(heferine 4 Bloeiende N.R.K.M.-Leiden hield jaarvergadering Griep? Chefarine„4" doet wonderen KABO, afd. Leiden belegde jaarvergadering Scherp Katholieke Jeugdraad Leiden sprak over open vormen van het jeugdwerk Overleg structuurplan mogelijk Amanuensis C. v. d. Reyden nam afscheid Leids professor maakt studiereis naar Moskou Propaganda-uilvoering van „Sint Liduina" WOENSDAG 29 JANUARI 1958 DE t.EIDSE COURANT PAGINA 2 De Middenstand niet zonder zorgen „In den Vergulden Turk" heeft gis teravond de afdeling Leiden van de N.R.K.M. haar jaarvergdering ge houden. De voorzitter, de heer J. C. J. Lambermont, sprak een woord van welkom, dat in verband met de zwaarbeladen agenda kort was. Bij de ingezonden stukken, die vervol gens behandeld werden, werd ruime aandacht besteed aan een schrijven van „Nationaal Grondbezit", waarin bekendheid werd gegeven aan de nieuwe financieringsmogelijkheden van winkelpanden. Voorts waren er circulaires over verhoqgde contributie kinder-bijslag en over het regionaal appèl van de r.k. Middenstand, waar voor de afdeling Leiden als gastvrouw zal optreden. Punt drie van de agenda was voor lezing van het jaarverslag door de se cretaris, de heer J. Pierrot. Het werd een bonte mengeling van nuttige, leerzame en aangename bijeenkom sten en van contacten met de over heid, die het welzijn van de midden stand beoogden. De voorzitter dankte de heer Pierrot en de heer J. Caste- lein, administrateur, voor de zorg, die zij aan de samenstelling van het verslag hadden gewijd, waarna hij zelf een terugblik wierp op het voor bije jaar. Deze betroffen in hoofdzaak de werkzaamheden van het bestuur, dat naast een enkele teleurstelling zoals geringe belangstelling voor de cuj-sus „Practische Verkoopkunde en het niet verbeteren van de ver keerssituatie op het punt Haarlem merstraatPelikaanstraat vele successen mocht oogsten. Toekomst niet rooskleurig. Hiervan noemen we de inrichting van een huis ten behoeve van de verdreven Hongaren, de totstandko ming van vakantieregelingen en het overnemen door de minister van het idee tot wijziging in kleur en for maat van de bankbiljetten van twin tig gulden, ter onderscheiding van die van tien gulden. Het N.R.K.M.-bestuur heeft nog vele pijlen op zijn boog, waarvan eveneens een groot aantal ter spra ke werd gebracht. Eenstemmig verklaarde de kascom- missie, dat zij bij controle middelen en bescheiden in orde bevonden Middelen,die'iodegehelewei.ldbero.md had, waarna een nieuwe kascommis- 3 sie werd benoemd op voorstel van het - - bestuur. Deze zal bestaan uit de he- baai brachten. De vier middelen iezamen ren L. Leune, W. Brandt en Th. I werken nóg beter en helpen ook dan, Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen! Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen,die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al Niet brood alleen. Met algemene stemmen werd ver volgens de begroting goedgekeurd, waarna de bestuursverkiezing aan de orde was. Aftredend waren de vice- voorzitter J. van Zijp, secretaris J. Pierrot en het bestuursldi J. van der Meer. Ze hadden zich herkiesbaar gesteld e* wei-den bij acclamatie her kozen. In de rondvraag kwam men een ogenblik terug op de scheiding in de belastingheffing voor man en vrouw in één bedrijf, waardoor men de niet- gerechtvaardigde progressiviteit van de belastingheffing wil teniet doen. In een kort woordje bezwoer de geestelijk adviseur, pater J. H. L Nieuwenhuysen, de vergadering, niet alleen te denken aan materiële. Men moet zich bewust zijn van het Kind schap Gods, waarvan men kan getui gen dooi het betonen van een waar achtige naastenliefde. Ook beval hij de retraite aan, die binnenkort te Noordwijkerhout gehouden zal wor den. Na de sluiting van de huishoudelij ke