Besluit: de drie vakeentralen overleggen weer geregeld Maatregelen tegen de werkloosheid tDe s femme ni*ov Eerbiediging van eikaars overtuiging 2 Vreemdelingen op oorlogspad Bealrix vertrekt zalerdag naar de West „Schat van Roosteren" tot de heltt geslonken Veluwse boeren opstandig tegen landbouwschap Kath. Nederland viert eeuwieest van Lourdes DINSDAG 28 JANUARI 1958 DE LETDSE COURANT PAGINA f, De Katholieke Arbeiders Beweging, het Christelijk Nationaal Vakver bond en het Nationaal Verbond van Vakverenigingen (K.A.B., C.N.V. en N.V.V.) hebben besloten terug te keren tot een vorm van geregeld overleg. In een gezamenlijke verklaring zeggen de drie vakeentralen, dat enige al gemene richtlijnen deze vorm van geregeld overleg zullen bepalen. Het eertijds bestaande „reglement van samenwerking voor de raad van vakeen tralen, bedrijfsunies, raden van overleg en afdelingsunies" zal niet herleven. De drie vakeentralen zullen by deze samenwerking eikaars principiële grondslag en zelfstandigheid eerbiedigen. Dit kan, aldus de verklaring, uiteraard slechts betekenen, dat zij het verschil in principiële grondslag als een feit aanvaarden. Dit verschil blijft hen verdeeld houden. Discussie over dit verschil moet, aldus de verklaring, mogelijk blijven. leven over de vraag, of de wijze, waarop het N.V.V. zijn besluit tot Oude geschilpunten laten rusten De vakeentralen stellen opnieuw vast, dat bij een disoussie dient te worden uitgegaan van de oprechtheid van elkanders overtuiging. Menings verschil is blijven bestaan over de vraag, of de wijze, waarop in de al gemene vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond van 30 juni 1954 over een van de aan het N.V.V. gewijde paragrafen van het R. K. bisschoppelijk mandement is gesproken, met dit uitgangspunt in overeenstemming was. Eveneens is verschil van opvatting blijven voort. RICHTING AANGEVEN Weggebruikers, die van richting willen veranderen, zijn verplicht tij dig en op duidelijke wijze dit voor nemen kenbaar te maken. Op het eerste gezicht is deze alge mene regel eenvoudig genoeg, doch in de praktijk van het verkeer blijkt er toch nog al eens misverstand mo gelijk te zijn. De ANWB meent daarom dat een korte toelichting niet overbodig is. In de eerste plaats wanneer wordt er nu eigenlijk van richting veran derd? Eenvoudig gesteld, is dit het geval wanneer men de weg, waarop men rydt, wil verlaten. Dit is dus duidelijk het geval bij het naar links of naar rechts afslaan op een haakse weg of nagenoeg haak se kruising of splitsing. Er zijn echter daarnaast nog vele gevallen denkbaar waarin twijfel mo gelijk is, omdat het niet duidelijk is dat men door een bepaalde route te volgen van richting verandert. Dit is het geval bij zogenaamde Y-splitsin gen. In de op de tekening aangegeven si tuaties moet men richting aangeven beëindiging van de samenwerking heeft verdedigd, met het bedoelde uitgangspunt verenigbaar was. De vakeentralen, die gisteravond in Utrecht een gezamenlijke vergade ring hadden, zijn echter van oordeel dat een herleving van de destijds over deze punten gevoerde discussie weinig zinvol is omdat een vrucht baar resultaat uitgesloten moet wor den geacht. De lezers zullen uit publicaties in onze krant weten, dat deze verklaring al enige tijd in de lucht hing. Het N.V.V. wilde geen spelbreker zijn bij een min of meer geregeld overleg tussen de drie vakeentralen. Daarmee lag de weg tot elkander open. VAKBONDEN WENSEN De gereglementeerde samenwer king, zoals die na de oorlog tussen de drie vakeentralen bestond is zo als men zich zal herinneren, in juli 1954 door het N.V.V. in een ge- irriteerde stemming verbroken. Het was het gevolg van wat zich rondom het mandement van de bis schoppen had afgespeeld. Dit was een officieel gebaar, maar in de praktijk veranderde eigenlijk niet zo erg veel, omdat de vertegenwoordigers van de vakbeweging elkaar toch regelmatig ontmoetten in allerlei overlegorga nen, waarin problemen tot een op lossing moesten komen. Niet terug. Thans is vooral voor de buiten wereld ook een meer geregeld over leg aan de orde. Dit zal echter geen institutioneel karakter gaan dragen, de vroegere Raad van Vakeentralen komt niet terug, maar wel zullen de daarvoor aangewezen vertegenwoor digers van de vakeentralen elkaar op geregelde tijdstippen ontmoeten. De organisatorische zelfstandigheid wordt daarbij geheel gehandhaafd. De afzonderlijke bedrijfstakken zullen nog moeten overleggen, hoe zij in de toekomst het onderling overleg het best tot stand kunnen brengen. Men verwacht niet, dat de raden van overleg en de vroegere afdelingsunies zullen herleven. Dit zal aan het inzicht van de bevoegde besturen worden overgelaten. 