w0> AS P R 0 Gemeenten kunnen tegen 4 procent lenen Voor bouw van arbeiderswoningen Zandbak gekapseisd Schipper vermist Dodelijk ongeluk te Tegelen Repatrianten ondergebracht in legerplaats Budel Hotel voor repatrianten Verkoudheid, kee/pi/n, De juiste afmetingen besmetting te Putten Levendige handel in voorkeursrecht spaarbrieven van de radio-actieve nog niet te bepalen Snoeplustige jongetjes lieten spoor achter Ernstig auto-ongeluk op de Haagse weg bij Amsterdam visie op televisie DINSDAG 21 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA ft Voorschotten financiële sanering De minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft richtlijnen doen toekomen aan de gemeentebe sturen over de voorgenomen ver strekking van bouw- en grondvoor- schotten voor woningwetwoningen. Onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten-Generaal zullen de voorschotten, waarvoor op de ont- werp-begroting voor 1958 van het de partement van Volkshuisvesting en bouwnijverheid een bedrag van ƒ540 miljoen is uitgetrokken, tegen een rentevoet van 4 pet. ter beschikking van gemeenten en woningbouwcorpo raties worden gesteld. Met deze ren te, welke niet onaanzienlijk onder de huidige marktrente ligt, beoogt de regering de te bouwen woningwetwo ningen binnen het bereik te houden van diegene, waarvoor zij in begin sel zijn bestemd. In verband hierme de zal worden bepaald, dat tenminste 80 pet. van die woningen betrokken moet worden door gezinnen met een inkomen, dat niet groter is dan dat van een geschoolde arbeider. De voorschotten zullen bij voor rang beschikbaar worden gesteld voor de bouw van normale en eenvoudige arbeiderswoningen. De grondvoor- schotten zullen in 75 en de bouw- voorschotten in 50 jaar moeten wor den afgelost. De grond- en bouwvoorschotten zullen de totale stichtingskosten der woningen omvatten, voorzover deze althans door de minister worden aan vaard. Indien de bouw van wonin gen bij voorbeeld gepaard gaat met de bouw van garages, dagwinkels en dergelijke ruimten, zullen voor de bouw van deze ruimten geen voor schotten worden verleend, evenmin als voor de aanleg van centrale ver warmingsinstallaties en dergelijke bijzondere voorzieningen. In gevallen waarin de garages, dagwinkels e.d. worden ondergebracht in de onder bouw van blokken meergezinshuizen, zullen in de voorschotregeling de kos- Op de splitsing van Oude Maas en Mallegat, vlak voor Dordrecht, heeft gisteravond even na zes uur de 900 ton metende Belgische tankboot „Antwerpen", die de Dordtse Kil in wilde varen, de zandbak „Volhar ding 1" die van de Kil de Oude Maas opvoer, aangevaren. Het gevolg hier van was, dat de zandbak kapseisde. De op de voorplecht staande 35-jarige dekknecht J. van de Waal zonder vaste woonplaats, zag het ongeluk aankomen en sprong overboord. Hij kon door personeel van een te hulp geschoten sleepboot g.ered worden. De schipper van de zandbak, de 46-jarige M. V. Verseveld uit Wil lemstad, heeft men na het ongeluk niet meer gezien. Men achtte de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij, op het moment waarop de bak kapseisde, overboord geslagen is en verdronken. De zandbak kwam van de op het Hollandsoh Diep liggende zandtzuiger „Ahoi", waar hij zand had ingeno men. De bak, die een laadvermogen heeft van 500 ton, werd gesleept door de sleepboot „Toni". Net op de split sing kwam door tot dusver onbe kende oorzaak het tankschip „Ant werpen" met de bak in aanvaring. Dit vaartuig sloeg vrijwel onmid dellijk om en dreef zo midden in het vaarwater naar de bruggen tussen Dordrecht en Zwijndrecht Twee sleepboten wisten het gevaarte op