E WEEL... Nederlandse nuchterheid belemmert nationale filmindustrie Agenda Leiden GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN UIT DE OMGEVING Marktberichten WOENSDAG 22 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 A. Koolhaas voor Filmstudiekring KSO Documentaires op hoog peil Nederland wordt overstelpt met producten van buitenlandse cinema tografie. Landen als de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk heb ben een merendeels al bijkans eer biedwaardige geschiedenis van deze uitbeeldingskunst en hetgeen deze landen leveren kan over het alge meen gemakkelijk ais typerend voor dat land worden gekarakteriseerd. Is dit met de Nederlandse film ook het geval? Heeft onze eigen film iets eigens? Ziehier een paar vragen, welke de moeite waard zijn om eens te worden belicht. Dit is gisteravond dan ook gebeurd voor de Filmstudie kring van K. O. De kring had een bekend cineast uitgenodigd, de heer A. Koolhaas, die op aangename wijze het een en ander over de Nederland se film naar voren bracht. De heer Koolhaas stelde namens velen de vraag heeft de Nederlandse speelfilm feitelijk wel zin? De Ne derlander is een nuchter mens en wil zijn leven niet graag gedramati seerd zien; wij stellen niet zo gemak kelijk ons innerlijk bloot aan een an der en wij lopen niet gauw te koop met onze menselijke hoedanigheden. Een moord, gepleegd in dé Amster damse Stadsschouwburg is voor ons ondenkbaar; een dubbele moord in de Parijse Opéra daarentegen vinden wij volkomen normaal, maar in Ne derland gebeurt zoiets niet. Toen er onlangs sprake was van een verfil men van de watersramp in 1953 nam men zijn toevlucht tot buitenlandse deskundigen omdat de film toch ook in het buitenland vertoond zou moe ten worden. Het scenario viel echter niet in de smaak bij de Engelsman en de Amerikaan, die de ramp op zich als een ter zake dienende bij komstigheid zagen als omlijsting van een liefdeshistorie, welke zij als hoofdthema wensten te zien. Wij pakken de zaken zo niet aan en dit is een belemmering voor onze natio nale filmindustrie. Er heerst bij ons een wantrouwen tegen dramatise ring, aldus de heer Koolhaas, die zijn uiteenzetting door soepele humor tot een, behalve interessant en boeiend ook plezierig verhaal wist te maken. Inderdaad, vervolgde spr. als wij afgaan op hetgeen reeds is gemaakt, moeten wij concluderen, dat het wei nig zin heeft een Nederlandse film industrie op te zetten en daarmee Wim Homman sprak over de Mau Mau Moge dan de Mau Mau-opstand in Oost-Afrika reeds geruime tijd volledig door het blanke gezag onder drukt zijn, naar alle waarschijnlijk heid leeft de gedachte van opstand nog onder de zwarte bewoners van Kenya. In zijn lezing over zijn reis door Afrika heeft de journalist Wim Hornman gisteravond in de Stadsge hoorzaal zich vrijwel uitsluitend be paald tot de Mau Mau-beweging, haar oorzaken en verloop. Kenya is een open, heuvelachtig land, groter dan Frankrijk, dat ligt in het Midden-Oosten van het Afri kaanse continent. Het is gedeeltelijk bebost en heeft uitgestrekte savan nen, waarin groot wild leeft. Er wo nen 5.500.000 zwarte inwoners, 42.000 blanken en 147.000 Aziaten. De aanleiding tot zijn grote inte resse voor de Mau Mau, was de ont moeting, die Hornman had met John Stafford, de „Robin Hood van Kenya", de man, die met zijn zwarte bediende gedurende 11/2 jaar tegen de zwarte terreur gevochten heeft, nadat zijn beste vriend op gruwelijke wijze was vermoord. Van Stafford heeft schrijver ook vele bijzonderheden leerd over de inheemse rechtspraak en de eedsaflegging. Het was een sa menweefsel van magie en religie, steeds gebaseerd op de angst. Deze angst is ook misbruikt door de goed ontwikkelde Yomo Kenyata, die een nieuwe godsdienst stichtte en voort te gaan. Lukt het echter in de films het w^zen van Nederland te