3\iattingin antuing Hifzatideie ótudenten-aïmanafi Maandagochtend heeft H.M. Koningin Juliana op Pa leis Soestdijk een deputatie van het Wageningse studen tencorps ontvangen, welke haar een exemplaar van de 50ste almanak aanbood. Op de foto ziet men H.M. de Koningin, die van de heer H. Vermeulen, voorzitter van de commissie tot redactie van de 50ste almanak, de almanak ontvangt. In de ontwikkelingsgebieden dient aandacht te worden geschonken aan de bevordering van duurzame werk' gelegenheid. Als zodanig komen in aanmerking openbare werken, richt op de openlegging van deze ge bieden ten behoeve van de industria- Duurzame werkgelegenheid De besturen van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, de Katholieke Arbeidersbeweging: en bei Neder- ^ede de de vestiging van nieuwe en uitbrei ding van bestaande industrieën, Op korte termijn wordt verruiming van aanvullende werken aanbevolen'. De meest getroffen bedrijfstakken dienen geholpen te worden door uit breiding van overheidsopdrachten, een soepeler vergunningenbeleid, sub sidiëring van een groter aantal wo ningwetwoningen dan thans is te voorzien. Daarbij dient rekening te worden gehouden met het plaatselijk of re gionaal beschikbaar aantal bouwvak arbeiders. Verder worden o.a. bepleit: stimu lering van om- en herscholing, tege moetkoming in verplaatsingskosten van werklozen naar elders, het beper ken van overwerk en het mogelijk maken van verkorting van de werk week. lands Verbond van Vakverenigingen hebben zich gezamenlijk beraden over de huidige economische situatie, in het bijzonder met betrekking tot de werkgelegenheid. Hoewel de landelijke werkloosheid op 31 december 1957 nog geen abso luut onaanvaardbare omvang had aangenomen, zeggen de drie vakeen tralen toch ernstig verontrust te zijn over de snelle stijging van de werk loosheid. Bepaalde bedrijfstakken, met name het bouwbedrijf, alsook de ontwikke lingsgebieden, in het bijzonder in de drie noordelijke provincies en ver schillende delen van dc drie zuide lijke provincies, zijn, aldus de vak eentralen, in onevenredige mate door de werkloosheid getroffen. De besturen der vakeentralen waarschuwen met klem tegen een te grote terughoudendheid van het bedrijfsleven bij de uit voering van omschakelings- en expansieplannen, vooral voorzo ver deze zijn gericht op vergro ting van de export en verhoging van de produktiviteit. De overheid dient op zo kort mogelijke termijn verdere en versterkte voorrang te geven aan maatregelen welke tot een ver ruiming van de werkgelegenheid in de meest getroffen bedrijfs takken en gebieden kunnen lei den. Een der laatste dagen vervoegden zich aldus de Amsterdamse politie ooin een slijterij in de St. Jansstraat wanneer men op een splitsingspunt J Amsterdam twee vreemdelingen, de niet zuiver rechtuitgaande richting volgt. (1, 2 en 3) Hierbij is het niet van be lang of de afbuigende weg door zijn karakter (verharding, wijze van aan leg, markering wegaanduiding, ver lichting) al of niet belangrijker lijkt dan de andere weg. Wanneer, normaal gesproken, op een spiltsingspunt slechts één rich ting mogelijk is, behoeft geen richting te worden aangegeven (A en B). In sommige gevallen kan het daar entegen voorkeur verdienen om ook bij het volgen van een rechtdoorgaan- de weg richting aan te geven; dit is b.v. het geval wanneer de afbuigende weg de drukst bereden route is. Wordt de route van B. naar C. druk bereden, dan doet de bestuur der van de auto die van B. rechtuit naar A. gaat, er goed aan de lin ker richtingaanwijzer uit te steken. Het uit de richting komende verkeer ziet dan dat de hem tegemoetkomen de auto zijn baan zal kruisen. Natuurlijk dient de bestuurder van de rechtuitgaande auto in zo'n situa tie altijd uiterst voorzichting te zijn. die een flesje cognac wilden kopen. Een van de mannen haalde een biljet van honderd gulden te voorschijn en wilde hiermee betalen. Daar de win kelier door de berichten over soort gelijke vreemdelingen hen niet ver