sleeptouw te nemen en dreven het naar het Duivelseiland. Daar werd de bak aan de grond gezet. De klop signalen werden niet beantwoord en ook op andere wijze ingestelde na sporingen hadden geen resultaat. Men zou vannacht trachten de zand bak om te draaien. Gistermiddag omstreeks half vier is te Tegelen bij een botsing tussen een motorrijwiel en een vrachtauto de 20-jarige Hongaarse bestuurder van het motorrijwiel, Nigisombatti, om het leven gekomen. De duopassa gier, eveneens een Hongaar, is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Te gelen gebracht. Ten tijde van h,et ongeluk was de weg glad, maar het is niet zeker dat het ongeluk tengevolge daarvan is ontstaan. De inspecteur van politie te Tege len verzoekt de bestuurder van een grijze of beige Volkswagen, die ge tuige is geweest van deze aanrijding zich met hem in verbinding te stel len. Deze bestuurder heeft gestopt, het verkeer geregeld en is daarna weggereden, telefoon: netnummer 03706, abonnénummer 951. SLACHTOFFER VAN TREIN ONGELUK OVERLEDEN. Gisteren is in het Wilhelminagast- huis te Amsterdam overleden de 58- jarige heer J. L. Jansen, eigenaar van het IJmuider Vispaleis te Leeuwar den, die op 21 december j.l. bij het treinongeluk op de overweg bij Slo- terdijk ernstig werd gewond. ten van een normale onderbouw wor den betrokken. Voor op voet van de woningwet te bouwen bejaardentehuizen zal voor het verlenen van rijks voorschotten van geval tot geval worden bepaald, in hoeverre de stichtingskosten kun nen worden aanvaard. Indien een gemeente of een wo ningbouwcorporatie woningen bouwt op grond welke in erfpacht is verkre gen, wordt geen grondvoorschot ge geven. In gevallen echter waarin een gemeente grond in erfpacht uitgeeft, is de minister bereid te overwegen aan die gemeente zo nodig voorschot ten te geven ter financiering van aankoop en, bouwrijp maken van grond bestemd voor een bepaald bouwplan. Voorschotten zullen niet worden gegeven aan gemeenten, die nog de beschikking hebben over gelden af komstig uit het zogenaamde grote contract met de institionele beleggers. Hiertoe worden ook gerekend de gel den, die aan enige gemeenten zijn toegevloeid van de zijde van een aan tal pensioenfondsen, die niet aan het „grote contract" hebben deelgeno men en de gelden die met hulp van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal ter beschikking van een aan tal gemeenten zijn gekomen. Voor wo ningen, die met gelden uit het „gro te contract" worden gefinancierd waarvoor een rente van 4% procent geldt, zal een toeslag op de bijdrage worden verleend om het verschil van y procent met de rente van de rijks- voorschotten te overbruggen. Zoals bekend, beoogt de regering met het verlenen van voorschotten voor de woningwetbouw niet alleen de voortgang van die bouw te verze-, keren maar ook een bijdrage te ver lenen tot sanering van de financiële positie der gemeenten. Met het oog op dit laatste zal in 1958 voor de bouw van woningwetwoningen alleen een jaarlijkse rijksbijdrage worden toegezegd, wanneer de stichtingskos ten zijn gedekt door rijks voorschotten of gelden uit het „grote contract". Warm onthaal met eten naar keus Minister Klompé op bezoek Het enorme bord met het woord „welkom" aan de ingang van de gloednieuwe legerplaats Budel was gisterochtend het eerste teken van warme ontvangst, die de grote stroom repatrianten gistermiddag ondervon den heeft door de zorgen van de tal rijke militairen, van de Roode Kruis- troepen en vrijwilligers. Tegen een uur arriveerden in de legerplaatsen de eerste bussen met de repatrianten, die even tevoren de „Captain Cook" in de Amsterdamse