I Extra voordelige aanbieding GELDERBLOM'S .W. Bonda werd erelid van de VEBO Charmant optreden „orkestje" van het St. Liduina-huis RIJK KOCHT WEESHUIS AAN HOOGLANDSE KERKGRACHT VEGLO trotseerde de kou Huishoudelijke voorlichtingsavond voor Katholiek Vrouwengilde VERENIGINGS DRUKWERK Varka-Rollade 1.78 - I.S8 MAANDAG 27 IANÖARI 1958 DE LEIUSE COURANT Jaarvergadering te Leiden Op de algemene jaarvergadering van de VEBO, die hedenmorgen ge houden werd in ,,'t Gulden Vlies", heeft de voorzitter, de heer J. W. Bonda, te Wassenaar, afscheid geno men van het bestuur. Met algemene stemmen werd de scheidende voorzitter, die 22 jaar de stuwende kracht is geweest van de VEBO, door de vergadering benoemd tot erelid. Wegens drukke werkzaamheden, nam ook de secretaris, de heer F. ver. stegen, afscheid van de VEBO. Na het welkomstwoord door de voorzitter werd het jaarverslag ge lezen door de secretaris, die gewaag de van een zeer goed jaar. Het bezoek van de minister van landbouw aan de fokveetentoonstelling, in septem ber j.L, gaf aan deze expositie een bij zonder cachet. De heer M. Weima, penningmeester, bracht het financieel verslag uit. Dank zei subsidies door de gemeente Leiden sloot de rekening van de Paasveetentoonstelling, even als die van de fokveetentoonstelling. De begroting voor de VEBO-paasvee- tentoonstelling in 1958 werd vast gesteld, evenals die voor de fokvee tentoonstelling. Voor de eerste bedraagt het voor dat doel uitgetrokken bedrag f 1800, voor de fokveetentoonstelling werd 18.200 gulden ter beschikking gesteld. Gekozen resp. herkozen wer- De kachel viel om. Doordat een petroleumkachel om viel, brak zaterdagmorgen brand uit in de woning van de heer Ravensber- gen aan de Julianastraat. Olie, die op het tapijt droop, vatt. vlam en in een oogwenkt stond de kamer in lichter laaie. Met hulp van voorbijgangers, slaagde de bewoners van het pand erin, tapijt en kacheltje op straat te werpen, waarna de brandweer het vuur in het huis wist te doven. Behalve aan het tapijt, was er ook schade aan stoelen, radio en aan het houtwerk van de deur. De heer Ra- vensbergen was verzekerd. Geslipt. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf slipte op het Schuttersveld de 32- jarige heer J. Klomp uit de Hof laan, ten gevolge van de gladheid, met zün rijwiel. De wielrijder viel en brak het rechterbovenbeen. De Eerste Hulpdienst vervoerde de heer Klomp naar het Academisch Zie kenhuis. KRO-revue naar Leiden. Onder bemoeienis van de afdeling Leiden der Ned. Reisvereniging voor katholieken komt de KRO-revue op dinsdag 11 februari naar Leiden, Vooral de décors van deze revue be loven weer 'n ongeëvenaard schouw spel te bieden. Namen van artisten zijn Berry Kieviets, Gerard Walden, Harry Boda, Christine Spierenburg, Bert Robbe, Frances en Capy, Willie Wolf en de Rile Brothers. NRKM. Leden van de NRKM, vergeet de jaarvergadering niet, die morgen avond om 8 uur in „In de Vergulden Turk" wordt gehouden. En komt vooral op tijd met het oog op de leng te van de agenda. Bouw papiermagazijn gegund. Het architectenbureau Buurman en ir. M. P. Schutte te Leiden, heeft namens de Rotogravure Maatschap pij het bouwen van een papiermaga zijn aan de Rooseveltstraat te Leiden den de bestuursleden J. v. d. Maarl, Joh. de Jong, G. H. Rotteveel, L. Smits, W. Hogendoorn, J. B. Los, W. C. v. d. Geest en ing. P. Buck. De heer F. Verstegen, secretaris, gaf wegens drukke werkzaamheden het voornemen te kennen af te tre den. Het secretariaat zal voor de tijd van een jaar