,De stemme ni*ov Kath. Bond Muziekgezelschappen in Zuid-Holland Afvaartschema uit Indonesië Aanbieding boek „Het water tot de lippen" Scherp Vader kan zich niets herinneren Vrouw en vier kinderen uit brandend huis gered BRAND IN OUD-KATH. KERK TE H.LVERSUM MAANDAG 27 JANUARI 1958 DP T.F.IDSE COURANT PAGINA 1 Zilveren jubileum van secretaris Van Dijk Er bestond voor de jaarvergadering van de R. K. Bond van Muziekgezel schappen grote belangstelling. Van 23 aangesloten verenigingen waren af gevaardigden naar Leiden gekomen om de jaarvergadering bü te wonen. Het zeer slechte weer en de slechte wegen maakte het voor sommigen onmogelijk te komen en dezen stelaen telefonisch de vergadering in kennis van deze verhindering. De vergade ring droeg deze keer een bijzonder karakter omdat de huldiging zou plaats vinden van de heer J. v. Dijk, bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum als bondssecretaris. De bondsvoorzitter, de heer C. A. Volgering, sprak het openingswoord. Hij verwelkomde de bondsadviseur, rector C. P. de Wit te Wassenaar, de heer C. A. v. Dongen, secretaris der r. k. Federatie van Diocasane Muziek- bonden in Nederland, de echtgenote van de jubilerende secretaris mevr. v. Dijk-Zonneveld, bestuur en afge vaardigden van de bij de bond aan gesloten verenigingen. De voorzitter wenste de verenigin gen toe, dat zij in het pas begonnen jaar nog beter zullen beantwoorden aan hun culturele doelstelling en hun opvoedende taak nog beter zullen verstaan dan in het verleden. Hij wijdde een beschouwing aan wat bedoeld wordt met beantwoor den aan de culturele doelstelling. Cultuur betekent beschaving, vor ming, verfijning. Wil iemand wer kelijk cultuurmens zijn, dan moet zijn geest gevormd zijn. Dan moet hü oog en oor hebben voor wat werkelijk belangrijk is, wat goed is en schoon. Die vorming vraagt tijd en geduld, vraagt ook een nuchtere bezonken heid. Cultuur raakt het hogere, het betere in de mens. Spr. wees vervol- fehs op het ruime arbeidsveld dat er ij de vorming vooral voor de bestu ren open ligt. Het begrip ware cul tuur moet ingang vinden bij de leden onzer verenigingen, maar evenzeer bij het luisterend publiek. Er is in deze tijd zoveel dat de goede smaak van de mensen dreigt te bederven of misschien reeds bedorven heeft, zo zelfs dat het een hopeloze taak lijkt om hierin verandering te brengen. Verwacht wordt, dat eind februari meer dan 25.000 Nederlanders uit In donesië zuilen zijn vertrokken sedert het begin van de anti-Nederlandse campagne in Indonesië. Er waren op dat tijdstip 48.000 Ned. onderdanen in Indonesië. De Ned. diplomatieke vertegen woordiger in Djakarta heeft het vol gende afvaartschema voor Neder landse repatriërenden voor de ko mende weken bekend gemaakt. De volgende schepen staan op het programma: 28 januari: „Zuiderkruis" van Tand jong Priok naar Nederland. 29 januari: „Oranje" van Tandjong Priok naar Nederland. 31 januari: „Grote Beer" van Soe- rabaja naar Singapore. 4 februari; de Italiaanse „Aurelia" van Tandjong Priok naar Italië. 6 februari: ..Grote Beer" van Tand jong Priok naar Singapore. 8 februari: de Italiaanse „Sydney" van Tandjong Priok naar Italië. 8 februari: de Italiaanse „Neptu- nia" van Tandjong Priok naar Italië. 9 februari: de Engelse „Orion" van Tandjong Priok naar Nederland. 11 februari: „Grote Beer" van Soe- rabaja naar Nederland. 15 februari: de Engelse Stradhaird" van Tandjong Priok naar Nederland. 