SNEEUWSTORM EISTE ZES DODEN Vervoer gezonken, opgehouden, drie schepen stroomvoorziening gestoord fölEnnxnna ,De s temmen i*ov Steden en dorpen geïsoleerd Locomotief ontspoord Slachtoffers van het verkeer Kamer uit bezorgdheid over het werkloosheidsniveau in bouwbedrijf Vakbonden gaan weer samenwerken Amerikaanse hoogleraar met een bierglas op het hoofd geslagen Kindertransport met „Willem Ruys" DONDERDAG 23 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een sneeuwstorm heeft een dikke vacht over het gehele land gelegd. De gneeuwval was zo enorm, dat het verkeer werd ontwricht; auto's sneeuw den in, bij tientallen stonden zij in hun witte kleed langs de wegen in Zee land, Brabant, Utrecht, Gelderland en Overijssel. Veel wegen waren on berijdbaar, de busdiensten hadden grote vertraging of z*j reden niet meer, de treinenloop was eveneens vertraagd, op verschillende plaatsen viel de electriciteitsvoorziening uit, dorpen zijn geïsoleerd, omdat geen enkel open baar vervoermiddel meer een verbinding onderhoudt met het gevolg, dat iiakenlieden buitenshuis, automobilisten, arbeiders, scholieren, de nacht in hotels moesten doorbrengen. Er hebben zich in Wester- en Oosterschelde ook enige scheepsdrama's afgespeeld die het leven kostten aan twee opva renden. De gladheid veroorzaakte drie dodelijke verkeersongelukken, waar bij vier mensen het leven lieten. Kleine depressie de oorzaak IZeer veel werd er gevraagd van de bestuurders van autobussen en trei nen die de vele passagiers door de met een windkracht van 65 km per uur (en in windstoten van niet min- Jer dan negentig kilometer per uur) ioortgejaagde, verblindende sneeuw, teilig moesten brengen. De sneeuw zorgde er ook voor dat ip verscheidene plaatsen storingen in de stroomvoorzieningen optraden, tengevolge waarvan vele het soms urenlang zonder elektriciteit moesten nas een kleine depressie die woens- lag van het Engelse Kanaal naar de )uitse bocht trok. De hoeveelheden sneeuw welke op de waarnemingssta- ions van het KNMI werden gemeten iepen sterk uiteen. De meeste neer slag werd gemeld uit Gilze Rijen (33 mm) en Vlissingen (30 mm). Op ve le plaatsen nam men donderslagen waar. Begin te half elf. Het eerst had Zuidwest-Nederland van de storm te lijden. Hij begon daar gisterochtend omstreeks half elf in in de middaguren bleek dat ver teer over de weg Rilland BathGoes :n op de wegen op Goeree-Overflak- ;ee voorshands onmogelijk was ge worden. Later kwamen meldingen jinnen van voor het verkeer onbe- aanbaar geworden wegen in mid- en-Nederland, in de Gelderse Ach- erhoek en op de Veluwe. Zeer vele luto's raakten door de gladheid van iet goede pad en gleden in de her waar de sneeuw ze omgaf met een witte „parkeerhoes". Wegenwachters van de A.N.W.B. en ientallen anderen zijn uren in de veer geweest ingesneeuwde voertui gen uit te graven en in het rechte poor terug te brengen. Andere auto- jestuurders, en dat waren er in het jebied van Dieren-Doesburg-Drempt- loogkeppel zeer vele tientallen, kon- niet worden verlost voordat een lantal de weg versperrende autobus sen met behulp van kraanwagens zou zijn bevrijd. Ernstige stagnatie. Het had er op het einde van de woensdagavond de schijn van dat de moeilijkheden in het gebied om Am- in de Gelderse Achterhoek het grootst waren. De stagnatie die de aanhoudende sneeuwval daar in het treinverkeer veroorzaakte nam een zeer ernstige omvang aan. Alle trein verkeer op Arnhem was 's avonds laat omdat tengevolge van de sneeuwjacht het beveiligingssyteem en verscheidene wissels rond Arnhem onklaar waren geraakt. De treinen van