Busdiensten functioneren naar omstandigheden redelijk wel Tegen ministeriële beslissing inzake Uitbreiding politie Minnekozen op de rails Prins Bernhards bezoek aan Liberia Twee bisschoppen in ambt hersteld hun Gaillard wint vertrouwen DONDERDAG 23 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Vertragingen bleven beperkt hebben het niet zo gemakkelijk ge had. Ze reden met vertragingen van een kwartier tot een half uur, maar het dienstrooster is geen moment in gevaar geweest. Tijdens de drukke De elementen mogen zich dan gis-uren moest ook bij deze onderneming teren en ook vandaag danig geroerd hebben en de hemelsluizen mogen meer sneeuw hebben doorgela ten dan ons lief is, in on/.e omgeving heeft het samenspannen der winterse krachten tot nu toe niet geleid tot een ontwrichting van het wegverKeer. Het eerste waaraan men in deze om standigheden denkt is de mogelijke vertraging, welke toch zo gemakkelijk kan optreden wanneer de sneeuw over velden en wegen jacht en de straten 's morgensvroeg zó verrader lijk glad zijn, dat je nog geen stap kunt doen of geen poging onderne men om een fiets te bestijgen of je ligt plat ter aarde. Met deze gedach te hebben wij vanmorgen ons licht op gestoken bij enkele busvervoeronder- nemingen en bij de Nederlandsche Spoorwegen. De stationschef van de N.S. had geen reden tot klagen. Een enkele trein komt wel eens een paar minu ten te laat binnen, maar over het al gemeen kon hij niet spreken van enige vertraging van betekenis. Met behulp van moderne voorzieningen functioneert alles redelijk weL Een zelfde geluid vernamen wij van de zijde van de N.Z.H.VJV1. De wegen waarover de bussen van deze maat schappij rijden zijn doorgaans door het frequente verkeer sneeuwvrij en ook de vorst is niet van deze aard ge weest, dat de gladheid de chauffeurs parten, speelt. Alleen bij de halte plaatsen willen de voertigen nogal eens wegglijden. Overigens hebben ook hier de stremmingen geen bete kenis. Tijdens de spitsuren is wat extra materieel ingelegd en daar red den ze het best mee. De bussen van Maarse en Kroon DE GEFINGEERDE OVERVAL De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen zowel de 33-jarige bank- loper G. B. als de 32-jarige bankwer ker W. S. beiden uit Amsterdam, wegens „medeplegen van verduiste ring in dienstbetrekking" veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek. Tegen deze verdachten was twee jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. Zjj hebben op 25 juli van het vorige jaar in de Paleisstraat te Am- steraam een gefingeerde overval „op gevoerd", waarbij de bankwerker wat tabak in 't gezicht van B. gooide en deze een tas met 55.000, die hij als bawkloper van het bijkantoor van de Amsterdamse Bank aan het Dam rak naar het wisselkantoor van de Nederlandse Bank aan de Heren gracht moest overbrengen, aan de bankwerker gaf. Van het geld is 54.739.56 achtertiaald. RECHTZAKEN EEN RAKE SCHOP De trap, die de 37-jarige adminis tratief ambtenaar uit Leiden op 6 juli gaf tegen het portier van een auto, komt hem op 50,te staan. De Haagse politierechter veroordeel de hem nl. tot 10,boete of twee dagen en vergoeding van 40, schade. De officier van justitie had de boete nog een tientje hoger ge wild. Op genoemde 6e juli was een technisch ambtenaar voor zijn huis aan de Vondellaan bezig zijn auto sohoon te maken. Met een open lin kerportier was hij juist bezig de vloermat aan te vegen toen verd. met zijn bromfiets voorbij kwam en te gen het open portier schopte, zodat er een deuk ontstond. Verd. vertelde, dat hij het portier met zijn voet wel weg moest duwen anders zou hij er tegenop gereden zijn. De politie had echter uitgere kend dat er nog 1.65 meter vrije doorgang was. Toch raadde de rech ter de technisch ambtenaar aan voor taan het portier niet meer naar de wegzijde open te laten staan. meer materieel worden ingeschakeld Het Citosa-bedrijf profiteert van zijn mobilofoon-installatie. Wanneer er enige hapering dreigt, zorgen deze apparaten ervoor, dat het schema zo veel mogelijk in tact blijft. Verder