Voorraad van onze toekomstige energie even onuitputtelijk als de oceanen j Nederland doet -in stilte- mee aan wedloop Aambeien? HEMOTABS visie op televisie MAANDAG 27 JANUARI 1958 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 De wagens wehen van het rechte spoor Zaterdag is bij Zevenaar de Roer-express tengevolge van railbreuk ontspoord. Alle zes de wagons liepen uit de rails; alleen de locomotief bleef in het spoor. Op de foto zien we de president-directeur van de N.S., ir F. Q. den Hollander (met hoed) naast de ontspoorde trein. Zoals zaterdag reeds werd gemeld bestaat er goede hoop, dat de kern fysici er waarschijnlijk deze eeuw nog in zullen slagen, de al lang gekoes terde hoop zeewater te kunnen gebruiken als onuitputtelijke bron van energie in vervulling te doen gaan. Deze toekomstdromen worden door ge leerden over de gehele wereld nagejaagd en Amerika en Engeland zullen hierbij ten nauwste samenwerken. Uit de publicaties is gebleken tot welke resultaten men al is gekomen, hoewel de Amerikaanse geleerde dr Willard Libby té groot enthousiasme feitelijk enigszins heeft getemperd door op te merken, dat men nu ongeveer even ver is als omstreeks 1939, toen Europese onderzoekers kernsplijtingen hadden teweeggebracht zonder te weten, dat het kernsplijtingen waren. Zij hadden dit resultaat niet alleen bereikt zon der het te weten, zij waren ook niet in staat, het te bewijzen. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, ver klaarde, dat er nog geen sprake was van een „wetenschappelijke door braak". Deze berichten over buitenlandse vorderingen op het gebied van het temmen van de atoomenergetische kracht en het samensmelten van ker nen, waardoor een hitte ontstaat van vele miljoenen graden "Celsius, wer den vorige week met grote ophef be kend gemaakt. Nederland werkt echter in stilte. Ook in ons land zal worden begonnen met onderzoekin gen naar de samensmelting van lich te kernen. Dit zal te Amsterdam gaan gebeuren onder leiding van prof. J. Kistenmaker. Het weekblad „De Li nie" heeft thans aan dit onderwerp een beschouwing gewijd waarin wordt opgemerkt, dat de Amsterdamse plannen om het onderzoek met kracht voort te zetten niet genoeg kan wor den toegejuicht. De wetenschappe lijke race naar een beheersen van de nieuwe energieleverende reactie behoeft pes se niet voor grote of rijke mogendheden te worden gereserveerd De Nederlandse bijdragen worden in buitenlandse wetenschappelijke krin gen dan ook met respect genoemd, ook al wordt aan een geslaagd expe riment hier niet altijd ruchtbaarheid gegeven. Een van de redenen waarom men enigszins haast moet maken met dit onderzoek is het feit dat de voorraad fossiele brandstoffen, olie en steen- Drie meter sneeuw was teveel voor Jumbo "'■p 4 U De zware Jumbo, die de trein tussen Fraserburg en Aberdeen trok het moeten afleggen tegen de sneeuw, die op sommige plaatsen een van drie meter bereikte. De techniek slaagde er niet in de natuur te winnen: met mankracht is men nu begonnen de trein uit het koude ment te verlossen. heeft dikte over- isole- kool, spoedig uitgeput zal zijn. Er is reeds een nieuwe energieleverancier gevonden in de vorm van het splijt bare uranium. De wereldvoorraad aan uranium en thorium overtreft naar schatting tien tot honderd maal de nog aanwezige voorraad steenkool, die betekent dat binnen honderd jaar deze stoffen ook schaars gaan worden. Bovendien biedt het splitsen van atomen in het groot nog een heel ander probleem. De een- trales geven afval-producten die ra dio-actief zijn- Onuitputtelijk. Houdt men er rekening mee dat de energiebehoefte elke tien jaar ver dubbeld wordt dan zou men bij ura- niumsplitsing al gauw tot een fase komen waar men met de radioactieve afval geen raad meer weet. Daar staat tegenover dat men, zodra een water stofreactie praktisch bruikbaar is, over een voorraad energie beschikt die in letterlijke zin even onuitput telijk is als de oceaan. Tussen 1920 en 1940 merkten expe rimentatoren op, dat ze in staat wa ren snelle waterstofkernen te vereni gen met kernen van andere lichte ele menten. Een dergelijke fusie geeft energie, maar niet in praktisch bruik bare vorm. Het