal er toe leiden, dat de bouw kosten, vooral in grote steden omlaag gaan en dit is een winstpunt. Een belangrijke uitlating deed de minster-president nog. Hij betoogde, dat Nederland geen 25 jaar beste dingsbeperking zal doormaken, maar dat men wel rekening moet houden met blijvende moeilijkheden en on zekerheden; gezien het feit, dat wij op ruime schaal moeten exporteren om onze zeer talrijke bevolking in le ven te houden. Kritiek op mr In 't Veld. Pater Beaufort (KVP) kritiseerde de houding van de P.v.d.A.-senator In 't'Veld in scherpe bewoording. „De houding van deze senator kan tegen standers in Indonesië slechts aange naam zijn", sprak hij. Zulke opmer kingen mag men in het openbaar niet maken. De heer In 't Veld heeft de regering aangevallen op een moment, dat dagelijks uit Indonesië volle sche ren aan de vermindering van de pen met Verjaagden in Nederland werkloosheid. Het beleid van de re-1 aankomen, gevlucht voor het onrecht gering behoeft niet diepgaand te wor den gewijzigd. Wel zijn gerichte maatregelen nodig en daarover wordt thans interdepartementaal overleg ge pleegd. Voor de noordelijke provin cies zou de premie-regeling voor uit breidingsplannen weer kunnen wor- van Indonesiërs. Door dit wantrou wen komt de basis van het kabinet wankel te staan De samenwerking heeft een lelijke reu' gekregen. Protestanten en liberalen in de Eer ste Kamer keerden zich eveneens te gen de heer In 't Veld. Besluit ioniserende stralen Ziekenhtrzer. 't eerst Het veiligheidsbesluit ionisedende stralen, dat op 1 februari in werking treedt, zal in het tegenwoordige sta- oeite waard. Een paar jaar te- j dium betrekking hebben op rond 3000 iocht een Maastrichtse textiel- j werkers ijl ondernemingen die met elaar ergens in de stad Maas- radio-actieve stralen werken. Dit zijn niet alleen industriële bedrijven, maar ook ziekenhuizen, consultatie bureaus, laboratoria en dergelijke, gezien de ontwikkeling op dit gebied laat het zich aanzien, dat dit aantal in de loop der jaren sterk zal groeien. een winkelpand, met de be ng dit pand zo snel mogelijk te kken. Hij trof een regeling met uurder van de winkel, een siga- indelaar. De textielman bood lij de sigarenwinkelier de win- an zichzelf te huur aan. De si- ïwinkelier kon dus het huur- act gewoon overnemen. laatste voelde daar echter veel voor en de textielhandelaar ie toen een andere winkel. De renwinkelier liet het er niet bij kocht dit pand. Onlangs iet huurcontract van de sigaren- elier afgelopen en hij ontruimde zaak en trok met al zijn bezit- n naar zijn eigen pand dat in- els door de textielman was be ien. Iedereen ziet nu met span- naar het verder verloop van de re uit, want thans beroept de elhandelaar zich op zijn huur- act. Het gevolg is dus, dat de leneer van de sigaren op straat Krasse taal Ie Zwolle i een lezing, die hij gisteravond Zwolle hield voor de bloemist-ho- liersvereniging Zwolle en omstre- heeft de heer R. M. v. d. Hart uit lem verklaard, dat de Neder^ dse bloembollenexport, die na de gste wereldoorlog toch geweldig is genomen, nog omvangrijker had i zijn als er niet zo werd ge adeld, door bij voorbeeld niet- echte of zieke bollen te leveren noemde spreker een van zwendel, speciaal wat be- l het aanbieden van goedkope pa len bloembollen. Orchideeënzaden br de tuin blijken later soms jonge idiolenbollen te zijn en hyacinten »r glas zijn dikwijls besmet met fe virusziekte. Dit heeft de directeur-generaal van de arbeid mr. P. H. Valentgoed, gis teren meegedeeld op een persconfe- dentie in Den Haag naar aanleiding van het aanstaande in werking tre den van het nieuwe veiligheidsbe sluit. Dit besluit houdt een aantal voor waarden in, waaraan alle bedrijven, die met radio-actieve stralen wer ken, moeten voldoen willen zij het vereiste certificaat verkrijgen dat zij hun werkzaamheden mogen verrich ten. Het geeft aan welke bescher mingsmogelijkheden moeten worden toegepast, wat gedaan moet worden in geval van radio-actieve besmet ting en regelt technische en hygiëni sche voorschriften betreffende de in richting, een keuringsreglement voor het personeel, het