S)e Gouverneur Bank Indonesia weigert terug te keren Sneeuwstormen raasden over West Europa OUD LEIDEN DOET AAN MAKE-UP Critiek op regering in open brief Profest bij Soekarno Zeventien doden in Amerika IJsbreker in het pakijs Aanhoudend winterweer DONDERDAG 23 JANUARI 1958 49st< JAARGANG No. 14316 Directeur: CM.». HAMERS VEI D. Hoofdredacteur I* C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 lelefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w„ ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. MANSHOLT EXIT lter Mansholt een vreemde ge schiedenis geweest. Ondanks de lof tem in de Tweede Kamer toege zwaaid, nog lang voordat zijn nieu we functie zeker was, en zelfs mede tengevolge van dien, is het heengaan van deze minister, die twaalf en een half jaar aan Landbouw stond, eigen lijk maar triest geworden voor zulk een eervolle en langdurige politieke loopbaan. Het dient immers te worden ge tuigd, dat minister Mansholt in het parlement blijk gaf van een grote kennis van zaken, dat hij deskundig er politiek een verbluffende ervaring ten toon spreidde en zijn begrotingen en wetsontwerpen verdedigde met een gemak, dat eerbied afdwong. En nu dit heengaan. Eerst een fan fare in de Tweede Kamer, die daar aan evenmin had mogen medewer ken, omdat het ontslag nog niet was ingediend, laat staan, dat de Konin gin daaraan haar bekrachtiging had gegeven. Het is juist altijd de klacht geweest van deze regering trou wens van alle regeringen onder dr. Drees dat de pers zo voorbarig was en zaken publiceerde, die nog niet door H.M. de Koningin waren be krachtigd. Het geval van de journa list, die voortijdig gedeelten uit de Troonrede had gepubliceerd en des wege van alle inlichtingen werd uit gesloten ligt nog vers in het geheu gen. En wat doet nu minister Mansholt? Hij neemt officieel en in het openbaar afscheid, nog voordat hij zelfszijn ontslag bij de Koningin heeft inge- Kinderen laten een kreet van ver-1 vatbaar zijn. Maar ondanks alle na- J spiegelend water en daken, die naast diend. Hij doet dit in de verwachting, rukking horen bij zulk een sneeuw- righeid, iedereen moet toegeven, dat de last der eeuwen een witte sn»euw- dat hij een topfunctie zal krijgen bij massa; van automobilisten en andere ongerepte sneeuw mooi kan zijn, en vracht torsen, dat alles krijgt u gra de Euromarkt, waarvoor de regering weggebruikers hoor je ook kreten, I dat vooral de stad Leiden haar uiter-1 tis opgediend in de omgeving van hem ook heeft voorgedragen en dat maar zij zijn meestal de uitingen van i ste best doet om haar ouderdom door het Van der Werffpark. is dan wel zulk een daverend af scheid waard. Maar het feit blijft overeind, dat hier iets geschiedde waartegen de regering immer heeft getoornd en waarvoor zij zelfs de straf der uitsluiting oplegde. kunnen vergeten, indien alles zo gelopen ware als minister Mansholt mèt de regering had gewenst. Maar zo is het niet gegaan. Voor een be windsman met zulk een staat van dienst is het eigenlijk nog triester, indien men de ontwikkeling van de laatste jaren gade slaat. Het was tijdens de laatste kabinets formaties geen geheim, dat minister Mansholt er naar streefde de opvol ger te worden van de minister-pre sident dr. Drees. Daartegen schijnt een toornig gemoed; zij maskeren leen nieuwe make-up te verfraaien, woorden, die niet voor publicatie I Donkere bomen, ongerepte paden, stil I (Foto De Leidse Courant) Indonesië staat thans op een tweesprong Sjafroeddin Prawinegara, de gouverneur van de Bank Indonesia, heeft Overstromingen op Borneo In Djakarta is vandaag bekend gemaakt, dat Midden-Borneo geteis terd wordt door de ergste overstro mingen in de laatste veertig jaar. Volgens de eerse berichten zyn zes mensen om het leven gekomen fnö„ p a a - 0if geweigerd van Sumatra naar Djakarta terug te keren. De reden is dat en twintig huizen weggespoeld. 15 300 toen in r. v. a. ^..