Zevenaar naar Arnhem en van Machinist gewond Tussen de stations Rotterdam-zuid en Centraal Station ontspoorde gis termorgen vroeg een locomotief na dat deze met een olietrein in botsing was gekomen. De machinist van de elektrische locomotief werd hierbij gewond. Het treinverkeer tussen Rotterdam-Blaak en Rotterdam C.S. ondervond aanvankelijk grote vertra ging. De trein uit Amsterdam keerde n Rotterdam en de trein uit de rich ting Dordrecht kwam niet verder dan Barendreeht. Het euvel kon eerst geruime tijd later worden verholpen. INTERNATIONALE KATTENTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM In de Korenbeurs te Amsterdam :ullen zondag a.s. 164 katten worden geëxposeerd, die tot de beste van bun ras behoren. Het is de grootste tentoonstelling, die ooit door de Ne derlandse vereniging van fokkers en liefhebbers van katten is georgani seerd. Er zullen ditmaal ook Franse, Duitse, Zweedse en Belgische kat ten te bezichtigen zijn. De Neder landse bijdrage tot de tentoonstel- Zutphen naar Arnhem konden de Gelderse hoofdstad niet binnenko men. De stagnatie breidde zich in middels uit tot het oosten van het land en vooral in Twente deden zich ernstige vertraging voor in het trein verkeer tengevolge van dichtge- sneeuwde wissels. Drie schepen gezonken. De sneeuwjacht is oorzaak geweest van het zinken van drie schepen, waarbij twee opvarenden, de zoon van schipper De Wit uit Katwijk en de 22-jarige schippersknecht Melchert Winter om het leven kwamen. Vermoedelijk was het bij de Ban- jaard aan de grond lopen van het Griekse zevenduizend br.t., grote schip „Captain Farmakides" even eens een gevolg van de storm. Het raakte om kwart over acht 's avonds vast, maar was om half twaalf weer drijvende en gereed om zijn reis naar Zeebrugge voort te zetten. De sleep boten „Maas", „Thames" en „Scaldis" en de reddingsboot „President J. V. Wierdsma" uit Breskens, waren in de nabijheid maar behoefden geen hulp te verlenen. Woensdagmorgen zonk de „Jacob Cats", een rijnaak van 1500 ton, in de Biezelingseham, voorbij Hansweert. Het schip was afkomstig uit Rotter dam en onderweg naar Sluiskil. Alle dodelijke afloop: een in Eindhoven, opvarenden werden gered. Drama. Een zwaar en tevergeefs gevecht met de golven van de Westerschelde hadden schipper K. de Wit en zijn zoon 's middags geleverd om te voor komen dat hun binnenvaartuig „Cla- zina" uit Katwijk aan de grond zou lopen. Dit geschiedde toch en toen stond het scheepje in een oogwenk vol water. Schipper De Wit wist nog bijtijds op de stuurhut te klimmen, maar zijn zoon sloeg overboord. Schipper Din- gemanse van „De Twee Gebroeders" uit Sas van Gent, die met zijn vaar tuig juist passeerde, zag het gebeuren en hij sprong onmiddellijk te water om de jongeman te redden. Hij moest zyn pogen echter opgeven, en ook „De Twee Gebroeders" liep aan de grond cn stroomde vol water. Hij en zijn knecht Melchert de Winter spoel den wat later, gekleed in reddingves- ten aan bij Ossenisse. De knecht over leed korte tijd later. Schipper Dingemanse werd ver voerd naar een ziekenhuis in Hulst, waar ook schipper De Wit, die even voorbij Ossennisse was aangespoeld, naar toe werd gebracht. Beiden ma ken het goed, maar hebben een lichte shock. Ook de spits „Spes", groot 350 ton, en geladen met ijzer, heeft zijn be stemming, België, voorts niet kunnen bereiken. Het liep op de strekdam bij Stavenisse tengevolge van de storm en het slechte zicht. De opvarenden kwamen via de strekdam op de vas te wal. Het getal verkeersongelukken groot. Drie werden er gemeld met waar om twee uur gistermiddag een