TUSSEN BALIEEN TRALII: Gesprek over Nieuw-Guinea is onmogelijk en onrechtvaardig Oost en West niet scheiden KATTENKAMPIOINEN Beginsel-program van de P* v* d. A. op de helling Nabetaling melkgeld Conflict over de pachtprijzen in N.Ch-Polder Verlaten Ëngelse drieling naar Nederland 7 Qe&taCen MAANDAG 27 JANUARI 1958 DP I.F.1DSE COURANT PAGINA 7 Minister Klompé over Indonesië Nieuw-Guinea „Kunnen wij met de huidige Indo nesische regering een gesprek voeren en met name daarbij Nieuw Guinea betrekken? Mijn antwoord daarop is een duidelijk: neen". Dit heeft de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé zaterdagmiddag verklaard in een toesnraak op het Overijssels ap pèl van de Katholieke Volkspartij, dat in Hengelo werd gehouden. Minister Klompé verklaarde, dat de jongste gebeurtenissen in Indonesië niet hun grond vinden in het geschil om Nieuw-Guinea. Indonesië wenst nu eenmaal de Nederlandse econo mische belangen geheel uit te scha kelen. „Dat het conflict over Nieuw- Guinea deze maatregelen tegen de Nederlanders tot stand heeft gebracht is beslist niet juist. Integendeel: wij weten dat het bestaan van dit con flict jarenlang het aangrijpen van de economische belangen van Neder land juist heeft vertraagd". Voor haar ontkennend antwoord op de vraag inzake een gesprek met de huidige Indonesische regering voerde de minister twee motieven aan. In de eerste plaats acht zij het een slechte politiek, toe te geven aan chantage. Maar in de tweede plaats is zij van oordeel, dat een gesprek de positie van de tegenwoordige macht hebbers in Indonesië aleeln maar zou versterken ten nadele van degenen in Indonesië die op matiging aan dringen in de actie tegen Nederland. Overigens is de minister van oor deel, dat er ook met deze gematigde elementen, mochten zij aan de macht komen, niet over Nieuw-Gui nea zal kunnen worden gepraat. Dit oordeel grondt de minister op de overweging, dat de bevolking van Nieuw-Guinea zelfsbeschikkingsrecht dient te hebben. Uitvoerig ging de minister in op wat de Indonesische regering sinds het sluiten van de RTC-accoorden met het zelfbeschikkingsrecht heeft gedaan. De minister zeide: „Laten wij niet vergeten, dat er in de RTC-accoor- den was opgenomen, dat ieder deel van het eilandenrijk niet alleen het recht had een eigen plaats in te ne men in de federatie, maar dat zij zelfs het recht hadden te beslissen dat zij geen deel wensten uit te maken van de Indonesische federatie, maar een eigen relatie met Nederland zouden kunnen voeren. Het was in die tijd met name de deelstaat Oost-Indonesië die geïnteresseerd was in een aparte relatie met Nieuw-Guinea. Gedach- tengang was dan ook niet, dat Neder land met een centrale staat over Nieuw-Guinea zou ondehandelen". De Ambonezen. De minister herinnerde er ver volgens aan, dat twee maanden na de soevereiniteitsoverdracht door de In- denesische regering een streep door het zelfbeschikkingsrecht werd ge haald: „Realiseren wij ons goed, welk een schandelijk onrecht daar mee is aangedaan aan hele groepen van de bevolking. Ik wil gaarne daarbij speciaal den ken ook aan de Ambonezen, die hier in Nederland aan mijn zorgen zijn toevertrouwd. Dikwijls is mij een verwijt gemaakt, dat ik in mijn be leid ten opzichte van de Ambonezen hier niet bereid ben het politieke aspect en het aspect van de maat schappelijke zorg die ik voor hen De Angora katten van mevrouw Roerhorst te Ede (Gld.), kregen gisteren op de intern. Katten tentoonstelling te Amsterdam weer de hoogste bekroningen. Mevr. Roerhorst geeft haar kat ten van jongs af uitsluitend melk en Felix kattenbrood. Want zegt ze, dat ik zulke kerngezonde en prachtige dieren heb, dank ik aan Felix kattenbrood. Daar zit alles in wat ze nodig hebben! heb door elkaar te mengen. Ik meen. echter, dat wil de maatschappelijke zorg goed zijn, dit de enige mogelijk heid