versnellen van de waterstofkernen met behulp van hoge elektrische spanningen kostte veel meer energeie 'dan er vrij kwam bij de sporadisch optredende fusies. Om de reactie blijvend en praktisch bruikbaar te maken moeten enkele voorwaarden vervuld zijn, die men het beste leert begrijpen door de kernfusie te vergelijken met een ge wone verbranding. Daarbij verenigen zich namelijk twee elementen tot een nieuwe chemische verbinding on der het afgeven van energie. De mo leculen reageren alleen maar met el kaar wanneer ze voldoende krachtig tegen elkaar botsen, dat wil zeggen als de temperatuur hoog genoeg is. Om dit te bereiken moet de brand stof verhit worden tot zijn ontvlam- mings tempera tuur; er moet genoeg brandstof aanwezig zijn om de reac tie op gang te houden en de vrijko mende energie moet onder controle gehouden worden als men er iets nuttigs mee wil doen b.v. water ko ken, of de zuiger van een machine aandrijven. Geen radioactiviteit meer. Deze drie voorwaarden gelden pp cies zo voor de waterstoffusie waar dus geen moleculen maar atoomker nen met elkaar reageren. Het enige verschil en dit vormt meteen de grotemoeilijkheid is dat de ont- brandingstemperatuur erg hoog is, namelijk 300 miljoen graden. Bijzon der aantrekkelijk is dat de eindpro- dukten in het geheel niet radioactief zijn, zodat geen gevaar dreigt-voor een radioactieve vergiftiging over de hele wereld. Bovendien is er wa terstof in overvloed. Weliswaar moet men beginnen met zware waterstof die maar een fractie uitmaakt van de waterstof in het water, doch in 1 liter water zit altijd nog genoeg zwa re waterstof om te zijner veel energie te leveren af ogenblik 350 liter benzin* heid van deze haast onj_ kende getallen werd wel tisch bewezen door de ontploffingen der waterstofbommen, aldus „De Linie". WEGPHtATE INGEREKEND. De gemeentepolitie te Winschoten heeft de auto opgespoord, die donder dagmiddag betrokken is geweest bij het ongeluk te Onstwedder Holte, waarbij twee schoolgaande kinderen zo ernstig werden gewond, dat zij in het ziekenhuis te Winschoten moes ten worden opgenomen. De be stuurster waarnaar de politie ijverig heeft gezocht, bleek te zijn de 65- jarige mevrouw te S.B. uit Ruurio. Zij is door de gemeentepolitie te Stadskanaal verhoord en daarna op vrye voeten gesteld. neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten (Advertentie). Jaarvergadering „Stille Omgang" Gisteren heeft het gezelschap van de Stille Omgang te Amsterdam zijn jaarvergadering gehouden, voor de eerste maal onder voorzitterschap van de heer E. Elsenburg, die zijn vader, de heer A. Elsenburg in deze functie opvolgt. Op de vergadering waren de 240 afdelingen uit het gehele land ver tegenwoordigd. De Stille Omgang zal 9, 13 en 23 maart te Amsterdam wor den gehouden. In tegenstelling tot andere jaren zal thans het eigenlijke feest op don derdag, 20 maart, gevierd worden omdat het jongensfeest op 19 maart valt. De voorzitter deelde mede, dat mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem voor de eerste maal de priesters uit de andere bisdommen, die aan de Stille Omgang zullen deelnemen, jurisdictie als in hun eigen bisdom heeft verleend, om de biecht te horen tijdens hun verblijf in Amster dam. Evenals het vorig jaar worden ook tijdens deze 77ste Stille Omgang meer dan 80.000 deelnemers ver. wacht. Er worden in Amsterdam minstens dertig kerken voor de deel nemers ingeschakeld, waaronder ook die buiten het centrum. Mgr. Nierman, bisschop van Gro. ningen, heeft reeds toegezegd aan de Stille Omgang deel te zullen nemen. Ook mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, wordt weer verwacht. Het bestuurslid L. van den Broeke, vice-voorzitter, werd gehuldigd in verband met zijn 40-jarig bestuurslid maatschap. Uitgaande van de algemene inten tie van dit jaar. „Mogen de christenen zoveel naastenliefde opbrengen, dat zij de wereldvrede winnen", hield Gabriel Smit een beschouwing over de betekenis van de Stille Omgang. De moderator, mgr. G. P. J. van der Burg, deken van Amsterdam sloot zich hierbij aan. Hij wees erop, dat het niet zozeer aankomt op het aan tal deelnemers als wel op de ver dieping van de eigen