bleef de vertraging beperkt tot gister avond omstreeks 5 uur en vanochtend 8 uur. Langhouts Autobusonderneming tenslotte had ook weinig bijzonder heden te melden. Hoewel er geen en kele dienst is uitgevallen kwamen er toch vertragingen voor van een half uur en drie kwartier. Rijden er gewoonlijk twee bussen op Leiden gisteravond waren dit er vier gewor den, zodat op het achterop geraakte schema ingelopen kon worden. U ziet het: men slaat er zich over het algemeen flink doorheen. Wan neer alles zou gaan alsof er geen sneeuwbuitje aan de lucht was ware dit een wonder te noemen. Ongeval len van ernstige aard deden zich niet voor en dat is toch al een groot goed. Laten wij maar niet mopperen als wij een uurtje later aan tafel gaan. Wij hoeven de buschauffeur* deze dagen waarachtig niet te ben en. HET VERKEER NA DE SNEEUWSTORM Nu er geen sneeuwval meer is in het centrum van het land en het weertype zelfs helder vriezend is, komt het wegverkeer daar geleidelijk in zijn normale doen. Grote vertra gingen, zoals die zich gisteren na vier uur tot in de nacht voordeden komen niet 'meer voor. De autobus diensten in de Gelderse vallei rijden met ongeveer een kwartier vertra ging. De vervoersmaatschappijen ho pen het beeld vandaag zo te kunnen houden. Op de lokale trajecten kun nen de Nederlandse spoorwegen het schema aardig blijven volgen. 86-jarige heer springt 3 meter Het zijn niet alleen in het nauw gedreven katten, die onverwachte sprongen maken, dat bleek dinsdag middag weer eens, toen er een bin nenbrandje ontstond in een klompen, makerij te Meppel. Toen het vuur losbrak, bevonden zich op de zolder van de werkplaats de 86-jarige heer Westerhuis en de klompenmaker Knol. De laatste ren de de trap af naar beneden. De be jaarde heer durfde niet langs de trao naar beneden, waar de vlammen langs loeiden. Hij bedach zich niet lang en klom door een klein luik in de goot ensprong. Hij had ook hier met een kat gemeen, dat hij goed terecht kwam. Ongedeerd maai wel wat geschrokken belandde tiij in de tuin van de huishoudschool. De klompenmaker, eenmaal bene den, bemerkte dat de heer Westerhuis hem niet gevolgd was en niet we tend, dat zijn klant al lang in veilig heid was. Hij ging de trap op om op de zolder te zoeken en liep bij zijn reddingspogingen brandwonden op aan hoofd en handen. Ordening gewenst in detailhandel De voorzitter van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel, de heer W. H. Neefjes, heeft in ie vergadering van het bestuur van 't Hoofdbedrijfschap medegedeeld, dat de werkzaamheden van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del het gemeenschappelijk belang dienen van niet minder dan 194.000 ondernemingen, verdeeld in 59 bran ches. Spr. meende, dat het noodzakelijk is dat met respect voor de zelf werkzaamheid van allerlei natuur lijke krachten er in de detail handel bewust een ordening tot stand komt. Hij noemde dit in feite de be staansreden van het Hoofdbedrijf schap. Vervolgens zei de heer Neefjes, dat er bij de overheid enige aarzeling bestaat om het Hoofdbedrijfschap als adviesorgaan in te schakelen. Hij achtte het onjuist, drt de overheid de vrije organisaties en de publiek rechtelijke lichamen gelijktijdig of uitsluitend gelijktijdig in het over leg betrekt. Motie in Wassenaarse Raad Zoals ook te verwachten was in ze begrotingsbehandeling geen alge deze tijd van bestedingsbeperking heeft de 7 uren durende begrotings vergadering van de Wassenaarse ge meenteraad gisteren weinig nieuws opgeleverd. De raad bepaalde zich tot het stellen van vragen en het plaat sen van opmerkingen bij tal van pun ten, die in het voorlo ig verslag en de memorie van antwoord al aan de orde waren geweest en slechts over enkele onderwerpen ontstond een wat uitvoeriger bespreking. Een van de belangrijkste punten uit de morgenvergadering was wel de motie, die met grote eenstemmigheid werd aangenomen over het afwijzen van het Wassenaarse verzoek om uit breiding van het politiekorps van 67 tot 77 man. In de motie, waarvan de redactie nog nader zal worden