Parochie Stompwijk 300 jaar zelfstandig PARADIJS-PARADE Na verbanning van strijdvaardige pastoor Drie kinderen door gas om het leven gekomen Verloofd paar gelukkig met SUS-huis DE KLEINE Ruim een jaar houdt de overheid al CAO tegen sanerings maatregelen in Den Haag 6pCt lening overtekend Regering vraagt weer advies over commerciële t.v. 88.200 woningen gereedgekomen ZATERDAG 25 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Bewogen geschiedenis A. N. DUYNISVELD, pr. op 11 januari 1658; pastoor Chris- tiaan Vermeulen wordt verbannen, Dat betekende definitief het einde van een bewogen pastoraat over zijn uitgestrekte statie, waartoe, na de hervorming, behalve genoemde plaat sen ook Zoetermeer en Nootdorp be hoorden. Reeds omstreeks 1630 had zich in dit gebied en wel te Stompwijk een priester gevestigd; zijn naam was Maerten van den Velde, zoon van een aanzienlijke, bekende katholieke Leidse famiiie. Toen hij in het voor jaar van 1639 in de buurt van Gouda de H. Mis las, overviel hem de schout en zijn rakkers; ernstig gewond werd hij naar zijn ouderlijk huis in Leiden in de Maarsmansteeg gevoerd en bij overleed er een maand daarna aan zijn wonden. Zijn medewerker, Christiaan Ver meulen, werd zijn opvolger en pas toor van de statie. Hij was een zeer strijdlustig en strijdvaardig man, een harde werker, die zijn statie in die benarde tijden, waarin vooral in de Rijnlandse dorpen bijzonder hoge be dragen werden gevergd van de ka tholieken voor het beetje vrijheid een eigen priester te mogen hebben (600 en 700 gulden voor de toelating van een pastoor), tot bloei wist te bren gen. Het wekte de toorn op van de pre dikanten, ook en vooral de blijvende devotie voor O. L. Vrouw te Wils- veen en zij hielden niet op hun be klag te doen bij de Staten van Hol land. Het gevolg was, dat in 1643 de pastoor bezoek kreeg van iemand, die op last van de Staten een onderzoek moest instellen. Nog liep alles goed af; pastoor Vermeulen, die in Zoe- termeer zijn katholieken bezocht, toen de inspecteur aan zijn deur klop te, mocht blijven. Maar in 1651 verscheen er een boek je van zijn hand: Geschreven door Molina, de verlatijnse naam voor Vermeulen, kwam een strijdvaardig geschrift uit; „Den oprechten schrif- tuerlycken R. C. Mondstopper". Het werd zo populair, dat er steeds nieu we drukken van de pers kwamen tot aan het einde van de 18de eeuw toe. Vermeulen richtte zich in dit boexje tot „alle tegenwoordige oncatholyke leeraers en nieuw-gesinde leerin gen". Daarbij kwamen de bedevaarten naar het Mariakapelletje in Wils veen, waarover de predikanten zich bitter beklaagden. Een twistgesprek met een predikant te Leiden werd ten slotte de aanleiding tot zijn verban ning in de zomer van 1655. Het kleine schuilkerkje van Stomp wijk werd verzegeld en pastoor Ver meulen ging naar Kevelaer, om bij de eerste de beste gelegenheid terug te keren, wat hij ook weldra deed, vooral toen hem ter ore kwam, dat men een kapelaan uit Rotterdam, Jo hannes Ruysch, tot zijn opvolger wil de benoemen. Hij vond hem onge schikt en kwam terug naar Stomp wijk. Natuurlijk bleef het niet lang ge heim en einde 1657 kwamen de ge rechtsdienaars van het Hof uit Den Haag naar de Stomp wij kse pastorie. Zij vonden Vermeulen achter zijn boekenkast en namen hem gevan gen. Hij werd naar Den Haag gevoerd en weldra opnieuw verbannen; bo vendien moest hij een hoge boete van 1000 pond betalen. hoofd van de Hollandse Missie was alles mogelijk. Onder de opvolger van Van Beau mont, pastoor Jack ops, kwam er een nieuwe pastorie; dat was omtrent het jaar 1754. De statie telde in die dagen zowat 450 communicanten. de felle strijd tussen Oranjege- zinden en de Patriotten of Keezen. Over het algemeen behoorden allen, die geen lid waren van de hervormde staatskerk, dus ook de katholieken, tot de patriotten. Evenals doopsgezinden, lutheranen en remonstranten werden