S)e CaidóeSoivtcmt weg Kadar treedt af als Hongaars premier Sneller ijsvrij Ernstige Turkse onlusten op Cyprus Kroestsjef wil beginnen met het voor-gerecht jongen vermoordde zijn tante om een klein bedrag töl DINSDAG 28 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14320 Directeur: C M. v. HAMERSVEI.D. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENURACH1 32 treedt wel af, maar gaat, Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. HOGERE POLITIEK langstelling onder de jongeren vermoedelijk een gevolg van het feit, dat de sociaal-ecoomische vraag stukken zo ingewikkeld zijn gewor den, dat zelfs deskundigen er nauwe lijks raad mee weten openbaart zich ook in het verminderde ledental van de jongeren-organisatie van de P. v. d. A. Aan voorzitter Voorwinde van die jongeren-organisatie, ligt dat niet. Hij heeft er de wind wel in, getuige zijn jeugdig-overmoedige toespraak op een congres in Zwolle van de „Nieuwe Koers", waarin hij aan het adres van de socialistische ministers zeide: „Partijgenoten excellenties, wij zullen de handelingen van onze regering met sterk kritische zin volgen. Naar onze mening is het punt waarop de omweg (naar een socialistische maatschappij Red. L. Ct.) te groot wordt griezelig dichtbij. Het zou echter onrecht vaardig zijn alleen de ministers op de korrel te nemen. Dezelfde woor den immers zouden wij kunnen richten tot de socialistische Ka merfracties". Deze onvriendelijke uitlatingen van de P. v. d. A.-jongeren voorzitter zul len we niet al te zwaar tillen. Ook op het verkiezingscongres van de „volwassen" P. v. d. A. zijn woor den van critiek gevallen. Dit is nor maal verschijnsel in een partij, wel ke mede de regeringsverantwoorde lijkheid draagt. Het is echter koddig, dat het officieel orgaan van de par tij „Het Vrije Volk" bij hoog en laag volhoudt, dat er toch een groot ver schil is tussen de politieke onenighe den en wrijvingen in de P. v. d. A en tussen de onenigheden, welke het zo graag in de door haar „confessioneel" genoemde partijen opmerkt. Het blad ervaart „dagelijks", dat er in de Partij van de Arbeid „over vrijwel elk punt van enig politiek be lang gediscussieerd wordt". Daarbij moet men, aldus het blad, dit echter wel in het oog houden: Maar het zijn steeds leden die de Partij van de Arbeid als politieke partij hebben gekozen en die dus bij alle afwijkende meningen de politiek van de P. v. d. A. in haar geheel als de meest juiste beschou wen. Zij vormen samen een poli tieke partij, omdat hun politieke meningen zozeer overeenstemmen, dat zij tot de daad van de aanslui ting en niet zelden tot het bren gen van belangrijke offers aan tijd en geld zijn overgegaan. De leden van de confessionele partijen sluiten zich aaneen op grond van hun confessie. Daar mee worden de standpunten op maatschappelijk gebied versluierd. Uit het viermaal vet doen drukken van het woord „politiek" blijkt wel, dat dit voor het V.V. bij zijn betoog de doorslag geeft. Maar men zal toch niet kunnen ont kennen, dat ook de K.V.P. een poli tieke partij is en zelfs op steviger ondergrond dan de P. v. d. A. Het somengaan van Nederlanders, die eenzelfde levensbeschouwing hebben in één politieke organisatie getuigt niet minder van een politieke opvat ting dan die van de P. v. d. A., wel ke de hogere beginselen buiten be schouwing laat. Het is hogere politiek, welke de Katholieken en anderen daartoe leidt. Door het aaneensluiten op grond van hun confessie zouden „de stand punten op maatschappelijk gtbied versluierd" worden. Het V. V. wil toch niet in ernst vol houden, dat deze versluiering in de P. v. d. A. niet plaats vindt, zij 't op minder stevige grondslag, namelijk op de breekbare grondslag van de door braak. Ook in de P. v. d. A. zijn „conser vatieven" en „progressieven" en „re actionairen". De doorbraak heeft er stoeten werkgevers, middenstanders en ambtenaren in gebracht, die steil achterover-vallen, wanneer zij de P. v. d. A.