vastgesteld, brengt de raad zijn teleurstelling tot uitdrukking over het afwijzend standpunt van de minister van bin nenlandse zaken en vooral over de mene beschouwingen gehouden. Al leen de heer Van Gunsteren (Prot. Chr.) maakte een aantal algemene opmerkingen. Spr. wees op de moge lijkheid, dat kiezers in zijn eigen kring van mening zouden kunnen zijn, dat de houding van zijn fractie te tegemoetkomend geweest is ten aanzien van de andere fracties. Deze houding is echter de homogeniteit in raad en college van b. en w. en de be stuurbaarheid van Wassenaar ten goede gekomen. Ook voor de toe komst staat de prot. chr. fractie op dit standpunt en zij hoopt daarom, dat de huidige vorm van samenwerking kan worden gehandhaafd. Spr. vestigde voorts de aandacht op het nieuwe uitbreidingsplan dat ter inzage heeft gelegen en dat in Nieuw Wassenaar velen heeft ge schokt. Voorwaarden bij verkoop van bouwgrond. Een uitvoerige discussie ontstond motivering, die door de minister aan over het stellen van voorwaarden deze beslissing is gegeven. I door het college van b. en w. bij de De minister is o.m. van oordeel, dat de Wassenaarse politie al te veel aandacht besteedt aan wensen van de burgerij, hetgeen tot uitdrukking komt in de bezetting van allerlei ver keersposten op de Rijksstraatweg. Vele sprekers gaven uiting aan hun verbazing over deze motivering. De heer Oosterling (Prot Chr.) merkte op, dat de politie dan noodgedwon gen maar minder aandacht zal moe ten geven aan recepties en andere sa menkomsten van diplomatie dde thans veel tijd en veel personeel vragen. De heer Van Vuure (WD) zeide zeer geschrokken te zijn van deze motivering; als minder politiemannen beschikbaar gesteld mogen worden voor beveiliging van oversteekplaat sen op de Rijksstraatweg, dan zal dit onherroepelijk mensenlevens gaan kosten. Het was de heer Van Vuure, die het voorstel deed, de verontrus ting van de raad in een motie tot uit drukking te brengen. De heer Hortensius (Prot. Chr.) stelde vast, dat de aanwezigheid van de Rijksstraatweg de gemeente voor allerlei moeilijkheden stelt, terwijl het hier een rijksweg betreft, waar voor de rijksoverheid de verantwoor ding behoort te dragen. Hij verzocht, deze overweging in de motie tot uit drukking te brengen. Traditiegetrouw werden er bij de- verkoop van bouwgrond. Gedoeld werd hierbij op het geval van een expediteursbedrijf, dat op het ogen blik aan de Dr Mantsveltkade ge vestigd is en dat grond voor een nieuwe bedrijfsruimte wilde kopen in het uitbreidingsplan Zijlwatering. B. en w. waren tot deze grondver- koop bereid onder de voorwaarde, dat in de straat, waarin het bedrijf zich wilde vestigen, een stopverbod van kracht zou zijn. De bedoeling daar van was te voorkomen, dat dit be drijf, zoals thans geschiedt, allerlei auto's op de openbare weg stalt. Ver schillende raadsleden drongen er bij het college van b. en w. op aan, voor taan in gevallen, waarin dergelijke bijzondere voorwaarden worden ge steld, eerst de raad of een raadscom missie hierover te horen. Dr. J. N. van den Houten (WD) die terloops mededeelde, dat hij bij de volgende verkiezingen voor de ge meenteraad niet als kandidaat be schikbaar zal zijn, sprak in dit ver band over de bezwaren tegen het uit breidingsplan. Nieuw® verpleeginrichting. Er werden nog tal van opmerkin gen over verschillende onderwerpen gemaakt. De heer Van den Berg (K VP) pleitte voor de mogelijkheid Tunesië toont wrang alibi voor Franse beschuldiging V Hf Een wrang beeld van vier Franse soldaten, gevangen genomen door Algerijnse rebellen, die aanleiding gege ven hebben tot de nieuwe spanning tussen Frankrijk en Tunesië. De Fransen beschuldigden de Tunesische auto riteiten ervan, nagelaten te hebben, te verhinderen dat de Algerijnse rebellen met deze gevangenen vluchtten op Tunesisch grondgebied. De Tunesische autoriteiten ontkennen dit met de meeste klem en legden als stuk van overtuiging voor aan de Franse regering dit beeld van de vier soldaten, op het ogenblik dat zij in het hoofdkwartier van de Aleerijnse rebellen op