is. Dit verhindert mij echter niet in alle duidelijkheid te verkla ren dat mijns inziens aan deze groep een schandelijk onrecht is aange daan. Een onrecht, dat de toenmalige regering heeft getracht tegen te gaan door een stap te ondernemen bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Deze is echter niet bereid ge weest dit vraagstuk in behandeling te nemen. Noch is de UNCI bereid geweest haar taak te vervullen, die was: toe te zien op de richtige uit voering van de RTC-verdragen. De Verenigde Naties zijn in deze ernstig te kort geschoten". Gezien het zelfbeschikkingsrecht meent de minister, dat ook met ge matigde elementen in Indonesië niet over Nieuw-Guinea zou kunnen wor den gesproken. „Immers, de bevolking van West- Nieuw Guinea behoort als een natuur lijke eenheid bij de bevolking van Oost-Nieuw-Guinea. Samen bewonen zij dit eiland. Mijns inziens hebben zij er recht op uit te maken of zij met de rest van het eiland samen een eenheid willen vormen, respectieve lijk of zij gezamenlijk met dit eiland willen behoren of bij Indonesië, of bij Australië, of bij de Philippijnen, res pectievelijk of zij zelfstandig willen zijn. Als wij nu dit deel van de be volking van het eiland Nieuw-Gui nea eenzijdig zouden overdragen aan Indonesië, dan zouden wij daarmee voor altijd prejudlceren op hun toe komstig lot. Dit betekent voor mij dat men een koehandel drijft met mensen.'. De gerepatrieerden. In haar rede heeft minister Klompé tenslotte uitvoerig aandacht geschon ken aan het opvangen van de uit In donesië gerepatrieerden. Slechts een beperkte groep onder de gerepatrieer den z.g. „onaangepast" is in die zin, dat zij volkomen vreemd staan tegen over de westerse zeden en gewoon ten. Velen kunnen zonder een lange overgangsperiode in de Nederlandse samenleving worden opgenomen. In Maastricht zal een jeugd-ver- keersraad waarschijnlijk de eerste in ons land worden samengesteld, een door de jongelui zelf geformeerd orgaan, dat aan de verkeersveiligheid op straten en wegen mede gaat wer ken. De burgemeester heeft reeds de wens te kennen gegeven, deze jeugd- verkeersraad, die in het stadhuis zal vergaderen, zelf te installeren. Op welke wijze de jeugd ver keers raad zijn taak zal vervullen zal in de praktijk moeten blijken. Men denkt bijvoorbeeld aan het uitbrengen van rapporten over bepaalde verkeers- toestanden in het territoir van de school, in samenwerking met ver- keersdeskundigen en service van de Vereniging voor Veilig Verkeer ener zijds en een onderwijsdeskundige anderzijds. Woensdag 26 februari zullen ver kiezingen door de leerlingen der scholen worden gehouden waarbij iedere school of opleiding een jongen of meisje als vertegenwoordiger in deze jeugdverkeersraad zal kiezen. Drie gevangenen nog spoorloos Omtrent de drie voortvluchtige gevangenen, die vrijdagavond met behulp van een aantal aan elkaar gebonden lakens uit het huis van be waring aan de oostelijke Handelskade het Lloydhotel, te Amsterdam zijn ontsnapt, is nog niets naders bekend. De politie heeft de hele nacht met radiowagens door de stad gekruisd en verschillende onschuldige nach telijke wandelaars bij de kraag gevat en later weer vrijgelaten. Zaterdag ochtend werd een onderzoek inge steld naar de omstandigheden en de wijze waarop het drietal heeft weten te ontsnappen. De resultaten zouden vandaag op het ministerie van jus titie worden besproken. De Amster damse politie heeft met betrekking tot deze geruchtmakende ontsnapping een druk weekeinde gehad. Men heeft adressen in de gaten gehouden en vrienden van de gevangenen voor zichtig gepolst. Ook bepaalde café's werden voortdurend in de gaten ge houden. Men acht het niet uitgeslo ten, dat Den D., die in december vorig jaar in de Amsterdamse Leid- sestraat voor 58.000 aan buit bij een inbraak in een juweliers winkel bij een haalde, zijn „vrije