Waarom spreekt Leiden altijd van «huidige grenzen'? Structuurplan aanvaard Vastenavondviering district Bollenstreek van L.T.|. en L.T.M. 3tauwcUu(iive%fi. Firma v/h Modehuis H. MACK HORROCKSES DONDERDAG 23 JANUARI 1958 DP T.EIDSE COURANT PAGINA 3 VOORZITTER IN OEGSTGEESTER RAAD: Onder grote belangstelling kwam de Raad van Oegstgeest gisteravond in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van Burgm. H. L. du Boeuff (afwezig de heer v. Kerckhof wegens ziekte). Het be langrijkste van de 14 tal agendapun ten was wel het voorstel inzake het structuurplan van de Leidse agglo meratie. Bij de aanvang hield de voorzitter zijn nieuwjaarsrede, waar in hij allen zijn beste wensen aan bood. Spreker wees er op, dat de bevolking steeds toeneemt. Dit jaar met 382 personen. SAMENWERKING Het was verheugend dat in het af gelopen jaar een oegin kon worden gemaakt met de samenwerking op bestuurlijk gebied, tussen Leiden en de randgemeenten, met als vrucht: het structuurplan. Spreker hoopte dat uit dit nog tere plantje van de samenwerking een flinke boom mag groeien, dat deze groei niet door den Haag belemmerd zal worden door eventuele annexatieplannen. Een goede intercommunale samenwer king maakt grenswijzigingen over bodig. De bouwactiviteit is in 1957 zeer groot geweest. In totaal kwamen 200 woningen gereed. Namens de Raad dankte de heer Oosterom. Onder de ingezonden stukken was er een schrijven van het ministerie van Binnenlandse zaken en van financiën dat op het verzoek tot ver. hoging van de alg. uitkering uit het gemeentefonds afwijzend was be schikt. Structuurplan. Hierna kwam in behandeling het structuurplan van de Leidse agglo meratie met voorstel van B. en W. Uitvoerig lichtte de voorzitter het voorstel toe. De besturen van de ove rige gemeenten voelen zich gegriefd, omdat het Leidse gemeentebestuur zonder enig overleg al een eigen structuurplain voor de raad had voorbereid. Mevr. Smits-Witvliet opperde enige bezwaren tegen het structuur plan. Om te beginnen wordt Oegstgeest van een gedeeltelijk agragisch, ge deeltelijk^ woongemeente, nu in dit plan geheel woongemeente. Door dit structuurplan wordt Oegstgeest nauwer verbonden met Leiden omdat de wegen naar Den Haag, door de deling door het Uni versitaire centrum van de gemeente in 2 stukken, iets minder gunstig komen te liggen. Daarom vroeg zij nadrukkelijk of in de komende on- VOORHOUT „St. Deus Ded.it". Voorzitter L. B. v. d. Lans van de Landarbeiders afdeling Voorhout verwelkomde een, ondanks het slechte weer, fink aan tal leden. In een terugblik over het afgelopen jaar zien wij, aldus spre ker, dat het Bloembollenbedrijf, waaruit wij ook onze verdiensten putten, financieel een minder jaar heeft gehad dan 1956. Ook ziet hij de tijd aangebroken van meer ge normaliseerde loon verhoudingen. Ho ge verdiensten zullen wel tot het verleden behoren. Ook is het ken merkend, dat het aanbod van ar beidskrachten hoger is dan voor gaande jaren. De voorzitter her dacht het overlijden van de echtge note van de penningmeester Alb. Augustinus. Vooral de losse arbei ders in de winter, met de overbrug gingsuitkering, verliezen in haar een ware hulp van haar man. Staande werd gebeden voor haar zielerust. Om meer met elkaar in aanraking te komen, heeft het bestuur contact avonden georganiseerd, waar de so ciale en economische belangen ter sprake zullen komen. Op deze wijze hoopt het bestuur de z.g. stille leden in een gesprek te betrekken. Ook zal een kaartavond worden gehouden op 6 febr. a.s. Omtrent de collectieve ar beidsovereenkomst is nog