Algerijns grondgebied worden verhoord. van het vestigen van glascultures voor groenten en fruit op daarvoor geschikte gronden buiten de bebou wing in Wassenaar. Diverse verkeers moeilijkheden binnen de gemeente passeerden de revue en ook de perso neelsbezetting en de materiaal positie van de brandweer kwamen aan de orde. Juist dezer dagen hebben b. en w. een rapport ontvangen over de kwestie van het brandweermateriaai. Aan de plannen van Wassenaarse artsen om in Wassenaar een nieuwe verpleeginrichting te stichten, wijd den enkele sprekers aandacht. Uit het antwoord van wethouder Rees van den Ende op vragen van de heer Van Gorcum, bleek, dat er aan een derge lijke inrichting in de gemeente een werkelijke behoefte bestaat. De middagvergadering begon met 'n groot aantal vragen verband hou dende met woningbouw en huisves ting. Wethouder Rees van den Ende (K VP) kwam met gunstig nieuws over de plannen voor 268 woningwetwo ningen in de omgeving van Deyler- oord. Dit plan zal, zo deelde hij me de, binnenkort van stapel kunnen gaan lopen, zij het dan, in verband met de financieringsmogelijkheden, in een ietwat vertraagd tempo. Er werd verder nog aandacht be steed aan de wenselijkheid van het bouwen van winkels in de nieuwe wijken, aan de hoge huren van de nieuwe woningwetwoningen die thans in aanbouw zijn of op stapel staan. De raad sprak vervolgens over de plannen voor een algemene begraaf plaats, die al tientallen jaren op zich laat wachten, over de openbare wer ken, die als gevolg van de bestedings beperking voorlopig uitgesteld moe ten worden, over de huisvesting van le Alchvinschool, waarover thans be sprekingen gaande zijn en over het handhaven van het karakter van het oude Dorpsplein. De behoefte aan een kampeergelegenheid werd door de heer Van Gorcum nog eens onder streept; de he&r Duyvestijn bracht de openstelling van de gemeentelijke buitenplaatsen ter sprake. De reinigingsrechten. Uitvoerig werd van gedachten-ge wisseld ovej- de heffing van reini gingsrechten, waartoe de raad enige tijd geleden besloten heeft. De heer Van Bemmelen (KVP) hield een warm pleidooi voor het vrijstellen van ouden van dagen, die in een huis wonen dat 10.of minder per week aan huur kost- De heer Oosterling (Prot. Chr.) voelde meer voor een vrijstelling aan hen, die daarom vragen, de heer W. Boender (PvdA) vestigde er de aan dacht op, dat er behalve vele bejaar den ook anderen zijn, invaliden bij voorbeeld of weduwen, die voor vrij stelling in aanmerking zouden kun nen komen. De heer Van Gunsteren (Prot. Chr.) wees er in dit verband op, dat de rei nigingsrechten geen belastingheffing zijn, waarbij een bepaalde progres siviteit in acht genomen wordt, maar een heffing voor door de gemeente bewezen diensten, die in principe voor iedereen gelijk moet zijn. Nadat nog in tweede instantie over deze aangelegenheid gesproken was verklaarde'de raad zich akkoord met het voorstel van b. en w. om deze aangelegenheid op korte termijn op nieuw te bekijken in de financiële commissie en daarna in de raad. De hondenbelasting. Ook over de hondenbelasting ont stond 'n dergelijke discussie. Het was mevrouw Eernstman-Steghgers die ervoor pleitte, mensen die niet in de inkomstenbelasting vallen, vrij te stellen van hondenbelasting. De voorzitter, burgemeester van Wijnbergen, voorzag van deze rege ling allerlei administratieve moeilijk heden. Hij zegde echter toe met het college te zullen trachten, een rede lijke vrijstellingsmogelijkheid te vin den. Om tien voor 5 gistermiddag viel de laatste hamerslag: de begrotingen voor 1958 waren goedgekeurd. En ook de andere agendapunten leverden geen moeilijkheden op. Bij het voor stel tot het verbeteren van de ver keerslichtinstallatie bij het dieren park merkt de heer Hortentius (Prot. Chr.) op, dat de gemeente moet trach ten, de hieraan verbonden kosten van het Rijk terugbetaald te krijgen, om dat het hier de beveiliging van een rijksweg betreft. De raad bleef tenslotte nog enige tijd achter gesloten deuren bijeen. Uitzet ging vóór de trein De Bossche kantonrechter heeft ditmaal wel een bijzondere zaak te behandelen gehad. Hij deelde straffen uit van 2 maal 15.