leggen, dan is zulk een streven toe te juichen. Het lijkt moeilijker dan het is. Ons land heeft in zijn wezen grote schoonheid, welke volstrekt eigen is; dit moet opgespoord kunnen worden. Men moet zoeken naar een zekere „geheimtaal", een manier van zeg gen welke men niet precies kan om schrijven, maar die iedere Nederlan der aanspreekt: het is het halve woord, dat genoeg is voor een goed verstaander. En de Nederlander is een goed verstaander van het Neder landse woord, ook van het halve. Wij leven in één groep, spreken één taal, wij zijn mensen die bij elkaar horen, zodat wij het specifiek eigene van ons idioom kunnen proeven en waar deren. Een film zou 300.000 gulden gaan kosten. Dat is naar Amerikaanse be grippen een peuleschil, maar in Ne derland zou zo'n film door zeker 1 miljoen mensen gezien moeten wor den, wil de affaire na aftrek van alle lasten nog enigszins lonend zijn. De producent gaat dan meestal eerst zijn licht opsteken bij de bios coopdirecteuren, die de gemiddelde smaak van de bioscoopbezoeker ver tegenwoordigen Is hij van deze inte resse verzekerd, dan kan hij op steun van de instanties hopen. Thans is het wachten op de verfilming van Coo- lens „Dorp aan de Rivier" en ook van Haanstra staat weer wat te wachten. Het zal veel vallen en opstaan zijn. Documentair is men er zeker in ge slaagd het wezen van Nederland weer te geven. „Houen zo" was hier een goed voorbeeld van. Het film journaal weet de Nederlandse ge beurtenissen op voortreffelijke ma nier in zijn actualiteiten te betrek ken; dit is echt Nederlands. Deze vormgeving is opgelegd door de wei nig ingrijpende gebeurtenissen welke in Nederland zich plegen af te spe len, hierdoor krijgen wij de gelegen heid dieper door te dringen in het binnenste van kleine dingen. In Amerika en andere grote landen met een opeenhoping van dikwijls sensa tionele voorvallen beperkt men zich tot een oppervlakkige beschouwing van de buitenkant. Na de causerie van de heer Kool haas" werden enkele documentaires en semi-documentaires vertoond, waaruit het Nederlandse karakter volledig naar voren kwam. Vooral de in Venetië bekroonde journaal film van Polvgoon was een meester werkje van film-journalistieke vorm geving. Aanwinsten van de r. k. bibliotheek, Leiden Ontwikkelingslectuur; Blok: Een Hollandse stad onder Bourgondisch-Oostenrijksche heer- schappij; Brinton-Christopher en Wolff: Erfenis der eeuwen ld. 1; Broekman: Het vraagteken achter de horizon van ons leven; Brom: Oer woud zonder genade; Cloos: Gesprek met de aarde; Coolen: De gouden webben; De heilige Teresia van Li- sieux: Mijn roeping is liefde; Djlilas: De nieuwe klasse: Dunn: Het grote goochelboek; d'Espalier: Bijdrage tot de psychologie van het enige kind; Heering: Eenheid en verscheidenheid der sociale uitkeringsregelingen; Hen- selmans: Landhuizen en bungalows; Heyerdahl: Aku-Aku; van der Keu ken en Renes: Leer U zelf Engelse brieven schrijven; Langeveld: Inlei ding tot de studie der paedagogische psychologie; Menselijke verhoudin gen dl. 2.; Merton: Brood in de woe stijn; Muller-Idzerda; Bloemen schik ken; Ross: Gemeenschapsorganisatie; van Spanje: Het kind in de inrich ting; Straatman en Slagter: Leer u zelf de weg naar goed financieel be heer; van der Ven: Sociale grond rechten; Wambacq: Jeremias; Zand- stra: Speurtocht naar het leven der dieren. Nederlandse romans: van Aramers-Küller: Drie gouden dochters; Baardman: Het kwade ge rucht; Bomans: Op het vinkentouw; Brand: Grootvader, ik heb er geen vrede mee; Breedveld: Benedict Ivo; Coolen: De grote voltige; van Elshout: Mensen uit het oude dorp; Gronon: Sarabande; Groothedde: Licht zon der schaduw; Lennart: De ogen van Roosje; van der Lugt: Morgen beter; idem: De witte boot; Mons: Het leven eindigt na vijftig; idem: Een meisje verdwijnt; idem; De vreemde gebeur tenissen