haven hadden verlaten. Dit kamp aan de verkeersweg Eind hoven-Weert, heeft de naam „Budel" voor velen van onze landgenoten uit Indonesië ondanks een zekere aversie tegen het begrip kamp tot een symbool gemaakt van warmte, rust en veiligheid. Dit vond de 35-ja- rige telefonist R. Bouw, die met zijn vrouw en zijn drie kinderen, Shirley, Georges en Peggy, respectievelijk 6, 5 en 2 jaar oud, het gesar en getrei ter, dat hij, naar hij ons meedeelde, had moeten ondergaan in de kam pong „Menteng Atas" bij Djakarta,: waar hij als enige Nederlander woon de, was ontvlucht en naar Nederland vertrokken met achterlating van na genoeg zijn gehele inventaris. „De veiligheid van mijn gezin ging voor alles", zo zei hij. „Ik ben nu gelukkig veilig. Ik zal hier trachten een nieu we toekomst voor mijn gfezin op te bouwen". De drukte in de grote ontvangst zaal van de legerplaats duurde de ge hele middag en de gehele avond nog voort. De ene bus na de andere, laad de een groot aantal passagiers uit, die direct warm eten kregen. Daarna zijn de honderden gezinnen onderge bracht in de fraai ingerichte logies gebouwen, waar hen eindelijk, na wekenlange spanning en een moeilij ke reis, rust was gegund. De repatrianten zullen gedurende een week in het kamp verblijven en daarna in contractpensions worden ondergebracht. Het kamp zal dan op nieuw een welkom toeroepen aan an dere landgenoten, die in grote stro men deze weken zullen blijven ko men. Bezoek van minister Klompé. Even nadat de laatste der 25 auto bussen om vier uur gistermiddag de repatrianten in de legerplaats Budel had afgezet, verscheen de minister van maatschappelijk werk, mej. dr RL A. M. Klompé. Zij liet zich rond leiden over het uitgestrekte kamp terrein door de kampcommandant, luitenant-kolonel J. L. Maris, en door het hoofd van het bureau bijzondere maatschappelijke zorg van het mini sterie van maatschappelijk werk, de heer J. C. van Oeveren. Na afloop van haar bezoek gaf de minister als haar algemene indruk te kennen, dat deze eerste massale ont scheping zeer vlot is verlopen, mede dank zij de goede outillage van het kamp en bovenal dank zij de onschat bare hulp van talrijke vrijwillige krachten zij sprak haar erkentelijk heid uit voor het beschikbaar stellen van het kamp en voor de medewer king van de instanties van het par ticulier initiatief. De minister vroeg mevrouw H. Smit-Passchier, die met drie kinderen uit Djakarta was gekomen, naar haar Echtgenote en kostbaarheden zoek Een bekende 67-jarige cabaretar- tist heeft bij de Zandvoortse politie aangifte gedaan van de ontvreem ding van een bedrag van f 3000, ju welen ter waarde van 30.000 en een kostbare bontjas van 6000, welke kostbaarheden zijn meegeno men door de 24-jarige echtgenote van de gedupeerde. De vrouw is za terdagavond met een Italiaan, die haar zanglessen placht te geven, per vliegtuig naar Zürich vertrokken. Aan de politie in het buitenland is verzocht de vrouw op te sporen. Het kunstenaarsechtpaar is buiten ge meenschap van goederen getrouwd en het ontvreemde is eigendom van de artist. indruk over „een zekere achterdocht bij de passagiers over het onderbren gen in een militair kamp". Mevrouw Smit verklaarde vol lof te zijn over de zeer prettige onvangst. Ze zei niet anders dan tevreden te kunnen zijn over de bijzondere wijze, waarop een ieder heeft ingespannen het de repa trianten zo goed mogelijk naar de zin te maken. Rijsttafel. Ze noemde onder meer de keuze uit het eten voor de aangekomenen: rijsttafel of Nederlands voedsel. Over dit vraagstuk liet de minister zich uitvoerig voorlichten bij het team, dat de registratie verzorgde. De