GOUDREPEN RECLAME Sassenheims Ghr. Mannenkoor ,De stemmeni*ovet*V Vuurbol voor Spoetnik aangezien verandert er in Hongarije vier Goudrepen voor 50 cent WOENSDAG 29 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ook meldingen te Leiden Verschillende bewoners van het eiland Texel hebben vanochtend nog al opgewonden verteld, dat zij ca. 7.20 - - J uur de Spoetnik 2 hebben waargeno-1 metoMrstecn^Een men. „Het licht van de kunstmaan "r,° personen uit het Roergebied bericht ontvangen, dat zij een blauw-wit licht tegen de oostelijke hemel heb ben gezien omstreeks 7.25 uur van morgen. Volgens het observatorium kan het de tweede Spoetnik geweest zijn, die bezig is uiteen te vallen of was fel verblindend. De bal was on geveer zo groot als een kleine maan waar vuur uitschoot". Twee jonge wielrijders, Joop Quint en Dick Peters, scholieren die op weg waren naar de boot voor Den Hel der, geraakten, door het felle licht verblind, van de weg en kwamen in de berm terecht. Van de Utrechtse sterrenwacht ver namen wij, dat de jongens bepaald niet door de Spoetnik zijn verblind. Uit meldingen is komen vast te staan, dat omstreeks de genoemde tijd boven Engeland een zich in noordwestelijke richting bewegende vuurbol is waar- Haag en Leiden in z.g. pendeldienst rijden. Doorgaande reizigers moesten zo wel in Den Haag als in Leiden over stappen. Even na acht uur kon het doorgaand treinverkeer worden her vat. ZALIGVERKLARINGSPROCES TITUS BRA ND SM A. De Congregatie der Riten te Rome begon met de copiëring van de Bos- Jutland hun wagens moesten stop pen, omdat zij werden verblind. Het duurde enige seconden voordat het schijnsel in een soort explosie uiteen spatte, verklaarden zij. Het Ole- genomën. Het is stellig deze heldere Roemer observatorium in Denemar- mpteoor. die de ioneens van de wee z€St, niet te geloven aan het meteoor, die de jongens van de weg deed geraken. Het observatrium te Bochum West- Duitsland heeft reeds van duizenden Diploma's aan de Rijkswerkplaats Gisteravond had in de onlangs ge opende Rijksiwerkplaats aan de Roo- seveltstraat te Leiden voor de eerste maal de uitreiking plaats van diplo ma's aan de cursisten, die in 1956 de opleiding hebben gevolgd en na een praktijkjaar thans examen hebben gedaan. De directeur van de werkplaats, de heer G. H. Kottelaar, opende deze avond met een woord van welkom tot de aanwezigen, waaronder ir. H. E. Kruyt, voorzitter van de Commis sie van Advies van de werkplaatsen en de heren M. Sommeling en A. P. van Rooij, leden van deze commissie, welke heren tevens de examen-com missie hadden gevormd. Voorts heette hij welkom mr. M. G. v. Rijswijk, die namens de Hoofd inspecteur-directeur voor de Arbeids voorziening in Zuid-Holland, de di ploma's zou uitreiken. Ir. Kruyt zeide, dat voor mensen, die hun vak goed geleerd hebben, er altijd werk te vinden is. Hierna reikt mr. v. Rijswijk aan de volgende geslaagden de behaalde di ploma's uit: Precisie bankwerker: S. v. Wenger- den, Nieuwkoop. Draaien: G. Th. Bakker, R. A. Veen; A. H. v. Dijk, P. J. Kerkvliet, beide Lisse; F. E. Kerstens, Leiden; N. M. v. d. Voort, Lisse. Machine bankwerker: U. Zitter, N.W.Hout; Niet Onderhouds bankwerker: C. G. vani 71V"V. Aalst, Zwammerdam; J. v. Tongeren, v£*f, einde van de tweede Spoetnik. Men houdt het daar op een meteoor. De mannen, die vanmorgen vroeg in Putten bezig waren