devotie. Medegedeeld werd nog, dat er een speciale propaganda gemaakt zou worden, onder de jeugd, door middel van een stripverhaal over de geschie denis van de Stille Omgang. Hiertoe levert Bertus Aafjes de tekst en Piet Worms de tekeningen. TWEE BUSSEN OP ELKAAR GEREDEN Op de -Stienser Hoge Dijk vlak bij Vrouwbuurstermolen onder St. Annaparochie zijn twee bussen bij het passeren van een derde op el kaar ingereden. Op de bushalte ter plaatse stond reeds een bus uit Leeuwarden. Een andere geheel volle bus wilde deze passeren. Hierbij merkte de chauffeur te laat de tege moetkomende bus op. Met een harde klap reden de bussen cp elkaar. De passagiers van de Leeuwarder bus werden allen licht gewond. Vele van de p^sagiers Urt de andere bus, die uit St. Anna Parochie kwam, liepen ook lichte verwondingen op. De klap was zo hevig, dat de stoe len ;n de bus alle afknapten. De chauffeurs van beide bussen zater. beklemd achter het stuur en mo^trn verlost worden, doch ze bekwamen geen verwondingen. Met de koningin uit sleeën H.M. de Koningin heeft zaterdag middag een 25-tal kinderen uit Baarn een onvergetelijk uurtje be- j zorgd. Die kinderen waren in het Baarnse bos aan het sleeën, toen een jeep voorbij kwam. In het achtergedeelte zat 'n dame en achter de jeep was een slee vastgebonden, waarop een meis je volop genoot van de tocht over de besneeuwde paden. De Baarnse kin deren vonden, dat die jeep best wat meer sleeën kon trekken, gooiden hun touwtjes uit naar het eerste sleetje en zo vormde zich een lange sliert. De dame in de jeep was H.M. de Koningin en het meisjes op de eerste slee prinses Marijke. Met zichtbaar genoegen nam de Koningin alle kleine sledevaarders op sleeptouw en liet de jeep een lange tocht door de domei nen maken. Bijna een etmaal hebben de brand weerkorpsen van Venlo en Blerick werk gehad met de blussing van een brand in een verpakkingsloods van de Coöperatieve Venlose veilingver eniging. Zij hadden tot gistermorgen werk voordat de brand, die zaterdag middag was ontstaan, was bedwon gen. De kartonnen ramen voor liet verpakken van eieren bleven hard nekkig doorsmeulen en zorgden voor grote hoeveelheden rook. De schade aan het materiaal en aan het gebouw wordt op f lOG-OOl» ge raamd. Pas vandaag kan worden uit gemaakt of de enige miljoenen eieren, die in een aangrenzend vak en in de kelder zijn opgeslagen, ernstig heb ben geleden. JONGETJE DOOR TREIN GEGREPEN De zevenjarige Herbert van Oor schot uit Zwagerbosch, gemeente Kollumerland, is vannacht in een zie kenhuis te Leeuwarden overleden, nadat hij gisteravond omstreeks zes uur door een trein was aangereden. Hij stond, bij een overweg op twee honderd meter afstand van de halte Zwaagwesteinde, op de spoorbaan te kijken naar twee andere kinderen, die met een sleetje van de spoorweg berm afgleden, en merkte niets van dé trein, die uit de richting Gronin gen kwam. De treinbestuurder zag wel iets op dé baan, maar kon in het donker niet goed onderscheiden wat het was. Hij dacht eerst met een hond te doen te hebben. Toen hij merkte dat er een kind voor zijn trein stond remde hij onmiddellijk, maar het was al te laat. STICHTING VAN DE ARBEID OVER RENTESPAARBRIEVEN. Van de Stichting van de Arbeid ontvingen wij het volgende commu nique: Het bestuur van de stichting van de Arbeid heeft met voldoening ken nis genomen van verschillende initia tieven in het bedrijfsleven met be trekking tot de rentespaarbrieven, welke door de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten worden uitgege ven ten behoeve van de woningbouw. Gelijk bekend, richt zich deze le ning in het bijzonder tot de kleine spaarders. Er zijn reeds coupures ver krijgbaar ter waarde van 25.welk bedrag desgewenst door middel van bouwzegels van 5.bijeen kan worden gebracht. Bij de inwisseling van de spaarkaart dient thans een klein bedrag voor renteverrekening te worden bijbetaald. Teneinde het 9paren te bevorderen en daarmede bij te dragen tot de woningbouw en de bezitsvorming, werden in 'n aan tal ondernemingen aan werknemers, die zulks wensen, voorschotten ver strekt op in 1958 te verwachten uit keringen krachtens winstdelings - of winstkratificatieregelingen. Andere j ondernemingen maken de verwerving van rentespaarbrieven door werkne mers gemakkelijk door het verkrijg baar stellen van bouwkaarten en bouwzegels, welke dan met het loon worden verrekend.' Het bestuur van de Stichting van (Van onze L v.