op Huguemont; Norel: Ver vult de aarde; van Randwijck: Het complot; Romijn: We beginnen toch pas; Schuttevaêr-Velthuys: Terug keer; van Spaandonk: De Spin; Van ter: Mijn naam is Roelant. Vertaalde romans: Baumgarten: Dokter Solm; Bishop: De dag dat Christus stierf; Burgess: De kleine vrouw; Chilton: De sprong in het heeal; Christie: De grote vier; Crawley: R.A.F. te voet; France: De liefde kwam te vroeg; Gibbs: Polen. waar wacht ge opGimpel: De man die de oorlog zou winnen; Hor- bach: Verslagen; Kaf ka; De Chinese muur; Killian: Maar achter ons staat God; Kirst: Het werk mijner handen; Lehmann: Tiroolse cavalcade; Ljes- kow: Romans en verhalen; Lützken- dorf: En God zwijgt; Nicholson: Ver zonken eiland. WOENSDAG 22 JANUARI Verbum Dei (Plantage 16). Lezing voor niet-katholieken. „Heiligverkla ring" door kapelaan H. W. A. Brans. De Natuurvriend. Ledenvergade ring. Steenschuur 6. 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Leidse Postzegelverzamelaars. Ver gadering. Kleine Burcht, 8 uur nam. K.A.V.-Herensingel. Maandelijkse bijeenkomst, Maria Gyzensteeg, 8 u. nam. St. Agneslyceum. Opvoering „Adam in Ballingschap". St. Anto- nius-Clubhuis. Volkenkundige lezing. Eskimo- rendierjagers in Canada, door mr G. van den Steenhoven, Rijksmuseum v Volkenkunde, Steenstraat la, 8 uur nam. DONDERDAG 23 JANUARI R.K. E.H.B.O., afd. Leiden. Ver volgcursus. R.K. Lyceum St. Bona- ventura, Mariënpoelstraat, 8 u. nam. TENTOONSTELLINGEN, Boerhaavezalen (Vrouvvenkerkrt. 12): Tentoonstelling van tekeningen, de school voor esthetische vorming. Werkdagen 2-5 en 7-9 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v. d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 2—4 uur Zon- en feestdagen 24 uur; De avond- en nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen door Leiden: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en te Oegstgeest: apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. Casino: „Het net", volwassenen. Lido: „De laatsten zullen de eer sten zijn" strikt volwasse nen. Luxor: „Bloedig conflict", 14 jaar. Trianon: „De grote bluf', 18 jaar. Rex: „Quantez, de dode stad", 14 jaar. (Donderdag-cyclus „De verovering van de Mount WEET U HET OOK NIET Vraag C. B. Hoe moet ik mijn Zilmeta bestek, dat 8 uur in sodawa ter heeft gelegen, behandelen? Antwoord: Wanneer u het Zilmeta bestek in sterk sodawater ruim 8 uur gekookt heeft, dan vrezen wij, dat het niet eenvoudig aanslag van soda dat het materiaal lelijk maakt, maar dat het door de soda is aange tast. Dit is dan zelf niet meer goed te krijgen. Vraagt u de Gerofabrieken te Zeist eens, of het opnieuw gepolijst kan worden. Is er inderdaad van soda- aanslag sprake, dan kunt u het er af krijgen, door het te poetsen met éen papje van azijn met vim. Vraag: J. v. d. P. Is de wet waarbij onder meer zelfstandige boe ren kinderbijslag kan worden toege kend al in de beide Kamers der Sta- ten-Generaal in behandeling ge weest? Antwoord: Het is zelfs de Tweede Kamer nog niet gepasseerd en dat zal nog wel even duren ook. Momen teel is er dus geen andere kans dan de bestaande „wet kleine zelfstan dige", waarbij recht op uitkering bestaat bij een jaarlijkse inkomen van niet meer dan 3200,en ten minste 3 kinderen, niet meer dan 3400,— en ten minste 4 kinderen, niet meer dan f 3600,— en ten min ste 5 kinderen, niet meer dan ƒ3800 en ten minste 6 kinderen, enz., dus telkens opklimmend met 200 en een kind. Vraag J. R. Op doktersadvies moest ik, na ziek geweest te zijn, mijn betrekking neerleggen op 19-11 1957. Heb nog geen werk kunnen vinden; kom ik in aanmerking voor uitkering ingevolge de W. en W.