de kramen voor de weekmarkt op te zetten, kre gen de schrik van hun leven, toen bol op het dak van de gemeente- eierhal^ explodeerde. TREINVERTRAGING TUSSEN DEN HAAG EN LEIDEN Door het ontsporen van een goe- j konden naar huis worden vervoerd, derentrein tijdens het rangeren op De vijfde moest met een gebroken on- het emplacement van Den Haag HS, derarm in het ziekenhuis te Gronin- vanochtend kwart voor zes, moesten gen worden opgenomen. De beide tot acht uur de treinen tussen Den chauffeurs liepen geen letsel op. /gisteravond togen wij naar Sas- senheim, waar in de Gerefor meerde kerk Job de Vries met zijn goed bekend staand mannenkoor, concerteerde. Aan dit concert werk ten mede mevrouw Caroline van Dorp, de bas N. de Vries (broer van de dirigent) en de klarinettist van Duin, muziekstudent. Het program ma vermeldde de heer P. van Zoen als begeleider, maar door een bles sure aan zijn hand was hij verhin derd ,te spelen. In zijn plaats trad mej. Goeverden op, voor welke pres. tatie haar welverdiende hulde toe komt. Na een openingswoord van burge meester Santberg van Boelens begon het concert met het beroemde motet Leiderdorp. Constructie bankw.: P. v. d. Brink, Den Haag; N. J. Groenendijk, W. A. J. de Haas, F. de Koning, J. P. Mer- tens, allen te Noordwijk; R. Wunde- rin-k, Amsterdam. Niet geslaagd 2. Gecombineerd lassen: G. J. Mar- melsteijn, Rijswijk. Electrisch lassen: G. P. Bakker, Leiden; A. J. Beijnders, Boskoop; R. de Boer, Sassenheim; P. Lm thorn, Valkenburg Z.-H.; L. v. d. Lans, Sas senheim; M. de Mol, Katwijk; A. Ot. ten, R. A. Veen. Niet geslaagd 2. Betontimmeren: A. P. Brands, Gouda; G. H. Hage, Rotterdam; A. M. Houdijk, Goudia; L. Lems, Rotterdam; J". Ligthart-Schenk, J. Paauw, beide te Leiden; J. D. Pieterse, Ter Aar; P. E. J. Prins, Leiden; J. A. v. Rens. woude, Schiedam; D. E. N. Wamste- ker, Amsterdam; C. A. v. d. Wolf, Reeuwijk; C. J. Zandbergen, Hazers- woude. Metselen: B. M. C. Bax, Sassen heim; A. Duindam, D. Duindam, beide te Noordwijk; N. Ju, Leiden; G. de Lange,, C. J. v. d. Lee, beide te Al phen a. d. Rijn; J. A. Spaargaren, Leiderdorp; J. M. Vis, Alphen a. d. Rijn; A. N. v. d. Voort, Zoeterwoude. Terrazzowerken: R. W. Verkade, Alphen a. d. Rijn. Na deze uitreiking nam de heer Kottelaar het woord om de gediplo meerden geluk te wensen. Hij wijst daarbij op een stijging van het aantal mensen, dat na in de Werkplaats te zyn opgeleid en na enige tijd in de praktijk te hebben gewerkt, terug komt om het diploma te behalen. In 1951 bedroeg dit aantal 10% van de cursisten, in 1952 28 in 1953 30%, in 1994 36%. in 1955 20 en in 1956 40 Sedert 1952 gingen 118 cursis ten voor het examen op, waarvan 75% het diploma behaalden. Sedert 1947 werden in de Werk plaats opgeleid 2170 cursisten, waar van 814 voor de bouwvakken en 1356 voor de Metaalbewerking. Handl (15501591). Het is onopge smukte muziek, veel gezongen, dit maal -mooi gezongen en altijd weer fraai. Schubert's Psalm 23 kon gevoe gelijk hierbij aansluiten. Prettig doet het enthousiasme aan, dat van elke groep van 't koor uitgaat en in goede banen wordt geleid door de talent volle dirigent. Hierna was het mevr. van Dorp, die met haar klare welluidende stem, gesecundeerd door Job de Vries aan het orgel, uit de Geistliche Lieder Dr. Frrenc Münnich, heeft dins dag in zijn eerste redevoering als pre mier voor de nationale