f Slechts 36 equipes haalden de finish te Monte Carlo Nederland werd afgelopen weekend eens 'n echt skiland I Moeilijkheden voor Gatsonides- Becquart werden opgelost D atnes De Belgische amateur-wielrenners wonnen van de Nederlanders A. van Wetten won Cycle-cross op Duinhorst MAANDAG 27 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA S SKI-WEDSTRIJD OP LEMELERBERG In het anders zo rustige dorpje Le- mele, ten zuiden van Ommen, was het zaterdagmiddag een drukte van be lang. Maar liefst zo'n kleine 3000 toe schouwers een veelvoud van het aan tal inwoners van dit pittoreske plaatsje waren bij de Lemelerberg getuige van de eerste ski-wedstrijd van 1958 in Nederland. Acht-en-dertig enthousiaste skiërs hadden zich aangemeld voor de 2300 meter lange „afdaling", waarin een achttal bochten waren opgenomen. De wedstrijd die onder ideale weers omstandigheden werd gehouden, lever de een dubbele overwinning op voor de familie Pool uit Vroomshoop. De heer J. Pool werd eerste in de tijd van 8 min. 39 sec., mej. E. Pool bleek de snel ste dame, haar tijd bedroeg 11 min. 24 sec. De heer Hees uit Zwolle werd 2de in 9 min. 30 sec. en de heer Russ uit Holten derde in 10 min. i5 sec. Franse equipe werd winnaar Voor de klassementsproef van de rallye Monte Carlo, die over een af stand van om precies te zijn 1077,5 km ging, stonden vrijdagavond om negen uur 59 equipes startklaar. De rest van de 302 ploegen, die zo vol goede moed uit de verschillende startplaatsen wa ren vertrokken, kwam niet in aan merking voor het afleggen van de proef om de eenvoudige reden, dat deze teams wegens tijdoverschrijding dan wel wegens andere oorzaken ge diskwalificeerd waren. Het gerucht, dat ook de ploeg van onze landgenoot Gatsonides gedis kwalificeerd zou worden, liep als nieuws van de eerste orde door de „wandelgangen" van het rallye-hoofd- kwartier. Maar alleen niet door de wandel gang. Spoedig was het nieuws ook op straat, want de equipe Gatsonides- Becquart is bijzonder populair. Op een zeker ogenblik bereikte de mare ook laatstgenoemde, die te bed lag om uit te rusten voor de proef, die ge durende bijna 20 uur veel van zijn krachten vergen zou. Toen hij hoor de, dat hij en Gatsonides op het punt stonden van de deelnemerslijst te worden afgevoerd, schoot de Frans man ijlings iets aan, „sprong" in een auto en haalde de in een diepe slaap zijnde Gatsonides prompt uit zijn bed. Deze, als captain van de equipe, be sliste dat Becqart de zaak met de or ganisatoren zou gaan bespreken en dat hij, nu toch wakker zijnde, zich zou gaan verdiepen in de formule van de proef. Becquart vroeg „audiëntie aan bij rallye-directeur Jacques Taf- fe welk onderhoud hem onmiddellijk werd verleend. Gerucht bleek ongegrond. Taffe kon niet anders doen dan met een bedrukt gezicht zeggen, dat het gerucht waarheid bevatte. „Waarom dan?" was de gerechtvaardigde vraag van Marcel Becquart. „Jullie zijn", aldus Taffe, „meer dan een uur te laat en dat komt neer op onherroepe lijke diskwalifcatie". Met de papieren op tafel kon Becquart echter aanto nen, dat zij weliswaar op een gegeven ogenblik ergens 51 minuten te laat waren gekomen, doch dat die 51 mi nuten verder op de route geheel wa ren ingelopen en dus tot nul waren gereduceerd. Men kon dus weer met een schone lei beginnen. Naderhand liep het Nedrelands-Franss duo nog 15 strafpunten op. Nergens was de tijd dus met een geheel uur over schreden. „C'est tout, monsieur Taf fe", eindigde Becquart zijn gloedvolle betoog. Diepe rimpels tekenden