S)e Ccid6e6oii^<Mit Adenauer tegen Boelganins brievenschrijven] Wltr0"11"1™1 Fatale Adenauer brieven Geheime diplomatie geeft betere resultaten Canada nodigt top-conferentie uit Europa ligt grotendeels onder de sneeuw Monrovia verwacht prins Bernhard Premier Gaillard werd vader In Venezuela is het nog steeds onrustig De taait kon honderd en zeven kaarsjes niet dragen Waagt Fuchs niet teveel? Nog steeds sneeuwkansen WOENSDAG 22 JANUARI 1958 49ste JAARGANG N< KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPKNURAOH1 32 houdt niet van directeur: C M. v. HAMERS VEI D. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN lelefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd„ ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft de Russische premier Boelganin gisteren aangeraden niet meer zoveel brieven te schrijven. De grijze kanselier pleitte voor een terugkeer naar geheime diplomatieke be sprekingen. Op deze manier zou men de politieke vraagstukken scherper moeten omlijnen en op een topconferentie zou men dan kunnen trachten ze op te lossen. De 82-jarige Adenauer verklaarde dit in antwoord op de laatste twee brie ven van Boelganin. Zijn antwoord was in scherpe bewoordingen gesteld. „Ik wil hierbij de wens en de hoop uitspreken dat wij allen ons erop be raden deze openbare briefwisseling stop te zetten. Wij hebben de laatste paar jaar helaas ervaren dat op deze wijze geen vooruitgang kan worden geboekt", schreef Adenauer. Zijn antwoord is door de Westduitse ambassa deur in Moskou, Wilhelm Haas, aangeboden aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. Om zijn standpunt inzake de ge. heime diplomatie te onderstrepen, herinnerde de bondskanselier aan de Russisch-Duitse besprekingen, die in Moskou achter gesloten deuren wor den gevoerd en naar verluidt een gunstig verloop hebben. „Deze onderhandelingen lijken mij een overtuigend bewijs, dat onthou ding van publiciteit het succes be vordert. Wat de wereld nodig heeft, is meer dan tot nog toe is geschied het gebruik van de beproefde diplo matieke onderhandelingen", zegt Adenauer. Diplomatieke besprekingen zouden, „wellicht op een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken, ge leid kunnen worden tot op het punt, waar de regeringsleiders beslissingen moeten nemen". Adenauer keerde zich in zijn schrij ven opnieuw tegen het „onmogelijke" voorstel van de Russische premier de kwestie van de hereniging van Duits- Denemarken pleit voor onze landgenoten De Deense premier Hans C. Han sen heeft gisteren uiting gegeven aan de bezorgdheid van zijn regering over de Indonesische dwangmaatregelen tegen Nederlandse burgers. Hansen verklaarde dat zijn rege ring. in overleg met Zweden en Noor wegen hulp tracht te bieden door de Indonesische regering vriendelijk maar dringend om consideratie met en bescherming van de Nederlandse burgers te vragen. De premier, die tevens minister van Buitenlandse Zaken is, legde zijn verklaring af bij de opening van het debat in het Folketing, het Deense parlement, over de buitenlandse poli tiek. Gaan de ogen open men een vrij vlottende bevolking, zij komen en gaan en trekken van de ene hoofdstad naar de andere. Ge woonlijk wordt daar niet veel aan dacht aan gewijd, omdat men niet al tijd weet of er bepaalde politieke mo tieven aan ten grondslag liggen. Maar soms trekt zo'n mutatie wel de aan dacht en dat is bijv. het geval met de overplaatsing van de Amerikaanse ambassadeur te Djakarta, John 0 M. Allison. Hij is nog maar kort in Djakarta, nog nauwelijks een jaar, en er moet dus wel een bij zondere reden zijn om hem nu reeds over te plaatsen. Het vermoeden is, dat Allison naar de zin van Washington te veel mee gaande was met de Indonesische re gering; hij zou bijv. de Indonesische eis van overdracht van N.