Katwijkse inbreker had geen geluk OE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Koop rente-spaarbrieven, help de woningnood bestrijden n., HUIBERS De radio-activiteit valt mee in Putten „Rustig slapen" Meer uitgegeven voor roken OPROEP BURGEMEESTER VAN LEIDEN Geboorteaankondigingen Koud en warm onthaal in Rotterdam Het wordt weer druk op het Kopje De bollenhandel ZATERDAG 25 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Puttense postbode Vierwit, die gistermorgen omstreeks elf uur in de Schoolstraat te Putten zijn post be stelde, heeft het niet gewaagd om de brievenbus van perceel 90 te benade ren. Ten eerste stond hem een afras tering van prikkeldraad in de weg en voorts werd hij enigszins geïmpo neerd door zeven mannen in rubber pakken met gasmaskers op, die in de tuin met ingewikkelde instrumenten meter voor meter afzochten naar ra dioactieve resten. Toch had hij veel brieven uit het buitenland zelfs voor de familie Haanschoten die sinds de vorige week vrijdag reeds in het akademisch ziekenhuis te Utrecht vertoeft. Met een stompje potlood, waarvan de aniline uitvloeide in een dikke vlok sneeuw, schreef hij op de enveloppe „Verhuisd naar akade misch ziekenhuis te Utrecht". „We willen bepaald niet meer slachtoffers van dit ongeval maken", zo zei ons de farmaceutisch inspec teur voor de volksgezondheid in de provincie Gelderland, dr H. F. Louwe Kooymans. En dat bleek gisteren in Putten, waar men met grote omzich tigheid het radioactieve perceel be naderde. Nadat marinemannen de sneeuw hadden weggeschept, werden in de tuin nog metingen verricht. Maar zowel de paden naar de tuin, als naar de daarachter liggende kleu terschool „Hummeloord" bleken ne gatief te reageren op de meetinstru menten. Toen men zekerheid had, dat rond het huis geen sporen van radio activiteit meer aanwezig waren, werd de deur van de woning weer geopend en werden eerst door fysici lucht monsters getrokken van de eventueel radioactief besmette lucht. Daarna begaven de mannen van de marine zich naar binnen. „Ik zou er vannacht rustig kunnen slapen", verklaarde een majoor der mariniers, die deel uitmaakte van de „ABC"-ploeg die in Putten de me tingswerkzaamheden verricht. Geen spoor van radio-activiteit in de slaap kamers, noch in de gang, keuken of w.c. De mannen verrichtten in de ka mer metingen langs de wanden, aan de bloemen en planten en voor het eerst sinds vorige week vrijdag gin gen de gordijnen open. Inmiddels begaf zich buiten de wo ning een marineman op het dak om de schoorsteen van het radioactieve roet te ontdoen. Drie gevangenen ontsnapt Vrijdagavond tegen half tien zijn drie gevangen erin geslaagd uit het huis van bewaring 3 te Amsterdam (het voormalige „Lloydhotel") te ont snappen. De drie mannen zijn de 27-jarige C. Hey, de 28 jarige A. de Jong en de 29-jarige W. den Daas, die wegens inbraken ingesloten waren. Naar de politie ons mededeelt is de ontsnapping „vrij eenvoudig" ge weest. De mannen waren met andere gevangenen in een recreatieruimte en hebben zich onopgemerkt weten te e verwijderen naar een slaapzaal aan de achterzijde van het gebouw. Daar hebben zij een ruit stuk geslagen, vervolgens een ijzeren stang verbro ken en toen lag de weg naar de vrij heid open. Het enige obstakel was nog een anderhalve meter hoge muur die geen moeilijkheden meer oplever de. Over het spoorwegemplacement hebben zij de straat bereikt. Zaterdagochtend waren de mannen nog steeds spoorloos. Den Daas is op 16 januari j.l. door de Amsterdamse rechtbank wegens een der meest spectaculaire inbraken in de hoofdstad van het afgelopen jaar veroordeeld tot 2jaar gevan genisstraf met aftrek. In de nacht van 25 op 26 septem ber j.l. was hij via een woning in een zijstraat over het dak een juweliers zaak aan de Leidsestraat binnenge drongen. Beschermd door een ijzeren rolluik aan de straatzijde had hij in de winkel rustig zijn slag kunnen slaan en was langs dezelfde weg met de buit, die een waarde had van 58.000, verdwenen. De radioactieve stof