zij geduld in hun schuilkerken en zij hoopten op wat meer vrijheid van ie zijde van de patriotten, die in woord en ge schrift voor vrijheid en gelijkstelling opkwamen. Ook de toenmalige pastoor van Stompwijk, Willem Somveen, was vurig patriot. Toen kwam de geschiedenis van Goejanverwellesluis, waar prinses Wilhelmina van Pruisen door de pa triotten werd tegen gehouden op weg naar Den Haag om het stadhouder lijk gezag te herstellen. Een leger van de Pruisen rukte ons land binnen om te straffen en wraak te nemen en stadhouder Willem V te hulp te ko men. Nu keerde zich de *oede van de Oranjeklanten tegen alles wat patriot was. In Zoetermeer wierp men de re monstrantse predikant in het water; katholieke geestelijken hier en daar moesten de wijk nemen. Ook in Stompwijk vluchtte de pastoor naar zijn familie in Amsterdam, te meer omdat het Stompwijkse gemeentebe stuur erg Oranjegezind was. Zijn pas torie werd geplunderd, niet alleen door Stompwijkers, maar ook en vooral door Oranjeklanten uit het na burige Zoetermeer. In het voorjaar van 1788 kon pastoor Somveen naar Stompwijk terugkeren om kort daar op naar Haarlem te vertrekken. Bij het Stompwijkse gemeentebestuur zat de schrik er zo in, dat zij aanvanke lijk zijn opvolger niet wilden toela ten, uit vrees, dat hij, evenals zijn voorganger, te veel patriot zou zijn. Een nieuwe eeuw kwam; ons land werd ingelijfd bij Frankrijk. In Stompwijk gaf pastoor van de Lugt aan de aartspriester op, dat zijn statie 675 zielen telde. Er was niet één niet- katholiek in de gemeente. En op het kerkje, dat van buiten nog altijd ge leek op een boerenwoning, rustte een schuld van twee mille tegen 5 des tijds aangegaan om kerk en pastorie wat te repareren. Dat oude schuil kerkje moest hoognodig opgeknapt worden en dat deed pastoor Terhorst, die een neéf was van de bekende Je- suietenpater Roothaan, wiens zalig verklaringsproces aanhangig is ge maakt 1819 kwam ex zelfs een toren tje op met klok en uurwerk; huisjes voor het kerkje werden afgebroken om een pox*taal te maken. De statie kreeg een eigen kerkhof. Het kostte bijna 5400 gulden en de collecten hadden maar nauwelijk 2200 opge bracht. kwam zich aandienen. De katho lieken van Wilsveen, die bij de af scheiding van de statie Zoetermeer in 1682, tot Stompwijk bleven beho ren, hadden al omtrent 1780 verlof gekregen om te kerten aan de Voor weg, waar toen de Zoetermeerse kerk stond. Nu, onder pastoor Terhorst, werden zij bij Nootdorp gevoegd en Stompwijk meende, dat daarmee ook de plicht hun ai-men te helpen, had opgehouden. De katholieken van Wilsveen klaagden hun nood bij Ged. Staten en de aartspriester werd in de zaak betrokken. De pastoor van Noot dorp wilde niet helpen; hij beweerde al armen genoeg te hebben, waax*voor men had te zorgen. Stompwijk hield vol; de verfraaiing en verbouwing van hun kerk had al genoeg gekost; ten slotte wonnen zij het en er werd beslist dat Nootdorp de Wilsveense armen voortaan moest ondersteunen. Omdat men evenwel telkens op de zaak terug kwam, heeft de volgende pastoor van Stompwijk voorgesteld maar iets te geven om hen „met een mooi praatje en een kleine bedeling" zoet te houden. Zorgen had ook hij, die pastoor Stoek. Want zijn kerkje begon te verzakken en weer zorgden de boeren ervoor, dat nieuwe palen geheid werden onder de oude funde ring. Toen moest ook de pastorie hersteld worden. Een collecte bracht 400 gulden op. Het kerkbestuur vroeg subsidie aan de provincie en kreeg die; 1600 gulden. Toen kon men kerk en pastorie gaan restaureren. Een tweede verzoek om subsidie, in 1830 gedaan, werd afgewezen. Daarop schreef pastoor Stoek een verzoekschrift aan de koning en ging het persoonlijk overhandigen. Het Rijk gaf daarop 800 gulden en de rest werd geleend, zodat men in 1832 op nieuw aan de restauratie kon begin nen. De bouw van een nieuwe kerk. kerk nodig. Pastoor Cantere, die