achtjarige jongen J. C. G. Geraerds in de Cyclamestraat onder een trek ker raakte en zo zwaar werd gewond, dat hij tijdens vervoer naar het St. Josephziekenhuis overleed. De knaap was opzij van de auto gaan hangen om zich zo over het gladde wegdek mee te laten sleuren. Toen hij losliet viel hij voor de wielen. Door de sneeuwjaoht verblind zag de 18-jarige Theodora v. Kollenburg te Boxtel gisteravond op de onbe waakte overweg onder Tongeren de trein niet naderen; zij werd gegre pen en gedood. In Amsterdam kwam een 52-jarige voetganger zo ongelukkig te vallen, dat hij overleed aan een schedelbasis- fractuur. Woensdagmorgen is het dertien jarige meisje Antje Althuis uit Wor- kun, toen zij per fiets was op weg naar de huishoudschool te Koudum in de sneeuw geslipt en overreden door een autobus die haar juist pas seerde. Zij is ter plaatse aan de ver wondingen overleden. Antwoord van de ministers Ook bij vergelijking met andere ja ren geeft het huidige werkloosheids niveau in de bouwvakken tot be zorgdheid aanleiding. Dit delen de ministers van sociale zaken en volks gezondheid en van volkshuisvesting en bouwnijverheid schriftelijk mede in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer An- driessen, over de huidige ontwikke ling van de werkloosheid in de bouw nijverheid. De ministers zeggen dat deze ont wikkeling hun uiteraard bekend is, doch dat zij de situatie van het vo rige jaar als vergelijkingsmaatstaf minder gelukkig achten. De werkloosheid was toen sterk ge drukt door de heersende spanning op de arbeidsmarkt. Een gevolg van de ze spanning was, dat de seizoen- en wrijvingswerklozen uit het bouwbe drijf tijdelijk in andere bedrijfstak ken gingen werken, dan wel aan de onderneming gebonden bleven; dit laatste als uiting van het streven van de aannemers om in de naaste toe komst over voldoende arbeiders te kunnen blijven beschikken. De bij de arbeidsbureau's geregi streerde arbeidsreserve, voor zover deze het bouwbedrijf betreft, bedroeg: ultimo 1951: 33.682; ultimo 1952: 36.845; ultimo 1953: 19.646; ultimo 1954: 17.700; ultimo 1955: 11.658; ulti mo 1956: 7.552; ultimo 1957: 25.617. De bij de arbeidsbureaus ingeschre ven aantallen werklozen zijn hoger dan de bij. de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid ingeschreven aan tallen, o.m. als gevolg van het feit, dat als bouwvakarbeider geregistreer- den ook bij andere bedrijfsverenigin gen, dan wel krachtens de sociale voorziening, werkloosheidsuitkering ontvangen. Gelet op de huidige stand en de ontwikkeling van de arbeidsmarkt, zijn de ministers van oordeel, dat eer der nog dan de hoogte der werkloos heid, de snelheid van de stijging er van in bepaalde gebieden van het land aanleiding is om het treffen van zekere maatregelen te overwegen. Voor aard en omvang van de te tref fen maatregelen is uiteraard de fi nanciële situatie medebepalend. De ministers zijn, gelet op het vo- Leeuwenwelpen in Blijdorp overleden renstaande, van mening dat maatre gelen om het aantal werkloze bouw vakarbeiders, anders dan door te werkstelling op aanvullende werkge- legenheidsobjecten, terug te dringen, vooralsnog geen algemeen, doch een gericht karakter moeten dragen met het oog op het wegnemen van exces sieve werkloosheid in de daarvoor in aanmerking komende gebieden en/of bedrijfstakken. Verder delen de ministers mede, dat zij regelmatig overleg plegen om in deze gebieden rijksgoedkeuring te verlenen voor aangehouden werken, waarvan de financiëring verzekerd is. Dit overleg heeft onlangs geleid tot aanzienlijke verrnIming van het goed- keuringsbeleid in