kon zich vol gens de deskundigen gemakkelijk op de dakpannen hebben afgezet. De marinemannen nemen het hele geval nogal lakoniek op. Zij beschou wen de zaak meer als een goede prak tische oefening, waarbij de mate van radioactiviteit aanmerkelijk geredu ceerd is. De kachel de meest com pacte stralingsbron heeft een in tensiteit van ongeveer twee roent gen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om vanmiddag ook nog de ka chel uit het huis te halen en deze in een kist, waarin beton zou worden gestort naar Den Helder te vervoeren. Daaraan is men evenwel gisteren niet meer toegekomen. Het dikke sneeuwtapijt, dat de tuin van de fa milie Haanschoten bedekte, leverde grote moeilijkheden op om de aarde van de tuin nog nader te onderzoe ken. Dezer dagen zal men de metin gen voortzetten. De uitgaven voor rookgenot waren in ons land in het afgelopen jaar be langrijk hoger dan in 1956. Zo ging in 1957 in totaal voor een bedrag van 86,13 per hoofd der bevolking aan sigaren, sigaretten en tabak in rook op, tegen 78,33 in 1956. In het afgelopen jaar kwamen per hoofd der bevolking 88 (v.j. 87) si garen, 18 (14) cigarillos, 1222 (1208) sigaretten en 0,74 (0,75) kg kerfta bak beschikbaar, aldus het C.B.S. Voor de gehele Nederlandse bevol king kwamen in 1957 (v.j. 942) mil joen sigaren, 195 (151) miljoen ci garillos, 13.457 (13.149) miljoen siga retten en 8.166.000 8.208.000) kg kerftabak ter beschikking. De kleinhandelswaarde van de ter beschikking gekomen sigaren be droeg in het afgelopen jaar 199,3 (189,2) miljoen, van de cigarillos 19,5 (16,0) miljoen, van de sigaret ten 597,0 (527,4) miljoen en van de kerftabak 132,9 (120,0) miljoen In totaal derhalve 948,7 miljoen, tegen 862,6 miljoen in 1956. ER IN GETRAPT Politie volgde een bloedspoor De Katwijker V. had maandag een ongeluksdag. Inbreker van beroep, meende hij zijn handwerk weer eens te moeten uitoefenen. Hij was daar voor naar Huizen (N.-H.) gereisd en zocht er een gefortuneerd-uitziende wijk uit. Zijn escapades vermeldden wij reeds gisteren in het kort. Nauwelijks had hij zijn keuze be paald of er kwam een luidruchtig stel jongemensen aan, waarvoor V., ondanks de koude, moest wegkrui pen achter de struiken. Het onheil bleef te lang in de buurt en daarom zocht hij een ander huis als lijdend voorwerp. Aan de Bovenlangse- wijdseweg vond hij twintig minuten later wat hij gezocht had. Maar weer was het geluk niet met hem want toen hij een ruit intrapte, drong er een splinter in zijn been, die een secundaire slagader doorsneed. Onverschrokken drong V. in het huis binnen, hoewel het bloed uit de wonde gutste. Toen hij door bloed verlies duizelig begon te worden, keerde hij zo snel mogelijk op zijn schreden terug en nam de bus naar Bussum. SANATORIUM KALORAMA WORDT REVALIDATIE-CENTRUM De Broeders van St. Joannes de Deo die sedert 1923 m Kalorama te Beek bij Nijmegen zich wijden aan de verpleging van t.b.c.-patiënten Zjullen met ingang van 1 maart hun sanatorium omschakelen voor de ver pleging van chronische zieken, rheuma- hart- en andere patiënten uit het gehele land. Kalorama dat een capaciteit heeft van 120 bedden, komt dan geheel voor deze vorm van zie kenverpleging ter beschikking. Repa trianten uit Indonesië, onder wie zich vele chronische zieken bevinden, worden met voorrang opgenomen, de eersten reeds met ingang van 1 febr. Geleidelijk aan zal Kalorama als revalidatiecentrum worden ingericht. De 90 t.b.c.-patiënten die thans nog worden verpleegd, gaan over naar het sanatorium Dekkerswald. In verband met de veranderde aard der verple ging zal de capaciteit van Kalorama worden teruggebracht tot 100 bedden. Dr. Th. Rutgers blijft geneesheer- directeur. Het aantal broeders en leke-verplegers zal worden uitge breid. De Congregatie van de Broeders van St. Joannes de Deo, welke 140 leden telt, zal op het terrein van Kalorama tevens een vormings centrum stichten voor de opleiding van jongemannen van 14 tot 17 jaar, die in de Congregtie willen treden. De opening van dit vormingscentrum zal geschieden op 1 september. De Congregatie hoopt op deze wijze meer krachten voor de verpleging beschik baar te krijgen, zowel voor eigen land als voor de missie. Tot dusver kon aan aanvragen uit de missielanden vooral uit Afrika, niet worden vol daan. 2024 januari 1958. Alg. Kunstzijde Unie Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Kon. Petroleum Holl.