-jongeren-hoofdman horen verklaren, dat de „socialistische maat schappij integraal verschilt van het kapitalistische systeem, waarin wij ook in Nederland anno 1958 leven". De meerderheid van de P. v. d. A. houdt van kalmpjes-aan en mist vol komen de politieke voortvarendheid en wilskracht van de K.V.P. om de maatschappij te hervormen, niet tot een slavernij aan de Staat, maar tot een levensgemeenschap, waarin de menselijke waardigheid van iedereen tot haar volle ontplooiing kan ko men. Dit is het politiek beginsel van de K.V.P., maar het heeft zijn wortels in het evangelie. Wie daar op bouwt, bouwt stevig. Deze hogere politiek schijnt het V. V. niet te kunnen begrijpen of niet te waarderen! Russische deskundigen menen een middel gevonden te hebben om de Russische havens dit voorjaar twintig tot dertig dagen eerder dan normaal ijsvrij te maken. Met vliegtuigen zal op de ijsschot- sen kolenstof en donker gekleurd zand worden uitgestrooid, waardoor het ijs en de sneeuw de zonnestralen minder kunnen weerkaatsen en snel ler zullen smelten, zo meldt het Sow- jet-persbureau Tass uit Leningrad. Maar houdt de touwtjes in handen Het Hongaarse parlement heeft gisteren aan premier Janos Kadar op diens verzoek ontslag verleend. (Wij hebben het gisteren in een deel van onze oplaag nog kunnen melden). De door Kadar zelf voorgedragen opvol ger, eerste vice-premier dr. Ferenc Muennich, werd tot premier gekozen. De 45-jarige Kadar is afgetreden, omdat hij zich geheel aan zijn werk als eerste secretaris van de commu nistische partij wil wijden. Waarnemers geloven niet dat het aftreden van Kadar, die tijdens de opstand van 1956 aan de macht kwam, zijn macht veel zal vermin deren. Hongaarse politieke waarnemers beschouwen dr. Muennich als een communist van de oude garde en een gehoorzaam volgeling van Moskou. In de eerste dagen van de opstand stond hij aan de zijde van Nagy, maar bij het optreden van de Russen op 4 november 1956 liet hij hem in de j steek. Kadar verklaarde gisteren in zijn zwanezang in het parlement, dat er een amnestie zal worden afgekondigd voor mensen die niet actief aan de Hongaarse opstand hebben deelgeno men. „Maar zij die om humanitaire redenen vrijlating van Pal Male ter vragen, vergissen zich". De regering heeft zich bij de on derdrukking van de contra-revolutie laten leiden door de leuze „vergif fenis is voor hen die zich vergist heb ben, maar strenge bestraffing van schuldigen". Hij bracht hulde aan de veiligheidspolitie en de rechtbanken, die „eerbied voor de wet hebben we ten af te dwingen". Voorts merkte Kadar op, dat meer dan 28.909 van de 200.000 Hongaren, die in 1956 het land verlaten hebben, zijn teruggekeerd. De industriële produktie is, ondanks de opstand van 1956, zes procent ho ger dan die van 1955; het gemiddelde loon van de arbeiders is met vijftien procent gestegen en de globale in komsten van de boeren met acht tot tien procent. Diplomatieke zender te Djakarta gesloten De woordvoerder van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging in Djakarta heeft medegedeeld, dat de zender van deze missie, voor bet onderhouden van rechtstreekse verbindingen met Nederland,, op be vel van de Indonesische regering is gesloten. Het verbod zou veertien dagen ge leden reeds zijn uitgevaardigd. De Nederlandse regering diende onmid dellijk een krachtig protest in en heeft de Indonesische nota, waarin het verbod was vervat, ronduit ver worpen. De Ned. diplomatieke verte genwoordiger zou zaterdag op het In donesische ministerie van Buiten landse Zaken dit protest hebben ge handhaafd doch zich tevens bereid hebben verklaard aan de instructie van de Indonesische regering gevolg te geven. Een honderdtal gewonden Turkse jongemannen en meisjes hebben maandag urenlang in Nicosia slag geleverd met de Britse politie, die zich met salvo's traangas moest verdedigen. Bij de ongeregeldheden, die negen uur duurden, zijn volgens de laatste berichten 100 mensen, o.w. 40 politiemannen, gewond. Voor dc Turkse wijk van Nicosia is een uit gaansverbod afgekondigd. Eén van de gewonden, een Turkse vrouw, is in de nacht in een zieken huis overleden. Daardoor is het aan- Een niet-aanvals- verdrag Op een receptie van India in het Sowjetskaja hotel te Moskou heeft partijsecretaris Kroestsjef aangedron gen op het sluiten van een niet-aan- valsverdrag. Aan