vergadering in Boedapest verklaard, dat hij de po litiek van zijn voorganger, Kadar, voor honderd procent steunt. Men hoeft geen wijziging van de politiek te verwachten, zei hij. Münnich is dinsdag als premier beëdigd. Na deze plechtigheid ver klaarde Kadar in het parlement, dat de Russische troepen niet in Hon garije zijn wegens binnenlandse poli tieke toestand, doch als gevolg van de internationale toesrtand(ï) Ons stelsel is sterk genoeg zei hij, om zelfs maar een poging om een aan val er op te doen, te verhinderen. Münnich verklaarde nog, dat se dert de opstand van 1956 een een heid van partij en regering is ge schapen die nog nooit tevoren zo krachtig is geweest. Dit zal in de toe komst zo blijven, beloofde hij. De nieuwe premier voegde hieraan toe, dat de Sowjet-Unie garant zal blyven voor het nationale bestaan, de onafhankelijkheid en de vooruit gang van Hongarije. Marktberichten LEIDEN 29 jan. Groente. An dijvie 5669, Kroten 910, Kroten, gekookt 2025, Boerenkool 1128, Rode kool 713, Gele kool 910, Groene kool 1114, Witte kool 7, Prei 1226, Spinazie 75, Stoofsla 16 63, Spruiten A 4267, idem B 35 65, Uien 9—19, Waspeen 15—27, Wit lof 3257 per 100 kg. Knolselderij 6 23, Sla B 6.20—16.70 per 100 stuks. Selderij 911 per 100 bos. 's-HERTOGENBOSCH 29 jan. Vee. Op de markt van heden waren aangevoerd 6256 stuks vee, n.l. 1970 runderen, 320 graskalveren, 730 vette kalveren, 666 nuchtere kalveren, 160 schapen, 11 geiten, 27 fokzugen, 512 slachtvarkens, 52 lopers, 1808 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien van 7251250, guiste koeien 580890, kalfvaarzen 730— 1175, klamvaarzen 685925, guiste vaarzen 685925, guiste vaarzen 625830; pinken 430675, gras- kalveren 275390, nuchtere kalve ren voor fok- en mesterij 55195, weideschapen 4075, lammeren 4580, drachtige zeugen 230315, lopers 5462, biggen 32—50, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 678 stuks. Extra kwaliteit 3.153.35; le kw. 2.95—3.10, 2e kw. 2.70—2.90; 3e kw. 2.502.65; vette stieren 2.70 3.00; worstkoeien 2.352.55, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren le kw 2.502.85, 2e kw. 2.10—2.35, 3e kw. 1.80—2.05 nuchtere slachtkalveren 1.201.40, slachtvarkens 1.521.60, slachtzeu- gen le kw. 1.381.43, slachtzeugen 2e kw. 1.301.35, alles per kg le vend gewicht. Vette schapen 6590, vette lam meren 5085, nuchtere slachtkal- veren 3057,50, alles per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien aan voer iets minder, handel traag, prij zen prijshoudend; guiste koeien aan voer normaal, handel iets levendiger, prijzen stijf duurder; jongvee: aan voer groter, handel matig, prijzen gehandhaafd; vette kalveren: aan voer g roter, handel matig, prijzen moeilijk te handhaven; nuchtere slachtkalveren: aanvoer ruimer, han del matig, prijzen iets gedrukt; scha pen en lammeren: aanvoer minder, handel slecht, niet prijshoudend; fok. zeugen; aanvoer normaal, handel re delijk goed, prijzen op gelijk niveau; lopers en biggen: aanvoer groter, WOERDEN, 29 jan Kaas Aan voer 7 partijen. Notering ƒ2.082.15 Handel kalm. LEIDSCHENDAM, Groente Sla B 1340—1420; sla C 390—580; stoofsla 2128; prei 1014; boeren kool 13—16; witlof 38—40. I van J. S. Bach het „Nicht so traurig" voordroeg. Beter nog was de daarop volgende en geslaagde reproductie van de Aria „God be for us" uit Han del's „Messiah". De baszanger N. de Vries