vergadering vertoonde de heer P. J. van der Zanden Jr. een serie schit terende lichtbeelden over „Oud Lel den". In de uitleg waarvan hij de plaatjes vergezeld deed gaan, brak hij een lans voor het behoud van het oude, dat wij nog bezitten. De heer Van der Zanden gewerd de dank van bestuur en vergadering. wanneer andere middelen falen. Burgerlijke Stand Geboren: Jelle zn van L. van der Leeuw en P. de Vries; Saskia dr van M. J. Reynvaan en A. A. Gr ie der; Sophia dr van W. F. Gubler en C. van Tongeren; Josephine Maria Alida dr van T. A. M. van Uggelen en M. A. van den Akker; Johanna Cornelia dr van C. G. Hoedemakers en C. Bouckaert; Johanna Geertruida Theresia dr van H. Koolloos en P. J. Hoogervorst; Johannes Wilhelmus Jacques zn van W. F. Korndorffer en M. G. de Groot; Veronica Jacoba Maria dr van P. A. A. van Saase en M. A. van der Kley; Neeltje Pieter- nella dr van G. Kroon en D. van 't Oever; Theodorus Hendricus zn van J. van Leeuwen en G. J. van Looij. Overleden: E. M. CoLpa 72 jr echt genote van P. Lagas; W. P. Stork 54 jr echtgenote van C. F. P. F. Q. L. H. Bannier; P. A. Merx 10 jr zoon; P. Holswilder 90 jr man; J. van Velzen 72 jr man; A. C. Felix 57 jr echtge note van W. Simons; C. Tijsterman 57 jr echtgenote van C. A. M. Caste- lein. Gebundelde krachten T I In het gebouw voor Chr. Sociale Do heer Lambermont bracht hulde Belani;en werd gisteravond onder ■n dank aan de scheldende voorzitter eo(,d<. belangstelling de jaarvergade- van V.V.V.. de weUtouder D. J. v. d.rlng de eerste vergadering tevens in Kwaak. Hu gewaagde vootU van eenhet nieuwe jaar, van de katholieke nog steeds groeiend ledental. Ook het verheugend-grote bezoek aan de ver gaderingen is een teken, dat de ver eniging bloeit. bond van overheidspersoneel, de KA BO afd. Leiden, gehouden. De voor zitter, de heer W. Lagerberg, sprak in zijn openingswoord zijn beste wen- Zün verwachting voor het eerste v0°r 19j8 verwelkomde in half inr van 1%8 W1c niettemin niet I het «NJMMlder de nieuwe distnctsbe- - 3aar 1958-wa5? ™ctt«min niet i Stuurder, de heer P. Th. Siep, die in hoopgevend voor de middenstand: een rr,' "„7, i voortgaande daling In de omzet, met „etr*den Da de secreterfs veïhinS ?™*J^^vr^e„nd«^- j ^enaedr»r.S voorg": den branches, naast een grotere con currentie zullen het de middenstand niet gemakkelijk maken. Spr. wees tenslotte op het belang van een gezonde middenstand voor land en volk en eindigde zijn over zicht met het uiten van de wens, dat er zegen moge rusten op het werk lezen door de 2e secretaris en onder dankzegging aanvaard. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat het afgelopen jaar niet ongunstig voor de afdeling is verlopen. Het ledenaantal nam weer toe en beliep per 1 januari 1958 233 van de N.R.K.M.-leden. Aansluitend personen. De penningmeester gaf een op wat de voorzitter gezegd had over inzicht in de financiële positie en kon de pogingen om de belastingheffing mededelen, dat er een batig saldo van voor man en vrouw, die samen in de zaak werken te scheiden, gaf de heer C. Meerpoe! een kleine toelich ting op deze materie. Onder applaus van de vergadering, werd de penningmeester, de heer G. Heemskerk, na lezing van het fi nancieel jaaroverzicht door de voor zitter gedéchargeerd. De heer J. Com- pier, van de S.A.N.T.O.S.-commissie, gaf vervolgens een overzicht var. de werkzaamheden van deze oommissie. POTLOOD en GEEST No. 520. Horizontaal: 1. stad in Duitsland in Hessen, 6. over, langs, 8. gesloten, 10. verdikking der opper huid, 12. hoofdbestanddeel van pot- as, 13. afkorting op telegramformulie ren, 14. bastaarduitgang, 16. motor schip, 17. herdersvorst te Karmel, die aan David hulp weigerde, 18. ont dekking (Eng.), 20. mak, 21. welaan, 23. oorlogsgod, 25. deel van het schaakspel, 27. vis, 29. voorvoegsel. 