het eind van de avond, toen er al veel gasten vertrokken waren, bevond Kroestsjef zich temidden van een aantal westelijke ambassadeurs. „Luistert, ambassadeurs van de Na- vo", zei hij, „het is nu een goede tijd om over overeenstemming te praten. Wij willen uw vrienden zijn. Waarom kunnen wij geen niet-aanvalsverdrag sluiten? Waarom wilt u niet verkla ren, dat u ons niet zult aanvallen wij zijn niet van plan u aan te val len". De partijsecretaris vervolgde: „Waarom beginnen we niet als met een maaltijd. We nemen eerst het voorgerecht, dan gaan we over op de vis en later komt het vlees". Categorisch verklaarde Kroestsjef: „Wij keren niet terug in de ontwa- penings-subcommissie van de V. N." In een discussie tussen Kroestsjef en de Britse ambassadeur, sir Patrick Reily, legde deze laatste de nadruk op de noodzakelijkheid van bespre kingen op lager niveau ter voorbe reiding van een topconferentie. Kroestsjef zei daarop: ,,Dat hebt u al zo'n jaar of vijf gehad. Bent u er nog niet ziek van?" Sir Patrick: ,Nee, wij zijn zelfs nog niet begonnen ons serieus in de zaak te verdiepen". Een andere ambassdeur sprak over de vrees voor de Sowjet-Unie in lan den buiten het communistische blok. Kroestsjef zei daarop: Wij hebben Kroestsjef maakte een eind aan het gesprek over dit onderwerp, door schouderophalend op te merken: ,Als we het er over eens zijn dat nie mand wil aanvallen, waarom kom^n we dan niet bij elkaar om dat bij verdrag vast te leggen? Wat is daar tegen?" tal doden tot twee gestegen, want ook een Turkse betoger, die onder een politie-auto was geraakt, is over leden. De jonge Turken waren vermoe delijk de straat opgegaan om feest te vieren, nadat geruchten de ronde hadden gedaan, dat Engeland had in gestemd met verdeling van Cyprus tussen Grieken en Turken en dat minister Selwyn Lloyd in Ankara een overeenkomst hiertoe had onderte kend. Tijdens het hoogtepunt van de on geregeldheden werden drie Britse politie-auto's omver geworpen en in brand gestoken. Ook werd brand ge sticht in een Griekse garage waar nieuwe auto's stonden opgeslagen. De politie moest de brandweerploe gen die uitrukten om verscheidene branden in de Turkse wijk te blus sen, beschermen. Toen het uitgaansverbod afgekon digd werd, trokken de Turkse de monstranten zich daar niets van aan. Zij bleven vanuit zijstraten de Britse politie en militairen, die het Ataturk- plein in het hartje van de Turkse wijk van Nicosia bezet hielden, be stoken met stoelen, stenen, flessen en stukken hout. Sommigen wierpen zelfs de traangasbommen terug vóór zij konden ontploffen. Johan Fabricius en Rika Hopper voor de t.v. M Uit het Singer-museum in Laren werd maandagavond door de Vara de tweede uitzending verzorgd van het programma „Anders dan anderen", waarin ditmaal de beroemde 86-jarige toneelschrijver en oud-journalist Jan Fabricius, met zijn verleden werd geconfronteerd. De foto toont tijdens deze uitzending v.Ln.r. spelleider Bert Garthof, Rika Hopper en de heer Fabri cius. Aan balk opgehangen De 20-jarige J. M. te 's-Gravenhage heeft gisteren bekend zijn 68-jarige tante, de weduwe Veenstra, in haar woning te Twijzerlerheide (gem. Acht- karspelen, (Fr.) te hebben ver moord. Buren van de weduwe Veenstra hadden haar zaterdag levenloos in haar woning aangetroffen. Aanvan kelijk dacht men aan zelfmoord, maar op grond van enkele aanwijzingen in andere richting stelde de rijkspolitie te Buitenpost een diepgaand onder zoek in, dat leidde tot de arrestatie van J. M., die uit Twijzelerheide af komstig is en thans in 's-Gravenhage woont en werkt. J. M. deelde de politie bij een ver hoor mee, dat hij zijn tante donder dag had gedood en haar stoffelijk overschot in de gang had opgehangen om te doen vóórkomen, dat zijn slachtoffer zelfmoord had gepleegd. De weduwe Betje VeenstraMeyer alles wat wij wensen. Ér is niets dat heeft het leven gelaten voor een be- wij behoeven te nemen. Alles wat we drag van negenenzestig gulden. Haar nu wensen, is vrede". jonge neef werkzaam bij een expedi tiebedrijf, had schulden en ging op donderdag 23 januari naar zijn tante in Twijzelerheide om te proberen geld van haar te lenen. Dit lukte niet, zij was ook arm. De jongeman heeft toen een bedrag van 69.