- wet? Antwoord: Wij kunnen dit niet be oordelen, want u bent er erg laat mee. U had u op 20-11-1957 moeten laten inschrijven bij het gewestelijk arbeidsbureau (hierover schrijft v niet) en u toen direct moeten mel den bij de bedrijfsvereniging voor detail er ambachten te Utrecht. Dit kunt u natuurlijk alsnog doen; zet de toestand dan juist uiteen, zo mo gelijk onder overlegging van uw dok tersadvies. Het bestuur van deze be drijfsvereniging heeft hier het laat ste woord, dat wil zeggen de medi sche adviseurs van deze vereniging, die natuurlijk een gedegen onder zoek zullen instellen. Vraag: P. G. J. R. Men hoort in radioberichten wel eens sproken over „inversie" en bestemd voor ra diozendamateurs. Wat is dat? Antwoord: Radiogolven, speciaal de korte golven,'zoals door de amateurs gebruikt worden, planten zich recht lijnig voort en volgen dus niet de kromming van de aarde. Het gevolg hiervan is, dat de radio-ontvangst op de korte golven alleen maar moge lijk zijn, wanneer de zend- en ont vangstantenne elkaar kunnen „zien". Het blijkt echter, dat in de hogere luchtlagen de radiogolven gebroken en gereflecteerd kunnen worden, evenals lichtstralen dit in het water kunnen ioen. Hierdoor kunnen radio golven, die anders de wereldruimte ingezonden zouden worden op aarde terugkeren, maar op veel grotere af stand, dan normaal bereikt zou wor den. Nu hangt de mate van relectie onder meer af van de temperatuur- verdeling in de bovenste luchtlagen. Normaal daalt de temperatuur per 1000 meter globaal 5 gr. C. Wanneer dit temperatuursverloop om één of andere reden vermindert, of zelfs overgaat in een temperatuurstijging, b.v. doordat warmere luchtmassa's over koudere heenschuiven, spreekt men van een -temperatuur) inversie. Het gevolg hiervan is, dat bepaalde radioverbindingen kunnen uitvallen of dat er juist extreem goede ont vangst mogelijkheden te verwachten zijn. Het is dus o.a. ook voor de ra dioamateur van belang, dat in de weerberichten over een te verwach ten „inversie" gesproken wordt. Antwoord: Op deze vraag is geen antwoord te geven. De hoeveelheid die u opgeeft is wel wat groot. Spreek er eens over met uw kolenhandelaar, of brobeer desnoods van een andere handelaar een ander soort. Over het algemeen zijn de kolen slécht, d.w.z. als men een soort gebruikt, dat voor de gewone mens nog te betalen is. Brengt u eens een bezoek aan een ko lenhandelaar en zoekt u de brandstof eens uit, u kunt toch wel zien of er stenen in zitten? Vraag: Abonnee Stelt een vraag over berekening van sociale lasten. Antwoord: Wilt u ons opgeven hoe veel uw brutoloon bedraagt? Tevens zullen wij gaarne vernemen in welk bedrijf u werkzaam bent, dus wat is uw beroep? Vraag: Adres van het emigratie- bureau.. Antwoord. Gewestelijk Arbeidsbu reau, Dcezastraat, Leiden. Vraag: Kosten retour Den Haag Venlo. Antwoord: De kortste route is over Utrecht, kost 13. Vraag: Th. W. te V. Mijn onder wijzer, schrijft: paardestal en mijn woordenboek geeft paardenstal. Wat is juist? Antwoord: Uw onderwijzer heeft gelijk. Uw Kramers woo-denboe* dateert hoogstwaarschijnlijk van vóór 1956, toen de door de Neder lands-Belgische commissie voorgestel de „schrijfwijze der Nederlandse taal" een feit werd. Vraag: Is het gewoonte op een le denvergadering, waarop nieuwe be stuursleden gekozen moeten worden, dat het oude bestuur meestemt, of niet? Antwoord: Ja. Vraag: Inzake de Tour de France. Antwoord: De Mont Ventoux, een berg die in de komende Tour de France beklommen moet worden tij dens een daarop te houden tijdrit, is gelegen in de Provence. Deze berg is 1900 meter hoog en behoort tot de cols van de 2e categorie. I gemeenteraad. In het ontwerp-uit- breidingsplan, dat onlangs ter inzage gelegen heeft is het resterende deel van het plan-in-onderdelen groten deels betrokken. Met uitzondering evenwel van enkele gedeelten in en grenzende aan'de dorpskom. Het ligt in de bedoeling, zo delen b. en w. mede, de ontwerpen die be trekking hebben op deze gedeelten nog dit jaar ter visie tleggen. Om te voorkomen dat in deze gedeelten ge bouwd zal worden in strijd met de voorgenomen wijzigingen stellen b. en w. de raad voor te bepalen, dat de vaststelling of herziening van een uitbreidingsplan wordt voorbereid. Dit besluit heeft betrekking op de volgende gedeelten; de gronden ten westen van de Storm van 's-Grave- sandeweg, tussen de Storm v. 