tijd" gebruikt om een nog resterend deel van deze buit in veiligheid te brengen. Prof. Romme in Hengelo: Prof. Romme heeft zaterdag op het partij-congres van de K.V.P. in Over ijssel te Hengelo een rede gehouden, waarin hij ook sprak over de ver houding tussen de P.v.d.A. en de con fessionele partijen. Het wordt tijd, aldus prof. Romme, dat de Partij van de Arbeid haar beginselprogramma weer eens op de helling neemt, want daar staan dingen in, die met name de katholieken in die partij toch wel storend in de oren zullen klinken. Het beginsel stelt n.l. dat partij-vor ming op levensbeschouwelijke grond- RUIM 2000 BEZOEKERS BU KATTENTENTOONSTELLING. Ruim 2000 bezoekers hebben zich zondag in de Korenbeurs te Amster dam verdrongen rond 162 katten, die tot de besten van hun ras behoren. Katten uit Frankrijk, Duitsland, Zweden, België en Nederland hadden de snorren extra opgestreken toen de jury zich opmaakte om de beste exemplaren van deze door de Neder landse vereniging van fokkers en liefhebbers van katten „Felikat" ge houden expositie uit te kiezen. Die beste katten bleken te zijn: by de langharigen „Bentveld Pagliac- cio" van mej. Posthuma uit Aerden. hout, die de door H. M. de Koningin uitgeloofde medaille kreeg en bij de kortharigen „Champion Ticko av Amur", bezit van mej. Margit Lans uit Stockholm, die de medaille van Prins Bernhard ontving. slag verwerpelijk is en men doet hier bij een beroep op de tegenwoordige verhoudingen. Prof. Romme hield zich aan de kerstrede van de Paus over de ka tholieke partijen, waarin deze het onrechtvaardig noemt het streven te veroordelen van de katholieken hun school, en vorming van de jeugd baseren op Christelijke grondslag, ka tholieke beroepsorganisatie op te richten en om georganiseerde invloed van christelijke beginselen en ook op het gebied van de politiek en van de vakbeweging in het geding te bren gen, wanneer traditie en omstandig heden hiertoe uitnodigen. Prof. Romme zei in dit verband, dat er wordt beweerd, dat de katho lieke organisatie hoogstens aanvaard baar is als een abnormaal verschijn sel. De Paus noemt het onrechtvaar dig de katholieke partij te bekladden als onverdraagzaam en het lijkt wel alsof hij, vóór hij tot deze uitspraak kwam, de handelingen van de F ste en Tweede Kamer en de klappers van .,Het Vrije Volk" had nagesla gen. Minister Suurhoff verweet de confessionele partijen in het verkie zingscongres van de P.v.d.A. dubbel hartigheid. „Het komt een raadsman van de Kroon niet te pas zich te men gen in partijgeschillen, maar ja, deze excellentie geeft er blijk van zich meer in geschillen te mengen waar hij beter buiten kon blijven". Prof. Romme sprak ook over de verdeeldheid in de P.v.d.A. in de NieuwGuinea-politiek, over de be stedingsbeperking en de groeiende onrust over de werkloosheid. Het secretariaat van het Landbouw schap heeft ter uitvoering van een besluit van het bestuur van 15 jan. jl. een brief gezonden aan de minis ter van Landbouw inzake de nabeta ling van het melkgeld over het melk prijsjaar 1956/1967. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft met klem de volgende punten bepleit: 1. Het Landbouwschap vraagt de minister of door zijn bemiddeling nu hij zojuist is opgetreden als de nieu we minister van Landbouw, de rege ring niet alsnog kan terugkamen op het eerder door het kabinet ingeno men standpunt inzake de vertraagde uitbetaling van de hierboven bedoel de 1 cent per kg melk over het melk prijsjaar 1956/1957. Voor het rege ringsstandpunt in deze is bij het be drijfsleven bepaald geen begrip aan wezig. Het Landbouwschap bepleit daarop opnieuw namens de gehele georganiseerde landbouw mede ge let op de thans meevallende belas tingsopbrengsten dat zo spoedig mogelijk het volledige, op de garantie na te betalen bedrag (dus inclusief bovenbedoelde cent) wordt uitge keerd. 