trouwde, zei hij niet te kunnen wis selen. Zij wilden toen niets hebben en liepen de zaak uit De winkelier riep hen terug en verkocht hun toch een flesje cognac dat zij toen evenwel met gepast geld betaalden. Nadat zij de zaak op nieuw hadden verlaten gaf de win kelier een bediende opdracht hen te volgen en de politie op hen te atten deren. Toen de mannen echter be merkten dat zij werden gevolgd na men zij op 't Damrak snel de vlucht; ze wisten in de drukte te ontkomen. Nadien hebben de beide mannen nog geopereerd in Apeldoorn, even eens zonder succes en later nog in Rotterdam, waar ze 2300.zouden hebben buitgemaakt. Het signalement van een der man nen luidt: plm. 1.70 meter lang, plm. 35 jaar oud, zwart achterovergekamd golvend haar, klein snorretje, hij Het overbodige gebruik van rich- droeg een lichte oude regenjas, lichte tingaanwijzers kenmerkt de slechte rijder! Overbodig is bijna altijd het ge bruik van richtingaanwijzers bij het inhalen of wegrijden uit parkeer stand: men dient zich dan te schik ken naar het overige verkeer. Hetzelfde geldt voor fietsers of bromfietsers die zonder omkijken hun arm uitsteken, naar links zwen ken en dan na het ongeval zeggen: „Maar ik stak mijn arm toch uitl" broek, en donkere schoenen. De tweede man is ongeveer 1.60 meter lang, 25 jaar, zwart glad ach terovergekamd haar, de twee boven- voortanden vallen even over elkaar heen, verder heeft hij een slecht ge bit Hij was gekleed in donkerblauwe regenjas, zwarte das, lichte broek, lage beige suède laarzen met crêpe zolen. Zij hadden beiden een donkere gelaatskleur, en spraken een mengel AANNEMERSBEDRIJF ONTSLAAT 150 MAN. Het aannemersbedrijf N.V. Sanders te Delft, dat vrijwel permanent 300 man werkzaam had hij de aanleg en het onderhoud van wegen, heeft on geveer 150 man ontslagen. Dit omdat Rijk en provincie geen belangrijke op drachten meer hebben verstrekt of het gebied van de wegenbouw. Ver wacht wordt, dat nog meer mensen de straat op zullen gaan wanneer het werk, dat nog onderhanden is, vol tooid zal zijn. Binnenkort zal een staf van inge nieurs van de onderneming naar Ethiopië gaan om daar een studie te maken van de aanleg van 220 km. wegen. Aan de inschrijving voor dit werk zullen aannemers uit de gehele wereld deelnemen. Opleiding in omgang met „radio-activiteit" vindt in Leiden onderdak Artsen, analysten en andere weten schappelijke werkers zullen binnen kort in Leiden een opleiding kunnen volgen in de omgang met radio actieve stoffen. De medische faculteit heeft bekend gemaakt, dat in Leiden een centrale opleidingsmogelijkheid wordt gesticht voor wetenschapsmensen, die met deze stoffen omgaan. :t de regering êld voor de .ijk instituut, an het insti- erleg met de Enige tijd geleden heeft gelden beschikbaar gtfpe oprichting van een deflRij De vestigingsplaa|^an tuut is bepaald inwverl Rijksverdedigingsorganisatie, het ra dio-biologisch mstituut van T.N.O. en de geneeskundige faculteit van de Leidse universiteit. De oprichting van het instituut betekent natuurlijk niet, dat alle wetenschappelijke onder zoekingen te Leiden worden gecen traliseerd. Het ligt in het voornemen, dat de andere universiteiten en in stellingen zoals bijvoorbeeld het kan kerinstituut hun eigen proefnemin gen zullen voortzetten. De Leidse faculteit voor genees kunde zal in het instituut worden vertegenwoordigd door prof. dr. J. A. Cohen, hoogleraar in de toegepaste enzymologie en radio-biologie, prof. dr. A. Querido, hoogleraar in de in wendige geneeskunde, prof. dr. J. R. von Ronnen, directeur van de afde ling radiologie van het Academisch ziekenhuis te Leiden, benevens en- moes van Frans, Duits en Italiaans, kele nog aan te wijzen hoogleraren. H. K. H. Prinses Beatrix zal, voor haar reis naar Curasao, op zaterdag 1 febr. a.s. 's middags om half vier met een lijnvliegtuig van de K.L.M. vertrekken. Prinses Beatrix zal rei zen met de Lockheed „Super Con stellation" PH-LKC, „Negaton". De vliegtocht gaat van Amsterdam via Genève naar Lissabon, Salt Island (Azoren), Paramaribo en Caracas naar Curasao. De bemanning gaat, zoals nor maal is op deze vluchten, in Lissabon van boord zij wordt dan vervangen door een andere bemanning. De „Negaton" moet volgens schema zaterdagavond 1 februari om 21.20 uur plaatselijke tijd in Lissabon aan komen en vertrekt er drie kwartier later. Het toestel wordt volgens sche ma om 16.05 uur plaatselijke tijd op 2 februari te Curasao verwacht. Over de hele wereld vinden meer mensen baat bQ BENNIES dan b« enig ander maagtablet Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. Advertentie Ongeveer de helft van de effecten van de „schat van Roosteren", die on langs bij restauratiewerkzaamheden aan het kasteel van Roosteren wer den gevonden blijken waardeloos te- zijn. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat de 140 aandelen van de „S.A. pour le commerce colonial" geen enkele waarde meer bezitten, daar deze N.V. reeds in" 1911 failliet gegaan is. Naar de waarde van de Engelse aandelen stelt men nog een onderzoek in VERMISTE DOOD WEERGEVONDEN. Gisteren is te Boxtel in de rivier de Dommel nabij de Schoonberg het stoffelijk overschot aangetroffen van de 74-jarige Eindhovenaar M. J. J. v. D., die reeds sedert september van het vorig jaar in zijn woonplaats ver mist wordt. Men neemt aan, dat hij toen reeds te water is geraakt. Rumoerige bijeenkomsten De vergadering van de afdeling Kootwijkerbroek van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, is gisteren voortijdig geëindigd, toen onrustig geworden boeren een lezing door de heer Wiersma, van de landbouw school te Putten, verstoorden en luid ruchtig hun afkeuring kenbaar ma kend over het landbouwbeleid van de regering, als één man de zaal verlie ten. De heer Wiersma sprak over de be staansmogelijkheden van de kleine boeren. Hij had verteld, dat de regering heeft voorgesteld, voor het vraagstuk van de kleine boeren een oplossing te vinden door ruilverkaveling, omscho ling en emigratie. En dat zijn juist de middelen, waartegen de kleine boe- De Ver. Naties zullen op 14 april 1953 een postzegel uitgeven in een waarde van 3 en 8 cent. De zegel draagt de afbeelding van een centrale hal van de Westminster in Londen, waar in 1946 de eerste algemene ver gadering van de Ver. Naties werd ge houden. De zegels zijn ontworpen door de Deen Olav Mathiesen en de kleur van de 3 ct. is blauw, de 8 ct. overwegend purper. Deze zegel is de eerste van een serie welke de beeltenis zal dra gen van de div. gebouwen waarin de algemene vergadering van de Ver. Naties zitting heef tgehouden. ren van de Veluwe zich hevig verzet- ten. De Bond van Bedrijfsvrijheid in de Landbouw (BVL) welke bond ook het orgaan „De Vrije Boer" uitgeeft, krijgt op de Veluwe steeds groter aanhang. In grote protestvergaderin- f gen wordt stelling genomen tegen de vestigingseisen in de landbouw, de monopolieheffingen op voedergranen j en tegen het Landbouwschap. Op de-1 ze vergaderingen raken de gemoede- ren meermalen oververhit. De hechte saamhorigheid van de BVL-leden bleek onlangs op een boedelveiling te Kootwij kerbroek. Een boer, die de heffing door het Landbouwschap weigerde te betalen, zag zijn meubels in beslag genomen en geveild. Het Landbouwschap, dat zich schadeloos wilde stellen uit de opbrengst, zag zich slechts vijf gulden en twee dubbeltjes rijker. Ook op de vergadering van CBTB waren gisteravond vele „vrije boe ren" aanwezig en mede door hun toe doen kwam het tijdens de debatten tot luidruchtigheden. Toen de voor zitter daaraan een eind wilde maken, door de vergadering officieel te slui ten, was de zaal plotseling leeg. Met avondmissen in alle kerken Op dinsdag 11 februari a.s. zullen de zeven bisschoppen van Nederland een pontificale avondmis celebreren, ieder in hun eigen kathedraal. Aan alle pastoors is toestemming verleend om die dag eveneens een avondmis in de parochiekerken op te dragen. Op deze wijze hoopt het episco paat, dat geheel katholiek Nederland betrokken wordt in het Eeuwfeest van de Verschijningen te Lourdes, welke viering diezelfde dag te Lour des op grootse wijze wordt ingezet. In de officiële mededelingen aan de clerus der afzonderlijke bisdom men spreken de bisschoppen als hun wens uit, dat tijdens deze avondmis een predikatie over de betekenis van Lourdes gehouden zal worden. Zij schrijven voor, dat tevens een col lecte gehouden wordt voor de af- bcuw van de jubileumkerk in Lour des alsmede voor het nationale Ma- riacongres, dat van 11 tot en met 13 juli in Nijmegen gehouden wordt. menrqververiromh, OF ONZE VRIENDENM IN VE TOREN OP fPEUR- 70CHT Zi/N, NRDERENUE kernei? m Jeroen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6