Plechtigheid in de Leidse sneeuw Leiderdorp werd overrompeld door T.V.-invasie Goed tekstbegrip, levendig spel en fabelachtig geheugen Minister Hofstra verwacht, dat spaarders hun saldo aanvu len WOENSDAG 22 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA s Het 250.000 T.V—toestel geplaatst Gelukkig gezin zag zichzelf Leiderdorp stond gisteren in het teken van de Televisie en in geheel Nederland hebben de kijkers kunnen zien wat er in deze gemeente ge beurde. Televisietoestellen zijn er ook hier reeds vele, maar één ervan trok gistermiddag de bijzondere aan dacht en belangstelling. Vandaar, dat de Ned. Televisie Stichting er zelf ook was en een eigen zendinstallatie oprichtte bij het perceel Kom van Aaiweg 23, hetgeen de vele kijkers natuurlijk met grote belangstellimg j gade sloegen. Nauwelijks was men van de verras sing bekomen, of daar kwam onder aanvoering van de Leiderdorpse I Harmonie en het tambaercorps een ware televisie-invasie de straat in- marcheren. De muziek had vele Lei- derdorpenaars uit hun huizen ge- i tromméld. In een open caleche waren vier t.v.-omroepsters gezeten, die hun op wachting kwamen maken bij de fa milie F. K. Hellemink, waar onlangs het 250.000ste televisietoestel u>as geplaatst. De heer Hellemink is 42 jaar oud en is vader van 3 kinderen. Hij is werkzaam als ambtenaar bij de Sportstichting te Leiden. De televisie-kijkers, die verwacht ten na de relais-uitzending uit Vlaan deren direct de aangekondigde film te zien, werden met het heugelijke feit op de hoogte gesteld in een speciale uitzending die aan de film voorafging. Samenwerking. Deze uitzending was „zuilloos" en een schitterend staaltje van samen werking tussen de vier omroepver enigingen. Siebe van der Zee had een interview met de gelukkige fa milie, waarbij Tanv: Koen van de NCRV, Verti Dixon van de VPRO, Karin Kraaykamp van de Vara en Ageeth Scherphuis van de AVRO aanwezig waren. Alleen Hannie Lips, de omroepster van de KRO was door ziekte verhinderd bij 't bezoek aan wezig te zijn. De regie over het ge heel was in handen van Dick van Bommel, de produktie was van K. Rol. De familie Hellemink was volko men overrompeld door het gebeuren en verbaasd heeft mevrouw Helle mink moeten toezien, hoe de t.v.-da mes haar honneurs waarnamen. Siebe Van der Zee wenste de heer Hillemink hartelijk welkom in de kring van Televisiekijkers en over handigde de verraste „nieuweling" met een chéque van de NTS ter waarde van drie jaar kijkgeld. Ook een bij het toestel passende televisie tafel ging hierbij. De heer des huizes werd verder verrast met een paar gloednieuwe pantoffels bij zijn nieuwe toestel en mevrouw Hellemink kreeg een taart aangeboden, die even later bij de te levisiethee met smaak werd gege ten. Ook de dochter des huizes en de beide zonen werden niet vergeten en mochten geschenken in ontvangst nemen. Het was er heel gezellig, in af wachting van de aankondiging van het extra-programma, die ook weer met verrassing gepaard ging. Jelle de Vries had namelijk voor deze gele genheid een feestlied gemaakt, dat het kwartmiljoenste lid van de Ne derlandse kijkerskring met geest drift werd toegezongen. Het leuke was, dat de familie Hel lemink alles, wat zich in haar huis kamer afspeelde, weer op het tele visiescherm kon volgen. De NTS had zelfs de antenne, die dit alles moest verwerken een feestkleed aangetrok ken en misschien ook naar eigen verwondering, dat leverde niet eens storingen op. Stilte voor de storm. Dat het 250.000ste toestel dezer da gen zou worden aangeschaft, was na tuurlijk bij de NTS bekend en er was Gisteravond zijn vier televisie- omroepsters naar Leiderdorp getogen om voor eenmaal gastvrouw in het huis van een kijker te zijn. De heer des huizes werd door de vier char mante omroepsters danig in het zon netje gezet; zij beijverden zich om beurten om hem van pantoffels, een kussentje en een kopje thee te voor zien. Mevrouw Hellemink zag het al lemaal maar lachend aan evenals de honderdduizenden kijkers elders in het land, die alles op hun scherm konden volgen. V.I.n.r. mevrouw Hel lemink, Ernst Hellemink, Ageeth Scherphuis, Tanja Koen, Verti Dixon, Karin Kraaykamp, dhr Hellemink, Hans en Marijke Hellemink. al lang besloten dit feit enige offi ciële feestelijkheid te geven. Vrijdagavond laat kreeg de heer W. J. v. d. Poel, welbekend als gees telijk vader van de t.v.