zich af op het hoge voorhoofd van de Franse horloger, die zich in deze tijd van het jaar meer met de rallye pleegt te bemoeien, dan met zijn zaak. Na langdurig en diep nadenken kwam de glimlach: „Jullie hebben gelijk, volkomen gelijk zelfs. Dus vanavond aan de start of 21.46 uur." Met deze blijde mare kon Marcel zijn vriend Maus geruststellen. Gat sonides was intussen zwaar aan het rekenen geslagen over de structuur van de proef. Het traject bleek te zijn verdeeld in negen sectoren, die alle met een bepaald gemiddelde moesten worden afgelegd. In drie van deze sectoren gold echter de z.g. „reguari- te totale", dat wil zeggen, dat de rij der daar op elke kilometer slechts een speling van 4 t:t 9 sec. was toegestaan, tijdafwijkjngen werden onmiddellijk in strafpunten omgezet. De gemiddel den op de „gemakkelijke" delen van de proef later bleek dat men het woord „gemakkelijke" wel met heel wat korreltjes zout moest nemen varieerden van 60 tot 69,5 km/u. De uurgemiddelden, die op de moeilijke berggedeelten gedraaid moesten wor den, schommelen alle rond de 60 km/u. Men begrijpt dus dat er hard, en aan een stuk door, moest worden gerekend, ruim 18 uur. Bij de eqiupe Gastonides-Becquart heeft Nederlands rallye-rijder num- mero één, het rekenwerk op zich ge nomen en het gegoochel met de klok jes en de chronometers, waarvan er acht stuks keurig op blokken gemon teerd mee op reis gingen. Becquart heeft het gehele traject gestuurd. Dringende reparaties. Met dat gereken kwam men er evenwel nog niet, want er moest ook nog een en ander aan de wagen ge knutseld worden, in <^sU gerepareerd. Onder weg was daarvoor geen tijd ge weest. En uiteraard was herstellen in het pare fermé, waarin de auto's na de finish werden opgesloten, niet geoorloofd. Wel had de organisatie toegestaan, dat de rijders een half uur voor hun start voor de klassements proef over hun wagens konden be schikken, teneinde enkele noodzake lijk geachte kleine reparaties te kun nen verrichten. Nu doet men in een half uur niet veel, wel echter het duo Gatsonides Becquar% dat hierin werd bijgestaan door de beide Nederlandse rallye supporters Zwikstra en Luyting. De ze huurden 's»middags een garage af, vlak bij het pare fermé. Vervolgens zochten zij een Engelse Triumph- equipe, die uit de strijd was, maar bereid bleek een lantaarn en nog en kele onderdelen van zijn wagen te slopen en deze aan Gatsonides te le nen. Zij zochten nog een Engelsman op, die van het merk bijzonder veel verstand had en zorgden ervoor dat om 9 uur 's avonds alles in gereed heid was gebracht voor een vliegens vlugge reparatie. Zij haalden er zelfs een politie-agent bij, die ervoor zorg de, dat de toegangsweg tot de garage vrij was, gedurende de twee minuten, die nodig zouden zouden zijn om de Triumph van Maus van het pare fer me, naar de garage te rijden. Om 9.16 kreeg Gatsonides dus de beschikking over zijn wagen, om 9.17 uur was hij binnen en toen waren we getuige van een zeldzaam staaltje pit- werk, waar men bij een Grand Prix- race nog iets van kon leren. Ieder wist zijn taak, de elektrische boor lag klaar voor het maken van de nodige gaten, alle hulpmiddelen lagen ge reed, alles leek gedurende uren te zijn ingestudeerd. Geen twintig minu ten duurde het of er waren een nieu we koplamp op een speed-pilot op het rechterwiel gemonteerd, en de schok- brekers waren bijgesteld. En passant waren dan ook nog twee wielen ver wisseld. Vliegensvlug reed het duo terug naar de startplaats. Equipe 128 had zelfs nog