-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren 3* Staff ellen ing 1947 3 Invest, cert. Ned. 3 Nederland 1962-64 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Deze week (voorl.) A.N.P.-C3.S. Beursindices '53 100: Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen Algemeen ex claim d.d. 21 januari 1958. Laagste vrijdag 24 jan. 1958 hoogste» laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 17 jan. 151 1/2 156 156 4 1/2 178 181 1/2 181 1/2 3 1/2 176 178 178 1 240 245 245 3 220 225 222 1/2 1/2 233 1/2 239 237 1/4 2 314 1/4 328 325 1/2 13 5/8 207 210 207 3 143,10 145,60 143,65 0,25 135 138 138 1 1/4 123 128 127 1 3/4 105 108 107 7/8 1 1/8 193 198 198 1 1/2 35 38 1/2 36 1/4 1 3/4 76 80 80 1 1/4 52 56 52 3/8 2 7/8 84 7/8 85 1/2 85 1/4 1/16 90 7/16 90 13/16 90 3/4 0 89 9/16 90 89 7/8 3/32 Aandelen 6.354.695,— Oblig. 11.044.324,— Aandelen f 7.106.046,— Oblig. 10.103.899,— vrijdag 17 jan. '58 vrijdag 24 jan. '58 236,91 130,90 119,65 109,34 63,20 169,30 243,37 133,31 119,44 112,60 61,17 172,89 De conductrice zag het bloed, waar op de inbreker vertelde van een bromfietsongeval, dat hem over komen was. Op het station Naarden Bussum ging hij zonder kaartje door de controle: dat kocht hij onder weg wel. Wachtend op het derde perron, liet de man een duidelijk bloedspoor na. V. had de bedoeling, in Leiden uit de trein te stappen maar zover kwam hij niet op eigen kracht, want even voor de trein het station zou binnenrijden, zakte de inbreker bewusteloos in el kaar. Medelijdende medereizigers von den zijn kaartje en legden de man in Leiden op het perron. Hier werd hij door de E.H.D. afgehaald en in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Het bloedspoor liep echter als een rode draad door half Nederland als een getuigenis van 'smens misstap en het behoefde geen verwondering dat daarop de politie aan V.'s sponde verscheen. Als min of meer oude be kende werd de onfortuinlijke dief ingerekend na een verhoor, waarin hy op enkele punten niet helemaal bevredigend antwoordde. Op de keper beschouwd had V. van zijn hele avontuur alleen een flinke verwonding overgehouden, want er werd niets vermist uit de villa's die hij tot zijn jachtterrein had gekozen. V. is in het politiebureau te Huizen opgesloten. P RODUCTIVITEITS C ENTRUM VOOR HET MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Reeds kort nadat de Nederlandse middenstandsbonden en de vakcen trales van werknemersorganisaties de Stichting Productiviteitscentrum voor het Midden- en Kleinbedrijf hadden opgericht, leed zijn bestuur een zwaar verlies als gevolg van het overlijden van zijn voorzitter, de heer D. Swagerman. Thans heeft het 'bestuur in de hierdoor ontstane vacature voorzien door de heer P. F. M. Nettesheim, voorzitter van de Ned. Kath. Drogis. tenbond en hoofdbestuurslid van de Ned. Kath. Middenstandsbond, als voorzitter aan te wijzen. Voor gepensioneerden Geen voorschot op huurcompensatie In antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Mej. Lemaire deel minister Struyken mee dat het niet mogelijk is aan gepen sioneerden beneden 65 jaar, die een pensioen ontvangen van het Alge meen burgerlijk pensioenfonds, op De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin- Daarom doe ik een ernstig beroep op u allen, zo- schot heeft zich in zijn nieuwjaarsrede al zeer bezorgd veel als in uw vermogen is, de gemeente aan de no- getoond over de toekomst van de woningbouw in Lei- <*ige Geldmiddelen te helpen. j__ r K;i, Dit kunt u thans doen door in te schrijven op de den. De nood in Leiden is bijzonder groot en daarom ,mtionalc ie7lingen v00r fa