„De stemmeni*ovei*V Jongeren leiding geven mag geen jongleren zijn met eenzijdigheid Veel werknemers met ontslag bedreigd als gevolg van Indonesische ontwikkeling Heeft u uw vrouw al eens verrast A I PliniAin J aa met de nieuwe RANG rol? KANv \J\XlWl QJl tuCiUV E35KT Si^ST" ;>Di Het 3e SUS-huis Aartsbisschop bij open ng militair vormingscentrum Redenen tot vreugde en tot waakzaamheid SOMBERE VERWACHTINGEN Veelal geen werk ineer WOENSDAG 22 JANUARI 1958DE LEIDSE COURANT tnde sterren slat sesümmfit fidonmen fame m hint menden levend wlten vmden.rn een oude I ^tfhmtn jjUÏU C*0ilf*x het meer. Qiemur uesr vi wtotam ohpmho in nesnrnn a shoot vmno oir. TH JÜUJüULmJUULIÜÜLUJÜJUUÜI.IIX».UAJUUUUAjJUULmjJUUI.MJI.mXUjüUXU^UUg snapering voor jong cn oud. .v.'-~"nrmrrmTrmTmTiiTirrrinrrrm"innnnrrrrrrrmTrirnnnrrrrrrire^ tirrrrmTe'riTrrnft (Advertentie). van Gods eigen wezen, deel hebbend aan het liefdeverbond van God met zijn volk? En is vanuit dit gezichts punt het quamprimum van de kerke lijke wetgeving niet te waarderen niet als een louter juridische bepa ling, waarvan men de rekbaarheid kan trachten te vergroten maar als een uiting van de pastorele en moe derlijke zorg van de Kerk, dat geen mensenkind langer van dit voorrecht en deze genaderijke!om verstoken zal blijven dan door de omstandigheden noodzakelijk is? Zou dan ook een moeder die dit mysterie van Gods liefde in geloof benadert hoe kost baar de eigen aanwezigheid bij de doop ook voor haar mag zijn niet bereid zijn ook dit offer te brengen voor haar kind, voor wie zij al zoveel heeft geofferd en voor wie zij zal blij ven offeren tot haar dood? In ieder geval, alleen 'n beschouwing van alle zijden die aan dit vraagstuk verbon den zitten, kan de weg openen naar de juiste oplossing. Het feit, dat in andere streken de gelovigen ondanks de boven geschetste zorg van de Kerk anders doen, is geen reden om een hier bestaande gewoonte te gaan wij zigen, wanneer deze in zich beter en juister geacht zou moeten worden. Het schijnt echter voor Nederlan ders in tegenstelling met andere volkeren altijd moeilijk te zijn om te erkennen dat iets in het buitenland niet beter is dan wat we zelf bezitten. Ik ben intussen wel zeer ver afge dwaald van de aanleiding die ons hier heeft samengebracht. Het is dunkt me, niet meer nodig nog expliciet te zeggen dat ik mij over de opening van dit tweede huis van het vor mingswerk verheug. Daarb'ij sluit ik gaarne aan mijn bijzondere dank als legerbisschop aan zijn excellentie de minister die dit werk met een groot moedig hart warm is toegedaan. Aan het Katholieke Nationale Thuisfront, dat ook hier weer een goed werk heeft verricht. En aan al degenen die op welke wijze ook de opening van dit huis hebben mogelijk ge maakt. Dit huis, besloot de aartsbisschop, moge een zegen en een vreugde zijn voor al de jonge mensen, die vol ver wachting dit huis zullen betreden een zegen ook en een vreugde voor al degenen, die hier zullen werken. in Nederland terugkomt de dienst betrekking k? afgelopen, Javasche Cultuur. De directie van de Javasche Cultuur Maatschap pij verwacht aan een twintig man ontslag te moeten geven, aangezien er voor hen geen emplooi meer is. Senembah. De ontslagen bij de Senembah Maatschappij zullen ver moedelijk voor ongeveer 25 man gel den. Geo Wehry. Geo Wehry zal ver moedelijk ongeveer vijftig man per soneel moeten ontslaan. Ook op het kantoor in Nederland zullen ontsla gen vallen door het verbreken van de verbindingen met het voornaam ste arbeidsterrein van de vennoot schap. Een groot aantal van deze mensen heeft een ruime internationale erva ring en velen zullen dan ook werk kunnen vinden bij buitenlandse on dernemingen en in de Belgische Kongo. Niettemin zullen velen, die geruime tijd in Indonesië gewerkt hebben en er op het ogenblik nog werken, plot