a Aetherklanken Op Haarlemse bloemenkeuring kwamen tulpen-minnaars aan hun trekken 'Rallye Monte-Carlo SCHAAKRUBRIEK ii II Üt 4 DINSDAG 21 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ANGSTIG AVONTUUR LIEP MET SISSER AF Het angstige avontuur met het radio-active kobalt, dat enige tijd ge leden uit het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden werd gesto len, heeft gisteren een weinig opwin dend einde gevonden voor de Haagse politierechter. De dader, een Leidse bankwerker, werd veroordeeld tot 25.boete en 4 maanden voorwaar, delijke gevangenisstraf. De politie rechter vond blijkbaar, dat de bank werker al angst genoeg had uitge staan, toen hij vernam, dat het ge stolen goedje levensgevaarlijk was. De bankwerker vertelde de loden pot met zijn gevaarlijke inhoud uit het Kamerlingh Onneslaboratorium te 'hebben gestolen zonder enige arg waan. Als gewoon oud lood had hij de pot ook van de hand gedaan aan een opkoper en pas nadat de kranten vol stonden over het grote gevaar, dat de dief liep als hij zich niet medisch liet onderzoeken, had hij zich bij de politie gemeld. Intussen was de pot al opgespoord bij de op koper. Niemand schijnt van de ge vaarlijke stof nadelige gevolgen te hebben ondervonden. TOEN DE WIJN WAS IN DE MAN Op tweede Pinksterdag 1957, had een 23-jarige los-werkman te Wou- brugge zioh in een café te goed ge daan aan wijn. Het smaakte hem zo goed dat hij er nog twee flessen bij bestelde. Vervolgens had hij zich op de fiets naar huis begeven. Hij had het bijna gered, maar vlak voor zijn huis was hij van de fiets gevallen en nu moest hij voor de Haagse politierechter verschijnen wegens fietsen onder drankinvloed. De verdachte beriep zich op zijn slechte financiële toestand en ver zocht een kleine boete. „Wij voelen de neiging soms om de mensen zo lang deze nog drank kunnen betalen TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00—17.40 Voor de kin deren. NCRV: 20.00 Jane Eyre, TV- spel. 22.30 Dagsluiting. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Gram. 11.00 Gevar.progr. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.me- ded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Viool en piano: 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Lichte muz. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen overzee: Cl. Belloni: Nieuw-Guinea kroniek. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Is een heid in verscheidenheid te duur be taald?, toespr. 19.25 VARA-Varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Zo waren de twintiger jaren. 22.30 Hammandtrio. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Soc.nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord v. d. dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.40 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Uw naaste, hoorsp. 12.00 Gram. 12.10 Mu- setteork. en soliste. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Mil. Kapel, accord, ork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Spectrum v. h. Chris telijk Organisatie- en Verenigingsle ven. 18.30 Kerkkoor. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr.ork. en solist. 21.35 Bijbel en kunst, caus. en voordr. 22.20 Geestelijke liederen. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. ook een flinke boete te geven", zei de politierechter. De officier van justitie wilde echter wel enigzins rekening met dé, omstandigheden houden en hij vroeg ƒ15.boete of drie dagen en een week voorwaardelijk gevan genisstraf met twee jaar proeftijd. Overeenkomstig deze eis werd ver dachte veroordeeld. SLAAN, SCHOPPEN EN SPUWEN „Slaan, schoppen en spuwen" was de Oegstgeestse gehuwde vrouw voor de Haagse politierechter tenlaste ge legd. Het slachtoffer was een Leidse schooischoonmaakster geweest. De dochter van verdachte had bij het slachtoffer gewerkt om de open bare lagere school te Oegstgeest schoon te houden, maar zij was ont slagen. Verdachte was er toen heen getogen om haar beklag over dit ont slag te doen. Verdachte erkende ge slagen enz. te hebben maar zijzelf zou eerst geslagen zijn. De getuige ontkende dit. „Een onverkwikkelijke geschiede nis", vond de officier van justitie en hij vorderde 25.boete en een week voorwaardelijke gevangenis straf. Het vonnis luidde: 25.boete of vijf dagen en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. De daders van de roofoverval, die op 24 november van het vorig jaar werd gepleegd op een bejaarde heer in Sprundel, zijn door de Rijkspoli tie aldaar gearresteerd. De drie man nen, die de oude heer in diens wo ning van 400 gulden beroofden, zijn een inwoner van Breda, iemand uit St. Willibrord en een oud-lid van het Vreemdelingen Legioen, afkomstig uit Leur. En dit was een keuring, waarop de tulpenliefhebbers volop aan him trek kondien komen. Vele soorten werden in prima kwaliteit geëxpo seerd. De narcissen waren maar matig vertegenwoordigd en met de hyacinten liep het helemaal niet storm. Het was voor het overige wel pri ma kwaliteit hyacinten, die de fa. M. Veldhuizen van Zanten N.V., Lisse, naar voren bracht. Zowel de prachtig gekleurde en goed gebouw de blauwe Perfection als de rose Signor en Eros waren prima. Bij de narcissen zagen we om te beginnen een goed gestoken vaas met Golden Harvest uit Warnaars selectiepartij. Bijzonder best, met grote, wel gevormde bloemen. Een mooi groepje narcissen bracht ook de fa. G. B. de Vroom en Zn, Sas- senheim, naar voren. Vooral Mary Housley, helder wit dekblad en plat liggende zuiver oranje kroon, trok sterk de aandacht. Daarnaast: de be kende gele trompet Dutch Master en de k. kr. Prinses Beatrix, wit bloemdek met feloranje kroontje. W. Dobbe, Bennebroek, bracht op nieuw de k. kr. Bella voor het voet licht De gele trompet Artois van J. Gerritsen Zn, Voorschoten, kan wel wat forser, dunkt ons. Tot slot van de naroissen: de witte trompet Mount Hood van G. Enthoven, Nieuw Vennep. En dan nu: de tulpen. J. W. van Reisen, Voorhout, etaleerde de par- kietvorm uit Krelage's Triumph. Een sport, die goed parkiet is en nu redelijk stevig ter been stond. Veel belangstelling bestond voor de dub bele gele Caliph of Bagdad van J. Groot, Westerblokker. Men liet hem zien op de pot, in de kist dik ge plant (10x6) en deze dubbele gele tulp boette hierdoor niets van zijn kwaliteiten in. Het kruid blijft n.l. als een kokkoer omhoog zitten, zo doende blijft er voldoende ruimte. Deze tulp heeft kennelijk bloed van Couronne d'Or in de aderen. Als de bloem wat rijper wordt krijgt hij ook een flauw rode tekening. We za gen deze