in 1870 naar Stompwijk kwam, pakte de zaak flink aan en begon plannen te maken voor de bouw van een nieu we keark. De bekende kerkenbouwer, architect Margry, ontwierp een nieu we kerk. De bekende kerkenbouwer, werden geraamd op 56700 gulden. De bisschop drong op spoed aan, omdat het oude kerkje hoe vaak ook ge restaureerd, zo bouwvallig werd. Maar het plan van Margry werd af gekeurd als te duur en te weinig so lide. Hoewel boos, maakte hij een nieuw plan; kerk en toren zouden la ger worden, de gewelven steviger en het geheel wat goedkoper, nl. 52460 gulden. Toen kwam de toestemming af; de nieuwe kerk werd gebouwd, het kerkhof vergroot. Maar nu bleek dat er ook een nieuwe pastorie nodig was; ook die kwam er. Nog vóór de consecratie van de kerk, die eerst in 1878 plaats vond wegens ziekte van de bisschop, begon de vloer van de kerk te verzakken; er werden betere gewelven onder ge bouwd en weer later kwam er een nieuwe vloer. In de jaren 1928 en '29 moest de kerkvloer, die reeds tweemaal ver nieuwd was en weer verzakte, op nieuw worden opgeknapt. Pastoor kwam tot de ontdekking, dat het zware hoofdaltaar de vloer omlaag drukte. Ook de toren vertoonde' ku ren en werd gedeeltelijk afgebroken en vernieuwd. Tijdens die restauratie kerkte men in het gymnastieklokaal van de jongensschool, die in 1920 in gebruik was genomen, toen het kerk bestuur de openbare school van de gemeente had kunnen kopen; de zus terschool van de meisjes was al in 1903 tot stand gekomen. De restauratie werd besloten, toen de bisschop in 1929 het nieuwe altaar kwam consacreren. Op een van de luiken van dit vleugelaltaar staat af gebeeld pastoor Maerten van den Vel de, die zijn laatste H. Mis leest en do delijk werd gewond; de eerste pastoor, die in Stompwijk kwam wonen, een statie en later parochie, waarover in 1873 pastoor Canters schreef: „een eenvoudige boerengemeente; wat kan men meer op de wereld verlangen" Een parochie met aan het begin een martejaar, Maerten van den Velde en een banneling voor het geloof, Christiaan Vermeulen. Vader gearresteerd NA ZIJN VERTREK werd Stomp wijk met Zoetermeer van de uit gestrekte statie Zoeterwoude afge scheiden (ook Nootdorp werd kort daarop zelfstandig) en werd eigen zelfstandige statie met de reeds ge noemde Johannes Ruysch als pastoor. Driehonderd jaren Stompwijk dus in 1958. De lotgevallen van deze bloeiende, statie zijn geweest als die van zovele anderen. Er kwam deining onder de katholieken van Stompwijk, toen Ruysch's opvolger, pastoor van Wijc- kersloot plannen had het kerkje, dat aan de Stompwijkse weg stond, te verplaatsen. De Apostolische Vicaris van Neercassel vermaande de pastoor te wachten tot rustiger tijden. In de bronnen lezen wij, dat klop jes en klopbroeders er ijverig werk ten, zo ijverig, dat zc vermaand moes ten worden door de Staten, zich be hoorlijk te gedragen tegenover de predikant, die zij in te grote geloofs ijver hadden uitgejouwd en verhin derd te spreken. De storm van de jansenistische strijd in de vaderlandse Kerk ging er tamelijk rustig over heen. Everardus Staal was er toen pastoor; zijn hou ding was tweeslachtig en hij koos geen partij, zodat niemand tevreden was. Er gingen brieven over hem naar de Apostolische Vicaris, die hem moest vermanen. En toen de pastoor overleden was, bleek er ook te Stompwijk een jansenistische groep te zjjn, die zich dusdanig verzette te gen de benoeming van een vroegere kapelaan, Franciscus Ploegh, dat de benoeming niet doorging. Eigenmach tig riepen zij Van Beaumont naar de vacante statie, die zonder benoeming van zijn kerkelijke overheid er pas toor werd. Merkwaardig, deze Van Beaumont werd later aartspriester van Zuid-Holland; in die verwarde tijden na de schorsing van Codde als visie Stichting. Gistermorgen heeft de 26-jarige mevr. T. Ahrens in haar woning in de Kattenburgerstraat 8 in de Eilan- denbuurt te Amsterdam