beschikt over een aangenaam getimbreerd ge luid en behoorlijk ontwikkelde adem- techniek. Tot voldoening van zijn gehoor zong hij de mooie Handel- aria „Dank sei dir, Herr". Dan maakt de dirigent een sprong naar Mozart, om met zijn koor het plechtig „Chor der Priester" uit de Zauberflöte uit te voeren, waardig en beschaafd weergegeven. Weer waagt de diri gent de sprong naar de romantische opera Tannhausér n.l. het 3e bedrijf, waarin Tannhausér (de bassolist) vertelt, dat hij overtuigd is Elisabeth in toegewijd gebed te zullen weer zien; het daarop volgend „Pilger- chor" en den „Gebet der Elisabeth" voor de sopraansoliste, welke delen te zamen een waardevolle en goed geslaagde episode vormen uit de ver volmaakte opera van de grote mu- ziekdramaticus Richard Wagner. Het obligaat klarinet werd met gevoelige toon geblazen. Niettemin misten wij het bij Wagner onmisbare orkest. KJa de korte rustpoos terug naar de Zauberflöte, naar 't 17e toneel; het voorspel met mooie klarinet-solo en het uitstekend klinkend soloduet van sopraan en bas. Onmisbaar is hier feitelijk overal de schlichte Weise van het orkest, hoewel wij de kla vierinleiding moeten waarderen. Het lustige koortje „Das klinget" klonk charmant. Dan nogmaals de sopraan, die ontroostbaar over 't gemis van Tamino meent, dat alleen in de dood haar rust is terug te vinden. Door haar liefde evenwel wordt zij van de grote wanhoopsdaad terug gehouden. Mevrouw van Dorp was hier bijzon der op dreef in devote voordracht. Het licht mocht zegevieren over het duister. Het koor zong nog „Le Ros- signol" van Guétry in „Nachtgesang im Walde", een koorwerk uit Schu bert's onuitputtelijke melodische bron, dat met expressief inzicht werd verkiankt. Na een slotwoord vol van oprechte dank en aanbieding van bloemen aan de solisten, klonk als waardig besluit van de mooie avond de hymne „O God wij loven U" door de hoge ge welven van de kerk opwaarts. J. KORTMANN. Feestavond DVV. Traditiege trouw heeft DW ook dit jaar een feestavond georganiseerd voor haar leden. Het was de dertiende maal dat men voor een dergelijke avond bijeen kwam. De vereniging bloeit nog steeds. Neemt men de speeltuin dan kan men constateren, dat buiten de kinderen van de 526 leden er nog 2700 kinde ren zijn geweest in het afgelopen' sei zoen. De heer Hogervorst, voorzitter der vereniging, spoorde de aanwezigen aan om vooral het oud-papier te be waren. De opbrengst hiervan is be stemd voor de aankoop van nieuw materiaal voor de speeltuin. De heer Hogervorst vierde overi gens een jubileum. Hij is n.l. 12 J4 jaar voorzitter der vereniging hetgeen de leden niet zon der meer wilden laten passeren. De heer Braam sprak het echtpaar Hogervorst toe en schetste nog eens de voortreffelijke kwaliteiten van de voorzitter. Als blijk van dank ontving mevr. H. een groot bouquet bloemen, terwijl het echtpaar een dressoir, een schemerlamp en 'n rooktafel werd aangeboden. In zijn dankwoord zeide de heer Hogervorst, dat het werk niet alleen van hem kwam, doch dat iedereen meewerkte. Daarom ging alles even gemakkelijk. Na dit intermezzo kwam de toneelvereniging „Nut en Ver maak" uit Lisse aan de beurt met het toneelspel „Levensschaduwen", van J. van Eekelen. Waar nog verschillende avonden door dit gezelschap zullen worden verzorgd zal geen inhoud worden weergegeven. Zij het genoeg mede te delen, dat het