-Guinea meer positief willen steunen. Blijk baar voelt de Amerikaanse regering daar niets voor en is er in Amerika zelfs een stroming te bespeuren om de Indonesische methoden openlijk af te keuren. Zo is bijv. het besluit van Djakar ta om de territoriale wateren uit te breiden tot het hele zeegebied tussen de eilanden van de Archipel helemaal niet in goede aarde gevallen. Dat be let de Amerikaanse schepen om te varen waar zij willen. Als er Hollan ders in de knel raken, heeft de Ame rikaan daar geen pijn aan, maar als het zijn eigen business betreft, is hij gauw op zijn tenen getrapt. Boven dien ziet men Soekarno op zijn „rust- reis" allerlei dubieuze landen bezoe ken en schermt hij teveel met het ar gument, dat Indonesië altijd by de Sowj et-Unie terecht kan als Ameri ka maar steeds blijft „studeren" op de Indonesische aanvraag van wapenle veranties. Kortom de stemming in Amerika tegenover Djakarta wordt er voor de Indonesische aanspraken niet beter op. Het is nog te vroeg om te conclu deren, dat de Amerikanen het roer gaan omgooien, maar als zij wat meer gereserveerd worden ten opzichte van de bokkesprongen van Djakarta, zou ons dat niets verbazen. In Dja karta voelt men dat ook wel en daar om toont men zich teleurgesteld over het heengaan van Allison. Misschien gaat men zich daar ein delijk eens realiseren, dat er tenslotte ergens grenzen zijn en dat zelfs een souvereine staat zich niet alles kan permitteren. Er zijn nu eenmaal in ternationale spelregels, welke men niet ongestraft kan overtreden. land op te lossen door besprekingen tussen West- en Oost-Duitsland. Hij herinnerde aan de Russische belofte van 1955 de beslissing aan het Duitse volk zelf te laten door vrije verkie zingen. De bondskanselier acht Boelganins ontwapeningsvoorstellen teleurstel lend. Het instellen van een zone zon der kernwapens in Midden-Europa vindt Adenauer van minder groot be lang. Adenauer steunt de voorstellen die president Eisenhower in zijn ant woord op Boelganins brieven heeft gedaan. KOM NAAR CANADA Premier John Diefenbaker van Ca nada heeft Rusland laten weten, dat de leiders van Oost en West in Ca nada welkom zijn voor een eventuele top-conferentie. Dit was een van de punten van het antwoord van Diefen baker op de brief van 13 december van premier Boelganin. De „Metallwerk Friedrichshaven", die de „Luftschifbau Zeppelin GBMH" vervangt, is begonnen met de bouw van nieuwe Zeppelins. De eerste mo dellen, die op stapel staan, zijn klei ner dan de vooroorlogse Zeppelins. Zij hebben geen metalen omhulsel. De starheid van deze modellen wordt verzekerd door een evenwichtige ver deling van de gasdruk. De nieuwe Zeppelins worden 4S meter lang en krijgen een doorsnede van 13 meter. Zij bevatten 1400 kubieke meter wa terstof en kunnen een nuttige lading van een halve ton meevoeren. In vele delen van Europa ligt een dikke laag sneeuw. In Lotharingen strenge vorst ontvangen. In Londen viel de eerste sneeuw van deze winter. In andere delen van (Oost-Frankrijk) is een aantal dorpen Engeland ligt als veel sneeuw, waar van de buitenwereld afgesneden, j door het verkeer in sterke mate Eveneens zijn alle bergwegen tussen j wordt belemmerd. Z.-Slavië en Oostenrijk door sneeuw Londen lag gistermorgen al gebor- versperd. In Karinthië zijn verschei dene plaatsen geïsoleerd en het ge vaar van lawines neemt toe. Elders het werk om op het vliegveld start in Oostenrijk heerst echter een voor jaarsachtige temperatuur. Voorts zijn uit Scandinavië, Duits- Nederland in de belangstelling Prins Bernhard is dinsdagavond in Freetown (Sierra Leone) aangeko men, waar hij door duizenden men sen geestdriftig werd verwelkomd. De prins gaat vandaag door naar Liberia, waar hij een officieel bezoek van vier dagen zal brengen. De hoofdstad van Liberia, Mon rovia, is in een feestelijke stemming, in afwachting van het bezoek van de eerste koninklijke gast aan Liberia. De straten zijn met vlaggen versierd en kleurig verlicht. Vele inwoners van de stad hebben zich voor de ge legenheid nieuwe kleren aangeschaft. De Nederlandse zaakgelastigde, G. C. D. Hooft Graafland, die ambassa deur is geworden, heeft dinsdag zijn geloofsbrieven overhandigd in het regeringsgebouw, waar prins Bern hard zal verblijven. Het gehele Libe riaanse kabinet en autoriteiten heb ben de plechtigheid bijgewoond. Er stond een erewacht opgesteld en een muziekkapel speelde