haar drie kinderen levenloos in hun slaapka mertje gevonden. Zij waren door gas- verstikking om het leven gekomen. De poliite koestert ernstige verden kingen tegen de vader, een 30-jarige glazenwasser, dat deze in niet meer geheel nuchtere toestand de gaskraan zou hebben opengezet. De man is gis termorgen door de recherche in zijn woning gearresteerd en naar het po litiebureau voor verhoor overgebracht De slachtoffertjes zijn de tweeling Robbie en Marian van 21/2 jaar en de 6-jarige Hansje. Het parket heeft in de woning een onderzoek ingesteld. Op een feestje, waar hij met zijn vrouw aanwezig was had hij al ge dreigd de gaskraan te zullen openen. Zijn vrouw had er nl. aanmerking op gemaakt dat hij te veel dronk. Later in de nacht schijnt hij deze bedrei ging volvoert te hebben. inneren van het opendraaien van een gaskraan. Dit hield hij ook vol, na dat hem was meegedeeld, welk een verschrikkelijk lot zijn drie kinderen had getroffen. Deze mededeling liet de man, die volgens de politie, als een bruut bekend staat, niet onberoerd. Zijn echtgenote, die door het ge beurde totaal overstuur was, is tijde lijk in een andere omgeving onder dak gebracht, waar zij wat op ver haal kan komen. Het vierde htuis der SUS-actie is gewonnen door een 26-jarige bank werker in Den Oever, die gisteravond van blijdschap een luchtsprong maakte toen hij hoorde, dat hij de gelukkige was. Jan van Keulen is verloofd en had bij zijn a.s. schoon vader op Terschelling lot no A 310192 gekocht De winnaar is werk- In de loop van de avond heeft de zaam op de rijkswerf in Den Helder, recherche van het bureau Kattenburg zodat in deze gemeente waarschijn- de gearresteerde glazenwasser twee- lijk ook het huis gebouwd zal wor maal een verhoor afgenomen. De man den. verklaarde zich niets te kunnen her- Wintersubsidie schildersbedrijf Het stijgend aantal werkloze schil dersgezellen (begin januari 1450) en het opschorten van de wintersubsidie voor schilderwerken (twintig pro cent van werken boven 600. deed in de bestuursvergadering van het bedrijfschap schildersbedrijf vra gen rijzen. En dier vragen is, of het aantal werkloze gezellen zal stijgen en een andere is, toe het staat met de 4000 patroons, die zonder gezellen werken. Deze laatsten waren van de regeling uitgesloten. Tussen 1952 en 1956 is aan winter subsidie in totaal f 12 miljoen uitge keerd als sociale maatregel om de gezellen aan het werk te houden. In de winter 195657 was de regeling niet nodig en thans is ze nog buiten werking. De grote vraag is nu of de pa troonsbonden de mening van het da-' gelijksbestuur van het bedrijfschap delen, dat uit het bedrijf zelve een fonds moet worden gevormd, waar uit bij dreigende werkloosheid in de dertien winterweken een percentage als subsidie op binnenwerk wordt verleend. De gedachten gingen uit naar een omslag per werknemer. An deren meenden, dat per beroepsge- noot, patroon en gezel dus, een we kelijkse bijdrage zou moeten wor den gestort, dóór te berekenen in alle schilderswerkzaamheden. pitten en pinda's. Of rijg Zo toonde de natuur, H Wanneer sloot en plas zijn afgedekt door een dikke laag ijs en koning Winter het land heeft verborgen on- sneeuw, dan is er vooral in het vrije veld veel moois te zien. -- De vorige week schre- U kun't^ ze helpen, door maken. mezien gevederd bezoek. Het is niet alleen voed selgebrek maar ook de hoefte aan water, die de Wil men een grote va riatie watervogels zien, dan moet men, wanneer de vorst doorzet eens dieren vrijpostig maakt, strandwandeling gaan ven we over de hazelaar, die zich als het weer zacht blijft, reeds dadelijk na Nieuwjaar in zijn bruidskleed tooid. Nu echter de vorst is inge vallen, vlijt de hele na tuur zich weer in slaap. van tijd'tot tijd een kom metje water in de tuin of op het balkon te plaatsen, waar de vogels kunnen drinken. Al deze hulpmiddelen moet u echter niet over