27 februari; „Willem Ruys" van Tandjong Priok naar Nederland. 28 februari: ,Johan van Oldebarne- velt" van Soerabaja via Tandjong Priok naar Nederland. Maar de aanhouder zal winnen. Uit enige mededelingen, welke de voorzitter deed, bleek, dat de. vereni gingen in de steden het dikwijls zo moeilijk hebben in de strijd om het bestaan. Naar zijn mening diende men toch minstens één goede katho lieke vereniging in iedere stad te hebben. Voor Je katholieke gemeen schap daar is dit een punt waaraan men aandacht dient te schenken. Tenslotte werd nog dank gebracht aan „Pius X" te Poeldijk voor de organisatie van het concours vorig jaar, en aan Excelsior, dat de Z. H. Bond op verdienstelijke wijze ver tegenwoordigde bij de kampioen schapswedstrijden te Valkenburg. Huldiging J. v. Dijk. Hierna vond de huldiging plaats van de heer Van Dijk bij gelegenheid van het zilveren jubileum als secre taris. De voorzitter sprak de jubilaris toe. Hij feliciteerde hem en bedankte hem vooral voor het zeer vele werk, dat hij in die 25 jaren heeft gedaan. Het is van groot gewicht, wie zo een belangrijke post bezet in een organi satie. Want op het secretariaat klopt het hart van de bond. Dit werken verdient dank en waardering. De wens werd uitgesproken, dat de heer Van Dijk nog vele jaren met dezelfde ijver en voortvarendheid zijn taak zal kunnen vervullen als hij nu reeds 25 jaar heeft gedaan. De aangesloten verenigingen hebben er voor gezorgd, dat een blijvend aandenken kon wor den aangeboden. Namens hen bood hij de jubilaris een polshorloge aan. Aan mevr. Van Dijk, die ook in deze hulde betrokken werd. bood de voor zitter bloemen aan. Namens de r. k. Federatie felici teerde de heer Van Dongen. Getroffen door deze hulde, sprak de jubilaris een dankwoord, waarin hy de gevoelens, die hem bezielden, vertolkte. Het jaarverslag van de secretaris was een uitgebreid overzicht over de diverse activiteiten van de bond. 36 Verenigingen zyn aangesloten. Het financiële verslag van de pen ningmeester, de heer J. L. Weijers toonde aan dat de financiële toestand van de bond kerngezond is. De pen ningmeester werd décharge verleend. Ook de begroting voor 1958 werd na een korte toelichting met alg. st. aanvaard. De g. a., rector De Wit, heeft ver volgens een kort opwekkend woord gesproken. Na de pauze heeft de federatie secretaris enige mededelingen gedaan inzake- het contract met Buma. Dit contract is door Buma opgezegd en tot nu toe is er nog geen overeen stemming bereikt over een nieuw contract. Ook sprak de heer Van Dongen een propagandistisch woord voor het maandblad „St. Cecilia". Er is een verblijdende vooruitgang in het aan tal abonnementen, dat met circa 2000 is vooruitgegaan. De voorzitter sloot zich by deze propaganda aan. Het is de wens, dat dit orgaan in geen huis, waar muzikanten zijn, zal ontbreken. Bij de bestuursvoorstellen kreeg het bestuur machtiging, ook dit jaar weer examens te organiseren. Omdat nu reeds circa honderd candidaten studeren zullen er wel weer drie dagen nodig zijn. Deze zijn vastge steld op 13, 20 en 27 april. Een uitvoerige discussie werd ge houden over een voorstel van „St. Gregorius" te Kwintsheul betreffende de maatstaf van beoordeling door de jury op de bondsconcoursen. Zoals het voorstel was geformuleerd, was het door het bestuur onaanvaardbaar verklaard. Het bondsbestuur is wel bereid alles in het werk te stellen, om te bevorderen, dat de concoursen zo aantrekkelijk mogelijk worden. De verificatie van