het Nederlandse en het Liberiaanse volkslied. gen onder het witte winterkleed en in alle vroegte moesten arbeiders aan en landingsbanen sneeuwvrij te ma ken. De vliegtuigen konden niet dan na vertraging vertrekken. Ook het treinverkeer van en naar Londen werd gestagneerd, voornamelijk door dat op vele plaatsen wissels bevroren waren. De scheepvaart lag vrijwel stil en de schepen in het Kanaal moesten zich wegens het slechte zicht geheel op de radarinstallaties verlaten. België kreeg evenals Nederland met hevige sneeuwval te kampen en het sneeuwruimen ondervond moei lijkheden, doordat de losse sneeuw door de plotseling intredende vorst tot harde klompen aaneenvroor. In Zwitserland en in het noorden van Italië is het voor de wintersport- beoefenaren binnenblijven geblazen. Hoewel de sneeuwvlakte wel tot een skitocht uitnodigt, blijven de mensen wegens de felle kou en de hevige, stormen maar liever in hun hotels. De laagste temperaturen werden uit de -Oostzeelanden gemeld. In Zwe den daalde de temperatuur tot meer dan tien graden onder nul en in Lap land werd zelfs 38 graden beneden het vriespunt gemeten. Berichten uit Spanje, Oostenrijk, Italië en andere landen maakten wel duidelijk, dat de winter deze keer vrijwel geen enkel stukje heeft verge ten. Ook in Amerika. In de Verenigde Staten zijn Kansas City en grote gebieden van Missouri door sneeuwstormen getroffen. In New York was het, na enkele zeer koude dagen, ongewoon warm voor de tijd van het jaar. Volgens onofficiële berichten heeft de hevige koude, die in Mexico heerst, tot dusverre aan 45 personen het leven gekost. In de bergen rondom de stad Mexi co ligt zoveel sneeuw, dat duizenden mensen zijn geïsoleerd. In een particuliere kliniek te Neuilly, een voorstad van Parijs, heeft me vrouw Dolores Gaillard, de echtgenote van de jonge Franse pr< lier Felix Gaillard, het leven schonken aan haar tweede kind, Isabelle. De foto toont het gelukkige echtpaar Gaillard met de jonge spruit. Staking en ongeregeldheden Uit de mededelingen van reizigers uit Venezuela was de laatste dagen reeds gebleken, dat de toestand daar nog altijd niet tot rust was gekomen. Thans wordt gemeld, dat gisteren te Caracas een algemene staking is uit gebroken, welke gepaard is gegaan met ernstige ongeregeldheden. I Twee uur na het begin van de sta- I king werd door alle radiostations een oproep van de politie uitgezonden, waarin de bevolking wordt meege deeld, dat de politie zonder waarschu wing zal schieten op ieder, die zich schuldig maakt aan beschadiging van eigendommen. Wegens ernstige ongeregeldheden, die zich dinsdag in Caracas hebben voorgedaan, heeft de Venezolaanse sneeuwbal Een 24-jarige Zwitser, Martial Etienne was maandag met zijn ver loofde aan het skiën nabij Porrentruy in de Jura, toen kinderen boven aan de skihellingen een grote sneeuw bal voortrolden. Op zeker ogenblik kwam de sneeuw bal aan de rand van een helling en rolde naar beneden. De bal werd gro ter en groter en had een doorsnede van twee-en-een-halve meter, toen hij Etienne trof en meesleurde. Redders spoedden zich de heuvel afhuis „Levensavond" te Medemblik, achter de sneeuwbal aan, maar toen in de Westerhaven aldaar gegleden en zij de skiër uit de sneeuw hadden op- verdronken. In de loop van de dag gegraven, bleek hij door verstikking heeft de politie het stoffelijk over- om het leven gekomen te zijn. schot geborgen. Tengevolge van de gladheid is gistermorgen de 70-jarige heer J. Bruin, bewoner van het bejaardente- De op twee na oudste inwoonster van ons land, mevr. Neeltje van Velzen, vierde dinsdag haar 107de verjaar dag. Zij wordt reeds tien jaar verpleegd in het gebouw van het Leger des Heils aan 't Kromhout te Dordrecht. Neeltje van Velzen kreeg namens Sociale Zaken een enorme taart aangeboden door de heer H. J. Boinius, kom mies Soc. Zaken. Het besluit van de leider der Britse Zuidpoolexpeditie, dr. Vivian Fuohs, om toch 1e beginnen aan het tweede deel van zijn voorgenomen tocht dwars over het hele Zuidpool- vasteland, wordt door velen met be zorgdheid bekeken. Men vraagt zich1 af