-Kringen zen verfei. sjafroeddin niet instemt met het politieke, economische en financiële beleid Pluizen staan gedeeltelijk onder wa- B,7"ln'unie'van de regering. ter. De schad/wordt geschat op eer men dr. Manshalt daartoe niet be kwaam achtte, maar omdat de rol van ..kroonprins" zou zijn toegedacht aan minister Suurhoff. Dat was de eerste teleurstelling voor Mansholt. Het tweede échec, dat hij leed, was, dat hij het voorzitterschap van de FAO verspeelde, dat hem in Home was toegezegd. Men krijgt zo de indruk, dat minis ter Mansholt andere wegen heeft ge zocht, toen het hem duidelijk werd, dat hij in de Nederlandse politiek geen grotere rol zou kunnen spelen. Na een ministerschap van twaalf en half jaar valt dat te begrijpen, maar in die twaalf en half jaar politiek moest hij toch hebben geleerd, dat men zeker in de politiek nimmer hei kan roepen voordat men over de brug is. En dat deed hij nu weL Hij nam namelijk afscheid van zijn politieke loopbaan in Nederland, voordat hij honderd procent zeker heid had, dat hem een andere func tie, het voorzitterschap van de Euro- markt, zou worden toevertrouwd. Hij was daarvan zó zeker, dat hij en plein public afscheid nam met woor den van dank en lof, die hem zeker toekwamen. Maar indien het onelegant is voor de pers om zaken te publiceren, wel ke nog bij de Kroon zijn, dan is dit nog stukken oneleganter voor een be windsman met zulk een ervaring. Opnieuw heeft hij zich de functie zien ontgaan, waarop hij gehoopt had. Maar hij had intussen reeds af scheid en daarna ook ontslag geno men, zodat hij zich nu tevreden moet stellen met het vice-presidentschap van de Euromarkt, dat hij bovendien met een paar anderen zal moeten de len. Men heeft niet onbegrijpelijk de Duitser prof. Hallstein boven dr. Mansholt verkozen, omdat deze meer een all round econoom is dan de land bouwdeskundige Mansholt. Dr. Anne Vondeling is hem opge volgd. Deze parlementariër is zeker geen onbeschreven blad. Het is nog niet zo lang geleden, dat minister Mansholt in de Eerste Kamer betoog de, dat alle landbouwgronden eigen lijk zouden moeten worden genatio naliseerd. Zijn partijgenoot Vondeling heeft hem in de Kamer trouw terzijde ge staan en daar ook wel eens menin gen verkondigd, die vooral de kleine landbouwers de schrik om het hart sloegen. In een open brief aan president Soekarno heeft Sjafroeddin verklaard, miljoen roepia. dat Indonesië op een tweesprong staat. Het gezag moet in handen komen van een sterke nationale regering, die haar bevoegdheden uitoefent volgens de grondwet óf Indonesië moet, evenals Janos Kadar heeft gedaan, Rusland en andere communistische landen om steun vragen, omdat beschaafde demo cratische landen alleen hulp willen geven aan andere landen die eveneens beschaafd zijn. GEEN SATELLIETSTAAT De gouverneur doet een beroep op slle patriotten om gereed te zijn, zo dat Indonesië geen Russische satelliet zal worden. Sjafroeddin legt er de nadruk op dat het economische leven in Indo nesië voor 30 a 40 procent afhanke lijk was van de werkzaamheden van Nederlandse handelshuizen. Hij uit de waarschuwing dat de economische moeilijkheden, die het gevolg zijn van het stopzetten van de economi sche activiteit'der Nederlanders, een stimulans zullen vormen voor de ontbinding van de Indonesische staat en de afscheidingsbewegingen. Sjafroeddin, die een vooraanstaand lid van de Mohammedaanse Masjoe- mi is, vertrok eind vorige maand „met vakantie" naar Zuid-Sumatra. Gisteren deelde hij premier Djoean- da schriftelijk mee, niet bereid te zijn naar Djakarta terug te keren. Hij onderstreepte echter dat hij niet uit zijn huidige functie wenst te worden ontslagen en dat hij „geen enkele maatregel der regering om hem te ontslaan rechtsgeldig zal achten". Over zijn vertrek uit Djakarta zegt Sjafroeddin, dat hij niet bereid was nutteloos te sterven, niet bereid de prooi te worden van wilde dieren in mensengedaante. BOTSENDE MACHTEN „Djakarta is thans het slagveld van botsende belangen en machten". „Er bestaat geen gelegenheid tot vrije meningsuiting". „Onder dergelijke omstandigheden van anarchie" kun nen democratische elementen niets doen. Zij hebben behoefte aan de be scherming van een krachtige rege ring. Sjafroeddin waarschuwt, dat het verbod