tulp ook in prima conditie van C. P. Alkemade, Noordwijk, die tevens de dubbele rode Carlton ten tonele voerde. In het groepje van de fa. Groot, die we zo net noemden, za gen we verder de dubbele gele Thunderbolt, die weinig voor Caliph of Bagdad behoeft onder te doen. De enkele gele Golden Trophy is een aanwinst, die we niet zo kunnen bewonderen. De vorm van de bloem is te „geknepen", al zou men hier dJirect aan kunnen toevoegen, dat Prins van Oostenrijk aan dezelfde kwaal lijdt en niettemin al tiental len jaren een vooraanstaande tulp in het sortiment is. De rode, geel- gerande sport uit Piquant van P. K. Mantel, Bovenkarspel, trok ook nü weer de aandacht. Een verloping waarvoor veel belangstelling schijnt te bestaan. Geen wonder: Piquant heeft vele goedv eigenschappen en deze sport naar alle waarschijnlijk heid dus ook. Opmerkelijk was ook de verloping uit Orange Wonder, die Jac. Tol, St Pancras, naar voren bracht. Deze is zachter oranje dan de moedersoort en heeft een helder afstekende goudgele rand. Een tulp die er wel zal komen. Dezelfde fir ma bracht weer beste Koranga, de fraaie rode Trance, de idem Enter prise en de crooussen Violet Queen, Violet -Vanguard en de chrys. Sa- turnus. Qua kleur is de fonkelend rode International van G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim, bijzon der mooi. De bloem naar onze smaak te klein van stuk. Qua kleur is ook de rose Rosario van P. Nijs- sen Zn., Santpoort, moeilijk te slaan. Laten we eerlijk zijn: in het zuiver rose is er nog maar heel weinig goeds, ook wat de kleur be treft. Nu is dit er een, die met kop en schouders boven de rest van de concurrentie uitsteekt wat de tint aangaat en ook een goed gevormde bloem heeft en beste stand van het kruid, maar jammer genoeg waren enkele binnenste bloemblaadjes ge kraakt. Een verschijnsel, dat, naar we hopen, later in de tijd niet zal op treden. Van Hoek Vos, 's-Gra- venhage, noteerden we een aardige vrolijk oranje zaailing onder de naam Grace Kelly. We zien deze aanwinst graag nog eens terug. De gele zaailing van deze firma zag er ook niet onverdienstelijk uit Ver moedelijk is bij kruising Gold Har vest gebruikt, als we 't goed heb ben gezien. G. Enthoven, Nieuw Vennep, bracht o.m. de best gevorm de diep-rode Prominence naar vo ren met de rode darwin Achilles en de randfculp Paris, rood met gele rand. Een aardige tulp die nog veel beter zou „lopen", wanneer de bloem wat groter was. D. v. Bugge- nun, Hillegom, toonde een vrij nieu- tulp met een fraaie lichtrode kleur: Wim van Est. Op het Rijns- burgse Flora, waar deze tulp ook wordt geveild, zat deze Wim van Est in de gele trui wat de opbrengst betreft Hij brach' maandag 1.35 per bos op en dat kon bijna geen enkele andere rode tulp halen. P. Geerlings. Noordwijkerhout, expo seerde de gele Belloraa, die stellig beter kan en ook de donkere Abra van H. W. van Saase, De Zilk en C. A. Verdegaal, Hillegom, hebben we wel eens forser gezien. Naast de dubbele rode Scarlet Cardinal van G. Vreeburg, Lisse, zagen we de interessante parkietvorm uit deze variëteit, die naar voren werd ge bracht door P. A. Dam en Voorhout. Een machtig mooi tulpje. Daarnaast stond de parkiet uit Plu- d'Oro: de grillig gevormde Henrick Ibsen. De kwaliteit was vrij licht. Inzender: J. Söhoorl, Lisse. HANDBAL „H.V.S." VERSLOEG „VAN NISPEN" MET 7—0 In de veilinghallen te Lisse is een zaalhandbal toernooi begonnen, ver deeld over vier weken. Hieraan neemt „HVS" deel met een senioren en junioren zeventaL HVS I is ingedeeld in poule I met Ado, Foreholte, MSV en v. Nispen. De wedstrijd van verschenen zondag HVSv. Nispen is in een over winning geëindigd voor HVS met 70. De gehele wedstrijd was HVS sterk in de meerderheid en in de eerste 10 mi nuten voerde het de stand op tot 40. In het tweede gedeelte maakten de da mes van Stompwyk er nog 3 bij. Wat de dames uit de Zilk ook probeerden, ze konden de eer niet redden. A.s. zondag speelt HVS twee wed strijden, de eerste om 1.20 uur tegen MSV uit NoordwUk (dat nog geen winst punten heeft) en om 2.20 uur tegen Fo reholte (dat vier punten heeft), maar als de Stompwijker dames zo'n wedstrijd spelen als verschenen zondag zal er ook wel winst in zitten. De junioren speelden tegen Concordia uit Hillegom. Ze verloren deze wed strijd met 41. Door het zeer slecht schieten van de voorhoede, konden ze niet veel inbrengen en zodoende kon Concordia de twee puntjes incasseren Voor zondag is de wedstrijd vastge steld tegen MSV jun. om 1 uur. AUTOMOBILISME FANGIO ZAL ZIJN WERELDTITEL NIET VERDEDIGEN De Argentijnse coureur Juan Manuel Fangio heeft verklaard, dat hij zijn we reldtitel dit jaar niet zal verdedigen. Deze verklaring heeft na afloop van de Grote Prijs van Argentinië, welke door de Brit Stirling Moss werd gewonnen, in het blad „Clarin" gestaan. TAFELTENNIS Route van de de div. startplaatsen uit "aar Monte-Carlo tnmiD Gezamenlijke route (^Startplaats Het ziet er naar uit, dat de wens Jacques Taffe, een der organisatoren van Monte Carlo, in vervulling zal gaan. De wegen van de acht startplaatsen naar Monaco zijn voor het meerendeel glad, of door de sneeuw hier en daar moeilijk berijdbaar. De weerberichten voor vandaag meld den over het algemeen: sneeuw, hagel, mist en temperaturen om het vriespunt. Een official van de Britse automobiel club deelde mede, dat de deelnemers, die in Glasgow starten op het grootste ge deelte van hun weg naar Dover, waar ze zich inschepen naar Boulogne, sneeuw en ijs zouden vinden. Ook de vooruitzichten in Oslo zijn niet al te best De temperaturen liggen daar onder het nulpunt en er werd ge waarschuwd voor gladde wegen langs de Zweedse grens en in het noorden van Duitsland. Uit München wordt gemeld, dat de meeste wegen in het Duitse gedeelte van de route bedekt zijn met sneeuw en ijs. De sneeuw ligt op sommige plaatsen 15 BONZO Iedere hond heeft vlees nodig. Geef hem dus Bonzo. 70 cent per pak. LAWNTENNIS HET DAVIS CUP-TOERNOOI Nederland loot niet gelukkig Te Melbourne is de loting geschied voor de eerste ronde van de Europese en Aziatische zones van het Daviscup- toernooi 1958. Nederland zal in de eerste ronde van de Europese zone Duitsland ontmoeten en dit zal voor onze landge noten een uitwedstrijd worden. De win naar van deze wedstrijd zal in de twee de ronde thuis tegen België uitkomen. Voor Nederland is de loting niet be paald gunstig geweest. De Duitse spe lers Scholl, Huber, Buchholz, Hermann er- Feldbausch, die voor een plaats in het Davis cupteam in aanmerking ko men, zijn ongetwijfeld sterker dan onze