-uitzending uit de parochiekerk van Leiderdorp, het bericht, dat het bewuste toestel te Leiderdorp was geplaatst. Hij gaf hiervan bericht aan burge meester Van Diepeningen en aan de politie, die natuurlijk van de optocht door Leiderdorps straten op de hoog te moest zijn. Maar verder werd alles streng ge heim gehouden. Tot gisteravond, toen de televisie kijkers alles konden waarnemen wat was uitgebroed na enige voorberei dingen en besprekingen ten huize van de heer Van der Poel. Midden in een zware sneeuwstorm hebben de leden van de roeivereni ging van Vrouwelijke Studenten „De Vliet" gistermiddag om vier uur twee boten te water gelaten. Indien men in aanmerking neemt, dat de acht- riemsgiek en de tub gedoopt werden met een emmer water, kan men be grijpen, dat een en ander een waterige l boel is geworden. De sneeuw verleen- Ide aan deze plechtigheid een aparte sfeer. De praeses van „De Vliet", mej. A. J. ten Bokkel Huinink, sprak de aanwezigen door een sluier van sneeuwvlokken toe, waarna mej. M. Gorter, praeses van de bazar-comm. de achtriems-giek en mej. A. Vogel oud-praeses van „De Vliet" de tub on der water zette. De tub is gebouwd i door de botenknecht Servaas, die veel dank in ontvangst kon nemen. De moedigsten van „De Vliet", die in weer en regen ook hun training voort- j zetten, roeiden daarna de tub en de giek voor. (Foto: „De Leidse Courant"). J^llUW medicijn Mijnhard»'s Zenuwtabjetten Agnieten speelden Vondel Appel een belangrijke rol I eerlingen van het St. Agnesly- ceum hebben ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de school gisteravond in het St. An to ni usclubhuis Vondels „Adam in bal lingschap" gespeeld. De speelsters zijn erin geslaagd de toeschouwers te boeien. Dit is voor beroepstone listen al een hele opgaaf. Vondels taal is schoon maar naar begrippen van deze tijd weinig dynamisch en indien we in aanmerking nemen, dat de jongedames van vandaag een en al dynamiek zijn, moeten we be wondering hebben voor het enthou siasme, waarmee zij dit toneelspel van het eerste tot het laatste woord hebben uitgespeeld. Natuurlijk konden de meisjes re-' kenen op een trouwe suporters- schare van medeleerlingen, vaders, moeders, broertjes en zusjes, die bereid waren het optreden van hun dierbaren mooi te vinden. Maar of- tien jaar rectrix gezien hiervan: de tonelisten heb- ben het voortreffelijk gedaan. Adam en Eva hadden het 't minst moei lijk, omdat zij de beweeglijkste rol len hadden en ruim baan konden geven atan him gemoedsbewegingen. Zij waren beiden de sterren van de avond; vooral Adam, de hoofdrol in dit „aller treurspelen treurspel" haalde er uit wat er in zat. Eva stond hem moedig terzijde. De Vorst der afgronden, de helse geesten As- mode en Belial, droegen met hun kruiperig optreden bij aan de ver heviging van het drama, vooral Be lial, aid de listige slang, bekoorde Bij alle bewondering komt echter ons respect voor de fabelachtige rolkennis van de meisjes op de eer ste plaats. Wij mochten dit drama op de eerste rij volgen, maar geen mo ment hadden wij de indruk, dat het geheugen een van de speelsters in de steek liet. Zuster M. Liesbeth, die de regie voerde, hoefde er als souf- fleuse bijna niet aan te pas te komen. Zij was een vertrouwwekkende fi guur achter de coulisse, rustig mee lezend met de tekst. Zij deed ons denken aan een rots in de branding van Vondel-verzen. Zij heeft een goede regie gevoerd. Het was duidelijk, dat de speelsters hun begrip voor de tekst op de eer ste plaats dankten aan de toelich tingen van zuster Liesbeth en op De foto laat een spelmoment zien uit het tweede bedrijf, Michaël, Gabriël en Rafaël bereiden de bruiloftsdis voor het eerste mensenpaar. (Foto: De Leidse Courant). deze wijze werd het nuttige gepaard aan het aangename: het toneelspel werd een supplemen op de les in letterkunde. Noemen wij nog de aartsengelen, die inderdaad engelachtig voor het voetlicht traden en de rij van wacht- engelen, die bussen de bedrijven door dansjes uitvoerden, gediscipli neerd en sierlijk. Alleen vonden wij de choreografie van deze dansen wel wat simpel, maar Toos Zandvliet moest natuurlijk rekening houden met de mogelijkheden van de deel neemsters. Truius Kaspers begeleidde goed aan de vleugel en de waarlijk indrukwekkende décors waren van W. Tomes6en. Naar modern begrip er is niets nieuws onder de zon heeft een décor geen overvloed van aanduidingen nodig. En deze visie past zeer goed bij de sfeer van Vondels spel. De enkele appel aan de boom werkte intrigerend, later speelt deze vrucht op zulk een op vallende wijze opgehangen, hoewel zij zeer statisch is een belangrijke roL Langdurig applaus klonk de speel sters, de regisseuse, de pianiste en de décor-bouwer toe aan het eind van deze „Adam". De voorzitter van de lustrum commissie, drs H. Olthe- ten, sprak terecht over een „boei ende