gebruik van per soonlijk beschuttingsmiddelen, het ge bruik van persoonlijke controlemid delen, de deskundigheid van het per soneel, rnz. Mr. Valentgoed deelde voorts mee, dat het toezicht op de naleving van het besluit is opgedragen aan de ar beidsinspectie, die echter in bepaalde gevallen rekening houdt met de aan wijzingen van de inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezond heid. Voor de uitvoering zijn en wor den deskundigen opgeleid. Vooral me dici, fysici, chemici en technologen zullen bij de toepassing van het be sluit belangrijke werkzaamheden te verrichten krijgen. De vraag werd gesteld of dit veilig heidsbesluit en eventuele andere maat regelen op het gebied van de radio activiteit te zijner tijd zullen worden opgenomen in de sinds lang in voor bereiding zijnde „Atoomwet". Geant woord werd, dat deze vraag ondev de ogen wordt gezien, maar dat men met deze maatregelen niet wil wach ten op de Atoomwet. De cei'tificaten, die voor de betrok ken instellingen vereist worden ge steld, zullen na 1 februari geleide lijk aan worden uitgereikt. Begonnen wordt met de groep van 68 zieken huizen met meer dan 250 bedden in ons land. Deze zullen het eerst de certificaten krijgen, daarna volgen successievelijk alle ander betrokke nen. Aanvaring vaorkomen De gierpont over de Lek bij Cu- lemborg raakte gistermiddag om streeks vijf uur aan het drijven, nadat een scheepje met motorpech tegen het voorste van de bootjes dreef, waarover de kabel loopt, waarmee de pont in de stroom wordt gehouden. Het anker aan het eind van deze ka bel bleek namelijk niet bestand te gen de schok van het aandrijvende scheepje. Op het moment van het on geluk kwam juist de sleepboot „de Zeemeeuw" met achter zich een gro te zandbak aanvaren. De dekknecht van de pont, de heer D. Mason uit Cu- lemborg, bedacht zich geen moment en maakte de pont waarop personen auto's en vrachtauto's en wat fietsen stonden van de kabel los. De dek knecht kon onder de spoorbrug van Culemborg de op drift geraakte gier pont verankeren en later is de pont weggesleept met een sleepboot en aan de Utrechtse kant van de Lek ge meerd. De ankerketting is gister avond nog opgedregd. EERSTE RABARBER IN BARENDRECHT Op de groenten veiling te Baren- drecht is de eerste partij rabarber van dit seizoen aangevoerd. Deze partij, groot 70 kilo, was geteeld door de heer L. Koster. De rabarber die bestemd is voor binnenlands gebruik, werd gekocht tegen 1.10 per kg. Voor de veiling in Barendrecht kwam deze rabarber ongeveer veer tien dagen vroeger dan normaal. (Advertentie). Kernenergie in de landbouw Onderzoekingen in volle gang In de voorlichtingsbijeenkomst van de Ned. Tuinbouwraad in de Haagse Dierentuin over het gebruik van kerne.iergie in land- en tuinbouw, deed >r. D. de Zeeuw een greep uit de veelheid dezer toepassingen. Hij wees op de tijdsparende, verfijnde methoden van onderzoek bij het na gaan van het opnemen van voe dingstoffen gemengd met radio-ac tieve deeltjes in planten. Met behulp van geigerteller en fotoplaten kan men aflezen, welke stoffen het beste toegediend kunnen worden. Het onderzoek strekt zich ook uit naar het gedrag van vliegende, krui pende en ondergrondse insekten als b.v. rietnaalden, die met geringe on gevaarlijke hoeveelheden radio-actie ve stof worden besmet. Door deze methode van onderzoek is de wetenschap in staat tal van ontdekkingen te doen, die uiterst nut tig voor mens en dier kunnen zijn. Ir. De Zeeuw vertelde ook over het onderzoek naar de melk van koeien, die door radio-actieve strontium be smet gras hebben gegeten. Gebleken is, dat de besmetting maar voor een zeer gering deel op melk overgaat. Dr. A. A. Mossel, hoofd van de afd. microbiologie van het centraal insti tuut voor voedingsonderzoek TNO te Utrecht deelde nog een en ander mede over het conserveren van voed sel met behulp van 'oniserende bet straling. Met deze straling wordt be oogd micro-organismen, wormen en insekten te doden en het uitlopen van aardappelen en de rijping van fruit te vertragen. De te behandelen voe dingsmiddelen mogen zelf niet kunst matig