DEKENS 287 B. DE KONING 33 I3 °|o korting DUINSTREEK ZUIVER WOLLEN Aantal faillissementen vertoonde in 1957 vrij belangrijke stijging De radio-actieve besmetting te Putten Scherp Arbeider gooide kameraad van de trap bekende merken moderne dessins (32.90 I 42.90 viste op televisie WOENSDAG 22 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In het afgelopen jaar zijn in ons land belangrijk meer faillissementen uitgesproken dan in 1956, in welk jaar het aantal faillissementen een teruggang te zien gaf ten opzichte van 1955. Het totaal aantal faillis sementen voor het jaar 1957 beliep lil. 1351, tegen 1170 in het vooraf gaande jaar. Het aantal definitief verleende surséances van betaling bedroeg in 1957 51, tegen 44 in 1956, terwijl het aantal voorlopig verleende surséan ces van betaling uitkwam op 78 (v.j. 90). In totaal vonden in het af gelopen jaar 4 (14) verlengingen van surséances van betaling plaats. In de laatste maand van het jaar werden 135 faillissementen uitge sproken, tegen 129 in november en 78 in december 1956. Volgens een opgave van Van der Graaf Co. te Amsterdam beliep het aantal faillis sementen in de provincie-Noord- Holland) (excl. Amsterdam) in de cember 27 (v.m. 20; v.j. 13), Amster dam 13 (17; 11), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 19 (12; 7), Den Haag 9 (12; 3), Rotterdam 15 (7; 13), Utrecht 5 (5; 1), Gelderland 10 (12; 5), Noord-Brabant 10 (16; 10), Limburg 14 (9; 6), Zeeland 3 (6; 1), Friesland 2 (1; 0), Groningen 2 (2; 5), Drente 3 (5; 0) en Over- ijsel 3 (5; 3). Het aantal definitief verleende Moskou zit vol met plannen De Sowjet-Unie heeft dinsdag voorgesteld van het Midden-Oosten, inclusief de landen van het Pact van Bagdad, een „zone van goede nabuur schap" te maken, zonder lanceerplaat- sen voor raketten en zonder kernwa pens. Dit voorstel, vervat in een bekend making van het Sowjetpersbureau Tass, is minder dan een week vóór de ministerconferentie van het Pact van Bagdad in Ankara uitgegeven. Die conferentie zal door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, worden bijgewoond. In de bekendmaking, uitgegeven door de woordvoerder van het Sow- jet-ministerie van buitenlandse za ken Iljitsjef, worden de Ver. Staten ervan beschuldigd, dat zij in de lan den van het Pact van Bagdad raket bases en opslagplaatsen voor kernwa pens willen aanleggen. De Sowjet-verklaring zegt voorts, dat Dulles naar Ankara gaat om het militaire Pact van Bagdad nieuw le ven in te blazen. De Ver Staten zijn van plan de leiding over te nemen. Zij en Engeland beschouwen het pact als een der middelen om verdeeld heid in de Arabische wereld te zaaien. „Propaganda". Van Amerikaanse officiële zijde werd het Sowj et voorstel dinsdag avond als „propaganda" beschreven. Men verklaart, dat het in dezelfde geest werd gedaan als waarin de Sowj et-premier Boelganin, aan de vooravond van de in december jl te Parijs gehouden Navo-topconferentie, zijn brieven schreef, waarin hij voor stelde in Midden-Europa een gebied af te bakenen, waarin zich geen kern wapens zouden mogen bevinden. RAZZIA'S IN NOORD-SUMATRA Volgens uit Medan ontvangen be richten zijn in het militaire district Noord-Sumatra door het leger razzi a's gehouden. Zij begonnen dinsdag morgen bij zonsopkomst en hadden ten doel het opsporen van illegale wapens en voor de ruilhandel be stemde produkten. surséances van betaling bedroeg in december 8, tegen 5 in november en 3 in december 1956. Het aantal voorlopig verleende surséances van betaling kwam in december uit op 6 (v.m. 8; v.j. 8). Het aantal ver lengingen van surséances