— weggeno men, maar zijn tante bemerkte dit. Er kwam ruzie, hij moet haar bij de keel begrepen hebben en de politie vermoedt, dat zij toen slechts is flauwgevallen of bewusteloos geraakt door ademgebrek, doch ter plaatse niet is overleden. Zekerheid hierover bestaat nog niet. Dr. J. Zeldenrust uit 's-Gravenhage heeft zondagavond sectie op het lichaam verricht en zijn conclusie ter kennis van de offi cier van justitie te Leeuwarden ge bracht. De worsteling tussen tante en neef had plaats bij de voordeur van het kleine huisje. Hij heeft haar toen, overtuigd dat zij dood was, door de woning naar een aangebouwd schuur tje gesleept en haar in een nauw gan getje opgehangen teneinde de indruk van zelfmoord te wekken. Tevoren had hij het huis nog ver laten en de weduwe in bewusteloze toestand laten liggen. Toen hij na enige tijd terugkeerde is hij tot zijn daad gekomen en heeft hij zijn tante met een plastic koord aan een balk r\.. 0 opgehangen. I 0,1 nummer bestaat uit 8 pagina s J. M. bracht de nacht van donder- dag op vrijdag in het huis door, en ïy/~\t"* vertrok vrijdagmorgen na nog alle mogelijke sporen verwijderd te heb-, ben. „Een geraffineerde opzet", aldus de politie. Aanvankelijk geloofde de rijkspo litie te Buitenpost ook in zelfmoord, maar toen men hoorde dat neef J. M. uit Den Haag op bezoek was ge weest rees de argwaan en begon men verdenking tegen de jongen te koeste-1 ren. Hij is namelijk geen onbekende bij de politie en heeft reeds verschei-1 dene veroordelingen wegens diefstal1 met braak en inklimming achter de rug. Er werden bewijzen verzameld; zondagavond is sectie op het lijk ver richt en toen men gisteren J. M. aan de tand voelde, bekende hij spoedig. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LATER MEER BEWOLKING Later meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind 1 in hoofdzaak tussen zuid en zuid- J west. Ongeveer dezelfde tempe- raturen. Sftittaty,, ttekketid pet ttekket naai de Zuidpaat Staande in hun kleine landbouwtractoren-met-rups banden zwaaien Sir Edmund Hillary en twee leden van zijn groep naar de fotograaf. De foto werd gemaakt na de aankomst aan de Zuidpool van Scott basis; een tocht die geheel met deze trekkertjes gemaakt werd. ©Roei 29 Januari zon op 8.26; onder 17.21; maan op 12.04; onder 02.48. Hoogwaterstanden i 29 Jan. v.m. 9.25; n.m. 10. I Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- Advertentie). Meer bewolking Een zeer diepe depressie op de oceaan verplaatste zich de afgelopen 24 uur aanvankelijk verder in noord- delijke richting, maar boog daarna om naar het westen. De kern nader de dinsdagmorgen het weerschip, dat tussen IJsland en de zuidpunt van Groenland ligt. Boven West-Rusland bevindt zich nog een hogedrukgebied maar dit begint nu in betekenis af te nemen. Tussen beide druksyste- men staan over een zeer brede zone overwegend zuidelijke winden, die zachte lucht naar het noorden trans porteren. De lucht, die daarbij over ons land werd aangevoerd, werd in de loop van de nacht weer wat min der vochtig, waardoor flinke opkla ringen voorkwamen. Inmiddels is een front van de oceaandepressie, •dat vergezeld gaat van een regenzo ne, doorgedrongen tot bij de Ierse Zee en de kust van Bretagne. Hoe wel dit front zich enigszins ver traagd beweegt en aan activiteit in boet, zal het woensdag in ons land meer bewolking veroorzaken en plaatselijk wat regen. gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bew. OC. STOCKHOLM geh. bew. 2 OSLO geh. bew. 1 KOPENHAGEN onbew. 1 ABERDEEN regen 7 LONDEN geh. bew. 8 AMSTERDAM onbew. 2 BRUSSEL onbew. 4 LUXEMBURG onbew. 2 PARUS half bew. 4 BORDEAUX zwaar bew. 11 GRENOBLE mist 1 NICE onbew. 4 BERLIJN onbew. 4 PRANK* ORT onbew 4 MÜNCHÈN onbew. —11 ZÜR1CH geh. bew. 4 GENèVE mist 2 LOCARNO onbew. 5 WENEN onbew. 10 ROME onbew. 1 AJAOCIO zwaar bew. 5 MADRID regen 8 MALLORCA zwaar bew. 11 ALGIERS mist 10 Korreltje Oude mensen geloven alles, men sen van middelbare leeftijd vermoe den alles, jonge mensen weten alles. Oscar Wilde.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1