radio-actief worden, zodat slechts enkele types voor bestraling in aanmerking komen. Sterilisatie met deze bestraling is slechts voor enkele produkten ge schikt gebleken, pasteurisatie voor meeerdere. Spr. verwacht niet veel van ionisatieconservering van groen ten en fruit in glas of blik. Het verse goed is slechts ten dele voor bestra ling geschikt en moet ook dan koel bewaard worden. De kosten van be handeling zijn nog moeilijk te taxe ren, aldus dr. Mossel. RESIDENTIE-ORKEST NAAR DUITSLAND. Het Residentie-orkest zal onder lei ding van Willem van Otterloo op 4, 5, 6 en 7 februari voor het eerst in de geschiedenis van het orkest een kor te tournee maken door West-Duits- land. Op 4 februari zal het orkest in Vier- sen concerteren op uitnodiging van de stad Viersen. Op woensdagavond 5 februari zal het residentie-orkest in de zeer moderne Neue Liederhalle te Stuttgart concerteren. Na het concert zal een delegatie van het residentie orkest op het stadhuis door de stad Stuttgart worden ontvangen. Op donderdagmiddag 6 februari zal het Residentie-orkest te München een radio-opname verzorgen van de Derde Symfonie van Henk Badings. Op vrijdagavond 7 februari zal het orkest concerteren in de grote, ruime 2500 plaatsen bevattende vaste con certzaal van het orkest van de Baye- rische Rundfunk. RIJKSGOEDKEURING VOOR BOUW R.AJ.-TENTOONSTEL- LINGSRUEVITE? Het ziet er naai uit, dat binnenkort ryksgoedkeuring zal worden verleend voor de bouw van een tentoonstel lingsruimte met restauiant; een on derdeel van het omvangrijke RAI- complex dat zal verrijzen aan het Westerscheldeplein te Amsterdam. De wethouder voor de publieke werken, mr G. van 't Huil, heeft meegedeeld j het thans verantwoord te achten voor de uitvoering van het gewijzigde ob ject (kosten 23 miljoen gulden) nl het voorlopig achterwege laten van de ondergrondse garage (5 miljoen) alsmede de congresgebouwen (ca 7 miljoen) rijksgoedkeuring te ver lenen voor het tweede kwartaal 1958, mits er tussentijds geen verandering optreedt op de arbeidsmarkt, die het verlenen van de goedkeuring niet verantwoord zou maken, en mits ge deputeerde staten van de provincie geen bezwaar zullen hebben. Maan dag a.s. zal de gemeente een bespre- king voeren met het bestuur van de R.A.I. over de financiering van deze tentoonstellingsruimte en het restau- 1 rant, waarvan de bouw totaal een be- drag van elf miljoen vergt. Apoiheekovervallers in arrest In samenwerking met de recherche te Amsterdam heeft de recherche van Hilversum drie jongelieden aange. houden, die worden verdacht in de nacht van 18 op 19 januari de over val op de Hilversumse apotheker J. C. Verboom te hebben gepleegd. Aan gehouden zijn een 25-jarige Haar lemse handelsvertegenwoordiger en een kunstschilder en een fotograaf uit Amsterdam, beiden 22 jaar. De eerste zou degene zijn, die de apotheek is binnengekomen om daar een en ander te kopen. De andere twee zouden de apotheker met vuur wapens hebben bedreigd toen hij bij het uitlaten van zijn klant aan de deur van de apotheek verscheen. Het drietal heeft verklaard zich nog niet eerder aan dergelijke praktijken te hebben schuldig gemaakt. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ms. „Waterland" 3 febr.; Brazilië: ms. „Argentina" 3 febr.; Canada: ms. „Prins Willem III" 4 febr., ss. „American Ranger" 10 febr.; Chili: via New York 5 febr.; Indone sië: ms. „Weltevreden" 6 febr.; Ned. Antillen: ms. „Telamon" 3 febr.; Ned. Nw. Guinea: ms. „Borneo" 6 febr.; Nieuw Zeeland: via Engeland 8 febr.; Suriname: ms. „Attis" 5 febr.; Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: ms. „Jagersfontein" 5 febr., ms. „Carnar von Castle" 8 febr.; Brits-Oost-Afri ka: ss. „La Bourdonnais" 8 febr. Inlichtingen 1 etreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. MAZELEN AAN BOORD VAN „HIMALAYA" Van de repatriërenden, die van daag om 13 uur te Rotterdam d eb ar keren van de „Himalaya", blijken 20 tot 30 kinderen mazelen te hebben. Er z(jn bijzondere maatregelen voor deze patientjes genomen; zij zullen door het Rode Kruis van boord ge haald worden en overgebracht wor den naar het kindersanatorium „Hoog Blaricum" te Laren. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM L 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 20.0024.00 Nationaal Programma. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram. 10.35 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Koperseptet en orgel. 14.20 Voordracht. 14.40 Kinder koor. 15.00 Gevar. progr. 16.00 Orgel, spel. 16.30 Strijkkwartet. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Gram. 17.55 Actuali teiten. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette orkest. 19.30 Leven in Nederland, caus. Na tionaal Programma: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 Gram. 21.55 Hersengymnastiek. 22.25 Kamerork. beantwoordt vragen over de indus- 22.55 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Dagsluiting. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 NCRV. 20.0024.00 Nationaal Programma. 7.00 Nieuws en S.O.S.-bericht. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Omroep orkest en soliste. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade-orkest. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerorkest en soliste. 15.16 Voordracht. 15.35 Blaasorkest en solist. 16.00 Tuinbouw praatje. 16.15 Gram. 16.40 Oude muziek. 17.00 Voor dracht. 17.20 Instrumentaal septet. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-orkest. 18.20 Stem men van Overzee. 18.30 Voor de jeugd. 18.50 Cursus Openbaar Kunst bezit. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Re geringsuitzending: Rubriek Verkla ring en toelichting: De statistiek ant woord. Prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de statistiek, bëantwoord vragen over de indus triële produktie. 19.25 Nieuwe gram. 20.0024.00 Nationaal Programma, t.g.v. de verjaardag v. H. K. H. Prin ses Beatrix: Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Nationaal Programma, t.g.v. de verjaardag v. H. K. H. Prin ses Beatrix. 20.15—-plm. 21.00 Docu mentair programma over de over stromingsramp van 1 februari 1953. z&to£en goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff [Luister goed naar wat ik zeg, Pat tas", zei Sherry. „Als jij geen in flaties over die mijnheer Spee [beert in te winnen, dan zal ik het bten doen. En aangezien ik nog W weet hoe ik het moet aanpakken, het dan wel eens te laat zijn." «Vertel hem de rest", zei mevrouw ijGoed", zei Sherry. „Propaganda tetekent: de mensen wakker ma ten. Daarom zal ik je eerst goed Wkker schudden, dan zal je wel een ader gezicht zetten. Elsie Whipple." Pat boog zich naar voren. „Wat is er 5?.®* Elsie Whipple?" iiHij was waarschijnlijk haar man", Sherry. «Ze was niet getrouwd." Hij wacht- Weven en keek haar met grote ogen „Wie was Elsie Whipple's man?" „De man van Prossers tafellin nenhet lijk." Pat leunde achteruit in zijn stoel. „Je propagandastunt is geslaagd", zei hy. „Ik ben wakker." „Ik was toevallig in de buurt toen ze het op haar zenuwen kreeg", zei Sherry. „Omdat ze hem vermoord hadden. Dus trok ik mijn conclusies. Ze gedroeg zich als een weduwe, die pas weduwe geworden is." „Dat meisje van Whipple kreeg een zenuwtoeval en daaruit maakte jij op dat het haar man was, die we dood in de paskamer gevonden heb ben", zei Pat. „Zei ze dat?" „Er wordt een man vermoord bij Prothero. Een kassajuffrouw krijgt een huilbui omdat iemand een man vermoord heeft. Dat trekt ze zich aan, alsof hij haar eigen man geweest is en omdat zij nu aan de beurt is. Het klopt allemaal, als je rekent dat *t inderdaad haar beurt was. En wel heel gauw haar beurt, want ik ben haar dezelfde avond gaan opzoeken en voila." „Wou je zeggen dat jy het lijk van Elsie Whipple gevonden hebt?" „Als je geluisterd had, zou je zul ke vragen niet stellen", zei Sherry. „De politie heeft mij niet gezien, maar iemand anders wel. En die heeft me opgebeld en gezegd, dat ik me beter met mijn eigen zaken kon bemoeien." „Jij hebt haar lijk gevonden en je hebt de politie niet gewaarschuwd? „En jij zult het ze evenmin vertel len. Wat voor nut zou het gehad heb ben? Ik kon niet meer zeggen, dan dat zij dood was en