2. De huidige liquiditeitsmoeilijk heden van vele veehouders vinden hun voornaamste oorzaak in de om standigheid, dat door het achter wege blijven van een voorschotuitke ring dit jaar voor het eerst grote bedragen ter suppletie op de garantie pas op een zo laat tijdstip ter be schikking van de veehouders komen. Door een en ander verkeren de vee houders veelal ook in moeilijkheden met betrekking tot de betaling van hun belastingschuld. Het Landbouw schap is ervan overtuigd, dat de be lastinginspecteurs in verband hier- De voorzitters van de drie boeren standsorganisaties in de N.O.-Pol- der hebben bezwaren kenbaar ge maakt tegen de herziening van de pachtprijzen in de N.O.-Polder d>or de directie van de Wieringermeer (Noordoostpolderwerken). Zij ach ten deze pachtvoorstellen niet verant woord en adviseren de pachters van de uitgifte 1948, 1951 en 1954, die aan de beurt van pachtherziening zijn, niet met de voorstellen akkoord te gaan. De voorzitters hebben er bezwaar tegen dat bij de toepassing van de nieuwe pachtnormen in het alge meen de bedrijven in de Noordoost polder in de hoogste prijsklassen zijn gerubriceerd. Zij achten dit onjuist voor -de grond en in het bijzonder ten aanzien van de gebouwentoeslag en de woninghuur. Het gevolg van de voorstellen van de directie van de Wieringermeer is tevens dat de totale pachtsom zo hocg wordt, dat een rendabele exploitatie van de bedrijven in ernstig gevaar komt. In het stedelijk museum „Het Prin senhof!" te Delft wordt zaterdag middag een tentoonstelling van nieu we religieuze kunst geopend, welke tot 16 maart duurt en georganiseerd werd door de kath. studentenver eniging „Sanctus Virgilius" ter gele genheid van haar twaalfde lustrum. Tevens wordt volgende week in Delft een congres gehouden, dat aan de hedendaagse religieuze kunst gewijd zal zijn. De openingsrede zal worden uitgesproken door pater Jacques La- val uit Parijs. Het is niet de opzet van de ten toonstelling geweest om een zo vol ledig mogelijk overzicht te geven, doch een karakteristiek beeld van wat gedurende de laatste halve eeuw in Frankrijk, Duitsland, België en Nederland op het gebied van de re ligieuze kunst werd gepresteerd. Ruim een jaar is aan de voorberei ding van de expositie gewerkt en daarbij werd voor elk van de vier genoemde landen een adviescommis sie in het leven geroepen. Het resultaat van het werk van de studenten is, dat de bovenzalen van het museum (beneden is de Dieric Boutstentoonstelling) zijn ingericht met een schat van specimen van re ligieuze kunst: schilderijen, beeld houwwerken, glas-in-loodramen, ma quettes enz. mede tegenover verzoeken van indivi- duele veehouders, die menen uitstel J van belastingbetaling te moeten vra- I gen, een soepel standpunt zullen in- nemen. Wanneer de regering het ver zoek tot spoedige uitbetaling van het gehele bedrag onverhoopt niet zou kunnen inwilligen, vraagt het Land bouwschap een regeling, waardoor de veehouders de nog tot maart 1959 „geblokkeerde" gelden (i.e. de ver traagde uitbetaling van 1 cent per kg melk) kunnen aanwenden ter beta ling van hun belastingschulden. Dit zou voor vele veehouders een verlichting betekenen, te meer ook daar men kan aannemen, dat zij bij inwilliging van hun verzoek tot uit stel van belastingbetaling door de fis cus belast zullen worden met een rentebetaling van 3.6% per jaar over hun belastingschuld. Bij de invoering van zulk een regeling zou ook aan o verheidszijde rente worden be spaard, daar volgens mededelingen van minister Mansholt in de Tweede Kamer bij de openbare behandeling van de begroting van het ministerie van Landbouw voor 1958 vastge steld is, dat door de regering over het vertraagd uit te betalen melkgeld een enkelvoudige rente van 3% zal wor den vergoed, vanaf het begin van de datum van uitbetaling van de melk- toeslag. Het Landbouwschap merkt overi gens