woningbouw, die zijn uit- moet ook met alle macht gewerkt worden om aan deze geschreven door de Bank voor Nederlandse Gemeen- nood een einde te maken. Hij richt zich thans in de ten. Deze Bank leent op haar beurt de ontvangen volgende brief tot de burgers van Leiden: gelden weer uit aan de gemeenten. Een middel daartoe is de aankoop van rentespaar- q. 1 brieven. Deze zijn uitgegeven in stukken van f 500. OlQClÖCnOlGn. f 100.en 25.en verkrijgbaar bij de plaatselijke bankinstellingen. De stukken van 25.ook bij het Ik geloof niet, dat het nodig is u thans nog te zeg- hoofdpostkantoor. Deze rentespaarbrieven leveren gen, dat de woningnood ,n onze stad nog byzonder "iet alleen een zeer behoorlijke rente op - al naar de groot is. Circa 4300 personen staan thans nog bij het opvragmg stijgend tot 5 5% - doch kun- gemcentelijk bureau voor huisvesting ingeschreven, allen tijde freer by de plaatselyke die zoeken naar een woning, of die verbetering van bankinstellingen te koop worden aangeboden. D.t hun huisvesting dringend nodig hebben t°udt dus, m', u door <"rk°°P t""t stukken bij n bankinstelling over uw geld weer de beschik- Voor de oplossing van dit bijzonder nijpende pro- king krijgt. bleem is het noodzakelijk, dat jaarlijks zoveel mo- gelijk huizen worden gebouwd. Doch daarmede kan „-T"" L - P .f!' 'Jf' d°' natuurlijk niet worden volstaan. Er zullen tevens k,1ar' J' P00f gronden moeten worden aangekocht, die moeten wor- d*ff T" !nTn C B" den opgehoogd, er zuilen straten moeten worden aan- L°L.de1 s-Gravenhage toe gelegd, die van riolering moeten worden doorzien, "A* ,rufff*"» zov"' voor de verlichting van deze straten en voor de aan- J/iï J onze stad ten goede komt. Ik verzoek u leg van gas, elektriciteit en water zal moeten worden ,"e"dmfl van de S^oemde «worst gezorgd. Ook zullen er scholen moeten worden ge bouwd om de jeugd van het noodzakelijke onderwijs te voorzien. Voor dit alles zijn grote sommen geld nodig, die de gemeente moet kunnen lenen. Wel zijn reeds flinke bedragen aan de gemeente toegezegd, doch deze zijn lang niet voldoende om de noodzakelijke voorzienin gen te treffen. niet te vergeten. Ik doe een ernstig beroep op u van uw burgerzin blijk te geven, door zoveel mogelijk van deze rente spaarbrieven te kopen. Voor uw medewerking zeg ik u gaarne dank, DE BURGEMEESTER VAN LEIDEN. F. H. VAN KINSCHOT Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Kindertransport aangekomen Met de „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamse Lloyd arriveerden gis termorgen bijna 800 gerepatrieerden uit Indonesië. De eerste kennisma king met Nederland bestond uit een fikse sneeuwjacht, voor het overige was het een warm welkom. Zij wer den grotendeels met bussen naar hun contractpensions vervoerd na in de Rotterdamse ontschepingsihal- n ae «oueraamse omscnepingsnai- afgenomen f '7 - len te zijn doorgelicht. De stemming en aj_ men wprb-pink Ni aan boord was gedurende de hele reis uitstkeend geweest en de mees te passagiers waren door een con- tract-amtenaar van de Nederlandse regering van winterkleding voor zien toen men Colombo was gepas seerd. Dit was het z.g. kindertrans port, waarvan wij dezer dagen reeds melding maakten. Er bevonden zich n.l. 438 kinderen aan boord van wie er 395 nog geen 12 jaar oud waren. Verder bestonden de passagiers voor het merendeel uit vrouwen. Tijdens korte termijn een voorschot op de de overtocht werd een meisje op het touuroompensatie uit te betalen. Wel j schip geboren, Marguerite Theunis- wordt er naar gestreefd in de drie-1 sen. maandelijkse pensioenbetalingen w»n 1 januari 1958 af de huurcompensa tie op te nemen. De volledige uit betaling van de compensatie is niet voor mei te verwachten. De minister wil in de eerste helft van dit jaar bij het parlement een wetsontwerp indienen waarbij de huurcompensatie voor deze groep gepensioneerden definitief wordt ge. regeld. Nederlands sleecentrum Op de hoogste duintop „het Kopje" in Bloemendaal viert de sleesport weer hoogtij. Nu de