's-Gra- vesandeweg en de Kerkstraat en het terrein tussen de S*orm van 's-Grave- andeweg en de Berkheistraat; een strook ter breedte van ongeveer 90 meter, gelegen ten zuidwesten van de Zonneveldweg tussen dr Mans- veltkade en Oostdorperweg; een strook ten zuidoosten van de dr Mansveltkade; het gedeelte tussen de van Z. van Nijeveltstraat, Achter weg, Tuinpad en Johan de Wittstraat; het gedeelte tussen van Z. van Nije veltstraat. Havenstraat, het kanaal nar de Haven en de Joh. de Witt straat; het gedeelte tussen van Z. van Nijeveltstraat, Joh. de Wittstraat, Havenkade en Stadhoudersweg; het gedeelte tussen Lange Kerkdam. Jo han de Wittstraat, van Z. van Nije veltstraat en de Zijlwatering. TE* AAR Loop der bevolking. Geboren 73 m., 71 vr. (totaal 144). Gevestigd 45 m., 81 vr. (tot. 126). Totaal 118 m., 152 vr. (tot. 270). Overleden 14 m.. 12 v. (tot. 26). Vertrokken 93 m., 91 v. (tot.) 184. Totaal 107 m., 103 v. (tot. 184). Totaal 107 m., 103 v. )tot. 210). Totale vermeerdereing 118 m., 152 v. (tot. 270). Totale vermindering 107 m., 103 v. (tot. 210). De bevolking dus in 1957 toegenomen met: 11 m., 49 v. (tot. 60). Bevolking per 1 jan. 1957 2556 m., 2456 v. (tot. 5012). Toe name in 1951: 11 m., 49 v., (tot 60). Bevolking op 1 jan. 1958: 2567 m., 2505 v. (tot. 5072). Totaal in 1957 valtrokken huwelij ken: 54. Totaal in 1957 ingeschreven echt scheidingen: geen. Totaal in 1957 aangegeven levenloze kinderen: geen. GEVESTIGD W. M. Rietveld geb. Huisman en fam., Rijnsburgerweg 144; H. Elsbach en fam., arts Rijnsburgerweg 23; J. S. Ockerse geb. Blits en fam., Kanaal weg 99; Soe- - rojo (Raden Mas) geb. Heuvelsland en de opstand preekte tegen de blanken, j fam Kapteynstr. 63; C. van Lith en die Kenya „geroofd" hadden. Moskouf£m., Vrouwenkerksteeg 15; F. J. W. zag Kenyata als een verdienstelijk Elom en fam., caféhouder, Wolsteeg man, die de baanbreker zou kunnen worden voor een rood Afrika. Een aanleiding tot de opstand was de tweede wereldoorlog, waarin de ne gers geleerd hadden blanken neer te schieten en er zelfs voor beloond wer den. De gevangen Mau Mau-leden wer den over het algemeen schappelijk behandeld en leerden tijdens het verblijf in een kamp een goed be roep. Kwamen ze als vaklieden terug in hun dorp, dan is dat vaak aanlei ding geweest tot rivaliteit en onte vredenheid, waarin gemakkelijk de kiem voor een nieuwe opstand zou kunnen ontspruiten. Ontevreden heid ontstaat ook wanneer de leer lingen van missie-en zendingsscholen na het verlaten van de school werk gaan zoeken in de grote steden en daar bemerken, dat er ook onder Christenen verschil wordt gemaakt tussen blank en zwart. Spr. maakte een onderscheid in de gedachtenw.- reld van zwarten en blanken, een on M. H. Hopp en fam., Oppenheimstr. 109; C. G. van der Veer en fam., typograaf, Vijf Mellaan 69; H. C. J. Basemans en fam., leterzetter, Vliet 16; W. G. Visser er. fam., leraar metselen, Vijf Meilaan 27; L. van der Pot en fam., Vestestraat 152; A. Nederlof en fam., werkbaas con- structiebedr.. Vijf Meilaan 85; J. G. Azier en fam., glas in loodzetter, Oude Rijn 19; A. Pols en fam., chemicus-tech nicus, Vijf Meilaan 77; T. Hoekstra en fam., Leemansstr. 41; H. van den Berg, employé Nill mij, Donkersteeg 17; T. Mobach, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. M. M. Damen, Herengracht 100; P. J. W. Hooij, Hercnsteeg 21; I. Arnol- dus, Pieter Huibertshof 1; M. Twerda, gezinsverzorgster, Nieuwe Rijn 46a; G. M A. van Rossum, doktersassistente, Merelstr. 