deze gebieden. Hier bij wordt de voorkeur gegeven aan kleinere werken, met welker uitvoe ring spoedig kan worden begonnen. Over de vraag, of nog andere maat regelen moeten en kunnen worden genomen, is thans beraad gaande. Auto geraakte onder tegenligger Drie gewonden Gisteravond in de schemer is op de rijksweg Utrecht's-Gravenhage on der de gemeente Waarder een luxe auto geslipt, door de scheidingsheg gedrongen en op het andere wegdek tegen een tegemoetkomende vracht auto met aanhangwagen gebotst. Door de botsing sloeg de vrachtauto met aanhangwagen om en kwam bo ven op de luxe auto terecht. Beide auto's werden zwaar bescha digd en het heeft geruime tijd ge duurd, alvorens men de inzittenden kon bevrijden. De bestuurder van de luxe auto, een vertegenwoordiger uit 's-Gravenhage, heeft men zwaar ge wond uit de resten kunnen bevrijden, nadat men de kap van de auto had afgezaagd. De inzittenden van de vrachtauto de chauffeur en een bij rijder, moesten met breekijzers uit de cabine worden gehaald. Zij waren slechts licht gewond. De vertegen woordiger is naar het Itersonzieken- huis te Gouda vervoerd. De trailer behoort aan de firma Vrolijk uit Scheveningen en was ge laden met vis. ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN OP FLAKKEE Door d2 sneeuwstorm, die gister morgen omstreeks elf uur begon, heeft het verkeer naar, van en op Flakkee ernstige moeilijkheden on. dervonden Veerdiensten en wegver keer ondervinden grote vertraging, zij zijn vrijwel lamgelegd. Sinds gis. termiddag twaalf uur heeft er slechts één veerboot van de Rotterdamse Tramwegmaatschappij gevaren, die om half vijf van Hellevoetsluis ver trok. Deze boot heeft de kranten meegebracht, doch deze moesten in Middelharnis blijven liggen, aan gezien de busdiensten naar Ooltgens- plaat en Ouddorp moesten worden gestaakt. De post voor Flakkee bleef in Hellevoetsluis liggen. Ook is er geen verzending van post van het eiland af mogelijk geweest. Een groep meisjes, werkzaam in de dependance van de „Levers zeep- maatschappy" te Ooltgensplaat, is in deze gemeenten bij gezinnen opgeno men, daar zij hun woonplaats niet kon bereiken. De veerdienst Den Bommel-Nu- mansdorp, die van elf tot drie uur heeft stil gelegen, heeft daarna nog een dienst vice versa gevaren. De veerdienst Dintelaas-Ooltgensplaat heeft ook met de sneeuwstorm te kampen gehad. Brommen met rijbewijs 40 km hoogste snelheid Hoewel het ministerie van verkeer en waterstaat het bericht officieel heeft tegengesproken verneemt men uit doorgaans betrouwbare bron. dat binnen niet al te lange tijd een rijbe. wijs voor bromfietsers zal worden ingevoerd. Wie dan op een brom fiets wil rijden zal zich moeten onder werpen aan een licht examen. Bovendien zo-u het verboden wor den bromfietsen te produceren wel ke sneller rijden dan veertig kilo meter per uur. Om moeilijkheden in produktie en anderzins op te vangen zou voor deze maatregel een over gangsperiode van vijf jaar in acht v/orden genomen. Voor bromfietsen zou ©ok een geel herkenningsbordje verplicht worden gesteld. Leef verstandig! M A AR.... dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Bij verkoudheid dij vcrKouancia poeder», tablettenen cncheU Ze bel pen «oei en afdoend, behouden laaf* vermoeidheid of vrr.ufl.ng. Z^ndMrdtTr Binnenkort is het volledige herstel van de samenwerking tussen het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. te verwachten. De samenwerking werd indertijd verbroken door het N.V.V. op grond van het mandement van de bisschop pen. Sindsdien is er wel sprake ge weest van een informeel contact. Dezer