boekhouding en beheer over 1958 werd in handen ge steld van de afdelingen „Triumph" te Oegstgeest en „St. Jeanne d'Arc" te Noordwijkerhout. Met het voorstel dit jaar het con cours in Roelofarendsveen te houden stemde de vergadering onmiddellijk in. „Liefde voor Harmonie" zal met dit concours het 70-jarig bestaan vie ren. Tot bestuursleden werden by en kele candidaatstelling herkozen de heren C. A. Volgering te Langeraar en Th. R. v. Dyk te Poeldijk. Met applaus bekrachtigde de vergadering de herverkiezing van de heer C. A. Volgering tot voorzitter. Het bondsconcours te Roelofarends veen wordt gehouden op de volgende data; drumbandwedstrijd op 26 mei, (2e Pinksterdag) de concert wedstrijd op de zondagen 15 en 22 juni. Deze concert wedstrijd al, dank zij de wel willende medewerking var. 't veiling- bestuur, gehouden kunnen worden m de grote veilinghal. Rekenschap Nat. Rampenfonds POTLOOD en GEEST No. 518. Horizontaal. 1. draad die van de schering overblyft na 't' afwe- ven van een stuk linnen, 5. eiland in 't Z.O. van de Aegeïsohe zee. 8. aan loop, 10. oude inhoudsmaat (afk.), 11. Voornaamswoord, 13. makker, 15. ge bod. 17. eiland ten W. van Roti tus sen Soemba en Timor, 19. tegen, dat in de psalmen voorkomt, 21. boom, 22. weefsel, 24. maanstand, 25. insekt, 27. in het jaar onzies Heren (afk. Lat.), 29. heden, 31. trekschuit in Friesland, 33. boom, 34. Deens eiland. Verticaal: 1. soort hond, 2. water in Friesland, 3. stad in Duitsland. 4. rivier in Nederland, 6. voorzetsel, 7. punthoed, 9. zijtak Donau, 12. zytak Elbe, 14. telwoord, 16. gem. in N. Brab., 18. zwaardvis, 19. tafereel uit een toneelstuk, 20. heilige stier der oude Egyptenaren, 23. eenmaal, 26. meisjesnaam, 28. tweetal, 30. look, 32. lengtemaat (afk.). Oplossing morgenavond. De tijd is gekomen, aan de volken van Nederland, van het Rijk Overzee en aan alle volken, die gul, kracht dadig en ruim hulp verleenden, re kenschap af te leggen van het werk van het Nationaal Rampenfonds sinds 1 febr. 1953. Deze rekenschap wordt afgelegd in het boek „Het Water tot de Lippen", waarvan de eerste exemplaren aan Koningin Ju liana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn aangeboden. Aldus sprak de vice-voorzitter van het rampenfonds Staatsraad mr W. F. Schokking vanmorgen tijdens een bijeenkomst in het kabinet van mi- Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Twee piano's 11.30 Gram. 11.40 Piano recital. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Promenade ork. 13.00 Nieuw. 13.15 Meded, en gram. 13.25 Orgelspel. 13.40 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwe reld en wij, caus. 17.30 Amateurspro gramma. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 RVU: het UNO-werk in de onderont wikkelde gebieden van India, door Ir. F. B. Carbasius Weber. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Viool, altviool en cello. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Pianorecital. 22.35 Muz. caus. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. 23.15 New York calling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok- Noodklok. 12.03 Metropole ork. en sol. (12.3012.33 Land- en tuinb meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en kath. nws. 13.20 Platen- nieuws. 13.25 Amus.muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de platte landsvrouwen. 14.40 Pianorecital 15.00 Radiophilharm.ork. 15.40 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: E. F. H. de Vriendt: Het werk van de Caraibische Com missie. 