vijf minuten over 38 Teams volbrachten de klas sementsproef. Zaterdagavond laat konden Jac ques Taffe en zijn mannen dan einde lijk vaststellen hoeveel equipes de klassementsproef reglementair had den volbracht. Het bleken er slechts 38 te zijn. Ook Maus Gatsonides en Marcel Becquart waren erin geslaagd hun Triumph behouden langs de boch tige en veelal spiegelgladde wegen van de Alpes Maritimes en de zuid oostelijke uitlopers van het Massif Central te sturen, zodat dit Neder lands-Franse duo in ieder geval zou worden geklasseerd. In de omgeving van Arrjiem, bi) de „Posbank" is zaterdag druk geskied. Oude rotten en nieuwelingen op de lange latten bevolkten de heuvel soms staaryd, soms zittend. Er is dan ook veel, hartelijk en soms pijnlijk gelachen daar bij ArnhemDe tweede foto geeft een goed overzicht weer van de drukte. «HAMEA-G handen ruw of schraal -GELElQÜÏIia (Advertentie). De Rallye in cijfers. In cijfers ziet de 27e rallye van Monte Carlo er als volgt uit: uitg. Athene 10 9 4 Oslo 40 21 12 Lissabon 37 •14 12 Rome 9 3 2 Den Haag 12 1 1 Glasgow 85 9 7 München 24 1 Parijs 85 1 Totaal 302 59 38 Van de 38 equipes, die de gehele sterrit volbrachten, hebben er 13 de Franse nationaliteit, 8 de Britse, 4 de Noorse, 4 Zweedse, 2 de Duitse, 3 die van Monaco, 1 de Belgische, 1 de Zwitserse en in een geval was sprake van een equipe van gemengde natio naliteit, dat team werd gevormd door de Nederlander Gatsonides en de Fransman Becquart. Het ongeluk te Gap. Bij het ernstig ongeluk te Gap, waarvan we zaterdag melding maak ten, is de Franse official Robert Ber- trand om het leven gekomen. „Coupe des dames" wederom voor mevr. Blanchoud. Toen zaterdagavond bekend werd dat de Alfa Romeo van de Frangaise$ mevr. Blanchoud en Renee Wagner de klassementsproef had volbracht, was de eerste beslissing gevallen. Aangezien dit tweetal de enige da mes-equipe vormde, die tot de klasse mentsproef was toegelaten, was het dus zeker, dat mevr. Blanchoud en Renee Wagner beslag hadden gelegd :op de damesprijs. Dit team was in Lissabon gestart. Ook verleden jaar veroverde mevr. Blanchoud deze wis- selprijs. Het officieuse eindklassement. Even na half een is zondagmiddag het officieuse eindklassement bekend gemaakt. Volgens deze voorlopige uit slag is de rallye gewonnen door de Franse equipe Guy Monraisse-Jac ques Feret, met Renault te Lissabon gestart. Zij hadden 1520 strafpunten. 2. Alex Gacon-Leo Borsa (Fr.) met Alfa Romeo (groep Lissabon) 2234,9 strafp., 3. nr. 18, Leif Void Johansen- Fiin Kopperud (Noorw.) met DKW (groep Oslo) 2559 strafp., 4 nr. 23, Walter Loffler-Carsten Johansson (Duitsl.-Noorw.) met Volvo (groep Oslo) 2907 strafp., 5. nr. 128, Maus Gatsonides-Mareel Becquart (Ned.- Fr.) mee Triumph (groep Den Haag) 2913 strafp. Aanrijding kostte Gatsonides de tweede plaats. Met 980 strafpunten hebben de of ficials de aanrijding die zich woens dagnacht bij Saint-Claude tussen de Nederlands-Franse combinatie Gat- sonides-Becquart en het Nederlandse team Bootz-Slotemaker voordeed „gehonoreerd". Die botsing waar aan de succesrijke „Haagse combina tie niet de minste schuld had heeft Gatsonides en Becquart, naar achter af blijkt, de tweede plaats gekost. Zonder die extra bestraffing zou deze equipe de rallye hebben beëindigd met 1933 strafpunten, een totaal dat l&ag genoeg was om de Fransen Alex Gacon en Leo Borsa van de tweede plaats te verdringen. In het Brusselse sportpaleis zijn za terdagavond internationale wedstrijden gehouden met o.a. een landenwedstrijd