drijven. Een hulpactie, Geen groen lootje is er zoals die gevoerd werd tijdens de strenge vorst periode van 1955, is ge bleken een groot fiasco te zijn geweest. Men opende toen een girore kening en ging vogels voeren per helicopter. De hongerige dieren werden echter afge schrikt door het lawaai, dat hun kunstmatige soortgenoten maakten en ze verdwenen, als ze ten minste nog vliegen kon den. De meeste van hen waren aan het begin van meer te vinden. Dat lokt herten uit hun schuilplaatsen in 't duis ter van de bossen en als het vriesweer lang aanhoudt en de sneeuw blijft liggen, vergeten ook de wilde zwijnen hun schuwheid. Maar 't zijn niet alleen de vier voeters, die zich gedwon gen door de honger, vrij er gaan bewegen. Vooral ook de vogels lijden on der de kou. We merken de omgeving van de huizen, waar we vo- HHHHHHH gels zien, die zich anders Het voedsel kwam op de Legioenen eenden, gan zen en duikers, houden dan de wacht voor de kust. Men ziet er de rood-witte bergeenden, nonnetjes, de grappige zwart-witte kuif eendjes, de toppereend en de bril- duiker. Ook de verschil lende leden van de zee- eendenfamilie zijn geen ongewone gasten. Vooral de duikers zijn beestjes, die op hun eer gesteld zijn en het is bijzonder aardig te zien, hoe ag« gressief ze worden, wan neer de eenden hun niet de beste beetjes laten. Men kan zulke tafe reeltjes tegenwoordig dikwijls van nabij aan schouwen in binnenwa teren, die zijn aangeslo- de actie reeds uitgeput, ten op de koelinstallatie nooit in de buurt wagen. Wilt u van hun gezel schap blijven genieten, hang dan een koekje op van talk of reuzel ge mengd met graan, zonne- goedc plek neer maar bereikte de hongerende have niet omdat de bru tale en minst behoeftige meeuwen ermee vandoor gingen. van een electrische cen trale, en die derhalve door het warme, open water honderden watervo gels een aangename ver blijfplaats voor de win ter bieden. Bouwvakken worden ongeduldig Ons geduld raakt uitgeput. Dit zeggen de drie werknemersorganisa ties over de onderhandelingen be treffende de CAO in het bouwbedrijf. In december 1956dus ruim een jaar geleden, hebben de werknemers en werkgevers in het bouwbedrijf de collectieve arbeidsovereenkomst in concept bij het college van rijksbe middelaars gedeponeerd. In dit jaar is men in het overleg nog geen stap verder gekomen. De werkgevers en werknemers bereikten overeenstem ming, maar de overheid kon niet zonder meer accoord gaan. Zij eiste een motivering. Over een werkclassificatie in ver schillende sleutelposities wordt nu onderhandeling gevoerd. Verwacht mag worden, dat het overleg tot een beslissing zal leiden, maar intussen is er een kostbaar jaar voorbijgegaan en de drie werknemers-organisaties voelden er behoefte aan, dit in het openbaar te stellen. In een persconferentie hebben de voorzitters van de katholieke bouw- bedrijfsbond (H. Werkhoven), Ned. Chrs. Bond van Werknemers (J. van Eibergen) en de Algemene Neder landse Bouw. bedrijfsbond (C. Brandsma, om de beurt hun visie op deze affaire gegeven. Loon breken. Zeer verontwaardigd waren zij over het optreden van zes Haagse j 'caö~daiT btfde "Rjjta'bemiddelaars gedeponerd, is 'n streven van de ge bouwondernemers, die alvast op het CAO vooruitlopend, de lonen zijn gaan saneren. Men acht het niet uit gesloten dat de betrokken aannemers tot sanering zijn overgegaan onder drang van de regering. Men had zich voor deze sanering tot het college van Rijksbemiddelaars moeten wen den en niet rechtstreeks tot de be trokken aannemers. Nu lijkt het op een poging hier de lonen van de bouwvakarbeiders te breken. De overhein mag niet incidenteel tot sa nering aanzetten. De zaak wordt op deze wijze uitgevochten op de rug van enige honderden arbeiders. Werkgevers en werknemers hebben tegen dit optreden van de regering geprotesteerd en mondeling heeft zij laten weten, dat zy niet meer tot