een stuk is dat zeer goed wordt opgevoerd. i - i 1 ut» u*; vwyiciiHg van uc wielrijder, dae vanmorgen van Kijk- sche processtukken in zake de zalig- duin naar Honster fietste, beweerde verklaring van pater Titus Brandsma. de vuurbol in stukken te hebben i Hiermede zal minstens een jaar ge zien uiteenvallen. m0eid zijn, zodat het proces in Rome De Leidse Sterrenwacht heeft ook eerst in 1959 een aanvang kan nemen, meldingen binnengekregen van men-1 Kardinaal Aloise Macellia is benoemd sen int Den Haag die het hemelver- tot kardinaal-ponens. Het Duitse schijnsel hebben gezien. episcopaat heeft een verzoek gericht In Denemarken in Jutland en op1 tot de Paus om de zaligverklaring het eiland Funen heeft men eveneens van ^ter Titus Brandsma te bespoe. ?et„hcht z° digen. Bij de Congregatie der Riten £R°™> - van dit verzoek nog nieta BUSSEN IN BOTSING. 5 GEWONDEN. Gistermorgen omstreeks zeven uur zijn twee GADO-bussen van de lijn dienst Ter Apel-Groningen in Bare- veld nabij Wildervank met elkaar in botsing gekomen. Hierbij werden vijf personen gewond. Van de beide bussen die uit Ter Apel kwamen, stond er een stil om de vuurbal in de lucht verscheen. De P^f^iers in te laten. Door de glad richting en hoogte van het verschijn- 1 Jjf*? XfJ.ef<^e sei maakten op hen de indruk, dat de u* j stilstand worden ge- 1 bracht, waardoor een botsing met de stilstaande bus onvermijdelijk was. De voorste bus werd aan de achter zijde zwaar beschadigd. Van de twee de bus werd de voorzijde in elkaar gedrukt en werd de zijkant ook zwaar beschadigd. Vier van de gewonden 2? B.z.a. r.k. huishoudster leeftijd 59 jaar, goed kun nende koken en huishou delijk onderlegd. Geen heer alleen. Br. onder no. 7520 bur. v. cl. blad. 2" Gevraagd: meisjes of geh. vrouwen v. d. mangel voor hele of halve dagen. Hoog loon verg. reiskos ten. Wasserij „Ancro". Voorschoten. Voorstr. 33. 2? Ter 1 mei gevraagd r.k. arbeider op veebedrijf, goed kunnende melken. Woning beschikbaar. J. M. v. d. Poel. Westvlietweg 29. Voorburg, tel. K 1700 728656. 2* De meest gevraagde diploma's, de nieuwste wij ze van instructie, is uw waarborg voor een vlotte opleiding 5.. vol lesuur. Rijks- en burger-gedipl. instructeur. Rijschool „Lo- wi". Coornhertstr. 63. tel. 23113. 2 Rinderrijwtelen f 25.— goedkoper Door aankoop van enorme partii kinder rijwielen jongens en meisjes met remnaaf in 5 kleuren Volle garantie Thans t 56 alleen con tant. Fa Dusoswa. Turf markt 2 Leiden Kerkstr 48. Noordwijk: Zeeweg 1 Katwiik/Zee 2 Knlttax. de konine der breimachines Met 198 naalden. draadgeleider kluwenhouder, toerentel Ier en verende tongnaal den. prijs f 360.— Mode) 164 naalden, de breimachi ne voor iedereen f 270 't Breimachinehuis. Haar lemmerstraat 196a. Leiden Tel 23214 2 1958 de nieuwe Sol.*x direct leverbaar. Noe mooier nog solider, nog krachtiger Gebr Huismat Hogewoerd 66-68 Eigen financiering Tel 31292 2 Rooijackers en naaima chines een begrip: prima kwaliteit, voordelig, vlotte service! Vraag vrijblijvend bp-'oek ?an huis en. ook U zult overtuigd zijn. Naai machinehandel Rooijackers Leemansstraat 31. Leiden, tel. 31324. Bij aankoop van f 5.