worden waargenomen door de heer M. Weima. In verband met een komende reorganisatie en herziening van de statuten was het nog niet mogelijk, een nieuwe voor zitter te benoemen. Besloten werd dat de heer G. J. v. d. Stoel deze functie voor e en jaar zal waarnemen. Dank. Als datum, waarop de fokveeten toonstelling zal worden gehouden werd vastgesteld op 18 september; voor de paasveetentoonstelling be hield men zich de keuze voor tussen 21 of 28 maart. Nadat door de algemene vergade ring het besluit was genomen de heer GERDING voor Kantoorinrichting voortaan... BREESTRAAT11 Bonda tot ere-lid te benoemen, sprak de scheidende voorzitter een dank. woord, waarin hij zeide, dat het ere lidmaatschap van de VEBO voor hem het grootste bewijs van waardering en de mooiste beloning is, hoev/el hij bij zijn afscheid eerst goed kan over zien, wat hij nog veel te kort heeft gedaan. Namens de adviserende leden van de VEBO en als Rijks veeteeltconsu lent sprak vervolgens de heer P. Ver hoeven de scheidende voorzitter in waarderende bewoordingen toe. Ook de heer L. A. Mennes sprak zijn waardering uit over wat de heer Bonda in de afgelopen 22 jaar voor de VEBO heeft gedaan. Hedenavond vindt tijdens de prijs- uitrijking in de Stadsgehoorzaal te Leiden een huldiging plaats van de heer Bonda. Op avond (TOprechte Amateur te Leiden: De avond van de afd. Leiden van de Stichting „d'Oprechte Amateurs" zaterdag j.l. in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal, was een eerste op treden naar buiten van genoemde afdeling. Zij stond onder leiding van de voorzitter, de heer Han Zirkzee, die in een kort woord de aanwezigen, waaronder de heer Harm Smedes, vice-voorzitter en directeur van de Stichting, de heer Nico van der Lin den, voorzitter van de Raad van Ad vies van de Stichting en de heer Nij- enhuis, voorzitter van het district Zuid-Holland van de A.V.R.O., wel kom heette en het doel van de avond uiteenzette. Hij zeide, dat de avond was be doeld om cnder elkander, met elkan der en voor elkander als in een fa miliekring, blijk van zijn kunnen te geven, alleen al om het plezier dat ieder zelf beleeft aan datgene, wat hij "naar voren brengt. Als eerste nummer op het pro gramma stond het vocaal en instru-' mentaal ensemble van het St. Lidwi- r.a-huis, een groep meisjes met de zusters, die onder begeleiding van er.ige wel typische instrumenten, waaronder een klokkenspel en een eigen vervaardigd slagwerk, onder leiding van de heer Van Niekerk ver dienstelijk uitvoerden de Vespers van Beethoven en het Nonnenkoor van Strauss. Vervolgens traden in bonte opeen volging een twaalftal leden van de stichting ten tonele, te weten mej. van Driel, de heer en mevr. Bik, mevr. Alblas. mevr. van der Horst, mevr. van Hest, mevr. van Helsdin- gen en mevr. Veldkamp met enkele zangnummers, mej. van Velsen en de heer van der Reijden met decla matie en de heren van der Kwartel en van Helsdingen met piano-soli. De optredenden werden telkens door de heer Zirkzee ingeleid met enkele vriendelijke woorden en kor te vragen omtrent hun opleiding of omtrent de gekozen kunstbeoefening, terwijl wij de heer Zirkzee, tevens in enkele nummers de piano-begelei ding zagen verzorgen, evenals mevr. Deeleman, die daarvoor en voor het vele door haar voor de Leidse afde ling verzette werk een extra applaus van de aanwezigen in ontvangst mocht nemen. Na de uitvoering van alle nummers hielden de heer Harm Smedes, die met de heer en mevr. van Zanten en de- heer Zirkzee tevens de jury had den gevormd, een