S)e CetdóeSoii^cmt Djakarta is vast besloten Nederlanders te elimineren 3 Leden van Russisclie Ambassade te Den Haag uitgewezen Op heterdaad betrapt bij spionage PRATEN OF NIET? Hevig gevecht Israël-Syrië Tegenslag aan de Zuidpool Ongeregeldheden op Cyprus Prins Bernhard werd ere-stamhoofd in Liberia Een-en-twintig jaar in een oerwoud als gevangenen Geen serieus antwoord Nassers dromen Montgomery's opvolger Meer bewolking Directeur: C M v. HAMERSVE1D. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 29 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14321 Haat regeert in Djakarta BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd.f ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. TILBURGS MUISJE HAD EEN STAARTJE De activiteit van rode spionagecomplotten heeft de Binnenlandse Veilig heidsdienst tot meer spectaculair werken gedwongen. Dezer dagen zijn drie vertegenwoordigers van de Russische Ambassade te Den Haag uitgewezen omdat zij zich hebben schuldig gemaakt aan spionage. De uitgewezenen zijn de adjunct-legerattaché, kolonel L. Tchernof, de adjunct-marineattaché, lui tenant ter zee-I, V. Zenin en een van zijn secretarissen, die optrad als tolk. Het drietal werd op heterdaad betrapt toen zij berichten en foto's over mi litaire objecten overhandigd kregen; zij moeten het land per 25 januari ver laten hebben. De Nederlandse regering heeft de zaak zo hoog opgenomen, dat ze er se rieus over gedacht heeft, de gehele militaire staf van de Russische Ambas sade uit te wijzen. Nederland heeft ook geen militaire staf in Moskou. militairen, die veelvuldig gefêteerd werden door de vreemdelingen, arg waan. Hij bracht rapport uit aan zijn meerderen en die schakelden de BVD in. Agenten van deze geheime dienst werden goede maatjes met de Rus sen en kwamen op die manier het een en ander van htm werkmethoden te weten. Toen hun inlichtingen „rond" waren, hebben de Nederlan ders een strik uitgezet voor de nieuwsgierige Russen. Er werd afgesproken, dat er mili taire gegevens op papier en geheime foto's zouden worden overhandigd. Tijdens dit voor de Roden heug lijke feit, kwam de BVD een dom per op de vreugde zetten. De op he terdaad betrapten konden niet gear resteerd worden op grond van hun diplomatieke status. Wel werd hun aangezegd, dat ze het land voor 25 januari verlaten moesten hebben. Door BVD om de tuin geleid In de zaak, die thans weer aan het licht gebracht is, schijnt ook de Til- burgse musicus, die op 28 september van het vorig jaar werd gearresteerd, een active rol gespeeld te hebben. Gelukkig verkeerde de gehele affaire nog in een beginstadium, dank zij de spoedige ontdekking. De „tussenper sonen", die met de Russen samen werkten bleken bij de ontknoping bijna allemaal agenten van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst, die hun rol hadden meegespeeld om verbin dingen en de deelnemers aan het complot te kunnen controleren. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken te Den Haag wilde geen commentaar geven op het bericht. HET NET SLOEG DICHT Enkele maanden geleden namen de militaire attache's van de Russische Ambassade contact op met verschil lende militairen van lagere rang, in hoofdzaak marinemannen uit Vlis- singen en Den Helder. Aanvankelijk tocnden de Russen een heel simpele interesse voor de haven van Den Hel der en voor de Nederlandse industrie. Voor dit laatste onderwerp hadden zij contact gelegd met enkele bur gers. Toen deze contacten tot stand waren gekomen, kreeg één van de HET VRAAGSTUK, waarover de wereld thans piekert, is: gaan we met de Russen praten of gaan we niet praten? En als we gaan praten, waarover zullen wij het dan hebben? Voor kameraad Kroestsjef is dat helemaal geen probleem; tussen twee slokken wodka door betoogt hij: la ten we maar