Jongeman doodde tien mensen PAUS EN DOORBRAAK Spionage verscherpt Nederlands waakzaamheid Tsjechen helpen Soekarno Terugtrekking Britse troepen uit Duitsland Schip gezonken Paleisfort niet meer nodig TWINTIG JAREN Nog steeds nieuwjaar in België Rustig weer Directeur? C M. v. HAMERS VEI D. rloofdredacteur: L. C. J RÜOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties' KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 DONDERDAG 30 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14322 Britten vinden de Rijn te duur voor soldaten Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.bwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50. l Vrije Volk", nadat prof. Rom- me bij het Overijsels appèl de Kerst rede van de Paus in zijn betoog had opgenomen, daar het zijne over zou ..eggen. Het doet dit in een kennelijk door „Kath. Werkgemeenschap in de Men vermoedt een uitgebreid net De contraspionagedienst van de marine en de Binnenlandse Veilig- v"d A." geïnspireerd artikel [,Paus heidsdienst doen op het ogenblik hun - uiterste best om te achterhalen wat het verband is tussen de spionage door de drie leden van de Russische Ambassade en drie andere lieden, die zich in de loop van de afgelopen twaalf maanden individueel hebben a Doorbraak", waarvan de gevolg trekking is, dat de Paus „geen stand- runt (heeft) gekozen inzake de Ne derlandse discussie rondom de door braak. De Paus heeft dit vraagstuk elaten op het vlak, waarop het aar het oordeel van de Katholieke !Cerk in beginsel altijd heeft gelegen, namelijk op het vlak van de waarde ring van de omstandigheden van tijd en plaats". Tegen deze gemeenplaats meer is 't niet valt weinig in te bren gen. De herder van de gehele wereld an en zal geen richtlijnen geven voor het politiek gedrag van katho lieken in dit of dat land. In normale omstandigheden (en die beleven in Nederland) laat hij de vraag of er al of niet aanwijzingen moeten worden gegeven over aan de bisschoppen van elk land, en die hebben in Nederland zich duidelijk uitgesproken tegen de z.g. „doorbraak"-gedachte. Wanneer de Paus het dus heeft over „de georganiseerde invloed van de christelijke beginselen ook op poli tiek en p.b.o.-terrein" (nel campo po litico e sindacale) en daaraan toe voegt „waar de traditie en de om standigheden dit aanbevelen", is voor Nederland deze aanbeveling reeds dringend verschenen in het Mande ment van 1954. De subtiele tekst-ontrafeling, welke het V. V. toepast op één zin, gelicht uit de pauselijke allocutie, verwaar loost de strekking van de gehele om ringende beschouwing van de Paus over de plicht, de christelijke begin selen metterdaad door te laten dese men in het openbare leven. - Het V. V. neemt prof. Romme ech ter kwalijk, dat hij „in alle talen" heeft verzwegen, dat de zin, waarin de aangehaalde woorden over geor ganiseerde politieke invloed voorko men, begint met „dit vooropgezet". Het blad schrijft: Over dit vooropgezet zwijgt prof. Roftime in alle talen. Maar onder dit vooropgezet staat onder ande re, dat de katholieken de samen werking met anderen kunnen en moeten aanvaarden, wanneer him werk en de verstandhouding met hen zodanig zijn, dat zij werke lijk de orde en de harmonie in de wereld vooruithelpen. „Onder andere" staat dit er inder daad, maar het is merkwaardig, dat het andere is weggelaten. Dat andere, wat onmiddellijk op de boven aan gehaalde zinsnede volgt, luidt: „Niettemin is het noodzakelijk, dat de katholieken er zich éérst rekenschap van geven hoeveel zij kunnen en wat zij willen; namelijk dat zij geestelijk en technisch voor bereid zijn op datgene, wat zij zich voorstellen. Anders zullen zij geen enkele positieve hulp en nog minder de kostbare gave van de heid hun aandacht op de defensie richten, zullen trachten hun nieuws gierigheid te bevredigen bij instituten als het bureau voor toegepaste tech niek en het marine-etablissement te Den Helder. Daarom is de bewaking van deze inrichtingen verscherpt en patrouille ren bewakingskorpsen dag en nacht. De zwijgzaamheid van de rege ringsinstanties over de feiten, waar op de drie Russen tot ongewenste ...v..personen zijn