in dit verband nog op, dat bo vengenoemd rentepercentage weinig in overeenstemming is met het hui dige renten. Wanneer de fiscus bij uitstel van belastingbetaling reeds 3,6% rente in rekening brengt, meent het Landbouwschap dat een rente uitkering van 3% over het „geblok keerde" melkgeld ofschoon er kend wordt dat het hier, voor wat de rentebedragen aangaat, uiteindelijk veelal geringe geldsbedragen betreft moeilijk door het bedrijfsleven als rechtvaardig kan worden aangevoeld. Een afschrift van deze brief is ge zonden aan de minister van Finan ciën. Een Zeeuws echtpaar wil zich ont fermen over een Engelse drieling van 18 maanden, die door de ouders is verlaten en waarvoor men tot nu toe geen pleegouders heeft kunnen vinden. Toen het Zeeuwse echtpaar, de heer en mevrouw Blom te 's-Graven - polder, dezer dagen in de krant het verhaal van de drieling las, werden de echtelieden zeer getroffen door de tragische omstandigheden van de drie baby's, die van elkaar geschei den zouden moeten worden omdat niemand de zorg voor de drie kinde ren op zich wil nemen. Oproepen hiervoor, die door de Londense ge meenteraad in Engelse bladen waren geplaatst, waren zonder resultaat ge bleven. Nadat de heer en mevrouw Blom met elkaar overlegd hadden, belden zij de redactie van hun krant om te weten te komen tot wie zij zich hier voor in Engeland zouden moeten wenden. Via het ANP en het En gelse persbureau Reuter kon een adres worden verstrekt. De heer en mevrouw Blom hebben drie grote kinderen, de twee doch ters zijn verloofd en zullen oVer niet al te lange tijd gaan trouwen. VRIENDEN VAN KARDINAAL VAN ROSSUM INSTITUUT Het „Kardinaal van Rossuminsti- tuut" (KAROSI) dat zich ten doel stelt om overeenkomstig de wens van de Paus uitgesproken in zijr. laat ste Encyclidk over Afrika „Fidei Do- num" de lekenhulp aan de missie zo omvangrijk, zo doeltreffend en zo snel mogelijk te realiseren, presen teert zich na enige jaren voorbciei- ding van zijn akties en aktiviteiten, aan alle kringen van Katholiek Ne derland. „Het „Kardinaal van Ro6sum In stituut" zal volgens plan een aantal projekten van sociale en kulturele aard ten behoeve van de missielan den ter hand nemen en wil voorts zijn bijstand verlenen aan alle daar voor in aanmerking komende akties en organisaties die hetzelfde beogen. Het is overeenkomstig het woord van mgr. Alfrink, Aartsbisschop van Utrecht, „het instituut, dat de idee van de mondiale Caritas gemeengoed wil maken in onze katholieke ge meenschap en daarbij het onontbeer lijk technisch orgaan kan zijn, dat voor de realisatie dezer idee nodig is". Het bestuur van het „Kardinaal van Rossum Instituut", geconfronteerd met deze ontzaglijke taak deelt mede dat dezer dagen met grote instem ming tot stand is gekomen de „Vrien den van het Kardinaal van Rossum Instituut" (KAROSI-vrienden). Deze stichting wil het „Kardinaal van Rossum Instituut" helpen om het werk van dit instituut, dat door ge heel katholiek Nederland moet wor den gedragen, overal bekendheid te geven en zal het steunen door het bij eenbrengen van gelden, onder meer door het werven van „KAROSI- vrienden. Voorts willen de „KAROSI-vrien den" uit hun midden alle technische en financiële hulp bieden voor de projekten, waarvoor het „Kardinaal van Rossum Instituut" hun hulp zal inroepen. Honderden pastoors en burgemees ters, wier namen dezer dagen in een brochure zullen worden gepubliceerd, hebben bereids hun steun toegezegd door zitting te nemen in een Comité van Bijstand. Woningruil volgens sneeuwbalsysteem Nood maakt vindingrijk. Ook de woningnood. Dezer dagen heeft zich in Utrecht een ingewikkeld geval van woningruil voorgedaan, een staal tje van vindingrijkheid, dat voor veertien gezinnen de huisvestings problemen heeft opgelost. Er waren veertien partijen en vijf tien huizen, hetgeen de zaak al zo moeilijk