DE LEIDSE BIOSCOPEN Incident over wethouderskwestie gesloten Scherp Bijschrijven van rente op de spaarbankboekjes Gevaarlijke stoeipartij ZATERDAG 25 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Verklaring van de heer Steenwinkel Gemeenteraadsvergadering van Lisse Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Lisse onder voorzitterschap van burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf voor de eerste maal in 1958 bijeen. De belangrijkheid van deze vergadering bleek niet evenredig aan de leng te van de agenda en ware het niet geweest dat de heer C. H. Steenwinkel amende honorable maakte tegenover de burgemeester met betrekking tot het incident dat op de vorige vergadering tussen hen gerezen was naar aanleiding van de bekende wethouderskwestie, dan zou het helemaal de dood in de pot zijn geweest. Een enkele maal kwamen er weliswaar wat vragen naar voren waarvan men verwachten mocht dat zij nog enkele interessante facetten aan deze vergadering konden geven, maar al spoedig ging de raad dan weer over tot „de orde van de dag". Men was over alles zo eensgezind dat het wel leek of er geen politieke verschillen bestonden. kreeg de scheidende heer Both nog gelegenheid om dank te zeggen voor de hem toegezwaaide lof. BRANDWEER HIELD FEESTELIJKE JAARVERGADERING. In „De Taveerne" heeft de brand weer van Lisse de feestelijke jaarver gadering gehouden waarop comman dant v. d. Drift een korte beschou wing heeft gegeven over het afgelo pen jaar, en woorden van dank richt te tot de adjudant der Rijkspolitie Hendrikse voor de medewerking en hulp van zijn manschappen bij brand en brandalarm. Moest de brandweer in 1956 zestien maal uitrukken voor brandbestrijding en andere hulpverlening, dit jaar was het achttien maal geweest. De door brand toegebrachte schade was ech ter in verhouding heel wat meer dan in 1956. Toen bedroeg deze 7500, in het afgelopen paar ruim 18000, Aan een cursus „Pompbediener", die in Noordwijk wordt gehouden, nemen zes leden van de Lissese brand weer deel. Er werden 17 oefeningen gehouden, waaronder een nachtelijke, terwijl 2 maal een spuit met volledige bezetting werd uitgezonden in BB- verband, n.l. naar Hillegom en Den Haag. Voorts werd deelgenomen aan een brandweerwedstrijd in Vlaardin- gen waar men onder de 17 deelne mende korpsen de achtste plaats be zette. Voor de toekomst ligt het in de be doeling meer aandacht te gaan wij den aan de theorie door het houden van instructiebijeenkomsten. Na het huishoudelijk gedeelte was er een gezellig samenzijn met mede werking van het duo Reeuwijk Vink. nesta Cornelia Maria d. v. H. J. van Velzen en a. E. S. Jonkman. Marga- retha Cornelia d. v. P. v. d. Berg en K. C. Sneeuw. Ondertrouwd: N. F. L. Bouwmees ter, Haarlemmermeer, en A. Mesman. A. Polderman en C. M. Th. Baltes. F. A. Verdijk en A. A. M. Kortekaas. S. A. v. d. Geest, Haarlem, en W. M. Baak. J. Vrijburg en H. M. Doezé, Heeze. Gehuwd: A. P. v. d. Berg, Hillegom, en A. E. v. d. Veek. L. M. v. Veen, Haarlemmermeer en H. Vledder. VOORHOUT Medische dienst Zondag 26 jan. a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door: dr. H. Kwint, Sassen- heim, telef. 7253 en dr. H. Walen kamp, Warmond, telef. K 1711220. ssssfnhfim Medische dienst Zondag 26 jan. a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door: dr. H. Kwint, Sassen- hedm, telef. 