nabespreking. De heer Smedes complimenteerde aller eerst het bestuur van de afd. Leiden met dit eerste optreden. Na eerst en kele algemene fouten te hebben aan gewezen, welke naast de onvermij delijke technische tekorten aan na genoeg elk optreden van amateurs kleven, besprak hij elks optreden af zonderlijk, beginnende met het St. Lidwina-ensemble, dat hij kenschet- men opgaan in de muziek die zij bren gen. Was muzikaal gesproken de sa menstelling van het „orkest" niet juist, dan was het sociaal gezien toch zeer geslaagd en dat is belangrijk voor de mate waarin het geheel wordt beleefd. Namens de stichting bood hij het ensemble een klein geschenk aan. En zo liet de heer Smedes in mil de bewoordingen, maar toch zeer juist de fouten en gebreken aanduidend, alle deelnemers de revue passeren, steeds weer er op wijzend, dat niet de wijze waarop, maar het eigen ge noegen in datgene, wat zij beoefenen voor de amateur het voornaamste moet gelden. Een opmerking: het programma had misschien beter ge-timed kunnen worden. Nu moesten na de pauze enkele nummers vervallen en kon zelfs het Amboneese ensemble, dat de avond met enkele inheemse mu zieknummers zou sluiten, dit einde niet afwachten, zodat ook dit num mer verviel. Maar ook hier schuilt de oorzaak in een algemene fout, die het ama teurisme aankleeft, zoals de heer Smedes in een kort gesprek, dat wij met hem in de pauze hadden, ons verzekerde. In het algemeen weet de amateur in zijn kunstuiting van geen ophouden en ,is niet met één num mer tevreden, maar moet het geijkte drietal nummers uitvoeren, terwijl er deze avond zelfs waren, die met vier en vijf nummers de avond ver lengden tot het tijdstip, waarop de volgende dag begint. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 28 januari 1958 tot en met 10 februari 1968 ter gemeente secre tarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een ieder ter inzage zal liggen een door de gemeenteraad in zijn vergadering van 20 januari 1958 vastgesteld plan tot herziening van het partiële uit breidingsplan „Leiden-zuidwest", vastgesteld bij raadsbesluit van juni 1955, nr. 149, met betrekking tot gronden, begrensd door de Fortuin- sloot, de Trekvliet, de Voorschoter- weg en de westzijde van de Churchil- laan (kaart gemerkt K IId-1032 S) met bijbehoerende bebouwingsvoor schriften. Leiden, 27 januari 1958. De Burgemeester voornoepid F. H. VAN KINSCHOT. Burgerlijke Stand Geboren: Apolonia Bottina dr van J. de Vos en B. A. Kager; Katerina Maria dr van A. J. J. Vreeburg en M. C. Pieck; Franciscus Josef Leo- nardus zn van A. F. M. Peterse en M. W. J. Wouterse; Margjen Anne dr van J. Op den Kamp en P. M. M. Welschen; Inge-Marie dr van F. H. Grosskopf en H. M. Henning. Overleden: C. L. Hendriks 64 jr weduwe van H. Beekhuizen; M. van der Tuin 4 maandeen zoon; R. Worst 62 jr vrouw; L.- Hulsman 39 jr man. Als inleiding op het Maria-jaar 1958 en als intruductie op haar Lour- desreis-programma organiseert de Leidse afdeling van de Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken op donderdag, 30 januari, een Lourdes- avond. De heer Joh. W. B. Beyk zal op de ze avond een lezing houden over het genade-oord, waar 100 jaar geleden de H. Maagd verscheen aan Berna- dette Soubirous. De lezing wordt ge ïllustreerd met 150 kleurendia's, die een beeld geven van het stadje, waar jaarlijks honderdduizenden Maria, Onbevlekt Ontvangen, om gebedsver horing komen smeken. De lezing wordt gehouden in de bovenzaal van „De Harmonie" aan de Breestraat. Voor leden