3; T. H. van den Honert, Fruin- laan 11; R. Rijken, Levendaal 29; T. M. Schouten, ass. i. d. huish., Rijnsburger weg 10; P. C. van Stijn, woninginrich ter, v. Hogendorpstr. 8; D. P. Tuyn, arts, Boerhaavelaan 47; W. Nieuwenhuize, Verdamstr. 48; P. M. J. van Amelrooij, Nieuwe Rijn 8; L. Wolfsbergen, Oude Vest 35; J. W. van Beuningen, Breestr. 145a; W. F. van Beuningen, Burgsteeg 1; derscheid dat door de houding vanH- °0^h^e"- ,Sy^ i" de laatsten vaak ten onrechte is ver- bur6.erwe2 10>_ scherpt. Hij achtte missie en zending niette min het enige bolwerk, dat in Afr' ka de verwarring van de geest kan bestrijden door het schenken van blij vende waarden, de missie en de zen ding, waarvoor hij zijn voordracht eindigde met een warme hulde aan deze beide instituten. Hierna werden een kleurenfilm over het leven van de Basalarnpa.u en de zwart-wit reisfilm van de heer Hornman vertoond. erpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. A. Verschoor, verpleegster. Rijnsburgerweg 10; J. J. van Rosevelt, machinist, Noord- einde 2a; H. G. Avé Lallemant, de Meij va. Streefkerkstr. 34; A. P. Downer geb. Ike, Oppenheimstr. 21; N. Crama, ca meraman, Hartmanstr. 13; W. F. Beun- derman, Bakh. Roozenboomstr. 8; M. A. Aalders, Noordeinde 41; J. A Door- schodt, 1.1. verpleegster, Witte Singel 27; P. de Koning, 1.1. verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; C. J. Grevink ass. i.d. huish., Rijnsburgerweg 10 (briefadres)A. Ja ger geb. van Komen, Beestenmarkt 4; P. Paauw geb. Jordaans, Diemelstr. 8; Lage Morsweg 27, 's-Gravenhage, v. W. P. H. van Hooijdonk, Morsweg 77a; A. H. van Suilichem, laborante, Rijnsburger weg 10; W. G. Verkade, arb. koekfabr., Volmolengracht '1; J. J. A. Hartevelt, Oude Vest 113; J. C. W. Doornberg, 1.1. kleuteronderwijzeres, Hoge Rijndijk 50a; W. R. O. Goslings, Groenhovenstr. 17; J. G Jansen Schoonhoven, Groenhovenstr 17; C. J. J. Coert geb. Stoops. Wiardi Beckmanstr. 23; J. A. Tick, matroos. Noordeinde 2a; R. Rijers, dienstbode, Staringkade 40; M. H. Wolf rat, 1.1. ver pleegster, Witte Singel 27; M. H. Kruijs- wijk geb. Hooijsma, Mauritsstr. 49; A. E Hennus, secretaresse. Vliet 3: M. Keere. weer, militair. Wagenstr 6; T. Ahmada- li, Vinkenstr. 4; P. J. van Weijnsbergen, analiste, Aloëlaan 16; G. L. van Hoog straten, Rapenburg 12: C. A. Wernars geb. Revallier. Wiardi Beckmanstr. 27; H. J. G. Kluit, ambt. Kon. bibliotheek, Roodenburgerstr. 68; R. Lauwaars, Fa- gelstr. 32; B. van den Brink, 1.1. ver pleegster. Rijnsburgerweg 10: M. B. van der Stiechel, Burggravenlaan 14; E. M. A A. Schreurs. Hogewoerd 30; J. de Vos geb. Kuyper, onderwijzeres, Nieuwe Rijn 30. VERTROKKEN J. Kriele en fam., Melchior Treublaan 17, Nederlandse Antillen; A. Zwaan en fam.. Uiterstegracht 146a, Australië; M. van Ruler en fam., Marnixstr. 100, Val kenburg Z.H., M. Poststr. 68; H. M. Foks en fam., Rapenburg 43, Laren N.H., Vre- aelaan 29; L. W. Kat geb. Planje en fam., Sumatrastr. 25, Langedijk, Sluiskade 16; H. C. Tuerlings en fam., Jul. v. Stol berghof 47, Dordrecht, Th. de Bockstr. 76; J. de Ru en fam., Hoefstr. 62, Rot terdam, Kooiwalweg 30; G. van Egmond en fam., de Genestetstr. 58, Katwijk, Adrianastr. 46; K. H. Yap, Hooigracht 5, Indonesië; T. N. Yap geb. Liem, Thor- beckestr. 58, Indonesië; A. H. van Gors- sel, Morssingel 8, Wageningen, Gen. Foulkesweg 13; C. P. M. A. Rijnbeek, Haarlemmerstr. 112, Vught, Boxtelseweg 5; T. C. van der Voort, Jan v. Hout kade 36, Oegstgeest, Warmonderweg 24; T. H. van Wetten, Zwarte Pad 23, Nij megen, Molukkenstr. 168; B. Franken, v. Dijkveldstr. 99; J. P. C. Beijst, Fran- chimontlaan 8, Arnhem, Handelstr. 16 M. Holleman, Tasmanstr. 72, Aalten, Haart 24; P. de Krijger, Levendaal 117, Katwijk, Te Brittenstr. 20; S. Kooij, Alb. Verweijstr. 4, Ede Gld., Stationsweg 123; I. Schophuizen, Wasstr. 