Werkloosheid is nog niet veronlroslend m ...Waar vijf jaar geleden de zee het land besprong Op iedere brommer binnenkort een gele plaat van 6 bij 16 c.m. Strenger toezicht gevraagd Fel gevecht om „tijger" Panden aan Breestraat te Leiden worden binnenkort gesloopt WOENSDAG 29 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 J —MM i- -psv •---c- ~2~-^ «a Vijf jaar geleden zag een straat in het dorp Oude Tonge op het eiland Goeree-Overflakkee eruit zoals de bovenste foto laat zien, de onderste foto toont hoe het er nu is. Panden, die in 1953 hal werden verwoest zijn her steld, er zijn nog gaten in de gevelrij op plaatsen waar gebouwen geheel werden vernield, op lege plaatsen kwamen nieuwe huizen en er wordt nog gebouwd, maar de landelijke rust is weergekeerd. De ruim 700.000 bromfietsbezitters in ons land zullen zich zeer binnen kort in het bezit moeten stellen van een herkenningsplaat. Deze plaat zal een helgele kleur moeten hebben met afmetingen van 6 bij 16 cm. De hoeken zullen afgerond moeten zijn om bij eventuele aanrijdingen zo weinig mogelijk schade op te leveren. De plaat zal op het voorspatbord be vestigd moeten worden. Dit alles is voorgeschreven in de wijziging van het Wegenverkeers reglement, waaraan het ministerie van Verkeer en Waterstaat thans de laatste hand legt. De afkondiging is heel spoedig te verwachten. Tot het najaar zullen onze brom fietsberijders de tijd hebben aan hun verplichtingen inzake deze wijziging te voldoen. Bij bromfietsen waarbij het onmogelijk is de plaat op de voorspatbord te bevestigen, omdat de motor op die plaats gemonteerd is, moeten de platen aan weerszijden van de motor worden aangebracht. Onderscheid. De bedoeling van deze plaat is, de brommer te onderscheiden van de fiets en van het motorrijwiel. Voor het snelverkeer is dit noodzakelijk omdat de sterke gelijkenis zeer ver warrend werkt met b.v. het toepassen f. 150-boete conform de eis Vier artsen voor het kantongerecht Volgens de begrafeniswet van 1 april 1956 is iedere arts verplicht bij lijkschouwing, de ontdekking van een gewelddadige dood aan de officier v. justitie te melden. Vier artsen hebben zich gisteren voor het kantongerecht te Rotterdam moeten verantwoorden voor het feit, dat zij door nonchalan ce verg-ten hadden aan hun wette lijke verplichting te voldoen. Een der artsen deed een poging de schuld van zich af te schuiven door zich te beroepen op zijn opdrachtge ver, maar de kantonrechter ver klaarde, dat de verantwoordelijkheid geheel br de arts berust. De artsen J. J. H. M. D. en H. E. S. bekenden, bij het overlijden van een vierjarig jongetje zich niet van hun plicht te hebben gekweten. Dit jon getje was door zijn vader op een zo danige wijze mishandeld, dat hij er onder was bezweken. De artsen had den pas achteraf vernomen, dat er sprake geweest was van een geweld dadige dood. De twee andere artsen T. A., Van der W. en I. S. hadden zich aan een dergelijk feit schuldig gemaakt In hun geval betrof het echter iemand, die door een arbeidsongeval om het leven gekomen was. Tegen de vier geneesheren werd door de officier van justitie f 150, boete geëist. De kantonrechter die de overtreding van zeer ernstige aard achtte/ veroordeelde de verdach ten conform de eis. van de voorran gsregels. De afmetin gen en de kleur zijn daarom nogal opvallend. Naar men vermoedt zal het mate riaal waaruit de herkenningsplaten zullen worden vervaardigd plastic zijn. Men schijnt deze kunststof te verkiezen boven metaal. De plastic industrie heeft reeds grote belang stelling aan de dag gelegd. Werkloosheid in 't noorden Regering herstelt premieregeling industrieën In verband met de toegenomen werkloosheid in de noordelijke pro vincies, is de regering bereid de pre mieregeling in de daar gelegen indus trialisatiekernen wederom toe te pas sen op uitbreidingen van 500 m2 en meer. De mogelijkheid daartoe werd ingetrokken in het kader van de be stedingsbeperking. Minister-president dr. Drees heeft dit meegedeeld in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid mr. Burger. De minister-president meent, dat er geen aanleiding is voor de veron derstelling, dat ook internationale conjuncturele oorzaken in enigszins belangrijke mate hebben bijgedra gen tot de stijging der werkloosheid. Dit blijkt o.a. uit het feit, dat de export juist in de laatste maanden van 1957 op verheugende wijze is toe genomen. De regering ziet daarom voorlopig geen reden om het vraag stuk in internationaal verband tt doen behandelen. Reactie werkgevers: Als reactie op de verklaring van het C.N.V., de KAB. en het N.V.V. inzake verontrusting over de snelle