vertolking." Antwoord aan de Eerste Kamer Bestiijdmg werkloosheid door bestedingsverschuiving Het bezwaar van belastingvrij spa ren is volgens minister Hofstra, dat deze faciliteit meer ten goede komt aan de hogere inkomens, omdat het eraan verbonden extra-voordeel af- j hangt van het percentage inkomsten- belasting, dat men moet betalen. Daarom geeft de regering de voor keur aan spaarpremies, Minister Hofstra zegt verder in zijn memorie, dat hij eraan twijfelt of een vermindering van de druk der direc te belastingen, die op zichzelf wel een verhoging van de paritculiere bespa ringen kan bewerkstelligen, dat ook voor het volle bedrag van deze ver mindering zal doen. Voorzover men het meerdere be schikbare inkomen gaat verteren, zal de be'astingverlaging een daling van de nationale besparingen betekenen. De regering zal met de middelen welke daarvoor beschikbaar kunnen worden gesteld, het mogelijke doen om door gerichte maatregelen een te ver oplopende werkloosheid te be strijden, aldus de minister van Fi nanciën in zijn memorie van ant woord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer omtrent de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting 1958. De minister wijst erop, dat de de viezenreserves de laatste jaren sterk z\jn geaaald en dat, mede gezien de ontwikkeling in Indonesië er even- nun reden is tot grote ongerustheid t.a.v. de betalingsbalansontwikkeling by normale voorraadvorming. Er is nochtans wel hoop, dat de betalingsbalans in 1958 beter zal zijn dan in 1957, mits het regeringspro gramma tot vermindering van ae uit gaven en verhoging van de overheids inkomsten worden aanvaard. Een minder diep ingrijpen, zoals in net voorlopig verslag wordt bepleit, vindt geen recntvaardiging in de gegevens over de huidige situatie in vergelij king met die van enkele maanden Ofschoon de laatste maanden on miskenbaar een ontspanning in de economische situatie optreedt, is het totale beeld naar de mening van de minister nog niet van dien aard, dat een bestedingsverruimende impuls of een verzwakking van het algemene restrictieve beleid op dit moment op haar plaats zou zyn. Het komt de minister het meest aanbevelenswaardig voor de werk loosheid te beperken door zonder het restrictieve beleid wezenlijk aan te tasten b.v. een verschuiving van bestedingen te bewerkstelligen naar die gebieden c.q. bedrijfstakken waar de vermindering van de werk gelegenheid zich het sterkst doet ge voelen. Minister Hofstra acht het voorts van belang dat opnieuw besparingen worden gevormd, die te zijner tijd weer voor belegging in aanmerking komen, ter vervanging van de door inschrijving op de nationale woning bouwleningen verschoven besparin gen. Van de spaarders die voor de in schrijving hun spaarbankboekje heb ben aangesproken, verwacht hij dat zij hun saldo weer zullen aanvullen. Dat de spaarders zich bij deze taak in belangrijke mate zullen laten lei den door de hoogte van de spaar bankrente, lijkt de minister echter een open vraag. Dat geldt zijns in ziens ook voor een eventuele belas tingvrijdom van de rente op spaar rekeningen. Vragen over het „geval Putten" Het Tweede Kamerlid de heer Lam berts heeft aan de ministers van O., I K. en W„ van sociale zaken en volks- gezondheid en van justitie de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Kunnen de ministers de juiste toedracht van het gebeurde in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht met het patiënte Joke Haan- schoten op 15 januari jl. en volgende dagen mededelen? 2. Kunnen de ministers mededelen, welke minister verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken bij de behandeling van patiënten in acade mische ziekenhuizen? 3. Op welke wijze en wanneer is aan het licht gekomen, dat het ra dium in de neus-keelholte van het kind is achtergebleven en welke maatregelen zijn er na deze ontdek king vanwege het Stads- en Acade misch ziekenhuis getroffen? 4. Op welke wijze en wanneer heeft de leiding van het Stads- en Acade misch Ziekenhuis de bevoegde dien sten van het staatstoezicht op de volksgezondheid gewaarschuwd en welke maatregelen hebben deze diensten daarna getroffen en welke maatregelen denken deze diensten alsnog te treffen? 5. Zijn er eventueel strafrechtelijke en civielrechtelijke consequenties van het gebeurde te verwachten? 6. Zijn er, of worden er maatrege len getroffen om herhaling van ge beurtenissen als deze zoveel mogelijk te voorkomen en zijn de huidige wet telijke bevoegdheden daartoe toerei kend? Bloemen en muziek bij een feestelijke herdenking.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5