meeste mensen kiezen de rijsttafel, verklaarde men daar aan de minister, omdat de eerste kennismaking met het Europese eten aan boord van het Engelse schip de „Captain Cook" voor velen erg is tegengevallen. Hierna verbleef minister Klompé nog enige tijd in de logiesgebouwen waar de repatrianten zijn onderge bracht. Na ruim een uur in het kamp te zijn geweest, vertrok zij. Een groep Hengelose fabrikanten heeft gisteren onderhands het be kende hotel „Het Zwaantje" in de Lutte bij Oldenzaal aangekocht. Het hotel, dat 25 kamers, drie zalen en twee keukens, alsmede een depen dance-gebouw, garage met dienstver trekken en tuinen omvat (totale op pervlakte 1,4 hectare) zou morgen wegens de hoge leeftijd van de eige naar publiek worden verkocht. Het doel van de aankoop is een bij drage te leveren in het onderbrengen van de nieuwe stroom gerepatrieer- den. Een stoel: twee cent, radio voor een gulden Bij een landbouwer H. ten Brink te Kootwijkerbroek was beslag ge legd op een aantal meubelen ter waarde van 1000 gulden. De boer had geweigerd zijn heffingsaanslag over 1955 van het landbouwschap te betalen. Gistermiddag waren de no tarissen D. Schroor en F. L. Huis man uit Amersfoort overgegaan tot de verkoop bij executie van het meubilair. Toen de verkoop begon waren er enkele honderden belangstellenden in de zaal die echter geen enkel draaglijk bod op de inboedel deden. Buren kochten alle artikelen voor enkele centen. Een stoel ging weg voor 2 cent een tafel voor vijf. Een prachtige radio bracht één harde gulden op, zodat de totale opbrengst f 5.20 bedroeg. Schuldvraag onderzocht Naar aanleiding van het geval van radio-actieve besmetting in Putten werd gistermorgen in Den Haag een persconferentie gehouden waarvoor een overweldigende belangstelling bestond. Dat ook de overheid het geval zeer ernstig heeft opgenomen, bleek uit het feit, dat achter de officiële tafel een twintigtal hooggeplaatste personen van de departementen van Volksgezondheid, Justitie, en O. K. W., alsmede medici en straling- deskudigen gezeten waren. Naar de schuldvraag, die zal moeten uitwij zen of en in hoeverre er sprake is van schuld, wordt een diepgaand on derzoek ingesteld. Het onderzoek is in handen van de Justitie, het geneeskundig toezicht op de volksgezondheid en van het college van curatoren van de rijks universiteit te Utrecht. Men gaat uit van het standpunt, dat er altijd fouten gemaakt worden, waar mensen werken. Teneinde de gevolgen van deze fouten zover mo gelijk tegen te gaan, is in het kader van de veiligheidswet het Ionise rende stralingsbesluit tot stand ge komen, dat op 1 februari a.s. inwer king treedt, en dat bescherming van de industrie-arbeiders beoogt. Voorts heeft de minister reeds zijn hand tekening geplaatst onder een voor stel voor een radio-actieve-stoffen- besluit, dat binnen de warenwet zal vallen en waardoor in het algemeen beoogd wordt een intensieve controle en1 toezicht, om daardoor ongelukken te voorkomen. Geruststellend. Wat betreft de besmetting van Jo ke Haanschoten zeide de adviseur van de directeur-generaal van de volksgezondheid prof. Cóhen, dat, indien de hoeveelheid radium, waarmee het vijfjarige Puttense meisje is behandeld zich door de in ademing of inslikking in bloed of beenderen zou hebben vastgezet, deze hoeveelheid vijfhonderdduizend maal groter zou zijn, dan het toelaat bare minimum. Zou de hoeveelheid radium zich vrij in de maag hebben verspreid, dan zou dit dodelijk zijn geweest Dit alles is niet gebeurd. Naar alle waarschijnlijkheid heeft het kind de hele capsule uitgebraakt en is deze eerst door de hitte in de kachel ge