van beta ling bedroeg in de afgelopen maand 0 (O; 1). Gisteren is in Putten bij het radio actief besmette huis in de School straat, een team van de atoom-bacte- riologische medische dienst van de marine in actie gekomen. Een in een rubberpak gestoken marineman, be trad het huis kwam even later met de sleutel naar buiten, om het bij het I huis staande schuurtje te openen. Het was de bedoeling na te gaan in hoeverre de radio-actieve stoffen bij het betreden van het huis nog in vloed uitoefenden. Er werden ver scheidene metingen gedaan, ook op de sleutel. De resultaten van het onder zoek werden bevredigend geacht. Men is nog hiet overgegaan tot het betre den van de huiskamer, waarin de radio-actief-besmette kachel staat. Het ligt wel in de bedoeling de kachel binnenkort te verwijderen. Bij de on derzoekingen waren uiteraard tal van autoriteiten aanwezig. Eerst dinsdagmiddag zijn de vijf emmers met grondmonsters naar de KEMA in Arnhem overgebracht, daar zijn de emmers in „verzekerde bewa ring" gesteld. Voor het vervoer ge bruikte men een vrachtauto, waar van de achterzijde van de cabine was beschermd door een betonnen muur tje, om de chauffeur tegen eventuele uitstralingen te beschermen. De em mers waren voor alle zekerheid nog met een plactic laag afgedekt. 's Middags heeft prof. dr. P. Mun tendam, directeur-generaal van de volksgezondheid, een bezoek aan Put ten gebracht. Hij nam deel aan be sprekingen in het gemeentehuis en begaf zich later naar de Schoolstraat, om het werk van de marine gade te slaan. POTLOOD en GEEST No. 515 Horizontaal: 1. dapper heid, 6. honingdrank, 7. heeft een baan, 9. voorvoegsel, 10. drinkt men uit, 12. muzieknoot, 13. rivier in Z. Rusland, 15. nieuws, tijding, 16. niet lang, 17. in de richting naar omlaag, 19. bevroren water, 21. cilindervor mig voorwerp, 22. voorzetsel. 23. huisdier, 25. duw, 26. F. haven in W. Marokko. Verticaal: 1. mandje, 2. muziek noot, 3. voegwoord. 4. klein kind, 5. wiel, 6. plaiats in N. Brab., 8. vijzel, 10. balk, 11. zilt vocht, 13. voorzet sel. 14. voorwerp om oesters te van gen, 18. meisjesnaam, 20. jongens naam, 22. kever, 24. meisjesnaam, 25 rivier in Italië. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514 Horizontaal: 1. de, 3. draf, 7. gnoe, 9. eik, 11. toe, 12. does, 14. Epen, 16. A.E., 18. pipa, 20. aard, 22. s.s., 23. rand, 25. elan, 27. een, 29. are, 30 aalt, 32. teil. 33. si- Verticaal: 2. ego, 3. do, 4. rede, 5. fee, 6. ik, 8. neep, 10. Isar, 11. taps, 13. Onan, 15. para, 17. eden, 19. Iser, 21. adel, 24. Amai, 26 Let, 28. ets, 29. as, 31. al. Alarmpistool maakte weinig indruk Winkelier verjoeg overvaller met een pook De Maastrichtse recherche heeft maandagavond aangehouden een mijnwerker uit Kerkrade wegens een poging tot robf en bedreiging tegen het leven. Omstreeks half twee die middag was de man de sigarenwinkel van het echtpaar Bemelmans aan de Bosstraat binnengekomen, waar hij duizend si garen van een bepaald merk wenste. Deze waren in zo'n groot aantal in de winkel niet voorradig, en toen de be jaarde vrouw naar de achter de win kel gelegen keuken ging, om haar 77- jarige echtgenoot met de wensen van haar „klant" op de hoogte te bren gen, volgde deze haar op de voet. In de keuken dreigde hij, de beide oude mensen met een klein model re volver te zullen neerschieten als ze hem geen 300 gaven. Het dodelijk verschrikte echtpaar liet zich echter niet helemaal uit het veld slaan, en de 77-jarige man greep, driftig ge worden door het benarde van zijn po sitie, een pook, waarmede hij de in dringer te lijf ging. Deze, klaarblijke