dat de regering op de ruilhan del heeft ingesteld, door de buiten gewesten zal worden genegeerd. „Hoe kan", zegt hij, „de bevolking een ver bod worden opgelegd, de rijst te eten. die tot haar beschikking is ge komen door middel van de ruilhan- Maar het is nog te vroeg om nu al del, als zij geen rijst krygt door be te beweren, dat men met dr. Von- middeling van de centrale voedings deling van de regen in de drop zou raad? Men kan deze mensen er moei- tige kolonel Lubis te arresteren als zij hem in hun gebied aantreffen. Lubis, een voormalige vice-staf- chef, is voortvluchtig sedert een mis lukte poging om de regering omver te werpen in oktober 1956. Een leger- woordvoerder op Noord-Sumatra maakte woensdag bekend, dat het ar restatiebevel op 21 januari gedateerd is. Hij verklaarde voorts, dat Lubis ervan beschuldigd word betrokken te zijn bij de aanslag op president Soekarno in november j.l. Lubis zou volgens persberichten voorts plannen hebben om in Suma tra een nieuwe Tegering uit te roe pen. Hij zou onlangs in Midden-Su- matra besprekingen hierover hebben gevoerd. Nederlandse ondernemers hebben gisteren in telegrammen aan prcsi- den Soekarno en premier Djoeanda van Indonesië geprotesteerd tegen de maatregelen, die de Indonesische re gering tegen hun bedrijven en onder nemingen heeft genomen. De ondertekenaars van de tele grammen zijn de bond van eigenaren van in Indonesië gevestigde suiker ondernemingen, de bond van Vor- stenlandse landbouwondernemingen, de federatie van verenigingen van bergcultuurondernemingen, de ver eniging van eigenaren van Besoeki- sche tabaksondernemingen en een ne gental afzonderlijke vennootschap- Nederland was gisteren niet het enige land in Europa, waarover de sneeuwstormen joegen. In Engeland kreeg vooral het graaf schap Kent het zwaar te verduren. Talrijke dorpen zijn van de buiten wereld afgesneden, le wegen zijn on begaanbaar en overal zag men auto's, die waren vastgesneeuwd. De hoofd verkeerswegen naar Londen werden door militairen sneeuwvrij gemaakt. Op de autobanen in West-Duits- land, waar het verkeer anders met grote snelheid voortraast, kropen de auto's gisteren vooruit, omdat op tal rijke plaatsen gladde stukken waren ontstaan. In het zuiden van Duits land evenals in Zwitserland is het ideaal voor de skiërs. De hotelhou ders zijn er dan ook best tevreden over het grote aantal toeristen. In Oostenrijk bleef de zon wel schijnen, maar de temperatuur bleef er onder nul. Spoor- en verkeerswegen wer den door de sneeuw geblokkeerd. De Italianen, die gisteren koud en helder weer hadden, vreesden dat het vandaag slechter zou worden. Op de Brennerpas daalde de temperatuur tot zestien graden onder nul. In Frankrijk heeft alleen het oos telijk deel van het land onder de sneeuw te lijden. Ook in het noorden van Europa re geert de winter met kille hand. Nabij Trondheim in Noorwegen moesten 200 mensen uit hun isolement bevrijd worden, nadat zich een metershoge tjsmuur gevormd had van het water der buiten htm oever getreden rivie ren. Met dynamiet liet men de ijs massa springen, waarna bulldozers voor het verdere opruimingswerk zorgden. Ook de de V.S. Ook Noord-Amerika heeft z'n deel meegekregen. In de staten Missouri, Iowa en Illi nois waren de sneeuwstormen het hevigst en het was levensgevaarlijk zich naar bjiiten te begeven. Vrijwel alle scholen en fabrieken bleven dan ook gesloten. Zeventien mensen, die zich toch in de sneeuw hadden ge waagd, kwamen om het leven. Op sommige plaatsen bereikte de sneeuw laag een hoogte van meer dan twee meter. De Noorse ijsbreker „Polarhav", die de zestien leden van de Belgi sche Zuidpoolexpeditie naar hun win. terbasis heeft gebracht, is op de te rugweg naar België vastgelopen in het pakijs aan de rand van het Zuidpoolgebied, aldus woensdag to Brussel ontvangen radiomeldingen. De kapitein seinde, dat het schip al vier dagen vast zit in dik pakijs voor de Breidbaai; bij het Prinses Hagnhildland. De Belgische Zuidpoolexpeditie overwintert in de Koning-Boudewijn basis nabü de Breidbaai om daar in het kader van het