44, Ooststelling werf, Lijklemaweg 28; J. M. Vriend geb. van der Ploeg, Rijnsburgerweg 10, Ver enigde Staten v. N.-Amerika; J. Wiers- ma, Havenkade 5, Warmond, Herenweg 50; J. van der Willigen geb. van der Veer, P. de la Courtstr. 23, Warmond, Straat ter Leede 19; J. M. de Boer van der Zouw, Oude Singel 14, 's-Graven hage, Kranenburgerweg 11; D. Opso- mer, Morssingel 9, 's-Gravenhage, Was- senaarseweg 147; C. Homborg, Oude Rijn 19, 's-Gravenhage, St. Veerkade 35; A. G. M. Heruer, Leliestr. 56, 's-Graven hage, Sonoystr. 6; A. W. T. Gijsbers, Lorentzkade 85, Grave, Burg. Ficqlaan 21; E. M. Langebeld, Leuvenstr. 45, Goes, Leliestr. 84; L. Lürsen, Rijnsbur gerweg 10, Eindhoven, St. Odastr. 8; C. Weeda, Hyacinthenstr 25a. Ede Gld., Stationsweg 123; W. van der Haak geb. Buurman, Johan de Wittstr. 50, Dubbel dam, Reeweg Zuid 14; M. E. G. Rhemrev, Rijnsburgerweg 10, Amsterdam, le Hel- merstr. 104; A. T. Kerkvliet, Janvossen- steeg 25, Amsterdam, Dapperstr. 18; R. Coorn, Sluisstr. 18, Amsterdam, Artze- niusweg 20 III; A. van der Kolk geb. van Dorp, de M. v. Streefkerkstr. 57, Beverwijk, Bergerslaan 110; J. H. van der Voet, Haarlemmerstr. 15, Arnhem, Amsterdamseweg 222; A. T. van Ros sum, Nieuwe Rijn 8, s-Gravenhage. Trompstr. 340; G. F. van Bemmel geb. Hüner, Zijlsingel 35, Amsterdam. Joh. Verhulststr. 78; J. van Eijgen, Duizend- draadsteeg 13, Amsterdam, Staalstr. 3; W. C. Hockx geb. Doeswijk, Haagweg 116, Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195; H. C L. Breve, Schelpenkade 8, Schiedam, Burg. Knappertlaan 104; E. Oudshoorn geb. Spies. Gortestr. 80, Noordwijk, Lan. geveld 29; B. G. van Bemmel, Plant soen 11a, Amsterdam, Joh. Verhulststr. 78; O. M. Cupédo, Boisotkade 8, Utrecht, Eosboomstr. 1; A. W. Marks, Herensteeg 23, Enschede, Fokkerw. vliegb. Twente; E. A. ten Hove, Herensingel 32. Oegst geest, W. de Zwijgerlaan 20; H. C. Eijs- berg, v. Oldenbarnev.str. 32, Oegstgeest, Rhijngeesterstr.weg 163; E. E. Kortbeek, Rapenburg 96, Den Helder. Eendracht- straat 180; F. J. J. Schouten, Medusa straat la. Ede Gld., Arnhemseweg 122; C. R. van der Kooi. Melch. Treublaan 63, Eindhoven, Welschap 5a. HAZERSW0UDE Gistermorgen had op de Gemene weg alhier, een ernstige aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een personenauto. De chauffeur J. M. v. Vliet en de bijrijder N. v. Eijk, bei- den uit Ter Aar, reden met 'n vracht auto geladen met bussen Butagas van de heer Bezemer, eveneens wonende te Ter Aar, op de Gemeneweg alhier. Op die weg stond een auto. Chauffeur van Vliet stopte met zijp auto daar achter. Een uit de richting Leiden komende personenauto bestuurd door de heer J. Meerhniet uit Leiden, wiens uitzicht door de vallende sneeuw ver moedelijk werd belet, reed met een flinke gang achter tegen de vracht auto aan. Het gevolg was, dat een van de vijf inzittenden van de perso nenauto een arm brak, twee hunner gekneusde knieën opliepen en de an dere twee personen snijwonden. Na verbonden te zijn door dokter Meijst zijn drie hunner naar een zie kenhuis te Leiden gebracht. De chauf feur van de vrachtauto en zijn bij rijder kwamen er met enige ontvel lingen aan de handen af. De volles- wagen, die grotendeels werd vernield, is later door middel van een kraan wagen naar de garage Kampsteeg te Oegstgeest gesleept. De vrachtauto werd van achteren beschadigd. Geboren: Theresia Margaretha Wil helmina Maria, dr van W. J. v. Wie- ringen en M C. Heemskerk; Johanna, dr van M. P. de Witte en J. K. van Klaveren. Getrouwd: A. J Kooter en A. M. J. Koot; G. B. M. de Jong en J. G. M. v Velzen. LEIDERDORP LDC. Uitslagen van de wed strijden gespeeld in de 5e, 6e en 7e ronde om het persoonlijk kampioen schap van Leiderdorp. A. v. d. Zwan C. H. Deegenaars 0-2; J. v. San dijkS. Tienstra 2-0; P. v. d. Zwam A. Bloemendaal 2-0; J. v. Sandijk D. Hassefras 