barsten. De grootste mogelijkheid schuilde dus in de inademing van ra dioactief stof en as en daarom heeft men ook zulk een moeite gedaan om deze in de tuin met prastic of te dek ken. Door journalisten werd gevraagd, waarom het vrijdag moest worden voordat men vanuit het Academisch Ziekenhuis te Utrecht naar Putten trok om te gaan onderzoeken of de gevaarlijke capsule misschien daar was achtergebleven. Er werd geant woord dat dit kwam doordat het ra dium in Utrecht eerst donderdag vermist werd en men toen eerst moest nagaan of het zich niet in het ziekenhuis bevond. Op de vraag of het geval nog erfe lijke gevaren met zich zal brengen voor de familie Haanschoten, zeiden de deskundigen, dat deze aangele genheid zich niet voor discussie leende omdat de mensheid nog vrij wel niets met zekerheid hieromtrent weet en men zich eerst aan het be gin van een onderzoek in deze ma terie bevindt. Belangwekkend. Professor Cohen deed hierna d< belangwekkende mededeling, dat het Na het verrassende succes van de uitgifte van 6 pet. obligaties van de Bank voor Nederlandse Gemeenten (Nationale Woningbouwlening), die bijna f 400 miljoen opleverde, heeft ook de daarop volgende uitgifte van rentespaarbrieven grote belangstel ling ontmoet. Reeds is voor f 100 mil joen ingetekend. Zoals bekend wordt hier de rente ieder jaar bijgeschre ven en niet uitgekeerd, zodat elk jaar de waarde van de rentespaar- brief groter wordt. Bij de rentespaarbrieven ontvangt men ook nog een briefkaart. Door de naam van een gemeente daarop in te vullen wordt 60 procent van de in schrijving naar die gemeente overge heveld. Sommige gemeenten trachten nu zoveel mogelijk van deze voorkeurs rechten naar zich toe te trekken. Ook verschillende instellingen en onder nemingen, die graag in een bepaalde gemeente gebouwd zouden zien voor hun employé's, trachten dat doel te bereiken door het opkopen van deze briefkaarten, waardoor zij het bouw volume van de door hen gewenste gemeente kunnen vergroten. In de afgelopen week werden voor deze briefkaarten f 5,tot f 7.50 betaald. Hierdoor kan de kostprijs voor de houders, die geen bepaalde voorkeur hebben, van 100 pet. tot 90 1/2 of 99 yt procent worden omlaag gebracht. Niet officieel is er een vrij uit gebreide handel in deze briefkaarten ontstaan. Nu er op het ogenblik op deze ren tespaarbrieven reeds voor niet min der dan 100 miljoen is ingeschre ven en niet alleen door de kleine spaarders, die 25, of 100 storten, maar ook door de grotere beleggings instituten, is de vraag voor de brief kaarten iets gaan tanen. Voor hen, die door deze extra ba ten hun kostprijs willen drukken moet er op gewezen worden, dat de briefkaarten, die aan de rentespaar brieven zijn gehecht, binnen acht da gen naar de gekozen gemeente moe ten worden gezonden. „Alg. Dagbl." gezin Haanschoten in totaal twee tot drie Röntgen aan straling heeft ont vangen. Radio-activiteit hoopt zich op. Voor kleine groepen mensen zoals arbeiders in een fabriek wordt een dosis van drie-tiende Röntgen toelaatbaar geacht. Dat is per jaar dus vijftien Röntgen. Ging het nu om arbeiders, die werkzaam waren in een industrie waar met ra dio-actieve stoffen wordt gewerkt, dan zou de straling, waaraan de fa milie thans heeft blootgestaan niet als gevaarlijk worden beschouwd en geen aanleiding geven tot ongerust heid. Ten aanzien van de thans in het ziekenhuis te Utrecht opgenomen fa milie Haanschoten geldt, dat men binnen twee of drie weken zal weten hoeveel radio-actief stof zij door in ademing om anderszins hebben bin nengekregen. Blijkt dit beneden de gestelde limiet, dan kunnen deze mensen weer rustig