30. deel v. e. huis. Verticaal: 1. Wild zwijn, 2. kade, 3. reeks, 4. gebod, 5. tocht, uitstap, 7. boom, 9. boom, 11. ijzeren pin, 12. bindlat, 15. grove, wollen stof, 18. plaats bij Gotenborg, middelpunt van Zweedse folklore-beoefening, 19. bid (Lat.), 21. gem. in N. Brab., 22. te gen 24. ieder, 26. Europeaan, 28. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 519. Horizotaal: 1. Sont, 4. pias, 8. oom, 10. kat, 11. o.r., 12. mis, 14. ra, 15. Dante, 17. Vincent. 19. snoek, 21. la. 23. alk, 24. al 25. ora, 27. sla, 28. smak, 29. Kaïn. Verticaal: 1 soos, 2. oor, 3. N.M., 5. ik„ 6. aar, 7. stal, 9. Lincoln, 12. manna, 13. steek, 15. dis, 16. enk, 18. blos, 20. plan, 22. arm, 24. Ali, 26. Aa, 27. sa. 1634,07 in de kas aanwezig was. In de plaats van de heer Sieker werd tot lid van de kascommissie benoemd de heer Wantst. Districtsbestuurder P. Th. Siep, die vervolgens het woord verkreeg, hoopte op een prettige en grote me dewerking. Hij was er overigens wel van overtuigd dat dit zou gaan, want Leiden heeft bij het bondsbestuur een goede naam. De heer Siep kwam hier na te spreken over een min of meer subtiele kwestie, n.l. de verhouding KAB-KABO-ARKA. Hij vond dit fei telijk geen probleem, doch wel een vervelende toestand. Wij betreuren dit zeer, aldus spr., want wij hebben in het geheel geen behoefte aan een rel over deze zaak, omdat hierdoor In „Het Vlies" kwam gisteravond de Leidse Katholieke Jeugdraad voor het eerst in het nieuwe jaar bijeen. Deze raad behoort een bindend ele ment te zyn voor alle katholieke jeugdgroepe ringen in Leiden. De voorzitter, de heer Th. Scholte, me moreerde dit in zijn openingswoord maar hoe kan men van een bindend element spreken als de bindende eigenschappen ontbreken? Belang stelling van bestuursleden der katho lieke jeugdverenigingen is toch wel een eerste vereiste, en de vergade ring gisteren gaf weer eens duidelijk aan, dat deze belangstelling ten ene male ontbreekt. De voorzitter hoopte niettemin tot een vruchtbare gedach ten wisseling te kunnen komen. Uit het overleg bleek wel duidelijk, dat nieuwe vormen van jeugdwerk in de aandacht staan. In het alge meen trekken de open vormen van jeugdbeweging de meeste aandacht. Men sprak over jeugd en techniek, over het aanleggen van een karto- theek, waarin de adressen van de jongeren zijn opgenomen, over een fietsbedevaart, over het zélf muziek maken van de jonge mensen, over verloofdencursus en conferenties voor jeugdigen. In deze bijeenkomst nam men af scheid van mej. Paula Kellenaers, die als secretaresse wenste af te treden. De voorzitter bracht haar dank voor het vele goede werk, dat zij voor de jeugdraad heeft gedaan. Hij hoopte, dat zij als afgevaardigde van de „volksdans" aan de vergaderingen van de jeugdraad zal blijven deelne men. de eenheid wordt stukgemaakt. Het was vooral de eenheid waarop de heer Siep sterke nadruk legde. Alleen via de vakcentrale, de KAB dus, kan het katholieke overheidspersoneel een zo volledig mogelijke belangen behartiging bereiken. Door de bundeling van het gehele overheidspersoneel in één organisatie wordt tevens de katholieke eenheid en solidariteit bevorderd. Omdat iedereen, die lid wil worden van de KAB deze kans móet krijgen heeft de KABO zich genoodzaakt gezien de af bakeningsovereenkomst met de AR- KA op te zeggen. Door het uittreden van de ARK A is helaas schade toegebracht aan de eenheid. De KABO blijft evenwel volkomen bereid in alle vriendschap met de ARKA te streven naar een fusie van beide organisaties, doch het is niet mogelijk iets positiefs te be reiken wanneer de vakorganisatie niet aangesloten is bij een centrale. Er moet eerlijk worden gestreefd naar één grote bond van overheids- en semi overheidspersoneel; alleen