niets vast gesteld. De datum is nu verschoven naar 11 febr. 1958. De penningmeester kon een batig saldo vaststellen van 326.88. De in komsten waren totaal 10248.82. De kascommissie bevond bij kwartaal controle alles in de beste orde. Dit deed de voorzitter waarderende woorden toevoegen aan de penning meester de heer Alb. Augustinus. Vier aftredende bestuursleden wer den herkozen. In de vature P. v. Steijn, werd gekozen de heer C. van Dam Azn. Eerstgenoemde had tussen tyds bedankt. De g.a. wenste leden en bestuur een gezegend jaar toe. Hij wees er op, dat vele schermen met ons principe, saamhorigheidsgevoel, liefde etc. maar dit moet ook worden nagekomen. Vervolgens besprak het hoofdbe stuurslid P. Kenter van Gouda het „ontslagrecht". Een punt dat de laat ste tijd meer aan de orde van de dag komt. Waar iets gebroken wordt, moet ook iets ontstaan zijn, aldus de ze speker. Elk geval van ontslag moet afzonderlijk worden bezien. Doordat er nu meer arbeidskrachten vrij komen moet een ieder zich af vragen, hoe zijn overeenkomst er uit ziet. Na de gebruikelijke verrassing werd gesloten. derhandelingen acht wordt geslagen op een open afrit voor auto's bij het nieuwe viaduct ten westen van de Ind. Buiurt, temeer omdat de Oude Rijksweg 4 geen directe verbinding meer vormt naar Den Haag, maar met de nodige bochten op de foren- senweg uitkomt of via een omweg naar de lus van de nieuwe Rijks weg 4. In de beschouwing van het Leidse Gemeentebestuur op blz. 12 staat dat er gerekend wordt op 130.000 personen uit de Haagse agglomeratie om door de Leidse agglomeratie te worden opgenomen. De bijdrage die de gemeente Leiden met een eigen bevolkingsaanwas daartoe kan doen, zal niet groot zijn, het zullen in de le plaats de randgemeenten Voor schoten, Oegstgeest en Leiderdorp zijn, die de z.g. overspil van de Haagse agglomeratie opvangen kun nen, een taak, die zij tot nu toe in bescheiden mate hebben vervuld; maar waar per saldo Leiden niet veel mee te maken heeft. Moeilijke beslissing. Zij wees op desastreuse gevolgen die het verlies aan bouwgrond voor tientallen bedrijven zal hebben. Zij wonen niet op Leids maar op Oegst- geests grondgebied. Zij zou het besluit vast niet op haar verantwoording durven nemen, in dien de omstandigheden en de nood zaak voor woningbouw en uitbrei ding universiteit niet zo dringend waren. Wanneer we dit plan als toekomst plan kunnen aanvaarden, aldus het raadslid, mogen we tevens de eis stellen, dat door de andere partners hieraan oprecht en nauwgezet wordt medegewerkt. Overrompeling? De heer Valentgoed zei dat dit plan door samenwerking was verkregen. Echter zowel in samenwerking als in tijd vertoont het plan gebreken. Waarom moet zo'n haast worden ge maakt. Wijst -de houding van Leiden niet in de richting van een overrom peling. Met de voorstellen van b. en w. kan spr. zich wel verenigen al heeft hij nog enkele wensen. Tussen de voor treffelijke gedachte van het college van Oegstgeest en het thans door het college van b. en w. van Leiden inge nomen standpunt gaapt thans een grote kloof. Zij zal tot haar oorspron kelijke gedachte moeten worden te ruggebracht, tot de gedachte der on voorwaardelijke samenwerking. De heer Van Weizen zei o.m., dat het uitermate moeilijk is om positie ve uitspraken te doen in een zo in gewikkelde en belangrijke materie. De Leidse .worsteling" behoort goed deels tot het verleden wanneer een agglomeratie tot stand komt waar binnen 160.000180.000 inwoners ge huisvest kunnen worden. Men moge allerlei prognosen naar voren schui ven, die erop wijzen