daaraan hoefde geen mens te twijfelen." Pat Evans ging daar niet verder op in. „Waarom ging je naar haar toe?" „Omdat ze zo eenzaam was en dat vond ik zielig. En omdat ik haar wilde vragen of hy haar man was en hoe hij heette en waarom hij ver moord was." „Vrouwen!" riep Pat uit. „Is het geen ogenblik bij je opgekomen, juffrouw Madigan, dat als je dadelijk naar mij was gekomen, voordat Elsie Whipple de winkel verliet, ze nu waarschijnlijk nog zou leven?" „O!" zei Sherry teneerslagen. „Waarmee trouwens niet bewezen is dat hy haar man was", zei Pat. „Voor mij wel", zei Sherry beslist. En wil je nu naar Mortimer Spee informeren?" '„Wie haar man is dat nu weer?" vroeg Pat. „Dat is onbelangrijk zei Sherry, .huwelijksbanden zijn hierbij niet betrokken. Wel zwendelarij mis schien." Het gaat om handdoeken en tafel linnen uit de extra aanbieding van morgen." „Wat is daarmee?" „Die worden morgen verkocht te gen erg aantrekkelijke prijzen, aan gezien mijnheer Portman een dot van een koopje op de kop heeft getikt. Maar hij is op zakenreis gegaan en het goed is nog niet gearriveerd. Met als gevolg dat mijnheer Nëwsome met de brokken zit." Nu wordt het een beetje duide lijker", zei Pat. „Gelukkig" zei Sherry sarcastisch. „Het kan me niet schelen of ieder een het weet. Ik interesseer me voor Roger Newsome en ik zou het heel erg onprettig vinden, als hem iets vervelends overkwam." ,Dus het goed is niét binnengeko men?" „En alles was even vaag en geen mens kon er achter komen waarom. En toen kwam mynheer Spee op de proppen. Als een duiveltje uit een doosje met karrevrachten handdoe ken, tafellinnen en wat je maar wilt Op het nippertje. En hij kon dadelijk leveren. Wat hy ook deed. Alleen de prys- „De prijs?" „Lang niet zo voordelig als die van mijnheer Portman. Maar we zaten aan de grond en mochten het ver trouwen van het publiek niet schok ken en daarom zal er waarschijnlijk geld bij moeten. En Roger Newsome is de zondebok." ,En wat heeft Portman er aan ge daan?" „Hij is er niet. Dat zei ik toch. Hel is een verbijsterende toestand. Ik vermoed een addertje onder het gras 't Was te toevallig om aannemelijk te zijn, vind je ook niet? En Prothero krijgt een aderlating." ,,'t Kan puur toeval zyn geweest", zei Pat „Ik houd niet van zulk toeval, waarbij mensen als mijnheer Spee de kans krijgen, Prothero af te zet ten." „Bedenk goed, juffrouw Madigan dat dit misschien een ernstige be schuldiging betekent tegen een Van onze inkopers." „Ik beschuldig niemand maar het lijkt me verstandig om uit te zoe ken wie mijnheer Spee is, waar hy de spullen vandaan heeft, met wie hij zich ophoudt enz. In elk geval ligt dat op jouw weg en als je 't er goed afbrengt, krijg je een pluimpje van de directie en misschien nog op slag ook. Ik bepaal me tot opmer kingen. Als je dus vandaag of mor gen de hand legt op een complot, dan ben jij de man. Houd mij er bui ten, speciaal wat de politie en het vinden van Elsie Whipple's lijk be treft. Dan ben jij degene, die 'naar man heeft opgespoord en iedereen zegt: „Is die Pat Evans geen kei?" .Het lijkt erop" zei Pat, „of jy het maar voor het zeggen hebt. Maar voor deze keer neem ik het. Wat El sie Whipple betreft althans. Maar als je hersens had, zou je inzien waarom." „Je bedoelt" zei Sherry, „dat het mij net zo zou kunnen vergaan als Elsie, die vermoord werd omdat ze te veel wist." ..Precies" zei Pat. „En heb je er misschien ook bij stilgestaan, juf frouw Madigan, dat als. er op de lin nenafdeling iets verdachts gaande is, het evengoed Newsome als Portman kan zijn? Of allebei, of zelfs geen van beiden?" „Een man voor wie ik me met no bele bedoelingen interesseer", zei Sherry „heeft al een voorspropg op punten. Ik ben namelijk erg nuchter en geef me niet af met snoodaards." „Juffrouw Madigan" zei Pat ern- stigstig, „waarom ga je niet een poos je met ziekteverlof? Je bent een bij dehand ding en ik zou niet willen dat je iets overkwam." „Ik evenmin" zei Sherry, „maar het past niet het hazenpad te kiezen als je partij in de verdrukking zit Zou jij dat doen?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5