18.00 Lichte muz. 18.20 Idem. 18.40 Amus. muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gewijde muz. 22.05 Motet- en Madrigaalkoor. 22 35 De Radiodokter. 22.45 Avondgebed en litkal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 20.30 Journ. en weerber. 20.4522.15 Filmprogr. nister president dr W. Drees, waarbij aan deze eveneens een exemplaar werd overhandigd. Het boek, waarvan een Engelse vertaling verschijnt, wil tevens het symbool zijn, dat de taak van het Nat. Rampenfonds na de nationale ramp van 1953 beëindigd is. Het is een overzicht van de hulpverlening in de persoonlijke sfeer. Aan nagela ten betrekkingen der 1800 omgeko men landgenoten konden enkele dui zenden pensioenen worden geschon ken. Slechts in de sector van de ker- kelyke schade zijn nog enkele zaken lopende. Mr. Schokking roemde de samenwerking tussen regering, fonds. Commissarissen van de Koningin, burgemeesters en vele anderen, waardoor aan 65.798 evacué's, waar van 57.000 het huisraad verloren, hulp en steun en een nieuwe inrich ting ter waarde van 93 miljoen gul den kon worden gegeven. In totaal ontving het rampenfonds 137 miljoen gulden waarvan 41 mil joen uit de overzeese rijksdelen en uit andere landen, buiten en behalve de goederen, die het Rodè Kruis ont ving en de schenkingen van regering tot regering. Het fonds heeft met hoogstens 20 man, voor het overgrote deel vrijwil lige assistentie, gewerkt. De totale kosten over vijf jaar bedroegen nog geen half miljoen gulden, wegval lend tegen de in het fonds op de schenkingen gekweekte rente. Als belangeloos directeur werd aan generaal P. Alons door mr Schokking hulde gebracht voor de doortastend heid, intelligentie en bekwaamheid, waarmede deze het werk heeft ge leid. Dank zij het fonds is thans een hospitaal-rampenschip, in normale tijd varend als rondvaartschip voor invaliden, in voorbereiding. De ram pendepots van het Roode Kruis en het R.K. Huisvestingcomité zyn thans op rampsterkte uitgerust. Het reddingwezen van het Oranje Kruis beschikt thans over de noodzakelijke vletten. Dr Drees, die uit handen van mr Schokking het boek „Het water tot de lippen" ontving zeide. o.m., dat bii het zo omvangrijke ongeluk in 1953 een schok door heel ons volk ging. Het werd een nationale plicht, te doen, wat voor de slachtoffers te doen was. Spontane hulpbereidheid en saamhorigheid tekenden zich af. Het nationale rampenfonds heeft de uit binnen- en buitenland toestro mende hulp op bijzonder verheugen de wijze in goede banen geleid. Ma terieel is alles gedaan om hulp te bieden, waardoor in de getroffen streken even goede of zelfs betere verhoudingen konden ontstaan. Het fonds droeg zeer grote verantwoor delijkheid voor redelijkheid en bil lijkheid en heeft deze op de beste wijze opgevangen. Het verheueende is, dat particuliere hulpverlening een grotere vrirheid heeft by het reke ning houden met persoonlijke om standigheden. dat de overheidshulp. Op dit ount memoreerde dr. Drees de materiële oorlogsschade, waarmede wy jarenlang geworsteld hebben. Op deze manier heeft het fonds de we- deroobouw na de ranro op voortref felijke wyze aangevuld. Ook de ministerpresident sprak zyn bijzondere waardering uit voor het onbaatzuchtige, uitstekende werk van Generaal Alons. Het boek komt ter herdenking van de eerste februari 1953 op 1 februari aanstaande in de boékhandeL Eigen kinderen vermoord I De 30-jarige glazenwasser, die