beginnen, net als bij een lekker etentje, met een voorgerecht. Dan komt de rest van zelf. Kroestsjef vergeet echter één ding, nl. dat de soep ook klaargemaakt moet worden. En degene, die de soep moet koken, moet van tevoren weten, wat hij wil gaan koken, anders wordt het een raar soepje. „Waarom kunnen we niet beginnen met een niet-aanvalsverdrag", vraagt Kroestsjef. „Het Westen be- 0 weert, dat het ons niet wil aan vallen en wij in Rusland willen ook alleen maar vrede. Waarom kun nen wij dat niet vastleggen in een verdrag?" Dat is dus de soep van Kroestsjef: praten over een niet-aanvalsverdrag. Maar het Westen vindt dit maar een flauw en zouteloos geval, want wat voor zin heeft zo'n niet-aanvalsver drag? Zo'n verdrag is niet anders dan een plechtige wederzijdse verklaring, dat men elkaar niet zal aanvallen, dat men geen daden van agressie zal ple gen ten opzichte van elkaar. Maar zo'n plechtige verklaring bestaat al, in het Handvest van de Verenigde Naties, dat door 80 regeringen is on dertekend, ook door Amerika, ook door Rusland. Wat haalt het nu uit, als men hetzelfde nog eens herhaalt? Bovendien is het nog altijd niet ge lukt om precies te omschrijven, wat nu eigenlijk verstaan moet worden onder „daden van agressie". Is bijv. het optreden van de Russen in Hon garije een daad van agressie? Nou èn of, zegt het Westen, maar Moskou vindt zelfs een protest van het Wes ten in deze aangelegenheid een on geoorloofde inmenging in zuiver bin nenlandse aangelegenheden van een souvereine staat, hetgeen „derhalve" een daad van agressie is. Men begrijpt de moeilijkheid: als iedereen nu maar van goeden wille was, had men geen onenigheid over het begrip „aanval" en „agressie", maar dan zou een niet-aanvalsver drag ook overbodig zjjn. Zonder goe de wil echter is een niet-aanvalsver drag een wassen neus. En nog niet een9 een ongevaarlijke wassen neus, want zo'n ding is in staat om de goe gemeente in slaap te sussen met een vage belofte zonder vaststaande in houd. Aan kluitjes in het riet hebben we geen behoefte. ER ZAT MUZIEK EN Het is vooralsnog onduidelijk, wat de rol van de Tilburgse musicus S. D. van E. geweest is in deze affaire. Deze werd in oktober 1957 gearres teerd op grond van inlichtingen van een Tilburgse vrouw. Bü een huis zoeking, die volgde werden geheime papieren gevonden, vooral aanteke ningen over militaire objecten. De heer S. D. van E. is dirigent geweest van een Tilburgs orkest maar tot aan zijn aanhouding vertegenwoordigde hij een wijnfirma, waardoor hij in staat was opgemerkt contactpunten te bezoeken en inlichtingen in te winnen. Er werd een strafrechtelijk ondet- zoek ingesteld tegen de musicus: een niet gebruikelijke methode in dit soort gevallen. Het is regel, dat een onderzoek in soortgelijke kwesties in handen van de BVD wordt gegeven. Dan hebben agenten van dit lichaam de verdachte eerst enige tijd geob serveerd. Dat is hier niet gebeurd. Men verwacht, dat de muzikale spion aan het eind van de volgende maand achter gesloten deuren te Bre da zal worden berecht. Het commentaar, dat de Russische Ambassade geeft op het gebeuren is beperkt tot de mededeling, dat een militaire attaché vertrokken is. Het is niet de eerste keer, dat Russen zich te nieuwsgierig tonen naar onze de fensie. In december 1952 werd de correspondent van het Russische persbureau Tass, de heer Pisaref, ge. arresteerd op verdenking van spion- nage voor zijn vaderland. In februari van het volgende jaar werd hij uit gewezen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag heeft vanochtend bevestigd, dat aan drie leden van de Russische ambassade aldaar is ver zocht, het land te verlaten. Ver dere bijzonderheden werden niet ver strekt. Wel werd nog meegedeeld, dat het verzoek „een dezer dagen zal worden geëffectueerd." Nieuw