— De Gruyter - artikelen krijgt U het Snoepje van de Week voor slechts 10 cent en bovendien geldig tot en met 4 februari 1958 Pindareep melk. 25 ct Picnicreep melk, puur 1 5 et Dubbeltjesreep. melk, puur1 O ct Goudreep25 ct melk, puur, melk-mokka Hazelnootreep melk 25 ct Rozijn-Nootreep 30 ct 2 Wasmachines f 395. met sneldroger merk Al- ba Lien onverwoestbaar gaat een mensenleven me de. Enkele beschadigde machines belangrijk goed koper Ook op gemakke Hike betallnesvoorwaar den. Firma Dusoswa, Turf. markt 2 te Leiden. Kerk straat 48 Noordwijk Zee weg 1 Katwiik/Zee *2* Iedereen is enthousiast als wij uw matras over trekken met damast Eer één-pers vanaf f19 50 twee-ners vanaf f 26 50 Smits bedden en taoiiten- magaz Mare 98 Vro' wen- steeg 9 tel 23913 2 Verhuur zonder chauf feur 6.per dag. 6 ct. p. km. Langere termijnen speciale tarieven. Al onze wagens zijn verwarmd. Utrechtse Jaagpad 16a. Leiden. 2 Jong echtpaar met baby zoekt kamers met gebruik van keuken. Vrouw gene gen in de huishouding mee te helpen. Br. onder no. 7526 bur. v. d. blad. SC R.K. Meisje vraagt voor zo spoedig mogelijk een kamer. Br. onder no. 7521 bur. v. d. blad. '2? Te koop aangeboden: een Duitse kruissnarige piano. merk Reinhold Schöthler. Prijs f 650.-. Te bevragen Kam. Onneslaan 18. 2 Verhuur zonder chauf feur. 4-5-6 pers. All risk- verzekering. De zaak met de grootst mogelijke ser vice. billijke tarieven. Werkhoven's luxe auto verhuur Van 't Hoffstraat 11. Leiden, tel. 22300. SC Uw Hoover wasmach. kan 200.- waard zijn. Ruil nu in. Div. modellen. Tech. Bureau v. d. Burg. Rapen burg 57. tel. 26556. 2 Berini bromfiets M21 aangeboden, als nieuw. 1 jaar oud 225.-. Janvos- sensteeg 34. 2 Wegens vertrek heren fiets als nieuw, prima staat 50.-. Philips radio BX690 A met 9 colfbanden iets aparts van 585.- voor ƒ150.-. Sleestofzuiger 125 V. 25.-. Maresingel 3. 2 Toekomstige motor- en scooterrijders!! Wij hebben weer wat staan, mooi er minder mooi. ook 1 seoo ter. en.... deze 2e hands motoren kosten niet veel. Dus grijpt uw kans. Valk a. d. H. Schouw. Voor schoten. 2 Wilt U uw rijbewijs halen? Wij staan de hele dag voor u klaar, met nieuw verwarmd lesmate riaal 5.- per lesuur. Auto rijschool John Remmers waal, Utrechtse Jaagpad 16A. 2* Schrijfmachine. Door inruil enkele prima wer kende schrijfmachines aangeboden, van 69- af. o.a. ..Remington". ..Royal". ..Smith Bros" met normale en brede wagens. Slechts beperkt aantal. Resedastr. 2. Leiderdorp, tel. 24191. (K 1710). 2* Voor een rijbewijs naar de gedipl. vakman. Dat is uw garantie voor een snel le en vakkundige opleiding Rijschool „Lowi". rijks- en burger-gedipl. instruc teur. 5- p. u. Coornhert- straat 63. tel. 23113. 2. Roovackers en naaima chines één begrip. Wilt U verzekerd zijn van prima kwaliteit. ervaren vak manschap en vlotte ser vice?. dan uw adres: Naai machinehandel Roovackers Leemanciraat 31, Le:den tel. 31324. Accu's voor alle doel einden. Tevens reparatie en revisie van alle merken onder schriftelijke garan tie. Handel en industrie korting Accu-service Groenen Nieuwe Rijn 106 Tel. 23140. Leiden 2* Gasf., linnenk., schrijf- mach., bur. Kuoersbusch gasfornuis, brandend te zien. hang- en legkasten, stoelen, clubfauteuils, le- dik. spiralen, gashaarden, gasstellen, mah. secretaires dressoir, vloerkleed, da- mesbureaux. divans, bad kuip. Nieuwe Rijn 60. let op 60. Tel. 22150. 2* Te koop: twee schuren, afm. 4.75 m. bij 3.75 m. Geheel van schotten met bout en moer gemonteerd. Te bevragen bij: N. Bolle- boom. Dr. v. Noortstr. 12c Stompwijk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3