landgenoten. Eind augustus van het vo rig jaar heeft een Duitse gemengde ploeg overigens niet de sterkste de onze Van de acht partijen in het heren enkelspel wonnen de Nederlan ders er slechts twee: van Dalsum en Dehnert moesten o.a. tegen Feldbausch, de sterkste van de gemengde Duitse ploeg, het onderspit delven. Buchholz, Hermann, Huber en Scholl waren niet van de partij. Bovendien is in de komende ontmoe ting met Duitsland het terreinvoordeel aan de kant van de tegenstanders. Doch mocht het geluk de Nederlan ders toelachen, dan zou België, dat het vorig jaar winnaar van de Europese zone werd, in de tweede ronde een groot en waarschijnlijk onoverkomenlijk strui kelblok vormen. Al met al staan onze papieren voor deze Davis cupcompetitie niet bijster, hoog. Ph. Grimbergen Junioren-kampioen '58 In de zaal aan de Potgieterlaan werd weer de traditionele tienkamp van Do- cos gehouden. Hieraan namen de 10 sterkste spelers van de vereniging deel. G. Bakker toonde zich evenals verleden jaar onbetwist de sterkste. Zonder een game te verliezen, versloeg hij al zijn tegenstanders. W Steenbergen, die als no 2 eindigde was de enige, die Bak ker nog enige behoorlijke tegenstand bood. De andere spelers eindigden als volgt: 3 en 4. A Grimbergen en B. Goo- sen, ieder 6 punten; 5. C. Kreffer 5 pnt 6. Th v. d. Berg 4 pnt.; 7. en 8. N. v. Cassel en P. v. d. Raadt 3 pnt.; 9. Th. Opdam 1 pnt; 10. J. Ham 0 pnt. Bij de junioren waren 2 kanshebbers: Th. Grimbergen en Jacq v. Veen, die elkaar in de finale ontmoetten, welke door Grimbergen werd gewonnen. Verdere eindstand: 3. en 4. J. Vree burg en M. Henslng 6 pnt.r 5. P. Bras- ker 5 pnt.; 6. 7. n 8. Vinxesteijn, Bis schop en Vermeulen, ieder 3 pnt.; 9. Fr. Diergaarden 2 pnt.; 10. W. Boon 0 pnt T.T.C. Avanti (Hazerswoude). De dames verloren met 82 van Smash I in Den Haag. De dames J. de Groot en L. Kouwenhoven, wonnen elk 1 maal, het dubbel was voor Smash. De heren van Avanti wonnen met 7—3 van RTC III. J. de Boer en H. Ver degaal wonnen elk 3 maal, het dubbel as ook voor Avanti. De naar de 2e klasse gepromoveerde junioren begonnen na een spannende wedstrijd met een 64 nedrlaag tegen Steeds Vooruit II, de nieuwe competitie. A J. v. d. Poel won 2 maal. P. Brug man en J. Rietveld elk 1 maal, Steeds Vooruit won het dubbel. Programma: Dames dinsdag Avanti I—AVA I thuis. Junioren zaterdag Spar kler IAvanti I in Roelofarendsveen. BRIDGE LEIDSE BRIDGE-CLUB „D.D.S Paren-competitie Van de totaal 2 x 13 ronden zijn er nu 12 gespeeld, en de stand luidt (bij een gemiddelde van 240 m.p.) in de groep: Zwart: 1. Verboog—Vellenga 269^ m.p.; 2. Parmentiervan der Voort 252; 3/4. Brouwer Plouvier jr en van der MeerScholvinck, beiden 251; 5. Hr en mevr. Kuilman 2446. Hr en mevr. Krul 237J/£; 7/8. Hr en mevr. Eichhorn en Hr en mevr. De la Court, beiden 237; 9. Hr en mevr. Lancel 234U; 10. Van Berge HenegouwenRijnbende 23VA; H. mevr. ReekersD. Reekers 2281/?; 12. Dames Visservan der Meer !6; 13. Dames Seisvan Alphen 220. Groen: 1. mevr. van Zijpvan Noort 291U; 2. mevr. RijnbendeLautenbach "V/,; 3. mevr. Beeker—Baggen 257'/? Hr en mevr. Brouwer jr 253'/£; van Heusden 240; 7. Dames Ver- straatenNagel 233 8. van Leeuwen Eyndhoven 2329. Dames van Berge HenegouwenH. Landzaat 227; 10. Da mes GuldemondAalbersberg 