vrij dag j.I. is gearresteerd onder verden king van het in een dronken bui openzetten van een gaskraan in zijn woning aan de Kattenburgertussen- straat te Amsterdam, waardoor zijn drie kinderen (een tweeling van ZV2 jaar en een jongetje van zes) om het leven zijn gekomen, is vanochtend voor de officier van justitie geleid. De man heeft tegenover de recher che niets anders kunnen verklaren, dan dat hy zich niets van het drama herinnert, noch van de tijd, dat hij op een verjaardagsfeestje by de over buren gezegd heeft de kinderen te hebben vergast, noch van het tijdstip waarop hy naar bed is gegaan ter wijl zijn echtgenote by de buren bleef slapen De politie heeft nog wel een aantal getuigen gehoord ,die echter over het gebeurde zelf weinig of niets hebben kunnen verklaren'' De verdachte blijft in voorlopige hechtenis. Dank zy het doortastend optreden van een buurman, zyn vanmorgen een vrouw en vier kinderen uit een brandende woning in de Tweede Buurtseweg te Wageningen met moeite gered. Na het vertrek van de bewoner, de heer Quint, naar zyn werk, bemerk te zyn vrpuw, toen zy de trap af wil de gaan, dat brand was ontstaan op de benedenverdieping. Zij kon de trap niet meer gebruiken wegens de ster ke rookontwikkeling. Toen de vrouw zag, dat zy met haar vier kinderen opgesloten zat op de bovenverdie ping, begon zy luidkeels te gillen. De 33-jarige buurman G. van Om meren kwam te hulp, verschafte zich na enige vergeefse pogingen toegang tot het huis, baande zich een weg door rook en vlammen en bereikte via de trap de bovenverdieping. Hier kon hy de vrouw en de kinderen hel pen uit het raam weg te komen. In middels toegeschoten andere huur lieden stonden de heer van Omme ren bij deze redding terzijde. Ofschoon de brandweer meteen ter plaatse was, brandde het pand geheel uit. De oorzaak van de brand is nog onbekend. In de opgave van de loterij op pag. 4 gelieve men bij de pry zen van 200 te lezen no. 2270 i.p.v. 2210. Waarschijnlijk als gevolg van een technische storing in de verwar mingsinstallatie zijn in de zeer vroege ochtend het priesterkoor en de aan grenzende sacristie van de Oud-Ka tholieke St. Vituskerk aan het Melk- pad in Hilversum door brand ver woest. De brandweer, die met groot mate riaal uitrukte, was binnen een uur het vuur meester. De rest van de kerk en de pastorie werden ge spaard. De heer T. H. van Schaik uit Hil versum, die door een taxichauffeur op de brand opmerkzaam was ge maakt, haastte zich naar de pastorie sloeg een ruit in en wist de bewo ners. pastoor G. A. Smit, zijn vrouw en zijn zoon, die thuis logeerde, te waarschuwen; een waarschuwing die op tijd kwam, want in de pastorie ontstond een sterke rookontwikke ling. Bij de brand zijn tal van kostbare paramenten in de sacristie verloren gegaan, die, hoewel het kerkbèstuur is verzekerd, om hun historische waarde moeilijk zijn te vervangen. Het katholieke persbureau „Pax" heeft medegedeeld, dat pater H. van Wissing, die begin december op Ti- mor werd aangehouden op de be schuldiging van het ontvangen van illegale wapens, welke door een on bekend vliegtuig boven dit eiland zouden zijn uitgeworpen, wegens ge brek aan bewijs weder in vrijheid is gesteld. WEER EEN MEISJE IN ENGELAND VERMOORD. Zondagnacht is in het Engelse graafschap Hants op een weggetje achter een autofabriek het lijk van een 16-jarige meisje ontdekt. Het slachtoffer bleek te zijn geworgd. KADAR AFGETREDEN Janos Kadar, de Hongaarse pre