dat een inwo nertal van 250.000 in 1980 niet tot de onmogelijkheden behoort, hiertegen over staat dat deze prognosen weinig houvast bieden zolang niets rhet ze kerheid bekend is over de wijze waarop de Haagse agglomeratie tot stand komt en zich zal ontwikkelen. Indien dit anders uitpakt dan Lei den veronderstelt komt het uitge breidere Leidse plan (kaart IV) wan kel te staan. Leiden laat het accent veel te laat vallen op het eigen be lang, terwijl men tooh bij de verwe zenlijking van een structuurplan voor ogen moet houden dat alle betrok ken gemeenten in deze een dienen de taak hebben n.l. mede te werken aan zo gunstig mogelijke ontwikke ling van ons land. Hij zou liever zien, dat men het plannen maken voorlopig achterwege liet om des te beter de aandacht te kunnen concentreren op het uitvoe ren van het aangenomen plan. Dat zal al zorgen genoeg baren. Hij on derschrijft tenslotte de bezwaren te gen het stichten van een woonwijk in de Broekpolder. De heer Van Nieuwkoop lijkt 180 ha. verlies voor Academisch centrum nogal veel. Liquideren De heer Veen vraagt wat of Leiden bedoelt met „eerste fase". Is het de bedoeling op korte of lange termijn de omliggende gemeenten te liqui deren? Als dat zo is kan spr. zijn stem aan het plan niet geven. De voorzitter dankte hierna voor d steun, die aan het voorstel werd gegeven. Hij wijst nogmaals op de tegenstrijdige belangen der gemeen ten. Spr. meent dat met goede wil geen probleem denklaar is, dat niet onderling kan worden geregeld. Daarvoor is geen verouderd begrip als grenswijziging nodig. Spreker betreurt het dat Lei den spreekt van huidige grenzen waarom niet gewoon van gren zen. B. en w. zullen de belangen der bedrijfseigenaren niet uit 't oog ver liezen. Er werd niet gerepliceerd, waarna het voorstel van b. en w. werd aangenomen'. De overige agendapunten gingen vlug onder de hamer door. Het voor stel tot onteigening van div. gronden werd in comité-generaal behandeld. De rondvraag leverde niets bijzon ders op. HILLEG0M Dinsdagmorgen werd de jaarlijkse feestelijke bijeenkomst van de LTJ en LTM uit het district Bollenstreek begonnen met het bijwonen van een H. Mis, welke in de St. Josephkerk te Hillegom werd opgedragen door B. J. S. Truijens uit Leiden. Onder leiding van kapelaan* J. S. van der Laan, aalmoezenier te Hillegom, werden onder deze H. Mis, waarbij de priester met het gezicht naar het volk gekeerd was, gemeenschappe lijk gezongen. Onder de H. Mis was ook een offergang, waarvan de op brengst was bestemd voor de bouw van het nieuwe seminarie. Onder de H. Mis was de preek van kapelaan v. d. Laan daarop ingesteld. De ver mindering van de priesterroepingen en de financiële moeilijkheden van het nieuwe bisdom werden toegelicht en het resultaat van de collecte was daarmede in overeenstemming (144 gulden). Om half elf werd in hotel Flora de bijeenkomst geopend door districts voorzitter T. van Moorsel, die na een korte inleiding het woord gaf aan mr. M. Middelweerd, president van de MIJARC, die als onderwerp had gekozen „Jouw opdracht in de We reldkerk" en zich daarmede recht streeks richtte tot de tot in de hoe ken bezette zaal en erop wees, dat het er bij de vervulling van die taak op de allereerste plaats op aan komt een daad te stellen. Daadwerkelijk als christenen leven en beleven het geloof in God. Dit kan men door hier in het vaderland te werken tot ver breiding van het Godsrijk, maar ook kan men medewerken tot oplossing van de nood waarin de mensheid verkeert door aandacht te besteden aan de onontwikkelde gebieden, be reid te