seling aan da kant worden gezet, zonder dat zij de kans hebben ergens anders geplaatst te worden. Niet alleen de mensen, die uit In donesië terug komen, zullen veelal werkloos worden, maar ook velen, die hier in Nederland werk hebben, dat uitsluitend of voor een groot deel gericht was op Indonesië. Bij enkele handelsfirma's in ons land is reeds aan een aantal van dit kantoorperso neel ontslag aangezegd. Sociale voorzieningen Bij het salaris van 6.900 per jaar ligt de grens van de wachtgeldrege ling. Wie werkloos wordt en minder verdiende dan 6.900 kan volgens Gekapseisde zandbak teruggedraaid Schipper nog vermist Gisteravond is men erin geslaagd de zandbak „Volharding I", die maan dagavond door de Belgische tankboot Antwerpen" op de Oude Maas bij Dordrecht is aangevaren en tengevol ge daarvan is gekapseisd, om te draaien. Personeel van het Rotter damse bergingsbedrijf van de Graaf en Mulder is sinds maandagnacht on afgebroken bezig geweest met de te gen de oever van het zogenaamde Duivelseiland liggende bak. Het was geen gemakkelijk karwei om strop pen onder het vaartuig te krijgen, omdat dit gezonken was en zich met de bolders vast in de zachte kleilaag van de rivierklant had gedrukt. Eindelijk lukte het de stroppen te bevestigen, zodat een gereedliggende bok de „Volharding I" in zijn takels kon nemen. De wacht is nu op laag water, zodat men de bak leeg kan pompen. Dit zal waarschijnlijk van daag geschieden. Hoewel in theorie de mogelijkheid nog altijd bestaat, neemt men toch niet meer aan, dat het stoffelijk over schot van de vermiste schipper Verse- veld zich in het vaartuig bevindt. Een voorzover de omstandigheden dit toe lieten ingesteld onderzoek leverde geen resultaat op. Vrijwel zeker is dat de man over boord geslagen is op het moment, waarop het ongeluk op de Oude Maas gebeurde. De winnaar van het derde SUS- huis Is een jong echtpaar in Den Haag. Het is de 25-jarige timmerman C. Kortekaas in de Piet Paaltjensstraat, die sinds een half jaar getrouwd is. Het huis is ook nu weer in goede han den gevallen, want het echtpaar woont in bij een zieke dame. De vrouw van de timmerman hoorde gis teravond, toen zij de zieke aan het verzorgen was, dat op haar lot C 4779 de grote prijs gevallen was. de wachtgeldregeling gedurende 21 weken in aanmerking komen voor een uitkering. Deze is voor gehuwden maximaal 80 procent van het laatst verdiende loon met een maximum van 19 per dag over 6 dagen in de week te rekenen. De verdere sociale voorzieningen zijn gesplitst in een a- en b-regeling. Volgens de a-regeling kan men in aanmerking komen, weer voor een tijdsduur van 21 weken, voor een uit kering van 80 procent van het laatst verdiende loon, maar tot een maxi mum uitkering van 9,71 per dag. De b-regeling geeft een vast bedrag per gezin van 35 in de week in een eerste klas gemeente plus een toeslag ter grootte van de volle huishuur plus een kolenbijslag. Wie werkloos wordt en een salaris verdiende van meer dan f 6.900 per jaar, valt direct in de sociale voorzie ning volgens de a- of (indien deze ho ger uitkomt) volgens de b-regeling. Voor hem is de wachtgeldperiode niet weggelegd. Aan de b-regeling is geen tijdslimiet verbonden. (Alg. Dagblad) GOEDKOOP HUIS VOOR EVACUéS. Enkele particulieren te Den Bosch hebben in de nieuwe wijk „De Pette- laer" in plan-Zuid aldaar, zes nieuwe woningen gekocht voor de huisves ting van gerepatrieerden. Deze een gezinswoningen zullen door de nieu we eigenaren tegen sterk verlaagde huurprijs ter beschikking van gerepa trieerden uit Indonesië worden ge steld. De woningen zullen in overleg met het gemeentebestuur en het mi nisterie van Maatschappelijk Werk worden verhuurd. Op de Kwakkenberg bU Nijmegen heeft de aartsbisschop van Utrecht, Z.H.Exc. mgr. dr B. J. Alfnnk, tevens vicaris van de Nederlandse