7253 en dr. H. Walen kamp, Warmond, 'telef. K 1711220. Direct na de opening van de verga dering (een nieuwsjaarsrede van de burgemeester is in Lisse niet gebrui kelijk) vroeg de heer C. J. Steenwin kel Jr. (AR) aandacht voor een per soonlijk feit. Na bekomen verlof las hij 'n verklaring voor waarin hij her innerde aan zijn duel met de voorzit ter op de vorige vergadering naar aanleiding van de wethouderskwestie. De verklaring behelde dat de toen door de heer Steenwinkel tot de burge meester gerichte verwijten gebaseerd waren geweest op inlichtingen die later bleken niet juist te zijn ge weest. Hij bood de burgemeester zijn verontschuldiging aan voor de onheu se bejegening die daarvan het gevolg was geweest; spr. verzocht dit excuus te willen aanvaarden en het incident voor gesloten te verklaren. Mr. De Graaf uitte zijn waardering voor deze geste van de heer Steen winkel, accepteerde het excuus en verklaarde he incident voor gesloten. Wethouder Tibboel sprak er eveneens zijn verheugenis over uit en nam er namens alle fracties nota van dat de heer Steenwinkel de dupe geworden is van een verkeerde informatiebron. Spr. hoopt dat zulks nimmer meer zal gebeuren en dat de goede ver standhouding, die altijd in de raad van Lisse heeft geheerst, in de toe komst bestendigd zal blijven. BENOEMINGEN. Door de benoeming van de heer A. J. Mesman tot wethouder en het af treden van de heer P. Romijn waren er vakatures ontstaan in de verschil lende commissies. Daarin werd als volgt voorzien: In de commissie voor de bedrijven: de heren G. v. d. Berg, lid, en C. v. d. Aardweg, pl.v. In de commissie ad hoe ter voorbereiding van het uitbreidingsplan: C. Barn hoorn, lid, C. v. d. Aardweg, pl.v. In het bestuur van de Stichting Sport park: W. P. van Dijk. In de commissie van financiën en onderwijs: C. Barn- hoorn, lid, J. H. Akerboom, pl.v. In de commissie voor het georganiseerd overleg: G. v. d. Berg, pl.v. lid en in de gemeentelijke woningstichting: wethouder A. J. Mesman, voorzitter, L. Rhijnsburger, lid. Tot leden van het bestuur van de gemeentelijke dienst voor sociale za ken werden herbenoemd mevr. C. van Aalstv. d. Laan en de heer Jac. v. Dijk, terwijl in de vakature-A. J.Mes- man werd gekozen de heer J. P. de Koning. Tot loco-secretaris werd in de plaats van de heer J. Both, die naar Leidschendam vertrekt, diens opvol ger, de heer S. P. Broersen benoemd en als tweede plaatsvervanger van de secretaris de heer J. H. M. Bulten, hoofdcommies ter secretarie, die staande de vergadering in handen van de burgemeester de vereiste eden aflegde. Veel waardering. In verband met deze laatste benoe ming sprak de burgemeester waarde rende woorden aan het adres van de heer Both, bij welke hulde zich ach tereenvolgens aansloten de heren C. Barnhoorn (KVP), P. v. Leeuwen (P. v. d. A.) en De Vries (CHU), waarbij de laatste echter zijn teleur stelling uitte dat in de plaats van de heer Both niet iemand was benoemd met dezelfde geestesrichting. Het aantal top-functionarissen van Prot. Chr. huize is door het vertrek van de heer Both weer verminderd ten voor dele van le groepering in de raad die in deze reeds rijkelijk voorzien is. De heer De Vries legde er hierbij echter de nadruk op dat hij de persoon van de nieuwbenoemde ambtenaar volle dig buiten geding hield. Bij de behandeling van een voorstel tot verlenging van de ontruimingster mijn van onbewoonbaar verklaarde woningen, benevens de onbewoon baarverklaring van een pand aan de Stationsweg, ontspon zich nog een kleine gedachtenwisseling over de juistheid en woningvoorziening, maar beide voorstellen werden toch zonder stemming aanvaa- 1. Alle andere punten van de niet minder dan 31 nummers tellende agenda gingen zonder of slechts met geringe