mier, is blijkens een bekendmaking van Radio-Boedapest, vandaag afge treden. Kadar, Hongarije's eerste minister sedert het mislukken van de Hon gaarse opstand in 1956, heeft aan het Hongaarse parlement zijn ontslag aangeboden om zich geheel aan zijn taak als eerste' secretaris van de Hongaarse communistische partij te kunnen wijden. Als zijn opvolger stelde hij de 71- jarige vroegere eerste vice-premier dr. Ferenc Muennich voor. In zijn toespraak tot de eerste parlements- zitting van dit jaar verklaarde Kadar bereid te zijn, als minister van staat aan te blijven om bij het regerings werk behulpzaam te kunnen zijn. Syrisch-Egyptische unie in de maak Syrië en Egypte koesteren plannen om samen één staat te gaan vormen. Beide landen zouden samen één teger, één vlag, één regering en één grond wet hebben. Radio-Cairo meldde zondagavond, dat de president van de Verenigde Egyptisch-Syrische staat door middel van een volksstemming zal worden aangewezen, wanneer deze staat een maal is gevormd. President Nasser heeft zondag te Cairo tegenover Amerikaanse journa listen verklaard dat „over de geoele linie" overeenstemming is bereikt be treffende het wormen van een Egyp tisch-Syrische unie. „Er moeten nog slechts bepaalde bijzonderheden gere geld worden", verklaarde hij, „doch de unie zal spoedig werkelijkheid zijn." Het Britse blad „Finartcial Times' schrijft van Egyptische zijde verno men te hebben, dat over enkele dagen de eenwording van Egypte en Syrië zal worden uitgeroepen. LEIDERDORP HARMONIEKAPEL PRESENTEERDE ZICH WEER. Vele belangstellenden onder wie burgemeester K. v. Diepeningen en de beide wethopders, hebben zater dagavond het tweede optreden be luisterd van de Leidei dorpse Harmo niekapel Leiderdorp kan zich ver heugen over een enthousiast muziek gezelschap dat ondanks zijn nog kor te bestaan reeds behoorlijk voor de dag kan komen en bovendien het ge luk heeft voor zijn uitvoeringen te kunnen beschikken ovei een goede zaal in het Dorpshuis, waar de mu ziek goed tot zijn recht komt. Het ge zelschap toonde een sterke vooruit gang sinds he' eerste optreden waar door de afwerking van het program ma, behoudens een enkele zwak mo mentje, vlot en zuivei kon worden afgewerkt. Het eerste nummer, een Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Maandag 27 January 1858. Advertentie. Men verlangt in een Garen- en Band-Affaire eene Winkel do chter. Re- flecterenden adresseren zich met franco Brieven onder letter A. enz. Advertentie. Op zeer aanne melijke voorwaarden bestaat in een fatsoenlijk burgergezin, voor een eenige Jufvrouw gelegen heid ter inwoning enz., met en zonder huiselijk verkeer, naar verkiezing. Burgerlijk Stand: Overleden: L. G. Bekooy 75 j., D. Wijsman 53 j., S. M. van Steenbergen D. 5 m., Rosalia Schmidt 25 j., F. van Gemert Z. 3 j. en 9 m., J. P. Servaas 59 j., A. Verhoog 52 j., A. J. Comelissen, D. 10 j., W. Hermans 80 j., H. Heykoop, geb. Wijnnobel 60 j., M. H. Verbiest geb. Genet 69 j., P. Dee, Z., 2 j m., S. van Riet geb. Jongbloed 71 j. voor het gepresteerde. Het was een genotvolle avond, zo richtte hij zich tot de voorzitter, de heer Spaargaren, om vervolgens dank te brengen aan de dirigent de heer J. F. J. Boelhou wer, daarbij de hoop uitsprekend, dat onder diens leiding de Leiderdorpse i Harmonie op de ingeslagen weg zou mogen voortgaan. Na de pauze volgde het optreden van het Haagse amusementgezelschap Stalen Band, dat het tweede deel van het programma