Guinea was slechts voorwendsel Premier Djoeanda van Indonesië heeft een regeringsverklaring afge legd, waarin hij duidelijk heeft laten uitkomen, dat de Indonesische rege- rinb niet van plan is om terug te keren op haar weg van anti-Neder landse maatregelen. Zij zal integen deel alles doen om het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië totaal te doen verdwijnen. Merkwaardig was daarbij de oprechtheid van Djoean- da's erkenning, dat deze situatie zich toch ontwikkeld zou hebben ook al zou er geen kwestie-Nieuw Guinea geweest zijn. Djoeanda deelde mede, dat de vol gende maatregelen zullen worden ge nomen. Aan Nederlandse exporteurs zullen Volgens het Israëlische leger heeft een groep van veertig tot vijftig Sy rische militairen, die op Israëlisch grondgebied was doorgedrongen, twee Israëlische arbeiders neergeschoten en zes anderen verwondingen toege bracht. Het incident zou zich hebben voor gedaan bij de waarnemingspost van de Verenigde Naties, ten zuiden van de Kibboets dam. De Syriëers zouden met geweren en machinegeweren het vuur hebben ge opend op een groep arbeiders die niijnen ruimde. De aanvallers wer den, overigens zonder verliezen, door Israëlische politie verdreven, aldus de Israëlische woordvoerder. De Engelse dr. Vivian Fuchs heeft per radio aan de Amerikaanse basis McMurdo Sound in het zuidpoolge bied gemeld dat een van zijn metge zellen. de 33-jarige Brtise geleerde Geoffrey Pratt, ernstig ziek is gewor den door kool-monoxyde-vergiftiging Een vliegtuig heeft gisteren een cy linder zuurstof afgeworpen voor de zieke. Dr Fuchs heeft telegrafisch om een vliegtuig gevraagd teneinde Pratt zo snel mogelijk naar lager gelegen gebied te brengen, daar de expeditie zich in vrij hoge en ijle lucht bevindt. Hij geloofde, dat Pratt daar snel zou herstellen en zich bij depot 700 weer bij de expeditie zou kunnen voegen. geen uitvoervergunningen meer wor den verstrekt. Voor de uitvoer zal worden overgeschakeld op nationale exportbedrijven, die moeten proberen handelsbetrekkingen aan te knopen met andere landen dan Nederland. De activiteiten van Nederlandse importeurs zullen worden stopgezet. Alleen-vertegenwoordigingen, die bij Nederlandse bedrijven berusten, moe ten worden overgedragen aan natio nale importeurs. Nationale importeurs, die tot dus ver betrekkingen met Nederland on derhielden, moeten in relatie trach ten te komen met andere landen. In Nederland zullen geen bestellin gen meer worden geplaatst en de in voer uit Nederland zal worden stop gezet. Indonesische landbouwprodukten zullen niet meer aan Nederland wor den verkocht en de verkoop van die produkten zal niet meer over Neder land worden geleid. De Indonesische regering is van oordeel, dat de markten voor tabak, rubber, palmolie, thee en koffie van Nederland naar elders dienen te wor den vejplaatst. De regering heeft daartoe de nodige maatregelen geno men. In verschillende sectoren van de ondernemingsproduktie wordt het ge mis gevoeld aan geschoold Indone sisch personeel voor de bediening van machinekamers en het voeren van ondernemingsadministratie. Er zal een lijst worden samengesteld van buitenlandse deskundigen, inclusief Nederlanders, die men tijdelijk nog nodij zal hebben en waarvoor zoda nig aantrekkelijke voorwaarden moe ten worden geschapen, dat zij dit werk zullen willen blijven verrich ten. Daarna zal het nodige worden ge daan om de Nederlanders door an dere buitenlanders te vervangen. Bij nieuwe ongeregeldheden tussen Turkse Cyprioten en Britse militai ren op Cyprus zijn dinsdag vijf Tur ken gedood drie in Nicosia en twee in Famagusta en twee zwaar ge wond. De Turken betoogden evenals maandag voor verdeling van het eiland tusens Grieken en Turken. De Britten openden het vuur om de demonstranten te verspreiden, nadat