aanmerkingen onder de ha mer door, met uitzondering van een voorstel tot aankoop van grond, waarvoor de raad later op de avond in comité-generaal ging. Alvorens men zich echter in gehei me zitting terugtrok kwam nog een kleine rondvraag aan de orde en POTLOOD en GEEST Oplossing No. 517. Horizontaal: 1. lood, 4. pot, 6. Ina, 7. som, 9. me, 10. bal, 11. pa, 12. een, 13. sol, 14. jans, 16. klok, 17. ork, 18. kool, 19. ra, 20. pulp, 22. kruk, 23. do, 24. Goor, 25. hes. Verticaal: 1. Limfjord, 2. one, 3. o.a., 4. pol, 5. om, 7. San, 8. balk, 10. bes, 11. Pool, 12. enk, 13. slop, 15. ara, 16. kolk. 18. kuur, 20. pro, 21. los, 22 k.o. 23. de. Vrijdagavond hield de K.A.B. afd. Lisse een ontwikkelingsavond in het j K.A.B.-gebouw. Daar de voorzitter, de heer J. de Koning, op de raads vergadering aanwezig moest zijn opende de 2e voorzitter, de heer Sal man, de vergadering. Het was hem een groot genoegen, dat velen de ele menten hadden getrotseerd en in groten getale waren opgekomen. Het verheugde hem zeer, dat er veel jon geren vertegenwoordigd waren. Hij verwelkomde vooral mgr. A. Diepen brock, de welbekende radio-spreker, die voor deze avond als spreker was uitgenodigd. Mgr. Diepenbrock hield een cau serie over „Buiten de muren van on ze kerk". Hij begon zijn redevoering met de mededeling, dat het geen be doeling is om een preek te houden, maar zijn woorden te beschouwen als een praatje. Het grootste gebod is: hebt God lief, maar eveneens uw naasten en vergeet toch ook Uzelf niet. Hoeveel mensen zijn er niet die binnen de muren der kerk te com munie gaan, doch daarbuiten maar raak leven? Hij spoorde de aanwe zigen dan ook aan, zich eerst met God te verzoenen. Wat de naasten liefde betreft, ried hij aan, niet zon der inzicht te oordelen en te veroor delen. Is een van uw naasten, van welke geloofsovertuiging of nationa liteit ook, afgedwaald, duwt hem dan niet verder het ravijn in, maar bidt voor hem en haalt hem er uit, want ook voor hem is de hemel. Houd al tijd de gedachte bij U: wat kunnen we voor hem doen. Dit is de onder grond van onze naastenliefde. Ver volgens vertelde spr., dat bij telling en informatie is gebleken, dat 1/5 deel van onze Nederlandse gemeen schap zonder kerkgenootschap is en buiten dit gedeelte zijn er nog, die zo maar luk-raak een geloof opge ven. In Nederland zijn verschillende stromingen: le passief onverschilli gen (dit zy'n degenen, die alleen maar denken aan dingen van stof felijke aard, dus die zeggen: „Ik eet er goed van en loop er netjes bij. dus voor de rest basta"); 2e bewust on gelovigen (hier is een kort woord voldoende voor: „Humanisten"); 3e de teleurgestelden (dit zijn de men sen die in hun geloof of kerk teleur gesteld zijn). Hoe verdrijft men nu het grote wantrouwen in het apostolaat? Dit kan op velerlei manieren gebeuren, o.a. door gesprekken met andersden kenden, pleinacties, radiotoespraken, enz. enz. De spreker gaf tenslotte een over zicht van wat er vóór en na de oor log aan binnenlands apostolaat is ge daan. De heer Salman dankte namens al le aanwezigen mgr Diepenbrock voor wat hij de K.A.B.-ers had bijge bracht. Na deze woorden werd de avond vervolgd met 3 filmpjes, verzorgd door de K.A.B.