gebundelde krachten kunnen resulta ten afwerpen. De voorzitter bracht zijn dank uit aan de districtsbestuurder voor zijn uiteenzetting van deze moeilijke zaak waarna de bestuursverkiezing ter sprake kwam. Er waren geen tegem candidaten door de leden gesteld, zo> dat de aftredende heren Staats, de Wilde, Bode, Verplancke en Doffer- hoff in het bestuur herkozen werden. De rondvraag bracht nog een paar punten aan de orde en enkele moei lijkheden werden uit de weg ge ruimd. De voorzitter kon de verga dering met dank voor de opkomst tij dig sluiten. Er bestaat geen twijfel: de betrok ken gemeenten zijn bereid het over leg over het structuurplan voort te zetten. Dit werd gisteren duidelijk uit het artikel, dat wij plaatsten naar aanleiding van een beschouwing in „Het Vaderland" over Leiden, waar in de burgemeester van Leiden zei, dat grenswijziging voor Leiden ge biedend noodzakelijk is. De burge meester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff, zal eveneens verdere be sprekingen niet in de weg staan, ook al heeft hij verklaard, dat hij de uit lating van burgemeester van Kinschot „allerongelukkigst en ontactisch" vindt. Een mening die jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, blijkens een nieuw Gistermiddag werd onder grote be langstelling, vooral van de zijde van de universitaire gemeenschap, af scheid genomen van de heer C. v. d. Reyden, amanuensis aan bet Geolo gisch Instituut. De heer v. d. Reyden heeft na een bijna 36-jarige ambts-, periode thans de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en trekt zich thans uit zijn bezigheden aan het instituut terug. De amanuensis trad in september 1921 bij het Rijks Geologisoh-Mine- ralogisch museum in dienst. Al die jaren heeft hij o.a. de projectie tij dens de colleges verzorgd en het zou niet doenlijk zijn het aantal te noe men van de etiketten, die hij heeft gesneden, de kaarten welke hij op linnen heeft geplakt en de lantaarn plaatjes, welke door hem zijn inge lijst. De heer v. d. Reyden werd bij zijn 30-jarig ambtsjubileum reeds om zijn grote verdiensten geëerd door de onderscheiding van de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het was prof. dr L. U. de Sitter, die tijdens de afscheidsbijeenkomst gisteren nog eens verschillende ge beurtenissen in de loopbaan van de heer v. d. Reyden belichtte. Spr. zei- de het vervelend te vinden, afscheid te moeten nemen van iemand, die je al zolang kent. De amanuensis was in deze 36 jaren een vast punt van het instituut geworden waar hij een belangrijke rol vervulde en waar hij door zijn verscheidenheid een ge wichtig persoon was. Rond de figuur van v. d. Reyden waren nooit con flicten gerezen, aldus prof. De Sit ter, die de vertrekkende namens de vele studenten een enveloppe met inhoud overhandigde en mevrouw v. d. Reyden bedacht met een boeket fleurige bloemen. Mevr. De Sitter bracht vooral ook aan de echtgenote v?n de amanuensis haar dank over euliet haar woorden vergezeld gaan van een zelf gebakken taart als ver gelding voor het eigen baksel van mevr. v. d. Reyden waarvan men ge noot als de heer v. d. Reyden jarig v/as. Namens de studenten aan het instituut werden ook nog enkele woorden gezegd en werden mevr. v d. Reyden bloemen en haar man een geschenk aangeboden. Men bleef nog even in een genoeglijke sfeer bijeen waarna gelegenheid werd ge geven van de heer v. d. Reyden af scheid te nemen. Leidse Univer iteit Geslaagd voor de Cand. ex. B Wis- en Natuurkunde de heer C. de Wit te Rotterdam; voor het Cand. ex. E Wis- en Natuurkunde de heer O. C. van Belle te Leiden; voor het Cand. ex. L Wis- en Natuurkunde de heer B. Boodt te Leiden; voor het Cand. ex. F Wis- en Natuurkunde de heer B. J. Tinbergen te Leiden; voor het Doet. ex. Scheikunde de