zijn tot het brengen van of fers, te komen tot samenwerking met onze missionarissen, met inzet van geheel de mens, opoffering van het eigen ik. De missiegebieden die prachtig bloeien en er goed voorstaan hebben gebrek aan de lekenarbeiders en de missionarissen vragen de medewer king van het thuisfront metterdaad. Ook de leken moeten er heen om Christus' liefde te brengen, mede werken om die bevolking een zekere mate van maatschappelijk welzijn te verschaffen die ook zij nodig hebben om de godsdienst op de juiste wijze te kunnen beleven. Daartoe is idea lisme nodig zoals alleen de jeugd die kan opbrengen, jongeren die met hart en ziel zich ergens voor kunnen geven. Na deze lezing gaf de heer Th. var LEIDERDORP Geboren: Johannes Hendrious Ma ria zn van H. M. Voordouw en M. van Zijp; Maarten Hermanus Maria zn van A. J. M. Louman en M. van Bakkum; Feike Petrus Hubertus zn van G. W. van Deuren en G. Cam- menga; Johannes zn van J. Boelee en S. van Leeuwen; Joost Jacob zn van J. van Dijke en D. Mulder. Getrouwd: J. E. Hoogervorst en A. W. van Hartevelt. LEIMUIDEN ELECTRICITEITSDRADEN LOSGERAAKT Woensdagmiddag tijdens de hevige sneeuwstorm raakten enkele dra den van het bovengrondse electrici- teitsnet langs de Willem van der Veldenweg los en kwamen over de weg te liggen. Het verkeer van bei de zijden werd ongeveer een half uur gestremd en de autodienst van Maarse en Kroon naar Alphen aan den Rijn ondervond vertraging. Na dat de stroom door de lantaarnver zorger, de heer Heoizen, was uitge schakeld konden de draden van de weg ver jderd worden en kon het verkeer weer door gaan. GEVEL GERAMD Bij het willen oprijden van de brug te Bilderdam raakte een trailer ge laden met Bruinzeel Keukens de voorgevel van de winkel van de heer Vermeulen zodanig, dat deze ern stig beschadigd werd, zodat een nieu we gevel zal moeten worden ge bouwd. SPORT AUTOMOBILISME DEELNEMERS KAMPEN MET ZWAAR WEER. Het zal niemand verwonderen, dat de deelnemers aan de 27ste Rallye Monte Carlo het verre van gemakke lijk hebben. Van de Nederlandse deel nemers zijn nog slechts twee equipes in de strijd. Ook Gatsonides met zijn „Thriumph" behoort tot de slachtof fers van de sneeuw en de gladheid. Zijn wagen is in botsing gekomen met de equipe BootzSlotemaker. Zijn wagen stond dicht bij St. Claude dwars over de weg ontwijken was niet meer mogelijk. Het ongeluk kost te „Maus" en Becquart 23 minuten. Bootz en Slotemaker staakten de strijd. De sneeuw en ijzel in de Vogezen zijn uiteraard niet alleen een handi cap voor de Nederlandse deelnemers geweest. De groepen uit München en Parijs, die zich te Gerardmer bij de „Haagse" rijders hadden gevoegd, kwamen eveneens voor vrijwel onop losbare problemen. Te St. Claude arriveerden slechts 66 deelnemers binnen de limiet-tijd, de achterstan den op de „ideale tijden" waren zeer groot velen werden gediskwalifi ceerd. De beste prestatie verrichtte nog de Duitsers Hans Walter, die de controlepost slechts 6 minuten te laat bereikte. In een ravijn. Het was bijzonder moeilijk om de wagens op de slecht afgebakende we gen te houden. De Britten Ronald Falukner en Ian Mckenzien (groep München) zagen er op een slecht moment geen kans toe. Hun Juguar slipte en gleed in een 60 meter diep ravijn. Het was bijna onbegrijpelijk dat de beide Britten zonder ernstige verwondingen uit hun wrak kropen. De voorspellingen blijven verder ongunstig: sneeuw (op sommige plaatsen een laag van één meter) en gladde wegen. Volgens uit Vichy ont vangen berichten zal de Col de Diane 't hoogste punt van de rallye (1400 