-centrale: le Houen zo (over de haven te R'dam): 2e Hoog ovenfilm; 3e Haringvangst. Om kwart voor elf keerden allen huiswaarts. Garagebouw Het bouwen van een garage van 550 m2 oppervlakte is namens de heer C. v. d. Zon, He renweg 448b opgedragen aan W. J. v d. Zon, alhier. Mediche dienst. Dr. N. Bot, Nas- saupark 43, tel. 3996. Geboren: Rita d. v. M. Beider en J. Bonkenburg. Johannes z. v. J. Wijnholds en D. J. M. Smeele. Agnes Maria en Aloysius Maria d. en z. v. C. Verwer en A. M. van Diemen. Er- VAN 'S MORGENS 9—12 UUR EN 'S MIDDAGS 2—3.30 UUR. maandag 27 januari 1958 dinsdag 28 januari 1958 woensdag 29 januari 1958 donderdag 30 januari 1958 letter A t.m. G letter H t.m. M letter N tun. S letter T t.m. Z Op bovengenoemde dagen kunnen er geen spaarbusjes geledigd worden. (Advertentie). KATWIJK AAN DEN RIJN drie gevallen van vallen Waren eergisteren diverse autorij ders de dupe van de gladde wegen, gisteren waren het de dames die slachtoffer werden n.l. een drietal dames is het hier overgekomen, dat ze tengevolge van de gladheid kwa men te vallen en alle drie een been braken met alle gevolgen van dien. Geslaagd. Te Leiden slaagde voor examen Moderne Bedrijfsadmi nistratie de heer Ger. J. van den Akker. LEIDSCHENDAM zelfstandig r.k. schoolbestuur Het schoolbestuur van de R. K, scholen berustte tot heden steeds bij het kerkbestuur van de parochie H. H. Petrus en Paulus. Door de vor ming van een tweede parochie zou den de scholen welke resorteren on der de nieuwe parochie door der kerkbestuur van de St. Josef-Opifex parochie beheerst moeten worden. Voor beide parochies gaf dat moeilijk heden welke thans zijn ondervangen door de stichting van een zelfstandig schoolbestuur. Bij acte d.d. 20 dezer voor notaris G. G. A. M. Wilde te Zoetermeer ver leden, is opgericht de stichting „Stichting R. K. Schoolbestuur Leid schendam". Het bestuur is als volgt samengesteld: Mr. A. A. Vos, voorzitter; dr. S. P. Perquin, 2e voorzitter; mevr. mr. M. Koop-Guljé, secretaresse; mr. J. P. Dietz, 2e secretaris; P. C. Kaiser, pen ningmeester; F. A. Kusse, 2e penning meester; L. de Vreeze, lid. De pastoors van de beide parochies zijn adviserende leden van 't bestuur. De stichting treedt op als bestuur an de R. K. lagere en kleuter-scho len en van de R. K. mulo-school. Candidaatstelling gemeenteraad. In de vergadering van de Chris. Hist. Unie zijn de volgende heren candi- daat gesteld voor de a.s. gemeente raadsverkiezing 1. K. Kranenburg (aftr.); 2. mr. K. F. Westerouen v. Meeteren; 3. N. J. W. Olieman; 4. F. J. Bregman; 5. J. Vooys; 6. dr. F. de Soppelaar; 7. J. van der Wolf; 8. T. Slijkhuis. De candidaten van de Ant. Rev. Pkrtij zullen met deze lijst gecombi neerd worden. Genootschap Oud-Leidschendam. In de raadzaal heeft de heer J. Gip- hart van 't postmuseum in Den Haag een lezing gehouden over het ver voer van een brief in de geschiedenis van het postwezen. Spr. schetste de ontwikkeling van het briefvervoer vanaf de particuliere bode in de oude tijd tot het tegenwoordige grote appa raat dat daarvoor thans nodig is. Uitvoerig stond de heer Giphart stil bij het postwezen in de 17e en 18e eeuw. Leidschendam was pas officieel ingeschakeld toen het in 1815 een eigen distributiekantoor kreeg dat in 1845 tot kantoor werd verhe ven met een eigen poststempel. Maar enkele jaren later degradeerde Leid schendam v/eer tot hulppostkantoor tot 1921. Tot 1927 was Leidschendam weer hoofdpostkantoor maar toen ging het weer terug tot hulppostkan toor. Met kleurendia's werd een en ander toegelicht. Ook kon de spreker enige brieven tonen uit de 17e en 18e eeuw welke vanuit en naar Leid schendam waren verzonden. Voorzitter burgemeester H. Ban ning deed vervolgens mededeling over de plaatsing van een oud tuin beeld afkomstig van de voormalige kostschool Noordheij. NOORDWIJK Donderdagmiddag waren enige op geschoten knapen zich aan het ver maken in de