verklaard, een gebeu- beziggehouden met het verzamelen ren, dat toch in binnen- en buitenland van inlichtingen over de Nederland se defensiemaatregelen. In militaire kringen acht men het 'niet uitgesloten, dat alle in deze pe riode gesignaleerde gevallen in zo verre met elkaar in verband staan, dat zij alle vrijwel steeds het vast leggen van de geografische ligging van bepaalde objecten beoogden. In het afgelopen jaar hebben zo als bekend drie personen de verden king van spionage op zich geladen. Het waren de persattaché van het Russische gezantschap V. D. Drankov, die werd uitgewezen, de Tilburgse musicus S. D. van E., die in voorlo pige hechtenis in het Huis van Bewa ring te Breda is opgesloten en de elektrotechnicus F. D., die bij het ministerie van Marine werkzaam is geweest. Hij keerde niet van verlof terug. De heer Drankov werd door de Ne derlandse regering tot persona non grata verklaard, nadat hij aanleiding had gegeven tot het vermoeden dat hij gegevens betreffende de NATO trachtte te verkrijgen door het onder- de aandacht heeft getrokken waarschijnlijk het gevolg van het feit dat men nog bezig is, de gangen na te gaan van de personen, waarmee de Russen in verbinding hebben ge staan. Naar wij vernemen, zullen de drie Russen morgenochtend het land per „Scandinavië-expres" verlaten. I Premier Viliam Siroky van Tsje- choslowakije heeft op een persconfe rentie in Djakarta verklaard dat een Tsjechoslowaaks-Indonesische com missie is gevormd, die een onderzoek zal instellen naar mogelijke vergro ting van de financiële en technische hulpverlening aan Indonesië. Tsjechoslowakije is bereid in ruil voor Indonesische landbouwproduk- ten machines te leveren, aldus Siro ky. De kwestie van wapenleveran ties is niet ter sprake gekomen, voeg de hij er aan toe. De Tsjechische premier beschul digde Amerikaanse kringen ervan dat zij trachten zich in de binnen landse aangelegenheden van Indone sië te mengen en de afscheidingsbe wegingen ondersteunen. Siroky, die een bezoek van zeven dagen aan Indonesië heeft gebracht, vertrekt vandaag naar Ceylon. Wes'europese Unie gaat ermee akkoord De raad van de Westeuropese Unie heeft gisteren in Londen het terug trekken van 8500 man Britse troepen uit West-Duitsland goedgekeurd. De troepen zullen het land in het belas tingjaar 1958'59 verlaten. Vorig jaar kreeg Engeland wegens financiële moeilijkheden reeds toe houden van contacten met Nederland- stemming 13.500 man terug te trek- se burgers, die geïnteresseerd waren bij de doelstellingen van de bewe ging, „De" Derde Weg". Drankov en zijn. medewerkers zouden zich voor namelijk geïnteresseerd hebben voor sociaal-economische facetten. De musicus Van E werd in oktober geknipt, na inlichtingen door een dame uit Tilburg. Hij had tekenin gen en aantekeningen onder zijn be rusting, die „staatsgevaarlijk" waren. Hij zou o.m. ook de rijtijden en be stemmingen van munitietreinen heb ben geregistreerd. Het onderzoek naar de activiteiten van de elektrotechnicus D. is inmid dels gestaakt nadat een huiszoeking in zijn pension geen positief resul taat had opgeleverd en er ook geen geheime stukken werden vermist bij de afdeling van het ministerie van marine, waar hij werkzaam was. Het is nog altijd een raadsel waar de man gebleven is. Hij had een bijzon der grote kennis opgedaan van ra dar, asdic en vuurleidingssystemen. Nederland heeft zich bij zijn NA TO-partners een zekere naam ver worven om. de verregaande ontwik keling van electronische en electro- technische apparatuur. Het ligt daar om voor de hand, dat mensen, die in het belang van een vreemde mogend- ken. De Westeuropese Unie bestaat uit Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxem burg. In een communiqué van het Lon- dense hoofdkwartier wordt er de na druk op gelegd dat de beslissing ge nomen werd terwijl men volledig op de hoogte was van het standpunt van de opperbevelhebber van de ge allieerde troepen in Europa, generaal Lauris Norstad. Na de vermindering zullen zich nog 55.000 Britse militairen in West- Duitsland bevinden. Engeland heeft aan West-Duitsland en de andere Navolanden een tege moetkoming gedaan door