naar huis gaan. Ook de ziekenhuizen zullen bij de invoering van het Ioniserende Stra- lenbesluit gerekend worden onder de werkplaatsen, waarover de arbeids bescherming zich gaat uitstrekken. Het besluit opent de mogelijkheid om preventieve maatregelen te tref fen in samenwerking tussen arbeids inspectie, geneeskundige inspectie en het instituut TNO. Een rechercheur heeft dezer dagen in Nijmegen door het volgen van de methode van Klein Duimpje een snoep-affaire tot een oplossing weten te brengen. In een der Nijmeegse straten stond een vrachtauto, beladen met enkele dozen met chocolade-repen. Er pas seerden een paar jochies van een jaar of twaalf, die bij het zien van deze uitgestalde heerlijkheden de verlei ding niet konden weerstaan, althans een van hen niet. Het jongetje klom onvervaard op de wagen, opende een doos en haalde een flinke hoe veelheid repen te voorschijn. Hjj was niet karig uitgevallen en deelde met kwistige hand de heerlijke chocolade onder zijn vriendjes uit. Zo gingen zij op weg naar school, maar met de wikkels van de repen wisten zij geen raad, dus die gooiden ze maar weg. En dit kwam hen duur te staan. De rechecheur, die inmiddels was gewaarschuwd, kwam bij de wagen aan en zag op de grond verscheidene wikkels liggen en verder op weer een paar. Hij bedacht zich niet lang en hij begon te lopen, het spoor der wikkeltjes volgend. Het spoor eindig de bij een lagere school, waar de laatste wikkels in de vuilnisemmer waren gedeponeerd. Het verhaaltje is nu uit, want een boze onderwijzer heeft de knaapjes aan oom agent mee gegeven en die zal ze wel behoorlijk over de knie nemen, denken we. Zes gewonden Op de linker weghelft van de dub bele rijbaan Den HaagAmsterdam stond bij de dwarspassage naar de Sloterweg onder Amsterdam een Citroën, bestuurd door de 49-jarige horlogemaker D. v. Zijp uit Zaan dam. Vermoedelijk wilde hij linksaf slaan om over de rijbaan de Sloter weg op te rijden. Achter de Citroën reed een Aston Martin sportwagen met aan het stuur de 22-jarige monteur A. S. van de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij te Amsterdam. De sportwagen ramde met zijn lin ker voorzijde met grote kracht de Citroën aan de achterzijde. Deze wa gen zwaaide naar links, schoot even vooruit en sloeg toen in de midden berm over de kop. De bestuurder en de drie passa giers: de 51-jarige mevr. M. A. Zet- hoven-Huig, de 24-jarige Tineke Zet. hoven en de 39-jarige heer H. G. Surie, allen uit Zaandam, werden gewond uit het autowrak gehaald. In de sportwagen, die had proefgereden, zat naast de chauffeur de 19-jarige monteur F. K Oogveld uit Amster dam. Zij liepen behalve verwondin gen, vermoedelijk beiden ook een shock op. De Citroen werd aan de achterzijde geheel ingedeukt en de beide achter portieren werden verkreukeld. De sportwagen werd aan de voorzijde geheel ontzet. Een ambulance auto van de G. G. en G. D., waarin reeds brancards met gewonden waren geschoven, kreeg motorpech, zodat om een reserve wagen moest worden gebeld, waarin de slachtoffers werden overgeladen. Vijf gewonden, de vier Zaandam mers en de 19-jarige monteur Oog veld zijn na behandeling in het zie kenhuis, per ambulance naar hun woningen gebracht. De 22-jarige chauffeur van de sportwagen is ter verpleging in de Alexander van der Leeuwkliniek te Amsterdam opge nomen. 