— aan twee jongelui, een meisje en een jongen, Frans D. en Barbara B. uit Oss. Barbara en Frans zien wel iets in elkaar en dit hebben zij op_ de avond van de 25e oktober van het vorig jaar op ondubbelzinnige wijze laten blijken, waarbij zij zichzelf aan het grootste levensge vaar blootstelden en een seinhuiswachter de stuipen op het lijf joegen. De beide gelieven liepen die avond heerlijk samen te wandelen en te praten over de toekomst Vermoedelijk liep het gesprek ook over de aan te schaffen meubeltjes. Al keuvelend bereikten zij de spoorwegovergang waar net de bomen naar omlaag gingen. Frans en Barbara lieten zich in hun teder gesprek echter niet storen en bukten zich even, zodat ze onder de bomen door konden. Midden op de overweg was het, dat zij tot overeenstemming kwamen wat betreft de keus van hun eetkamertje. De vreugde hierover was zó groot, dat zij midden tussen de rails bleven staan en aan het torte len sloegen; er bestonden geen treinen en rails meer, de hele we reld zakte weg. Doch zo dacht de spoorwegwachter .er niet over en toen hij het minnekozende paartje had zien staan maakte hij luid misbaar. Hij liep zijn huisje uit en schreeuwde de twee gelukkigen toe, dat er een trein naderde; geen succes, de zevende hemel bereikt men niet met doordringend stemgeluid. De spoorman voelde zijn keel dicht knijpen, maar bezat nog tegenwoordigheid van geest om de posten langs de lijn op te bellen. Een sein werd toen onveilig gezet en de trein kwam tijdig tot stilstand. Toen de politie arriveerde slaakten Frans en Barbara juist een diepe, gelukkige zucht. Toen gingen ze op de bonheel beduusd. Enthousiaste ontvangst Prins Bernhard is gistermiddag om een uur Nederlandse tijd met een spe ciaal vliegtuig in Monrovia, de hoofd stad van Liberia, aangekomen voor een officieel bezoek. De Prins brengt een tegenbezoek voor het bezoek dat in oktober 1956 door de president van Liberia, Wil liam V. S. Tubman, en zijn echtgenote aan ons land werd gebracht Prins Bernhard zette het toestel zelf aan de grond. President Tubman begroette als eerste de Prins. Er werden hartelijke handruken gewisseld, waarna prins Bernhard, vergezeld van de presi dent, de erewacht inspecteerde. On dertussen klonken saluutschoten. Uit de lucht kwamen grote portret ten van koningin Juliana en prins Bernhard langzaam aan parachutes naar beneden drijven. Nadat de Prins kennis had gemaakt met enkele hoge Liberiaanse auto riteiten, nam hij met de president in een auto plaats. Er werd een stoet gevormd, die zich naar het Tubman- monument begaf. Later begaf het gezelschap zich naar het presidentiële verblijf, de In Hongarije De bisschoppen van Vacz en Vesz- prem, mgr Petery en mgr. Badalik, zijn op 13 december van het afgelo pen jaar uit het Franciscanerzieken huis Szeher te Boedapest ontslagen. Het KN.P. verneemt uit welinge lichte kringen in de Hongaarse hoofd stad, dat dit ontslag moet worden be schouwd als een aanduiding dat de beide bisschoppen wederom in hun bisschoppelijke functies zijn terugge keerd. De Hongaarse regering zou het ver blijf in het ziekenhuis hebben ge bruikt als een aanloop om stilzwij gend de beide bisschoppen, na hun internering in hun functie te herstel len. Mgr. Badalik werd in 1954 ge ïnterneerd te Hejce, evenals mgr. Pe tery, die in 1953 in dezelfde plaats was vastgezet. Ze hebben vermoedelijk hun vrij heid te danken aan mgr. Grösz, aarts bisschop van Kalocsa en voorzitter van de Hongaarse bisschoppenconfe rentie, die voortdurend bij de Hon gaarse regering op hun vrijlating heeft aangedrongen, zeggend dat hun internering in strijd was met de bij voortduring gepropageerde co-exis- tentiepolitiek van de regering. Dulles naar Ankara De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, is gisteravond per vliegtuig naar de Turkse hoofdstad Ankara vertrokken. Hij zal de bijeenkomst van landen van het verdrag van Bagdad (Turkije, Irak, Perzië, Pakistan en Engeland) bijwonen. Dulles heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Staten zich, gezien nieuwe Sowjetdreigingen, grote zorg geven om de veiligheid en de economische ontwikkeling van het Midden-Oosten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Russische beschuldiging, dat minister Dulles naar Ankara gaat om de landen van 'het verdrag van Bagdad te dwingen Amerikaanse raketbases te aanvaar den, „volkomen vals" genoemd. Het doel van Dulles' reis, aldus de verklaring, is uiting te geven aan de Amerikaanse sympathie en steur, voor de veiligheid en onafhankelijkheid van Ruslands zuidelijke buren, die thans worden en lang zijn bedreigd door de imperialistische agressieve doelen van hun machtige noorder buur. Executive Mansion, waar mevr. Tub man aan de ingang wachtte. In de namiddag heeft prins Bern hard zich met zijn gastheer naar het pioniersmonument begeven. Dit mo nument herinnert aan de komst van de eerste kolonisten uit de Ver Sta ten. Prins Bernhard heeft aan de voet van het gedenkteken een krans ge legd. Na de plechtigheid bij het monument werden in Executive Mansion de le den van het corps diplomatique met hun dames ontvangen. '6 Avonds is in de residentie een officieel diner gegeven, waaraan vele Liberiaanse autoriteiten en buiten landse vertegenwoordigers met hun dames aanzaten. Prins Bernhard hield hier een rede, waarin hij o.m. wees op de vriend schappelijke betrekkingen tussen Li beria en Nederland. Venezolaanse regering gevallen Het Franse persbureau meldt uit Caracas, dat de regering van Perez Jimenez gevallen is. 's Morgens vroeg bewoog zich een opgetogen menigte door de straten van de Venezolaanse hoofdstad. Men gaf luide uiting aan zijn vreugde. Op hetzelfde ogenblik werd echter in de buurt van het mi nisterie van landsverdediging nog ge vochten tussen regeringstroepen en opstandelingen. Ook een New Yorks radiostation heeft een bericht uit Caracas opge vangen, volgens hetwelk de regering zou zijn omvergeworpen en president Perez Jimenez donderdagochtend vroeg met onbekende bestemming per vliegtuig zou zijn vertrokken. Volgens in New York ontvangen berichten zijn de afgelopen 48 uur bij gevechten tussen regeringstroepen en opstandelingen in Caracas en andere plaatsen verscheiden j honderden per sonen gedood. De ziekenhuizen lig gen vol gewonden. In onbevestigde berichten wordt ge zegd, dat behalve in de hoofdstad in 3 andere steden Maracay, Barinas en Cabimas een complete opstand tegen de regering van Perez Jimenez is uitgebroken. De opstandelingen zouden over voldoende lichte wapens en munitie beschikken. De Franse Nationale Vergadering heeft woensdagavond, na een debat van twee dagen, haar vertrouwen uitgesproken in het buitenlandse be leid van de regering-Gaillard. De goedkeuringsmotie werd met 343 tegen 225 stemmen aangenomen. Tevoren hadden premier Gaillard en zijn minister van buitenlandse zaken, Pineau, het regeringsbeleid verdedigd. Gaillard verklaarde o.m., dat de regering met de aanleg van raketbases op Frans gebied instemt, omdat het defensiemaatregelen zijn. Voorts verklaarde Gaillard en Pi neau, dat een topconferentie tussen Oost en West alleen maar zin heeft als zij terdege door ministers van bui tenlandse zaken is voorbereid. Gaillard waarschuwde de Tunesi sche regering en president Bourguiba, dat „theatrale gebaren en redevoerin gen niet langer kunnen verhullen" dat Tunesië niet in staat is geweest de hulpverlening aan de Algerijnse rebellen via Tunesië te beletten. Er is nu een keerpunt in de betrekkin gen tussen Frankrijk en Tunesië be reikt. De Tunesische regering moet ten volle haar verantwoordelijkheid aanvaarden, anders zal de Franse regering alle nodige maatregelen ne men om Algerië tegen aanvallen der rebellen van over de Tunesische grens te beschermen. Gaillard wees er voorts nog op, dat Frankrijk bereid is zoveel mogelijk bij te dragen aan een echte vermin dering van de spanning in de wereldj. Ontwapening zonder wederzijdse vei ligheid en controle is echter ondenk baar, meende hij.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8