heren J. P. Coe- lingh, K. J. Klebe en A. M. Kheir, al len te Leiden. Prof. dr. P. Hendrix, die on langs tot hoogleraar aan de Leidse universiteit is benoemd, om college te geven in de oud christelijke letterkunde en de culturele geschiedenis van de byzantijnse- en latere tijd, is een subsidie verleend voor een reis naar Moskou om daar een studie te maken van de secte der oud gelovigen. De belangstelling die prof. Hendrix voor de Oosters-Orthodoxe kerk koestert, dateert reeds uit zijn stu dententijd. Toen hij te Leiden klas sieke letteren studeerde, stelde zijn leermeester Hesseling hem enige Grieks-liturgische boeken ter hand om eens van de inhoud kennis te nemen. Genoemde vwÉken wekten zijn interesse voor d^Grieks-ortho- doxe kerk en dea^r belangstelling werd nog gestimuldffd door de „an tieke mysteriën" van Bolland. Dit is dan ook de reden waarom hij van het begin der dertiger jaren regelmatig naar Rusland en de randstaten is ge gaan om met de Grieks-orthodoxe kerk in contact te komen. Zijn eerste bezoek op deze reizen gold de be kende kloosters op de berg Athos. Nadat de hoogleraar in 1938 voor het laatst het paasfeest in Moskou had meegevierd, zag hij het vorige jaar de Russische hoofdstad terug, waar bij hij in aanraking kwam met de secte der oud-gelovigen. Priesterloos. De secte der „priesterloze" oud- felovigen, zo zegt prof. Hendrix, raagt een merkwaardig karakter. Zij is sterk eschatologisch georiën teerd en verwacht de wederkomst van de Heer, die dan met haar de eeuwige liturgie zal gaan vieren. artikel in „Het Vaderland" min of meer deelt. Hij zei, dat de bewering van de burgemeester „niet zo pretiig was voor de betrokken gemeenten". Niettemin: overleg is mogelijk, en daarom betreuren wij het zeer, dat de kop boven het artikel in onze krant van gisteravond een tegengestelde mening verkondigde. De lezers zullen begrepen hebben dat het woord „onmogelijk" gelezen moet worden als „mogelijk". Een vergissing van de zetter ver anderde deze kopregel in het tegen deel van wat de schrijver bedoelde. JAARVERGADERING SPEELTUIN VERENIGING 'ZUIDERKWARTIER' LEIDEN In de recreatiezaal van de H.C.W. aan de Zoeterwoudseweg hield gis teravond de Leidse Speeltuinvereni ging „Zuiderkwartier" haar jaarver gadering. Na het openingswoord van de voorzitterde heer F. Knaap, wer den de verschillende jaarverslagen voorgelezen. Uit een en ander bleek, dat „Zui derkwartier" een bloeiende vereni ging is. Het ledental bedraagt mo menteel 225, terwijl niet minder dan 465 kinderen al of niet regel matig de speeltuin bezoeken. Op deze vergadering kwam ook het be stuursbeleid ter sprake. Veel heeft de vereniging te danken aan de he ren L. D. Planjer en B. Schoon. De perspectieven voor 1958. zijn goed. In dit verband werd gewezen op het plaatsen van een houten clubgebouw op het speeltuinterrein, waarmede zeer waarschijnlijk reeds dit voor jaar begonnen zal worden. De heer W. Roman, die in de loop van de avond tot lid van verdienste werd benoemd, ontving een diploma. Na mens het damescomité werd aan zijn echtgenote bloemen overhandigd. De heer Schoon, die vorig jaar reeds tot ere-lid was benoemd, kreeg even eens een diploma. Op het eind van de avond werd nogmaals over het clubgebouw ge sproken. De vergadering ging ak koord met de voorlopige bouwplan nen. De gemeente zal echter nog haar toestemming moeten verlenen. Daar men het gebouwtje in de toe komst nog uitgebreid wenst te zien werden de leden op het hart gedrukt om de spaaractie te blijven steunen. De heer Roman zorgde daarna voor een grote verrassing. Hij bood de voorzitter namens de nieuwe dona teurs een bedrag van ruim ƒ200 voor het bouwfonds aan. Tussen de agendapunten door werden enkele films vertoond, welke door de Cana dese ambassade ter