-medewerker) S.U.S. IV in het beeld. De laatste van de- vijf S.U.S.-trek- kingen is niet tot de radio beperkt gebleven. De spiedende camera's van de KRO waren er bij en hebben de kijkers thuis tot in alle hoeken en gaten van het Bossche Casino laten doordringen. De mensen van het vak die optraden, deden vrijwel alles ge lijk het behoort, behoudens Dity Oorthuis die door overdrevenheid en gebrek aan routine wegviel bij de spitse en geestige Kees Schilperoort. Tussen veel vakmanschap door bewo gen zich twee notarissen, die ken nelijk een ambtelijke sfeer mee van huis hadden genomen. Men heeft tal van hoge prijzen ten tonele gevoerd en wat niet wel mogelijk was om bin nen te brengen, werd door sugges tieve decors van Peter Zwart aan geduid. Niemand minder dan de Bossche coadjutor mgr. Bekkers heeft de totale opbrengst van de loterij, één miljoen honderdduizend gulden per chèque van organisator A. M. Bergers in ontvangst genomen. Dat bedrag is zó met name genoemd; maar een decorstuk, dat op hetzelfde moment uit de lucht op het toneel werd neergelaten, wees het veel hogere bedrag van 1.600.000 aan. Wat is nu juist? Sport en liefdadigheid. Het t. v.-programma van zondag heeft gestaan in het teken van sport en liefdadigheid. De namiddag bracht internationale wedstrijden uit de Duitse steden Bremen en Keulen, onderscheidelijk zwemmen en tennis. Binnen het sportpaleis van Bremen hebben ook Nederlandse z wemster- tjes meegedaan en als extra nummer heeft men Mary Kok, Greetje Kraan en Judith de Nijs kunnen bezig zien. Piet Mulder, die rustig commentaar leverde, deed er goed aan er op te wijzen, dat men terecht niet twijfelt aan de prestaties van de veelvuldige kampioene Mary uit Hilversum. De Duitse tenniskampioenschappen wa ren niet bijzonder spectaculair; en in het uur, dat men er naar kon kijken, kwam nog 'n vervelende pauze voor. Hier leverde Wim de Gruyter com mentaar en hij deed het sober. De zondagavond bracht een her haling van een NTS-uitzending op 2 december 1956. Toen namelijk werd een programma geboden met de film „Het geheime leven van Danny Kave", vervaardigd ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het kinder fonds der Verenigde Naties. Men heeft nu opnieuw kunnen zien en meeleven, hoe de vermaarde film komiek enkele jaren heeft doorge bracht te midden van miljoenen kin deren over gans de wereld, kinderen die door de hulp van Unicef weer sterk en gezond zijn geworden. Voor 't eerst neemt Londen over. Zaterdag 8 februari biedt de VPRO een internationaal amusementspro gramma, waarvoor regisseur Jac. Dixon een week in Engeland verbleef om daar passende artisten te engage ren. Hij nam hiertoe o.m. contact op met Francis Essex, de televisie-regis seur van de B.B.C. Het bleek, dat Essex eveneens op 8 februari een t. v.-programma regisseert van de B.B.C. en wel op dezelfde tijd. Ot-er. eengekomen werd, dat Essex een fragment uit het VPRO-programma zal overnemen en wel vanaf precies te 21.15 uur. Op dat moment zal t. v. omroepster Vertie Dixon, voor de eerste keer in de geschiedenis in een Nederlands programma, de kijkers in de Britse huiskamer verwelkomen. In het door de B.B.C. overgenomen fragment zal ten gehore worden ge bracht het in het Engels vertaalde liedje „Ik zou wel eens willen weten" van Jules de Corte. de Arbeid juicht dergelijke initiatie ven, die een belangrijk economisch en sociaal doel nastreven, ten zeerste toe. Delflse studenten - in de olie - maken toekomstmuziek Ter gelegenheid van het 12e lustrum van de Delftse studentenvereniging „Sanctus Virgilius" vond zondag ochtend de uitvoering plaats van het muziekwerk „Hea vy Gasoil". Vreemd was, dat o.m. van wasteilen gebruik werd gemaakt inplaats van pauken en nog vreemder was een bepaalde „triller" in het werk, die veroorzaakt moet worden door het laten stuk vallen van een stapel borden....

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8