van de N.R.V.K. is de toegang tot deze avond gratis. Niet- leden kunnen tegen betaling van een gulden toegangsbewijzen .verkrijgen bij het agentschap van de vereniging, „Taxi Schrijver", Hogewoerd 56. Voor zover voorradig zijn op de avond van de uitvoering ook kaarten te verkrijgen aan de zaal. 10 JAAR „ONZE CLUB" „Onze Club", een Leidse bntspan- ningsvereniging, die precies hon derd leden cn nooit meer telt vierde zondagmiddag haar tien jarig- bestaan, ter gelegenheid waarvan zij een receptie hield in „Het Gulden Vlies". Velen drukten de leden van het jubilerende bestuur (voorzitter Simons) de hand. De voorzitter van het jubileum-comité, de heer P. H. Leids museum gaat verhuizen Kindertehuis naar kleinere behuizing Jarenlang hebben het instituut én het museum voor geologie en mine ralogie aan de Garenmarkt (v. d. Werffpark) al met nijpend ruimte gebrek te kampen. De studie voor de geologie en mineralogie heeft een enorme vlucht genomen. Vroeger volgden enige studenten deze studie gegund aan de firma Korswagen en ste als van ontroerende charme, zo- Zn alhier. als hier de meisjes en de zusters sa- Het was zaterdag in de boven zaal van de Harmonie te Leiden aardig vol, toen de voorzitter, R. de Bruin, de dansavond opende met een woord van welkom en een aansporing de nieuwelingen onder de Indische gerepatriëcr. den met raad en daad bij te staan. Deze mensen toch staan voor veel grotere moeilijkheden dan de VEGLO-leden, die reeds enkele jaren in patria wonen. Verder releveerde de heer De Bruin het prachtige werk van de loterij-commissie, door wier gro te plichtsbetrachting de VEOLO- loterij tot een succes is gewor den. Dit succes is echter ook te danken geweest aan de bereidwilligheid der leden bij de verkoop der loten. Een hartelijk applaus weerklonk toen in dit verband mevr. Van Tongeren werd genoemd, die 1600 loten aan de man heeft kunnen brengen, d.w.z. ongeveer 1/3 van het hele totaal! Hierna nam de leider van fte pro gramma- en feestcommissie, de heer Van Tongeren, de avond over met een korte bespreking van de februari- agenda. O.m. sprak hij over de serie lezingen, die gehouden wordt in het kader van de voorlichting omtrent de achtergronden van het probleem auspiciën van het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen. Deze lezingen zullen resp. gehouden worden op 12 februari en in de maanden maart en april met als resp. onderwerpen: 1. De Indische Nederlander in Ne- derlandsch-Indië (periode tot decem ber 1941). 2. De Japanse bezetting en de tijd van het Indonesische conflict (1942 1958). 3. De bijzondere problemen i.v.m. de geaardheid van de Indische gere. patriëerden, als conclusie der vorige twee avonden. De dansavond werd telkens onder broken door verrassingen. Zo traden o.m. twee Friese meisjes op in een krontjong-duet met gitaar-begelei ding; twee „heren" (Pak Gèmbèl de bedelaar en Si Bagong het var ken) organiseerden een geldinzame ling ten bate van giro 777, het wel bekende nummer, waar de milde ga ven ten behoeve van onze landgeno ten kunnen worden gestort. Tot laat in de nacht werd het dan sen met diverse verrassende attrac ties voortgezet. Al met al was het niet alleen een geslaafd feest, maar ook een avond, waarin het saam horigheidsgevoel tussen Leidenaars en Indische gerepatriëerden (deze Breien goedkoper dan men denkt Het was vrijdagavond in de grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" een „uitverkocht huis". Zeer vele le den van het Katholiek Vrouwengilde waren daar bijeengekomen, sommige