beschikking wa ren gesteld. Daar volgens deze mensen alleen de hemelse kerk de mysteriën viert, be palen zij zich uitsluitend tot bidden. Vandaar dat zij geen priesters heb ben maar slechts voorbidders, die met hen de kerkelijke uren de horen houden. Daar de secte over enige decenniën uitgestorven zal zijn, wil prof. Hen drix haar thans grondig bestuderen omdat zij niet alleen een oude Russi sche religieuze traditie bewaart, maar ook een oude Russische levenswijze met typische gebruiken. CEBUTO-FILMAVOND TE LEIDEN Een koude winteravond is de beste tijd om reeds plannen te maken voor een geslaagde zomervakantie. Gis teravond waren adspirant-vakantie- gangers in zo grote getalen bijeen gekomen om de mogelijkheden voor zulk een vakantie te leren kennen, dat de foyer van de Stadsgehoorzaal geheel was uitverkocht. De heer H. Willems, propagandist van het jubi lerende reisbureau Cebuto leidde verschillende films in over de „va kantielanden" Spanje, Italië en Duitsland. Zeer veel succes oogstte de heer Willems met zijn zelf vervaardigde kleurendia's onder de titel „Een kris kras tocht door Eiuropa en Marokko". In vlot tempo werden deze schitte rende dia's vertoond, omlijst met zeer toepasselijke muziek en een ge zellig praatje. Na de pauze werden nog enkele kleurenfilms gedraaid uit Zwitserland en Oostenrijk, waarvan vooral de nieuwste film over Oostenrijk zeer veel succes had. Het publiek uitte met een krach tig applaus haar dank voor deze zeer geslaagde avond. Dievenpad voert verder. Dezer dagen, vermoedelijk tussen zondag en dinsdag, hebben dieven hun slag geslagen in de cantine van de gemeentelijke tennisbaan aan de Haarlemmerweg. Met een breekijzer hebben ze de deurpost ontzet, waar na ze het slot konden forceren. Met medeneming van een fles butagas en een gascomfoor zijn ze tenslotte ver trokken. Boeken voor de Arenden. De Arendentroep van de St. Lode- wijksgroep probeert de troepbiblio theek weer op peil te brengen. Wie van U is nog in het bezit van jon gensboeken die toch maar ongebruikt op de zolder slingeren en waaraan de verkenners nog zoveel plezier kunnen hebben? Stuurt U dan even een berichtje aan hopman C. A. v. d. Linden, Hugo de Vriesstraat 57 of belt U, nummer 20815 en de Arenden komen direct. Concert De beroemde violiste Johanna Martzy, zal met aan de vleugel Jean Antonietti op dinsdag 4 februari voor de Leidsche Kunstkring in de Stads gehoorzaal een concert geven. Zij speelt werken van Vivaldi, Bach, Hindemith en Brahms. Volleyballiefhebbers attentie. Donderdagavond 8 uur spelen de dames van de r.k. volleybalvereni ging Argos een wedstrijd tegen St. Paul uit Dordrecht. Wie zin heeft om de dames te komen aanmoedieen en van het volleybalspel te genieten is van harte welkom. De wedstrijd wordt gespeeld in het Gymnasium aan de Fruinlaan. Hedenavond weer K.A.J. in de Maria Gijzensteeg. Toegang voor jongelui van 14 tot 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v. d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Lakenhal: Eretentoonstelling Coba Ritsema, Werkd. 104 uur; donder dag bovendien 7.309.30 uur; zondag 15 uur (tot 27 januari). Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 29 Januarij 1858. Berlijn. De mis te Leipzig is niet gunstig afgeloopen De helft van het aangevoerde laken is onverkocht gebleven. De witte en gekleurde flanellen hebben beter aftrek gevonden Advertentie: T hé dtr e Ley- de. Mardi, 5 février 1858 une seule Reprêsentation, extraordi naire et exceptionnelle donnée par les Artistes Zouaves du Thédtre d' Inkermann (Crimée), les mêmes qui ont joué le Vau- deville sous le feu de l'ennemi devant Sebastopol enz. Les Zou- aves rempliront les Róles des Femmes. De Leidse „Gastspelers" hebben gisteravond met veel succes hun pa- rade-paardje: het toneelstuk „Daar Liegen we ons uit" voorgereden. Dit maal speelden de tonelisten, onder leiding van regisseur Jac. Buis, voor leden en donateurs van de afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Kath. Invaliden'bond „St. Liduina" en voor andere belangstellenden. Van zeven uur af reden de wagens af en aan, die de invaliden op de plaats van bestemming het St. An- tonius Clubhuis brachten. De zaal was goed-gevuld toen de heer D. Lub. als voorzitter van de afdeling, een woord van welkom sprak. Hij verwelkomde o.m. vertegenwoordi gers van de Alg. Ned. Invalidenbond, van de Bond van Militaire Oorlogs slachtoffers en een afgevaardigde van de transportarbeidersbond. Hij wees er op, dat de invalidenbond reclame nodig heeft en dat het dus goed is, van tijd tot tijd propaganda-uitvoe- ringen te geven. De afdeling moet zich kunnen uitbreiden, het getal le den groter worden. Het werk van de invalidenbond vraagt veel geld, en daarom zijn ook de bijdragen van de donateurs dringend nodig. Hij vroeg belangstelling voor de straatcollecte cue de afdeling samen met de ANIB op 15 februari a.s. houdt. Men heeft collectanten nodig. De Gastspelers vonden vervolgens eert dankbaar publiek voor hun vele toneelleugentjes. Terecht sprak de heer Lub in zijn dankwoord tot het gezelschap van een geslaagde voor stelling. Agenda Leiden WOENSDAG, 29 JANUARI. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Expogé. Filmlezing „Op stap in Amerika" door mej. H. Tol. „De Har monie", 8 uur nam. Leidsch Politie Muziekgezelschap. Uitvoering Stadsgehorozaal, 8 uur Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 29508; Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina. park 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 2431 januari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", 18 jaar. Lido: „Inbraak met geweld", vol wassenen. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „De hel der verlorenen". 14 jaar. Rex: „In de sloppen van een we reldstad", 18 jaar. NOORDWIJK „GEJASTE" CAFEBEZOEKER. j Tijdens het week-end viel het een Noordwijkse caféhouder op, dat zo g tegen het „De hoogste tijd, heren!" I een jongeman in de zaak er plotse- ling erg omvangrijk uitzag. Al gauw I stelde hij vast, dat deze bezoeker en E nog twee andere jongeheren er tus- f senuit waren getrokken zonder hun I verteringen te betalen. De combinatie I lag voor de hand en bleek later ook juist te zijn, dat de omvangrijke heer, ook de jassen van zijn kornuiten had j aangetrokken om deze gelegenheid te geven er onopvallend vandoor te gaan. Onze kastelein nam snel zijn maat- i regelen :n wist op de Kerkstraat een I lid van dit trio in de kraag te grij- g pen. De politie werd in de zaak ge- I mengd en nu kwam al gauw aan het licht, dat dit edele drietal, afkomstig g uit Stomp wijk, op die manier op kos ten des caféhouders een uitgaans- avond hadden willen hebben. Zijn I beide makkers bleken inmiddels I spoorloos. Eerst geruime tijd later I kwam er een telefoontje uit Stomp- I wijk, waarbij men laconiek bij de g politie informeerde of de derde man soms aan het bureau verbleef. Na- I tuurlijk kreeg hij een uitnodiging, I cok maar eens kennis te komen ma- a ken. Toen bleek, dat de politie de g identiteit van de informateur kende, 3 leek dit de heren ook het beste. Na I enige tijd verschenen zij aan het po- litiebureau, waar ook de kastelein I aanwezig was om hun de rekening te I presenteren en de excuses van deze klanten in ontvangst te nemen. NOORDWIJKERHOUT Woningbouw Architect J. van B Vliet te Leidschendam heeft namens de heer C. Th. Hoogervorst alhier, het bouwen van een bungalow aan de Schulpweg opgedragen aan de firma J. W. van Leeuwen, alhier.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2