er mee in spraak beter en nauwkeuriger meent te kennen dan prof. Romme, zal deze zin veronderstellen we maar braaf eeuwige waarheid aan de gemeen- I zm cfhannpiüirp 7naif irunnpn hrAnoipn i over het hoofd hebben gezien. Citeren is een moeilijke kunst. Bij beoefening daarvan mag de con-tekst niet verwaarloosd worden, wil geen scheve voorstelling van zaken worden gegeven. Door de onverantwoorde lijke manier van citeren door het V. V. wordt aan kerkelijke uitspraken geen dienst bewezen, maar dat is een zaak, waarover het „Vrije Volk" zich het hoofd niet schijnt te breken. te stemmen een strategische reserve van 5000 man in Duitsland te laten, hebben militaire woordvoerders mee gedeeld. Deze reserve, die bestaat uit een zeer mobiele brigade voor allo doel einden, zal in Duitsland gelegerd worden, maar beschikbaar blijven voor gebruik elders in noodgevallen. Voor dit gebruik zal niet de tijd ver slindende procedure vereist zijn van het vooraf toestemming vragen aan de andere leden van de Westeuropese Unie. Van verscheidene zijden werd mee gedeeld, dat Engeland aangeboden had de strategische reserve in Duits land te laten, indien de regering in Bonn er mee zou instemmen 600 mil joen mark te betalen als bijdrage in de kosten van het gelegerd houden van het Britse Rijnleger in Duits land. De onlangs verdreven president van Venezuela, Perez Jimenez, heeft op de Bello Monte nabij Caracas een groot gebouw laten zetten, dat deze maand in gebruik genomen had moe ten worden. Het is half paleis half fort. In het complex, waarvan het hoofdgebouw van beton was, is plaats voor 300 mensen. Een van de bijgebouwen is een ka- Het Turkse stoomschip „Kayseri" (4 250 brt) heeft donderdagochtend geseind, dat het 200 kilometer ten zuidwesten van Brest in aanvaring zerne voor ongeveer honderd solda- is gekomen met een vaartuig, dat na de aanvaring is gezonken. Van de dertien opvarenden van dit vaartuig werden drie door de „Kay- resi" aan boord genomen. De tien anderen worden nog vermist. Het gezonken schip was de 130 ton metende Spaanse vissersboot „Ange- lito" uit San Sebastian. Prinses Beatrix wordt morgen 20 jaar. De Prin ses vertrekt de dag na haar verjaardag per vlieg tuig voor een officieel bezoek aan Suriname en de Antillen. Foto Meyboom Het complex heeft een eigen elek trische centrale en waterreservoire met een inhoud van 6.000.000 liter. De waarde van dit versterkte paleis ten. Verder is "er een landingsterrein wordt geschat op 10.000.000 gulden. voor hefschroefvliegtuigen en zijn er i 1A opstellingen voor stukken luchtdoel-1nummer bestaat uit l U pagina s artillerie. Negentien jaar oud Een onder-sheriff in Douglas in de Amerikaanse staat Wyoming, heeft na De regeringsjunta van Venezuela ten vuurgevecht de 19-jarige Charles heeft bij decreet het parlement ont- Starkweather en zijn 14-jarig vrien- bonden. dinnetje Caril Fugate aangehouden, De ontbinding was noodzakelijk zo die ervan worden verdacht samen wordt in het decreet gezegd, wegens i tien moorden te hebben gepleegd, bet feit. dat dit parlement niet op de mocratische wijze tot stand zou zijn J Zij bevonden zich in een auto, die gekomen en daardoor niet het volk zij van één van hun slachtoffers had- zou vertegenwoordigen. den gestolen. schappelijke zaak kunnen brengen, tot klaarblijkelijk nadeel van de eer van Christus e/i van hun eigen zielen. Dit voorop gesteld.enz. Deze waarschuwing, welke niet welgevallig zal zijn aan de „Kath. Werkgemeenschap" in andere be woordingen vindt men ze terug in het Mandement is in het V. V.-artikel uitgevallen, waardoor de wél opgeno men tirade zeer eenzijdig, dus on juist werd geciteerd. Prof. Romme ci teerde op de goede wijze, het V. V.- artikel deed het op onverantwoorde wijze. En toch durft het schrijven: Maar we hebben het gevoel, dat prof. Romme niet alleen de woor den van Suurhoff, doch wat erger is, de woorden van de Paus heeft bijgevijld om ze pasklaar te ma ken voor het straatje van partij politieke propaganda. Dat daar mee aan kerkelijke uitspraken geen dienst wordt bewezen, dat is een zaak, waarover prof. Romme zich het hoofd niet schijnt te bre ken. Het komt ons vrij brutaal voor, dat het V. V. na zelf partij-politieke pro paganda te hebben gemaakt met een onvolledig citaat, deze handelwijze prof. Romme ten laste legt! Wij heb ben niet het „gevoel" waarin men zich blijkbaar lelijk vergissen kan! maar het bewijs geleverd, dat in het V. V.