lijk geschrokken van dit onverwach te verzet, retireerde, nog steeds het wapen op de oudjes gericht houdend. De recherche stelde direkt na de aanklacht een onderzoek in, en kon aan de hand van een uitvoerig signa lement, dat de oude heer had ver strekt, als verdacht van deze overval aanhouden de 27-jarige mijnwerker B. R-, een Tsjech, wonende te Kerk rade. Bij confrontatie herkende de winkelier zijn aanvaller, en deze kwam spoedig tot een bekentenis. Het politieverhoor leidde verder tot de aanhouding van de 26-jarige fa brieksarbeider J. K. uit Maastricht. Samen hadden de mannen het plan voor deze roofoverval beraamd. Het in beslag genomen wapen bleek ach teraf een alarmpistool te zijn. De bei de arrestanten zullen voor de officier van justitie worden geleid. In de afgelopen nacht heeft de Haarlemse recherche in zijn woning aan de Drossestraat een 54-jarige stenenbikker gearresteerd onder ver denking van doodslag, dan wel zwa re mishandeling de dood ten gevolge hebbende. Op de trap lag het lijk van de 43 jarige los arbeider C. Bok die gis teravond bij de stenenbikker op be zoek was gekomen. Een ijlings ont boden arts constateerde, dat de dood was ontstaan door het breken van de nek. Een 47-jarige, in het zelfde pand wonende weduwe, haar zoon en een vrouw die bij haar op bezoek was verklaarden als getuigen," dat de ste nenbikker zijn bezoeker na een he vige woordenwisseling van de trap had afgegooid, maar de aangehou dene zelf ontkende dit. Samen met zijn bezoeker aldus meent de re cherche te weten zou hij in zijn woning wat gedronken hebben, waarna er ruzie was ontstaan. Deze ruzie liep zo hoog, dat de stenenbik ker de los arbeider tenslotte van de trap gooide. NEDERLANDSE APOST. ADMINISTRATOR IN ETHIOJIë BENOEMD De H. Stoel heeft pater Ferd. Jans sen, Lazarist, benoemd tot aposto lisch administrator van het apost.-vi- cariaat Jimma in Ethiopië. Pater Janssen werd in 1912 geboren te Boschkapelle gem. Vogelwaard in ZeeuwsVlaanderen. Hij studeerde in Wernhoutsbrug (Zundert) en aan het missiehuis te Panningen. In 1939 werd pater Janssen priester gewijd, waarna hij als missionaris naar Bra zilië vertrok. In 1953 werd hij be roemd tot vice-provinciaal van het Nederl. vice-prov. der Lazaristen in Brazilië. Tenslotte vertrok pater Janssen in januari 1957 naar Ethio pië. WERKCLASSIFICATIE VOOR AMBTENAREN T.a.v. de werkclassificatie voor ambtenaren deelt de minister van fi nanciën in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat deze zich voorshands zal beperken tot de handarbeidersfuncties. Voor 't niveau van de beloning van deze functies is reeds eerder aansluiting gezocht bij het algemene loonpeil. Van de invoe ring van werkclassificatie kan dan ook geen belangrijke wijziging in de loonsom van de desbetreffende amb tenaren worden verwacht. Indivi dueel zullen uiteraard loonverschillen optreden, welke overigens in sterkere mate zullen ontstaan door de gelijk tijdige invoering van prestatiebelo ning, welke, waar dit mogelijk en economisch verantwoord is, zal be staan in een tarifieringssysteem. Mysterie rond Am. Hoogleraar HEVIG BLOEDEND IN A'DAM AANGETROFFEN Om half drie in de afgelopen nacht hebben twee agenten van politie op het Frederiksplein te Amsterdam de 42-jarige Amerikaanse hoogleraar E. S B. met hevig bloedende wonden in het gezicht aangetroffen. Zij brachten hem naar de Pieter van Fo. reestkliniek, waar bleek dat hij een slagaderlijke bloeding aan de kaak had. Tevens bleek dat hij een oog perforatie te hebben en werd een stukje glas uit een der ogen verwij derd. Voor verdere behandeling