sneeuw in de omgeving van het Golfterrein. Een van de kna pen had voor het doorsnijden van een touwtje een open mes in zijn handen. Bij het stoeien of door de gladheid is de 15-jarige A. F. in dit mes gevallen en door zijn kleren heen werd hij verwond aan zijn buik. Door de ouders werd geneeskun dige hulp ingeroepen, doch de behan delende geneesheer zag in de ver wonding niets ernstigs. In de avond verergerde echter de pijnen en bij e ennader onderzoek bleek dat bij de verwonding het buikvlies was ge raakt. Het patiëntje werd onmiddel lijk naar het Acad. Ziekenhuis te Lei den overgebracht, alwaar direct een zeer ernstige operatie moest worden toegepast. Candidaatstelling gemeenteraad. De afd. Noordwijk van de P.v.d.A. heeft voor de a.s. verkiezingen de na volgende groslijst samengesteld: 1. F. Rippen, 2. H. Schmoll, 3. C. Bel- laart, 4. KI. Passchier, 5. P. den Otter, 6. W. de Jong, 7. J. W. v. d. Meer, 8. mevr. Michels-v.d. Bley 9. P. Korbee. Mevr. J. v. d. Wiel, die vanaf 11 juni 1951 zitting had in de gemeente raad en deel uitmaakte van de PvdA- fractie, heeft medegedeeld, zich niet meer herkiesbaar te stellen. Door de Anti Rev. kiesvereniging is voor de a.s. gemeentraadsverkiezin- gen de volgende groslijst samenge steld: 1. G. Vogelaar, 2. C Benschop, 3. J. P. Paschier, 4. K. Passchier, DMzn, 5. W. Baalbergen, 6. mevr. M. Schut-Hamsen, J D. Faber, 8. G. v, d. Niet Czn, 9. mevr. N. J. Baabergen- ter Hoeve, 10. W. Kooistra. Evenals voorgaande verkiezingen zal ook dit jaar de Anti Rev. en Chr. Hist, met een gezamenlijke lijst uitkomen. Dammen. De inzet van DVN in het vierdorpentoernooi is een volledig succes geworden, doordat de afgebro ken partij van K. Terveer omgezet kon worden in een remise en DVN van Hillegom heeft gewonnen met 11 9. De uitwedstrijd van deze week tegen St. Bavo bleek geen gemakke lijke opgaaf te zijn. Er werden niet minder dan 4 partijen afgebroken en wel H. WillemseG. v. d. Wiel, J. Draijer,J. Peschier, J. JanusK. Terveen, N. ZomerJ. Kortekaas. De uitgespeelde partijen zijn: H. BelienTh. Zwetsloot 02, B. Ste vensTh. Vink 11, C. BelienC. Bouwmeester 20; J. BelienJ. Zuidhoek 2^-0, N. v. d. MeerC. v. d. Zwan 11, F. LangeveldJ. v. d. Wiel 20. St. Bavo heeft alzo de bes te papieren in deze ontmoeting. Jaarvergadering postzegelverzame laars. Onder leiding van de voor zitter, de heer H. Heruer, hield de Vereniging van Postzegelverzame laars „Noordwijk" in café-rest. „Flo ra" een goed bezochte jaarvergade ring. De voorzitter wenste dat 1958 ook op philatelistisch gebied een goed jaar mocht worden. Medegedeeld werd, dat een plan ter verkrijging van een philatelistenlo- ket door de zustervereniging „Phila- telica" te Noordwijk aan Zee een enthousiast onthaal had gevonden. Daar ook de autoriteiten gunstig oor delen over de wenselijkheid van een dergelijk loket in de badplaats, bestaat er goede kans, dat de Noordwijkse verzamelaars binnenkort de nieuw tjes van Nederland en overzee in hun eigen woonplaats kunnen kopen. Secretaris Jac. Vink bracht het jaarverslag uit. Het ledental, dat mo menteel 55 bedraagt, groeit gesta dig. Vooral de jeugd toont belang stelling. Hoewel de opbrengst van de vei ling dit jaar iets teruggelopen was, bleek uit het verslag van penning meester J. de Mooy, dat de financiële positie alleszins gezond is. Verzocht werd de contributie over 1958 in de eerste helft van het jaar te voldoen. Veilingmeester J. C. van der Voort bracht daarna vlot en vaardig een aantal kavels mooie zegels aan de man en de heer Van der Voort leid de ook een