strijdkrachten, het tweede r.k. vormingscentrum voor militairen „Westerhelling tnvereeend en geonend in tegenwoordigheid van ir C. Staf. minister voor defensie en vele hoge militaire en geestelijke autoriteiten. Tijdens de pause tussen de insegening en de opening onderhield minister Staf (Units) zich met de aartsbisschop. met voorde sterren kunt when, moe ten mie nxhtshmhtm! tutten san ut mets onders op. ixroemo voorop Sehouden. itervmo rou door stemnki- kir trekken.. I De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink heeft bij de opening van het tweede vormingscentrum voor militairen „De Westerhelling" te Nijmegen een rede gehouden, waar aan het volgende is ontleend: Er zullen ook twijfelmoedigen zijn, die hopen, dat de bisschop die door de zegening van de Kerk dit huis voor zijn bestemming heeft gewijd, op bij zonder krachtdadige en effectieve wijze de verlichting van de H. Geest heeft afgeroepen over het werk dat hier gaat geschieden. Hoe dan ook, men kan moeilijk ontkennen dat dit vormingswerk zich verheugt in een bijzondere belang stelling en grote groepen van jonge mensen trekt, blijkbaar omdat het hun iets te zeggen heeft. Men kan im mers moeilijk veronderstellen dat het alleen de enkele dagen vrij van dienst zouden zijn die deze jonge mensen naar Waalheuvel doen komen. Er moet ook iets anders zijn. Een ver langen naar godsdienstige verdie ping en een niet tevreden zijn met de oppervlakkigheid en de sleur waarin zij vastzitten. Een zoeken naar oplossingen van vragen levensvra gen waarmee zij zitten te houën en waarop zij het antwoord niet zien. Een verlangen naar bevrijding uit een gevoel van onvoldaanheid, waar van zij zelf misschien de oorzaak niet onderkennen. Kortom zou men kui- nen zeggen, een verlangen naar God een zoeken van God misschien ten dele onbewust en onbestemd, maar toch werkelijk en levend, en hier in dit vormingswerk ontbolsterd, bewust gemaakt, ontleed en zuiverder georiënteerd. Als dat zo is, dan moet men zeg gen dat dit werk wat hier geschiedt, ook heel bijzondere kanser\ heeft om jonge mensen te helpen in hun leven de goede weg te vinden, de weg naar God, de weg, waarvan Christus heeft gezegd dat Hijzelf de Weg is. Dit zijn dan heel uitzonderlijke mogelijk heden, waarvan men ook onmiddel lijk moet zeggen dat zij een heel uit zonderlijke verantwoordelijkheid leg gen op degenen die dit werk doen. Dit werk is dan uiterst belangrijk; en zo laat het zich verklaren dat dit vormingswerk heel bijzondere aan dacht en belangstelling trekt van zeer velen, ook van degenen die niet direct de bedoeling hebben zich on der de luisteraars en leerlingen neer te zetten. En het is deze belangstel ling in brede kringen die voor dege nen die de leiding van dit instituut hebben, niet alleen een reden zal zijn tot vreugde, maar ook een nieuwe aanleiding tot waakzaamheid en be hoedzaamheid. Nieuwe tijden brengen andere men sen, mensen die ten opzichte van het leven en hetgeen het leven vult, wel licht anders staan dan de generatie te voren. Men zoekt naar een nieuwe houding ten opzichte van de oude waarheden, niet alleen ten opzichte van die zaken die men voor waar heden heeft versleten zonder dat zij het waren, zodat een nieuwere gene- Katholiek militair ratie ze overboord wil werpen, maar ook ten opzichte van de werkelijke oude waarheden. De mens van van daag heeft een andere wijze van be naderen van de waarheid. Soms maakt hij de indruk meer te voelen voor het zoeken naar de waarheid dan voor het bezit er van. En daarom zal de oudere die de in druk maakt van te weten hoe het is en hoe het moet, hem kregel ma ken en ongeduldig. Wie de jonge mens van vandaag de weg wil wij zen, zal nauwelijks enige kans krij gen als hij begint met hem te willen overtuigen dat de vroegere genera tie het toch wel bij het rechte eind