werd hij naar de oogkliniek van het Wil helm inagasthuis overgebracht. Over de oorzaak kwam volgens een eerste mededeling nog niets \ast te staan. De recherche van het bureau Singel weigerde vanochtend iedere nadere inlichting. De woon plaats en de universiteit, waaraan de professor is verbonden, werden niet bekend gemaakt. Nader vernemen wij, dat de naam van de hoogleraar luidt: E. Sterren- berg Barnhoorn, professor in de bio logie. Hij woont te Lexington in de staat Massachutetts en is in New York geboren. Men gelooft, dat hij zich als tourist in Amsterdam ophield. Hij logeerde met zijn vrouw ofwel bij particulie ren, dan wel in een hotel aan de Prinsengracht. Activiteit van „Keukenhof" ontluikt Als een voorbode op de naderen de Lente heeft het bestuur van de rationale bloemententoonstelling ..Keukenhof" te Lisse zijn traditio nele affiches doen verschijnen. Ze geven een kleurig beeld van de in getogen blijheid van het wereldbe roemde park, dat over enige maan den weer zijn poorten openstelt voor de vele bloemenliefhebbers en va kantiegangers. Ook de folders, waardoor de bloe mententoonstelling haer bezoekers wil aantrekken, zagen het licht. Het zijn attractieve wegwijzers gewor den, waarin de toekomstige bezoeker alle gewenste gegevens vindt over de expositie. De inlichtingen over plaats, entreeprijs en service worden op aangename wijze afgewisseld door kleurige foto-beelden. Ook is een overzicht opgenomen over de ver bindingen met het park. Menselijk skelet gevonden In tuin van afgebroken huis Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het gerechtelijk geneeskundig laborato rium te Den Haag, heeft zich van ochtend naar Amsterdam begeven om in het politiebureau aan de Katten burgergracht een menselijk skelet in ogenschouw te nemen, dat gisteren op een terrein aan de Oostenburger- voorstraat te Amsterdam bij grond werkzaamheden op een diepte van ongeveer 75 cm werd ontdekt. Er is reden aan te nemen, dat hier van een oud misdrijf sprake is, aan gezien het lijk destijds kennelijk op deze plaats verstopt is. Vroeger stond op deze plek een perceel, dat tijdens de oorlog in 1943 werd afgebroken. Het skelet is in het vroegere achter tuintje van dit afgebroken perceel aangetroffen. Er werd geen spoor van een lijkkist gevonden. Volgens dr. Zeldenrust, die in de loop van de middag het bureau ver liet, is het skelet waarschijnlijk af komstig van een vrouw, mogelijk van middelbare leeftijd, maar aan gezien het geraamte jarenlang onder de grond heeft gelegen kan over de leeftyd overigens weinig met zeker heid worden gezegd. Er werden geen sporen van kledingstukken gevonden. Het geraamte is voor onderzoek in beslag genomen en is vanmiddag op transport gesteld naar het gerechte lijk laboratorium in Den Haag. De grondwerkzaamheden worden op het terrein uitgevoerd, omdat er een nieuwe fabriek gebouwd zal worden. 1 PERSOONS niet f 49.75 MAAR 2 PERSOONS niet f 69. MAAR HET LEIDSCH WOLLENDEKENHUIS LEIDEN NOORDWIJK AAN ZEE Vóór honderd iaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 22 January 1958. Legden Te Gouda is aan on derscheidene personen de St. Helena-medaille toegekend, on der anderen aan eene zekere vrouw Piedi, appelenverkoopster, vroeger vivandière bij het Fran se leger in Rusland, in welke hoedanigheid zij 200 uren boven Moskou is geweest. 