zij met stenen waren bekogeld. Zij hadden eerst traangas gebruikt. In Famagusta is een avondklok inge steld. Dit was maandag in de Turkse sector van Nicosia gebeurd. Maandag werden bij ernstige onge regeldheden twee Turken gedood en 109 personen werden gewond, onder wie veertig Britse militairen. Tijdens het officiële bezoek van Z.K.H. Prins Bern hard aan Liberia, ontving hij uit handen van de minister van binnenlandse zaken van Liberia een staf, welke Z.K. H. de Prins de waardigheid van ere-stamhoofd verleent. Z.K.H. de Prins gekleed in ceremonieel gewaad ontvangt van de minister de staf. Drie Duitsers onder de wilden De Nieuwe Limburger heeft het verhaal verteld van drie Duitse vlie gers die als slachtoffers van een vlieg tuigongeluk 21 jaar lang in Belgisch Kongo door een stam van het district Tsjoewapa (evennaarsprovincie) ge- rangen werden gehouden. Het betreft stewardess Hilde Feld- kamp, uit Berlijn, nu 53 jaar, de ver pleegster Ilse Henzei, eveneens uit Herlijn, en de ingenieur Gun ter Dahl«- ke uit Hamburg. Met 17 andere passa giers vertrokken zij op 22 junni 1936 uit Berlijn. Boven Belgisch Kongo kwam het driemotorige vliegtuig in een hevige storm terecht en stortte neer. Het Duitse persbureau D.N.B. be richtte in 1936 dat het passagiersvlieg tuig vermist werd en dat alle naspo ringen vergeefs gebleven waren. Maar onlangs ontdekten Britse grootwildjagers dt drie overlevenden wier gezondheidstoestand slecht was. Men zond dadelijk een hef schroef- SOEKARNO IN JAPAN. President Soekamo van Indonesië is woensdagochtend te Tokio aange komen. De president, die verscheide ne weken in Japan zal blijven, zal in de eerstkomende drie dagen de of ficiële gast van de Japanse regering zijn. Met enige verontwaardiging heeft het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken het voorstel van Kroestsjef verworpen dat beoogde een conferentie van regeringsleiders op het hoogste niveau zo spoedig mo gelijk te houden zonder voorafgaand overleg. Kroestsjef wilde dat de staatslie den het gebrek aan overleg zouden goedmaken door te proberen eerst de „gemakkelijke vraagstukken" op te lossen en dan aan de moeilijke te oeginnen. Kroestsjef deed dit voorstel een paar dagen geleden op een partijtje te Minsk, waar stevig werd gedron ken. „Het is niet te hopen", zei het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken gisteren „dat de woorden die hjj daar sprak moeten worden uitgelegd als antwoord op ons zorgvuldig overwogen voorstel. Wij nemen aan, dat de Sowjetunie offi cieel zal antwoorden op de voorstel len, die president Eisenhower heeft gedaan in zijn antwoord aan Boel- ganin op 12 januari". De incidenten in Venezuela Het Ned. ministerie van buiten landse zaken deelt mede, dat voor zo ver op het ogenblik kan worden na gegaan, bij de jongste incidenten in Venezuela geen Nederlanders betrok ken zijn geweest en dat alle Neder landers er in goede welstand verke ren. De regering van Venezuela heeft ex-president Peron van Argentinië gisteren gelast het land binnen en kele uren te verlaten. Zij heeft hem een vliegtuig ter beschikking gesteld, waarmede hij inmiddels te San Do mingo is gearriveerd. vliegtuig om de drie in allerijl naar Stanleystad over te brengen. Inmiddels zijn zij naar Duitsland teruggekeerd. De inboorlingen beschouwden de drie Duitsers als afgezanten uit de hemel, wier vertrek veel ellende over de stam zou brengen. De stam hield de gevangenen diep in het oerwoud verborgen, elke keer als een jachtexpeditie in de omgeving waargenomen was. Eind vorig jaar gelukte het het drie tal ten slotte contact te leggen met de Britse jagers Henry Kimberlin en William Stacher. Een helikopter uit Stanleyville bracht hen terug naar de beschaving. Wat sinds 1936 in de wereld ge beurd was wisten de Duitsers