veldsport dit weekeinde overal verstek zal moeten laten gaan, worden er in Bloemen daal duizenden toeschouwers ver wacht om te zien, hoe honderden sleeërs met pijlsnelle vaart over de ongeveer een halve kilometer lange baan naar beneden suizen. De slee- baan in Bloemendaal blijkt in het land grote bekendheid te hebben. Uit het westen en midden van het land .hebben de plaatselijke politie ver scheidene telefoontjes bereikt over het al dan niet geopend zijn van de sleebaan. De gemeente Bloemendaal heeft de weg, waar gesleed wordt, reeds enige dagen geleden voor het verkeer afgesloten. Bovendien is een aantal voorzorgsmaatregelen geno men om ongelukken zoveel mogelijk te beperken. Er is voor de gladiolenkwekers nog steeds geen kou aan de lucht. Het gehele seizoen is de handel al vlot verlopen en daarin is ook nu geen verandering gekomen. De goede gang van zaken is toch niet te wijten aan een beperkt aanbod Want op de Lissese veilingen wer den nog heel wat manden aange voerd. Dat er gebrek komt aan dik ke knollen van enkele laafcgroeien- de soorten bleek de afgelopen week wel. We hebben o.m. nog veertienen van Johan van Konijnenburg op de H.B.G. zien verkopen voor ruim 9.per 100. Dikke knollen van Abu Hassan gingen van de hand voor 8.50. Zeer hoog in de markt lag ook Hopm an's Glorie-Veer tien en van deze soorten vonden kopers voor 8.50 per 100. Twaalven van deze variëteit werden afgedrukt op de zelfde prijs. De fraaie maar minder snel groeiende Lavender Dream was ook flink „in the running" en bracht ruim 8.per 100 voor veertienen. De al vrij oude purpe ren Mrs. Marks Memory werd grif afgenomen voor ruim 7.— per 100 en als men werkelijk beste Nieuw Europa had dan stond de wijzer van de veilingklok in de buurt van 8. per 100 stil. Veertienen van Sneeuw- prinses kwamen in extra beste kwa liteit zelfs nog boven 5.— per 100. Veertienen van soorten zoals Agni- ta, Winston Churchill, Spotlight, Vanguard, Han van Meegeren, Gold Dust, Montgommery, e.d. brachten allemaal rond 6.per 100 op. Ook voor het plantgoed van gla diolen bestond een goede belangstel ling. Een bewijs, dat de kwekers de zaken ook voor het a.s. jaar roos kleurig inzien. Al zal geen sterve ling weten waarom. Maar zó is het in het bollenvak nu eenmaal altijd geweest. Overzicht bloemenhandel Er is nog niets veranderd. Het aanbod bleef groot, de vraag in het binnenland, ook al i.v.m. de slechte weersomstandigheden, klein en wat de export afnam, was ook al niet verbijsterend groot. Zo kon het ge beuren, dat de bloemenhandel over de gehele linie lauw bleef en de prijzen uitgesproken matig. Het aanbod is vooral zeer groot van rode Mendels, zoals Krelages, Triumph, Hildegarda, Super ba, e.d. Daar betaalde men dan ook niet meer voor dan 0,50 en 0,60 per bos. Voor een soort als Fridjoff Nan- sen besteedde men enkele dubbel tjes per bos meer en voor Paul Rich ter werd zelfs nog wel boven de 1.- gegeven. Van de witte tulpen kwam White Sail tot 0,90 per bos, maar Albino werd nog met 1,10 per bos gewaardeerd. Golden Harvest draai de voor 0,75 en 0,85. Bandoeng voor 1.— per bos of daaromtrent en Early Queen voor 0,65. Randtul- pen zoals Victorine max, Piccadilly, Edith Eddy, Roland, Olga, Arguno, e.d., verwisselen van eigenaar voor 0,90 tot 1.10 per bos. Ook de hyacintenprijzen wijzig den zich niet. De allerbeste kwali teiten kocht men voor 20.per 100. Van de narcissen was Helius met 0,35 tot 0,45 per bos de goedkoop ste, Carlton kwam tot 0,60, King Alfred tot 0,70, Golden Harvest tot 0,65 en Queen of the cicolors tot 0,75. Blauwe crocussen deden tot 2,50 per 100, gele tot 1,50 en blauwe druifjes tussen 0,35 en f 0,45 per bosje. WILLEM RUYS" bracht weer nieuwe repatrianten De „Willem Ruys" arriveerde vrijdagmorgen met bijna 800 repatriërenden uit Indonesië te Rotterdam. Aan boord bevond zich onder anderen het gezin N. A. Huizen dat in totaal uit 15 personen bestaat. Het gezin wacht hier op het moment dat men van boord gaat.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5