's-Gravenhage Z.M. de ko ning heeft f 50 uit zijne bijzon dere fondsen geschonken ten be hoeve van de noodlijdenden door den brand op het Slijkeinde, met aanwijzing van de wijze waarop Z.M. verlangt, dat die gift onder de beide gezinnen verdeeld zal worden. Gisteren is door de Minister van Justitie aan de hoofd- en verdere ambtenaren aan zijn de partement een diner aangebo den. KATWIJK Schorseneren De groenteveiling K. en O. hield, zoals ieder jaar ge bruikelijk is, weer een speciale schorseneren en knolselderieveiling. Er was een aanvoer van ruim 22.000 kg schorseneren en 3000 stuks knol- selderie. De volgende prijzen werd besteed: schorseneren A 41.tot 63. idem kwal. B 19.tot f 39.kwal. C 2.tot ƒ8.De prijs der selde- rieknollen varieerde van 19.tot 25.per 100 stuks. Het aangevoer de werd hoofdzakelijk gekocht voor export. Geboren: Wilhelmus M. zn van W. G. M. Aanhane en M. C. Stuifzand. An,na M. dr van A. J. M. Teunissen en C. S. Aanhaanen. Heleentje C. dr van P. Kompier en A. N. de Jong. Teunis zn van G. van Beelen en A. Meijvogel. Jacoba dr van W. van der Plas en J. Oudshoorn. Willem zn van J. de taooy en S. C. van Beelen. Ger- rit C. zn van H. Messemaker en J. Roest. Andrea dr van D. Dorrepaal en A. Vooys. Grietje dr van C. P. Hus en A. Res. Jacobus C. zn van C. Hus en K. v. d. Plas. Jeroen J. zn van J. den Hollander en H. van der Wiel. Getrouwd: P. Ravensbergen en A. J. Riemens. P. Brasser en M. W. Pluimgraaff. H. J. Stukker en J. Impthorn. J. van Duyn en L. C. Ouwehand. Overleden: E. Dittmeijer 45 jr. M. in der Boon 69 jr echtgen. T. Guyt. C. W. van Rijn 85 jr. KATWMK A»N Pc« RIJN Ruiterfeest De landelijke rij ver eniging „Irene" hield gisteravond in het Parochiehuis de jaarlijkse pro- paganda-feestavond onder leiding van de voorzitter de heer Kr. Haas noot. Als iets nieuws hadden op het toneel een aantal ruiters zich opge steld en zongen, met de aanwezigen, het lied van de Federatie van Lande lijke Rijverenigingen. Vervolgens sprak de voorzitter een openings- en welkomstwoord, en begroette inzon- der de burgemeester H. Duiker en echtgenote, de heer Odink, de voor zitter van het streekverband van de Federatie en de donateurs en dege nen, die geregeld paarden voor de vereniging beschikbaar stellen. Spr. wees er op, dat elf paarden geregeld in het veld brengen, een dure sport is. Vervolgens werden de weder waardigheden van het afgelopen jaar besproken. Een speciaal woord van dank richtte de voorzitter tot de heer J. van den Haak, de instructeur, aan wie hij als blijk van erkentelijkheid een autoradio ten geschenke aan bood. Dan was de beurt aan de rui ters die verschillende ruiterdemon- straties uitvoerden, maar dan niet op „echte" maar op stokpaarden. Veel succes werd met deze nummers be haald. Voor de variatie en verdere aanvulling van de avond voerde de r.k. toneelvereniging „De derde slag" op het blij pel in drie bedrijven „Fir ma Avezaath en de Keizer". Wij schreven reeds eerder over de opvoe ring van dit stuk waarmede de to neelvereniging ook nu weer een uit bundig succes inoogstte. Het was voor „Irene" een schitterend ge slaagde avond. LISSE (De Engel) Subsidie huis'roeitentoonstelling. Reeds meerdere jaren is van ge meentewege voor de huisbroeiten- toonstelling Lisse-Beekbrug een me daille ter beschikking gesteld. Gezien het belangrijke werk, het welk door het betreffende comité wordt gepresteerd en de vele moeite, welke de deelnemers aan de tentoon stelling zich getroosten, achten wij een dergelijke bijdrage der gemeente wel aan de lage kant. Voor 1958 is dan ook een wissel beker, alsmede een bronzen medaille beschikbaar gesteld, welke laatste bestemd is om aan de winnaar van de wisselbeker te worden uitgereikt als blijvende herinnering voor het beha len van de eerste pry's. B. en w. kwam evenwel ter ore, dat het bestuur dezer