tussen een Belgische en een Nederlandse amateurploeg, bestaande uit Molenijzer, Gerritsen, Legran<L Hoogwout, Peere boom en Bastelaao De Belgische ploeg won de wedstrijd met 4 punten. Jan Derksen kwam uit in een sprint wedstrijd. Deze wedstrijd over 4 man ches werd gewonnen door de Belg De Bakker met 3 pnt. Op. de tweede plaats ex aequo klasseerden zich Derksen, Gaignard (Fr.) en Potzernheim (Did.) ieder met 7 pnt. De sprintwedstrijd vormde een der onderdelen van een omnium, waarin de Onder slechte weersomstandigheden het regende bijna voortdurend en op een bijzonder zwaar parcours, dat door sneeuw, modder en ijs de hoogste eisen aan het uithoudingsvermogen van een twintigtal wielrenners stelden, is op Duinhorst te Wassenaar een natio nale cycle-cross voor amateurs, onaf- hankelijken en profs gehouden. Voor deze wedstrijd over 10 ronden van ongeveer 3 km. hadden 54 renners ingeschreven, doch slechts 21 versche nen aan de start, de finish werd door 19 deelnemers bereikt. H. Brinkman (Overschie) die de voorgaande 2 wed strijden op zijn naam had gebracht, nam ook nu direkt een voorsprong. Tot de zevende ronde behield hij de leiders positie, A. van Wetten had de achter volging ingezet en in de zevende ronde werd Brinkman door hem gepasseerd. A. van Wetten vergrootte zijn voor sprong in de laatste twee ronden en onbedreigd ging hij als eerste met een verschil van 150 meter op Brinkman over de eindstreep. Het resultaat was: 1. A. van Wetten (Noordwijkerhout) 1 uur 24 min. 45 sec.; 2. Brinkman (Overschie) op 150 meter: 3. Ruttenberg (Baarn); 4. Snij der (Halfweg); 5. Wuurman (A'dam); 6. Van Leeuwen (Wassenaar); 7. Ent hoven (A'dam); 8. J. v. Wetten (Noord- wijk); 9. Bom (Kwintsheul)10 Van Leeuwen (Gouda). Bij de nieuwelingen zegevierde Schu- ling (Den Haag). Hij legde zes ronden af in 57 min. 13 sec. laatste drie manches door Derksen wer den gewonnen. In de vijfde manche een wedstrijdraver 500 meter met vliegende start klopte hij Potzernheim met Gaig nard en De Bakker ex aequo op de derde plaats. In de zesde manche, een puntenrace. werd hij eerste voor resp. Gaignard, De Bakker en Potzernheim en in de zevende en laatste manche won de wereldkampioen tenslotte nog 'n sprint met zijn tegenstanders in de zelfde volgorde achter zich. Het eindklassement luidde: 1. Derksen (Ned.) 6 pnt.; 2. ex aequo: Gaignard (Fr.) en De Bakker (België) 10 pnt.; 4. Potzernheim (Did.) 13 pnt. Het hoofdnummer werd gevormd door de koppelwedstrijd over 145 minuten. De uitslag luidde: 1. SentftlebenFor- lini (Fr.) 117.420 km.; 2. Roth—Pfen- ninger (Zwits.); 3. SchulteBugdahl (Ned.-Dld.); op één ronde: 4. v. Steen bergenSevereyns (België)5. Platt- nerBucher (Zwits.)op twee ronden: 6. De BeuckelaereVerachtert (Belg.) op drie ronden: 7. Van EstWagtmans (Ned.). Er namen 15 koppels aan deze wedstrijd deel. PETER POST BEHIELD „ARMBAND" Tijdens de internationale wielerwed strijden, die zaterdagavond in het Ant werpse sportpaleis werden gehouden, heeft de Nederlandse kampioen Peter Post voor de tweede keer met succes de fel begeerde „armband" de trofee voor achtervolgingsduels verdedigd. Enkele weken geleden versloeg hij zijn Zwitserse uitdager Schweizer in een zeer snelle tijd, ditmaal haalde hij de Belg Willy Lauwers na 4390 meter in. De tijd over deze afstand was 5 min. 35.6 sec. CRICKET Zuid-Afrika staat er na de tweede dag van de derde testmatch tegen Aus tralië gunstig voor. Nadat Australië voor het schamele totaal van 163 all out was gegaan, verzamelden de