interessante wedstrijd, die erg in de smaak viel. Er waren mooie prijzen uitgeloofd. Winnaar werd de heer N. G. de Boer, die van alle 23 zegels het land van herkomst wist; nummer twee waren de heren T. Cra mer en A. van der Werf, die er 22 thuisbrachten. Er volgde een tombola en tot besluit van deze geanimeerde jaarvergade ring draaide de heer De Mooy een interessant film, getiteld „De post zegel 100 jaar". Dank zij de welwil lende medewerking van de heer Haakman, hoofd van de Chr. Ko- ningsschool te Noordwijk aan Zee kon men voor deze avond over dit film werk beschikken. Een tweede film gaf een beeld van een redding in de Zwitserse bergen, met prachtige opnamen van het grootse berglandschap. Dit filmpro gramma viel zeer in de smaak. Tafeltennis. Het programma van afgelopen week voor de r. k. tafel tennisvereniging T.O.V. was slechts sober, doch de resultaten bij de senio ren waren goed, T.O.V. 2R.A.S. 2 en T.O.V. 4Den Burcht 6, werden beide klinkende overwinningen. De junio ren brachten het er minder goed af, want alle drie teams moesten een nederlaag slikken. Zondag 26 jan. wordt er in het Krelagehuis te Haar lem weer T.Y.B.B. tournooi gespeeld, waaraan door 16 leden van T.O.V. zal worden deelgenomen. Het program ma voor de volgende week is: zater dag 1 febr. T.O.V. 2Baronie 1 en T.O.V. jun. 3Baronie jun. 2. Uit wedstrijden: zaterdag 1 febr. Bat- swingers 7T.O.V. 3 en Wilhelmus 1 —T.O.V. 1. Klaverjascom petitie. De uitslag van de laatstgehouden competitie wedstrijd van T.O.G. gehouden in De Beurs is als volgt: L. v. d. Berg. 5169 pnt.; P. Weijers, 5076 pnt.; P. Romijn, 5065 pnt.; mevr. Slootbeek, 4862 pnt.; Mornhout, 4751 pnt.; de Ruiter, 4608 pnt.; A. Wijnands, 4574 pnt.; mevr. v. d. Berg, 4500 pnt.; Fr. Smit 4491 pnt.; T. Vink 4203 pnt. Med. dienst. De zondagsdienst zal worden waargenomen door dr Goudriaan tel. 2333. De Duinrandapotheek is geopend van 121 uur en van 56 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. VOORSCHOTEN IJsbaan gaat open. Hedenmid dag gaat de ijsbaan van de IJsclub Voorschoten open. De baan is in de afgelopen week steeds sneeuwvrij gehouden en ijs en weder dienende is het dan heden zo ver, dat de baan geopend kan worden. Medische zondagsdienst. De me dische zondagsdienst wordt geduren de dit weekeinde waargeriomen door dr F. H. W. Swen, Veurseweg 20, te lefoon 2356. Voor d zuster vervoege men zich tot het Gezondheidscen trum, Wijngaardenlaan 1, tel. 2177. WARMOND Medische dienst Zondag 26 jan. a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door: dr. H. Kwint, Sassen- heim, telef. 7253 en dr. H. Walen kamp, Warmond, telef. K 1711220. RIJNSBURG Geboren: Nicolaas zn van K. Hoek en A. A. Bon; Pieter zn van J. Ra- vensbergen en C. de Winter; Ger- rit zn van P. Ravensbergen en N. Vletter; Cornelis zn van L. Ravens bergen en J. A. van Duijvenbode. Ondertrouwd: Tjibbe Bouma 27 jr te Katwijk en Johanna C. J. de Best 25 jr.; Jacobus A. Haasbroek 25 jr te Valkenburg en Jacoba van Delft 24 jr. Getrouwd: Huig Ros en Leintje van der Kwaak. Overleden: Cornelia Tavenier 95 jr echtg. van Jan de Mooij; Jannetje van der Meij 79 jr wed. van B. Star. Vóór honderd iaar Uit de Leysche Courant van Zaterdag 25 January 1858. Leyden. Omtrent het ver schijnsel, onlangs onder Aarlan- derveen waargenomenwordt gemeld dat de damp, die aldaar uit de veenachtige grond is op gestegen, alleen als een gevolg van de warmte van den afge- loopen zomer moet worden be schouwd. Londen. De wijze waarop het overlijden van generaal Have- lock te Calcutta is bekend ge