stijging der werkloosheid, deelde ons desgevraagd het Verbond van Ne- derl. Werkgevers mede dat men zich van die zijde tot nu toe op het stand punt heeft gesteld, dat de ontwikke ling der werkloosheid nog niet van die aard is, dat er reden behoeft te bestaan tot grote ongerustheid. Natuurlijk is het wel zaak, de cij fers dienaangaande op de voet te vol gen. Wanneer het noodzakelijk zou blijken, de werkloosheid te beperken, gaan echter de gedachten van werk geverszijde meer uit naar vergroting van de activiteiten in het bedrijfsle ven, dan naar aanvullende werken. In ieder geval acht zij het volstrekt noodzakelijk, dat niet de inflatoire weg wordt bewandeld. Vijf jaar is het geleden, dat in de nacht van 31 januari op 1 februari de immer onbetrouwbare zee een greep deed naar de lage gebieden van Nederland, een aanval welke vele honderden Nederlanders het leven kostte. De bovenste foto laat zien hoe vijf jaar geleden mariniers op het eiland Goeree-Overflakkee temidden van het vretende zeewater, de buiten dijken om het dorp Den Bommel herstelden en daarmee de verbinding met Oude Tonge weer tot stand brachten. De onderste foto werd nu, na vijf jaar, gemaakt en laat zien hoe een dijlc op dezelfde plaats stevig en stoer ligt te wachten om, mocht het ooit nodig zijn, de erfvijand der Nederlanders de pas af te snijden Kleermaker door klant neergeslagen Omstreeks het middaguur gister middag heeft een 24-jarige schilder de 73-jarige kleermaker P. H. L, wo nende in de Riouwstraat te Amster I dam met een stuk ijzer zodanig op het hoofd geslagen, dat de oude man met bloedende wonden in het OX.V.- gasthuis moest worden opgenomen. De kleermaker kon de naam van zijn aanrander aan de politie op geven, omdat het een klant van hem was. Ongeveer twaalf uur vervoegde de schilder zich aan de woning van de kleermaker, hij zeide een lap 9tof te willen kopen. Op een moment dat de kleermaker met zijn rug naar de schilder toe zat, gaf deze hem vermoe delijk met een stuk ijzer enige slagen op het hoofd. Daar de kleermaker luidkeels om hulp riep sloeg de jon geman op de vlucht De politie neemt aan dat het hier een poging tot beroving betreft. De schilder heeft men nog niet te pakken kunnen krij gen. De filmkeuring Vele leden van de Eerste Kamer geven minister Struycken v. Binnen landse Zaken in ernstig beraad de keuringsrichtlijnen voor films of de bioscoopwet te veranderen. Deze le den menen, dat de centrale keurings commissie van het Rijk de in de Bio scoopwet vastgelegde norm: „niet in strijd zijn met de openbare orde en goede zeden", geheel onvoldoende uitlegt. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de senaat over de be groting van Binnenlandse Zaken. Tal van films, die psychopatische en zelfs onmenselijke uitwassen te zien gaven, passeerden de rijkskeu ring en worden in vrijwel alle bio- schopen gedraaid, schrijven de Ka merleden. Soms worden ze zelfs toelaatbaar geacht voor jongelui be neden achttien jaar. Films als deze tasten in ernstige mate de geestelijke volksgezondheid aan en ze moeten daarom volgens deze leden worden verboden. Zij zijn van oordeel, dat de bioscoopwet genoeg grond biedt om via de rijkskeuring uitgesproken im morele films te weren, maar dat de voorschriften niet goed worden ge hanteerd. Er moet dus „op korte ter mijn" wat gebeuren om aan „de uit wassen paal en perk te stellen". Gistermiddag om vier uur is de 30- jarige arbeider P. Gilessen uit Groes- beek tijdens werkzaamheden aan de Wilhelminabrug in Maastrcht in de Maas gevallen. Anderhalf uur later is hij levenloos uit het water opge haald. Het slachtoffer was bezig met een afbouwhamer, toen plotseling een stuk beton waarop hij stond on der hem wegschoot, waardoor hij van een hoogte van ongeveer zes me ter in het water vieL Soesterbergse vliegers heroverden mascotte Op de vliegbasis Soesterberg is dinsdagmiddag verwoed gestreden om het bezit van een honderd kilo zware gietijzeren tijger, mascotte van de Amerikaanse basis Bitburg in West-Duitsland. Vliegers van 't op Soesterberg ge stationeerde Amerikatnse 32e squa dron hadden de mascotte dezer dagen veroverd en in triomf naar Soester berg gebracht en haar onmiddellijk in beton gezet om te voorkomen, dat zij opnieuw geroofd zou worden. Toch heeft het maar een haar ge scheeld of men was het dier weer kwijt geweest Een speciaal overvalcommando uit Bitburg, bestaande uit tien officieren, reed gisteren met twee stationcars Wie in de dagen, na de watersnoodramp, op de kerktoren van het dorp Kruiningen op 't Zeeuwse Zuid-Beveland ging staan, zoals de fotograaf dat deed, zag temidden van het opdringende zeewater (achtergrond) een onaf zienbare stroom vluchtelingen over een ondergelopen weg naar hoger gele gen gebieden trekken. Wie diezelfde toren nu, vijf jaar later, opnieuw be klimt, ziet het beeld, dat de bovenste foto biedt: herstelde huizen en boer derijen, vruchtbaar land en groene weilanden en slechts weinige herinne ringen aan die tijd van diepe ellende. via Utrecht naar Soesterberg. Door middel van een krijgslist slaagden de officieren er in bij hun collega's van het kamp Nieuw Amsterdam binnen te dringen, waarna zij onmiddellijk op de tijger afsnelden en deze zacht, jes omver reden, teneinde hem te bevrijden van zijn betonnen voetstuk. Het ietwat gehavende dier door de val braken de staart en een poot af werd in een der auto's gehesen en daarna gingen de Amerikanen er in dolle vaart vandoor. Daar zij de snelheidslimiet van 16 km. per uur overschreden en even later verdwaald raakten in een dood. lopend paadje van het kamp, wekten zij argwaan. Een toegesneld lid van de Air Police had in een ogenblik de situatie door en wierp een onschul dig gasbommetje in de auto. De in. zittenden, blijkbaar op alles voorbe reid, wierpen dit projectiel naar bui ten en zetten snel gasmaskers op. Maar de daarop volgende bommen regen dreef hen toch de auto uit. Inmiddels was versterking geko men voor de politieman en tijdens de strijd, die daarop ontstond, slaagde een der Amerikanen van Soesterberg erin, het contactsleuteltje van de auto te bemachtgien, waardoor die van Bitburg verslagen waren. De officieren van de West-duitse basis worden op het ogenblik in Soester berg vastgehouden. De commandant heeft hun verboden het kamp te ver laten. En de tijger?, die is voorlopig op. geborgen om een vakkundige repa ratie te ondergaan. TOENEMEND AANTAL STUDENTEN IN NIJMEGEN Het aantal aan de R.K. Universi teit te Nijmegen ingeschreven stu denten bedroeg op 3 januari 1958: 2139. Op 3 januari 1957 waren er 1922 studenten ingeschreven, derhal ve 217 meer dan het vorig jaar. Bijna een vierde deel van de studenten 501 (vorig jaar 441) is ingeschreven in de faculteit der geneeskunde, 211 studeren psychologie, 225 rechten, 162 klassieke letteren en 388 levende talen, van wie 110 Nederlandse let teren, 133 Franse letteren, 70 Engel se letteren, 64 Duitse letteren, 10 Spaanse letteren, 1 Russisch en dan nog 1 Semietische taal en letter kunde. 'Het aantal voor het eerst in Nij megen ingeschreven studenten be droeg op 3 januari 1958: 459 (vorig jaar 397). Nieuwbouw van telefooncentrale De panden aan de Leidse Breestraat, nummers 20 en 22 staan op de nomi natie om dit jaar nog afgebroken te worden. Voor deze huizen, die enige honderden jaren oud zijn, zal nieuw bouw in de plaats komen. Nieuw bouw namelijk van de telefoondienst, die hard ruimte nodig heeft voor de uitbreiding van de centrale, die aan de Boommarkt 5 is gevestigd. Beide panden zijn reeds in het bezit van de PTT- het pand aan de linker zijde wordt gebruikt door de admini stratie van de telefoondienst, het pand rechts door de accountants dienst. Het spreekt vanzelf, dat deze nieuwbouw een ander aspect aan dit gedeelte van de Breestraat zal geven, 1 maar het is toch wel de bedoeling te trachten het eerbiedwaardig karakter J van de oude Breestraat te handhaven. Naast de beide panden aan de lin kerzijde is het kadaster gevestigd. Dit gebouw is eveneens in handen van de PTT en in de toekomst zal ook dit gebouw door de telefoondienst in ge bruik genomen worden. Het zal niet afgebroken worden, omdat het be schermd wordt door Monumenten zorg. Ieder die wel eens het trappen huis met het monumentale stuc-werk heeft gezien kan zich voorstellen, dat monumentenzorg zich zulk een schoon brokje geschiedenis zich niet zal laten ontnemen. Het is echter de vraag, of de telefoondienst niet méér gebaat zou zijn met nieuwbouw over de gehele breedte van deze drie pan den. Het „kadaster" zal voorlopig nog niet verhuizen. Het wachten is op de bouw van een nieuw belastingge bouw, dat volgens de laatste berich ten zal verrijzen aan de gevangen laan, dicht bij het viaduct, dat leidt naar het Legermuseum, in de buurt ook van de verkeersrotonde aan het eind van de Stationsweg. Uitbreiding noodzakelijk. De uitbreiding van de telefooncen trale te Leiden in dringend noodza kelijk met het oog op de verbindin gen. Abonnees, die een nummer wil len kiezen, moeten lang, op spitsuren zelfs zéér lang op de kiestoon wachten. Ook de interlocale verbin dingen laten dikwijls zeer lang op zich wachten. Nieuwe registers zul len dit euvel kunnen verhelpen, maar daar is ruimte voor nodig.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5