had. Hij zal veeleer zich met hem moe ten afzetten van datgene wat vroeger was, om gezamenlijk te zoeken naar datgene was blijvend is, wat waar devol is, wat waarheid is. Het ligt voor de hand dat deze methodische aanpak bij anderen gemakkelijk een zekere wrevel kan zindheid, de liefde is primair, maar tijd een voorbeeld dat hier weinig het doen is er onafscheidelijk en ter zake doet, maar een bisschop natuurnoodzakelijk mee verbonden, heeft nu eenmaal zo weinig gelegen- Wanneer men een van beide overbe-heid om zich te uiten ik bedoel de licht, vertekent men het beeld. Maar j discussie in de dagbladen over het als men een van beide negeert het tijdstip van het toedienen van het sa- komt er nauwelijks op aan welke crament van het Doopsel. Iedere ge- van beide dan wordt het beeld lovige kan begrijpen hoe het voor de vals. Jongeren leiding geven schijnt de venokking met zich mee te bren gen deze eenzijdigheid enigermate te cultiveren, er mee te spelen, er mee te jongleren, zou men bijna willen zeggen. Men moet zich dan niet verbazen dat er ook mensen zijn, die voor dit spel niet altijd de gewenste waardering weten op te brengen. Men kan zich trouwens afvragen of deze eenzijdigheid niet een symp toom is van deze tijd, dat men tel kens weer kan aanwijzen. Bij aller lei complexe problemen ziet iemand ineens een zijd^e van het vraagstuk heel duidelijk voor zich, meent de wekken, vooral wanneer men daar-°Plo3sinS van het probleem ,e heh- bij een vertekend beeld geeft van het ^Bevonden en schrW^een inge- vroegere of, na eerst gezegd te heb ben, dat er van het vroegere niet veel deugde, vaak tot conclusies komt, die altijd al gehouden werden. Vele oudere lezers van het be kende tijdschrift kunnen daarin ont dekken hoe modern zij altijd zijn ge weest, maar ze moeten voor lief willen nemen, dat zij zwart op wit bij de ouderwetsen worden gere kend. En daar dit voor niemand plezierig is, loopt men gevaar potentiële vrienden minstens tot wijfelaars te hebben gemaakt Wie op het ogen blik leidinggevend aan jongeren voor het voetlicht treedt, doet geloof ik goed niet alleen de psy chologie van de jongeren te bestu deren, maar ook die van de ouderen. Wanneer men de tegenstelling oud-jong in zwart-wit kleuren wil tekenen, loopt men altijd gevaar door generaliseren te vertekenen en af te stoten. Ik geloof dat niemand van de ouderen het prettig vindt ik weet ook niet bij welk jaar men tot deze categorie gerekend gaat worden als hij voortdurend moet vernemen dat zijn Christendom een verschraald en versleten doe- Katholicisme is, waarvan de geest ontbreekt en waar het aankomt op vervullen van voorschriften en het optellen van goede daden. Waar schijnlijk zullen er wel zulke doe mensen rondlopen. Maar generaliseert men niet zeer zonden stuk in de krant Het betreu renswaardige is echter dat deze een. zijdige kijk blijft. Gaat het dan bij deze eenzijdige kijk op het probleem om wat men zich een moderne aan pak van de zaak denkt, dan is ieder die het er niet mee eens kan zijn-, omdat hij gewoon is en bij machte is het totaalbeeld te overzien, te voren reeds in het vak van de ouder wetsen thuis gebracht. Een voorbeeld: het uitstellen van het Doopsel. Misschien mag ik deze bijna symp tomatische eenzijdigheid illustreren met een voorbeeld uit de allerlaatste moeder een kostbaar ogenblik moet zijn om persoonlijk haar kind aan te bieden voor de doop. Heel veel uitleg, is hierbij niet nodig. Maar het is slechts één zijde van het vraagstuk over het gewenste tijdstip van het doopsel. Evenzo kan men gemakke lijk begrijpen dat de toediening van dit sacrament een heel uitzonderlijk relief krijgt, wanneer het wordt toe gediend ten aanschouwen van de ge meenschap. Maar tenslotte komt toch, geloof ik, de vraag, of er nog niet een derde element is dat hier van beteke nis