18-JARIGE LOKETTIST INGE REKEND WEGENS VERDUISTERING De PTT-recherche stelt in samen werking met de Almelose politie een uitgebreid onderzoek in naar de fraude welke zaterdag op het post kantoor te Almelo is ontdekt. De 18-jarige lokettist P. A. M. uit Rijs- sen, die enkele maanden geleden van het kantoor Rijssen naar Almelo is overgeplaatst, heeft zich schuldig ge maakt aan de verduistering van een aanzienlijk bedrag. Voor de opsporingsdienst van de PTT heeft de jongeman een volle dige bekentenis afgelegd. De recher che was ingeschakeld, toen zaterdag na de gebruikelijke controle een kas tekort geconstateerd was. FAZANTEN IN EEN KIPPENREN De politie heeft proces-verbaal we gens overtreding van de jachtwet op gemaakt tegen de 42-jarige W. van P., wonende te Kijkduin. De man had 8 fazanten in zijn kippenren, namelijk 2 hanen en zes hennen, die hij ge vangen had met een vlindernet en met een kippenren met schuif. Van P. verklaarde dat hij de vogels al leen maar gevangen had om ze te laten paren. 100-JARIGE TE RHENEN. Gisteren vierde de heer G. van der Kuile aan de Bantuinweg te Rhenen zijn honderdste verjaardag. Hij werd gelukgewenst door de burgemeester van Rhenen, die hem namens het ge meentebestuur een elektrisch scheer- apparaat en als persoonlijk geschenk een pijp met een doos tabak cadeau deed. (Van in t.v.-medewerker). Terugtocht uit Indonesië. Er is in de afgelopen dagen veel t.v. vertoond. Het ene was meer ge slaagd dan het andere, maar het was zo, dat er niet bepaald aanleiding be stond, daarover uit te weiden. Zelfs niet over de nieuw opgepoetste quiz van de AVRO, die duidelijke sporen droegen van een Kuhlenkampf-na- bootsing. Het schijnt moeilijk te zijn, originele dingen te scheppen. Wat ons het meest heeft getroffen, was de extra reportage van de aankomst van de Sibajak met talrijk vele verdre venen uit Indonesië. H.M. de?* Ko ningin was persoonlijk naar Rotter dam gekomen en de camera heeft haar ten dele gevolgd bij haar ge sprekken met gerepatrieerden. Aan doenlijk waren de interviews die door Dick van Bommel, Van Stiepriaan en Siebe van der Zee met verschil lende der teruggekeerden werden ge voerd. De ontroerende momenten konden niet anders dan de oproep van minister Klompé versterken, dat men de woningen zal willen open stellen om verdreven vaderlanders een nieuw tehuis te verschaffen. Televisiestichting op dinsdag. Vanavond begint men reeds om acht uur. Eerst komt er een relais van de Vlaamse t.v., namelijk de jeugdopera „De wonderklok", op te voeren door het jongenskoor van het kleinseminarie te Sint Niklaas in Vlaanderen. Na het journaal volgt de film „Mensen in het wit", een relaas van het leven in een klein Engels zie kenhuis. Deze film is vooral belang rijk om de herschepping van het zie kenhuisleven en een min of meer we- tenschappelijk milieu-schildering. Dichter bij Amerika. In Amerika is opgericht de „United" hetgeen United Telecommu nications betekent en het eerste pro ject van deze maatschappij liegt er niet om. Men wil namelijk Amerika en Europa dichter bij elkaar bren gen door een keten van televisie straalzenders. „Narcom" is de naam van dit gigantische project (North Atlantic Relay Communications). Het is echter geen eenvoudige taak Nar com te verwezenlijken. De golven van de televisie hebben geen al te grote reikwijdte, omdat ze de krom ming van de aarde niet volgen. Om het kijkgeld. Indertijd is op grond van hun werk zaamheden ten behoeve van de tele visie aan tal van personen vrijstelling verleend van de verplichting tot het betalen van kijkgeld. De staatssecretaris van O., K. en W. heeft nu na overleg onder meer met het bestuur van de Neü. Televisiestichting beslist, dat aan personen, werkzaam bij genoemde stichting of bij andere instellingen op het gebied van de televisie, van 1 januari j.l. af geen vrijstelling meer kan worden verleend.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6