maakt, verdient vermelding, als hebbende eene alge- meene verontwaardiging ver wekt. Aan het slot van een tele grafisch berigt der regering had men namelijk deze woorden: „Te Alembach gaat alles goed; de ge neraal Havelock is twee dagen geleden gestorven". „Vreemdelingen" begoochelden kassière In een Dordts schoenenmagazijn is men de dupe geworden van de vreem delingen, die een wisseltruc toepassen en voor wie de directie politie van het ministerie van justitie een waar schuwing heeft doen uitgaan. In het bijzijn van de kassière en an der personeel hebben twee keurig ge klede heren van omstreeks 25 jaar het gepresteerd om 1.020,uit de kas te roven. De heren spraken een „vreemde taal", die wel wat op Italiaans leek, en maakten, omdat zij niet verstaan werden, door middel van gebaren duidelijk, dat zij een paar laarzen wilden kopen. Toen de laarzen ge kocht waren legde een van hen een biljet van honderd gulden neer. De kassière betaalde hem terug met tien tjes, maar dat was niet naar zijn zin. Omdat men niet begreep wat hij wil de haalde de kassière haar geldkistje voor de dag om de man aan te laten wijzen hoe hij het wilde hebben. De keurige heer begon in de inhoud van het kistje te grabbelen, maar nam tenslotte toch genoegen met de wijze, waarop de kassière hem had willen terugbetalen. Toen men later in het schoenenmagazijn de kas ging opma ken bleken er verscheidene briefjes van vijftig, vijfentwintig en tien gul den verdwenen te zijn tot een totaal bedrag van 1020. Uit een onderzoek, dat de Dordtse politie naar deze goo cheltoer ingesteld heeft, is reeds ge bleken, dat het tweetal op 3 januari dezelfde truc heeft uitgehaald in Am sterdam en Tilburg. Van Dordrecht zijn ze naar Rotterdam gegaan MR. BAAS VOORZITTER K.A. IN NEDERLAND Als opvolger van dr. ir. F. P. A. Teilegen is benoemd tot voorzitter van de Katholieke Actie in Nederland mr. L. C. Baas, sinds 1952 al waar nemend voorzitter van de K. A. in het bisdom Utrecht. SPORT AUTOMOBILISME DE RALLYE MONTE CARLO Een dode, drie gewonden. Op de Col St. Jean, iets ten zuiden van Gap, is gisteravond een ongeluk gebeurd, waarbij een official van de rallye het leven verloor en drie an deren ernstig werden gewond. De wagen, waarin zij zich naar de con. trole te Gap begaven, slipte om streeks half tien in een bocht en stortte in een 70 meter-diep ravijn. De naam van het slachtoffer is nog niet bekend. De gewonden werden overgebracht naar het ziekenhuis te Gap. Casino. In Casino is het, dat ,,der weisse Flieder wieder blüht". Neen, de bekende operette is het niet: het is het verhaal van een zan ger, die tot de conclusie komt, dat hij niet past hij zijn vrouw. Hij is een artiestennatuur, die leven wil, desnoods van de wind, terwijl zij meer waarde hecht aan een verze kerd bestaan. Het tweetal gaat uit elkaar; hij vindt zij weg als zanger en zij sticht een befaamd mode-ate- ber. Na jaren zien zij elkander terug en dan is bij beiden de drang groot om het nog eens te proberen; maar tijdig zien zij in, dat het toch beter is als goede vrienden ieder hun eigen weg te gaan. Deze film is reeds eer der in Leiden vertoond; het is de eer ste film, waarin Romy Schneider op treedt tegelijk met haar moeder Mag- aa Schneider, een samenwerking, welke zich nog verscheidene malen zou herhalen. Het onjuiste thema, dat het maar beter is uit elkander te gaan als men verschillende aspira ties heeft heeft de K.F.C. aanleiding gegeven, om deze overigens onschul dige film tot de leeftijdsgrens van 18 jaar te reserveren. Lido. „Nachtelijke operatie" heet