dames met grote dochters, om veel leerzaams op te doen en ook plezier te hebben van hetgeen hun daar werd geboden door de Nederlandse Huisvrouwen Voorlichtingsdienst, die, zoals was aangekondigd, een speci fiek huishoudelijk en huiselijke avond zou verzorgen. En het is allemaal heel leerzaam en genoegelijk geworden. De zaal, waar het op de duur wel een beetje té warm dreigde te worden, was gro tendeels herschapen in een een soort Huishoudbeurs. Links en rechts ston den pannen opgesteld en daar tussen door. prijkten gebreide kledingstuk ken en pakjes met snelkookgerech- ten. Aan dat snelkoken werd overi gens extra aandacht besteed. Men staat er van te kijken wanneer men met de moderne keukenuitrusting wordt geconfronteerd. Thans werden enkele demonstraties gegeven van hetgeen er met dergelijke snelkook pannen en elektrische koffiemolens bereikt kan worden en dat is niet mis. Het programma werd afgewis seld met een paar interessante en aardige films, welke, hoe kan het ook anders, op de een of andere ma nier wel iets met aantrekkelijke din gen voor de huisvrouw te maken hadden. Groot succes oogstten de breiiuo- dellen, welke werden getoond door drie mannequins. De toelichting hier bij gegeven onthulde soms grote ge heimen, Waaruit bleek, dat iets moois en degelijks heslist niet tegelijk duur behoeft te zijn, vooral niet als men aardigheid er in heeft zulke jumpertjes, wanten, shawls, ijsmut sen of noemt u maar op, zelf te ma ken. De resultaten werden gister avond geshowd en waren vaak ver rassend te noemen. Het vijf-minutenpraatje werd ver zorgd door mej. P. Kellenaers, die tot onderwerp had gekozen de volks zang, volksdans en huismuziek, on der de titel „In den hemel is enen dans". Mej. Kellenaers wilde hier mede aantonen, welk een vreugde er in deze uitingen van „volks"-kunst is gelegen, als ze maar wordt be oefend en daar ontbreekt het wel eens aan. Spreekster besprak het ka rakter van de volksdans, die een ment. Bij deze dans hoort de volks zang. De laatste tijd wordt op kleu ter- en lagere scholen meer aandacht aan dit punt besteed. Hier in Leiden vindt men er steeds meer voorbeel den van en ook verder in Nederland worden de nieuwe muziek-pedagogi- gdhe begrippen doorgevoerd. Als ouders en kinderen meewerken be staat er kans, dat Nederland weer een zingend volk wordt, aldus mej. Kellenaers, die tenslotte nog een op wekkend woord tot de aanwezige moeders richtte, het beoefenen van de huismuziek te helpen bevorderen; dit is een gezinsbezigheid bij uit stek Het Vrouwengilde afdeling Leiden kan met trots .en voldoening op deze avond terugzien. Breddels, bood het bestuur namens de leden een groen tafellaken voor de bestuurstafel en alle bestuursle den een zilveren draagmedaille aan. De secretaris, de heer W. Schreuder, die sinds de oprichting deze functie vervult, werd gehuldigd, alsmede mevr. H. J. v. Venetiën-v. d. Steen, die in het dames-handwerkclubje véél voor „Onze Club" heeft gedaan. Men dineerde daarna, en besloot met een feestelijke bijeenkomst. Agenda Leiden DINSDAG, 28 JANUARI. N.R.K.M. Jaarvergadering. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. K.A.B.O. Jaarvergadering. Gebou v v. Chr. Sociale Belangen, Oude Sin gel 236, 8 uur nam. Cebuto. Toeristische filmavond. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Speeltuinvereniging „Zuiderkwar tier". Jaarvergadering. Recreatiezaal .C.W.N.E.M. Zoeterwoudseweg 8 u. nam. Katholieke Jeugdraad Leiden. Ver gadering. 't Gulden Vlies. 