tentoonstelling jaarlijks te kampen heeft met finan ciële zorgen en het ligt o.i. zeker gezien het mooie doel op 'de weg der gemeente deze te verlichen ook om niet het gevaar te lopen, dat het comité zyn werkzaamheden om fi nanciële redenen te eniger tijd zou moeten staken. Het is daarom, dat b. en w. thans voorstellen om de betreffende com missie een jaarlijkse subsidie uit de gemeentekas toe te zeggen van 100. Met het oog op d kosten van aan schaffing van de wisselbeker geven b. en w. in overweging het subsidie voor het jaar 1958 te beperken tot 50.—. LISSE Raadsagenda. De gemeenteraad vergadert vrijdagavond te half 8. Agenda o.a.: verlenen van eervol ontslag aan de heer J. Both als loco gemeentesecretaris en aanwijzing van een ander als plaatsvervangend gemeentesecretaris; onbewoonbaar verklaring van het huis Stationsweg 37; verlenen van een jaarlijkse sub sidie t.b.v. de huisbroeitentoonstel- ling in de buurtschap „de Engel"; nieuwe regeling tot vergoeding van studiekosten; aanschaffing van leer- en hulpmiddelen, alsmede van licht- afsluitende gordijnen ten behoeve van de openbare lagere school; ver huring van de voormalige kleuter school. SASSENHEIM F.O.T.U.-onderzoek. Eind febr. begin maart zal de F.O.T.U. wederom een bevolkingsonderzoek te Sassen- heim verrichten. Het is gewenst, dat zoveel mogelijk inwoners hieraan deelnemen. Daarom heeft het plaat selijk comité voor t.b.c.-onderzoek zoveel mogelijk huisbezoeksters en bezoekers gezocht. Gisteravond waren al deze perso nen in het Bruine Paard bijeen om instructies te ontvangen en te luiste ren naar dr. De Ruyter de Wildt van het consultatiebureau te Leiden, die het een en ander vertelde over het bevolkingsonderzoek. Men vraagt zich wel eens af, aldus dr. De Ruyter, of bevolkingsonder zoek nog wel nodig is. Het blijkt maar al te waar te zijn. Neemt men •het district Leiden, dan moet men constateren, dat in 1957 een lichte stijging in het aantal actieve tubercu- losegevallen is waar te nemen. Wa ren in 1956 een 160 gevallen van actieve t.b.c. geconstateerd, in 1957 waren dit 200 gevallen. Ook als men geen klachten heeft, dient men zich te laten onderzoeken, want maar al te dikwijls blijkt, dat men lijdende is aan t.b.c. terwijl men geen klachten heeft. Vooral boven de leeftijd van 50 jaar is het zeer nood zakelijk, dat men zich laat onderzoe ken. Hier komen *J. veel chronische gevallen voor. Men controleert niet alleen op t.b.c., d^-'h ook op long kanker, terwijl men ook veel hart afwijkingen constateert. Kinderen beneden 4 jaar behoeven niet te komen. De heer Beye spoorde de mede werkers aan alles zo stipt mogelijk uit te voeren. Nadat de heer v. Rijn van de F.O.T.U. nog een aantal dia's had vertoond over het bevolkingsonder zoek e.a. werd de vergadering geslo ten. De huisbezoeksters en -bezoekers komen deze week by U aan. VOORSCHOTEN K.V.P.-forumavond Alle katho lieke inwoners van Voorschoten en in het bijzonder de leden van de standsorganisaties en Vrouwenbewe ging worden opgeroepen voor de K.V.P.-forumavond in het Cultureel Centrum op donderdagavond 23 ja nuari 1958 a.s. des avonds om 8 uur De K.R.O. zal deze forumavond ver zorgen. De uitzending via de radio zal plaats hebben vrijdagavond a.s. om 22.10 uur. In de pauze van de fo rumavond zal de afdeling een korte algemene ledenvergadering houden ter voorziening in enige bestuursva- catures. WARMOND Raadsagenda. De raad komt dinsdag 28 januari a.s. bijeen ter be handeling vah o.a. de navolgende agenda: beschikbaar stellen van een crediet t.b.v. de verbetering van het perceel Jan Steenlaan 34 en het