sa nering zal aansporen buiten 'a over leg om. De heer Brandsma zei: „We hebben altijd op voet van gelijkheid met de overheid gehandeld en nu neemt de overheid plotseling deze stappen. Grieven. Gegriefd zijn de werknemers ook, dat de overheid geen begrip kan op brengen voor de moeilijke omstan digheden, waarin de bouwvakkers werken. Zij werken altijd in de open lucht, in weer en wind, onder de on gunstigste omstandigheden. Zij heb ben ook het meest te maken met loonderving door slechte weersom standigheden, met de dreiging van seizoenwerkloosheid, etc. De organisaties zijn bereid het overleg verder te blijven voeren, maar het geduld raakt uitgeput. Het Bisdom Rotterdam Op de heden ter inschrijving aan geboden 1.750.000 in de 6 lening bisdom Rotterdam, is zodanig inge tekend, dat slechts op een geringe toewijzing kan worden gerekend. Men weet nog niet het naadje van de Puttense kous Het ligt in de bedoeling van de staatssecretaris van O., K. en W., mr. R. G. A. Höppener, de Radioraad bin nenkort nader advies te vragen o.m. over de praktische uitwerking van één der conclusies van het in oktober 1956 door die raad uitgebrachte rap port over de reclame-televisie. Daarbij zal in het bijzonder ook aandacht dienen te worden besteed j aan de waarborgen wplke zouden i moeten worden geschapen ter be- scherming van het culturele peil dei- programma's bij een eventuele in voering van commerciële televisie. Dit heeft de staatssecretaris meege deeld in een gistermiddag in het mi nisterie gehouden bijeenkomst van de Radioraad. De raad was voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bij-1 een. Voorzitter was prof. mr. L. W. G Scholten. De staatssecretaris deelde voorts mede, dat aan de raad zeer binnen kort advies zal worden gevraagd over een wijziging van het Televisiebe-1 sluit 1956. Dit verzoek om advies be doelt de mogelijkheid te verschaffen Personeel van de „A.B.C."-ploeg van de Koninklijke Marine onderzoekt de radio-actieve kachel in het huis tot een efficiëntere organisatie en van de familie Haanschoten in Putten. De kachel zal een dezer dagen, veilig in beton verpakt, in zee gewor- werkwijze van de Nederlandse Tele- pen worden. De mindere kwaliteit van deze foto vindt zijn oorzaak in het feit, dat de fotograaf niet naar binnen mocht en dus door de vensterruiten heen moest fotograferen. zamenlijke werknemers en werkge vers-organisaties om een einde te maken aan de loonchaos in het bouwbedrijf. De overheid moed dit erkennen en aldus handelen. Er zijn vele factoren, die de uitbetaling van „bovenwettelijke lonen" in de hand hebben gewerkt. Ook de overheid is echter niet in staat geweest de loon chaos in het bouwbedrijf in de hand te houden. Maximum uurloon. Over het CAO werden enige me dedelingen gedaan. Het maximum uurloon in het bouwbedrijf voor de best betaalde arbeiders bedraagt 1.63 per uur. Dit is een verhoging met 0.29 want het oude peil lag op f 1.34. Dit uurloon is reëel aldus de mening van het bouwbedrijf omdat de arbeiders een groot loon dervingsrisico lopen. De mogelijk heid van een toeslag op het officiële basisloon tot 25 a 30 procent mag niet worden uitgesloten. 1957 topjaar: In 1957 kwamen in ons land meer nieuwe woningen gereed dan ooit in één jaar het geval was. Volgens voor lopige gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden vorig jaar 88.200 woningen voltooid. Dit aantal ligt bijna 20.000 hoger dan dat van het vorige topjaar 1954, toen 68.487 woningen gereed kwamen. In december 1957 werd met 9.300 opgeleverde woningen het hoogste tot dusverre bereikte maandcijfer geno teerd (vorige topmaand: november '57 met 8.567 woningen). Er kwamen ook in december meer woningen gereed, dan in uitvoering werden genomen. Eind december waren ruim 90.000 woningen in uitvoering, dat is 4000 minder dan een jaar daarvoor.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8