8 uur nam. „St. Liduina" Ned. Kath. Invaliden- bond. Feestavond. „De Gastspelers", met „Daar liegen we ons uit". St. An- toniusclubhuis, half acht nam. Klassieke muziekavond. „Anekdo tes uit de muziekwereld", Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. Abonnementsvoorstelling. Rotter dams Toneel. „Onder Verdenking", Schouwburg 8 uur nam. St. Eloy. Adviesavond. Geb. Chr Soc Belangen. thans zijn er vele tientallen. Boven dien vraagt het museum veel ruimte. Enige maanden geleden hebben wij bericht, dat het Rijk voornemens was het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht te kopen om hierin het museum voor geologie en mineralo gie te vestigen, het instituut zou dan aan de Garenmarkt gevestigd blijven. Thans vernemen wij, dat het Rijk inderdaad het Heilige Geest- of Ar menweeshuis en Kinderhuis aan de Hooglandse Kerkgracht heeft aange kocht met de bedoeling, dat het mu seum naar dit bijna vijf eeuwen oude gebouw zal verhuizen. De regenten van het weeshuis hebben besloten het tehuis op een andere plaats van de stad in te richten. Men krijgt dan de kans de kinderverzorging aan de gewijzigde inzichten van deze tijd aan te passen. Eerder al hebben de regenten overwogen de kinderen van het te huis elders onder te brengen. Het werk zou aanzienlijk gemoderniseerd kunnen worden. Het opnemen van kinderen voor kortere duur moet dan ook mogelijk gemaakt worden. Gehandhaafd. Door deze aankoop blijft het his torische gebouw aan de Hooglandse Kerkgracht gehandhaafd. Het heeft thans vele zalen, die nooit gebruikt worden. Daar zal zeker een eind aan komen als het museum voor geologie het gebouw in bezit heeft genomen. Desgevraagd deelde men ons op het instituut voor geologie en mine ralogie mede, dat het nog wel enig tyd zal duren voor men tot verhui zen overgaat. Marktberichten ROTTERDAM, 27 jan. Vee. Aan voer 1601 stuks. 9?3 vette koeien; 679 varkens. Prijzen: vette koeien 3.00 —3.25; 2.80—3.00; 2.60—2.80; var kens 1.68—1.66—1.64. Vette koeien aanvoer kleiner, han del goed. wat hoger in prijs, enkele prima's boven notering; varkens aan voer aanmerkelijk korter, handel vlot,, prijzen hoger zware varkens van 1.58 tot 1.60 per kilogram. 2* Iedereen is enthousiast als wii uw matras over trekken met damast Eer één-pers vanaf f19 50 twee-ners vanaf f 26 50 Smits bedden en tapilten- maeaz Marp 98 Vrouwen, steeg 9 tel 23913 <3? Gouden dames-, heren en verlovingsringen. arm banden. colliers, enz. In ruime keuze. Vanaf 1.50 per week Crediet-Service Rijn en Schiekade 58 tel 31037 Couverts Alles met orima service der Indische gerepatriëerden, onder sterkt werd. „geografische" onderscheiding gelieve U mij te vergeven) nog verder ver. echte gemeenschapsdans is met een sociaal, esthetisch en erotisch ele- programma's biljetten reglementen convocaties n.v De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32, LEIDEN 750 gr. Doorr. speklappen 750 gr. Magere speklannen 1.55 750 gr. Verse worst 1.4? 3 Dond Varkensnoten 0.99 1 kg. Pekelsnek 1.59 1 kg. Vet spek 1.39 1 kg. Gerookte kinnebaksham 1.69 Margarine 0.84 WOENSDAG KOOPJESDAG 150 gr. Geld. ham 0.55 500 gr. Puur vlees- gehakt. met zakje zout en kruiden 1.25 1 kg. Varka-rollade 750 gr. Pracht runderlappen Hele gerookte vleesworst 3 gehakte biefstukjes 1.3* EET NU KALFSVLEES Kalfsfricandeau lappen 2.0S Kalfsfricandeau Schouderkorbonade 750 gr. 2.49 Bij aankoop van 2.50 aan vlees en vleeswaren 100 gram GELDERSE IIAM voor 36 cent Vlees- en Vleeswarenbedrijf NOORDEINOE 37

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3