of Fuchs niet te veel waagt nu het nog zo kort dag is en de afstand van de Pool tot de Ross-zee zo groot is. Verwacht wordt dat Fuchs het tweede deel vam zijn tocht van de Zuidpool naar Scottbasis aan de McMurdo Sound, een afstand van goed 2000 kilometer donderdag zal aanvangen. Fuichs heeft er gisteren nog eens de nadruk op gelegd, dat! hij zijn wetenschappelijke waarne- j mimgen zal blijven voortzetten. Het Deense blad „Berlingske Ti- den de" schrijft dinsdag, dat Dene- j marken dr. Fuchs en zijn expeditie- groep het gebruik van de ijsbrekers „Magga Dan" of „Thala Dan" heeft aangeboden voor het vervoer van de Scottbasis naar Engeland. Deze twee schepen zijn de enige die door het ijs kunnen breken, .vaarvoor Fuohs komt te staan na zijn reis van de Zuidpool naar de Scottbasis, aldus het blad. regering de staat van beleg en een avondklok voor het gehele land afge kondigd, aldus meldt de Venezolaan se radio. De politie en het leger heb ben te Caracas geschoten op een me nigte, die een betoging hield. Volgens een onbevestigd bericht zijn 20 personen gedood en 100 ge wond. De betogers zouden autobussen in brand gestoken hebben en ver scheidene winkeliers gedwongen heb ben hun zaken te sluiten. De regering van president Perez Jimenez zou nog op de steun van po litie en leger kunnen rekenen. Het is zeer moeilijk de toestand juist te beoordelen, daar er een zeer strenge censuur op alle persberichten uit Venezuela is ingesteld. Tengevolge van de ontwikkeling in Caracas zijn de KLM-diensten naar de Venezolaanse plaats Maiquetia dinsdagmiddag gestaakt. Volgens dinsdagavond in Washing ton ontvangen berichten uit betrouw bare bron zijn in Caracas duizend be togers gearresteerd. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is gezegd, dat nauw telefonisch contact wordt onderhou den met de Amerikaanse ambassade in de Venezolaanse hoofdstad. Dll nummer beslaat uit 8 pagina's (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD. Enkele sneeuwbuien afgewis seld door opklaringen. In het noorden van het land aanvanke lijk krachtige of harde, overigens meest matige wind uit westelijke richtingen. Vannacht overwe gend lichte vorst, morgen over dag temperaturen om het vries punt. Een langgerekt gebied van lage luchtdruk strekt zich van de Noorse kust over de Noordzee en het En gelse Kanaal tot de Golf van Bis- caye uit. In dit gebied, dat geheel ge vuld is met koude en onstabiele lucht, komen verscheidene kleine storingen voor, die over de Britse eilanden naar het zuiden bewegen om boven het Engelse Kanaal van koers te veranderen en dan in noord oostelijke richting over ons land te trekken. Overal op hun weg brengen deze storingen sneeuwval. In ons land viel de afgelopen 24 uur ook overal sneeuw. De dikste sneeuwlaag lag vanmorgen in het oosten en noordoosten van ons land, waar een sneeuwhoogte van 6—10 cm werd ge meld. Er kwam vannacht, omdat het bewolkt bleef, niet veel vorst voor. Leeuwarden meldde met 3 graden onder nul de laagste temperatuur. Het ziet er naar uit, dat ons land ook de komende 24 uur binnen het bereik van sneeuwstoringen zal blij ven, zodat in het weertype niet veel verandering te verwachten is. Waar opklaringen voorkomen, zal de tem peratuur in de komende nacht lager worden dan de voorafgaande nach ten. 23 Januari zon op 8.34; onder 17.10; maan op 9.35; onder 21.30. I Ioo~wale. standan 23 Jan. v.m 5.35; n.m. 5.45. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 2 C. STOCKHOLM geheel bew. 6 OSLO sneeuw 7 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 1 ABERDEEN sneeuwbui 2 LONDEN geheel bew. 4 AMSTERDAM sneeuw 1 BRUSSEL sneeuw 1 LUXEMBURG sneeuw 2 PARIJS licht bew. 1 BORDEAUX regenbui 3 GRENOBLE zwaar bew. 4 NICE onbew. 1 BERLIJN licht bew. 2 FRANKFORT geheel bew. 1 MüNCHEN onbew 10 ZüRICH onbew. 8 GENEVE geheel bew. 2 LOCARNO onbew. 7 WENEN onbew. 7 INNSBRUCK mist -20 ROME onbew. 1 AJACCIO onbew. 0 MALLORCA geheel bew. 5 Korreltje In ons mensen leeft een onlesbare begeerte naar zedelijke vervolmaking onzer medemensen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1