Zuidafrikanen 150 runs voor het verlies van 2 wickets. De twee wickets waren al neer na 28 runs, maar McGlew en wicketkeeper Waite bouwden een solide score op en toen de strijd werd gestaakt, bedroeg de ongebroken stand voor het derde wicket 122 runs. Het begin van de dag was een drama voor de Australiërs. De laatste 4 bats- lieden verzamelden 8 runs en waren bin nen 25 minuten weer terug in het pa viljoen. SCHAATSENRIJDEN Tijdens de internationale schaatswed strijden, welke zaterdag en zondag in Trondhjem zijn gehouden en waaraan door Noorse en Nederlandse toprijders werd deelgenomen, heeft onze ploeg voor de Europese kampioenschappen geen al te sterke indruk gemaakt. De beste Nederlander in het eindklasse ment was Wim de Graaff, die de zesde plaats innam. De eerste plaats was voor Roald Aas. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Aly Gjestvang 43 sec.; 2. Finn Hodt 43.7; 3. Hroar Elvenes 44.1; 4. Willy Melkvik 44.3; 5. Roald Aas 44.5; 6. Rolf Troeen 44.8; 7. Wim de Graaf 44.9; 9. Cees Jan Kroon 45.1; 14. Jan Pesman 46.2; 15. Kees Broek man 46.4; 17. Jeen van den Berg 46.8. 3000 meter: 1. Roald Aas 4.47; 2. Knut Johannesen 4.50.4; 3. Sverre Haugli 4.52.2; 4. Cees Jan Kroon 4.54.9 (nieuw persoonlijk record)5. Kees Broekman 4.55.3; 8. Wim de Graaff 4.57; 9. Jeen van den Berg 4.57.5; 10. Jan Pesman 4 min. 58 sec. De resultaten van de tweede dag: 1500 meter: 1. Roald Aas 2.15.1; 2. Knut Johannesen 2.17.2; 3. Alv Gjest vang 2.18.6; 4. Sverre Haugli en Knut Tangen 2.19.1; 6. Wim de Graaf 2.19.5; 10. Jeen van den Berg 2.21.6; 12. Jan Pesman 2.22.1; 14. Cees Jan Kroon 2.22.5; 15. Kees Broekman 2.22.7. 5000 meter: 1. Knut Johannesen 8.16.1; 2. Jan Pesman 8.18.2; 3. Jeen van den Berg 8.20.0; 8. Kees Broekman 8.26.1; 9. Cees Jan Kroon 8.26.6 (nieuw per soonlijk record); 10. Wim de Graaff 8 min. 28.6 sec. Het eindklassement: 1. Roald Aas 187.926 punten; 2. Knut Johannesen 188.823; 3. Alv Gjestvang 190.577; 4. Sverre Haugli 191.257; 5. Knut Tangen 191.364; 6. Wim de Graaff 191.760; 7. Cees Jan Kroon 192.343. Op de eerste dag was de tempera tuur 8 graden onder nul; zondag wees de thermometer 4 graden vorst aan. In de zaterdagavond gehouden leden vergadering van de Elfsteden Vereni ging is in de vacature-mr. A. E. Han- nema als voorzitter gekozen de heer J. L. Hoogland (Leeuwarden) en in de vacature-mr. M. Cuperus tot secretaris, dr. D. Lolkema (Leeuwarden). Verder werd besloten om het inleggeld van 5 tot 7.50 te verhogen. IJSHOCKEY Het ijshockeyteam van de Hokij heeft zaterdagavond voor slechts 3000 toe schouwers in Dortmund een verdiende 32 overwinning behaald op „Eintracht" uit Dortmund. De tussenscores waren 0—0 2—0 1—2. De Haagse doelman Oliver was door Piet van der Heyden vervangen. Het spel was zeer snel en het Haagse team speelde technisch beter dan de Duitsers. Tot de uitblinkers behoorden Schwen- cke, Zukiwski en Dell St. John. Voor Den Haag scoorden Hogervorst, Feen- stra en Zukiwski, terwijl voor de ploeg uit Dortmund de goals werden gemaakt door Wellner en Loeggow. OLYMPISCHE SPELEN Volgens een mededeling van de direc teur-generaal van de Olympische Win terspelen in 1960 in Squaw Vallye zul len de wedstrijden „live" per televisie naar Europa worden uitgezonden, indien tegen die tijd de transatlantische tele visie werkelijkheid is geworden. Wel licht zullen dan de uitzendingen in kleuren geschieden. Op de foto: de winnaar bi) het nemen van een hittylernis onderweg.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5