niet. Onder de inboorlingen hadden slechts geruchten de ronde gedaan dat er er gens „in een verre wereld" een grote oorlog gevoerd werd. President Nasser heeft andere Ara bische staten uitgenodigd, tot de voorgenomen EgyptischeSyrische unie toe te treden, nu er volledige overeenstemming tussen Cairo en Damascus is bereikt. Dit is door re geringsfunctionarissen te Cairo be kendgemaakt. Radio-Cairo meldt, dat president Nasser in een vraaggesprek met Ame rikaanse journalisten heeft verklaard: „Ons doel is alle landen van het Midden-Oosten, in overeenstemming met de wensen hunner bevolkingen, te verenigen". Hij voegde hieraan toe, dat deze eenmaking, „met volledige instem ming van de betrokken landen", in twee fasen zou moeten verlopen, na melijk eerst het volgen van een ge meenschappelijke buitenlandse poli tiek en vervolgens de vestiging van de eigenlijke unie. Zoals bekend gaat veldmaarschalk Montgomery in september ajs. heen als plaatsvervangend opperbevel hebber van de Atlantische strijd krachten in Europa. Hij zal blij kens thans ontvangen inlichtingen uit Londen worden opgevolgd door de Britse generaal sir Richard Gale. Sir Richard Gale was reeds gepen, sioneerd, hij is 61 jaar oud en is het laatst bevelhebber geweest van het Britse leger aan de Rijn. De generaal heeft zich in de oorlog vooral onderscheiden bij de landing in Normandië. Aan het hoofd van zijn parachutis ten landde hij enige uren voor het begin van de invasie achter de Duitse linies. Later kreeg hij het opperbe vel over alle luchtlandingstroepen. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's Het hogedrukgebied boven West- Rusland en Polen trok van dinsdag op woensdag in betekenis afnemend in zuidwestelijke richting naar Oos tenrijk en Joego-Slavië. Tijdens windstilte en langdurige opklaringen kwamen in het centrum er van zeer lage temperaturen voor; op sommige plaatsen vroor het meer dan 20 gra den. Het weer in ons land bleef nog on der de invloedsfeer van dit hoge drukgebied en er was nog weinig be wolking, waardoor de temperatuur op verschillende plaatsen in de nacht tot even onder het vriespunt daalde, nadat dinsdag in het zuiden van het land maximumtemperaturen van 11 graden waren voorgekomen. Inmiddels bewoog het front van een depressie ten westen van IJs land in een uiterst langzaam tempo verder is oostelijke richting over West-Frankrijk, Engeland en Schot land. Dit ging vergezeld van lang durige regenval. Aan de Engelse zuidkust viel in 24 uur tijds hier en daar meer dan 40 mm. Dit front zal, in betekenis afnemend, zeer lang zaam in oostelijke richting blijven bewegen en in ons land waarschijn lijk vooral in de westelijke provin cies meer bewolking veroorzaken De regenkansen zijn echter klein., Ko mende nacht kan, vooral in de oos telijke helft van het land, de tempe ratuur opnieuw tot even beneden het vriespunt dalen, omdat verwacht wordt dat de bewolking pas later zal binnendrijven. De wind neemt nog verder in kracht at (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG WIND. Overwegend droog weer met hier en daar mist of laaghangen- 1 de bey/olking, maar vooral in de 1 oostelijke helft van het land aan- j vankelijk nog flinke opklaringen. Weinig wind en ongeveer dezelf- de temperaturen. 30 Januari zon op 8 25; onder 17.23 maan op 12.45; onder 03.50. Hoogwaterstanden 30 Jan. v.m. 10.40; n.m. 11.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. geheel bew. 3 C. mist 2 geheel bew. 0 onbew. 3 mist 6 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MADRID MALLORCA ALGIERS 4 zwaar bew. 4 regen - 8 mist 2 onbew. 3 4 —10 —11 mist 3 4 onbew. 6 —10 —13 1 motregen 6 regen 9 motregen 12 Korreltje „Wie een zuiver geweten heeft lacht om de leugen^ der Faam. Ovidlus.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1