verzorgde. Z0ETERW0UDE- LEIDEPD0RP LIEFDE VOOR TONEEL. De koude van zaterdagavond was ook doorgedrongen in de grote zaal van het parociehuis, welke zeer moeilijk te verwarmen is. Toch was» er nog wel voldoede belangstelling o.a. burgemeester H Srneets en dr G. A. de Bruine, voor de uitvoering van Liefde voor Toneel. Op tijd werd het doek geopend voor de opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „De rode beul" door Harry van Batenburg. Het spel was geweven rond de historische gebeur tenissen in het dorp Orgösolo op Sar dinië, waar in 4 jaar tijds veertig mensen eerden vermoord volgens de ijzeren regelen der Vendetta of Bloedwraak. Rond Kerstmis 1952 zwoeren fami liehoofden met de hand op het kruis plechtig de vendetta af en kwam de vrede op aarde ook voor deze ruwe, maar diepgelovige eilandbewoners. j Er werd goed gespeeld, hoewel het Italiaanse genre wel eens wat verge ten werd. De rolverdeling was prima, zowel Bianca als de wat boerse pas- toor en niet minder Natale Filippine, de oude zwijgzame norse boer, allen waren op de juiste plaats, waarbij de iolvastheid van Ligui Dorti, een vro lijke leugenaar en gauwdief, een pluim verdiende. Pastoor Kouwenhoven was de tolk van allen toen hij na afloop de spe lers dankte voor het goede spel en daarbij vooral wees op hetgeen we in het laatste bedrijf hadden gezien. Dat er geen Christendom kan zijn zonder naastenliefde Dit stuk was wel wat fel, maar daarvoor was het ook Ita liaans, wij zijn daaivoor te nuchter. Toch kunnen wij, aldus de pastoor, daaruit leren, dat alle kleine ruzietjes moeten verdwijnen; wij zijn allen ge lijk en moeten samen één zijn in lief de. Het was een welgeslaagde avond SPORT - I w tigtöiaaeuc a vuil L mars var. Saffioni, was een goede in-| voor Liefde voor Toneel onder be zet en leverden geen moeilijkheden kwame leiding van de heer Nijhof. evenmin als „Een schone meimor gen", een fantasie van Bisselinck. waarin de vele solistische stukjes gaaf werden vertolkt. Zwaarder eisen wer den gesteld van de ouverture van Verdi's opera Nabuco. Enkele passa ges verliepen hier minder vlot doch dit was dan ook het enigste waar iets op aan te merken viel. Pittig en fris klonken hierna de vrolijke klank van eën selectie uit Zeller's operette „de Vogelkoopman". Met Doornroosje's Bruidsvaart" van Max Rhode werd het serieuse gedeelte besloten. We vonden het gezelschap in dit nummer op zijn best. Tot slot een tweetal marsen in sa menwerking met de drumband van het gezelschap o.l.v. de heer B. v. d. Pluym. Van Arthur Neij werden uit gevoerd een mars Saint Triphon en Souza's Semper Fidelis. Een enthou siast applaus was de beloning voor dit zeer geslaagde optreden. Burgemeester Van Diepeningen sprak zijn grote erkentelijkheid uit JUDO KAMPIOENSCHAPPEN ZUID-HOLLAND Gistermiddag werden in de Stads- doelen te Delft de Judo-kampioen schappen van Zuid-Holland gehou den. Onze oud-stadgenoot, de heer J. Hoogendam, heeft in de middenge- wichtklasse het kampioenschap be haald. De heer v. Leeuwen van sportschool Luiten uit Leiden, ver overde in de finale een 2e plaats. Beiden doen over 14 dagen mee aan de Nederlandse kampioenschappen, die in Vlaardingen worden gehouden. Na afloop van de wedstrijden ga ven de heren W. Luiten uit Leiden en H. Holvast uit Delft, beiden 3e dan, een judo-demonstratie van het Nego-No-Kata. De middag werd be sloten met jeugdjudo door de Judo ka's uit Delft. (90)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2