meter) niet berijdbaar zijn. Deze col is opgenomen in het parcours voor alle deelnemers, uitgezonderd voor hen die te Oslo en Athene gestart zijn. De organisatoren hebben nog niet be slist of het traject eventueel gewij zigd wordt. Uit Milaan kwam omstreeks het middaguur het bericht, dat de Neder landers Van de Vlugt en Jan Flin terman (DKW) de strijd hebben ge staakt. De combinaties Gatsonides- Becquart (Triumph) en Jetten Sr. en Jr (Vauxhall) zijn de enigen die zich van de te Den Haag gestart equipes hebben kunnen handhaven. Van de groep Parijs 86 equipes vertrokken gistermiddag is geen enkele deelnemer op tijd Le Puy ge passeerd. Om half elf, veertig minuten na het sluiten van de controle, had den slechts 19 ploegen hun route boekjes laten controleren. Volgens een voorzichtige schatting nemen nu nog ruim 200 combinaties aan de ral lye deel. OP DE LEMELEDBERG TE OMMEN KAN WORDEN GESKIED Op de Lemelerberg te Ommen ligt een flink pak sneeuw, de grootste dikte is zelfs 50 cm, zodat het bij uit stek geschikt is om er te skieën, zo deelt de VVV te Ommen mede. DE WERELD VAN HET P1ATTEIANB Het percentage van de bêvolking.ttetiri i plaatsen van minder dan 2Q.0Ö0 irvvwoont. Marktberichten GOUDA, 23 jan.. Kaas Aange voerd tien partijen, le kwal. ƒ2.05— 2.10. Handel flauw. TER AAR, 22 jan., Groente Wit lof 1 0.43—0.57. idem 2 0.29—0.43. idem stek 0.060.15; spruiten 0.41 0.49; idem B 0.300.33; prei 0.26; glasandijvie 0.66; groene kool 0.12 0.14; kroten B 0.05; boerenkool 0.13 0.14, alles per kg, knolselderij 0.17 0.22 per stuk; selderij 0.07 per bos; boerenkool 0.801.30 per kist. VINKEVEEN, 22 jan., Groente Andijvie 55 ct per l.g; boerenkool 25 —31; prei 24—28; witlof A H 48—53; witlof B II 3948; peterselie 2728 ct per bos; selderij 1627. R.A.VEEN, 22 jan., Bloemen Blauwe Druifjes 14 -22; Freesia's 56 73; Tulpen: Golden Harvest 72 87; Krelage 4561; v. d. Eerden 70 —85; Rose Copland 71—1.04; Hille- garde 5669; White Sail 5888; Ear ly Queen 5662; Wintergold 6077; Demeter 1.001.03; Lustige Witwe 981.00; Purper Copland 961.12; King of the Red 48—50; Webei 68— 70; Nansen 80—86; W. Pitt 86—88; Scarlet Cardinaal 6771; Preludium 73—75; E. Eddy 85—95; Paris 84—85. Narcissen: Fruhling 5557; King Alfred 6062; Whrelsterler 4251; Early Glorie 3553; Magnificence 3843 per bos. Am. Anjers 1628 per stuk. Zon nog een nadere toelichting over de wijze waarop men zich verdien stelijk kan maken door samen te werken met de missionarissen en wat daartoe gevraagd wordt. Daarna was er tjjd voor de lunch. In de namiddag werden er door verschillende jongeren voordrachten gehouden en aardige één-acters op gevoerd, waarbij mej. B. de Jong en de leden uit de Zilk op bijzondere wijze lieten zien, dat er ook op cultu reel terrein de katholieke land- en tuinbouwjongeren mee kunnen doen. Het was 'n gezellige middag, door spel én samenzang afgewisseld kwam het uur van beëindiging heel vlug. Ver melden wij nog, dat verschillende i aalmoezenier uit het district „Bol lenstreek" de bijeenkomst bijwoon den. Om 4 uur begon de vastenavondpret, waarbij de heer Evert Castelein de leiding had en „De witte kraaien" voor de muziek zorgden. „Gilde". Woensdag gaf het Kath. Vrouwengilde zijn jaarlijkse toneel avond. De waarn. presidente, mevr. Van DrilKievit, sprak een kort woord, waarbij zij mededeelde, dat de presidente, mevr. Van Saase Koot door familie-omstandigheden verhinderd was deze avond bij te wonen. De Haarlemse toneelgroep „Luda- mus" voerde op „Jeugd", waaraan zeker velen hun genoegen hebben beleefd. In dit stuk werd men ver