internationale geofisische jaar waarnemingen te verrichten. De storing, die gisteren in ons land zware sneeuwval en krachtige tot stormachtige wind veröorzaakte, was vanmorgen voor de westkust van De nemarken aangekomen en sterk in betekenis afgenomen. Zij is geheel pen, die bedrijven in Indonesië heb- ben. De belanghebbenden achten de opgenomen in een lagedrukgebied, maatregelen, die de Indonesische re- j dat de gehele Noordzee bedekt. Na gering tegen hun ondernemingen en i het wegtrekken van de storing volg- bedrijven heeft genomen, in strijd den opklaringen, tijdens welke de met het recht, omda: I temperatuur in de afgelopen nacht 1. deze maatregelen strijdig zijn bov!n l!et sneeuwdek plaatselijk tot J nmctrpplrc Vltf nrnrlon nn/)ni. n..l met de artikelen van de Indonesiscne giondwet, die de fundamentele men selijke rechten garanderen, o.m. die op eigendom, ook voor vreemdelin gen; 2. deze maatregelen ook in strijd zijn met de regeling van de staat van oorlog en beleg. De toepassing van deze regeling is n.l. niet op recht vaardige wijze geschied; 3. het aantasten van de Nederland se particuliere belangen in Indonesië els middel om het doel in een politiek conflict te bereiken onaanvaardbaar en in strijd met elk rechtsbeginsel is; 4. deze maatregelen, mede door de politieke strekking, een discrimine rend karakter dragen. De ondertekenaars eisen derhalve dat de bedoelde maatregelen onge daan worden gemaakt en dat de overgenomen bedrijven en onder- I nemingen weer in het bezit van 1 de rechtmatige eigenaars worden ge steld. Dit moet geschieden onder uit drukkelijk voorbehoud van de rech ten van deze eigenaars en op vergoe ding van de geleden en nog te lijden schade. omstreeks vijf graden onder nul daalde. De sneeuwhoogte bedroeg in het midden van het land vanmorgen hier en daar meer dan 20 cm. In de ko mende nacht zal er minder wind zijn, zodat dan op vele plaatsen meer dan vijf graden vorst zal voorkomen, Nieuwe randstoringen van de de pressie op de Noordzee vertoonden zich vanmorgen boven Schotland en Ierland. Het ziet er naar uit, dat deze morgen weer meer sneeuw buien zullen veroorzaken. Alles bij een behoudt het weer dus een win ters karakter. Oil nummer bestaal uit 10 pagina's Paul Mason opende expositie „Toen Elisabeth regeerde zijn gekomen. Mansholt kan men in ieder geval de eer geven, dat hij na de oorlog de ontwrichte landbouw weer op poten heeft gezet. Het is te hopen, dat men dr. Von deling ook zulk een eer zal kunnen geven, nadat hij als minister van Landbouw zal zyn heengegaan. lijk toe bewegen, gebrek te lijden". ARRESTATIEBEVEL TEGEN LUBIS De stafchef van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft alle militaire bevelhebbers in Indonesië opgedragen de voortvluch- (Gfeldig van donderdagavond j tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). SNEEUWBUIEN i Veranderlijke bewolking met 1 plaatselijk sneeuwbuien Over- 1 wegend matige wind uit ruide- lijke richtingen. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen over- j dag teperaturen om het vries punt I 24 Januari zon op 8.33; onder 17.12; j maan op 9.56; onder 22.33. Hoogwaterstan den 24 Jan. v.m. 6.10; n.m. 6.15. Het weer in Europa De Britse ambassadeur in ons land Sir Paul Mason, heeft dinsdagavond de tentoonstelling „Toen Elizabeth regeerdein het Haagse gemeentemuseum officieel geopend. Tijdens de rondgang maakte onze fotograaf dit groepje voor een schilderij van Hendrick van Eekhout, dat Hendrik VHI met zijn familie voorstelt VInr burgemeester H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag, minister J. M. L. Th. Cals, baron J. H. L. J. Sweerts de Landas Wyborgh en Sir Paul Mason. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. 5 C. sneeuw 4 sneeuw 4 sneeuwbui 1 geheel bew. '2 onbewolkt 6 sneeuw 2 geheel bew. 4 onbewolkt 9 licht bewolkt 5 onbewolkt 4 geheel bew. 0 half bewolkt 2 licht bew. 8 onbewolkt —13 sneeuw 5 sneeuw 1 lichte sneeuw 3 licht bewolkt 6 onbewolkt —17 half bewolkt 1 Korreltje Zijt gü zon ol donderwolk?

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1