0-2; C. Verweij—L. Matze 0-2; D. HassefrasA. Spies 2-0; D. HassefrasC. A. Deegenaars 0-2; H. v. d. VechtS. Tienstra 0-2; Abr. DorsmanA. v. d. Zwan 2-0; L. MatzeA. Bloemendaal 2-0; P. v. d. ZwanA. Spies 0-2; S. Tienstra A. v. d. Zwan 0-2; C. A. Deege naarsH. v. d. Vecht 2-0; J. v. SandijkAl i Dorsman 2-0; D. HassefrasC. de Koning 1-1; A. SpiesL. Matze 0-2; H. Verhoogt A. Bloemendaal 2-0; A. Dieseraad C. Verweij 0-2. Na de rondes heeft J. v. Sandijk de leiding met 12 pnt uit 7 partijen, gevolgd door C. A. Dee genaars met 10 pnt uit 6 partijen WASSENAAR Door de vaststelling van het uit breidingsplan Zijlwatering, 't vorige jaar, werd een belangrijk deel van het uitbreidingsplan in onderdelen her zien, aldus schrijven b. en w. aan de ZOETERWOUDE Vocale en Instumentale concerten. Daartoe in staat gesteld door de financiële steun van de gemeente zal de R.K. Gem. Zangvereniging „San ta Lucia" te zamen met de Chr. Gem. Zangverenigng „Zingt den Heere" en met medewerking van het Haags Katholiek Symphonie-Orkest, op woensdag 29 januari, een concert ge ven in het Parochiehuis, Schenkel- weg. Dit 'concart is toegankelijk voor de donateurs van de beide zangver enigingen, terwijl nog introductie mogelijk is. Op 28 januari zal die concert ge geven worden toegankelijk voor de jeugd van 13 tot 18 jaar tegen gereduceerde entree van 0.50. LEIDEN. 22 jan. Groente. An dijvie 5687, Kroten 810, Kroten, gekookt 1820, Boerenkool 1030, Rode kool 710, Groene kool 812. Prei 1839, Spinazie 8689, Stoofsla 27—70, Uien 3—21, Waspeen 7—15. Witlof 2167 per 100 kg. Knolsel derij 8—22, Sla A 137013.90, idem B 9.00—15.80 per 100 stuks. Peterselie 2025, Selderij 714 per 100 bos. 's-HERTOGENBOSCH 22 jan. Vee. Op de markt van heden werden aangevoerd 5641 stuks vee, zijnde: 2139 runderen, 248 graskalveren, 582 vette kalveren, 552 nuchtere kalve ren, 226 schapen, 13 geiten, 31 fok- zeugen, 410 slachtvarkens, 82 lopers, 1358 biggen. De prijzen waren, be houdens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit als volgt: melk- en kalf koeien van 730—1260 per stuk, guiste koeien 575—875, kalf- vaarzen 7601180, klamvaarzen 675 —900, guiste vaarzen 620—825, pinken 425660v graskalveren 260375, nuchtere kalveren voor fok- en mes- terij 60200, weideschapen 4580, lammeren 4585, drachtige zeugen 235315, lopers 5462, biggen 32 50. Slachtrunderen: aanvoer 707 stuks. Extra kwaliteit van 3 15—3 35 per kg. gesl. gew., idem le kw. 3.— 3.15, idem 2e kw. 2.75—2.95, idem 3e kw. 2.55—2.65, vette stieren 2.70—3 per kg. gesl. gewicht; worstkoeien 2.352.55 p. kg. gesl. gew., vette kal veren 1«_ kw. 2 55—2.90 per kg. lev. gew., 2e kw. 2.15—2.40 per kg. lev. gew., 3e kw. 1.80—2.05 per kg. lev. gew., nuchtere slachtkalveren 1.20 1.45 per kg. lev. gew., slachtvarkens 1.501.57 per kg. lev. gew., slacht- zeugen le kw. 1.36—1.42 per kg. lev. ge., 2e kw. 1.28—1.33 per kg. lev. gew., vette schapen 70—95 per stuk, vette lammeren 5590, nuchtere slachtkalveren 30—60. Verdere mede delingen: melk- en kalfkoeien aan voer normaal, handel stil, staande prijzen; guiste koeien: aanvoer ruim, handel kalm, prijzen moeilijk te handhaven; jongvee: aanvoer be perkt, handel rustig, prijzen nauwe lijks prijshoudend; vette kalveren: aanvoer ruim, handel eedrukt, prij zen niet gehandhaafd; nuchtere slachtkalveren: aanvoer groter, han del traag, prijzen minder; schapen en lammeren: aanvoer minder, handel kalm. prijzen niet hoger; fokzeugen, aanvoer: normaal, handel rustig, prij zen ruim gehandhaafd; lopers en big gen: aanvoer minder, handel goed, prijzen vast; slachtvee: aanvoer ruim, handel kalm, prijzen niet prijshou dend; slachtzeugen: aanvoer minder, handel redelijk, prijzen weinig ver andering. WOERDEN, 22 jan. Kaas. Aan gevoerd 6 partijen. Notering ƒ2.06 2.17. Handel kalm.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3