ver huren na deze verbetering van dit perceel aan het Rijk t.b.v. de rijkspolitie te water; mededeling van b. en w. van het onderzoek, enkele percelen weiland in de Klinkenber gerpolder te kunnen omwerken tot bloembollengrond. Jubileum. Maandag 27 januari a.s. zal het 12lA jaar geleden zijn dat de heer J. van Tongeren in dienst trad bij de kapperszaak van de fir ma C. M. v. Stijn en Zn. alhier. De heer van Tongeren neemt ook in het organisatieleven een belangrijke plaats in. Hy is niet alleen voorzitter van de afdeling Leiden van de r.-k. kappersbediendenbond maar ook lid van het hoofdbestuur van de lande lijke bond „St. Cosmas" waar zijn kennis van zaken getuigende advie zen op hoge prijs worden gesteld. (Van onze t v.-medewerker) Operatie van een koe. Meermalen heeft men op de film een complete operatiekamer kunnen zien, maar dan met een schijn - operatie. Nu heeft de KRO-t. v. het gepresteerd, een complete operatie binnen de huiskamer te brengen. Dat dit geschiedde onder knappe regie van een jonge vrouw, Tineke Roef- fen, maakte het evenement voor ons des te interessanter. De kijker werd verplaatst binnen de muren van het faculteitsgebouw van de diergenees kunde aan de Utrechtse universiteit, waar een compleet college werd ge geven. Eerst heeft men laten zien op welke wijze een paard in de houding voor een operatie kan worden ge bracht; maar belangrijker was de heuse operatie van een koe. Tevoren was van het beest een röntgenfoto gemaakt, ook al weer onder het oog van de kijker thuis. Toen kwam vast te staan, dat het dier een voorraadje ijzeren artikelen 'n de lebmaag had zitten, hebben de operatoren het vastgebonden en de operatie uitge voerd. De camera's konden een en ander van zeer nabij volgen, zodat thuis niets verloren behoefde te gaan. Misschien zullen sommigen een en ander griezelig hebben gevonden, maar interessant was het in elk ge val voor iedereen. Het meeste sprak voor zich zelf en daarom vragen we ons af, of het commentaar van Dick de Vree niet te zeer op radio was af gestemd. Het visuele behoeft nu een maal minder toelichting dan het auditieve. Maar zoals gezegd: de uit zending als zodanig was boeiend en zeldzaam. „Vlieg 'ns Vlug". In het kinderprogramma van de KRO-televisie zal op woensdag 29 januari na de vertoning van de film „Levende Teddyberen" een nieuw vraag- en antwoordspel voor kinde ren geïntroduceerd worden, dat on der leiding staat van Adrie van Oor schot. Naar de titel „Vlieg 'ns Vlug" aangeeft zullen de jonge deelnemers vliegtuigjes naar een einddoel moe ten verplaatsen met een snelheid die afhankelijk is van de juiste beant. woording van vragen. Delft en Ceylon. Studenten van de Technische Ho geschool te Delft komen 30 januari in het KRO-t.v. programma voor de camera met een gevarieerd program, ma van een praatje, een liedje en muziek. Dit optreden houdt verband met het 12e lustrum van de studen tenvereniging „Sanctus Virgilius" te Delft. Mr. L. A. Hustinx geeft een met film geïllustreerd reisverhaal over Ceylon. In de „Televitrine" be handelt Maria van der Eist „Wol, praten en breien";,de epiloog wordt gesproken door aalmoezenier P. C. Groenendijk. Het Zwanenmeer. Het ballet „Het Zwanenmeer" op muziek van Tsjaikowski, maakt na tuurlijk deel uit van het répertoire van de balletgroep van het Bolshoi- theater te Moskou. Van een opvoe ring met de wereldberoemde balie- rina Galina Ulanova als de witte zwaan, hebben de Russen een film gemaakt, die maandag 27 januari in 1 de t. v.-uitzending van de VARA zal worden vertoond.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2