maakte, dat de organisator van het systeem tevoren een verga dering belegd had in Utrecht, waar alle betrokkenen een contract moes ten tekenen om te voorkomen, dat men zich terug zou trekken en daar door de ketting verbreken. In die ketting waren opgenomen gezinnen uit Eindhoven, Laren, Eind hoven, Apeldoorn, Naarden, Amster dam, Amstelveen, Dordrecht en Utrecht Daarna drie verhuizingen in Eindhoven. Alkmaar en Hilversum, vormden dan de hekkesluiters. De hele transactie werd in één dag af gesloten, waarna- de veertien gezin nen naar wens onder dak waren. FIETSEN ONDER DRANKINVLOED De Haagse politierechter veroor deelde conform de eis een 57-jarige chauffeur uit Leiden tot 50.boete of 10 dagen. Op 3 augustus jl. had verdachte op de Lage Rijndijk ge fietst, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. Hij had een aanrijding gehad en was toen door de politie ge pakt. Hij was al eerder voor een der gelijk feit veroordeeld, eveneens tot 50.boete. DUUR GELAG Overeenkomstig de eis veroor deelde de Haagse politierechter een 39-jarige grondwerker uit Alphen a. d. Rijn tot 25.boete of 10 dagen. De verdachte stond terecht omdat hij op 25 mei jl. met zjjn fiets in de Hoofdstraat had gereden terwijl hij onder drankinvloed verkeerde en voorts omdat hij, nadat hij in een cel was ingesloten, de ruiten van deze cel had vernield. Dit was op een schadepost van 54.gekomen, welk bedrag de verdachte inmiddels had vergoed. „Een duur gelag", vond de officier van justitie. DIERENMISHANDELING Een niet-verschenen koopman uit Leiden werd door de Haagse politie rechter overeenkomstig de eis wegens dierenmishandeling veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De rechter sprak van „boosaardige opzet". goed 23) Newsome bracht haar kort raa middernaent naar hiuis. Hy zorgde dat zij veilig ae huisdeur bereixte en bleef wacnten tot ze goed en wel binnen was. Ze bedankie hem voor de heerlijke avond en zou vast niet gegild hebben als hij haar gekust haa. Maar hij maakte daartoe geen aanstalten en ze ging een beetje pruilend naar boven. Newsome bleef een ogenblik aar zelend staan. Hij liet haar niet graag onbeschermd achter. Maar tenslotte ging hij toch weg. Hij zou echter, nog heel wat ongeruster z^jn ge weest als hij in een donkere portiek aan de overkant van de straat de korte gestalte gezien had van dat zonderlinge individu, dat naar de naam Mixis luisterde. HOOFDSTUK VIII Sherry Madigan las met zekere trots de advertentie van haar hand in de ochtendbladen. Het was een tweedelige aanbieding. Op de eer ste plaats kwamen de uit de hand bedrukte zuiver linnen tafellakens, ontbijtlakens en servetten. Vervol gens kwamen de stellen van twee baddoeken en twee washandschoen tjes, verpakt in speciale dozen. De prijs bedroeg zes dollar negenenvijf tig per stel, tegen zeven dollar ach tennegentig normaal. Dit was de aanbieding waarover Roger Newsome zich het hoofd brak, omdat het goed nog niet bin nen was. Portman had ervoor ge zorgd en Portman was naar het zui den gegaan oxjci zijn relaties te bewer ken en had er Newsome mee laten zitten. Het was geen normale trans actie geweest, maar Portman had Roger niet in vertrouwen genomen. Wat gebruikelijk was. Portman was er de man niet naar om zijn assis tent in te wijden. Newsome had er alle correspon dentie op nagelezen en alles scheen in orde. Maar de goederen kwamen niet opdagen en er was niet veel tijd meer. De artikelen waren ken nelijk niet afkomstig van een van. de gewone relaties. Niet van een der fabrieken waar mede Portman doorgaans handelde, doch van een concern, dat van een speciale gelegenheid gebruik ge maakt had om een eerlijke cent te verdienen. Het scheen, dat de goede ren oorspronkelijk gemaakt waren voor Gammidge in Chicago, en Gaim- midge, een zaak, die uitsluitend in linnen en aanverwante artikelen deed, was door brand