de Italiaanse film, die deze week in het Lido-theatqr draait en waar aan men de Hollandse titel „Inbraak met geweld" heeft gegeven. De naam doet er evenwel trouwens weinig toe, maar het is een boeiend dramatisch gegeven geworden, dat de scenario schrijver handig in elkaar heeft we ten te zetten. We zfien in deze film hoe een jon geman om een meisje te behagen zich laat verleiden tot een inbraak in een fabriek, die hij tezamen met zijn verleider pleegt. Als de buit in hun bezit is, worden zij op de terug tocht gestoord en.... gescheiden. De jongste der twee heeft de buit bij zich, de ander zoekt hem tevergeefs en vindt hem slechts terug.... als hij de buit terug gaat brengen in de brandkast, waar het is ontvreemd. Weer zien we hen nu afzonderlijk de lange tocht over de fabrieks terreinen en in het gebouw maken, trappen beklimmen, verdiepingen doorkruisen. Als de buit weer veilig weggeborgen is, komt het tot een handgemeen. Meer zullen we er niet over zeggen. De verrassende ont knoping van het geheel kan men be tel zelf ondergaan. Men zal er van genieten. Corinne Calvet, Antonio Cifarello en Andrea Cecchi spelen de hoofd rollen en men zal hen met belang stelling volgen. Gekeurd door de KFC voor 18 jaar. Trianon. „De hel der verlore nen" is een film, welke de Koreaan se oorlog tot onderwerp heeft. Eén uit een flinke rij, maar dan een van de goede soort. De suggestieve inlei dende muziek doet de bioscoopbe zoeker reeds vermoeden, dat hij dit maal met iets anders wordt gecon fronteerd dan gewoonlijk bij deze vecht-films het geval is. En de hele film door blijkt dit vermoeden ge grond te zijn geweest. Een grote bij zonderheid is al. dat er geen vrouw op het doek verschijnt; een te ver doorgevoerde romantische liefdesver wikkeling kan het effect dus niet nieer schaden. De film verhaalt van een groep Amerikaanse soldaten, zeventien in getal, afgesneden van hun hoofd macht. Onder aanvoering van een luitenant een sterk karakter, dat later, als de hoop op redding uitge sloten lijkt te zijn, dreigt ineen te storten trekken zij door een Ko reaanse landstreek, welke geheel door de vijand wordt bevolkt. Overal lig gen scherpschutters op de loer en geregeld valt een der mannen af.n hen ten prooi. Een opvallende r\jl spelen een kolonel, die tijdeni ge vechten zijn verstandervk* rtrmogens heeft verloren, en een sergeant, die koste wat het kost, zijn superieur onder zijn hoede heeft genomen en hem met gevaar voor zijn eigen le ven in bescherming neemt. Het troep je bereikt zijn doel, nadat een lange, levensgevaarlijke weg bewandeld is; het troepje is geslonken tot drie man. Het is een harde film zonder veel ontspannende momenten, integen deel, de spanning knijpt de kelen toe van het begin tot het einde en dit bepaalt tevens een der kwaliteiten van deze rolprent. Slechts bij de laatste scènes heeft men iets te veel tol betaald aan de sentimenten, wel ke over het algemeen bij films blijk baar nu eenmaal vereist zijn. Toe gang 14 jaar. Rex. Wat men vindt „In de sloppen van een wereldstad" is na tuurlijk een verwaarloosde en daar door ontspoorde jeugd. In deze film maken we dan ook kennis met twee stellen lanterfanters die elkaar be concurreren bij gebrek aan beter. Het verhaal maakt ons duidelijk, van hoeveel invloed het milieu en de op voeding (of het gebrek aan opvoe ding) zijn voor de karaktervorming van de opgroeiende jeugd. Het milieu is wat somber en het geheel is niet bijster opgewekt. Toegang 18 jaar. Luxor. Programma afgekeurd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2