2251^; 11. Dames Brouwer—Verboog 222l/(; 12. Dames Den HolderSchneiders 221'/; 13 Dames Van Rooyenv. d. Valk 207H- BRIDGECLUB SANS ATOUT De uitslagen der viertallencompetitie en de standen zijn: Zwart: team Tielkemeijer wint van team Visser met 12 m.p.; team Eling wint van team Winterkamp met 32 m.p.; team Kukler wint van team Brakel met 10 m.p. Rood-Groen: team Bernard wint van team AI ting met 66 m.p.; team Jonkers wint van team Stikvoort met 23 m.p.; team de Haas sr wint van team Nlehot met 9 m.p.; team Huijs wint van team v. d. Zeeuw met 41 m.p. Stand Zwart: 1. team Eling 12 p.; 2. team Tielkemeijer 9 p.; 3. team Brakel 8 p.; 4. team Vissers 5 p.; 5. team Ku kler 4 p.; 6. team Winterkamp 2 p. Stand Rood-Groen: 1. team Bernard 14 p.; 2. team Huijs 9 p.: 3. team v. d. Zeeuw 9 p.; 4. team Jonkers 8 p.; 5. team de Haas sr 8 p.; 6. team Stikvoort 6 p.; 7. team Altink 2 p.; 8. team Nie- hot 0 p. De volgende stelling zou best hebben kunnen voorkomen tijdens de zaterdag j.l. gehouden wedstrijd om het snel schaak-kampioenschap van de L.S.B. Ook bij deze wedstrijd kwam het her haaldelijk voor, dat een der spelers vrij wel al zijn materiaal was kwijt geraakt en toch rustig(l) doorspeelde omdat nu eenmaal „de klok" de beslissende factor is bij het snelschaak. Het snelschaak heeft belangrijke voordelen: een hele wedstrijd van bijv. 7 ronden (groepen van 8) is beslist in 7 x 20 minuten. Af gebroken partyen komen niet voor. Enmen wordt gedwongen zeer snel te beslissen, snel te combineren; het ontwikkelt het schaakgevoel. En nu naar deze stelling: i t f H i i VA b m •m V/A ff •5) i "h i i i m «ti 1 i BCD H Wit is vrijwel beroofd van al zijn pionnen, de witte dame en een toren zijn gevallen in de voorafgaande strijd. En toch lukt het wit een gelijk spel al te dwingen. Zoiets zal bezwaarlijk in een snelschaakwedstrijd tot stand kun nen worden gebracht. Maar de moge lijkheid is er. De geest zegeviert over de materie! Aangezien de zwarte zetten alle ge dwongen zijn, is 't niet nodig ze te ver melden. Het gaat zo: 1. Ph4—f5t, 2. Pg4— dwongen zijn is 't niet nodig ze te ver- e5t, 3. Pf5e7t, 4. Pe5—d7t, 5. Pel— c8t, 6. Pd7b8t, 7. Pc8—a7t, 8. Pb&— a6t, 9. Pa7b5t, 10. Pa6—b4t, 11. Pb5— c3t (zwart moet nu Kf2 spelen, want op Kei volgt 12. Pd3 mat). 12. Pb4—d3t, 13. Pc3e4t, 14. Pd3—e5t, 15. Pe4—g3t. 16. Pe5g4t op Kg6 herhaalt wit weer met Pg4e5 enz. en op Ke7 volgt 17. Pg3f5t en de koning gaat weer het hele bord over. Ook de tweede stelling kon uit een snelschaakpartij zijn voortgekomen. Weliswaar is de materiaalverhouding niet zo ernstig verstoord, maar zwart dreigt met een paardzet mat te zetten. Toch lukt het wit nog om remise te houden. S i i I II >m pm SI IMH'i BCD F ti 1. g7—g8D+, Kh7xg8 (op Kh7—h6; 2. Dg8h8t, Kg5; 3. De5t enz). 