dagen zijn de eerste stappen gezet om te geraken tot herstel van de samenwerking tussen de hoofd besturen van de Algemene bond van ambtenaren., de Nederlands Chris- Het verkeer was geruime tijd ge- telijke bond van overheidspersoneel stremd en werd door de militaire po- en de Katholieke bond van over- litie over één rijbaan geleid. heidspersoneel. Met vakantie in Nederland '.Nieuwsgierige" dader De 42-jarige Amerikaanse hoog leraar E. Sterrenberg Barnhoorn uit Lexington, Massachusetts, V. S., is gisternacht met een bierglas op het hoofd geslagen. Gistermiddag tegen zes uur is de dader, de 25-jarige metaalgieter W. W. uit Amsterdam, die reeds een uitgebreid strafblad heeft, door de recherche van het bureau Singel gearresteerd. Het motief van zijn daad staat nog niet volkomen vast, doch de recher che verdenkt hem ervan de professor van zijn geld te hebben willen bero ven. Mocht de dader deze opzet al hebben gehad, dan is hy daarin niet geslaagd. Het slachtoffer had onge veer honderd gulden en een klein bedrag aan Amerikaanse dollars op zak en daarvan is geen cent ver dwenen. Prof Sterrenberg, die een reis door diverse Europese landen maakt, deels voor vakantie, deels voor onderzoe kingen en zaken, was drie dagen ge leden op Schiphol gearriveerd met zijn echtgenote, en zou vrijdag weer naar de V. S. vertrekken. Dinsdag- De dierentuin Bljjdorp te Rotter- avond omstreeks elf uur ging mevr. dam heeft niet veel geluk gehad met Sterrenberg in het hotel naar bed, de vijf leeuwenwelpen, die daar tien doch haar man wilde eerst nog een dagen geleden werden geboren, Vier van hen zijn reeds overleden. Men had er reeds dadelijk een zwaar hoofd in omdat de leeuwin eigenlijk te jong was en bovendien was de eerste worp te groot De wel pen waren daardoor klein en niet erg sterk. Men was al blij, dat de geboorte zulk een voorspoedig ver loop heeft gehad. De eerste teleur- üng bedraagt 130 exemplaren. De stelling was, dat de borelingskes door de moeder werden verstoten. Zij moet instinctief gevoeld hebben, dat de diertjes geen levensvatbaar heid hadden. Men heeft toen de wel pen uitbesteed bij enkele zogende hondenmoeders. Die hebben hum plicht uitstekend gedaan maar ze hebben niet kunnen voorkomen, dat de kleintjes stierven. luchtje scheppen. Hij bezocht daarbij een café, waar hij in contact kwam met de metaalgieter. De professor liet zich overhalen nog een ander café te bezoeken en om twee uur, liep hij samen met de Amsterdammer over het Frederiksplein. Daar diende de metaalgieter hem onverwachts een harde klap op het hoofd toe met een bierglas, en liep toen weg omdat er twee agenten na. derden. Deze twee richtten hun schreden terstond naar de hoogleraar die bloedend tegen een boom stond geleund, terwijl ook andere voorbij gangers om hem heen groepten. Dit gaf de metaalgieter aanleiding zich ook voor te doen als een nieuws gierige. Men bracht de gewonde Amerikaan naar de Alexander Fo- reestkliniek en het groepje nieuws, gierigen verspreidde zich. Ook de metaalgieter ging gewoon naar huis. In de Van Foreestkliniek werd eerste hulp verlend, waarna de hoog leraar naar het Weesperpleinzieken. huis werd gebracht voor verdere be handeling. Hier werden de wonden aan zyn gelaat verzorgd en ontdekte men een glassplinter in een der ogen. Ijlings werd de hoogleraar daarna naar de ogenkliniek van het Wilhel- minagastbuis gebracht, waar de splin ter werd verwijderd. Met één dag vertraging, omdat de vaart door het Suezkanaal ruim 36 uren gestremd was door het aan de grond lopen vam twee tankschepen, wordt het m.s. „Willem Ruys" mor