verwoest en had de bestelling geannuleerd. De mensen met wie Prothero za ken gedaan had, hadden de waren voordelig van de fabrikant overge nomen en met een kleine winst aan Portman doorverkocht. Het scheen dat Portman een heel goede slag ge slagen had, behalve dan dat de ta fellakens en de handdoeken met toebehoren nog niet gearriveerd waren. Newsome begon zich nu ernstig ongerust te maken. Interlocale tele foongesprekken waren duur, doch hij achtte het verantwoord er thans toe over te gaan. Het resultaat was onrustbarend. Hij kreeg ontwijkende antwoorden. Waar de goederen zaten kon hij niet ontdekken. Hij werd van de een naar de ander verwe zen en kreeg allerlei tegenstrijdige berichten. Newsome overwoog ern stig om zijn moeilijkheden aan de artikelchef voor te leggen maar hij besloot zijn zorgen voorlopig nog met niemand te delen. In plaats daarvan ging hij naar boven om met mevrouw Brixton te praten. Doch mevrouw Brixton was in conferentie met een aantal perso nen van de bedrijfsleiding. Hij bleef staan bij Sherry's lessenaar. „Ik zit op de wip" zei hij somber. „Het spul komt maar niet opdagen. Ik had er met Brixton over willen spreken. Misschien kunnen we nog dadelijk een advertentie plaatsen waarin we de aanbieding annuleren. We kunnen zeggen, dat door onvoor ziene omstandigheden de goederen niet zijn aangekomen." „Dat geeft moeilijkheden" zei-"Sher ry- „Je zou zo zeggen" merkte hij sarcastisch op: „een klap in het ge zicht van Prothero, terwijl alle lin nenzaken in de stad in hun vuistje lachen." „Je hebt nog vierentwintig uur." „Om op een vulkaan te zitten" gaf Roger ten antwoord. „Dat spul komt vast niet." ,,'t Is jouw schuld niet." „Kan zijn. We hebben een repu tatie hoog te houden. En denk eens aan het geklets in de winkel. Ieder een zal er ons op aankijken." „Als je de aanbieding annuleert" zei Sherry, „dan kun je dat niet meer ongedaan maken. Maar als je blijft hopen en afwachten, komt al les misschien nog op zijn pootjes te recht. Kun je je niet indenken? Ik bedoel, is het mogelijk ergens in de stad iets dergelijks op de kop te tikken?" „Geen schijn van kans. Zulke din gen liggen niet voor het opscheppen, 't Is een heel aparte aanbieding. „Bij mij gebeurt er altijd iets" zei Sherry. „Als alles verloren schijnt, dan komt er altijd plotseling uit komst Wachten en uitkijken is mijn motto en laat de kleine luitjes het voor je opknappen." „Wat voor kleine luitjes?" snauw de hij. „Die kleine wezentjes, die brave mensen uit de narigheid helpen" zei ze „Daar zijn ze gewoon dol op. Al toen ik klein was. Ze laten me nooit in de steek." „Ik ben vanmorgen niet bepaald in een optimistische stemming" zei hij, „en in sprookjes geloof ik al sinds jaren niet meer." „Dan ben je helemaal niet ver standig zei zij. „Hoe moet je dan door het leven komen?" Ze sprak heel ernstig. „Waag het nooit, niet in sprookjes te geloven." Hij keerde terug naar zijn kantoor en liep tussen de tafels en toonban ken door, waarop een veelheid van dekens, spreien, handdoeken, tafel lakens, duur Iers linnen en kostbare Belgische kant was uitgestald. Hij zag een kleine man in een stoel zit ten wachten, zonder dat hij veel aan dacht aan het feit besteedde. „Hier is een zekere mijnheer Spee om u te spreken" zei de secretaresse van Portman en ze wees op de be zoeker, die opstond en innemend glimlachte. „Mijnheer Newsome?" informeer de de bezoeker. „Dat ben ik. Wat kan ik voor u doen?" „Ik heb vanochtend een interes sante advertentie gelezen. Over die uit de hand gedrukte tafellakens en servetten. En de stelletjes „En wat is daarmee?" „Wel, dat is een populaire aanbie ding. Het is heel goed mogelijk dat u meer vraag krijgt, dan u verwer ken kunt, nietwaar? Zo'n prachtige gelegenheid. Kan ik u misschien in teresseren?" ♦.Interesseren? Waarvoor?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7