plaatst in een jolige Franse familie, waarvan een groepje jongelui, vijf ir getal, die tezamen de vakantie doorbrachten in een zomerhuisje en door en plotseling sterfgeval enige tijd zonder ouderlijk toezicht ver keerde. Door velen werd het einde enigszins onbevredigend gevoeld, doch gelet op de aard van het stuk, het jolige Franse, mag dit niet te zeer worden aangemerkt. Het vier-dorpen-toernooi dammen. De damclub Sassenheim schijnt wel wat uit haar gewone vorm te zijn. Als houder van de beker werd verwacht, dat zij het er beter had afgebracht tegen St. Bavo, waartegen zij de strijd In bovengenoemd toer nooi begon. Een uitslag van 317 is wel wat heel erg. De afgebroken partij V. VeenJ. Weyers in de wedstrijd in dit toer nooi tussen Noordwijk en Hillegom werd remise gegeven en daardoor werd de wedstrijd ten gunste van Noordwijk met 119 voor gewonnen gegeven. Deze week spelen "St. Bavo Noordwijk en HillegomSassenheim. 1933 1958 j Op 15 februari a.s. ho- i pen onze geliefde Ouders LEONARDUS J. REKELHOF en ELISABETH REKELHOF— HOOGERVORST j de dag te herdenken. j waarop zij 25 iaar ge- leden elkander het H. Sacrament van het Huwelijk toedienden. 1 Dat God hen nog lang moge speren is de wens van Hun dankbare Kinderen JOOP i RIKA CEES i PLONY LENY ANNY LEO FLIP LIDWINA ELZEMIEKE HUUB De gezongen H. Mis van dankbaarheid wordt oDgedragen 15 februari te 10 uur in de parochiekerk v. d. H. Hadrianus te Lan- geraar. Langeraar. 23 jan. '58 Langeraarseweg 43 De Heer en Mevrouw NEDERBURGH—GROS zeggen hiermede hartelijk dank voor de belangstel ling bij hun Huweliik on dervonden. Oegstgeest. 23 januari 1958 Wilh.park 13 Toek. adres na 1 maart Leidse Straatweg 5. Net r.k. heer zoekt net r.k. meisje, leeftijd 30 tot 35 jaar. Foto's worden op erewoord terug gezonden. Br. onder no. 5616 bur. v. d. blad. T 1958 de nieuwe Solex direct leverbaar. Nog mooier nog solider, nog krachtiger Gebr Huismai Hogewoerd 66-68 Eigen financiering Tel 31292 2* Uw bed is weer nieuw als wij het in één dag voor U overtrekken! 2-persoons vanaf f 26.50. 1-persoons vanaf f 19.50. De Kleine Winst. Haarlemmerstr. 51. 3? Tuin- en bloemzaden Soortecht en hoge kiem- kracht Bii vroegtijdige be stelling 20% korti n'- Vraagt inze nieuwe prijs courant W. Segaar 2c Zn Zaadhandel. sedert 1887 Diefsteeg 8. Leiden 3? Gevraagd halfwas tuindersknecht bii G van Bohemen, Noord Heylaan 1, Leidschendam 3T Wasmachines 395. met sneldroger merk Al- ba Lien onverwoestbaar gaat een mensenleven me de. Enkele beschadigde machines belaneriik goed koper Ook od eemakke- liike betalings voorwaar den. Firma Dusoswa. Turf markt 2 te Leiden. Kerk straat 48 Noordwijk Zee weg 1. Katwiik/Zee ■3? Aangeboden: beneden huis. 2 kamers, voor- e/i achtertuin en schuur Rui len voor groter huis Br onder no. 6481 bur. v. a bl. Wilt U ook rijles ne men? Ga dan eeliik naar een goede riischool. In Leiden en omgeving zijn F N O P -riischolen. ROUWCIRCULAIRES ROUWKAARTEN ROUWDANKBETUIGINGS- KAARTEN BIDPRENTJES FOTO-BIDPRENTJES N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACH1 32 LEIDEN Voorjaar, klubs! 2 Leerzame en gezelli ge „Voorjaarsklubs" zijn aangevangen. Katholieke jongelui van 17 iaar en ouderdie goed willen lexrn dansen zijn van harte welkom.' 2 Voorjaarsklubs Zond. 2.20 H.K. Dames Zondag 8 u. Langebmg 6A Dames en Heren. Zondag Gez Dansen? Zoeterwoude 7.45 uur Nieuwkoop 7.30 uur N. Venneji S uur Leiden H. Kerkgr. 8 u. Breestraat 131133 - Leiden - Tel. 0 1710—21723 Zo juist ontvangen de nieuwe collectie

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3