-artikel de woorden van de Paus zijn bijgevijld. Het V. V. zal zich er bovendien I wel voor wachten aan zijn lezers voor te zetten, wat de Paus na de, nu tot hun oorspronkelijke staat terug-ge restaureerde, zinnen zeide. Sprekende over „gesplitstheid" in die samenle ving („cosiddetta pluralistica") gispte de Paus de samenwerking „op alleen maar het menselijke vlak". Pius ver volgde: „Als dit „menselijke" bete kent, zoals schijnt, agnosticisme ten opzichte van de godsdienst en de ech te v/aarden van het leven, zou iedere uitnodiging tot samenwerking gelijk staan met een verzoek tot afstand-1 doen, waaraan de christen zijn in stemming niet kan verlenen" (cui I ZJH. Koning Boudewijn van België heeft in het paleis te Brussel een Nieuwjaarsontvangt voor de leden van il cristiano non puö consentire). het Corps Diplomatique gehouden. We zien hier, hoe de koning de Nederlandse ambassadeur in België, jhr Het V. V., dat de pauselijke toe-Texeira de Mattos, die met zijn echtgenote aanwezig was, begroet. (Geldig van donderdagravond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Op vele plaatsen mist, maar ook hier en daar opklaringen. Overwegend droog weer. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen. De moorden zijn alle gepleegd in de naburige staat Nebraska, waar een grootscheepse klopjacht op de moor denaars was georganiseerd. De eerste slachtoffers van het paar tje waren de moeder, de stiefvader en een tweejarig zusje van Caril. De ouders waren doodgeschoten en de kleuter doodgeslagen. Daarna volgde een 70-jarige boer en een jong paartje, dat doorzeefd met kogels in de kelder van een ver laten school werd aangetroffen. Als derde groep slachtoffers vond men een echtpaar en hun dienstbode, alien doodgeschoten. De politie heeft later in een auto nabij Douglas nog een lijk van een j 31 Jan; v m n n m vermoorde man gevonden. Starkwheater heeft bekend ook deze man, een handelsreiziger, te hebben doodgeschoten, zodat hij in totaal tien mensen heeft gedood. Verder heeft hij bekend, Caril Fu gate te hebben gedwongen aan zijn misdadige onderneming deel te ne men. Caril is met een ernstige zenuw inzinking in een ziekenhuis opgeno men. Sinds maandagavond had Stark weather haar als een gevangene be handeld. „Ik was bang dat hij me ook dood zou maken", vertelde zij. J maan op 13.34; onder 04.19. 31 Jan. v.m. 12.n.m. Hoogwaterstanden 31 Januari zon op 8.23; onder 17.25; Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Een hogedrukgebied, dat dinsdag langs de Azoren trok, verplaatste zich verder in de richting van de Britse eilanden en lag donderdag morgen bij Zuidwest-Engeland. Het nam daarbij langzaam verder in omvang toe. Boven Centraal-Europa handhaaf de zidh een ander hogedrukgebied, Tussen beide hogedrukgebieden is nog een oud front aanwezig, dat woensdag onze kust naderde en na dien met mist en laaghangende be wolking langzaam in oostelijke rich ting over ons land trok. Na de front passage komt het weer in ons land onder invloed van het nieuwe hoge drukgebied, waarin evenals in het continentale flinke opklaringen voor komen. Aangezien er echter weinig wind blijft, zal de mist zich geruime tijd kunnen handhaven of zich opnieuw vormen. Het blijft de eerste paar da gen rustig weer. HELSINKI half bew. —17 C. STOCKHOLM geh. bew. 1 OSLO geh. bew. 1 KOPENHAGEN mist 2 ABERDEEN onbew. 1 LONDEN mist 1 AMSTERDAM mist 3 BRUSSEL onbew 1 LUXEMBURG onbew. 3 PARIJS geh. bew. 3 BORDEAUX geh. bew. 8 GRENOBLE mist 3 NICE onbew. 4 BERLIJN onbew. 5 FRANKFORT mist 3 MüNOHEN onbew. 6 ZÜRICH mist 3 GENèVE mist 2 WENEN onbew. 4 LOCARNO onbew. 5 INNSBRUCK mist —14 ROME onbew. 1 AJACCIO onbew. 0 MADRID regen 5 MALLORCA geh. bew. 11 ALGIERS regen 10 Korreltje De ziel van een goed mens, is een onneembare vesting." Epictetus (50- 125).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1