is, misschien zelfs van doorslaan de betekenis, namelijk bet kind. Merkwaardig is dat in de discussie die men in de dagbladen hierover tegen komt, het kind bijna over het hoofd gezien wordt, behalve dan in zover het ten gevolge van de verbeterde hy giënische verzorging weinig kans meer maakt om zonder doopsel te sterven, zodat uit dien hoofde het „zo spoedig mogelijk" van de kerkelijke wetgeving niet met alle letterlijkheid te urgeren zou zijn. Maar ligt de kern van de vraag niet in de betekenis van het doopsel niet allereerst voor de moeder en niet op de voornaamste plaats voor de gemeenschap, maar voor het kind? Is de oplossing van de vraag naar het juiste tijdstip niet een zaak die men alleen maar benaderen kan in geloof? In geloof aan de her scheppende betekenis van dit sacra ment voor de mens, die wordt omge schapen tot een nova creatura, een nieuw schepsel, levend van Gods le ven, opgenomen in het liefdeleven Als gevolg van xle ontwikkeling in Indonesië zullen vele 'werknemers van handels- en cultuur-maatschap pijen, die hun werkterrein in Indo nesië hebben, worden ontslagen. eenzijdig, wanneer men een gehele Reeds is bij het gewestelijk arbeids- generatie zonder meer daarmee af-l bureau in Amsterdam een forse stU- ging van het aantal werklozen, die direct of indirect met Indonesië te maken hadden, te constateren. Voor de werknemers van de maat schappijen in Indonesië, die thans^ te rugkeren, is bij hun maatschappij in Nederland over het algemeen geen werk. Vele z.g. Indonesische maat schappijen met hoofdkantoor in Ne derland hebben min of meer belang rijke vestigingen elders. Deze vesti gingen zijn echter veelal goed bezet, zodat de mensen, die terugkomen voor het grootste deel bij deze maat schappijen overcompleet zijn. Cultuurbank. Bij de Cultuur- bank zal het uiteindelijk uitdraaien op ontslag van een vijftig werkne mers, die uit Nederland uitgezonden doet? In ieder geval wekt men te genstand. Zeker, wanneer men tege lijkertijd natuurlijk ongewild en onbewust de indruk vestigt dat voor de jongere generatie het doen niet meer zo belangrijk is. Men vervalt dan vanzelfsprekend in een gelijksoortige, alleen veel gevaarlijker eenzijdigheid. Het doen heeft immers altijd de kans de geest levend te houden of weer levend te maken. Het niet meer doen verstikt gewoonlijk de geest. In een gezond christelijk leven behoren nu eenmaal beide bij el kaar. „Wie Mij liefheeft, onderhoudt mijn geboden". Of omgekeerd: „Wie mijn geboden onderhoudt, hij is het die Mij liefheeft". De geest, de ge- vormingscentrum Westerhelling geopend zijn en een dertig werknemers uit Indonesië met Nederlandse nationa liteit. Nederl. Handel Mij. Bij de Ne- derlandsche Handel-Maatschappij is er nog geen sprake van ontslag. Voorlopig werken de Nederlandse banken in Indonesië door. Amsterdam Rubber. Bij de Rub ber Cultuur Maatschappij Amster dam zullen t.z.t. 120 mensen, die uit gezonden zijn of als uitgezonden wor den beschouwd, ontslagen worden. De vennootschap heeft een vestiging in Tanganyika waar elf man zitten, die het werk gemakkelijk aankun nen. Men verwacht dat tegen eind februari de meeste ondernemingen in Indonesië wel verlaten zullen zyn. H.V.A. De Handelsvereeniging Amsterdam blijft op Sumatra zagoed en zo kwaad als het kan doorroeien. De vennootschap heeft in Indonesië 260 werknemers. Met de gezinnen mee is dit aantal 850, van wie 550 op Sumatra en 300 op Java. Vele van de werknemers van de H.V.A. zullen bij een verdere ongun stige ontwikkeling in Indonesië over compleet worden, maar het is nog niet te zeggen in welke mate de ont slagen zullen vallen. Men kijkt regelmatig de passagiers lijsten na van de schepen, die met repatriëren den binnenkomen. In het algemeen is het zo, dat wanneer men

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6