2. Te6x g6T, Tglxg6; 3. Pb3alt, K onverschil lig; 4. b2b3, en wit is pat. De Oplos-wedstrijd van 31 dec. 1957 De juiste oplossingen waren: I. 1. De8 mat. II. 1. Da6, Tb8; 2. Pd4, Dc8; 3. Pb5, Tb7; 4. Pc3, Db8; 5. Pd5, Dc8; 6. a3, Db8; 7. Pe7, Dc8; 8. Pxc3 enz. III. 1. Dg8t, Kxg8; 2. Pc7t. Kh8; 3. Pf7t, TXf7; 4. Txc8, Tf8; 5. Txf8 mat. IV. 1. Pb6, Kal; 2. Pd5, Ka2; 3. Pb4v, Kal; 4. Kcl, b5; 5. Kc2, a2; 6. Pd3, b4; 7 Pel, b3T; 8. Pb3 mat. Met andere zetten voor zwart gaat het iets vlugger. Men moet natuurlijk de beste zetten in aanmerking nemen. Goede oplossingen van: J. H. van Dijk, Zoetcrwoude; Th. P. v. d. Berg, Noord- wijk; Th. van Niekerk, Leiden; Pr. dr O. Janssen, O.F.M., Venray; P. C. Scha- kenbos, Warmond; P. J. Preenen. Lei den; E. M. J. van der Valk, Zoeterwou- de; A. Kohlbeck, Leiden. Na loting werd Th. P. v. d. Berg prijs winnaar. Qe&taCen goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 18) HOOFDSTUK VI Sherry had nog nooit in haar le ven een slapeloze nacht gehad en zo kwam het dat zij niet wist, wat zij met deze nacht moest aanvangen. Ze kleedde zioh uit, maar bleef toen een hele poos in een gemakke lijke stoel zitten, bang om het licht uit te draaien en naar bed te gaan. Tenslotte dwong ze zich te gaan liggen, baar ogen te sluiten en haar gedachten stop te zetten. Maar haar gedachten lieten zich niet stop zet ten. Allerlei beelden dansten door baar hoofd. Ze kon geen vast punt vinden. Ze draaide het licht aan en probeerde te lezen, maar de zin van de woorden drong niet tot haar door. Zij stapelde de kussens achter haar rug op, ging zitten en spande zich in, haar gedachten op één punt te be palen. Zij kwam tot de silotsom dat zij bang was. Zij was bang omdat het haar ineens inviel, dat ze iets gedaan had, dat haar wel eens in moeilijk heden kon brengen. Ze was een ka mer binnengewandeld, had het lijk van een meisje aangetroffen en was weggegaan. Meer niet. Een vaag en angstig besef drong tot haar door, dat ze iets gedaan had, dat niet in de haak was. Ze had de politie moe ten waarschuwen. Maar ze had de politie niet ge waarschuwd. Wanneer Sherry iets deed of achterwege liet, dan had zij daarvoor gewoonlijk haar eigen, wel omschreven redenen. Nu moest ze zelf zoeken naar de reden waarom ze Elsie Wihipples kamer zo vlug verlaten had. En na enig nadenken kwam zij tot de conclusie, dat het doodeenvoudig was omdat zij voor niemand weten wilde dat ze bij El sie Whipple was geweest. Zij wen ste besüist niet dat iemand en zeker niet iemand, die zich voor het feit interesseerde enig verband tussen haar en Elsie zou leggen. In elk geval stelde het haar gerust vaste grond onder de voeten te heb ben. Over haar verzuim de politie in kennis te stellen piekerde ze niet. Tenslotte viel ze in een onrustige slaap en tegen de ochtend werd ze wakker met het gevoel, dat er iets haperde en dat het waarschijnlijk aan haar gezicht te zien zou zijn. Onverwachts rinkelde de telefoon en Sherry wierp een peignoir over haar schouders en nam de hoorn op. „Met juffrouw Madigan?" zei een eigenaardige hese vrouwenstem. „Daar spreekt u mee". „Uw familie zou het niet prettig vinden", zei de stem. „Wat zou mijn faimilie niet pret tig vinden?" vroeg Sherry. „En wie zegt dat?" „Uw foto misschien in de krant", antwoordde de stem. „En niet zo'n vleiende foto. En dan de vragen". „Wat voor vragen?" „Wel jongedame, bijvoorbeeld waarom u gisteravond zo 'haastig een huis verliet, waar een meisje dood lag. En waarom u de politie niet gewaarschuwd hebt, toen u haar gevonden had. Een tikje pijnlek". „Wie bent u?" vroeg Sherry. „Wat doet een naaim er nu toe", zei d'e stem. „Was u bevriend met Elsie Whipple? Of wat dan? Als u gewoon voor een bezoek kwam, waarom gilde u dan niet, toen u haar vond? Of kwam