gen vroeg uit Indonesië en Malakka in Rotterdam verwacht. De ontsche ping der bijna 800 voor Nederland bestemde passagiers voor een groot gedeelte evacué's uit Indonesië zal om negen uur aan de Lloydkade te Rotterdam beginnen. Niet minder dan 438 kinderen be reden 18 jaar zijn ditmaal aan boord van de „Willem Ruys", van wie er 395 nog geen 12 jaar oud zijn. De vol wassen passagiers zyn overwegend dames. Gedurende de reis werd één meisje, Marguerite Theunissen gebo ren. Voor gezagvoerder J. Roos, die vele jaren gezagvoerder op de „Si- bajak" was, is deze reis de laatste. Na bijna veertig jaar varen in dienst van de Lloyd gaat hij met pensioen. Burgemeester kon Putten vertellen; Joke Haanschoten maakt het goed In een keuringspaviljoen van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht komt de familie Haanschoten uit Putten geleidelijk op haar gemak. De kinderen hebben bergen speel goed gekregen van velen uit den lan de. De familie is vol lof over de ver zorging. Zij had het niet beter kunnen hebben, maar verlangt niettemin naar huis. Inmiddels komt Putten- maar naar Utrecht: Burgemeester jhr mr W. F. Quarles van Ufford, de wet houders Schuitemaker en Bos, ge meente-secretaris Van 't Riet en de afdelingsvoorzitter van het Rode Kruis, de heer Renes, kwamen gister middag naar het ziekenhuis om de familie Haanschoten te bezoeken. De kinderen en mevrouw kregen lekkernijen en voor vader had de burgemeester sigaren en sigaretten meegebracht. De geneesheer—direc teur van het ziekenhuis, dr J. H. de Waal-Malefijt en prof. dr A. A. J. van Egmond waren bij het onderhoud aanwezig. De burgemeester van Putten, deel de gisteravond nog mede, dat het ge zin in bijzonder goede stemming ver keerde. Men vat het verblijf in het ziekenhuis te Utrecht nogal van de gemoedelijke kant op. De kinderen zien er welvarend uit en deden zich tegoed aan de vele lekkernijen, die de Puttense delegatie had meege bracht. Zo zei de burgemeester. Voor de kleine Joke Haanschoten, die er volgens spr. bijzonder patent uitzag, had het gezelschap natuurlijk de grootste belangstelling. En terwijl vader Haanschoten de door zijn dorpsgenoten meegebrachte sigaren savoureerde, was Joke al verdiept in het speelgoed, dat door de voorzitter van het Puttense Rode Kruis was meegebracht. De burgemeester vertelde verder nog dat naar alle waarschijnlijkheid het gezin binnenkort uit het zieken huis zal worden ontslagen. De vo'gende week zal ook de Put tense kleuterschool Hurameloord, die Gelukkige omstandigheid. Het is zonder twijfel een gelukkige bijkomstigheid geweest dat de twee agenten toevallig over het Frederiks plein kwamen op een moment, dat de aanslag juist gebeurd was. Er was een slagader aan de kaak geraakt en indien de hooglerar niet zo spoedig was geholpen, zouden de gevolgen zeer ernstig zijn geweest. Nadien is de recherche van het bureau Singel de gehele dag in de weer geweest om na te gaan, wat er gebeurd kon zijn. Zij ontdekte dat de Amerikaan in enkele café's was geweest en vernamen tevens dat dit in gezelschap van de metaalgieter was geweest. Men zocht hem op, nam hem mee naar het politiebureau en onderwierp hem daar aan een verhoor. Tijdens dit kruisverhoor sprak de Amsterdammer zichzelf zo vaak tegen dat hij tenslotte niets anders kon doen dan de aanslag bekennen, was gesloten, weer worden geopend. (87) Rrat Ufoor téh ln de timen itondYMet en, primes! Itiwxht htm jmhremi.fofrjJ) Itmnnns fidonyzen beroem ren op mrmr hier 'Ie mogen hier niet lerend vgnfyn'mldrimés'u begrepen i -jiüW

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5