u misschien niet bepaald met vriendschappelijke bedoelingen?" „Ala u zo verschrikkelijk knap bent en zo ontzettend veel weet", zei Sherry „waarom gaat u dan niet, naar de politie? Ik bedoel: waarom moet ik dat allemaal aanhoren?" „Ik dacht dat u het wel aardig zou vinden. U hebt zo'n aardig klein neusje. Zorg dat het niet beschadigd wordt. Adieu. Het was me een waar genoegen." De telefoon aan het andere eind klikte. Ze ging langzaam zitten, liet de hoorn zakken en staarde er naar. Er liep een rilling over haar lichaam Het was een buitengewone stem geweest en wat de stem gezegd had was niet bepaald geschikt om haar toch al gespannen zenuwen te kal meren. Niet dat ze nu direct bang was, maar ze voelde zich niet op haar gemak. Het was ontstellend te weten, dat zij gezien was en door iemand die zich de moeite getroost te haar daarover 's morgens vroeg op te bellen. Het betekende dat iemand van nu af een onwelwillend oogje op haar zou houden. En boven dien prikkelde het haar nieuwsgie righeid. Zij kleedde zich met even veel zorg als anders en zag er kittig en lief uit toen ze naar beneden ging om in het kleine restaurant te ont bijten. Haar uiterlijk deed in geen enkel opzicht vermoeden, dat zei iets tragisch had meegemaakt en bo vendien iets dat op zijn minst ge nomen zonderling en waarschijn lijk onheilspellend was. Sherry Ma digan had altijd iets veerkrachtigs over zich, alsof ze ieder ogenblik bereid was zich met volle overgave in het eerste het beste avontuur te storten. Na het ontbijt wandelde zij Madi son Avenue over en bleef weer even voor de etalage vain Maison Ver sailles staan kijken. De winkel was nog niet open. Ze las ook het bord van de firma Mixis en Clem. Daarna trippelde zij verder in de richting van ^rothero. Zo op het oog leek het, alsof zij alleen maar aandacht had voor de heerlijke ochtend, maar in werkelijkheid was ze diep in gedachten. Ze vroeg zich af wat ze doen moest. „Ik ben beslist op een punt aan geland" zei ze tot zichzelf, „-waarop een meisje geen stap verder moet gaan, zonder eerst de weg te ver kennen." Maar ze kon niet besluiten met wie ze zou praten. Ongetwijfeld zou een verstandig meisje regelrecht naar Pat Evans gegaan zijn, omdat hij nu eenmaal ervaring had in zulke zaken Maar zij durfde het niet goed aan. Het kon wel eens ver keerd uitpakken. Ze kon mijnheer Newsome in vertrouwen nemen, doch daartegen waren bezwaren. Er was slechts één persoon, die haar vertrouwen waardig was, die zou luisteren, verstandig raad geven en haar mond niet voorbij praten. Dat was mevrouw Swain, haar vriendin van de paskamers. Zij was een soort detective en haar overleden man was detective bij de politie geweest. Er was nog tijd om even op de af deling Dameskleding aaji te gaan en dus onderbrak Sherry haar tocht met de lift naar boven en stapte bij mevrouw Swain af die toebereidse len aan het treffen was voor haar dagtaak. „Je ziet er uit als de dageraad" zei mevrouw Swain. „Uw man was bij de politie" zei Sherry. „En een prima kracht was Aloy- sius Swain" zei de dame. „Als hij nog leefde was hij nu op z'n minst commissaris." „Kijk, het gaat hierom" zei Sher ry. „Wat zou hij gedaan hebben als iemand een ander vond?" „Wat voor een ander?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7